بهای نفت در بازارهای جهانی

شنبه، ۲۴ تیر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۴:۵۱
کدخبر:۱۰۹۸۷۲

افزایش ارزش دلار قیمت نفت را پایین آورده اما نفت خام در آستانه سومین هفته پیاپی افزایش قیمت قرار دارد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 1 دلار و 49 سنت معادل 1.83 درصد کاهش به 79 دلار و 87 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 1 دلار و 47 سنت معادل 1.91 کاهش 75 دلار و 42 سنت معامله می‌شود.

ارزش دلار که به پایین‌ترین سطح طی 15 ماه گذشته رسید دوباره افزایش یافته است. بالا رفتن ارزش دلار خرید نفت را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گرانتر کرده و تقاضا برای آن را پایین می‌آورد.

اما انتظار می‌رود پایین آمدن تورم در آمریکا، طرح‌های این کشور برای پر کردن ذخایر استراتژیک نفتی، کاهش تولید و مختل شدن عرضه نفت از قیمت آن در هفته آینده حمایت کند.

اختلال در عرضه نفت لیبی و نیجریه نگرانی در مورد کمبود نفت در بازار در ماه‌های آینده را تشدید کرده و باعث افزایش 2 درصدی قیمت این کالا طی یک هفته گذشته شده است. چندین میدان نفتی در لیبی در روز پنجشنبه به خاطر اعتراضات داخلی تعطیل شده است. از طرف دیگر شرکت شل بارگیری نفت فورکادوس نیجریه را به خاطر احتمال نشتی در یکی از پایانه‌ها متوقف کرده است.

تخمین زده می‌شود 370 هزار بشکه در روز از تولید نفت لیبی و 225 هزار بشکه در روز از تولید نفت نیجریه متوقف شده باشد.

صادرات نفت روسیه هم کاهش قابل توجهی داشته و اگر این روند در هفته آینده ادامه داشته باشد، با توجه به کاهش 500 هزار بشکه‌ای صادرات این کشور در ماه اوت، قیمت نفت افزایش خواهد یافت.