کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلایل تفاوت آمار رسمی تعداد بیکاران با آنچه مردم می‌بینند

کدخبر:۹۰۸۱پنجشنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۸:۳۵۴۱۲۵ بازدید

رییس سازمان فنی‌وحرفه‌ای گفت: آمارها نشان‌می‌دهد بسیاری‌از فارغ‌التحصیلان دوره‌ کاردانی و کارشناسی به خاطر مساعد نبودن فضای کار ...

رییس سازمان فنی‌وحرفه‌ای گفت: آمارها نشان می‌دهد بسیاری از فارغ‌التحصیلان دوره کاردانی و کارشناسی به خاطر مساعد نبودن فضای کار در جامعه به تحصیلات تکمیلی روی آورده‌اند که علاج این موضوع توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی برای فارغ‌التحصیلان و دانشجویان است.

کوروش پرند در جلسه کارگروه اشتغال استان ایلام، اظهار کرد: در شورای عالی اشتغال سه طرح در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دست بررسی است که دو طرح آن در حوزه سازمان فنی و حرفه‌ای قرار می‌گیرد. محوری‌ترین موضوع تصویب توسعه مشاغل خرد، کسب‌وکارهای کوچک و خانگی است که لازمه‌ی اجرای آن کسب مهارت است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه نرخ بیکاری در کشور 9.5 و در استان 13.5 است، تصریح کرد: جمعیت بیکاران کشور در آمارهای رسمی و آنچه مردم می‌بینند فرق دارد چون برخی افراد غیرفعال جامعه مانند دانشجویان و زنان خانه‌دار را جزو بیکاران حساب می‌کنند، درحالی‌که این افراد بر اساس تعریف بیکاری جزو جمعیت غیرفعال هستند و بر این اساس جمعیت مشمول سن کار به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می‌شوند که بر این اساس 23 میلیون نفر جزو جمعیت فعال و نزدیک به 41 میلیون نفر نیز جمعیت غیرفعال کشور محسوب می‌شوند.

پرند بابیان اینکه 5.3 میلیون نفر از جمعیت غیرفعال کشور بر اساس آمار سال 1390 دارای تحصیلات عالی دانشگاهی هستند و از میان 23 میلیون جمعیت فعال کشور نیز هم‌اکنون حدود سه میلیون نفر بیکارند، ادامه داد: بر اساس آمارهای رسمی در ایران هر نفر 3.7 نفر دیگر را حمایت می‌کند درحالی‌که این آمار در کشورهای توسعه‌یافته یک به 2.3 نفر و در کشوری مانند کره جنوبی از 1.2 پایین‌تر است.

پرند ورود افراد دانش‌آموخته به جمعیت بیکاران کشور را خطر جدی برای آینده کشور عنوان و تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد بسیاری از فارغ‌التحصیلان دوره کاردانی و کارشناسی به خاطر مساعد نبودن فضای کار در جامعه به تحصیلات تکمیلی روی آورده‌اند که علاج این موضوع توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی برای فارغ‌التحصیلان و دانشجویان است.

وی کارآموزی نوین، کارورزی نوین و الگوی آموزش، تولید، بازاریابی و فروش را ازجمله مدل‌های اجرای طرح توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی فارغ‌التحصیلان نام برد.

رییس سازمان آموزش فنی‌‎وحرفه‌ای کشور ادامه داد: در حوزه کارآموزی تجربه موفقی از همکاری دانشگاه صنعتی سهند و اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای آذربایجان شرقی به‌صورت آزمایشی وجود دارد که در آن بخشی از واحدهای عملی در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و بخشی دیگر در خود دانشگاه دنبال شد و معتقدیم مدل بسیار موفقی است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره فرایند اجرای طرح کارورزی نیز گفت: فلسفه طرح کارورزی این است که فردی که فارغ‌التحصیل می‌شود و قصد ورود به یک صنعت را دارد ابتدا آموزش مبتنی بر محیط کار را ببیند ولی در فاصله‌ آموزش تا به‌کارگیری باید مورد حمایت مالی و بیمه‌ای قرار گیرد که بخشی از تزریق پول و تأمین مالی فرد را صنعت و بخشی دیگر را دولت باید بر عهده گیرد.

پرند راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط و به‌ویژه خانگی در شرایط تحریم را از برنامه‌های با را از فعالیت‌های خوب دولت عنوان و تصریح کرد: ایجاد اشتغال به‌طور مثال در صنایعی مانند پتروشیمی 2 میلیارد تومان سرمایه می‌خواهد و نتیجه آن اشتغال‌زایی 100 تا 200 نفر است اما می‌توان با صرف مبالغ کمتر در حوزه مشاغل خرد و خانگی با طرح کسب‌وکارهای کوچک زمینه اشتغال افراد بیشتری فراهم کرد، اما مشکل در اینجا مسئله بازاریابی است که باید از آن غافل نشد و طوری برنامه‌ریزی کرد که بیکاران را به بیکاران بدهکار تبدیل نکنیم.

رییس سازمان فنی و حرفه‌ای بر ضرورت توجه به مراحل قبل و بعد از تولید و به‌ویژه مسئله طراحی و بازاریابی تأکید و تصریح کرد: سازمان در حوزه فرش و تابلو فرش تعدادی از کارآفرینان را مشخص کرده و با در اختیار قرار دادن امکانات به این افراد زمینه ارائه آموزش‌های مهارتی را به شمار زیادی از افراد علاقه‌مند به این حوزه با توجه به بازار مناسب این محصولات را با حمایت تسهیلاتی صندوق مهر امام رضا (ع) فراهم کرده است.

وی آموزش‌های مهارتی را در رشته‌های تولید سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، فرش و تابلو فرش، بازاریابی و بازار سازی، داروهای گیاهی و گیاهان دارویی موردتوجه فنی و حرفه‌ای دانست و تصریح کرد: هرچند آموزش‌های دانشگاهی ازنظر کیفیت رشد قابل‌توجهی داشته است اما ازنظر کیفیت آموزش و داشتن دانش‌آموخته‌ی دارای مهارت می‌لنگیم و دانش‌آموخته داریم با شرایط دانشی و نگرشی مناسب که مهارت ندارند و شاهد این مدعا تعداد کم کاردان ماهر نسبت به کارشناسان و افزایش تعداد دانشجویان و داوطلبان ورود به مقطع دکتری است که نمی‌دانیم باید چه‌کار کنند؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بورس باز: 1393/10/1120:06:59،
61
42
میگن دوشنبه ساعت ۱۱ تو تالار بورس تجمع سهامداراست درسته؟من که میگم نمیرن الکیه
نسل سوخته تحریم ها: 1393/10/1201:26:40،
82
39
الان مشکل داستانو براتون میگم.

2،3دهم تریلیون تومان بودجه تبلیغات اسلامی و مراکز مرتبط سال 94.

تنها 1تریلیون تومان بودجه برای اشتغال زایی در کشوری به این جوانی در سال94.
اسمارت فون: 1393/10/1120:23:39،
57
40
ما از دولت تمديد و وقت اضافي ميخواهيم هر چه سريع تر دست از به صفر رساندن
تورم و ركود بر دارد و به اين مسئله سرو سامان بدهند
ما از شيخ دموكرات خود كمال تشكر را داريم
پس از بر طرف كردن هر چيه زودتراين مسئله خواهشمنديم به مسئله بسيار ريز و كوچك گراني و بدبختيه مردم بپردازند
و خواهشمنديم كه نفت را از سر سفره ما بردارد بوي نفت مارا كشت
رضا: 1393/10/1120:42:30،
144
40
من کارت پایان خدمت دارم لیسانس شیمی کاربردی هستم ولی نتونستم کار پیدا کنم و الان هم دارم کارشناسی ارشد شیمی تجزیه میخونم با این که میدونم دارم کار اشتباهی میکنم و عمرم رو تباه میکنم همونجور که واسه لیسانس کار نیست واسه کارشناس ارشد هم نیست ولی میخونم چون کار دیگه ای ندارم . لعنت خدا بر اون مسولی و مسولایی که مسولیت داشتند که من و امثال من بیکار نباشیم لعنت خدا بر اون و جد آبادش باد امیدوارم نه در این دنیا و نه در آن دنیا روز خوشی نبینند همه اون دلواپسانی که زندگی من و امثال من رو تباه کردن که در مقابل آمریکا کم نیارند .
شریف: 1393/10/1201:17:22،
43
83
چه ربطی داره?خودم الان لیسانس دارم و در یک شرکت آلمانی مشغول به کارم(مسلط به زبان آلمانی)واسه کسی که کار بلد باشه همیشه کار هست و اینو یادت باشه دوران کارمندی تموم شده و الان با توجه به مهارت افراد کار هست نه مدرک
نا شناس: 1393/10/1201:44:27،
33
79
پسر خوب شما برای کار داشتن لازمنیست منت کسی را بکشی. کافیه بتونی شایستگی های خودت را (اگر داری) بروز بدی. اونوقت همه جا رو هوا میزننت. اگر هم استخدام نشی خودت می تونی برای خودت کار کنی. الکی بقیه را لعنت نکن! با این طرز فکر تا ابد بیکار میمونی. ما احتمالا با هم هم سنیم...
خاکی: 1393/10/1202:10:53،
40
83
سلام. دوست دو عزیز من هم مثل خودت کارشناسی، آن هم در رشته فنی گرفتم ولی متاسفانه کار خوب پیدا نکردم، حالا نمی دانم مشکل از من بود یا از کاره! و برای اینکه حداقل عمرم تلف نشود دارم ارشد می خوانم. فقط خدمت شما دوست عزیز عرض می کنم وقتی نقد می کنیم، منسفانه نقد کنیم. آیا اون روزهای اوایل آذر را به خاطر نداری که جان کری چطور ملت فهیم ایران را تحقیر کرد. آیا در سایت ها نخواندی که خانم وندی شرمن گفت فریب و نیرنگ در DNA ایرانی ها است. آیا ندیدی که اسپانسر مالی (انتخابات) بارک اوباما اعلام کرد ایرانی ها حرام زاده هستند. آیا ما همه چیز را ندادیم آن از اراک، فردو، نطنز و ... یا تعطیل یا نیمه تعطیل شدند، بخش قابل ملاحظه ای از اورانیوم رقیق شد و در مقابل ماهیانه مقرر گردید 700 میلیون آزاد شود، مگر دارند به ایران صدقه می دهند آن هم از پول خودمان. سیاستمدارن ایرانی هر کاری کردند که به نتیجه برسیم اما آیا زیاد خواهی های آمریکایی ها گذاشت مذکرات به نتیجه برسد؟ دوست عزیز ما از اول انقلاب تحریم بوده ایم و الآن هم هستیم، اگه من و تو با هم باشیم، باور کن آمریکا هیچ کاری نتونست کنه و بعد از این هم نمی تونه کنه.
خاکی : 1393/10/1202:11:57،
52
80
ادامه- بالاخره من هم دانشجو هستم و مشکلات زیادی دارم ولی این رو مطمئن هستم اگه استقامت کنیم آمریکا را از پای در می آوریم و در آخر یادمون باشه دست دادن با آمریکا مثل دست دادن با شخصیه که دست آهنین با روکش مخملین دارد یا با این طور آدمی دست می دهی! رابطه گرگ و میش هیچ وقت اصلاح نمی شود و اگر دست دادیم باید بعدش انگشتایمان را بشماریم که کم نشده باشه. برادشت آزاد
پاسخ به شریف: 1393/10/1209:34:43،
73
37
اون آقایی که تو یه شرکت به اصطلاح آلمانی کار میکنی نگاه به خودت ننداز که داری محصولات بهداشتی و کودک ترکیه رو به نام آلمانی بازاریابی میکنی اون بنده خدا و خیلی ای دیگه درس خوندن مدرک لیسانس و فوق گرفتن ولی نسبت به مدرکشون کار مرتبط پیدا نمیشه یا اگر بشه حقوقش به اندازه یه بازاریاب بخور نمیره
سینا: 1393/10/1222:54:26،
32
20
اقای خاکی عزیز میفرمایید دارم ارشد میخونم ایا دانشجوی کارشناسی ارشد منصفانه را اونجوری (منسفانه) مینویسد؟
بنده خیلی بعید میدونم اگر میفرمودید سیکل دارم شاید میشد باور کرد. والسلام
هموطن: 1393/10/1121:21:49،
45
28
شماها اگه می خواین بازاریابی و فروش یاد بدید به کاردارهای سفارتخونه ها و تاجرهای فعلی یاد بدید
تا فرش ایران توسری خور دنیا نشه و چین و ترکیه و پاکستان جاشو بگیرن
عدالت اسلامی: 1393/10/1121:43:12،
54
33
دلیل تفاوت اینه که دولت هر کسی تو صف نانوای وسهام عدالت وبانک وجدیدا تو صف دوکیلو مرغ وتخم مرغ سبد کا لا را شاغل حساب کرده نه برای اینکه در امد دارن بلکه برای اینکه سرشان مشغوله
ehsan: 1393/10/1121:59:11،
67
19
بابا بس کنید چیه این توضیح دادن های مشمئز کنندتون !!!
عصر دروغ و کلک به پایان رسیده !!!
من ارشد دارم اونم تو رشته ای که مهندسی اسمش اما هرجا میرم برای کار بهشون میگم تخصص دارم میگن نمیخوایمت بدون پارتی!!!
آقای بی تدبیر بدجور نا امیدمون کردی!!!!
عبدالشکور: 1393/10/1213:24:25،
18
54
به جای این همه نق زدن و گلایه های بی خودی که مسلماً نتیجه ای جز تخریب چهره نظام مقدس اسلامی و خدشه به آرمانهای امام راحل و مقام معظم رهبری ندارد، بروید حرفه ای یاد بگیرید و آستین ها را بالا بزنید و به کار مشغول شوید تا این آخرین توطئه استکبار جهانی که خودش سراپا غرق در مشکلات اقتصادی است و نظام سرمایه داری آن درحال فروپاشی است هم مثل همیشه نقش بر آب شود. ما در کشور مشکل بی کاری نداریم آنچه هست مشکل بی عاری است.
غصنفر: 1393/10/1216:28:58،
33
38
احسان جان، من میخواستم بهت منفی بدم. ولی کامنت عبدالشکور رو که دیدم منقلب شدم. چون باید بهش دو تا منفی می دادم و این مسئله امکان پذیر نبود، پس یه منفی به اون دادم و یه مثبت به شما تا اختلاف +2 باقی بمونه.
دكتر كياني: 1393/10/1122:19:57،
49
27
قابل توجه مردم ايران فقط بدانيد با بازگشايي كل نمادهاي بسته بورس ايران سقوط خواهد نمود و دولت براي اين كار چاره اي ندارد كه در ميزان سود سپرده ها تغييراتي را اعمال نمايد به عنوان وظيفه انساني پيشنهاد مي نمايم در جوي كه ايجاد مينمايند خود را وارد ننماييد با هر مقدار سرمايه اي كه دارين وارد بازي انها نشويد و سرمايه و پس انداز خود را كه با سختي بدست اورده ايد وارد بورس و ديگر زمينه ها ننماييد در وضعيت كنوني اقتصاد ايران سرمايه خود را هرچه اندك سپرده نماييد و صبورانه كار و پيشه خود را انجام دهيد. فقط صبور باشيد و وارد جوي كه در بورس و يا مسكن مينمايند ورود ننماييد اگر ميخواهيد تا اخر عمر بدهكار دولت نشويد.
آراز: 1393/10/1122:47:56،
41
19
آمار دولتی ها:
سیگار فروشی ، دستفروشی، گل فروشی سر چهارراهها،دلالی سرپایی کنار جوی آب و کارهای مشابه دیگر شغل محسوب شده و از افتخارات دولتمردان است.
تعریف شغل از نگاه مردم:
شغل به کاری اطلاق میشود که شخص شاغل از امنیت و ثبات شغلی و درامد برخوردار بوده و بتواند پس از سی سال خدمت بازنشسته شده و حقوق دریافت کند.
بنده خدا: 1393/10/1200:11:03،
38
41
فقط بلدیدحرف بزنیدعمل نمیتونیدبکنید
تبریز : 1393/10/1200:26:11،
68
24
من خودم فوق لیسانس ریاضی دارم زدم تو کار mdf الان هم ماهی ۵ تومن درآمدمه
ای کاش با دیپلم میومدم از من نصیحت به جای درس خوندن برید سراغ بازار آزاد کار
شهرستانی!!!!: 1393/10/1200:57:18،
45
28
"نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت)، جمعیت 10 ساله و بیش‌تر نشان می دهد که 37.2 درصد جمعیت در سن کار (10 ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده اند؛ یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند"

معنی این عبارت اینه که 62.8 درصد جمعیت در سن کار، دیگه از پیدا کردن کار ناامید شدن و بنابراین حتی دنبال کار هم نمی گردن ودر نتیجه از "جمعیت فعال" خارج شدن. حالا از این 37.2 درصد هم 9.2 درصدشون بیکارند (یعنی فعالانه دنبال کار می گردن) پس به عبارت دیگه تنها 28 درصد جمعیت کشور شاغل هستند و بقیه یعنی 78 درصد بیکارند.
سامان: 1393/10/1208:51:56،
53
34
همین امسال از محل کار من نزدیک صد نفر را تعدیل کردند... باورتون میشه صد نفر؟ حالا حساب کنید اونا رو با زن و بچه هاشون که چند نفر را بدبخت کردند...
l: 1393/10/1214:06:02،
51
27
تحصیلات تکمیلی جوک نگو بابا دنبال پارتی باش مدرک که پول میدی میگیری یا ضمن خدمت میگیری پارتی فقط کارساز هست
موسوی: 1393/11/2010:31:10،
18
14
نزدیک بر نودکارگر قرار دادی کارخانه «فرآورده‌های تزریقی و دارویی ایران» واقع در شهرستان ری طی دو ماه گذشته پس از اتمام قرارداد کارشان در آستانه سال نو بیکار شدند. آقای مهندس فرهادی مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت فرآورده های تزریقی و دارویی ایران هم پس از اخراج کارگران در تاریخ ۹۳/۸/۲۸ در همایش ملی کارآفرینی و تولید ملی به عنوان کارآفرین برتر کشور انتخاب و معرفی گردیدنند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار