کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خريداران فرآورده‌های نفتی در انتظار كاهش بيشتر قيمت‌ها

کدخبر:۹۱۷۸سه شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۳:۰۹۲۲۴۶ بازدید

طي ماه‌هاي اخير بسياري از كارشناسان حوزه انرژي باتوجه به كاهش شديد بهاي نفت كه از 115 دلار در مهر سال جاري به حدود ...

طي ماه‌هاي اخير بسياري از كارشناسان حوزه انرژي باتوجه به كاهش شديد بهاي نفت كه از 115 دلار در مهر سال جاري به حدود 55 دلار رسيده است، افت قيمت محصولات حاضر در معاملات بورس انرژي را پيش‌بيني مي‌كردند كه اين امر از ابتداي دي رخ داد و قيمت انواع فرآورده‌هاي نفتي حاضر در بورس انرژي در سرازيري قيمت قرار گرفت. به‌عنوان مثال دو محصول اصلي بورس انرژي يعني نفتاي سنگين با كاهش 26‌درصدي، ميعانات گازي پالايش گاز ايلام با افت 32‌درصدي و ميعانات گازي مجتمع گازي پارس‌جنوبي با كاهش 25درصدي مواجه شدند و همين افت قيمت‌ها باعث شد تا معاملات چهارمين بورس كشور با رونقي كم‌سابقه دنبال شود.

بسياري از كارشناسان بازار نفت معتقد هستند كه اين محصول استراتژيك همچنان در محدوده قيمتي 55دلار باقي خواهد ماند و چشم‌انداز مثبتي حداقل در كوتاه‌مدت براي بازگشت قيمت نفت ندارند. به‌اين‌ترتيب همبستگي بالاي قيمت نفت با نرخ‌هاي درج‌شده بر تابلوي بورس انرژي، باعث شده است تا برخي از معامله‌گران و مصرف‌كنندگان فرآورده‌هاي نفتي در انتظار افت بيشتر قيمت‌ها در ماه آينده باشند. حال در اين بين مشتريان و معامله‌گران از اين وضعيت راضي‌تر از گذشته هستند و با اين اوصاف توليد‌كنندگاني كه مواد اوليه خود را از بورس انرژي خريداري مي‌كنند با كاهش قيمت اين محصولات در بازار سرمايه، مي‌توانند بهاي تمام‌شده محصولات و كالاهاي توليدي خود را پايين آورند كه اين مساله مي‌تواند تبعات و پيامدهاي زيادي را در پي داشته باشد.
 

  3عرضه موفق نفتاي سنگين

براساس اين گزارش، نفتاي سنگين ازجمله محصولاتي در بورس انرژي محسوب مي‌شود كه در ماه جاري يكي از بيشترين كاهش‌ها را تجربه كرده و اين رقم معادل 26درصد است. اين درحالي است كه اين محصول در سه باري كه روي تابلو رفته است، با استقبال مشتريان روبه‌رو شده است. بهاي نفتاي سنگين در آذر در هر كيلوگرم برابر با 16‌هزارو 18ريال بوده، اما در ماه جاري اين رقم به 11‌هزارو 827ريال با افت مواجه بوده است. در عرضه اول نفتاي سنگين در سوم دي ، هفت‌هزار‌تن از اين محصول كه از سوي پالايش نفت تهران روي تابلو رفته بود، به ارزش 82ميليارد و 789‌ميليون ريال معامله شد. همچنين اين محصول در تاريخ 10دي نيز دو بار از سوي پالايش نفت تهران روانه بورس شد كه در عرضه اول 100‌تن از اين محصول به ارزش يك‌ميليارد و 186‌ميليون ريال دادوستد شد. در عرضه دوم هم 12هزار‌تن نفتاي سنگين به ارزش 81ميليارد و 896‌ميليون ريال مورد مبادله قرار گرفت. اين معاملات نشان‌دهنده اين موضوع است كه معامله‌گران از كاهش قيمت نفتاي سنگين استقبال كاملي به عمل آورده‌اند و اين انتظار مي‌رود درصورت افزايش عرضه‌هاي اين محصول، تقاضا براي خريد آن نيز با افزايش همراه شود.
 

  ميعانات گاز، محصول بي‌خريدار

اين گزارش حاكي است، ميعانات گازي نيز ازجمله محصولاتي است كه در اين ماه كاهش شديد قيمت را تجربه كرده است، به‌طوري‌كه محصول عرضه‌شده توسط پالايش گاز ايلام با كاهش 32‌درصدي روبه‌رو بوده و از قيمت يك‌ميليون و 98‌هزار ريال در هر ليتر طي آذر به يك‌ميليون و 98هزار ريال در دي كاهش پيدا كرده است. همچنين ميعانات گازي عرضه شده از سوي مجتمع گازي پارس‌جنوبي از قيمت يك‌ميليون و 861‌هزار ريال در هر ليتر طي آذر به يك‌ميليون و397‌هزار ريال در دي كاهش پيدا كرده است.

نكته عجيب درخصوص معاملات اين محصول اينكه با وجود كاهش قيمت ميعانات گازي، اين محصول در ماه جاري هيچ‌گونه معامله‌يي را شاهد نبوده است. در همين رابطه محمد نوروزي مدير معاملات انرژي كارگزاري بهمن در گفت‌وگو با «تعادل» باتاكيد بر اينكه مشتريان ميعانات گازي محدود و خاص هستند، اظهار داشت: بهاي هر بشكه از اين محصول به‌صورت توافقي بين فروشنده و خريدار تعيين مي‌شود. نوروزي ادامه داد: مجتمع گازي پارس‌جنوبي از سوم دي ديگر عرضه‌يي را روي تابلو نبرده است كه اين امر به علت عدم‌استقبال معامله‌گران از اين محصول است و در ماه‌هاي گذشته نيز اين موضوع روي داده و فقط تنها در پنجم آذر يك‌بار مورد دادوستد قرار گرفت.مدير معاملات انرژي كارگزاري بهمن در مورد ميعانات گازي ايلام نيز گفت: اين محموله نيز با وجود اينكه قيمت آن همواره از پارس‌جنوبي پايين‌تر بوده و طي چهار ماه گذشته چند بار مورد دادوستد قرار گرفته، اما در ماه جاري مورد استقبال معامله‌گران بورس انرژي قرار نگرفته است.

اين فعال بورس انرژي در رابطه با راهكار خريد و فروش شدن ميعانات گازي باتوجه به كاهش قيمت، گفت: شركت‌هاي عرضه‌كننده بايد باتوجه به اينكه اين محصول داراي مشتريان خاص و معدود است، بازاريابي دقيقي را براي آن به عمل آورند و به فكر بازارهاي صادراتي جديد براي محصول خود باشند.همچنين حلال‌ها از ديگر محصولاتي هستند كه كاهش قيمت را تجربه كرده‌اند. حلال400، 406 و 410 پالايش نفت اصفهان با كاهش 22.5‌درصدي روبه‌رو بوده‌اند. همچنين متانول نيز كاهش 6‌درصدي را تجربه كرده است. معامله‌گران بورس انرژي معتقدند درصورتي‌كه روند نزولي قيمت محصولات در تالار بورس ادامه يابد، رفته رفته كل كالاهاي عرضه شده با استقبال خريداران روبه‌رو مي‌شوند.

  دادوستد‌هاي بازار فيزيكي

براساس اين گزارش، روز گذشته در بازار فيزيكي بورس انرژي دو معامله صورت گرفت به‌طوري‌كه پتروشيمي مبين 500‌تن نيتروژن مايع روي تابلو برد كه 100‌تن از آن با قيمت پايه سه‌هزارو 100ريال دادوستد شد. همچنين پتروشيمي جم 500‌تن برش سنگين عرضه كرد كه 100‌تن از آن با قيمت پايه هر كيلوگرم 11‌هزار و 602ريال دادوستد شد. اين درحالي است كه چهار عرضه ناكام ماندند. به‌طوري‌كه پتروشيمي تبريز 24تن سوخت كوره سبك روانه بورس كرد كه با استقبال معامله‌گران روبه‌رو نشد. همچنين پالايش نفت لاوان 10‌هزار مترمكعب نفتاي سبك، پتروشيمي رازي70‌تن ميعانات گازي و پالايش گاز ايلام يك‌هزار و 870بشكه ميعانات گازي روي تابلو بردند كه اين محموله‌ها با ناكامي مواجه شدند.
 

  عرضه‌هاي امروز

امروز در بازار فيزيكي بورس انرژي متانول جمعا به ميزان هفت‌هزار و 506‌تن از سوي سه شركت پتروشيمي زاگرس، فن‌آوران و شيراز با قيمت پايه هر كيلوگرم هشت‌هزار و 401ريال عرضه مي‌شود.

پتروشيمي بندرامام نيز دو‌هزار‌تن گاز پروپان صنعتي با قيمت پايه هر كيلوگرم 15‌هزار و 715ريال عرضه مي‌كند. پالايش نفت لاوان نيز 10‌هزار مترمكعب نفتاي سبك با قيمت پايه هر ليتر 9‌هزار و 998ريال روانه بورس مي‌كند. پالايش نفت تهران نيز 100‌تن پروپان با قيمت پايه هر كيلوگرم 14‌هزار و 101ريال، پتروشيمي بندرامام 506‌تن برش سنگين با قيمت پايه هر كيلوگرم 11‌هزار و 602ريال و پالايش گاز ايلام يك‌هزار و 870بشكه ميعانات گازي با قيمت پايه هر بشكه يك‌ميليون و 98‌هزار و 400ريال عرضه خواهند كرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حامد: 1393/10/1609:33:56،
53
7
اخ جون نفت 10 دلاری را عشق است بگویید امین دم عربستان گرم چند ساله اقایان و کشورهای سوریه .لبنان . افغانستان . روسیه .و .... دارند میخورند بسته دیگه خوردن و پاشیدن
تقه زن: 1393/10/1609:40:19،
38
8
هسته نمی تونه الان به داد مردم برسه ؟
حق مسلم رو میگم
بزن درو: 1393/10/1609:43:04،
37
9
محصول نفت هم فروش نمی ره ؟

پس بنزین چرا ارزون نمیشه نفت که نصف شد
ali: 1393/10/1609:50:04،
19
11
با این وضع نفت فقط باید پروژه های گردشگری رو رونق داد که متاسفانه همونارو هم (پدیده) دارن زمین می زنن .

باید تاسف خورد واسه این مملکت
كارشناس: 1393/10/1610:00:54،
10
26
نفت ارزون مشتري زياد داره به محض اينكه تقاضا بيشتر بشه اونوقت قيمت نفتو ببينيد كه با چه سرعتي بالا ميره
آرمین: 1393/10/1611:33:49،
15
9
قطعا این روال نزولی تا سال آینده ادامه خواهد داشت
پس از این موضوع در چند یال آینده با جایگیری نفت شیل امریکا و تطبیق با اوپک در سهم بازار بهای نفت بیشتر از 200 دلار در هر نشکه خواهد شد . این سیاست عربستان در حفظ بازار با ارزش کمتر بسیار ستودنیه . امریکا هم با ارائه نفت شیل با قیمت ارزان سیاستش رو پیش میبره اما تا حالا 94 میلیارد دلار سود کرده از کاهش قیمت نفت اما از اینکه عربستان در خالی کردن بازار کم نیاورده خودش هم متعجب شده . این کار عربستان به سود کل اوپک هست .
حمید : 1393/10/1621:46:48،
11
5
از گرونیش که خیری ندیدیم به حال ما که فرقی نداره بزار بشه ی دلار

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار