کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خودرو را برای مسافرت طولانی در جاده آماده کنید

کدخبر:۱۰۶۴۷یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۴:۳۶۵۲۴۸ بازدید

ماه اسفند به معنی نزدیک شدن به تعطیلات نوروز و به دنبال آن مسافرت است. وقتي كه قصد آغاز سفر را داريد، به محض این که خودرو را روشن ...
خودرو را برای مسافرت طولانی در جاده آماده کنید

ماه اسفند به معنی نزدیک شدن به تعطیلات نوروز و به دنبال آن مسافرت است. وقتي كه قصد آغاز سفر را داريد، به محض این که خودرو را روشن می‌کنید، احساس آزادی به فرد دست میدهد و اين که از شلوغی و هیاهوی شهر پر از راه بندان و ازدحام رهایی می‌یابد. با این وجود، آمادگی خودرو قبل از سفر از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا حتی مشکل کوچکی مانند خرابي و پوسيدگي برف پاک‌کن و ناميزان بودن چرخ ها ممكن است سبب مشکلات متعددی شود و تعطیلات شما را که دهها و یا صدها کیلومتر با خانه خود فاصله دارید به هم بریزد و خاطره بدی برای خود و خانواده تان به جای بگذارد.انجام برخی اقدامات ساده و پیش گیرانه تاثیر بسیار زیادی در حل اکثر مشکلات این چنینی خواهد داشت. در ادامه شما را به خواندن مطالبي درباره تعمیر فنی خودرو قبل از شروع حرکت دعوت می کنیم تا از همین امروز براي بازدید فنی آن برنامه ریزی کنید.

دفترچه راهنمای خودرو را بخوانید

نگاهی به دفترچه راهنما بیندازید و مطالبی مانندعوض کردن تایر پنچر، تعویض روغن موتور یا روغن هایدیگری که در دفترچه قید شده را حتما بخوانید. نگاهی هم به موارد دیگر بیندازید از جمله هنگامی که موتوربیش از حد داغ شد چه اقداماتی باید انجام دهید یا چگونهلامپ چراغ جلو را عوض کنید.

زیر كاپوت

ابتدا محفظه موتور را بررسی کنید و ببینید كه آیا نشتی ديده ميشود، پایانه های باتری تمیز هستند، به نظرتان تسمه دینام پوسیده است و مواردي از اين دست. اگر تسمه دينام، ترَک خورده یا شيارش یار است، قبل از سفر آن را عوض کنید. همه روغن ها را بررسی و از روغن موتور شروع کنید.

روغن موتور

برای بررسی روغن موتور، ابتدا خودرو را در یک مکان مسطح پارک کنید. خودرو را برای مدت کوتاهی روشن کرده و س پس آن را خاموش کنید. چند دقیقه صبر کنید تا روغن در كارتر جمع شود. گژ روغن را بکشید، آن را با یک پارچه تمیز خشک و در محل خود وارد کنید. دوباره آن را بکشید و سطح روغن را بررسی کنید؛ اگر پایین است، از همان نوع روغنی که قبلا در موتور داشته اید، تا خط بالايي گژ پر کنید. اگر رنگ روغن موتور سیاه است، بهتر است آن را عوض کنی د و اگر دیدید که خودروتان مقدار قابل توجه ی روغن در فواصل تعویض مصرف می کند، بهتر است در مسافرت کمی روغن اضافی با خودتان همراه داشته باشید.

گيربكس اتوماتيك

سفر طولانی مدت با بار زیاد، امتحان دیگری برای جعبه دنده خودکار است. روغن جعبه دنده را بررسی کنید و این کار را با گژ گيربكس انجام دهید. خودروتان را مدتی کوتاه روشن کنید، س پس آن را در یک سطح صاف قرار دهید. ترمز دستی را بکشید. دنده را در حالت »پارک« قرار دهید. هنگامی که موتور درجا کار میکند، گژ روغ ن جعبه دنده خودکار را بیرون بیاورید، آن را باپارچه بدون پرز پاک کنید و در مخزن روغن قرار دهید.

دوباره گژ را بیرون بیاورید و سطح روغن و وضعیت آن را بررسی کنید. اگر روغن جعبه دنده تازه باشد، به رنگ قرمز یا قرمز متمایل به صورتی است. طی گذشت زمان و تحت دمای بالا ، رنگ روغن گيربكس اتوماتيك بسیار تیره شده، کیفیتش را از دست داده و اکسیده می شود و بيشتر رنگ قهوه ای به خود می گیرد.

مایع خنک‌کننده

سطح مایع خنک‌کننده باید بین نشانه ای »حداكثر« و »حداقل« باشد. هنگامی که موتور داغ است، درپوش رادیاتور یا درپوش مخزن سرریز تحت فشار را باز نکنید. اگر سطح مایع خنک‌کننده به مقدار خیلی کمی پایین است، آن را با ترکیبی از آب پر کنید، اما اگر سطح مایع خنک‌کننده کاملا زیر نشان »پایین« باشد، احتمال نشتی وجود دارد. هر گونه نشتی باید قبل از سفر برطرف شود، زیرا نبود آب در جاده ممکن است سبب گرم شدن بیش از حد موتور شده و خسارت زیادی به آن وارد کند.

باتری

وضعیت باتری را به صورت چشمي بررسی کنید. اگر هرگونه نشتی اسید، شكاف روي بدنه یا مورد دیگریدیدید، احتمالا باتری باید عوض شود. اطمینان حاصل کنید که پایانه های باتری محکم بوده و خوردگي نداشته باشند. پایانه های سولفاته و دارای خوردگی سبب ایجاد مشکل میشوند. متاسفانه هیچ روشی وجود ندارد که متوجه شوید باتری چه موقع از كار خواهد افتاد زیرا معمولا اين اتفاق به صورت غیرمنتظره و بدون علائم قبلی می افتد. اگر موتور به کندی روشن مي شود، احتمالا باتری به پایان عمر خود رسیده است. معمولا باتری جدید عمری بین دو تا چهار سال دارد و فكر خوبی است که آن را قبل از سفر يك بار آزمایش کنید.

فیلتر هوا

اگر مدت زیادی از تعويض فیلتر هوا گذشته، زمان تعو يض مجدد آن فرا رسیده است. كثيفي فیلتر هوا موجب افت زیاد در عملکرد خودرو می شود. اگر میخواهید خودتان آن را عوض کنید، به دفترچه راهنما مراجعه کنید.

روغن ترمز

سطح روغن ترمز را بررسی کنید، زیرا پایین بودن آن در حالت بدبينانه علامت نشتي و در حالت خوشبينانه نشانه تمام شدن لنت هاست.

موارد دیگر

مایع شیشه شو را پرکنید. هر چیز غیرمعمول مانند نشتی،شل بودن بستها، نقص در شیلنگ ها و غیره را بررسی کنید.

تجهیزات برقی

بوق، برف پاک کن ها و چراغ ها را بررسی کنید. بد نیست كه چند لامپ یدکی نیز همراهتان باشد. اطمینان حاصل کنید که بخاری و كولر به خوبی کار می کنند. اگر مدت طولانی است که فیلتر هوای اتاق را عوض نکرده اید، به فکر تعویض آن باشید. هنگامی که فیلتر کثیف است، جریان هوا را برای كولر یا بخاری محدود میکند.

تیغه های برف پاک کن

اگر تیغه ها به خوبی شیشه جلو را پاک نمی کنند، ممكن است شيشه تان چرب باشد، در غير اين صورت آنها را عوض کنید. اگر مسیري كه طي خواهيد كرد باراني و خیس است، بهتر است يك دست تيغه یدکی نیز به همراه داشته باشید.

بازديد چهار چرخ

فشار باد چرخ ها را بررسی کنید. اگر در بزرگراه در حال حرکت با سرعت بالا هستید و احساس کردید که خودرو میلرزد، به بررس ی فش ار باد تایر بپردازید. يك محدوده ایمن براي ميزان فرسودگي آج لاستيك وجود دارد و اگر تایر بيشتر از اين محدوده ساييده شده باشد، رانندگی با خودرو خطرناک است. نامسطح بودن آج تایر نيز نشان دهنده مشکل در سيستم تعليق يا عدم تنظیم چرخ است. تنظیم نامناسب چرخ میتواند سبب مشكل در فرمانپذیری شود. اگر ساييدگي تایر افزایش یابد، خودرو به یک سمت کشیده شده و ایمنی راننده و سرنشینان را در معرض خطر قرار میدهد.

ترمز، فرمان وتعلیق

بهتر است قطعات فني مانند ترمز، جلوبندي و قواي محركه در محل مناس بی بررسی شوند. اگر هنگام ترمز گرفتن در ناحيه فرمان و يا چرخ لرزشی احساس کردید، ترمزها را از نظر تاب برداشتن ديسك بررسی کنید.صدای غيرعادي در هنگام دور زدن نيز نشانه خرابي يافرسودگي مفصل سر پلوس است.

صدای تلق تلق که از سیستم تعلیق در هنگام رانندگی در دست انداز به گوش میرسد نشانه آن است که احتمالا یکی از قعطات سیستم تعلیق شل شده است، پس آن را قبل از شروع سفر بررسی کنید.

داخل گلگيرها را نگاه کنید كه هر چهار کمک‌فنر خشک باشند، در غیر این صورت بست یا کمک‌فنری که نشتی میدهد باید قبل از سفر عوض شود. اگر کمک‌فنر
روغن زیادی از دست داده باشد، خودرو در دست اندازها و پستی و بلندي ها مانند قایق بالا و پايين ميرود كه براي ثبات روي جاده و ايمني سرنشينان بسيار خطرناك است.

زاپاس، جک و آچار چرخ

فشار باد تایر زاپاس باید به همان اندازه تایر اصلی باشد که معمولا روي ستون وسط (الي در سمت راننده) نوشته شده است. فشار مناسب باد تایر بین 28 تا 35 است.

کلید قفل چرخ

اگر روي رينگ هايتان قفل چرخ نصب كرده ايد، اطمینان حاصل کنید که ابزار مخصوص و آچار چرخ برای باز کردن پیچ را به همراه دارید و آن را جا نگذاشته ايد.

جعبه ابزار

يك جعبه ابزار در خودروتان بگذاريد و اقلامي مانند كابل اتصال باتري، اس پري پنچرگيري، فشارسنج لاستيك، يك تكه كهنه، یک جفت دستکش، چراغ قوه، آچار پیچ گوش تی، انبردس ت، سوکت، لامپ یدکی چراغ جلو، چند عدد فیوز با آمپراژ مختلف، قدري روغن موتور، آب، مثلث خطر و كليد یدکی خودرو را در آن به
همراه داشته باشید.

رهياب GPS

اگر به سفر علاقه مندید، دستگاه ناوبري GPS در زمان مورد نياز شما براي پيدا كردن مسير صرفه جویی خواهد کرد، زیرا نه تنها راه را به شما نشان میدهد و زمان رسيدن را تخمین میزند، بلکه نزدیک‌ترین ایستگاه بنزین، کافی شاپ، پارک یا دیگر جاهای مورد نيازتان را نیز نشان میدهد

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/12/2408:49:05،
139
30
تنها یک ایرانی میتواند از رانندگی فقط تخته گاز دادن و لایی کشیدن بلد باشد! و توقع داشته باشد با پراید با سرعت 170 کیلومتر با تریلی ماک شاخ به شاخ بشه و کوچکترین خراشی هم رو صورتش نیفته !!! این است فرهنگ افتضاح رانندگی ایرانی !
بهزاد: 1393/12/2409:27:26،
78
29
دقیقا همینطوره. با رضا به شدت موافقم. طرف تو سربالایی جاده شمال با پراید میره تو لاین مخالف و میخواد از همه سبقت بگیره. هر چی بخوان جریمش کنند، میخنده! و دوباره لایی میکشه! وقتی ذات چیزی خراب باشه هیچ کاریش نمیشه کرد. پورشه هم دستش بدی همینه. پس همون بهتر که با پراید ته دره سقوط کنه.حیف ماشین خوب که به ایرانی ها بدی.خلایق هر چه لایق
علی...تاریخ..: 1393/12/2413:02:00،
38
27
پاسخ به رضا
منظورتون چیه از این حرفا ؟؟
با این منطق پس هیچ خودرویی نباید ایمن سازی بشه
اگر کسی هم بد رانندگی میکنه با خودروی ایمن زخمی میشه ولی با پراید میمیره
هدفتون چیه که از این صنعت تحمیلی حمایت میکنید؟
خیلی از تصادفات که کشته هم میدهند سرعتشون به 70 کیلیومتر نمیرسه پس اینها چرا کشته میدهند؟؟
ایرانی: 1393/12/2408:50:52،
90
19
عزرائیل تو را میخواند ! فرهنگ افتضاح رانندگی + عجله + شتاب = هزاران کشته در ایام عید ! از الان برید جا بگیرید تا پر نشده! عزرائیل منتظره ایرانی های با فرهنگه !!!
موسی : 1393/12/2408:54:00،
69
21
ماشین و درست کردیم جاده های غیر استاندارد رو چی کتیم
عیسی: 1393/12/2409:15:20،
39
17
تا وقتی همه بیشتر از 110 کیلومتر سرعت نروند از دماغ هیچ کسی خون نخواهد آمد! اما از اونجا که همه عجله دارند و جاده ها رو پیست فرمول 1 میبینند، هر چی کشته و زخمی نوش جان!
امین2: 1393/12/2409:36:51،
43
16
واقعا وضع جاده ها بسیار بسیار بد و تا حدی ترسناک هست. الان که فکر می کنم چه جوری تو این جاده های خراب باید رانندگی کنم و چه بلایی سر ماشین بیچاره میاد، حالم گرفته ست. پارسال تو ورودی یه شهر یک دست انداز تازه با اسفالت درست کرده بودند بدون هیچ رنگ و علامتی! بعد از اونکه با یه سرعت نه چندان بالایی از روش رد شدم تکان شدیدی به خودرو وارد شد. چند کیلومتر بعد تو سبقت برق ماشین قطع شد! بعدش که کاپوتو زدم بالا دیدم اتصالات باطری در آمده است!
120-130: 1393/12/2412:59:21،
19
32
باشه عیسی تو 100 تا برو یعنی اصلا نیا جاده ترافیک درست کن
من تو جاده مشهد تهران 100 تا نمیرن 130 تا میرم

سرعت باید با ماشین وجاده تنظیم کنی
حمید: 1393/12/2409:09:47،
75
39
مانع رانندگی خانمها شوید بیشتر مشکلات حل می شود .
1- ترافیک شهری از بین می رود.
2- خانمها یا خود تصادف می کنند و یا در بیشتر موارد باعث تصادف می شوند.
صمد: 1393/12/2410:23:17،
35
62
متاسفم برای این طرز تفکر
فدوی: 1393/12/2409:24:03،
61
17
با سلام به دوستان عزیز .خواستم چند نکته را به عرض عزیزان برسانم دوستان عزیز همه ما یکسال را کار میکنیم تا آخر سال قدیم و اول سال جدید مثل نیاکانمان سال جدید را جشن گرفته و به دید و بازدید بپردازیم بعضی پایتخت به شهرستان و بهضی از شهرهای دیگر به تهران یا از شهری به شهر دیگر مسافرت میکنند لازمه داشتن خاطرات خوب از مسافرت رعایت نظم و انظباط و قانون میباشد بیایید در موقع رانندگی از سرعت زیاد سبقت های خطرناک و بی مورد شوخی در حین رانندگی عجله هم در رفتن وهم برگشتن خودراری کنیم رانندگی خوب و با حوصله ای داشته باشیم چون عزیزانتان سوار بر وسیله ای هستند که شما پشت فرمان آن هستید به زیبایی طبیعت با نریختن زباله کمک کنید و همیشه با یاد خدا حرکت کنید و به همدیگر احترام بزارید امیدوارم از تعطیلات لذت ببرید مخلص و ارادتمند هموطنان عزیز
صمد: 1393/12/2410:27:25،
46
20
سلام، خیلی ممنون از این نظر.

تو را به خدا در طبیعت زباله نریزید، اینطوری پیش بره دیگه طبیعتی برامون باقی نمیمونه.

ضمنا دوستان بیاید در سال جدید درباره افراد از روی ماشینشون قضاوت نکنیم. هر کسی بر اساس روزی خودش برای خودش وسیله می خره، ولی اون چیزی که وجهه خوب به آدم می ده فرهنگ بالا (تو رانندگی یا هر جای دیگه) هست.
شمال: 1393/12/2409:35:13،
35
17
بعضی اینقدر بد رانندگی میکنند که تو هر چقدر مراقب باشی یکی دیگه بهت میزنه ! جاده های شمال مخصوصا مازندران هم که اینقدر شلوغ و ترافیک میشه و آدم و ماشین و تراکتور و حیوان و ... وسط خیابان و جاده میاد که آدم حسابی خسته میشه .
علیرضا ف: 1393/12/2409:43:33،
39
13
مهمترین پارامتر در جلوگیری از خسارات و تلفات فرهنگ رانندگی درست و ایمنه. اگه همه ایمن برونن خسارتا به حداقل ممکن میرسه
.....: 1393/12/2409:52:11،
33
17
چرا ملت ایران از همه چی ناامید هستن؟چرا از خودتون شروع نمی کنید چرا همش انتظار دارید دیگری برای شما کاری کنه؟
الانم میاین اشتباهات خودتون رو میندازید گردن دولت و مردم دیگه!
زندگی هرچه قدر هم به آدم فشار بیاره نباید رو فرهنگت تاثیر بذاره مگر اینکه از اول بی فرهنگ تربیت شده باشی
رضا2: 1393/12/2410:00:32،
27
14
افسوس که نمیدونی وقتی ذات فرهنگ خراب باشه یعنی از روز اول خراب بوده و هست. هیچ کاریش هم نمیشه کرد! هر چی بخوان جریمه کنند! بی فایدست! درست مثل دندانی که ریشش خراب شده. حالا هر چی میخوای پرش کن، عصب کشی کن! باید بکشیش بندازیش دور!
سالار: 1393/12/2410:34:25،
26
16
کو پول ؟؟؟؟؟؟
شوشي: 1393/12/2412:51:02،
21
14
جان مطلب رو در دو كلمه گفتي!
با اين وضعيت بد اقتصادي كه شركت و كارگاه و كارخانه نتونستن عيدي كه هيچ ! حقوقهاي معوق رو بدن ما در منزل خودمان نشستيم اونهايي گرفتن سفر بهشون خوش بگذره!؟
امیری: 1393/12/2412:58:23،
36
23
شک نکنید که روزهای نوروز به هیچ وجه برای مسافرت مناسب نیست.
یکبار برای همیشه این خطاراکردم و واقعا پشیمان شدم.در جاده چالوس روز 2 فروردین.دوستان بافرهنگ .نمیدانم از کدامین شهر.با خودروهای آنچنانی از شانه خاکی با سرعت میرفتند.و چه مصیبتی بود.. هر جا میری صف.گرانی بی کش و پیمان.نه نظارتی.نه نظمی.همه چیز بی کلاس..
بهترین جا در روزهای نوروز شهر خودمان(اصفهان) بدور از دغدغه....

البته هر کسی شهر و کاشانه خودش..
خوش باشید.نوروز پیشاپیش خجسته باد..
وحید یوسفی: 1393/12/2415:12:54،
23
21
با تشکر از ایرانجیب عزیز
بسیار مفید بود.
محمود ورزقانی: 1394/10/1800:35:48،
11
16
دوستان همدیگر را مسخره نکنید پراید ایمنی ندارهمه میدونند میدونید اگر گلف فولکس واگن در ایران مشارکتی ساخته بشه و گمرگ ندهند قیمت همین پراید را داره راست میگن عده ای دولت میخاد ما سوار نشیم چرا با شماره ارس یا اروند مگان میشه 50 تومن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار