کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ریزش شاخص بورس تهران تا کجا ادامه دارد ؟

کدخبر:۹۲۳۸شنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۰:۰۷۲۴۸۷ بازدید

باتوجه به افت مكرر شاخص در چند ماه اخير و نزديك شدن به پايان سال 93، به‌نظر مي‌رسد كه هيچ اميدي براي احياي دوباره اين بازار درسال‌جاري وجود ...

باتوجه به افت مكرر شاخص در چند ماه اخير و نزديك شدن به پايان سال 93، به‌نظر مي‌رسد كه هيچ اميدي براي احياي دوباره اين بازار درسال‌جاري وجود نداشته باشد. پس از تغيير رويه شاخص، چشم‌اندازهاي مثبتي كه براي بورس اوراق بهادار پيش‌بيني شده بود نه‌تنها هيچ‌كدام از آنها به حقيقت مبدل نشد بلكه با آغاز روند منفي، بازار مهيج سهام را با بازار كسل‌كننده‌يي مواجه كرده است، بازاري كه سال گذشته بسياري از مردم عادي را به يك سهامدار بورس اوراق بهادار ايران تبديل كرده بود، درحال حاضر فعالان بورسي را از خود نااميد كرده، با همه اين اوصاف بايد ديد كه اين سريال تكراري تا چه زماني ادامه مي‌يابد و شاخص كجا به كف مي‌رسد؟ در اين‌باره كارشناسان بر اين باورند كه پيش‌بيني براي ثابت ماندن شاخص غيرقابل امري ناپسنديده است، چراكه اين امر موج نااميدي بيشتري را بر بورس به راه مي‌اندازد. ازسويي ديگر باتوجه به اينكه بسياري از نمادهاي پالايشگاهي متوقف شده‌اند، به‌نظر مي‌رسد با بازگشايي اين نماد‌ها شاخص باز هم مدار نزولي را ادامه دهد.

  شاخص «كف» ندارد

دبيركل كانون نهادهاي سرمايه‌گذاري ايران در گفت‌وگو با «تعادل» در اين‌باره گفت: باتوجه به افت‌هاي مكرر شاخص در يك سال اخير برخي از فعالان و كارشناسان با تعيين كف يا سقف مورد نظر خود براي شاخص و بازار سهام روند طبيعي اين بازار را نامتعادل توصيف مي‌كنند.  بهروز خدارحمي افزود: همان‌گونه كه اقتصاد كشور با مسايلي چون رشد يا افت ارزش ريال، نرخ نفت و... درگير است و نمي‌توان براي آن سقف يا كفي تعيين كرد، بازار سرمايه از اين موضوع مستثنا نيست. بازار سهام اگر با روالي طبيعي و بدون هيچ حمايتي كار خود را دنبال كند به نوعي تبديل به آيينه‌يي تمام قد براي بازتاب كار خود شده است.  وي اظهار كرد: متغير‌هايي مانند بي‌ملاحظه‌گي مجدد تخصيص بودجه لازم براي بازار سرمايه درسال 94 و ابهامات مذاكرات هسته‌يي، اخبار‌هاي ضدونقيض اين موضوع منجر به شايعه‌هاي مختلفي در اين بازار و سرازيري شاخص شده است.

دبيركل كانون نهادهاي سرمايه‌گذاري ايران بااشاره به شرايط نابه‌سامان شاخص در بازار سهام به دوعامل اشاره كرد و گفت: طي يك‌سال گذشته مديران اين بازار سعي بر كنترل شاخص، جلوگيري از ادامه روند نزولي و افت قيمت هر سهم را داشته‌اند درصورتي كه اين كار تنها منجر به ريزش نامتعادل و غيرمنطقي شاخص شده است.

  سياست‌هاي جديد، بورس را طبيعي مي‌كند

خدارحمي عامل دوم اين سرازيري را سياست‌هاي تيم جديد مديريتي بازار سهام عنوان كرد و افزود: با تغيير مديريت سازمان بورس اوراق بهادار و سياست‌هاي در پيش گرفته شده، يعني عدم كنترل تصنعي بازار، شاخص با ادامه اين سرازيري، به‌نظر مي‌رسد، فعلا قصد تغيير رويه را ندارد.

دبيركل كانون نهادهاي سرمايه‌گذاري ايران در ادامه افزود: محمد فطانت‌فرد‌، رييس جديد سازمان بورس اوراق بهادار با نگاهي متفاوت به بازار سرمايه، اعتقادي به مديريت و كنترل مقطعي بازار و شاخص ندارد. به بيان ديگر وي عرضه و تقاضا را اولويت تعيين روند بورس سهام مي‌داند كه اين امر كاملا منطقي است كه نتيجه آن از بين رفتن رفتار‌هاي هيجاني در بورس مي‌شود. وي ابهامات بورس اوراق بهادار تهران درخصوص بين‌المللي شدن را يكي ديگر از عامل‌هاي روند نزولي شاخص دانست.

خدارحمي درخصوص وضعيت فعلي شاخص اظهار كرد: در شرايطي كه بازار سهام درگير تصميمات نادرست مسوولان اين سازمان است، شاخص با چشم‌اندازي مبهم روبه‌روست، روندي كه نمي‌تواند آن را به درستي انتخاب كند.

اين كارشناس ارشد بازار سرمايه بااشاره به چشم‌انداز بورس بيان كرد: باتوجه به تحولات ناخوشايند بورس، فعالان اين بازار طي چند ماه اخير بارها چشم‌اندازهايي از روند معاملات را عنوان كرده‌اند، اما بايد به اين نكته اشاره كرد كه بازار سرمايه ايران بسيار منعطف و تاثيرپذير است. در نتيجه نمي‌توان چشم‌انداز درستي در اين‌باره درنظر گرفت.  وي ادامه داد: ازسويي ديگر بخش قابل توجهي از چشم‌اندازهاي مثبت بازار سهام توسط ريزش مكرر شاخص كل از بين رفته، به‌طوري كه بايد براي بازگشت بازار به حالت تعادل چارچوب‌هايي را تعيين كرد.  خدارحمي خاطرنشان كرد: بورس‌هاي مختلف در دنيا با روندي طبيعي افت‌وخيز منطقي را در پيش گرفته‌اند، درصورتي كه بازار سهام تهران با حمايت‌هاي دستوري تواني براي ثابت ماندن هم ندارد، اگر حجم معاملات بازار سهام كم و غيرقابل قبول است، پس شاخص هم بايد نزولي باشد.

  بازار سهام تحت تاثير «نماد» پالايشگاهي

ازسويي ديگر مديرعامل شركت كارگزاري حافظ يا ديدگاهي متفاوت به«تعادل» گفت: باتوجه به اينكه نماد شركت‌هاي پالايشگاهي متوقف است، به‌نظر مي‌رسد پس از بازگشايي اين نماد‌ها شاخص باز هم روند نزولي را از سر بگيرد.  محمد اقبال‌نيا درخصوص تاثير شركت‌هاي پتروشيمي بر بازار سهام بيان كرد: باتوجه به افت‌وخيزي كه در صنعت پتروشيمي وجود دارد و بسياري از شركت‌هاي بورسي وابسته به اين صنعت هستند، بايد به آينده آن اميدوار بود.  وي بااشاره به شرايط فعلي بورس بيان كرد: در شرايطي كه بسياري از فعالان و كارشناسان بازار، وضعيت شاخص را در كف اعلام كرده‌اند، بايد گفت تحولات تاثيرگذار بر اين بازار شاخص را در شرايطي نامعلوم قرار داده است، شرايطي كه شاخص نمي‌تواند به ثبات برسد در نتيجه نبايد به قطعيت گفت كه بازار در كف است.

اقبال‌نيا با اميدواري به تحولات اقتصادي سال آينده عنوان كرد بايد با اميدواري به تحولات سال آينده راهي براي خروج از ركود فعلي يافت و فشار ايجاد شده بر بازار سهام را از بين ببرد، فشاري كه تاكنون حقوقي‌ها و حقيقي‌ها نتوانسته‌اند از پس آن برآيند. وي در اين‌باره گفت: اگر تحولات سال آينده با وعده‌هاي پوچ آغاز شود نمي‌توان هيچ پيش‌بيني درخصوص افت يا رشد بازار سهام درنظر گرفت، بايد گفت بازار نيازمند برنامه‌هاي جدي و منظم است، اما با همه اين اوصاف همه ما به برنامه‌هاي اقتصادي سال آينده و تغيير و تحولات مثبت اميدواريم.

مديرعامل شركت كارگزاري حافظ اظهاركرد: حقيقي‌ها براي تزريق پول به بازار سهام دچار بي‌اعتمادي شديدي شده‌اند كه نتيجه اين كار تنها ادامه ركود بازار را در پي دارد، ازسويي ديگر نيز به‌نظر مي‌رسد سهامداران حقوقي نقش مفيدي در بازار سهام ايفا نكرده‌اند، يعني تا به حال تلاشي براي رونق بورس نداشته‌اند.  وي درخصوص افت‌وخيز طبيعي شاخص عنوان كرد: نوسانات بازار سهام به تبع شرايط روز و منطقه‌يي مي‌تواند كاملا طبيعي تلقي شود، اما باتوجه به اينكه شاخص هر روز با سرازيري و افت پياپي معاملات بازاررا به پايان مي‌رساند، غيرمنطقي و غيرطبيعي است. وي بااشاره به محرك‌هاي تاثيرگذار بر وضعيت بورس اوراق بهادار اظهار كرد: محرك‌هاي سياسي و اقتصادي داخلي و خارجي بايد نقش مثبتي را در اين بازار ايفا كنند، به نوعي بايد شاخص را به پله‌هاي بالا سوق دهند.

  بورس در انتظار سيگنال‌هاي مثبت

ديگر كارشناس بازار سرمايه با تاكيد بر اينكه نبايد هيچ كفي براي بازار سرمايه تعيين كرد به «تعادل» گفت: زماني كه صحبت از سقف يا كف بازار مي‌شود يعني محدوديت براي اين بازار تعيين شده است، اما بايد به اين نكته اشاره كرد كه بازار سهام هيچ محدوديتي براي رشد يا افت ندارد.

حسين خزلي‌خرازي در اين خصوص افزود: با بازگشايي نمادهاي پالايشگاهي قطعا شاخص پا به كانال‌هاي پايين‌تر از 66هزار واحد مي‌گذارد، يعني پس از بازگشايي اين نماد‌ها بايد وضعيت شاخص را مورد بررسي قرار داد.

وي بيان كرد: سيگنال‌هاي مثبتي درخصوص رفع يا كاهش تحريم‌هاي اعمال شده، كاهش تورم موجود بر اقتصاد كشور وجود دارد كه عامل تاثير‌گذاري بر بازار سهام و رشد دوباره شاخص است، اما در اين ميان سيگنال‌هاي منفي ازجمله افت قيمت جهاني نفت باز هم دلهره‌يي از افت‌هاي بيشتر را در دل سهامداران تالار حافظ ايجاد مي‌كند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بهنام: 1393/10/2009:22:43،
47
26
شاخص تازه از حباب خارج شده و به نقطه واقعی رسیده
ما نه کارخانه ها و شرکت های کارامدی داریم و نه کیفیت محصولات آنچنانی اکثر کاخانجات بزرگ و بانک هامون هم در حقیقت ورشکسته هستند . شما اگر به شاخص بانک مرکزی در 10 سال اخیر نگاه کنید میبینید ارزش دلار و بازار مسکن و شاخص بازار بورس همگی به یک اندازه و حدود 5 تا 6 برابر شده و شاخص فعلی بازار بورس در حال حاض به نقطه واقعی رسیده.
رعیت: 1393/10/2010:17:54،
44
13
از وقتی که شاخص به 79000 رسید میگفتند قیمتها به کف رسیده واسه خرید خوبه

حالا میگن نماد شرکتهای پالایشگاهی باز بشه قیمتها باز کف تر تر تر میشند
تقه زن: 1393/10/2010:31:30،
45
9
باز همه با هم هسته ای حق مسلممومنه
رام رام: 1393/10/2009:35:41،
33
17
به نظر من رشد غير متعارف بورس در زمان دولت قبلى نتيجه اش افت غير متعارف در حال حاضر است اگر بورس در دولت قبلى بدون رانت دولتى به رشد ميرسيد الان وضعش اين نبود
دکتر دانش جعفری: 1393/10/2010:07:39،
27
16
باسلام و احترام تمام پیش بینی های حاصل را مدتها پیش جناب اقای دکتر کیانی نموده بودند و ایشان در اذرماه سال 92 وضعیت پیش روی بورس را خدمت وزیر وقت اقتصاد کرده بودند و شرایط حال حاظر بورس را ایشان قبل از اینکه این وضع پیش بیاید کرده بودند و گفته اند که با بازگشایی نماد پالایشگاهها بورس ایران سقوط می نماید پس بهترین حالت ممکن اینست که پیشنهاد ایشان را برای بازگشایی نماد پالایشگاهها مد نظر قرار دهند و این نمادها را با تعدیل 55%- بازگشایی نمایند تا روند بهبود شاخص و اعتماد از دست رفته در نتیجه ایجاد حباب قیمتی که توسط عده ای ایجاد شده بود در افراد حقیقی ایجاد گردد و مسیر اعتماد سازی در بورس ایران ایجاد گردد که خود سبب بهبود عملکرد بورس خواهد شد.
مرتضی: 1393/10/2011:13:44،
35
16
من هم از وقتی صحبتهای دکتر کیانی رو شنیدم از بورس خارج شدم الان فهمیدم اگر تا به حال مونده بودم سرمایم نصف میشد و مطمئنا وقتی نماد پالایشگاهی ها باز بشه وضع خیلی وخیم تر میشه چون با این حجم پایین معاملات چطور مردم میتونن سهامشونو بفروشن.
بهرام: 1393/10/2010:13:49،
19
26
دولت هم با كاهش شاخص ضرر ميده چون بيشترين شركتها براي خود دولته
ارش: 1393/10/2010:45:52،
47
17
فاتحه بورس خوانده است الفاتحه مع الصلوات.........
من : 1393/10/2011:32:49،
44
19
نه تنها فاتحه بورس که کلا فاتحه اقتصاد ایران خوانده شده .فقط هنوز جسد بو گندش بلندنشده که اونهم تا اخر تابستون بلند میشه .
ccc: 1393/10/2011:37:34،
29
16
به نظر میاد که سهامداران در حال فروشند و هیچ کس خرید نمیکنه!
مردم: 1393/10/2013:43:44،
16
5
ریزش شاخص تا کجا ادامه دارد؟؟؟؟
من که قبلا گفتم ریزش تا کجا ادامه دارد یادتون رفت؟
ریزش شاخص تا سطح30هزار ادامه خاهد داشت
عباس: 1393/10/2015:35:07،
31
5

تو مملکتی که 3 هفته قیمت نفت میاد پایین همه چی بهم می ریزه به نظر بنده بهترین و مفید ترین کار دلالیه ، چون هیچ وقت نه ضرر میکننی و نه استرس داری . و همیشه هم باید مردم بدبخت ضرر لجبازی و ندانم کاری آقایان را بدهند .
m.k: 1393/10/2019:59:05،
35
4
کسی که میخواد سرمایشو بریزه دور سرمایه گذاری تو بورس کنه
دلسوز: 1393/10/2108:20:52،
12
5
انشاا... آنقدر ريزش خواهد كرد كه آن اژدها هايي كه اجازه ورود به بورس را نمي دهند آنزير ريزش مدفون شوند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار