کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بانک‌ها چگونه 38 میلیون حساب جعلی افتتاح کردند؟

کدخبر:۱۴۱۲۶پنجشنبه، ۸ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۵:۲۶۳۹۰۹ بازدید

آمارهای تکان دهنده از افتتاح حساب‌های مشکل‌دار در نظام بانکی که رئیس کل بانک مرکزی تعداد دقیق آن را 38 میلیون حساب اعلام کرده، موجب بهت و ...

آمارهای تکان دهنده از افتتاح حساب‌های مشکل‌دار در نظام بانکی که رئیس کل بانک مرکزی تعداد دقیق آن را 38 میلیون حساب اعلام کرده، موجب بهت و حیرت افکار عمومی شده است.

در سال‌ها و دهه‌های گذشته نظام بانکی شاهد چندین اختلاس و فساد بزرگ بانکی بوده که با گذشت سال‌ها از وقوع آنها، هنوز پس لرزه‌های آن اقتصاد را تکان می دهد. فسادهای مالی از رقم ۱۲۳ میلیارد تومان فاضل خداداد در سال ۸۴ گرفته تا اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی سال ۹۰ مه آفرید خسروی و کشف فسادمالی ۱۲ هزار میلیاردی در سال گذشته که نخسین بار علی طیب نیا وزیر اقتصاد از آن پرده برداشت.با کشف این جرایم و اختلاس‌های بزرگ، سلامت نظام بانکی کشور نشانه می رود و این سئوال مطرح می‌شود که این فسادهای مالی چگونه در نظام بانکی ما رخ می دهد و سرمنشاء این فسادها کجاست؟ زیرا تمامی این کارها نام مالی و اقتصادی کشور را با مشکلاتی مواجه می‌کند که به راحتی قابل جبران نیست.

رازهای ۳۸ میلیون حساب بانکی مشکل‌دار

این در حالی است که چند روز پیش ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی درباره حساب‌های جعلی بانک گفته است: ۳۰۰ میلیون حساب در نظام بانکی وجود دارد که ۳۸ میلیون آن، حساب‌هایی است که دارای شماره شناسه و کد ملی تطبیق داده نشده است و از این تعداد، ۳۰ میلیون حساب راکد و ۸ میلیون حساب فعال است که ارقام آن کوچک است و هنوز شناسایی نشده اند.

با اعلام این خبر از سوی عالی ترین مقام پولی کشور، اظهاراتی از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس درباره این حساب‌های نامشخص مطرح شد و نظارت بر حساب‌های بانکی را زیرسئوال برد. این نکته که وجود چنین حساب‌هایی سرمنشاء فعالیت‌های پولشویی و قاچاق است، جای تردیدی نیست و باید مشخص شود که این حساب‌ها با چه هدف و منظوری افتتاح شده است؟

در عین حال، حدود یک ماه پیش قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد، در جمع تولیدکنندگان و مدیران واحدهای صنعتی از قول یکی از مسئولان ارشد بانکی این خبر را افشا کرد که حدود ٣٠ میلیون حساب بانکی در کشور با کد ملی نامعتبر افتتاح شده که تنها پنج میلیون حساب بانکی با کد ملی نامعتبر مربوط به یکی از بانک‌های دولتی است.

جعفری عنوان کرده است که با جمعیت ٧٥ میلیونی، حدود ٣٧٠ میلیون حساب بانکی برای مشتریان گشایش یافته که به‌طور میانگین برای هر یک ایرانی پنج حساب بانکی ثبت شده است. این نماینده مجلس گفته است: ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر به‌معنای ثبت ٣٠ میلیون حساب جعلی برای انجام امور خلاف، پول‌شویی و کلاهبرداری است.

اما ناصر حکیمی معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس مبنی بر ثبت ٣٠ میلیون حساب بانکی با کدملی نامعتبر گفته است: اولا متولی ثبت کد ملی اشخاص، ثبت احوال است که اکثر بانک‌ها به دفتر ثبت احوال متصل هستند و استعلامات مربوطه مبتنی بر کد ملی را از ثبت احوال دریافت می‌کنند؛ ثانیا در نقل قول مربوطه از این نماینده مجلس، منبع این آمار و اطلاعات مشخص نیست و این مسئله عنوان نشده که وی این آمار و اطلاعات و جزئیات را از کجا گرفته‌اند و منظورشان از کدملی نامعتبر چیست.

نظام بانکی حساب جعلی افتتاح می‌کند؟

اما آنچه واضح است این است که این حساب‌های نامعلوم، ساختگی، جعلی و تقلبی برای اقداماتی خلاف گشایش می‌یابد و به هرحال قاچاقچیان مواد مخدر، پولشویان و خلافکاران برای جابه جایی پول‌های خود لازم است که به طریقی عمل کنند و برای این انجام عمل خلاف خود از طریق نظام بانکی اقدام می کنند.

در سال‌های اخیر مسئولان بانک مرکزی و نظام بانکی دائما بر این موضوع که فعالیت‌های نظام بانکی و افتتاح حساب‌ها به صورت تمام الکترونیک انجام می شود، تاکید کرده‌اند اما اعلام چنین آمارهایی از سوی مسئولان حاکی از این است که هنوز بخش زیادی از فعالیت‌های نظام بانکی دچار مشکلات اساسی است که همین امر می‌تواند به فسادهای بانکی در آینده دامن بزند و سرمنشاء اختلاس‌های بزرگ بانکی شود.

از سوی دیگر، این سئوال مطرح می شود که آیا نظام بانکی کشور فاقد اطلاعات شناسایی کد ملی در همان زمان افتتاح حساب افراد است و چه کسی و چه دستگاهی بر این موضوع نظارت دارد تا افتتاح چنین حساب‌هایی در همان مراحل اولیه شناسایی و مسدود شود و اگر چنین چیزی صحت ندارد، چگونه سازمان مالیاتی می تواند از طریق حساب‌های بانکی، فعالان اقتصادی و مالیات آنها را شناسایی کند؟  

دلایل افتتاح حساب‌های ناشناس

غلامرضا مصطفی پور مدیر سابق بانکی در این زمینه گفته است: حساب‌های ناشناس یکی از راهکارهای متخلفان برای فعالیت‌های اقتصادی است. درست است که هنوز بانکداری الکترونیک تحقق پیدا نکرده و حساب‌ها به صورت دستی باز می‌شود ولی باید این حساب‌ها شناسایی شود و در صورتی که مدارک لازم را ارائه نکردند باید بانک‌ها این حساب‌ها را متوقف و غیرفعال کنند، چراکه برخی از تخلفات، خطاها و فعالیت‌های مربوط به پولشویی ممکن است در همین حساب‌ها اتفاق بیفتد.  

محمود جامساز اقتصاددان در این زمینه می گوید: این حساب‌ها ۱۰۰ درصد برای اختلاس است. اینها پوشش کامل برای پولشویی است و مشخص نیست که این حساب‌ها متعلق به چه کسانی است. پول‌هایی که وارد این حساب‌ها می‌شود آیا پول تمیزی است و از راه‌های قانونی به دست می‌آید؟ چرا باید این حساب‌های نامشخص در بانک‌ها وجود داشته باشد؟ این حساب‌ها حتما با منظور افتتاح شده‌اند. قطعا مسئولینی در افتتاح این حساب‌ها نقش داشته‌اند و به راحتی این حساب‌ها را افتتاح کرده‌اند.

وی ادامه داد: در صورتی که اگر ما بخواهیم افتتاح حساب در بانک‌ها داشته باشیم،  فرد حتی اگر یک چک برگشتی داشته باشیم، حساب جاری در بانک‌ها باز نخواهند کرد، حتی حساب قرض الحسنه هم باز نمی‌کنند. این مقررات سختگیرانه برای افراد عادی است و برای افرادی که در سطح حساب‌های جعلی کار می‌کنند، حتی اگر چک برگشتی هم داشته باشند، در حوزه عملیاتی خود و با مسئولان داخلی حل خواهند کرد.

حال باید منتظر ماند و دید بانک مرکزی این ۳۸ میلیون حساب بانکی مشکل‌دار را مسدود می‌کند و یا اینکه باید منتظر فسادهای بزرگتر در نظام بانکی کشور باشیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد کارمند بانک: 1394/5/818:16:11،
50
68
اکثر این حسابها مربوط به قبل بوده که تبدیل به حسابهای جدید شده و هم اکنون شاید صاحبان انها زنده هم نباشند.این حسابها همگی غیر فعالند و عملیاتی ندارند.
رضا: 1394/5/818:55:08،
26
27
بانک ها برای اینکه تعداد مشتری های خودشون رو زیاد نشون بدهند، از روی عمد با هر بهانه ای افراد مختلف رو مجبور می کنن که تو بانکشون حساب باز کنن. مثلا اگه شما ضامن کسی شدید مجبورتون میکنن حساب باز کنید. خیلی موارد یک چک دولتی دستم بود و خواستم نقد کنم، بانک مجبورم کرد که حساب باز کنم. توجیهشون هم این بود که پول رو به شما نمیدیم، میریزیم به حسابت اونوقت برو برداشت کن!
جلوی این مسخره بازی های بانک ها رو بگیرین. من فقط با دو تا بانک پارسیان و تجارت کار میکنم ولی بالاجبار تو بانکای زیر حساب دارم
مسکن، سپه، ملی، ملت، کشاورزی، صادرات، موسسه مهر
mahyar: 1394/5/820:06:07،
27
26
تو این سیستم دزدی و اختلاس و کلا کلاه برداری و حق و ناحق کردن خوب جواب میده درست و سالم باشی کله پات میکنند.
شروین: 1394/5/821:58:14،
26
21
متن خبر رو بخون
8 میلیون فعالند
حسن: 1394/5/823:05:32،
52
23
من خودم حداقل 10 تا 15 حساب با موجودی رقم پایین دارم که نمیصرفه برم دنبالشون ببندمشون. اکثرا هم مال دوران قبل از مرسوم شدن کد ملی بوده.
علی: 1394/5/910:01:33،
16
27
حساب جعلی با حساب غیر فعال تفاوت داره ، جعلی یعنی حسابی که با نام و مشخصات دروغی باز شده و اینجاست که می فهمیم خاوری چطور به راحتی( البته با پشتوانه ی شرکایی که هنوز هستند) 3 میلیارد دلار از این سیستم دزدی می کنه . نظام بانکی که به راحتی میلیون ها حساب جعلی داره سوء مدیریت بسیار گسترده ای در اون حاکم شده .
مسعود: 1394/5/818:22:34،
81
19
ما رکورد زدیم ،،،
مردم: 1394/5/823:17:23،
39
13
خیلی ها این کارها رو زرنگی میدونن ما ملت خلافکاری هستیم!
بهلول حكيم: 1394/5/818:55:33،
21
23
با رشوه و ظعف عملكرد مديريتي و با پارتي بازي و بي كفايتي مسئولين حكومتي كه اصلا مردم براشون مهم نيست؛ 38 مليون حساب جعل ميكنن؛ اختلاس ميكنن؛ با پژو و رنوي خائن قرار داد ميبندن!! اصلا يه وضيعيه...
کارمند بانک: 1394/5/818:58:51،
18
23
خیلی از آن حسابها هم مربوط به اتباع افغان میباشد که فاقد کد ملی هستند
بهلول حكيم: 1394/5/819:17:48،
32
26
عاملش فقط دست هاي پشت پرده و پارتي بازيه
علی کارمند یه بانک دیگه : 1394/5/819:22:05،
24
28
شاید نزدیک به 99 درصد این حساب ها مربوط به زمانی است که هنوز مردم کد ملی نداشتند و با شناسنامه افتتاح حساب میکردند ضمنا دارندگان بسیاری از این حساب ها شناسنامه المثنی یا جدید دریافت کرده اند که با عث میشود کد ملی آنها با شماره سریالهای موجود در بانک مطابقت نداشته باشد .
دوستان همه آمارها در ایران غیر واقعی و جعلی هستند و هیچ آماری قابل استناد نیست زیرا پشت هر آماری اهداف سیاسی مستتر هست
کمیسر: 1394/5/819:38:45،
18
27
متاسفانه بسیاری از این بانک ها و موسسات مالی بصورت مخفیانه شرکتهای به نام افراد شخصی ثبت کرده و اقدام به فعالیت های بازرگانی اعم از واردات برنج و انواع بنجل های چینی میکنند که طبق قوانین بانک مرکزی کاملا غیر قانونی میباشد . بطور کلی در بلند مدت موجب نابودی تولید داخل هم میشوند ... و الخ
فرشید: 1394/5/820:38:30،
20
18
یعنی معلوم نیست چه کسی این حسابهای جعلی را باز کرده ؟ ومعلوم نیست این حساب ها مال کیه ؟؟؟
یکی که از تو خیابون نیومده بره پشت کامپیوتر بانک و حساب باز کنه.
این چه حرفیه که میزنید.. ملت ایران را گرفتید؟؟؟
گرفتن متخلف ها کار سختیه؟ بدهید دست پلیس ظرف نیم ساعت پیداشون میکنه.
اگر هم نمیخواهید اقدام کنید و ازمتخلفین برای حق سکوت یا باجگیری این اخبار را اعلام میکنید اون یک حرف دیگه است خداوند شما را به راه راست منحرف کند انشاالله
داوود: 1394/5/821:39:37،
24
27
من نمیدونم حقوق رییس و معاون و برخی کارمندان خدوم و زحمت کش بانک چقدر می باشد که بعد از 5 سال کار با دیپلم یا تهایتش لیسانس باغ،اپارتمان لوکس،ماشین انچنانی میخرند که من استاد دانشگاه با 8 میلیون حقوق نمیتونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
امیر: 1394/5/914:25:40،
21
26
من فقط میدونم ( منبع موثق دارم ) که به چهار میلیون نمیرسه
حیدری : 1394/5/1322:59:11،
17
10
بی عرضگی خودت و گردن این او ن ننداز
نیما: 1394/5/822:37:37،
41
25
370 ملیون حساب که ته هر کدوم حداقل 2000 تومن بلوکه شده = 740 ملیارد تومن :)
پاسخ به نیما:: 1394/5/911:55:51،
24
27
37 میلیون حساب
پروفسور
نیما: 1394/5/915:48:46،
18
20
"جعفری عنوان کرده است که با جمعیت ٧٥ میلیونی، حدود ٣٧٠ میلیون حساب بانکی برای مشتریان گشایش یافته که به‌طور میانگین برای هر یک ایرانی پنج حساب بانکی ثبت شده است."

چشات رو بیشتز باز کن
دکتر.
reza: 1394/5/911:06:22،
26
23
مشکل مدیریت نالایق , بی سواد و ناپاک حاکم بر بانکها و کل سازمانهای کشور است
حساب باز کردنهای مجازی, اختلاسهای هزار میلیاردی واقعی در بستر امن بانکها رقم هزار میلیاردی چکهای برگشتی که بیانگر حمایت از بی انظباطی مالی سازمان یافته را نشان می دهد عمده شکوائیه ها دادگاه ها مربوط به مشکلات مالی در کشور است همین مورد نشانگر هزاران شناسنامه جعلی کد ملی جعلی افراد جعلی است که نشان می دهد ریشه ناراستی در تمام سازمانهای کشور نهادینه شده است بی تفاوتی خمار گونه مردم را به این شرایط اضافه کنید از ماست که بر ماست
بانکی: 1394/5/919:07:00،
32
17
حساب جعل نکرده اند. حسابهائی هستند که به روز نشده اند. صاحبانشان آنها را رها کرده اند و نیامده اند شماره ملی، سریال شناسنامه و ... تعیین کنند تا به روز شود
غلامعلی: 1394/5/923:02:50،
20
21
برای اقدامات لازم نیست شعار داده شود مچلس باید طرحی را تهیه کند و مانده تمامی این حسابها را به عموان پولهای بی صاحب به نفع بودجه عمومی مصادره کند و تمام شود.
مسعود کارمند بانک: 1394/5/1010:22:41،
20
24
اکثر این حسابها مربوط به حسابهای افتتاح شده در سالهای قبل( قبل از سال1375) می باشد که ثبت کد ملی در سیستم پیش بینی نشده بود که با انتقال حساب های قدیمی به سیستم جدید، بانک ها به ترتیب با مراجعه مشتریان نسبت به اصلاح اطلاعات حسابها اقدام میگردد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار