طلا دیگر فلز با ارزشی نیست

دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۲:۲۱
کدخبر:۲۴۱۳

طلا همواره به عنوان بهترین کالا برای در امان بودن از فشارهای تورمی و کاهش ارزش سرمایه به شمار می رفته است ولی کاهش شدید قیمت این فلز زرد از ابتدای سال 2013 تاکنون موجب وارد شدن میلیاردها دلار زیان و ضرر به سرمایه گذاران بین المللی شده است.بر اساس این گزارش قیمت جهانی طلا طی سال های 1999 تا 2012 میلادی بیش از 872 درصد رشد یافت و از 172 دلار در هر اونس به بیش از 1674 دلار رسید.قیمت جهانی طلا از ابتدای امسال تاکنون تحت تاثیر نگرانی سرمایه گذاران نسبت به متوقف شدن محرک پولی فدرال رزرو آمریکا بیش از 26 درصد کاهش داشته و به کمتر از 1230 دلار رسیده است.

یک کارشناس ارشد موسسه مالی یو بی اس تاکید کرد، به نظر می رسد قیمت طلا به شدت تحت تاثیر سیاست های فدرال رزرو و محرک پولی 85 میلیارد دلاری قرار گرفته و هر تغییر و تحولی در سیاست های فدرال رزرو می تواند بر قیمت طلا نیز موثر باشد. اکثر موسسات مالی بزرگ جهان پیش بینی خود را نسبت به قیمت طلا در سال آینده کاهش داده اند. موسسه یو بی اس پیش بینی کرده است که قیمت طلا سال آینده به طور میانگین به کمتر از 1200 دلار خواهد رسید. 

وی افزود: عملکرد قیمت طلا در سال 2013 موجب شده تا این فلز درخشش و جذابیت خود را برای سرمایه گذاران بین المللی تا حد زیادی از دست بدهد. با پایان سال 2013 سرمایه گذاران بیشتری از بازار طلا خارج خواهند شد. موسسه مالی گلدمن ساش نیز پیش بینی کرده است که قیمت طلا سال آینده به کمتر از 1110 دلار خواهد رسید.آنتونی گریسانتی تحلیلگر بازار بورس نیویورک نیز پیش بینی کرد قیمت طلا در میان مدت به کمتر از 1175 دلار خواهد رسید.