هدیه جنجالی عربستان به ایران

دوشنبه، ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۴:۳۸
کدخبر:۱۱۱۰۲۸

همین حالا که این مطلب در دست نگارش است، شایعات جدی و فراوانی در مورد حضور نیمار برزیلی و سرخیو راموس اسپانیایی در الهلال منتشر شده که حجم حیرت از ولخرجی عربستانی‌ها را دوچندان کرده است.

البته که این سیاست باعث افزایش توجه به فوتبال این کشور شده و اتفاقاتی که در شبه‌جزیره رخ می‌دهد، از سوی طیف بزرگی از رسانه‌ها و هواداران در سراسر جهان به دقت رصد می‌شود. آخرین نمونه‌اش هم قهرمانی النصر در جام باشگاه‌های عربی بود؛ تورنمنتی که زردپوشان همراه با الهلال، دیگر تیم عربستانی به فینال آن رسیدند و نهایتا در یک نبرد نفسگیر، النصر با دو گل کریستیانو رونالدو به پیروزی دست یافت و جام را بالای سر برد. این مسابقه پربرخورد و تماشایی، از سوی بسیاری از هواداران فوتبال در ایران دنبال شد و بحث در مورد آن به سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی راه یافت.

در چنین فضایی است که ناگهان انتشار یک توییت، محل بحث مضاعف می‌شود. شنبه‌شب در یک صفحه توییتری به نام «پادشاهی عربستان سعودی به فارسی»، مطلبی با این مضمون منتشر شد: «درخواست‌های زیادی از طرف مردم ایران برای پخش مستقیم لیگ فوتبال سعودی در ایران دریافت کرده‌ایم. اگر صداوسیما تصمیم به پخش لیگ سعودی داشته باشد، مسوولان لیگ سعودی و شبکه SSC حاضر هستند بدون دریافت حق پخش و به صورت رایگان این امکان را برای ایران فراهم کنند.»

از قرار معلوم این صفحه توییتری بیش از ۱۵ هزار دنبال‌کننده دارد و از اوت ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده است. در مطالب این صفحه به پیشرفت‌های عربستان اشاره شده و مطلب اخیرش بازتاب‌های زیادی بین هواداران فوتبال در ایران پیدا کرد. حتی برخی رسانه‌های رسمی هم به آن اشاره کردند که از آن جمله باید به سایت «تابناک» اشاره کرد. این رسانه در بخشی از مطلبی که به همین بهانه نوشته، آورده است: «به نظر می‌رسد، این اقدام و تعارف معنادار، بیش از آنکه به عنوان یک هدیه برای علاقه‌مندان ورزش و تماشای مسابقات فوتبال در ایران مطرح شده باشد، به نیت نمایش استادیوم‌های لوکس عربستان و جولان ستاره‌های نجومی فوتبال دنیا برای مردم ایران انجام شده باشد.» اجازه بدهید به همین روایت مختصر بسنده کنیم و از صحت و سقم این اخبار و نیز درست و غلط تحلیل‌ها بگذریم!