کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

انبار باروت بازار مسکن در مرز هشدار

کدخبر:۹۵۶۸شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۰:۴۶۱۱۲۲۷ بازدید

رکود در بازار مسکن در شرایطی اتفاق افتاده است که تقاضا به مراتب بیشتر از تولید است و بین عرضه و تقاضا شکاف عمیقی وجود دارد.

شتاب سرمایه‌گذاری فعالان ساختمانی در سه حوزه ساخت‌وساز طی نیمه اول امسال، به كمترین حد در طول۴.۵ سال گذشته رسید و شتاب سه‌رقمی سرمایه‌گذاری‌ برای تكمیل و عرضه مسكن، در نیمه‌اول۹۳ به مرز «صفر» نزدیک شد.مدت هاست که بخش مسکن و ساختمان با رکود دست و پنجه نرم می کنند. در این مدت کارشناسان همواره هشدار داده اند که دولت باید بتواند هم بخش تقاضا را تحریک کند و هم بخش عرضه را تامین. رکود بخش مسکن درحالی اتفاق افتاد که گزارشهای رسمی از بهبود وضعیت اقتصادی خبر می دهد و مقامات دولتی می گویند که رشد منفی اقتصادی کشور بعد از دو سال پیاپی از بهار امسال مثبت شده است.

بخش ساختمان یکی از موتورهای محرک اقتصاد به حساب می آید که سهم زیادی در تولید ناخالص ملی ایران دارد و رکود در آن به معنی افزایش بیکاری است. به عقیده کارشناسان، یکی از دلایل بحرانی شدن بازار مسکن این است که سرمایه گذاران بخش خصوصی رغبتی برای سرمایه گذاری در بخش مسکن ندارند.

حال انتشار تازه ترین گزارش ها نشان دهنده صفر شدن رشد سه رقمی سرمایه‌گذاری در تکمیل ساخت‌وسازهاست. موضوعی که آلارم کاهش عرضه مسکن را به صدا درآورده است.

در همین زمینه، مقداد همتی، مشاور وزیر مسکن، راه و شهرسازی سابق و کارشناس بخش مسکن، می گوید: «بحث صفر شدن رشد سرمایه گذاری به دلیل رکودی است که در بازار مسکن اتفاق افتاده است. بعد ازروی کار آمدن دولت یازدهم رشد پروانه های ساختمانی متوقف شد و به نصف پروانه های سال گذشته رسید؛ به خصوص در شهر تهران که حجم عظیمی از سرمایه گذاری های مسکن در بازار تهران اتفاق می افتد. از سویی دیگر وزارت راه و شهرسازی، ساخت و ساز مسکن مهر را نیز متوقف ساخت و حتی واحدهای نیمه تمام از دولت قبل را کارگاه هایش را تقریبا تعطیل کرد. حدود ۱میلیون واحد مسکونی در مرحله ۷۰درصد الان نیمه تعطیل است و هیچ عزم و اراده جدی برای تکمیل آنها وجود ندارد.»

تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که در بهار امسال تعداد پروانه های ساختمانی در کل کشور نسبت به بهار سال گذشته بیشتر از ۳۸ درصد و در تهران بیشتر از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

بنابر گزارش مرکز آمار ایران، تعداد پروانه های ساختمانی که در بهار امسال در تهران صادر شده ۳ هزار و ۵۲۲ مورد بوده است که کاهش چشمگیری نسبت به بهار پارسال نشان می دهد. این رقم تقریبا ده درصد از کل پروانه های ساختمانی کل کشور را در بر می گیرد.

کاهش شدید تعداد پروانه های ساختمانی نشان می دهد که در یک سال آینده نیز تغییری در بازار مسکن ایجاد نمی شود و همچنان بازار اجاره و خرید و فروش داغ خواهد بود. چون همچنان تقاضا بسیار بالا ولی تولید به شدت در حال کاهش است.

تعداد پروانه های ساختمانی نشانگر آن است که در یک سال آینده چه تعداد واحد مسکونی در مناطق مختلف ساخته می شود.


همتی در ادامه می افزاید: «از طرفی دولت راهکارها و سیاست های تحریک عرضه را اجرایی نکرده است. ما سیاست هایی را از ورات مسکن راه و شهرسازی شاهد نیستیم که به دنبال تحریک عرضه در بازار مسکن باشد و بیشتر سیاست ها ناظر به سیاست های تحریک تقاضا بوده است؛ سیاست هایی از قبیل افزایش وام خرید که در این بازار بی رونق تاثیر خاصی نداشته است.» 

رکود معمولا با کاهش یا افزایش قیمت و کاهش تولید همراه است و وضعیت فعلی تمام نشانه های رکود را با خود دارد و روشن است که کاهش تعداد پروانه های ساختمانی منجر به کاهش ساخت مسکن خواهد شد.

به عقیده وی: «بحث رکود و توقف سرمایه گاری در تمام حوزه های اقتصادی اتفاق افتاده است و نه تنها مسکن. به دلیل سیاست های موجود تقریبا چرخ تمام بخش های اقتصاد ما متوقف شده است. ما باید به سمت لکوموتیوهای اقتصادی برویم که چرخ اقتصاد را به حرکت در می آورد. یکی از این لکوموتیوها بخش مسکن است. بخش مسکن را باید با سیاست هایی نظیر در اختیار گذاشتن زمین برای ساخت و ساز، اعطای تسهیلات ساخت، اتمام پروژه های مسکن مهر و سیاست هایی از این قبیل لکوموتیو را به حرکت در آوریم. در بخش کشاورزی نیز باید به سمت کشت های فراسرزمینی برویم. ما با بحران کم آبی روبرو هستیم بنابراین باید به کشورهای همسایه به تفاهم برسیم تا زمین های با اجاره بلندمدت در اختیار بگیریم. بنابراین اقتصاد را به سمت چند ملیتی کردن پیش ببریم . دولت باید سرمایه گذاری ویژه ای انجام دهد تا این بخش ها را فعال سازد تا اقتصاد ازاین رکود و سکون خارج شود.»

رکود در بازار مسکن در شرایطی اتفاق افتاده است که تقاضا به مراتب بیشتر از تولید است و بین عرضه و تقاضا شکاف عمیقی وجود دارد. برآوردها از کمبود سه میلیون واحد مسکونی در ایران حکایت دارد و هر ساله نیز خیل عظیمی به جمع متقاضیان مسکن افزوده می شوند.

کاهش تولید و ادامه تقاضای بالا برای مسکن نگرانی هایی را از افزایش قیمت خرید و اجاره مسکن ایجاد کرده است. محمد پژمان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و ساختمان ایران به تازگی گفته رکود به وجود آ‌مده در بازار مسکن تا به امروز خودش را نشان نداده اما می‌تواند به صورت یک شوک قیمتی در سال آینده بروز کند.

این کارشناس بخش مسکن، می گوید: «در بخش مسکن، طبق برآوردهای اقعی انجام شده مخصوصا با ابلاغ سیاست های بخش جمعیت، ما تا افق ۱۴۰۴، سالانه به ۲.۵میلیون مسکن نیاز داریم . در واقع ما تا ۱۰سال آینده باید ۲۰میلیون واحد مسکونی بسازیم. هر چه این واحدها ساخته نشوند باعث بی خانمانی یکسری از متقاضیان واقعی و افزایش سن ازدواج خواهد شد.»

همتی البته نسبت به افزایش قیمت مسکن نیز هشدار می دهد: «فشار تقاضای واقعی در صورت ادامه این وضعیت، منجر به افزایش سرسام آور قیمت مسکن خواهد شد.  ما درحال حاضر گرچه رکود داریم ولی بازار مسکن در ایران مانند آتش زیر خاکستر است. یعنی بازاری بسیار ملتهب است است که با یک جرقه مثل یک انبار باروت منفجر می شود و قیمت ها به طور سرسام آوری افزایش خواهد یافت. بنابراین وزارت راه و شهرسازی حتما باید به فکر سیاست های تحریک تقاضا باشد که افزایش عرضه مسکن را به دنبال خواهد داشت.»

به نظر می رسد دولت چاره ای ندارد جز این که برنامه های خود را برای رونق بازار مسکن به کار ببندد تا از دشوارتر شدن وضعیت اقتصادی کشور جلوگیری کند.

بازار مسکن بزرگترین بازار اقتصادی ایران است و نزدیک به یک سوم سرمایه گذاری‌ها به این بخش اختصاص دارد و دولت می کوشد که با ایجاد تحرک در این بخش بتواند اقتصاد کشور را نیز از رکود فعلی خارج کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سیامک: 1393/11/410:12:54،
68
107
تنها راه حل سیاست لیزینگی کردن میباشد. چون قدرت خرید هم توسط تقا ضا کننده به صفر رسیده.
د: 1393/11/410:23:15،
359
81
خواهشمندم بگوید چقدر گرفتیتد که تبلیغ کنید بابامردم پول ندارن نان بخرند ومسکن رکود 100% است شما از انفجار صحبت میکنید بابا دلال مسکن !!!!!!!!
حسین: 1393/11/410:48:06،
100
195
شاید شما پول نداری پس این حجم عظیم نقدینگی ایجاد شده دست کیست ؟ دست مردمه دیگه دست از ما بهتران که نیست .
elaheh: 1393/11/411:41:07،
232
89
نه جمعیت افزایش پیدا خواهد کرد نه ازدواج بیشتر خواهد شد و نه مسکن گران خواهد شد....مردم واقعیات را بهتر از دولت درک میکنند.. الکی نظر کارشناسی ندین!!!
هه: 1393/11/412:02:19،
155
44
والا ما تا اونجا كه يادمونه هر موقع كارشناس ها ارزوني رو پيش بيني كردن يه شب ه قيمت ها چند برابر شد حالا كه گروني رو پيش بيني ميكنن در كل من فكر ميكنم نظر كارشناس ها مثل خواب زن چب باشه
سروش: 1393/11/412:12:08،
104
48
هرچند امكان انفجار انبار باروتي كه گفتين وجود داشته باشه، ولي با توجه به نظر آقا سيامك، كسي قدرت خريد نداره. پس يا اون مرفهين بي درد بايد بخرن و بزارن يه گوشه خاك بخوره (كه بعيده) يا اجاره بدن (كه نميكنن). يا اون عده متوسطي كه پول جمع كردن و ميخوان بخرن ديگه با گروني هاي جديد نميتونن بخرن. پس بهتره تحيليل هاي آب دوغ خياري و انفجاري را حتي اگر 1درصد امكان وقوع داشته باشد را براي خودمون نگه داريم و جو رو ملتهب نكنيم.
مُردم از خنده : 1393/11/412:36:17،
116
49
تقاضا؟؟!!!!
ایران جیب مردونه نمیخاد بری با این دلالها مصاحبه کنی یه تیتر خفن هم از خودت در بیاری چی فرض کردی ملت رو...
قبلش برو دم یه چهارتا بنگاه مسکن ببین خونه صفر آپارتمان صفر چیزی دارن یا نه
همه شون دارن رو دستشونم باد کرده...
منطقی: 1393/11/413:08:35،
85
97
جهش قیمت مسکن در ابتدای سال 94 قطعی است، بیهوده به خودمان وعده های الکی مانند ارزانی و . . . ندهیم، در این مملکت هیچ چیزی ارزان نشده و نخواهد شد مگر اینکه ............
واقع گرا: 1393/11/413:39:15،
87
28
انبار باروت انبار موشک انبار هر چیزی وقتی مردم ندارند چه فرقی می کند که منفجر بشود یا نه همانطور که تا امروز ندارند که بخرند وقتی منفجر هم شود باز هم ندارند مردم را از چه چیزی می ترسانند. این همه دلالان از این بازار مسکن سوء استفاده کردند و جیب مردم را خالی کردند حالا هم باید تحمل سود کمتر را داشته باشند و واحدهای خالی را به بخشی از مردم که شاید هنوز هم پس انداز جزئی دارند با قیمت پایین تری عرضه کنند. دوران سودهای نجومی گذشته حالا هی به امید سال بعد بمانید
شهروند: 1393/11/414:43:40،
74
32
دست به دامن تیترهای اینچنینی رکورد را برطرف نمیکند مملکتمان مدیر میخواد نه عده‌ای کاسب
بهنام: 1393/11/414:55:58،
62
32
ی اگه نمودار قیمت تو بیست ساله اخیر نگاه کنید
میبینید که بین 3 تا 5 سال قیمت مسکن 70 تا 80 درصد افزایش پیدا کرده
اونم یکباره و یکشبه
كچل راستگو: 1393/11/415:43:08،
70
39
احتمالا كسي كه اين مطلب رو نوشت بنده خدا دلار هاشو فروخته ملك خريده
اراكي: 1393/11/410:13:23،
209
45
بابا ما نه مسكن ميخوايم نه كار ميخوايم نه ازدواج ولمون كنيد تو خونه پدريمون تا اخر عمر زندگي ميكنيم
خاهشي: 1393/11/415:03:03،
54
31
اقاي اراكي خوش به حالت فك كنم مسوليين اومدن التماست كردن كه بيا تا بهت مسكنو كارو زن و ..... بديم كه تو هم اينجوري داري ناز ميكني
بهی: 1393/11/410:15:34،
105
42
وقتی مدیران مملکت از پشت میزشون برداشته میشن تازه استعدادهای درخشان نهفته شون نمایان میشه و صاحب نظر میشن ...
ساسان: 1393/11/410:23:06،
102
42
مقوله زمین با آپارتمان فرق میکنه ، زمین قابل تکثیر نیست اگه دنبال سرمایه گذاری هستین زمین بخرین پشیمون نمیشین
جویای مسکن ارزان: 1393/11/410:24:52،
76
41
بازار گرمی !؟
مستاجر: 1393/11/410:25:48،
52
44
باید دید تعداد خانه به خانوار چند تا است اگر مالیات از یک خانه بیشتر اجرا گردد و تسهیلات به کسی که یکبار استفاده کرده داده نشود مشکل مسکن حله ولی کدام سیاست گذار کمتر از یک خانه دارد والا طرح های مثل طرح مسکن مهر حق به حق دار نمی رسه
reza: 1393/11/410:27:03،
69
51
دربخش مسکونی تعداد خانه های خالی برای 10سال آینده مملکت هم کفایت می کند وبرای ایجادشغل باید سرمایه ها به سمت زیرساخت حرکت کند وبا تعریف پروژه های زیرساختی ازقبیل ایجاد فروشگاههای بزرگ آموزشگاهها مراکز خدماتی تفریحی و....شغل ایجاد نمایند والا خانه خالی تولیدکردن غیر از ذلیل کردن این صنعت هیچ کمکی نمی کند.
بی نام: 1393/11/410:28:04،
61
33
جناب عقبایی رئیس اتحادیه لطفا جوابگو باش,فنر مسکن هر لحظه ممکنه باز بشه,بیا جواب مردم روبده ,سر خود یه حرفی گفتی ملت رو سر در گم کردی,لطفا بیا به وعده هات جامه عمل بپوشون ملک رو ارزون کن,دم از رکود و ارزونی میزدی چی شد
حسین: 1393/11/410:29:16،
123
49
سلام

باتوجه به تورم وآماروحشتناک بیکاری آشکاروپنهان ازیک سووهمچنین مصیبت اشتغال فارغ التحصیلان وازهمه مهمتر،رکودوحشتناک دربخش مسکن ،گمان میکنم هدف این سایت فقط کشاندن پول مردم بخاط حفظ رمنافع عده ای خاص به بخش مسکن است.وگرنه
مسکن موتور محرک صنعت: 1393/11/415:07:22،
41
36
مسکن رو اونایی میخرن که آینده نگرن و پول هم دارن .خوب اونایی که پول ندارن کسی مجبورشون نکرده بخرن برن به سمپاشیهای پوچشون ادامه بدن
جواب ساسان: 1393/11/410:32:02،
56
52
بابا برو زندگیتو بکن ساسان اگر هر کس به حق خودش قانع باشه مورچه وار به فکر ذخیره سازی نباشه همه چیز درست میشه و اجازه داده نمیشه بساز و بفروش و دلال خون مردم بینوا تو شیشه کنه تقصیر خودمونه ، از ماست که بر ماست.
ساسان: 1393/11/411:00:49،
67
28
داداش شما فک میکنی که داری زندگی میکنی ، شما فقط زنده ایی
محسن: 1393/11/411:42:02،
47
39
ساسان شما چطوري متوجه شدي كه ايشون زندگي نمي كنه و فقط زنده است مگر مي شناسيش يا جاي اون هستي؟ شايد داره خيلي بهتر از شما زندگي مي كنه.
حرف حساب: 1393/11/410:40:46،
61
47
من نمیدونم این کارشناسان از قوطی کدوم عطاری میپرن بیرون
از دست اینها باید به خدا پناه برد
حامد: 1393/11/410:44:13،
63
33
بازار گرمی برای رونق و پرکردن جیب بسازوبفروشها. تا همین چند ماه پیش گفته میشد چند صدهزار واحد در تهران خالی هستند. خرید و فروش راکد است. حالا چی شد یهو تقاضا افزایش پیدا کرده و واحدهای خالی آب شدن رفتن زیر زمین.
بهرام: 1393/11/410:54:41،
62
34
انرژی نهفته جهت انفجار قیمتی سال 95 آزاد میشه و طی سال 94 افزایش قیمت حداکثر به اندازه نرخ تورم است .
؟؟: 1393/11/411:45:19،
57
33
خدائي ؟ علم غيب داري ؟ حداقل اول جمله ات بگو "پيش بيني مي شود"
بهرام: 1393/11/412:03:04،
64
37
علم غیب نیست عزیزم در اقتصاد فرایندهایی که در هر دوره با پریود خاصی اتفاق میفته منحنی های سیکلیک اقتصادی میگن . در مورد مسکن هم هر 4 سال یکبار این اتفاق میفته و دولت ما هم متاسفانه بدلایل مختلف قادر به تغییر پارامترهای اقتصادی و تغییر این روند نیست . به گذشته برگرد و سال های افزایش قیمت را بررسی کن

1391-1386-1382-1378-1374-1372-1368
میبینی پریود 4 ساله است .

حال منتظر سال 1395 باش عزیز
مهدی: 1393/11/416:28:59،
43
31
نظرت درست نیست آقا بهرام ، اتفاقا در دوره ی 8 ساله ی خاتمی تنها زمانی بود که رشد قیمت مسکن متوقف شد و حتی نزولی هم شد. دوران طلایی کاسبی و سودآوری مسکن در ایران تمام شده ، حالا یک عده داد بزنن منتظر انفجار قیمت باشید همش حرفه . قانون طلایی اقتصاد می گه عرضه و تقاضا قیمت رو تعیین می کنه و تقاضایی برای مسکن نیست.
یک چیز دیگه هم هست که همه ی محاسبات رو بر هم می زنه و اون هم زلزله ی تهران هست کافیه یک بار یک زلزله ی 5 ریشتری تهران رو بلرزونه اونوقت می بینی قیمت مسکن با تربچه در تهران یکی می شه. الان هم اگه کسی خطرات زلزله ی تهران رو مطالعه کنه هیچوقت ریسک زندگی و سرمایه گذاری در تهران رو قبول نمی کنه.مشکلات آب آشامیدنی هم که از چند ماه دیگه شروع می شه اون هم مزید بر علت هست.
مجید: 1393/11/410:59:45،
62
21
هر اداره ای میری یارو با40سال سابقه خودش رو بازنشست نمیکنه تا یه جوونی مثل من ها برن جاشون بعد حرف از مسکن و ازدواج و ... میکنن اخه این جوون با چی باید خونه بخره خونه خریدن شده رویا با چه پول و کاری باید بخرن بدتر هم میشه اینده ببینید چی سرمون اوردن
kamran: 1393/11/411:06:08،
55
62
دوستان عزيز اگر اطلاعات درست ميخواهيد برنامه پايش در مورد بازار مسكن آينده كاملا شفاف و علمي توضيح داده كه مسكن تا 2 سال آينده كاهش هم پيدا مي كنه ديگه هر روز اطلاعات غلط و دلال پسند منتشر نكنيد.
ریاضیدان: 1393/11/411:12:53،
67
45
شما پایش کن تا صبح دولتت بدمد . بنده خدا تا کی میخوای با این تفکرات زنگی کنی ؟ انگار برنامه پایش قضیه فیثاغورٍثه که مو لای درزش نمیره .
احمد: 1393/11/411:38:09،
40
40
شما مسکه خبرهای قبلی را دنبال نمیکردید ... توی همین سایت از قول استاد اقتصاد دانشگاه تهران بود اگه اشتباه نکنم . گفته بود که در سال ۹۴ شاهد جهش قیمت خواهیم بود . چیزی تو این شرایط قابل پیش بینی نیست . فقط سعی کن جنبه منفیشو بیشتر ببینی تا وقتی نتایج مشخص شد شوکه نشی . خوش بین و منتظر که باشی بیشتر ضرر میکنی
یا حق: 1393/11/411:20:56،
42
35
این ها از کدام لکوموتیو تحریک اقتصاد سخن می گویند ؟! انگار در عالم خیالات سیر می کنند ! سوخت نیروی محرکه این لوکوموتیو را در حالت تحریم و قیمت نفت فعلی از کجا باید تامین کرد ؟! چرا قصه می گویید ؟!
سیامک: 1393/11/411:22:03،
42
38
خدا وکیلی...این کارشناس رو از کجا اوردین که این جوری تخصصی کارشناسی میکنه....حتما از کنار خیابون ////
شهروند: 1393/11/411:28:30،
59
26
قابل توجه دوستان صاحب نظر ...
قیمت مسکن در تهران طی 40 سال گذشته سعودی بوده ..
ما قبلشم از پدر بزرگا بپرسید ..؟؟؟!!!!!!؟؟؟
رضا2: 1393/11/414:46:13،
38
37
شما درست میگید و البته صعودی خواهد بود
kamran: 1393/11/411:28:48،
55
37
از كي تا حالا دلالها سواد خواندن و نوشتن پيدا كردن كه ميتونن نظرات مارو بخونن؟عجيبه برام.پسر خوب تا حالا كه دميده و از اين به بعد هم ميدمد شما برو دلالي كن عزيزم.
مالک: 1393/11/411:51:08،
60
35
تو برو به فکر اجاره خونت باش که چشم به هم میزنی سر ماه رسیده حالا تا میتونی به مالکت بگو پایشو برو ببین
ریاضیدان: 1393/11/411:52:15،
54
39
بنده دلال نیستم کارمند و هنوز اجاره نشینم منتها برای شما متاسفم که نزدیک به 4 دهه داری پایش میکنی و به بقیه هم آدرس اشتباه میدی . یادمه سال 74 همین آقای هاشمی رئیس جمهور بود گفت گوشت از کیلویی 700 تومان بیشتر نمیشه از اون زمان ما پایش کردیم حالا گوشت شده کیلویی 40000 هزار تومان یعنی حدود 55 برابر !!!!
معمار : 1393/11/411:36:11،
49
38
دوستان حرف هایی که ایران جیب نوشته رو قبلا گفته بهتون گفته بودم.
مسکن تو رکوده چون کسی پول نداره خونه بخره این گرونی وقتی اتفاق میفته که نقدینگی جامعه بالا بره اونوقت تقاضا بالا میره و مسکن به تعداد کافی وجود نداره پس سونامی مسکن اون موقع اتفاق میفته
دولت بازم باید وام های ساخت و ساز با سود کم رو به مردم پرداخت کنه این خیلی به اشتغال کشورمون و ارزونی مسکن در دراز مدت کمک میکنه.
xxx: 1393/11/411:42:27،
76
39
خیالتون راحت تا 20 الی 30 سال اینده جمعیت ایران نصف میشه همه یا به علت پیری مردن یا سرطان گرفتند یا تو تصادفات با این لگنها کشته شدن نصف این خونه هایی که الان هم هست زیادین
عباس: 1393/11/411:44:27،
59
39
تو كه راست ميگي ما هم آقاي هالو
از كي تا حالا شما و دلال هاي محترم به فكر مردمين كه تا گرون نشده بخريد .
نه داداش ملت ديگه همه بلا شدن گول شما رو نميخورن
اگه قرار به گرون شدن و انفجار بود همين دلالاي محترم يه واحدم نميفروختن و ميذاشتن گرون شه بعد بدن تو بازار
يه سر به چهارراه استانبول بزن روش دلالا مياد دستت وقتي دلار و طلا داره ميره بالا هيشكي فروشنده نيست چون ميدونن داره ميره بالا و اگه بفروشن ضرر ميكنن .
كسي تو اين مملكت دلش براي من و تو نسوخته آدم خودش بايد عاقل باشه هموطن عزيز من
حمیدرض: 1393/11/411:44:49،
55
32
مشکل اصلی رکود در بازار مسکن نیست مشکل اینجاست که با افزایش قیمتی که در سال های قبل در بخش مسکن و خودرو داشتیم باعث شده که خرید مسکن و خودروهای خارجی عملا از توان قشر متوسط جامعه خارج بشه. الان خرید اپارتمان و خیلی از خودروها فقط توسط قشر مرفه و گاها متوسط رو به بالا امکان پذیره و خوب همه میدونیم که اکثریت جامعه ایرانی رو قشر متوسط به پایین و قشر محروم تشکیل میدن که به هیچ وجه توان خرید مسکن ندارن.
حمید: 1393/11/411:47:48،
57
36
مسکن تا دو سال دیگه تو رکوده.پول ندارن مردم واسه خرید.حالا هی دم از گرونی بزنید.پول نییییییییییییییییست.
رضا: 1393/11/411:55:11،
50
44
ایرانجیب برو با این کارشناست.حداقل با ی کارشناس درست و حسابی مشورت کن تا ما هم وقتمون تلف نشه.خونه تا دو سال دیگه تو رکوده.
ناظر: 1393/11/412:23:20،
44
33
آقای بهرام دمت گرم چیزی که من میخواستم بنویسم را با تاریخچه اش گفتی . یعنی بعبارتی گزارش فوق دقیقا برای سال آینده همین موقع قابل استناد است.
بهرام: 1393/11/412:40:58،
36
22
آقای ناظر من به هیچ وجه موافق افزایش قیمت نیستم و امیدوارم شرایط اقتصادی کشور تغییر کنه و بشه این فرایند رو تغییر داد ولی متاسفانه واقعیت همینه و پذیرفتن آن برای خیلی ها تلخ است که حق هم دارند
بردیا: 1393/11/413:15:46،
54
51
اینا هر چی میگن برعکس میشه ریزش مسکن برج 2 حتمی خواهید دید نخرین
kamran: 1393/11/413:47:13،
36
49
آقاي مالك من 2 واحد تهران دارم نگران من نباش چون درآمد شما از دلاليه نگران خودت باش.
پیمان: 1393/11/414:52:54،
45
34
سال 94 سال افزایش قیمت زمین و مسکن است چون دولت مجبور به راه اندازی ان است شما خودرو های وارداتی رو ببینید تا قیمت ان تو دبی ارزان میشه سریع یه ماده وتبصره به گمرکی میبندن تا قیمتش تو ایران ارزان نشه
تا اقایونی کله گنده توی واردات ماشین ضرر نکن تو مسکنم اینقدر بانکها و اورگانهای دولتی سرمایه گذاری کردن که باید حتما سود کنن و خواب پولشونو در بیارن و بتونن به مردم سود 22% بدن هر کاری که دولت توش دست داشته باشه ضرر نمیکنید
محمد: 1393/11/415:00:57،
31
34
به نظر من هر کی داره و نیازشه بخره و گوش به حرف این پیش بینیا نده اگه م پول ندارین که دیگه بهتره قید خونه دار شدنو بزنین چون مطمنا تو سالهای آینده اگه گران نشه ارزان نخواهد شد پس شما همیشه از قیمتا عقبترین
بهنام: 1393/11/415:05:30،
53
46
تو تهران صدها هزار واحد مسکن خالی افتاده کجا تقاضا بیشتر از تولیده؟!!!!
مهدي: 1393/11/415:36:30،
54
42
اين دلالان مسکن ، فقط و فقط به خاطر کمسيون خودشون مي خوان بازار مسکن را ملتهب کنند. و گرنه همه مردم حقيقت را مي دانند. تازگي ها هم که پاي اين دلالان محترم به سايت ها باز شده و نظر کارشناسي مي دهند.
علی: 1393/11/416:26:01،
54
45
دوستان اگه روال قیمت مسکن را در چند سال اخیر بررسی کنید می بینید به این شکل بوده که بعد از دو تا سه سال رکود یک مرتبه جهش زیادی کرده . حالا به توجه به رکود امسال و سال قبل مطمئن باشید از نیمه دوم سال آینده افزایش ناگهانی قیمت خوایم داشت.
مهدی: 1393/11/416:44:39،
47
24
توی ساختمون ما بیش از یک ساله یک واحد رو گذاشتن برای فروش هنوز فروخته نشده نه اینکه مشتری بیاد و به خاطر قیمتش نخره اصلا مشتری پیدا نمی شه ، حالا این کارشناس های تخیلی می گن تقاضا بیشتر از تولیده . الان فقط تولید مسکن کمتر شده نه اینکه مسکن به اندازه ی نیاز وجود نداشته باشه .
حمید : 1393/11/421:15:57،
45
22
اقای عزیز دلیل اینکه مسکن زیاده وام های خیراتی و مسکن مهر های دولت قبل بود که الان خونه زیاده........
به نظرت اگه اینجوری پیش بره دو سال دیگم خونه پیدا میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ساخت و ساز باید رونق بگیره با هدف ارزون کردن مسکن و ورشکست شدن سرمایه داران و دلالان ملک
معمار: 1393/11/417:30:51،
49
22
چرا مردم ما اینجورین؟؟؟؟؟
من میگم خونه تو اینده گرون میشه چون ساخت و ساز به صفر رسیده و طبیعتا با افزایش جمعیت هر روز تقاضا بیشتر میشه......
اگه الان گرون نشده به دلیل نبود پول تو جامعه وتاثیر ساخت وساز دو سال قبله..
من میگم دولت باید به فکر رونق ساخت وساز باشه تا این گرونی جلوگیری کنه و با سیاست درست از دلال بازی جلوگیری کنه.
مجید: 1393/11/417:33:51،
50
21
حالا هی دست روی دست بزاریدب گید ارزون میشه فکرم کنید همه ی ماها که میگیم گرون میشه دلالیم
عباس: 1393/11/417:35:00،
42
32
تابناک محترم راستش رابگو باکدام دلال وبسازوبفروش رفیق هستی که اینقدرنگرانش شدی که بااین ترفند می خواهی مردم را گول بزنی دیگرکور خواندی مردم با این ترفندهای مفتضحانه گول نمی خورند شما هم به جائی نخواهیدرسید آنقدر مسکن خالی دراین تهران هست که می توان آنهائی که روزهادرتهرانند وشبها درکرج واطراف آن هستن راجا داد وزحمت رفتن آنها را به شهرهای اطراف کم کرد!!!!! ضمنا برای رونق بورس هم ازاین ترفندها زیاد استفاده شد ولی نتیجه چی شده !!!!!!
!!!!!!!!!!!!: 1393/11/419:37:20،
29
42
آقا من خودم چند تا ساختمون نوساز فقط تو منطقه خودمون سراغ دارم که حتی یه واحدشم فروش نرفته باد کرده رو دست صاحباش.از مردم خواهش میکنم حرف مفت این بازار گرم کنا رو گوش ندید.مردم تو نون شبشون موندن کی پول داره بره خونه بخره آخه؟؟؟؟؟؟؟؟
حمید : 1393/11/421:09:24،
56
34
خوب الان مردم پول ندارن که نمیخرن اگه داشتن الان خونه خریدن ارزو بود این واحد هایی که میگید به محض افزایش نقدینگی همه با قیمت بالا فروش میرن.این نقدینگی دیر یا زود اجرا میشه دلیلشم بیکاری و بی پولیه
محمد: 1393/11/422:37:22،
52
19
حجمی از انبوه پول دست بانگها وموسسه است حالا کی وارد بازار مسکن شه وباز گرانی ببار بیارد
Nooshin: 1393/11/500:29:53،
47
33
ب عقيده من هم گران ميشه.هر كس دلايل و نظرات خودش رو داره.بعضى از شما دوستان فكر مى كنيد هر كس اين نظر رو داره دلاله اشتباه مكنيد.ما بلد نيستيم ب نظرات هم احترام بگذاريم.
نادر: 1393/11/716:15:57،
25
15
من سال 72 یه آپارتمان خریدم چهار ملیون و هفصد هزار تومن
هفته پیش یه پرده برای پنجره پذیرایی همون آپارتمان گرفتم پنج ملیون تومن...
نیازی نیست از بابا بزرگامون بپرسیم چه اتفاقی افتاده...
چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است...
ولی خونه در کشور ما هر پنج سال یک بار افزایش خفن داره...
هنوز 2 سالش مونده...
مهدی: 1393/11/1707:56:28،
10
23
در اصفهان به هر بنگاه مراجعه کنی 50 خانه خالی برای اجاره هست ومستاجری وجود ندارد وبسیاری از صاحبخانه ها قیمت را به مانند سال قبل هم می دهند ومستاجری پیدا نمی شود چون پولی دست مردم نیست ومردم تمام درآمد خود را خرج مواد غذایی می کنند وحتی برای پوشاک خود هم پولی در بساط ندارند چطور مسکن در این شرایط منفجر شود
مهر: 1393/11/1819:20:08،
28
35
اینقدر تو چند سال گذشته مسکن تولید شد که تا 5 سال دیگه هم که پروانه ساخت صادر نشه کمبود عرضه تو بازار مسکن نیست
جکی: 1393/11/2008:51:20،
27
11
فقط بافت فرسوده رو درست کنید کافیه,اینقدر شهر ها رو بیخودی بزرگ نکنید,هزینه حملونقل تاسیسات ,خیابون کشی ,نصف شهرها بافت فرسودن .
مرد3پا: 1393/12/115:41:25،
23
26
وقتی انفجار رخ بده،یعنی قیمتها ترکید و خرد شد و ارزونی همه جارو فرا گرفته!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار