کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بالاترین دستمزد در ایران و آمریکا چقدر است ؟

کدخبر:۱۰۴۰۳سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۳:۵۲۱۰۶۸۹ بازدید

بررسی‌ها از آمار منتشر شده در دو گزارش، رتبه‌بندی مشاغل برتر در ایران و آمریکا را مشخص کرده است. پایگاه خبری CNN در گزارشی لیست ...

بررسی‌ها از آمار منتشر شده در دو گزارش، رتبه‌بندی مشاغل برتر در ایران و آمریکا را مشخص کرده است. پایگاه خبری CNN در گزارشی لیست 100 شغل برتر آمریکا را ارائه کرده است. در این گزارش شاخص‌هایی مانند «میزان درآمد»، «رضایتمندی»، «فرصت‌های ترقی»، «استرس ناشی از کار» و «میزان دورکاری» در نظر گرفته شده است. در کنار این آمار، پایگاه استخدامی ایرنا (ایران تلنت) نیز آماری از مشاغل ایران را بر اساس «میزان حقوق و دستمزد» ارائه کرده است. «دنیای اقتصاد» با بررسی معیار درآمد به بررسی 10 شغل نخست در کشورهای ایران و آمریکا پرداخته است. 

بررسی‌ها از آمار منتشر شده در دو گزارش، رتبه‌بندی مشاغل برتر در ایران و آمریکا را مشخص کرده است. بر اساس گزارش نخست که پایگاه خبری سی‌.ان‌.ان منتشر کرده است، لیست 100 شغل برتر آمریکا بر اساس عواملی مانند «میزان درآمد»، «رضایتمندی»، «فرصت‌های ترقی»، «استرس ناشی از کار» و «میزان دور کاری» رتبه‌بندی شده است. در کنار این گزارش سایت استخدامی ایران (ایران تلنت) نیز گزارشی از میزان «حقوق‌و‌دستمزد‌ها» در شغل‌های مختلف داخل ایران را منتشر کرده است که در آن به نکات قابل توجهی از جمله شغل‌های پردرآمد و تفاوت‌های دستمزد به لحاظ رده‌بندی سازمانی و میزان سابقه افراد در این مشاغل اشاره شده است. «دنیای اقتصاد» با مقایسه این دو گزارش بر اساس معیار درآمد 10 شغل اول هر دو کشور را بررسی کرده است. همچنین در بررسی‌های ایران به دلیل خلأ اطلاعاتی، گزارش‌ها بر اساس اطلاعات استخدامی رتبه‌بندی شده است.


در این گزارش ابتدا به بررسی شغل‌های برتر از نگاه «سی‌.ان‌.ان» می‌پردازیم:

 1- طراحی نرم‌افزار: همان‌طور که معمار، خانه‌ای را طراحی می‌کند. معمار نرم‌افزار هم نرم‌افزار را طراحی می‌کند و تیمی از مهندسان و توسعه‌دهندگان را هدایت می‌کند. وی مطمئن می‌شود که تمامی قطعات در کنار هم قرار می‌گیرند تا نرم‌افزار به‌طور کامل درست کار کند. با ورود فناوری جدید هر روز مسائل جدیدی به وجود می‌آید و هر روز را متفاوت از روز پیشین می‌سازد.

2- طراحی بازی‌های کامپیوتری : طراحی بازی‌های کامپیوتری همواره لذت‌بخش نیست و با مسائل فنی مختلفی روبه‌رو هستند. مانند کارگردانان، طراحان بازی مسوول خلاقیت‌های بصری بازی‌ها هستند و تیمی از طراحان و هنرمندان را برای درک این ویژگی‌های بصری هدایت می‌کنند. این صنعت نسبتا جدید و در نوع خود بدیع است. 
3- واسطه‌گری منابع نفتی: در زمان رشد قیمت نفت و گاز، خریداران منابع برای مذاکرات نفت و گاز بین شرکت‌ها و صاحبان منابع دست به کار می‌شوند. آنان در اطراف شهر در جست‌وجوی کسانی هستند که حق منابع‌شان را بخرند و به شرکت‌های نفتی واگذار کنند. با وجود نوسانات قیمت نفت، نااطمینانی در پیش‌بینی بلندمدت برای صنعت نفت و نبود چشم‌انداز شغلی، اما همچنان این شغل پر طرفدار باقی مانده است.

4- مشاوره ثبت اختراع: مشاوران ثبت اختراع در جست‌وجوی اختراعات جدید هستند و تصمیم می‌گیرند که آیا این اختراع را ثبت کنند یا خیر. همچنین به پرونده‌های متقاضی‌های ثبت اختراع رسیدگی می‌کنند و مخترعان را به اداره ثبت اختراع در آمریکا معرفی می‌کنند. از مزایای این شغل مرتبط بودن با اختراع و ارائه ایده‌های ناب است.

5- مدیریت بیمارستان:مدیران بیمارستان با بخش‌های متفاوت و کارکنان همکاری می‌کنند. آنان با پزشک متخصص، بیماران و کارکنان محیطی آرام ایجاد می‌کنند و هر روز با چالشی جدید روبه‌رو هستند.

6- مدیریت بهبود روش‌ها: مدیران بهبود روش‌ها اهدافی را شناسایی می‌کنند که سازمان را کارآتر می‌سازد و به کارمندان نحوه رسیدن به این اهداف را شرح می‌دهند. بهبود روش‌ها به‌عنوان موثرترین راه برای بهبود بازده و بهبود کیفیت در شرکت‌ها شناخته شده ‌است. راه‌حلی که این مدیران برای بهبود شرکت ارائه می‌دهند معمولا بسیار کار سازهستند. 

7-پرستاری کلینیک: این پرستاران ارتباط نزدیکی با کارکنان و بیمارانی که بیشتر در معرض خطر هستند، دارند این افراد غالبا در بیمارستان کار می‌کنند، پروتکل‌های جاری را ارزشیابی می‌کنند و سیاست‌های جدید را اجرا می‌کنند. این پرستاران روی بهبود مراقبت از مریض تمرکز می‌کنند و در بعضی زمینه‌ها مثل تومور شناسی و مدیریت درد تخصص کسب می‌کنند. آنچه در این شغل جالب است کشف و تحقیق روی بهترین روش‌های درمانی است.

8- توسعه پایگاه داده‌ها:این افراد با ارزیابی و طبقه‌بندی داده‌های مشترکان یک پایگاه داده می‌توانند از این بانک‌های اطلاعاتی در راستای هدف شرکت استفاده بهینه کنند. با فناوری که در حال تغییر است فرصت‌های بسیاری برای یادگیری موضوعات جدید وجود دارد.

9- تحلیلگری امنیت اطلاعات:  اطلاعات شخصی ما از پست الکترونیکی گرفته تا آنچه در سایت «فضای ابری» می‌گذاریم در دسترس همه می‌تواند قرار بگیرد و تحلیلگر امنیت اطلاعات از وقوع چنین حادثه‌ای جلوگیری می‌کند. همچنین اطلاعات را در دسترس افرادی که نیاز دارند، قرار می‌دهد و از آنهایی که از این اطلاعات سوء‌استفاده می‌کنند دور نگه می‌دارد. وقتی صحبت از حریم شخصی است همواره مشکل امنیتی وجود دارد؛ بنابراین بسیاری از شرکت‌ها در جست‌وجوی امنیت اطلاعات خود هستند. 

10- مربیگری یوگا: شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد، اما مربی یوگا درس روح و بدن می‌دهد و برای هر کلاس برنامه‌ریزی می‌کند. برای مربیان یوگا بهترین بخش شغل تغییر روح و بدن افراد است. شایان ذکر است که این مبلغ برای مربیان تمام وقت و دارای مدرک دانشگاهی است.  به‌منظور مقایسه برترین مشاغل در آمریکا با مشاغل جذاب به لحاظ دستمزد در اقتصاد ایران می‌توان به گزارش سراسری حقوق و دستمزد کشور از سوی سایت استخدامی ایران اشاره کرد. این نتایج محصول ارزیابی دستمزد ماهانه 29 هزار نفر از جامعه متخصصان کشور است و طبق این آمار، بین حداقل و حداکثر دریافتی افراد در هر رده سازمانی تفاوت 200 درصدی قابل مشاهده است خالص دریافتی در هر گروه شغلی، برای سه رده کارشناس، سرپرست و مدیر و در هر رده شغلی، میزان دریافتی افراد به تفکیک سابقه کار مشخص شده است. اطلاعات ارائه شده، متوسط دریافتی در جامعه و همچنین بازه رایج آن را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال در سال 92 یک مدیر مالی در تهران با سابقه کاری بین 7 تا 15 سال، ماهانه به‌طور متوسط 30 میلیون ریال دریافتی داشته که این مبلغ در موارد مختلف بین 15تا 53 میلیون ریال متغیر بوده است.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد که دریافتی افراد برای یک سمت مشابه در شرکت‌های مختلف تفاوت‌های چشمگیری دارد به گونه‌ای که کارشناسان در شرکت‌های حسابداری و حمل‌ونقل کمترین دریافتی و در بانک‌ها و شرکت‌های نفت و گاز بیشترین دریافتی را دارند. در حاشیه این گزارش، متغیرهای اثرگذار بر سطح درآمد افراد نیز بررسی شده است؛ درحالی‌که سابقه کار و رده سازمانی دو شاخص اصلی و تعیین‌کننده سطح حقوق در شرکت‌ها محسوب می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که عوامل دیگری نظیر نوع شرکت، سطح تحصیلات و نوع دانشگاه نیز بر دریافتی افراد تاثیرگذار بوده‌اند؛ درحالی‌که اختلاف دریافتی کارشناس تحقیق و توسعه با مدرک فوق لیسانس و لیسانس حدود 33 درصد است ودر مشاغل کارشناسی فروش و مدیریت کنترل پروژه تفاوت ناچیزی بین دستمزد فوق و لیسانس وجود دارد.  این ارزیابی نشان می‌دهدکه تاثیر سابقه کاری در بین مهندسان عمران و معماری و همچنین مهندسان نفت و پتروشیمی در درآمد بیشتر از سایر مشاغل است و تفاوت دامنه در آمد در رده کارشناسی بین متخصصان فروش، بازاریابی و تحقیقات بازار بیش از سایر مشاغل است.

با توجه به علاقه‌مندی‌های داوطلبان کنکور به برخی رشته‌های خاص می‌توان ملاحظه کرد که با وجود مهندسی برق و مهندسی عمران که در میان دانش آموزان جایگاه نخست را در انتخاب رشته دانشگاهی دارد، در این رده‌بندی جزو مشاغل پر در آمد محسوب نمی‌شود و از طرف دیگر در حالی که مهندسی نفت جزو درآمدزا‌ترین مشاغل است، اما جزو اولین علاقه‌مندی‌های داوطلبان نیست.  اکنون یکی از مهم‌ترین مسائل در انتخاب مشاغل چشم‌انداز آینده کاری است. وب‌سایت کانادین بیزنس میزان تقاضای مشاغل در کانادا را تا سال 2020 پیش‌بینی می‌کند. دراین پیش‌بینی برآورد شده است که نیاز به وکلا، مهندسان نفت و متخصصان مالی و حسابداری روند افزایشی خواهد داشت و از طرف دیگر تقاضا برای مهندس معماری، مهندس هوافضا و زمین‌شناس کاهش می‌یابد.
 

64wk6nq5zfji7cu1rg6n.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عجیب: 1393/12/1206:54:36،
551
32
توی آمریکا برنامه نویسی بیشترین درآمد رو داره
توی ایران دعا نویسی.
آرمان: 1393/12/1207:37:52،
218
33
تو ایرن درآمد پزشکان که خیلی خیلی زیاده! چرا تو این لیست نیست؟
چندین پزشک سراغ دارم که درامد سالیانشون چندین میلیارد تومنه....
گندم خانوم: 1393/12/1207:38:08،
124
31
بلاد كفره ديگه بيشتر دستمزد مي گيرند خخخخخخخخ
احمد: 1393/12/1207:51:24،
116
24
يكسري ها تو ايران ننوشتي ، دقت كن يادت رفته !!!!!
HOSEIN: 1393/12/1207:56:47،
85
27
احسنت ، واقعا" که راست گفتی
جدی: 1393/12/1208:16:26،
63
29
واقعا همه چیز بر عکسه
درکل: 1393/12/1208:18:59،
73
29
چقدر اختلاف
کاشکی هزینه های زندگی رو هم می زدید یه مقایسه بکنیم
مهرداد: 1393/12/1209:03:40،
87
25
من لیسانس کامپیوتر دارم زوری تونستم یه کار با حقوق ۱ تومن پیدا کنم.
بی نام: 1393/12/1209:23:48،
50
31
اینا همشون درامدشون مثله اینی که میگم نیست.حتی از پزشکان فوق تخصص هم در امدشون بالا هستش.در هر کجای دنیا فقط دلال ملک که پولشون از پارو بالا میره فقط همین
1: 1393/12/1209:40:48،
36
28
داداش باحال بود دمت گرم
ریززززززززززبین: 1393/12/1209:46:34،
105
25
ایران....................... مهندس هوافضا : 3 میلیون تومان

آمریکا..................... پرستار کلینیک: 25 میلیون تومان!!

زنده باد توافق ++++

siya: 1393/12/1210:13:07،
41
22
داداش اینا حقوق مشاغل استخدامیه وگرنه دکتر اونجا کلی درامد داره.کلا هرکی کارافرینه خدا میلیارد تومن درمیاره
بروفن: 1393/12/1207:15:11،
68
53
یه شغل پر درآمد دیگه هم داریم تو ایران:
یه میکروفون دستت بگیری و چار خط ملودی از آهنگای عربی و ترکی کپی کنی و صداتو به هزار زور و بدبختی نازک کنی تا بشه مث "شاد. عق"، بعد فرت و فرت آهنگا و آلبومای بی محتوا با شعرای مهدکودکی بدی بیرون، بعد الکی الکی معروف بشی،بعد کم کم بری برج میلاد کنسرت بذاری،آخرشم انقد الکی گنده بشی که ایرانی های مقیم دبی و کانادا و آمریکا التماس کنن بری واسشون بخونی!
بعدم که شهرتت جهانی شد هی مصاحبه کنی و بگی این صدا مختص خودمه و مادرزادی صدام اینجوری بوده و تقلید از هیجکس نیس!
اشنا: 1393/12/1207:20:21،
114
36
ایران جیب حالت خوب نیستا !
ایران و امریکا چه سنخیتی با هم دارن که مقایسه بشن ؟ الان ایرانو باید با افغانستان مقایسه کنی !!!!!!
م.ن: 1393/12/1209:17:56،
61
28
اشتباه نکن با افغانستان هم نه! چرا که الان یه سری مهندس از ایران دارن میرن اونجا کار کنند و خیلی برتری نسبت به ما پیدا کردن . ایرانو باید با کشورهای دور افتاده افریقایی که ایران بدون ویزا میتونه بره مثل جیبوتی و کیپ ورد و کومور مقایسه کنند.
1: 1393/12/1209:42:59،
40
26
آفرين داداش گل گفتي
عدالت: 1393/12/1207:43:39،
43
29
به خدا آخر عدالت و برابری-بالاترین درامد ما 10 میلیون و آمریکا کمترین درامد حدود 18 میلیون به پول ما- اقا من میخوام برم خودم بندازم تو دریا.کسی نمیاد.................
signalman: 1393/12/1209:31:40،
33
43
نه خوش بگذره
زال: 1393/12/1207:55:32،
27
27
حد اقل سطح درامد بأيد حداقل هـزينه زندگى را بدهـد كه متاسفانه اينطور نيست
اس: 1393/12/1208:01:15،
49
27
حقوقهایی که برای مهندسان ایرانی زدند خیلی دست بالاست! والا ما بعد ده سال سابقه کار نصف اینو می گیریم!!!!!!!!!!!!!!!
احتمالا مال آمریکاییها رو هم دست پایین زدند!!!!!!!!
اسماعیل: 1393/12/1208:03:34،
49
32
بهتر بود درامد ایرانو هم به دلار می زدید! مثلا حداکثر 1000 دلار در ماه! (هرچند حقوق خیلیها روی 200 تا 300 دلار در ماهه)
تفکر: 1393/12/1208:24:20،
38
28
امنتیت شغلی و تناسب حقوق با مخارج زندگی خیلی مهمه..که اینجامتاسفانه وجود نداره
امیرحسین: 1393/12/1208:38:58،
52
30
من که رفتم فوق عمران گرفتم و به شدت پشیمانم، هر جا برای کار می روم، می گن حداقل 3 سال سابقه کار یا 5 سال سابقه کار.
من نمی دونم این سابقه کار از کجا باید بوجود بیاد
بچه مثبت: 1393/12/1208:42:43،
33
34
در ایران تحصیل کرده ها ودر امریکا بیسواد ها .البته عاقلان دانند
رضا: 1393/12/1208:47:05،
41
25
به بچه هایی که می خوان انتخاب رشته کنن یه نکته بگم:
اگر میخوایید درس بخونید . حتما رشته ای رو بخونید که تو فامیل دسته اول یه آشنایی داشته باشید واسه کار .
علی : 1393/12/1208:51:13،
45
27
درایران البته تعهد ارجعیت دارد به تخصص.....
عماد: 1393/12/1209:34:18،
33
32
کاش می داشت
ولی تعهد هم ارجحیت نداره.......
.....
فقط پارتی و یا وابستگی گروهی هستش که به همه چیز ارجحه
منصور: 1393/12/1209:03:19،
49
28
آمریکا با اون همه منابع طبیعی، پردرآمدترین مشاغل تو کشورش مربوط به مشاغل مرتبط به فن آورهای بالاست اونوقت تو کشور ما شغلهای دلالی و واسطه گری درآمد بهتری دارند.
رضا: 1393/12/1209:34:53،
77
23
کلا دکترها رو حذف کردی.
pepan: 1393/12/1210:24:05،
33
37
تو آمریکا مثل ایران دکتر ماهی 100 میلیون تو جیب نمیزنه..اونا هم مثل کارمندان دولت حقوق میگیرند..فوق تخصص ها بالاتر میگیرن..
نه اینکه روزی 100 تا ویزیت 50 هزار تومانی با چند فقره موارد زیر میزی درآمد سرسام آوری دارن..
فرهاد: 1393/12/1213:43:09،
51
30
دکتر فوق تخصص 12 11-سال درس خونده و نوشجونش ..اون دلالی که 3 کلاس سواد نداره تو میدون تره بار نشسته تو دفترش نه مالیات میده نه کار مفید می کنه رو چی میگی.
احمدی نژاد: 1393/12/1209:45:24،
28
73
مرگ بر آمریکا
اینها با تاراج ثروتهای ما این پولها را می دهند
علی... تاریخ....: 1393/12/1211:17:14،
37
29
بله الان به نظره شما اون مهندس نرم افزار کجای مارو تاراج کرده؟؟؟
حمید: 1393/12/1223:00:06،
28
26
اسم احمدی رو خراب نکن
حمید: 1393/12/1223:01:21،
32
25
خواهشا این مقایسه هارو نزار مثل این میمونه سعید دغاغله رو با مسی مقایسه کنی
آفرودر حرفه ای: 1393/12/1210:32:46،
28
26
عمو پس پزشکا داروسازا بسازبفروش ها و قشر محبوب حجره دار و میدون باری ها و... کجان؟؟؟ من کجام ماهی 20 تا از کار اصلیم دارم مهندس و دکتر و بازاری هم هستم
یارو قصاب بوده رفته دو سال اونور دندون پزشک شده ماهی 20 تا گاوداریش الان میده 50 تومن تو یونیتش از سیمکشی(ارتودنسی و ایمپلنت) در میاره
احمدی نژاد: 1393/12/1213:52:13،
29
25
شک نکنید که بالاترین دستمزد در کل دنیا مربوط به مدیران ایرانی در شرکت های حتی معمولی دولتی میباشد . حالا دسر و تنقلات بماند. که بعضی موقع از خود حقوق نیز بالاتر است. 14000و15000 (داخل فیش حقوقی)را به راحتی یک مدیر در ایران در می اورد.
progman: 1393/12/1214:31:18،
35
24
یه خدا بیامرز میگفت تعهد مقدم بر تخصص است خلاصه اون موقع ما نفهمیدیم منظورش چی بود ولی الان بجای درک حتی لمس هم کردیم
پرستار مهربون: 1393/12/1221:33:35،
46
25
يه پرستار ماهانه ٧٤٠٠ دلار حقوق ميگيره يعني با حساب دلار ٣٠٠٠تومن ميشه ٢٢ ميليون تومن. اونوقت به همين بركت قسم با ١٧٦ ساعت منه پرستار ميگيرم ١ ميليون و پنجاه هزار تومن.خدا خودت ظهور كن
رضا: 1393/12/1222:39:42،
25
26
جناب اونجا تورم ندارند.سودپولی که مامیگیریم بازهم ازتورممون کمتره.افتاد؟
امين: 1393/12/1300:29:52،
28
26
مهندس معمار چطور 25 تومان ماهي درمياره؟
امين: 1393/12/1300:32:14،
47
29
ببخشيد نخوندم گفتم به تومانه نگو به ريال بوده. ببخشيد
amin: 1393/12/1619:02:31،
34
43
توی ایراد یه اختلاس میکنن .......... پول در میارن کجای دنیا اینجوری پول میزنن به جیب؟؟
عباس : 1393/12/1623:22:33،
9
26
دوستان کمی هم به مسائل اقتصادی امریکا و آن همه حقوق میگیرند توجه کنید همه حقوق را باید خارج زندگی کنی دوستان من از کشورهای خارج برای دندانپزشکی به ایران می آید ومیگن در ایران ارزان تر است !
اصلاح طلب: 1393/12/2121:43:30،
16
20
به جای اینکه اینجا بشینیم و بگیم ایران چی وچی بریم خودمون دست به کار بشیم ایران باتمدن مون رو از نو بسازیم
سارا: 1394/3/1418:28:21،
34
29
من نمیدونم چرا مردم ایران خودشون رو با مردم امریکا مقایسه میکنن اخه وقتی ایران داخل تحریم وباهیچ کشوری در ارتباط نیست واز فرهنگ وکلاس کاری و وقانون های که شهروندهاشون به اون احترام میزارن خبر ندارن دیگه الکی از چد مینالید همه چیز رو گردن جامعه ایران ندازید مردم ایران خودشون مشکل دارن چقدر به قانون راهنمایی رانندگی احترام میزارید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار