میانگین مالیات پزشکان و دندانپزشکان 35 میلیون تومان

سه شنبه، ۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۴:۲۶
کدخبر:۱۰۹۳۰۰

سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه مالیات بالغ بر 50 درصد از مودیان مشاغل صفر بوده است، گفت: میانگین مالیات مقطوع تبصره 100 پزشکان و دندانپزشکان 35 میلیون تومان می‌باشد.

مهدی موحدی‌بک‌نظر در مورد آخرین عملکرد تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم گفت: تا کنون سه میلیون و ۵۵۲ هزار و ۸۶۹ پرونده صاحبان اصناف و مشاغل از طریق فرم تبصره ۱۰۰ قانون مالیات تعیین تکلیف شدند و یک میلیون و ۸۴ هزار و ۸۰۴ پرونده هم اقدام به ارائه اظهارنامه کرده‌اند که در مجموع چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از صاحبان اصناف و مشاغل مالیات عملکرد آن‌ها برای سال ۱۴۰۱ در سال جاری مشخص و تعیین تکلیف شده است.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی یادآوری کرد: سال گذشته حدود ۳ میلیون و ۸۸ هزار نفر از تسهیلات تبصره ۱۰۰ استفاده کرده بودند و ۱.۳۷۰ میلیون نفر هم اظهارنامه مالیاتی ارائه کرده بودند و جمع افراد شامل تبصره ۱۰۰ و اظهارنامه بیش از ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر بوده است.

وی گفت: میانگین مالیات ابرازی اصناف برای عملکرد ۱۴۰۰ حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده، و برای عملکرد ۱۴۰۱ این رقم پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌باشد که با مالیات پرداختی کارمندی با حقوق ۱۱ میلیون تومان در ماه برابر است.

 مهدی موحدی‌بک‌نظر افزود: سال گذشته تا پایان خرداد  که مهلت قانونی استفاده از تبصره ۱۰۰ بود، حدود ۴ چهارمیلیون و ۴۵۰ هزار نفر از صاحبان مشاغل و اصناف از تبصره ۱۰۰ استفاده کرده و یا اقدام به ارائه اظهارنامه مالیاتی کرده بودند، بنابراین امسال نسبت به سال گذشته با رشد ۱۰۵ درصدی مواجه هستیم که ۵ درصد بیشتر از کل پرونده‌های مالیاتی اصناف و مشاغل در سال گذشته بوده است.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه رویکرد سازمان امور مالیاتی گرفتن مالیات از دانه درشت‌ها و فشارنیاوردن به مشاغل خرد می‌باشد، اظهار داشت: مالیات بالغ بر ۵۰ درصد صاحبان اصناف و مشاغل، صفر بوده است و میانگین مالیات مقطوع تبصره ۱۰۰ پزشکان ۳۵ میلیون تومان می‌باشد.

وی بر داده محوری و اتکا به اطلاعات متقن در سازمان امور مالیاتی برای تشخیص مالیات‌ها اشاره کرد و از رشد ۱۴۰ درصدی در میزان مالیات مقطوع تبصره ماده ۱۰۰ و مالیات ابرازی اظهارنامه در عملکرد سال ۱۴۰۱ خبر داد.

گفتنی است با تصویب شورای هماهنگی سران قوا ، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی و یا استفاده از تسهیلات تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم تا ۱۰ تیر  جاری تمدید شده است.