نماینده تهران: 70 درصد متکدیان ایرانی نیستند

یکشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲:۳۳
کدخبر:۵۲۸۳۷

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: تحقیقات نشان داده است که ۷۰ درصد متکدیان ایرانی نیستند، این افراد را باید بعد از دستگیری به اردوگاه‌ها تحویل دهند تا به کشورشان بازگردند.

علیرضا محجوب در گفت و گو با خانه ملت، در خصوص علل افزایش کودکان‌ کار و کودک متکدی، گفت: تکدی‌گری به عنوان یک ناهنجاری بزرگ اجتماعی است که باید شهروندان در رفع آن اهتمام ویژه داشته باشند چرا که مردم به دلیل دلسوزی و مهربانی و عدم فرهنگ سازی مناسب به این افراد پول می‌دهند، این افراد نه تنها از راه نیاز بلکه به عنوان یک کار پر درآمد به این کار مشغول می شوند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه متکدیان، توسط باند و گروه اداره می‌شوند، گفت: نهاد‌های دولتی و متولیان رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی همچون شهرداری، سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی باید به صورت جدی وارد شوند و با افرادی که اقدام به راه‌اندازی باندهای تکدی گری می‌کنند به شدت برخورد کنند.

وی تاکید کرد: برای کنترل متکدیان کودک لازم است سه کار همزمان و در یک راستا انجام شود، ابتدا با تبلیغات و آموزش برای مردم فرهنگ سازی کنند تا به خاطر مهربانی و دلسوزی به کودکانی که توسط افرادی هدایت می‌شوند پول ندهند، سپس اقدامات، انتظامی، قضایی و حقوقی برای جمع آوری آنها انجام شود و سوم افراد ایرانی که از شهرهای مختلف برای کار به تهران آمده اند را با اقدامات تشویق کمک کنند به شهرهای خودشان برگردانند.

محجوب اظهار کرد: تحقیقات نشان داده است که ۷۰ درصد متکدیان ایرانی نیستند، این افراد را باید بعد از دستگیری به اردوگاه‌ها تحویل دهند تا به کشورشان بازگردند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان،گفت: یکی از بدترین انواع و اشکال کار کودکان، تکدی گری است، برای برخورد با متکدیان کودک نیاز به همکاری نیروی‌ انتظامی است، چرا که اکثراً مهاجر و غیر ایرانی هستند، این افراد نه پدر و مادران و نه محل سکونتشان مشخص است بهترین و انسانی ترین کار این است جمع آوری شده و سریعتر به کشورشان بازگردند.