کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کفشی که صاحبش را تا پای ورشکستگی برد

کدخبر:۱۶۹۹۲یکشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۴:۴۷۳۰۲۷ بازدید

پای حرف کارگران کفاش که بنشینی چیزی جز اینکه صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند دستگیرت نمی‌شود. کارگرانی که در حین ...

پای حرف کارگران کفاش که بنشینی چیزی جز اینکه صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند دستگیرت نمی‌شود. کارگرانی که در حین درآمد اندک با عدم امنیت شغلی دست و پنجه نرم می کنند. در بهترین حالت 1میلیون تومان دسترنج کارگران کفاش است.

به گزارش تسنیم، موهای سرش کامل ریخته ، با چهره خسته لنگه کفش را روی زمین می گذارد.پشت دست چسبی‌اش را به صورتش می‌کشد. بعد کف دست خود را با پیش‌بندش پاک می کند و می گوید آخر و عاقبت من هم مثل دوستانم است. حدود5 سال است که همکارانم بازنشسته شده اند اما چون با حقوق 900 هزار تومانی نمی‌شود زندگی کرد مجبورند کار کنند.  بازنشستگی برای پولدارها خوب است. برای بدبخت بیچاره ای مثل من بی فایده است.

اینها صحبت های مرد کفاش است. در کارگاه کفاشی، صدای ضربه  های محکم چکش روی چرم و ماشین دوخت می آید. بوی چسب را حتی از فاصله چند متری هم به خوبی می‌توان حس کرد. محمد آقا که همکارانش او را ممد آقا صدا می‌کنند، حدود55 سال دارد. اما از ابتدای فعالیت خود بیمه نبوده است. به همین دلیل با وجود اینکه باید تا کنون بازنشسته باشد هنوز مشغول کار است و تا بازنشستگی حدود 1 سال فاصله دارد. با این سن و سال می‌گوید:«در حال حاضر ماهیانه یک میلیون تومان درآمد دارم و به خاطر این میزان هر روز از شهریار تا تهران کیلومتر‌ها را طی می‌کنم. تنها امیدم این است که بعد از بازنشستگی دیگر نیازی به کار کردن نداشته باشم.

 این تنها ممد آقا نیست که زندگی اش دچار مشکل است بلکه بقیه کارگران این کارگاه کفاشی با سختی‌های زندگی دست و پنجه نرم می کنند. بیراهه نیست اگر بگوییم زندگی تمام کارگران در این روزگار اینگونه است.

پس از کاهش قدرت خرید مردم و به ویژه جامعه کارگری، تولید کارگاه ها و بنگاه های تولیدی روندنزولی داشته و سیاستی که بتواند رونقی را در این فضا فراهم کند مهیا نیست.


* زندگی در ریل سختی

مطابق ماده 41 قانون کار، دستمزد سالانه کارگران باید بر اساس نرخ تورم و وضعیت معیشت کارگران تعیین شود. اما نکته مهمی که همیشه مورد بی توجهی قرار می‌گیرد. معیشت است و معمولاً نرخ حداقل دستمزد فقط بر اساس نرخ تورم تعیین می شود. البته درباره این نرخ تورم هم اختلاف نظر‌ها بسیار است، عده ای معتقد هستند که این نرخ تورم واقعی نیست که از سوی مراجع رسمی اعلام می‌شود، نرخ تورم عددی فراتر از این موضوع است.

در حالی که بحث معیشت موضوع جدی در تعیین مزد کارگران است که این موضوع از نگاه شورای عالی کار دور است. در سال جاری که حقوق کارگران 17 درصد افزایش یافت فاصله زیادی با میانگین هزینه های زندگی کارگران دارد. مرکز آمار ایران میانگین هزینه زندگی  در شهرها را 2 میلیون و 180  هزار تومان اعلام کرده است که با حداقل حقوق کارگران در سال جاری 713 هزار تومان است حدود یک میلیون و 467 هزار تومان  و با دریافتی یک میلیون تومانی کارگران حدود یک میلیون و 180 هزار تومان فاصله دارد.

رحمت الله پورموسی، دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در بررسی وضعیت زندگی و کار کارگران می‌گوید: 70 درصد کارگران زیر خط فقر زندگی و با چالش های معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی درباره حفظ قدرت خرید فعلی کارگران بیان می‌کند: دغدغه اصلی کارگران تأمین معیشت روزمره آنهاست. در حال حاضر بسیاری از کارگران توان خرید کالاهای معمول برای زندگی را ندارند و بعضاً‌ بسیاری از کالاها برای آنها کالای لوکس تلقی می شود.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور معتقد است: کمتر کارگری است که بدون دغدغه و شغل دوم بتواند امرار معاش کند. عمده هزینه کارگران بهداشت و بحث مسکن آنهاست که بیش از 50 درصد حقوق را به خود اختصاص می‌دهد.

پورموسی با اشاره به اینکه دولت موافق افزایش قدرت خرید کارگران است اظهار می‌کند:هر ساله حقوق کارگران و کارمندان در یک راستا و تقریباً شبیه هم افزایش یافته است. اما با توجه به اینکه قدرت خرید کارگران بیش از 75درصد افت داشته است، انتظار این است که حقوق کارگران با توجه به تبصره دوم ماده 41 قانون کار تعیین شود.
 


* پای درد دل کارگران

آقا ابراهیم کارگری است که انگشتان پینه بسته  را به روی هم فشار می‌دهد تا خستگی دستانش به در رود. پس از اینکه انگشتانش خستگی اش به در رفت مشغول برش قطعات رویه کفش توسط پرس هیدرولیک و شابلون‌های برش می‌شود. این کارگر درباره شابلون‌ها می‌گوید، این شابلون‌ها تیغه ای و دو طرفه هستند و با برعکس کردن شابلون‌ها قطعه های لازم برای لنگه مخالف کفش برش می‌خورد.

وی بعد از این کار، بخش زیرین کفش‌ها را با سمباده مخصوص صیقل می‌دهد تا برای جاسازی پاشنه آماده می‌شود. آقا ابراهیم که 65 سال دارد، می‌گوید 40 سال کفش تولید می‌کنم. تا چند سال پیش کارگاه کفاشی داشتم، اما با افزایش هزینه، کارگاه برایمان صرفه اقتصادی نداشت، کارگاه را جمع کردم و اکنون برای فرد دیگری کار می کنم.

آقا ابراهیم مانند همکارش می‌ گوید: با وجوداینکه بازنشسته هستم اما باز هم کار می‌کنم . در حال حاضر تمام تجهیزات را فروختم، اگر ادامه کار برایم توجیه اقتصادی داشت، هیچ موقع کارگاه را جمع  نمی‌کردم. اگر بخواهم با دریافت وام کارگاه تولیدی راه اندازی کنم، فایده ای ندارد چرا که از آن طرف  بازار از کالای چینی و ترکیه ای پر شود.

در حال حاضر بنگاه‌های کوچک تولیدی کفش ایرانی یک به یک با واردات بی‌رویه از کشورهای مختلف، ناچار به تعطیلی هستند، و همین مسأله سبب شده است، وقتی پای درد دل تولیدکنندگان کفش که می‌نشینیم به این واقعیت تلخ پی ببریم که چینی‌ها بدون هیچ نگرانی پا در کفش ایرانی‌ها کرده‌اند و با این رویه، بیکاری روز افزون سهم کارگران ایرانی شده است.

کارگر دیگر این کارگاه که خود را جواد معرفی می‌کند با گلایه از اینکه با وجود درآمد اندک، نگران از امنیت شغلی دارم. متأسفانه کفش های چینی و ترکیه ای جای کفش های ایرانی را گرفته اند. با وجود اینکه استحکام زیادی ندارند، اما خریدارها ترجیح می‌دهند به سمت خرید این این کفش‌ها بروند.

 وی بیان می‌کند: برای گذراندن زندگی چاره ای جز چند شغله بودن ندارم و گرنه نمی توانم خرج زندگی خود و  خانواده را تأمین کنم. سه ماه است که کار کارگاه کم شده و صاحب کارخانه به همه فقط ماهی 500 تا600 تومان به صورت علی الحساب می‌دهند. این قدر که کارگر صبح تا شب می دود، یک دونده دو ماراتن نمی دود.

 احمد که یکی دیگر از کارگران در کارگاه های کفاشی است حدود 40 سال دارد. او از میزان افزایش حقوق کارگران گلایه می کند و می گوید: حتی اگر دستمزد حدود 20 درصد هم افزایش یابد. باز هم جوابگوی مشکلات زندگی نیستیم. اتحادیه نظارتی بر بیمه کارگران و دستمزد آنها ندارد. نمی داند که یک کارگر در طول مدتی که مشغول کار بوده چند سال بیمه بوده است.

 این کارگر با تأکید بر اینکه کارگران این صنف قبل از اینکه  به سن بازنشستگی برسند از کارافتاده می‌شوند می گوید: کارگران این صنف علاوه بر نداشتن امنیت شغلی، درآمد بسیار پایینی دارند و معمولاً‌ با فضای نامطبوع و کار کسل کننده ای که دارند زندگی رابا روزمرگی می گذرانند.

بزرگترین چالش این روزهای صنعت کفش کشور را معضل قاچاق دانست و اظهار داشت: افزایش هر ساله حجم قاچاق باعث شده تا شرایط کار برای تولیدکنندگان کفش داخلی هر روز سخت‌ترشود.
 


* افزایش هر ساله قاچاق کفش و بیکاری تولیدکنندگان داخلی

 علی لشگری با اشاره به اینکه براساس آمار گمرک در سال گذشته حدود 6.8 میلیون دلار کفش واردات کشور شده است، افزود: این رقم در حالی عنوان می‌شود که مطابق آمارهای بین المللی صادرات کفش به ایران از 154 میلیون دلار در سال 2013 با رشد قابل توجهی به 492 میلیون دلار رسیده است.

رئیس جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران اضافه کرد: این آمار نشان می دهد حجم زیادی از کفش های وارداتی به کشور از مراجع غیر رسمی و به صورت قاچاق وارد کشور شده است که مسئولین باید برای مقابله با آن راهکار جدی را به کار گیرند.

لشگری با بیان اینکه دولت باید در شرایط پسا تحریم اول به بهبود فضای کسب و کار برای تولیدکنندگان توجه کند، تصریح کرد: اگرمسئولین شرایط داخلی را برای تولیدکنندگان مناسب نکنند و اول امتیازاتی به واردکنندگان بدهند آسیب‌های جدی به تولیدکننده داخلی وارد خواهد آمد.

وی افزود: در حال حاضر اکثر واحدهای تولید کفش با 30 تا 40 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند که این موضوع با توجه به پتانسیل بالای تولیدکنندگان تأمل برانگیز است.

 به گزارش تسنیم، با همه این تفاسیر،  اما عده ای از کارشناسان مشکلات متعدد در صنعت کفش را ناشی از کمبودنیروی انسانی ماهر و متخصص در صنعت کفش، به روز نبودن تجهیزات تولید کفش و نداشتن سرمایه کافی  می‌دانند و بیان می‌کنند تمام این عوامل  دست به دست هم داده و کیفیت محصولات داخلی را تحت تاثیر قرار داده است.اگر کیفیت محصولات داخلی افزایش پیدا کند ، مردم دیگر به سمت کفش های وارداتی نخواهند رفت و صنعت کفش ما رونق گذشته خود را باز می یابد.

برندسازی ، یکی از معضلات صنعت کفش است و تعداد کمی از تولیدکنندگان ما هستند که کفش با کیفیت های فوق العاده تولید می کنند ، اما به دلیل ناشناخته بودن، مردم آگاهی کامل از تولید آنها ندارند.اگر همه متولیان دست به دست هم دهند و تولیدات با کیفیت ایرانی را به جهان معرفی کنند ، دیگران نیز با بهره گیری از آنها  کیفیت تولید خود را افزایش خواهند داد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کیارش: 1394/8/1710:11:55،
109
9
باعث تأسف‌است ،باید به مسئولین بی لیاقت تبریک گفت !!!
روی اقیانوسی ازنفت وگاز خوابیدیم ،اما وضع کارگرها ومردم بدین گونه است!
واقعأ چرا ؟؟!
رضا: 1394/8/1710:14:56،
20
86
مگه ایران هم کفش تولید میکنه؟ کفش تبریزی که میگن بهترین کفشه، مهمون 2 ماه هست !!!

کفش فقط چینی. هم ارزونه هم با دوام
سعید: 1394/8/1713:09:07،
50
11
آقای رضا تو تا حالا کفش تبریزی واقعی نپوشیدی وگرنه کفش تبریزی واقعی حداقل بیشتز از یک سال می تونی بپوشی .اونی هم که میگی کفش تبریزی مهمون دوماه اون کفش چینی هست که به اسم کفش تبریزی انداختن بهت.
حسین: 1394/8/1715:21:28،
22
8
پاسخ به سعید:
آقا سعید من فکر می کنم آقا رضا از افعال معکوس استفاده کردن.کاملا مشخصه. کل ایران از چندین دهه پیش میدونن کفش تبریز یعنی چی. ناراحت نشو.
مجيد: 1394/8/1710:16:10،
34
11
اين درد و غم بدبختي به مردم نگويد بهتره بجاي اين نوشتها به مسئولين دولتي اينها را باز گو كنيد
سعید: 1394/8/1710:16:19،
31
22
من متاهل با 6 سال سابقه، لیسانس، دارم ماهی 750 میگیرم. تازه بیمه هم نیستم !! اینا با بیمه دارن 1.200 حقوق میگیرن. دیگه چی میخوان ؟!!!!
كارمند: 1394/8/1715:42:55،
12
7
دوست عزيز چطوري شما با 6 سال سابقه كار 750 هزار تومان مي گيريد. در شركت ما كارگران ساده با مدرك سيكل هم با احتساب اضافه كاري يك ميليون تا يك ميليون و صد مي گيرند.
احد: 1394/8/1710:17:17،
17
9
این گزارشاتو باید مسعولین و دولت مردان بخونند تا به عمق فاجعه پی ببرند بلکه اثری داشته باشه .اوضاع بدتر از اون چیزیه که هست
ملت : 1394/8/1710:18:47،
26
11
این دولت این کاره نیست ورشکستگی خیلی ها تو راهه
طالب: 1394/8/1713:16:38،
19
12
هیچ ورشکستگی تو راه نیست . بیخودی فاز منفی نده

ملت ممکنه گشنه باشن ، درآمد نداشته باشن ، بیکار باشن ولی آقا سلامت باشه

دولت مردان ، مردان میدان در مجلس و راس حاکمیت که درآمد دارن ، من کارمندم ، مدیرمون ماهی 15 میلیون حقوق می گیره + کلی مزایا
راننده این مدیر ما میگه روزی فقط 3 میلیون خرج اومدن این آقا سر کاره !
بعد یه عده میان از ورشکستگی میگن ؛ یعنی دارن چرت می گن

ممکنه تو ورشکست بشی ولی صاحبان این کشور خیر!
ی: 1394/8/1710:20:21،
24
11
بهتره برید یقه وارد کنندگان گردن کلفت رو بگیرید !!! که باعث ورشکستگی این کارگاهها شدن!

بگذریم از اینکه ایران هیچ کفش خوبی تولید نمیکنه
سورنا: 1394/8/1710:41:58،
31
9
من هم زماني از اين كفشهاي چرمي مشكي كه زيره سفت وغيرمنعطف دارن ميپوشيدم،امااززمان بچگي من هنوزقيافه اين كفشهاتغييرنكرده وجنسشون هم حتي ازگذشته بدتره،درحالي كه الان دردنيا كفشهاروبراساس اصول طراحي ومعيارهاي زيبايي شناختي وكاهش وزن طراحي ميكنن وبيشتركفشهابااينكه چرم نيستن،تنفس بهتر ،وزن كمتر ودوام وراحتي بسياربيشتروظاهربسيارزيباتري نسبت به كفشهاي چرمي ساخت داخل دارن،بنابراين هرتوليدكننده اي كه خودشو به روزنكنه ،محكوم به شكسته٠
حسن: 1394/8/1711:02:16،
21
8
کفش ایرانی با تکنولوژی 50 سال قبل نمیتونه با کفش های خارجی رقابت کنه من خودم یک سال بود که پاشنه پام مخصوصا صبح ها درد می کرد وحتی تزریق کورتون در پاشنه هم مشکل رو حل نکرد تا اینکه یکی از پزشکان گفت کفشتو عوض کن. یک جفت کفش ورزشی از اونایی که پاشنه شفاف دارن و قابل ارتجاع است اونم نه از نوع اصلی که چینی خریدم پس از 10 روز بدون هیچ دارو و آمپولی تمام درد از بین رفت وخلاص.من یکی که دیگه کفش ایرانی نمی خرم.تا زمانی که کفش روز تولید کنن که باافتخار خواهم خرید.
آرش66: 1394/8/1711:18:56،
17
10
وقتی اسکله ها و فرودگاه های غیرمجاز اما در دست خودی ها اقدام به واردات انبوه کالا از چین و ماچین می کنند، انتظار چنین تبعاتی را نیز باید کشید.
امیررر: 1394/8/1712:06:30،
21
11
شما یه نگاه به همین کفشهای داخل عکس بکنید . طراحیش مال دهه بوق هست . با چند درصد از سلایق جامعه امروزی مطابقت داره ؟؟ مردم دارن به سختی پول در میارن . جنس بی کبفیت بخرن که مشکل حل شه ؟؟؟؟ بجای اینکه از جیب مردم مایه بذارن. دولت باید ریشه ای ای مسایل رو حل کنه
reza: 1394/8/1712:22:48،
16
13
چینی‌ها بدون هیچ نگرانی پا در کفش ایرانی‌ها کرده‌اند و با این رویه، بیکاری روز افزون سهم کارگران ایرانی شده است!!!!!!!
حرف چرتیه واقعا چینی هارو خودی های برا گرفتن سودهای کلان داخل مملکت راه دادن .
قاچاقچی ها خودشون هستن که از بنادر رسمی کالاهای بی کیفیت چینی را وارد میکنن ولی واقعا ظلم و خیانت بزرگیه در حق تولید کننده های داخلی .وفتی حرفه خرید خودرو میگن از تولید داخل حمایت کنید (تازه اونم چینیه)ولی دیگر کالا ها از چین وارد میشه حتی خلال دندان.
واقعا این همه دروغ این همه دوگانگی در رفتار مسئولین!!!!!!!
ش: 1394/8/1712:31:23،
16
7
تقصیر خود تولید کننده هم هست وقتی وجدان کاری و دقت نداره نتیجه این میشه که مصرف کننده به خودش که خریداره و تولید کننده فحش بده و پشت دستشو داغ کنه و تولید داخلی نخره. من هر وقت کفش مخصوصا از مغازه های باغ سپهسالار میخرم پشیمون میشم و بخودم لعنت میفرستم که چرا دوباره این اشتباه رو مرتکب شدم و پول بی زبونو دور ریختم. خب یخورده با دقت و وجدان کاری دل به کار بدن مگه راه دوری میره؟!!
حق: 1394/8/1713:08:52،
17
9
اگر دقت كنيد هـمه چيز چندين برابر شده حتى اختلاسهـا هـم ميلياردى شده كه نسبت به قبل افزايش چشم گيرى داشته به غير از دست مزد كارگران عزيزمان
علی: 1394/8/1714:57:53،
11
8
کفش ایرانی با کیفیت عالی و قیمت عالی میخوای برو میدون بهارستان ابتدای خیابون سرچشمه سی_چهل تا مغازه کفش فروشی هست که جنس ایرانی با قیمت بسیار عالی بهت میدن کیف کنی, البته جنس چینی هم دارن که من یکی حاضر نیستم هیچوقت بخرم, من خودم نه کفاشم و نه کفش فروش ولی سالها پیش تو دوران دانشجوییم تو یه کارخونه کفش کار میکردم که یاد بگیرم و طراح کفش بشم که متاسفانه نشد و رفتم تو آپارتمان سازی و... ولی همیشه عاشق کفش و همه محصولات چرم ایرانی هستم و میدونم که با چه زحمتی ساخته میشن و خیلی از این تولیدات واقعا بهترین کیفیت رو دارن, ایرانی عزیز کفش ایرانی بخر و اجازه نده قاچاق کفش چینی کارخونه های کفش رو به تعطیلی بکشه
حسین: 1394/8/1714:58:42،
15
10
از ماست که بر ماست و قتی درروز روشن عده ای درخیابان کوچه در پارکها مواد مخدر مصرف میکنند خیلی راحت و ازادانه خرید و فروش میکنند مسئولین میبنند عین خیالشان نیست میخواهید به فکر معیشت کارگر و کارمند و مردم باشند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار