کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چه کسانی دست خالی به تعطیلات نوروز می‌روند؟

کدخبر:۹۴۹۸چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۲:۴۲۳۸۳۴ بازدید

پرداخت عیدی مشمولان قانون کار به مبلغ 1.218.000 تا 1.827.000 تومان از بهمن سال جاری به میلیون ها مشمول قانون کار آغاز می شود، در عین ...

براساس قانون مصوب مجلس، کارگران و مشمولان قانون کار باید در پایان هر سال 2 تا 3 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار که برای سال جاری به مبلغ 609 هزارتومان است را به عنوان عیدی دریافت کنند.همچنین در قانون پیش بینی شده افرادی که کمتر از یکسال تمام و حتی به اندازه یکماه نیز در گروه مشمولان قانون کار فعالیت داشته اند، باید از کارفرما به میزان دستکم یک دوازدهم عیدی سالیانه را دریافت کنند و یا به میزان ماه های کارکرد سال خود، عیدی بگیرند.از سویی طبق مفاد همین قانون، گروه هایی از مشمولان قانون کار که دارای حداقل دستمزدی بالاتر از مصوبه ۶۰۹ هزارتومانی سال جاری هستند هم می توانند ۲ تا ۳ برابر حداقل دستمزد خود را به عنوان عیدی دریافت کنند؛ البته به شرطی که مبلغ عیدی آنها از یک میلیون و ۸۲۷ هزارتومان بیشتر نشود.


قوانین مربوط به عیدی کارگران

به عنوان نمونه، اگر فردی دارای حداقل دستمزد ۸۰۰ هزارتومانی باشد، مبلغ ۲ برابر حداقل مزد وی به عنوان عیدی پایان سال یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان خواهد بود و این فرد نمی تواند ۳ برابر حداقل دستمزدش را به عنوان عیدی دریافت کند، چون از ۳ برابر حداقل مزد مصوب شورای عالی کار در سال جاری بیشتر خواهد شد؛ اما کارفرما می تواند تا سقف همان یک میلیون و ۸۲۷ هزارتومان نیز عیدی پرداخت کند ولی اگر نشد و دقیقا ۲ برابر حداقل دستمزد فرد به مبلغ یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان که البته مشمول مالیات نیز می شود، پرداخت شد هم از سوی کارفرما تخلفی صورت نگرفته است.

در ایران، قانون روال مشخصی را برای پرداخت عیدی کارگران تعیین نکرده و آنچه که در ماه های پایانی سال از سوی کارفرمایان انجام می شود در واقع نوعی عرف کاری است و نه قانون. کارفرمایان می توانند بنا به شرایط کاری و منابع در اختیار خود حتی به همراه حقوق هر ماه کارگران، مبلغ عیدی آنها را نیز در نظر گرفته و پرداخت کنند.

همچنین برخی کارفرمایان ممکن است به صورت فصلی نسبت به محاسبه و پرداخت عیدی اقدام کنند؛ برخی ۶ ماه یکبار و عموما نیز در پایان سال برنامه ریزی می کنند تا نیروهای کاری آنها بتوانند با منابع مالی بیشتری به استقبال نوروز بروند.اما متاسفانه سکه پرداخت عیدی مشمولان قانون کار در ایران که طبق آخرین آمارها حدود ۱۳ میلیون نفر هستند، روی دیگری نیز دارد. هم اکنون درصدی از نیروی کار کشور دارای بیمه و یا فاقد بیمه، اساسا هیچ مبلغی را به عنوان عیدی دریافت نمی کنند.


وعده پرداخت عیدی؛ شاید وقتی دیگر

به بیان ساده تر همانگونه که میلیون ها کارگر در یکی دو ماه پایانی سال مبالغ اضافه ای را به عنوان عیدی دریافت می کنند، میلیون ها کارگر نیز بدون دریافت عیدی به استقبال سال نو می روند که دلیل این امر را باید در مسائل نقدینگی و مالی بنگاه ها، سوء استفاده درصد اندکی از کارفرمایان از شرایط نیروی کار و عدم پرداخت عیدی و مسائلی از این دست جستجو کرد.

در عین حال، برخی از کارفرمایان برای عبور از بحران افزایش هزینه های شب عید خود، پرداخت مبالغ فوق العاده عیدی نیروهای خود را به سال جدید موکول می کنند که باید گفت این بخش از نیروی کار، به صورت نسیه به استقبال شب عید می روند.

حمید حاج اسماعیلی در گفتگویی با بیان اینکه طبق آخرین آمار اعلام شده، در پایان سال گذشته تعداد مشمولان قانون کار دارای بیمه و ثبت شده در لیست های بیمه، ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزارنفر بوده است گفت: هرچند مرکز آمار ایران جمعیت فعال کشور را بیش از ۲۳ میلیون نفر، تعداد بیکاران را ۲.۵ میلیون و تعداد شاغلان را نیز ۲۱.۴ میلیون نفر اعلام کرده؛ اما به نظر می رسد تعداد جمعیت فعال کشور باید تا ۲۷ میلیون نفر باشد.این کارشناس بازار کار با تاکید بر اینکه در اینصورت دیگر تعداد بیکاران مطلق کشور ۲.۵ میلیون نفر نخواهد بود بلکه به بیش از ۲ برابر این رقم خواهد رسید اظهارداشت: ۵۶.۵ درصد از جمعیت کشور زیر ۳۰ سال سن دارند و بیشترین درصد نرخ بیکاری نیز مربوط به این گروه است.

حاج اسماعیلی ادامه داد: همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۵ ساله در ایران تا ۲۷ درصد و زنان متقاضی کار در این گروه سنی نیز بیش از ۴۰ درصد است. با این تفاسیر، درباره پرداخت عیدی در ایران باید گفت بیش از ۵۰ درصد کل شاغلان در واحدهای کوچک کشور یا عیدی دریافت نمی کنند و یا رقمی را می گیرند که کارفرما تعیین می کند.


چه گروه هایی بدون عیدی به تعطیلات می روند؟

وی با اشاره به نبود بازرسی، نظارت و قراردادهای محکم کاری در این بخش افزود: بنابراین تا زمانی که ساختارهای اقتصادی کشور درست نشود نمی توان انتظار داشت که با زور بتوان بازار کار را درست کرد.

این کارشناس بازار کار کشور معتقد است وقتی پرداخت بیش از ۵۰ درصد عیدی شاغلان مشمول قانون کار در کارگاه های کوچک کشور طبق قانون نیست، باید گفت میلیون ها نفر شاغل یا عیدی نمی گیرند و یا پرداخت به آنها مطابق قانون نیست.

به گفته حاج اسماعیلی، کارگران روزمزد، فصلی ها، موقت، نیمه وقت، شاغلان بخش کشاورزی، مسکن و دامپروری و برخی گروه های دیگر از جمله صدها هزار نیروی کار کشور هستند که بدون عیدی به استقبال عید نوروز می روند.

وی همچنین از ۲ میلیون نیروی کار شاغل در بخش های دولتی، اما مشمول قانون کار سخن گفت که با وجود اینکه باید از مقررات کارگری برای آنها استفاده شود، در مواردی مانند عیدی پایان سال مانند کارمندان با آنها برخورد می شود؛ بنابراین نیروهای قرارداد موقت اینگونه نیز در کشور از عیدی کامل بهره مند نمی شوند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

99: 1393/11/109:26:26،
43
6
99درصدمردم کارگران کارمندان بیکاران و.....
تجربه سالهای قبل: 1393/11/111:01:40،
31
15
اگر در منزلشان با ارامش زندگی کنند بسیار عالیست, سفر جز خطرات جاده , هزینه , سلب ارامش و خستگی چیزی نخواهد داشت.
هادی: 1393/11/109:37:49،
31
9
دلتون خوش 100 تا حق جلسه بگیرید که تعیین عیدی انجان بدید بعد میگید نظارت دقیق و کامل روی آن نداریم یا بعضی ها نمیگیرن یا بعد از عید با کلی حرف و حدیث میگیرین یا اینکه کارگرن و تو ادارت دولتی کارگری حقوق میگیرن پایان سال بعنوان یک کارمند متشخص باید عیدی کارمندی بگیرن ( مثل بنده ) این چه قانونیه خواهش میکنم حداقل این همه پول بیت المال را برای حق جلسه برداشت نکنید
بدبخت : 1393/11/109:45:02،
32
10
حالا مثلا بیچاره کارگر یه مقدار عیدی میگیره ببین چه صر و صدای تو جامعه راه افتاده کل کارهای سخت تو کشور توسط کارگر بدخت انجام میشه و سالانه صدها نفر از شدت کار یا از سوانح ناشی از کار تلف میشن مثل کارگرهای معادن و کارگران شهرداری(نظافتچی)و صدها کار طاقت فرسا و کلا زیان آور سرطان زا وبیشتر جاها حتی از بیمه هم خبری نیست اونوقتها کسی نیست حال کارگر بیچاره رو بپرسه یا جواب سلامشو بده فقط سرشو شیره می مالن که کار کردن جوهر بدن یا غیره.......
امید: 1393/11/110:05:41،
21
11
مطلب تون اشکال داره، چون که نوشتید
" هم می توانند ۲ تا ۳ برابر حداقل دستمزد خود را به عنوان عیدی دریافت کنند؛ "
در حالیکه درستش اینه: عیدی کارگران 2 برابر حقوق خود فرد می باشد به شرطی که از 3 برابر پایه حقوق کارگری (608 هزار تومن) بیشتر نشه.
لطفا تصحیح کنید.
امير: 1393/11/110:31:07،
20
17
جواب سؤال. كارفرما
کاشانی: 1393/11/113:18:46،
24
52
بزودی مدافعین حقوق کارگران از استان همدان خواهند امد صدای پای بهار از شهر اسلام نهاوند با اهنگ مهر مردم دوباره جانی به کشور می بخشند ترنم صدای مهر مردم با هم نوایی دکتر احمدی نژاد از نهاوند و هم خوانی (دکتر حاجی بابایی و دباغ از همدان) (طاهری و مظفر از شهر ملایر)(ترکاشوند از تویسرکان)(طلایی نیک از شهر بهار)(مفتح از رزن) و هم صدایی و مهرورزی مردم شوری دوباره به دلهای عاشق می بخشند.
ملت: 1393/11/119:59:25،
29
13
به منفی هایی که بهت دادن توجه کن!
جوان: 1393/11/201:07:39،
28
11
منفیاتو بشمار
بانام: 1393/11/615:42:33،
6
6
جنبه طنزشو نمیبینین شما

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار