کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

روزهای ناخوش جزیره کیش/ فقط برج‌سازی رونق دارد

کدخبر:۹۹۳۹دوشنبه، ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۷:۵۵۷۹۴۲ بازدید

برج‌های مسکونی این روزها الگوی توسعه کیش را تشکیل داده‌اند؛جزیره‌ای که قرار بود در جذب گردشگر، گوی سبقت را از همتایان خارجی خود ...
روزهای ناخوش جزیره کیش/ فقط برج‌سازی رونق دارد

برج‌های مسکونی این روزها الگوی توسعه کیش را تشکیل داده‌اند؛جزیره‌ای که قرار بود در جذب گردشگر، گوی سبقت را از همتایان خارجی خود برباید، حال یک برج‌ساز حرفه‌ای شده و می‌خواهد درآمدش را اینگونه کسب کند.

جزیره مرجانی که به عروس جزایر مرجانی دنیا معروف است، این روزها حال و روز خوشی ندارد. برج‌سازان به طبیعتش روی آورده‌اند و می‌خواهند درآمدهایش را جایگزین دلارهایی کنند که به دلیل سوءتدبیرها، ردپایی در اقتصاد کیش ندارند. کافی است دور جزیره را قدمی بزنید تا ببینید که به جای اقتصاد رقابتی و آزاد، برج‌سازی بار تامین مالی‌اش را به دوش می‌کشد. برج‌هایی که ردپایشان بیشتر از هتل‌های جدید، در سطح جزیره دیده می‌شود و صاحبانشان، اغلب افرادی هستند که کسب درآمد را در احداث آسمان‌خراش‌هایی می‌بینند که بیش از هر چیز دیگری سودآور است.


ماجرای برج‌هایی که سر از جزیره مرجانی درآوردند

آنقدر تعداد این برج‌ها زیاد است که به راحتی نمی‌توان متوجهشان نشد، زمین فروشی رونق گرفته است و کیش را از ماموریت اصلی خود که منطقه آزادی برای جذب گردشگر باشد، دور کرده است؛ بازار دلالی هم داغ داغ است.اگرچه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش می‌گوید، قیمت مسکن در کیش در حال شکسته‌ شدن است، در حالی که بنگاه‌های معاملات ملکی، چیز دیگری می‌گویند. آنها حتی از این رو می‌خواهند مردم را به خرید واحدهای مسکونی خود جلب کنند که به آنها وعده واحدهای ۲۰ میلیون تومانی تا حتی ۱.۵ میلیارد تومانی هم می‌دهند، یعنی با هر بودجه و هر سلیقه‌ای؛ اما خودشان هم می‌دانند که راه توسعه کیش، این نیست.

بسیاری از افرادی که سال‌ها عمر خود را در کیش سپری کرده‌اند، این روزها یکی از مشکلات اصلی کیش را سوداگری در بخش مسکن می‌دانند و می‌گویند که قیمت‌ها به طور عام از سطح عمومی قیمت مسکن در سایر نقاط کشور بالاتر است و حتی تورم مسکن این جزیره، از پایتخت نیز پیشی گرفته است.برخی، دلیل آن را وجود رانت برای عده‌ای خاص عنوان می‌کنند و برخی دیگر، می‌گویند زمین‌های جزیره به یک صدم قیمت و با اقساط ۳۰ ساله، به برخی خواص فروخته شده است؛ موضوعی که البته تاکنون مدیران منطقه آزاد کیش، زیر بار پذیرش آن نرفته‌اند و می‌گویند که این زمین‌ها به صورت ۲۱ ساله واگذار شده است. آنها واگذاری زمین‌ها به صورت ۲۱ ساله را گامی در جهت حمایت از سرمایه‌گذاران می‌دانند، در حالی که همه سرمایه‌گذاران مشمول چنین حمایتی نمی‌شدند.نکته حائز اهمیت دیگر این است که بالا رفتن بیش از حد قیمت زمین و مسکن در کیش، اکنون سبب شده قیمت تمام‌شده کالا و خدمات در کیش به‌ شدت افزایش یابد و آنگونه که برخی بنگاهداران کیش‌ می‌گویند، گاهی قیمت منازل مسکونی این جزیره، با قیمت ملک در فرمانیه تهران، برابری می‌کند، بنابراین طبیعی است که قیمت هم بالاتر باشد اما اینکه چه سودی نصیب چه افرادی می‌شود، موضوعی است که همچنان دایره گسترده‌ای را به خود اختصاص می‌دهد.


الگوی توسعه کیش، مات شد

حتی اگر برج‌ها را از اقتصاد کیش کنار بگذاریم، باز هم اقتصاد کیش رقابتی نیست و بیشتر متمرکز بر فروش کالاهایی شده است که اغلب اجناس بنجل و بی‌کیفیت چینی به شمار می‌روند. این را همه افرادی که به تازگی به این جزیره سفر کرده‌اند و شاید در گذشته هم تجربه سفر به آن را داشته‌اند، گواهی می‌دهند. آنها می‌گویند که کیش دیگر، کیش سابق نیست، تنوع اجناس بالا است اما کیفیت، به نازل‌ترین سطح خود رسیده است. هتل‌ها فرسوده شده‌اند و سرمایه‌گذاران چندان رغبتی برای سرمایه‌گذاری ندارند، مگر آنهایی که با رانت و مراوده با برخی صاحب منصبان قبل، هتلی خریده و نوسازی کرده باشند، حتی اگر هتل‌هایی هم به تازگی افتتاح شده باشد، به لحاظ کیفی، چنگی به دل نمی‌زنند و نمی‌تواند با هتل‌های سه ستاره و چهارستاره رقبا در سایر کشورهای دنیا حتی برخی همسایگان، رقابت کند.

برخی هم خبر از خروج یکی از سرمایه‌گذاران عمده هتل‌ها از کیش می‌دهد که البته هنوز مراجع رسمی آن را تائید نکرده‌اند اما به هرحال، برخی می‌گویند که اوضاع جذب گردشگر در کیش چندان مناسب نیست و بیشتر افرادی که در این جزیره تردد می‌کنند را خانواده‌های ساکنان کیش تشکیل می‌دهند، چراکه قیمت هتل‌ها بسیار بالا است و رستوران‌ها نیز نرخ‌های گزافی را در منوهای خود، پیش روی مشتریان قرار می‌دهند که شاید به طور متوسط برای هر بار غذاخوردن یک خانواده ۴ نفره، بیش از ۲۰۰ هزار تومان، پول لازم باشد.از سوی دیگر، قیمت بلیت هواپیما برای هر مسیر رفت به کیش، عمدتا ۲۵۰ تا ۲۸۰ تومان را در برمی‌گیرد و حتی اگر مردم بخواهند از تورها نیز برای سفر به این جزیره زیبا، استفاده کنند، حداقل باید به ازای هر نفر، ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بپردازند، حال آنکه برخی تورهای خاص در هتل‌های به اصطلاح ۵ ستاره و مجلل کیش، ممکن است بالاتر از این ارقام هم رقم بخورد. در این میان، برخی تورهای کشورهای همسایه با شرایط مشابه برای مردم از کیش ارزان‌تر تمام می‌شود.بنابراین، با این الگویی که کیش در پی گرفته و گرانی‌هایی که این جزیره را خلوت‌تر از حضور گردشگران کرده است، به نظر می‌رسد الگوی توسعه‌ای کیش که مبتنی بر جذب گردشگران داخلی و خارجی، تدوین شده بود، امیدی برای به ثمر رسیدن نداشته باشد.


ماموریت ویژه کیش جای خود را به برج‌سازی داد

مجیدرضا حریری، رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفتگو با مهر می‌گوید: در نگاه اولی که این روزها جزیره کیش را می‌توان تحلیل کرد، به این نتیجه می‌رسیم که کیش هم اکنون تبدیل به فضایی برای توسعه ساخت و سازهای مسکونی شده است و بیش از آنکه به محلی پویا برای تجارت آزاد و رقابتی تبدیل شود، راه برج‌سازی را در پیش گرفته است، گویا دولت قصد دارد درآمدهای خود را از محل فروش زمین کسب کند و توسعه گردشگری در این منطقه آزاد را متوقف کرده است.

وی می‌افزاید: هم اکنون کیش به جزیره‌ای تبدیل شده است که آسمان‌خراش‌هایش، جای توسعه کسب و کار رقابتی و صادرات مجدد را گرفته‌اند، این در حالی است که هتل‌های این منطقه آزاد نیز به تناسب ماموریتی که برای آن در جذب گردشگر تعریف شده بود، توسعه نیافته است و پاسخگوی نیاز گردشگران داخلی و خارجی نیست.حریری گفت: در بازه‌های زمانی مختلف، بارها و بارها ماموریت منطقه آزاد کیش، دستخوش تغییر شده است و متاسفانه، حالا منهای ساخت و ساز برج‌های مسکونی که در کیش رونق گرفته است، این منطقه تبدیل به دروازه‌ای برای واردات کالاهایی شده است که اجازه ورود رسمی به کشور ندارند یا اینکه واردکنندگان آن، توانایی ترخیص کالا و پرداخت عوارض آن را ندارند. از سوی دیگر، کالاهای بی‌کیفیت و کم کیفیت نیز جای خود را در مغازه‌ها و فروشگاه‌های این منطقه باز کرده است.

وی اظهار داشت: کیش یک بازار مصرف برای کالاهایی که به این جزیره وارد می‌شود، نیست و بنابراین برخی از فروشندگان عنوان می‌کنند که کالا را در جزیره بخرید و در تهران و شهرستان‌ها تحویل بگیرید، اما باید توجه داشت کالایی که در سرزمین اصلی به دست مصرف کننده می‌رسد، عمدتا قاچاق بوده و از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود، در حالی که حقوق و عوارض گمرکی را نیز نپرداخته و این فرصتی است که توسعه کیش پیش روی تجارت در سرزمین اصلی قرار داده است!به گفته حریری، به نظر می رسد منطقه آزاد کیش باید از وضعیت فعلی خارج شده و راه توسعه را در پیش گیرد؛ توسعه ای که سرفصل هایش نه تنها برای منطقه آزاد کیش، بلکه تمامی مناطق آزاد کشور، جذب گردشگر، تجارت روان و سهل و صادرات مجدد تعریف شده است.


سروکله چتربازها پیدا شد

از همه این‌ها که بگذریم، امن بودن کیش برای برخی از قاچاقچیان کالا از امارات و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس است به نحوی که این منطقه آزاد، تبدیل به محلی امنی برای واردات کالاهای قاچاق شده است و چتربازها هم اقتصاد کیش را نمی‌خواهند رها کنند، چراکه اولا راه همیشه برای باز کردن چترهایشان باز است و ثانیا، آنها با این کار در مناطق آزاد، عجین شده‌اند.

مدتی بود که به دلیل گرانی دلار، خبری از آنها نبود و آنگونه که برخی کیش‌وندان می‌گفتند، آنها دیگر جایی در اقتصاد کیش نداشتند، چراکه قیمت ارز آنقدر بالا رفته که نه مشتری برای کالاهایی که با تفاوت قیمت فاحشی عرضه می‌شوند، وجود دارد و نه چتربازی ریسک را می‌پذیرد که کالای گران قیمت بخرد و علاوه بر اینکه ممکن است روی دستش بماند، به دام نیروی انتظامی بیفتد.اما حال پای صحبت کیش‌وندان که بنشینید، خبر از بازگشت مجدد چتربازها می‌دهند و می‌گویند که سرو کله شان باز هم در کیش پیدا شده است. به هرحال دلارهای بلوکه شده ایرانی باید جایی خرج شوند و همین امر، واردات را به صورت غیررسمی و از طریق چتربازی رواج داده است و بر این اساس، چه جایی بهتر از مناطق آزاد و چه جایی بهتر از کیش... .


باغ وحش که جای خود را به برج‌های مسکونی داد

گشت و گذاری در کیش نشانگر این است که باغ وحش قدیمی این منطقه آزاد، اکنون جای خود را به زمین گودبرداری شده‌ای داده است که متعلق به آسمان‌خراش‌ها است، درخت‌هایش از بین رفته است و معلوم نیست سرنوشت آن باغ وحش چه شده است؛ از این دست موارد در کیش کم نیست.

یکی از تاجرانی که کسب و کارش را در کیش جمع کرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: چند دلیل باعث شد کار را تعطیل کنم. یکی مباحث مرتبط به تحولات بین المللی بود. نکته بعد این بود که هزینه اجاره غرفه‌ها در مراکز خرید به شدت بالا رفت و در مقابل، حاشیه سود فروشندگان کاهش یافت. از آن طرف، گردشگران تهرانی هم با کیش قهر کردند و جای خود را به گردشگران ارزان‌قیمت دادند که اصولاً اهل خرید مارک‌های گران‌قیمت نبودند و در نهایت ما هم دیدیم کار در کیش رونق گذشته را ندارد و کار را تعطیل کردیم.نمونه دیگر از این دست پروژه‌ها، پروژه گل شرق است که بلاتکلیف باقی مانده است و به گفته برخی فعالان اقتصادی، پیام خوبی هم به سرمایه‌گذاران نمی‌دهد.

در این پروژه که سرمایه‌گذار اصلی‌اش یک ایرانی مقیم آلمان است، قرار بوده هتل هفت‌ ستاره، آپارتمان‌های لوکس مسکونی، باغ، رستوران، فروشگاه‌های لوکس و بندرگاه برای قایق‌های تفریحی ساخته شود اما در گذشته با این استدلال که قراردادش مشکل دارد و به زیان منافع ملی است، از ادامه کار جلو‌گیری شد.به هرحال، حال و روز این روزهای کیش چندان مناسب نیست و نمی‌توان به روشنی آینده‌ای را برایش رقم زد که بتواند به اهداف اصلی خود دست یابد، اهدافی که در افق ۱۴۰۴ برای کیش ترسیم شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

sina: 1393/11/2009:47:21،
169
22
نه که اونجا ماشین ازاده، کل دنیا گمرکشون زیاده فقط می خوان بیان اونجا؟! خوب یه چیز باید داشته باشه مردم بیان؟ بیان که مثل کل ایران یه سری عقب افتاده بشون گیر بدن این کار رو بکن اون کار رو نکن، این تیکه موت بیرونه یا اون کیه باهات؟
هویج: 1393/11/2010:35:34،
87
20
به جاذبه های گردشگری که در این جزیره نسبت به مکانهای خارجی تامین شده فکر کنید!!!!!!!!!!!

به چه چیزمون بنازیم که جذب توریست خارجی داشته باشیم؟!

این هم یه چیزی تو مایه های صنعت اتوموبیلمونه !
علی: 1393/11/2010:42:39،
50
77
اگه راست میگید و دنبال صنعت گردشگری و توریست هستید بزارید پدیده به کارش ادامه بده نه که هر روز سنگ اندازی کنید.
آلباو: 1393/11/2010:52:58،
96
16
یه جایه سالم تو این مملکت پیدا میشه که خراب نشده باشه که کیش بشه دومین آن؟
یزدی: 1393/11/2011:54:39،
87
17
هفته پیش برای یک کار اداری (گرفتن ویزا) رفته بودم آنکارا اونجا با خودم گفتم ما کجا اینا کجا . واقعا عقب موندیم نمی خوام خودمونو دست کم بگیرم و یا بگم مرغ همسایه غاز هست همیشه به ایرانی بودنمون افتخار می کنم ولی خیلی عقب موندیم و تا آدم نره و با چشم خودش نبینه فکر می کنه ایران بهشته ولی وقتی میری با خودت می گی ایران اگر بهشته پس اینجا کجاست . خیلی با فرهنگ و با احترام با همه مسافرا برخوررد می کردن
کریم: 1393/11/2619:09:49،
9
5
در این میان از نقش برادرها و خواهرهای محترم گشت ارشاد و همینطور سایر برادرها باید تشکر کرد که کیش رو هم تبدیل به ... کردن
amir: 1393/11/2009:47:23،
147
18
زیبایی و قشنگی کیش ما کجا ؛ دبی کجا
دبی دست اعرابست. به کجا رسید.
کیش ما معلوم نیست دست کیه ؛ چی به روزگارش اوردند.
الانم که زمین خواران محترم چنگ انداختن روش.
فکر کنم همون بحث صابخونه و مستاجره!!!
ali: 1393/11/2010:09:45،
73
20
متاسفانه شوک اقتصادی سال 90 که حاصل کاغذ پاره های شورای امنیت سازمان ملل بود ، ارزش ریال به یک سوم کاهش پیدا کرد در حال حاضر، تمام بودجه ماهانه یک خانواده صرف هزینه های خرید مواد غذایی می شود وسفرهای گردشی و ....از سبد هزینه های خانواده حذف شده است و ربطی به اجناس بنجل چینی در بازار کیش ندارد که در این مقاله گفته شده است.چون هر جنسی مشتری خود را دارد و در خصوص برج سازی در کیش ، کار امکان سنجی اقتصادی با شرایط بازارغیر اقتصادی است مگر برای غیر ایرانی در نظر گرفته شده باشد
nader: 1393/11/2010:11:43،
113
18
با این هزینه استانبول رفتن خیلی به صرفه تره
مصعود: 1393/11/2104:31:13،
12
7
تور سه روزه فقط 600 تومن !!!
وحید: 1393/11/2010:13:51،
145
16
من فقط میدانم اگه کیش دست سران امارات بود الان توی دنیا نمونه بود
FOLE: 1393/11/2010:17:49،
105
16
آخرش هم با نابود کردن اکوسیستمش,به یه جزیره مرده تبدیلش می کنن
محمد: 1393/11/2619:19:45،
10
6
اکوسیستم به چه درد می خوره! یه پیشنهاد برای منطقه آزاد دارم .
این سازمان می تونه گردشگرهایی از کره شمالی ، گینه یا ... رو جذب کنه یا میتونه تورهای رایگان در اختیار برادران زحمتکشمون(عراقی، سوریه ای، لبنانی و ...) بذاره یا اینکه عقب ماندگان ذهنی رو از سایر کشورها جذب کنه...
شوخی کردم ببینین کیش در افق 20 ساله اینقدر آباد میشه... بخدا خودم تو اخبار شنیدم تازه امارات و کشورای اروپایی و آمریکام دارن خورد خورد از بین میرن.
بت: 1393/11/2010:19:35،
51
17
زمین باغ وحش رو به یکی از همون برج سازی بساز بنداز به صورت مجانی در دولت قبل دادن با این شرط که سهم مسوولان قبلی جزیره کیش و بعضی کله گنده ها از مغازه های در حال ساخت پرداخت بشه ولی معلوم نیست مدیر جدید جزیره چرا پرونده این آقا رو رو نمیکنه
امیر: 1393/11/2010:30:20،
84
17
تابستان امسال کیش بودم.هزینه سفر در هتل دوستاره برای دو
نفر یک میلیون تومان شد!!!! که خیلی تفاوتی با تور دبی نداشت.
خوب وقتی در سرزمین خودمان نسبت به ان طرف اب فرقی ندارد
مردم ترجیح میدهند جایی بروند که تنوع و ارامش بیشتری است.
سام: 1393/11/2010:34:04،
61
22
سازمان منطقه ازاد کیش یکی از اون سازمان هایه که اصلا معلوم نیست توش چه خبره هر چند وقت یکبار با جابجایی مدیریت کل مجموعه نه به صورت اتوبوسی بلکه به صورت هواپیمایی عوض میشن میان یک چند سال برای خودشون صفا میکنن حقوق انچنانی خونه سازمانی مبله درجه یک شنبه با هواپیما میان چهارشنبه میرن به خرج سازمان از دوتا رانت هم استفاده میکنن بار خودشونو میبندن یا علی تیم بعدی
کورش: 1393/11/2010:48:38،
76
18
چه جاذبه توریستی داره بجز گشت ارشاد
ایمان: 1393/11/2010:50:08،
50
16
رو که نیست !...... میگه زمینا رو 30 ساله ندادیم 21 ساله دادیم
غریبه: 1393/11/2011:33:15،
77
14
شما یه سفر یک هفته ای برو آنتالیا بع بیا ببین روت میشه در مورد توریستی بودن کیش حرف بزنی؟توریست برای چی بیاد کیش؟ مسخرس
ali: 1393/11/2011:36:25،
56
15
از بالا که به کیش نگاه میکنی فقط یه جزیره بی اب وعلف با ساختمانهای رنگ و رورفته میبینی هواش که افتضاحه 12 ماه سال باید کولر روشن باشه دست افغانی ها درد نکنه کل ساخت و ساز هاش توسط همین کارگرهای افغانی انجام شده اگرنه کارگرهای ایرانی که حال کار کردن تو هوای مرطوب 40 درجه رو ندارند خلاصه کیش شده خالی کردن جیب اون بنده خداهایی که واسه 3 یا 4 روز تفریح با خانواده میان اونجا این جزیره هیچی از خودش نداره تابستون هم که برق مدام میره همه جات میشه عرق
یوزارسیف: 1393/11/2011:49:06،
40
15
در همین مقاله همش میگید کشور همسایه.یا سواحل خلیج فارس.
چرا از آوردن نام دبی و قطر میترسید.
شجاعت اعتراف به اشتباه در :
اداره اقتصاد.صنعت.گردشگری.خیلی مهمه.

یک مسافرایران ایر میگفت همین ایران ایر خودمون در فرودگاه دبی برای تاخیر عذرخواهی کرد و شام مجانی به همه مسافرا داد.
ولی در فرودگاه کیش ..کجا شما چنین برخوردی میبینید.
باید تابوها را بشکنید.چندتا مشاور از امارات و قطر بیارید.بخدا وضع بهتر میشه.
تئوريسين: 1393/11/2013:05:23،
37
17
اولین قدم برای اصلاح قبول کردن اشتباهات گذشته است
تا زمانی که به اشتباه بودن رفتار گذشته اعتراف نکرده باز هم آن اشتباه را مرتکب خواهد شد
تاسف: 1393/11/2012:43:06،
48
21
من دو هفته پیش با همسرم رفتیم کیش برا 3 روز و 3 شب دو و نیم میلیون هزینه شد هتل 3 ستاره عقیده ام این بود تا وطن خودمونو نگشتیم چرا بریم خارجه حالا که رفتم پشیمونم خداییش به میزان پولی که خرج کردم لذتی نبردیم برگشت هم پرواز به جای 11 شب 2.5 نصف شب بلند شد با 3.5 تاخیر شرم آوره
امین: 1393/11/2013:16:23،
45
18
سلام .
من هفته پیش کیش بودم . نفری یک و نیم واسه سه شب تو هتل چهار ستاره و خرج تفریحاتش شد . که با همین پول راحت میشه رفت دبی یا استانبول با هتل باکلاس تر و نهار و شام .
واسه یک یا دو دفعه رفتن و دیدن خوبه همین .
جنساشم گرون و بی کیفیت . از شیراز و آبادان که گرون تر بود .
ولی پارک دلفینهاش واقعا عالی بود . هر کی رفت اونجا 100% بره .
آرمین: 1393/11/2013:37:53،
40
17
متاسفانه جنس تقلبی و بنجل در کیش بیداد میکنه. از پوشاک بگیر تا ادکلن . جنس اصل هم هست ولی خیلی کمه و به سختی پیدا میشه

خود من 2 سال پیش از به اصطلاح نمایندگی لاگوست در پردیس 2 طبقه اول حدود 500 تومن خرید کردم که همش تقلبی و فیک بود و بعدا متوجه شدم .روش خورده بود made in hong kong اما کیفیت بسیار پایین بود و امکان نداره برند معتبر لاگوست اون هم در هنگ کنگ چنین آشغالهایی رو بزنه. حواستون باشه که حتی اتیکت رو هم جعل میکنن !
مم: 1393/11/2013:44:30،
29
18
روزنامه و سایتهای ثبت نام تور آنتالیا و دبی و... رو برای عید ببینید اگه واقعا" سیاست شیخ نشین دبی رو ایران رعایت می کرد و کاسه داغ تر از آش نبودند همه چیز درست می شد
محمدرضا777: 1393/11/2014:18:08،
40
18
این حرفها همه کشکه اگه جزیره بهشت روی زمین هم بشود به خاطر محدودیت های فرهنگی مردم ترجیح به خارج کشور رفتن میدم تا اونجا آزادتر باشن...جذب توریست که جای خودشو داره...
راسا: 1393/11/2014:48:50،
34
16
سال قبل توی فرودگاه مهرآباد داشتیم میرفتیم کیش که چند نفر جعبه های بزرگ آورده بودن که یهویی یکی از این جعبه ها زیرش دراومد و محتویاتش که حدودا 200-300تا پیرهن مردونه بسته بندی شده بوده ریخت بیرون که کلی صاحبان کالا حرص خوردن چون دستشون رو شده بود که جنس از اینجا میبرن برای فروش توی اونجا
حق طلب : 1393/11/2015:42:49،
24
9
چند درصد مردم این مملکت اصلا می دانند که در این کشور چه میگذرد ؟! فقط وقتی با خبر می شوند که مرض ها عود کرده وابعاد فاجعه بسیار بزرگ شده و درمانی هم ندارد.! فساد های بزرگ / گسترش بی قواره شهرها / خشک شدن طالب و دریاچه ها / آلودگی آب و هوا و.......
مصعود: 1393/11/2104:35:56،
5
9
تالاب مجیدجان
مهدي: 1393/11/2016:43:30،
28
14
من امسال واسه ساخت يك مجموعه بزرگ رفتم كيش و مشاور منطقه آزاد رو ديدم. پيشنهاد من ساخت يك هتل بزرگ با الگوي هتلهاي بزرگ آنتاليا ولي بارعايت اصول اسلامي به عنوان الگوي گردشگري اسلامي بود. واين طرح احتياج به زميني بزرگ داشت. من گفتم كه شما زمين را يك جاي پرت جزيره هم بدين ولي با مساحت زياد ،اين طرح من اجرايي هست. ايشون با كمال تاسف به من گفت ما هدفمان دادن زمين كم و ساخت هتل در ارتفاع هست. من كه ايشان را ديدم با تاسفي از ته دل برگشتم و از ايده ام منصرف شدم و فهميدم كه حالا حالا ها كارداره و بايد آرزوي كشورهايي مثل تركيه و مالزي را به گور ببريم تا وقتي اون تفكر مشاور منطقه آزاد حكمفرماست
حمید : 1393/11/2017:17:47،
25
25
عرض شود که ایران ما همه جاش کیشه . مگه اصفهان . شیراز . تهران . یزد . مناطق زیبای لرستان کردستان و و و چه عیبی داره ؟ کجای دنیا چهارفصل آب و هوا وجود داره شما همین امروز در ایران می تونین برین پیست اسکی و برف بازی همین امروز میتونین برین تفریحات آبی و دریایی . اینه که به خود بیاییم اینقدر همه بدند و ما خوب نکنیم چشم هامونو بستند عقل و تفکر و ازمون گرفتند . بزارین توریست بیاد تو کشور مگه نفت تا کی داریم اونم که مال دوستانه درآمدش .
آرش: 1393/11/2018:37:21،
24
15
آره اگه پول داشته باشی می تونی بری اسکی وگرنه باید تو خونه بشینی و 20:30 را ببینی که داعش کجا ترکونده و که مارو می ترکونه
آرش: 1393/11/2018:33:53،
41
18
35 سال پیش انقلاب کردیم و حالا هم داریم لذتشو می بریم ... آخجون خدایا شکرت که انقلاب کردیم وگرنه معلوم نبود الان سر کیش و امثال اون چی اومده بود ... خدایا خیلی شکرت
آلپاچينو: 1393/11/2023:06:56،
7
5
يادروزگارى كه كيش دست سازمان عمران كيش بود به خير، بابتش به همه فخرميفروختيم و باعث مباحاتمون بود٠ ياد مرحوم منصف گرامى باد٠
کیش زده: 1393/11/2108:14:59،
10
5
خوب هستش که همه همه چی رو می دونن! من یک بار سال 74 رفتم کیش یک بار هم 6 ماه پیش. سال 74 فکر کردم رفتم خارج و 6 ماه از لحطه ای که وارد کیش شدم به صورت محسوسی فهمیدم وارد شدم که پوستم کنده بشه و با خودم عهد کردم تا آخر عمرم دیگه کیش نرم .از همون لحظه فروش بلیت و رزرو هتل کلاه برداری و گرون فروشی شروع میشه تا تفریحات و مراکز خرید که دیگه به اوجش می رسه.
امیر : 1394/10/2419:15:07،
6
6
واقعا متاسفم . برید قطر رو نگاه کنید که از لحاظ علمی و فرهنگی جز کشورهای بدوی به شمار میاد و یک صدم علم ایران رو هم نداره و همش بیابونه چنان کاری کرده که از همه جا توریست جذب میکنه اونوقت ما چی......
اگه کیش جز منابع طبیعی حساس به حساب میاد بسیار خوب یه جزیره دیگه مثل قشم رو توسعه بدین تا هم توریست بیاد وهم کار واسه جوونا جور بشه ...
اینا همش بهانه ست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار