قبض گاز در ماه‌های سرد سال , حداقل 50 هزار تومان

سه شنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۸:۲۹:۳۱
کدخبر:۴۳۲۱

 ناصر ابراهیمی صبح امروز حداقل میزان پرداخت قیمت گاز برای هر مشترک در ماه‌های سرد سال راحداقل 50هزار تومان و در ماه‌های گرم حداقل پرداخت را 16 هزار تومان اعلام کرد.

وی افزود: در صورتی که مشترکین مصرف گاز میانگین مصرف خود را به 600 متر مکعب در ماه برسانند میانگین قبض پرداختی آن‌ها در پنج ماهه سرد سال حدود 53 هزار تومان خواهد بود و میانگین پرداختی قبوض در هفت ماهه گرم سال حداقل20 هرار تومان خواهد بود.

به گفته ابراهیمی، در صورتی که مشترکان براساس عمده مصرف حداقل 400 تا 600 متر مکعب گاز مصرف کنند در طول سال معادل 350 هزار تومان باید بابت هزنیه گاز خود پرداخت کنند که با تقسیم شدن بر 12 ماه سال حداقل ماهی 29 هزار تومان باید پرداخت کنند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران افزود: دوره قبوض از 36 تا 45 روز محاسبه می‌شود.

وی افزود: همه این مصارف بسته به صرفه جویی مصرف‌کنندگان‌ و محاسبه براساس دامنه 4 جداول تعرفه‌های گاز خانگی است.

ابراهیمی با اشاره به تعرفه های قانونی مصوب هیات وزیران در تاریخ 30 بهمن ماه سال گذشته و ابلاغ آن در ششم فروردین ماه امسال گفت: تعرفه گاز مصرفی سال 93 با افزایش 20 درصدی ، تعرفه گاز تجاری با افزایش 30 درصدی همراه است.

به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، تعرفه گاز مصرفی صنعتی نیز با صد تومان افزایش و تعرفه گاز مصرفی پتروشیمی با افزایش 265 تومان برای هر متر مکعب و 132 تومان برای فولاد مصوب شده است.

وی افزود: همچنین در این مصوبه مابقی مصارف گاز در سال 93 نیز با افزایش 15 درصدی همراه است.

ابراهیمی با بیان این‌که میزان مصرف گاز در کشور به دو بخش هفت ماه اول سال و پنج ماه دوم تقسیم می شوند گفت: قیمت گاز خانگی و کشاورزی با بیشترین تغییرات همراه بوده و در برخی موارد مصارف صنعتی‌،دولتی و خدمات ثابت مانده است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تعرفه قیمت مصرف گاز در سال 93 را برای پتروشیمی 265 تومان، فولاد 132 تومان، کشاورزی 115 تومان و برای سایر صنایع نیز صد تومان اعلام کرد.

وی افزود: تعرفه مصارف گاز تجاری و عادی نیز 130 تومان، تجاری عمومی 260 تومان، نانوایی و گرمایی 910 تومان و برای مصارف آموزشی، ورزشی،‌مذهبی و خیریه 805 تومان را اعلام کرد.

ابراهیمی تاکید کرد: براساس قانون مکان‌های مذهبی و آنچه در قانون برای الگوی مصرف این مجموعه‌های آمده است محاسبه می‌شود به گونه‌ای که این مکان‌ها تا الگوی مصرف اعلام شده هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند و برای مصرف بیش از الگوی مصرف باید تعرفه‌های اعلام شده را پرداخت کنند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به تقسیم کشور به دو بخش هفت ماه گرم و پنج ماه سرد سال افزود: ماه‌های گرم سال از شانزدهم فروردین ماه تا پانزدهم آبان ماه هر سال و ماه‌های سرد از شانزدهم آبان ماه تا شانزدهم فروردین ماه سال بعد محاسبه می‌شوند.

به گفته وی، همچنین برای مصارف خانگی و محاسبه تعرفه گاز مناطق کشور اقلیم‌های سرد یک و دو در 12 دامنه در نظر گرفته می‌شود. همچنین برای ماه‌های گرم سال حداکثر متوسط قیمت به ازای هر متر مکعب 150 ریال و در ماه‌های گرم در 12 دامنه و چهار اقلیم حداکثر متوسط قیمت به ازای هر متر مکعب 180 ریال در نظر گرفته شده است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر محاسبه تعرفه گاز برای مناطق محروم کشور گفت: هر چه در مصوبه مجلس شورای اسلامی و هیات وزیران برای محاسبه گاز خانگی در کشور آمده است همان قیمت محاسبه می‌شود.

ابراهیمی افزود: برای مناطق محروم نفت سفید به صورت متر مکعبی 150 تومان عرضه می‌شود اما گاز طبیعی در دامنه یک با 44 تومان به علاوه 13 تومان افزوده شده حداقل 57 تومان باید پرداخت شود که این قیمت‌ها از میزان مصرف نفت سفید کمتر است.

وی با بیان این‌که وزارت نفت بر صرفه جویی در مصرف انرژی تاکید دارد گفت:‌ در سال گذشته با توجه به مصرف بالای گاز در زمستان ابتدا گاز نیروگاه‌ها و صنایع محدود شد تا گاز خانه‌ها قطع نشوند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران افزود: مصرف زمستان سال گذشته 500 میلیون متر مکعب بود که اگر حداقل 20 درصد صرفه جویی می‌شد صد میلیون متر مکعب به ازای مصرف چهار فاز در عسلویه گاز صرفه جویی می‌شد.

ابراهیمی با بیان این‌که سال گذشته مصرف گاز بیشتر به مصارف خانگی و تجاری تعلق گرفت، اظهار کرد: باید به بهینه سازی مصرف انرژی و گاز بپردازیم چرا که در شهرها میزان مصرف گاز خانگی در آپارتمان‌ها کمتر از میزان مصرف گاز خانه‌های ویلایی در روستاها است.

وی با اشاره به افزایش 20 درصدی قیمت گاز مصوب هیات وزیران در فروردین امسال گفت: برخی از افزایش قیمت گاز در قبوض بیش از 40 هزار تومان صحبت کرده‌اند اما باید گفته شود در صورت مصرف گاز در دامنه یک مصرف هر مشترک باید در تابستان حداقل 7000 تومان و در دامنه دو مصرف حداقل 14 هزار تومان پرداخت کند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران افزود: متوسط مصرف گاز در تابستان 70 تا صد متر مکعب است که اگر قبض این مشترکین در دامنه دو محاسبه شود حداقل 14 هزار تومان خواهد بود.

ابراهیمی تاکید کرد: بیشترین مصرف کنندگان گاز در کشور که قبض آن‌ها مصرف بیش از 500 متر مکعب را محاسبه می‌کند باید 97 هزار تومان پرداخت کنند.

به گفته وی، در هفت ماهه گرم سال میزان هر قبض گاز از صفر تا 97 هزار تومان محاسبه شده است. همچنین در ماه‌های سرد و در دامنه یک مصرف حداقل پرداخت هر قبض صفر تا 20 هزار تومان، در دامنه دو 29 هزار تومان و در دامنه سه 40 هزار تومان محاسبه شده است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان این‌که بهتر است الگوی مصرف گاز برای مصرف‌کنندگان خانگی مشخص شود گفت: در صورتی که یک مصرف‌کننده بتواند میانگین 600 تا 700 متر مکعب گاز مصرف کند که این رقم معادل مصرف روزانه 20 متر مکعب گاز خواهد بود هم درانرژی صرفه جویی شده و هم در قبوض گاز با قیمت‌های مناسب‌تری محاسبه می‌شود.

ابراهیمی در ادامه با اشاره به قیمت خوراک پتروشیمی‌ها که در تاریخ یکم مهر ماه سال 91 به میزان 13 سنت ابلاغ شده بود گفت: مجموع سوخت و خوراک در سال 93 به میزان 265 تومان محاسبه می‌شود.

وی همچنین در توضیح چگونگی محاسبه آبونمان مصرفی گاز مشترکان گفت: متوسط تعرفه × ظرفیت کنتور و یا ظرفیت ایستگاه × 3 خواهد بود.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: متوسط گاز بها به منظور محاسبه آبونمان در سال 93 برای هر واحد معادل یک کنتور شش متری است.

ابراهیمی در ادامه به مصوبه قانون برای محاسبه تعرفه گاز مساجد، خیریه‌ها، اقلیت‌های مذهبی تا میزان الگوی مصرف تعیین شده اشاره کرد و گفت:‌ تا سال 90 مساجد روستایی، تا سال 91 کلیه مکان‌های مذهبی و تا سال 92 کلیه مکان‌های مذهبی شهری و روستاها از پرداخت تعرفه گاز معاف بودند اما در جدول 93 در مناطق سرد و گرم چگونگی پرداخت تعرفه گاز این مکان‌ها مشخص شده است.

وی افزود: مصرف شهری برای مکان‌های مذهبی در الگوی مصرف تعیین شده برای آن‌ها بین 190 تا 620 متر است که در صورت مصرف تا این میزان از پرداخت گاز معاف هستند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در ادامه تاکید کرد: مصوبه هیات وزیران مبنی بر افزایش 20 درصدی قیمت گاز در سال 93 از ابتدای فروردین ماه محاسبه می‌شود به گونه‌ای که اولین قبض 93 که به دست مشترکین برسد با افزایش قیمت‌ها همراه است.

ابراهیمی افزود: در جداول اعلام قیمت گاز در سال 91 بخش نیروگاه‌ها و حمل و نقل خالی است چرا که هنوز دولت قیمت بنزین و سی.ان.جی را اعلام نکرده است.

به گفته وی، قیمت سی.ان.جی از تاریخ ابلاغ شده محاسبه می‌شود.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به پرداخت عوارض 130 ریالی به عنوان عوارض گازرسانی به روستاها محاسبه خواهد شد،‌گفت: این مبلغ به میزان 2150 میلیارد تومان می رسد که از این مقدار 700 میلیارد تومان آن مربوط به شرکت گاز نیست بلکه به منظور اصلاح سیستم گرمایشی آموزش و پرورش تعلق می گیرد.

ابراهیمی گفت: براساس بند «ح» تبصره 2 ماده واحده قانون بودجه سال 93 مبلغ 130 ریال به ازای هر متر مکعب گاز طبیعی دریافت می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر گم شدن 9 میلیارد متر مکعب گاز در کشور در سال گذشته گفت: وزیر نفت در این باره گفته است این میزان مصرف گاز در سال گذشته قرائت نشده است.

به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، باید همه سیستم‌ها برای مصرف گاز و ارائه آن‌ها به شرکت‌ها، مصارف خانگی و پالایشگاه‌ها محاسبه شود.

ابراهیمی افزود:‌در حال حاضر 17 میلیون مصرف‌کننده گاز در کشور داریم که از زمان تولید تا تحویل به مشترکین مابه التفاوتی محاسبه می‌شود که این مابه التفاوت در سال گذشته 9 میلیارد متر مکعب گاز بوده است که این امر در کلیه کشورها به صورت پرت گاز از زمان تولید، توزیع و انتقال وجود دارد.