کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

وعده کاهش قیمت دلار تا مرز نرخ دولتی

کدخبر:۸۸۳۶شنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۹:۲۲۱۳۵۶۷ بازدید

تنها چند روز پس از نرخ‌گذاری دلار در لایحه بودجه‌ سال 94 ، بار دیگر التهابات ارزی به سراغ دلار آمد تا با وجود تکاپوی دولت برای تنظیم بازار ارز، قیمت دلار رقم ...

تنها چند روز پس از نرخ‌گذاری دلار در لایحه بودجه‌ سال ٩٤، بار دیگر التهابات ارزی به سراغ دلار آمد تا با وجود تکاپوی دولت برای تنظیم بازار ارز، قیمت دلار رقم ٣٥٠٠ تومان را نیز پشت سر بگذارد. بعد از این اما قریب به اتفاق تیم اقتصادی دولت با غیرمنطقی خواندن قیمت آن زمان دلار سعی بر این داشتند تا قیمت این ارز را به نرخ مبادله‌ای آن نزدیک کنند.

در همین راستا هم علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد با تأکید بر مناسب بودن قیمت دلار در بودجه‌ سال آتی به ایرنا گفت: دیدگاه‌ها و نظرات متفاوتی در این خصوص در مجلس شورای اسلامی مطرح شده اما دولت تصور می‌کند نرخی که در بودجه ٩٤ برای دلار در نظر گرفته شده، مناسب بوده و با واقعیات اقتصادی جامعه سازگار است و زمینه ایجاد هیجانات در بازار ارز را فراهم نمی‌کند. وی ادامه داد: درعین‌حال این رقم با نرخ بازار آزاد تفاوت محدودی دارد و امیدواریم بتوانیم با گشایشی که در بازار ارز ایجاد می‌شود نرخ بازار آزاد را به سمت نرخ مبادله‌ای سوق دهیم.

نرخ سود کنونی با واقعیت متناسب نیست

طیب‌نیا در مورد نرخ سود بانکی نیز گفت: با توجه به آن‌که نرخ تورم در یک‌سال گذشته تا حدود زیادی کاهش و از حدود ٤٠ به ١٧‌درصد تنزل یافته، انتظار این است که در بازار پول نیز نرخ سود به‌طور طبیعی کاهش یابد. وی ادامه داد: البته معنای این امر آن نیست که دولت می‌خواهد به صورت دستوری درخصوص نرخ سود تصمیم‌گیری کند بلکه با استفاده از ابزار و سیاست‌های اقتصادی تلاش می‌شود نرخ سود با واقعیات جامعه سازگار شود. وی اظهار داشت: نرخ سودی که هم‌اکنون بر بازار پول حاکم است، متناسب با واقعیات جامعه نیست و واقعیات جامعه و شرایط آن ایجاب می‌کند که در آینده نزدیک شاهد کاهش نرخ سود هم برای سپرده‌ها و هم برای تسهیلات باشیم. طیب‌نیا تصریح کرد: شورای پول و اعتبار یک مرحله در گذشته درخصوص نرخ سود تصمیم‌گیری کرده و نرخ سود ٢٢‌درصدی را برای سپرده‌های یک‌ساله که مسئولان بانکی روی رقم آن توافق کرده بودند، تنفیذ کرد. به گفته وی، تا انتهای‌ سال روند نرخ سود بانکی ادامه دارد هرچند دولت در جهت کاهش نرخ تورم و نرخ سود اقدام می‌کند.

بیش از 300 هزار‌ میلیارد تومان تا پایان‌ سال تأمین مالی می‌شود

وی اظهار داشت: در لایحه خروج از رکود که توسط دولت تنظیم شده، بحث تأمین منابع مالی لازم برای فعالیت‌های اقتصادی، تولیدی به‌ویژه سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان آن‌که نظام بانکی تا انتهای مهرماه ‌سال‌جاری در مجموع ١٧٧هزار‌ میلیارد تومان برای فعالیت‌های اقتصادی تأمین مالی کرده است، گفت: بر این اساس تا انتهای‌ سال بیش از ٣٠٠‌هزار‌ میلیارد تومان تأمین مالی انجام می‌شود و این به معنای این است که از ٢٣٠‌هزار ‌میلیارد تومانی که نظام بانکی در‌ سال گذشته تأمین مالی کرده بود به مراتب بالاتر خواهیم رفت. به گفته وی، از منابعی که در اختیار فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته نزدیک به ٦٠‌درصد به‌عنوان سرمایه در گردش بوده و اولویتی که دولت برای نیاز سرمایه در گردش فعالیت‌های تولیدی و خروج از رکود تعیین کرده توسط نظام بانکی کشور اجرایی شده و امیدواریم تا انتهای ‌سال بتوانیم مابقی تعهدات را اجرایی کنیم.

تشریح دلایل افزایش نرخ ارز از سوی بانک مرکزی

در همین راستا اما بانک مرکزی در گزارشی علل افزایش نرخ ارز را تشریح کرد که تقویت جهانی دلار در برابر سایر ارزها، تأثیر روانی نتیجه مذاکرات هسته‌ای و تأثیر تورم داخلی را ازجمله این عوامل اعلام کرد. روابط عمومی این بانک در اطلاعیه‌ای در این خصوص آورده است: معمولاً روسای کل بانک‌های مرکزی تنها برحسب ضرورت درباره موضوعات مربوط یا تحت نظارت خود صحبت می‌کنند. بانک مرکزی ج.ا.ایران نیز حسب وظیفه قانونی خود در قبال تحولات بازار ارز حساسیت داشته و در مواقعی رئیس‌کل آن درخصوص موضوعات ارزی اعلام‌نظر می‌کند. بدیهی است درحال حاضر درخصوص بازار ارز ایران که متأثر از انتظارات است، این حساسیت بیشتر است. بازار ارز ایران و تحولات آن طی سال‌های اخیر (و درحقیقت پس از تلاطم‌های بی‌قاعده سال‌های ١٣٩٠ و ١٣٩١)‌ از اهمیت ویژه‌ای برای افکارعمومی و فعالان اقتصادی و تجاری برخوردار بوده است.

یکی از وظایف نهادهای متولی و سیاست‌گذار، ایجاد شفافیت درخصوص روند تحولات متغیرها و بازارها و کنترل تأثیرگذاری هیجانات زودگذر و ناپایدار بر تحولات بازارهاست. این نکته در مصاحبه‌های مقامات بانک مرکزی نیز بارها مورد تأکید قرار گرفته و کاهش قابل توجه ضریب تغییرات نرخ ارز ازجمله دستاوردهای مهم و ملموس دولت یازدهم شناخته می‌شود. بانک مرکزی هدف تثبیت دامنه نوسانات ریال را با اتخاذ رویه‌های بدون تورم و متقارن دنبال می‌کند؛ به این مفهوم که به همان میزان که نوسانات افزایشی نرخ ارز نکوهیده است،‌ نوسانات کاهشی آن نیز چنانچه ناپایدار بوده و صرفاً منبعث از انتظارات و رفتارهای سوداگرانه باشد،‌ مخل تولید و سرمایه‌گذاری ارزیابی می‌کند. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که نوسان‌های لحظه‌ای و غیربنیادین نرخ ارز بستر مناسبی برای شکل‌گیری حملات سفته‌بازانه و خرید و فروش‌های گروهی در بازار می‌شود و علاوه بر ایجاد تعلل و سکون در سرمایه‌گذاری و تولید، آثار بازتوزیعی درآمدی وسیعی نیز برجای می‌گذارد. اتفاقاً در این زمینه، جهت نوسان نرخ ارز، تأثیر خاصی بر انتقال درآمد یا ثروت ندارد. یکی از اهداف مصاحبه‌های ریاست‌کل بانک مرکزی در حوزه ارز، حذف زمینه‌های تلاطم تصنعی در بازار ارز و کاهش قدرت مانور غیرواقعی سوداگران و جریان‌سازان در آن است.

نوسانات ارز به دلیل هیجانات مقطعی بوده است

پس از گسترش دامنه تحریم‌های اقتصادی به حوزه نقل ‌و انتقالات ارزی و به موازات کاهش فروش نفت ایران، نرخ ارز در بازار غیررسمی در برخی مقاطع،‌ بیش از آن‌که متأثر از عوامل بنیادین اقتصادی و روند بلندمدت خود باشد،‌ تحت‌تأثیر اخبار و هیجانات زودگذر درخصوص تعاملات بین‌المللی کشور، نوسان کرده است. این خصوصیت سبب تلاطم‌پذیری قابل توجه بازار ارز شده و به صورت عامل جذب‌کننده رفتارهای گروهی و سوداگرانه به سوی بازار ارز عمل کرده است. اگر این مطلب را بپذیریم که نرخ ارز در میان‌مدت و بلند‌مدت در مسیری مشخص و متناسب با متغیرهای بنیادین خود حرکت می‌کند، این نکته را نیز باید بپذیریم که قاعدتاً تحولات نرخ ارز متأثر از برخی هیجانات و انتظارات کوتاه‌مدت مقطعی بوده و صرفاً موجب افزایش تلاطم و نااطمینانی در بازار می‌شود و در میان‌مدت و بلند‌مدت عملاً نتایج مثبتی را برای اقتصاد کشور به همراه ندارد.

تأثیر مذاکرات بر بازار ارز

باید یادآور شد مذاکرات هسته‌ای اوایل آذرماه ١٣٩٣ و نتایج آن بر تحولات هفته‌های قبل و بعد بازار ارز، تأثیرات قابل توجهی بر جای گذاشت. انتظارات خوش‌بینانه موجب شد برخی فعالان اقتصادی برنامه‌های خرید و فروش ارز را به امید حل‌وفصل کامل پرونده هسته‌ای کشور در سوم آذرماه، به بعد از پایان مذاکرات موکول کنند. عدم تحقق این پیش‌بینی از یک‌سو و کم‌عمق بودن بازار ارز و کشش پایین عرضه از سوی دیگر، سبب شد نرخ ارز در واکنش به بروز یک هیجان و انتظار رو به بالا، در کنار ورود یکباره حجم قابل توجهی از تقاضا در دوره‌ای کوتاه در پی استقبال خیل عظیم زائران اربعین حسینی واکنش نشان دهد؛ در نتیجه نرخ ارز از مقطع مذکور روند افزایشی به خود گرفت. مداخله کلامی اواسط آذرماه رئیس‌کل نیز با هدف اطلاع‌رسانی به فعالان تجاری مبنی بر عدم‌حمایت متغیرهای بنیادین از افزایش بی‌رویه نرخ ارز و نوسانات مشاهده شده در آن مقطع صورت گرفت.

نقش تحولات جهانی در تقویت نرخ دلار

بخشی از افزایش نرخ دلار در بازار آزاد از ابتدای ‌سال ١٣٩٣ را می‌توان به تحولات جهانی رابطه برابری ارزها و تقویت دلار مربوط دانست. در فاصله روزهای پنجم فروردین تا ٢٠ آذرماه ‌سال‌جاری، نرخ برابری دلار مقابل ریال در بازار آزاد به میزان ١٣‌درصد افزایش داشته است. این درحالی است که در همین مدت نرخ یورو مقابل ریال به میزان ١,٣‌درصد افزایش داشته است. مقایسه ارقام فوق با‌ درصد تغییرات رابطه برابری دلار مقابل یورو در بازار جهانی در دوره مشابه (١١.٣درصد)، حاکی از این است که افزایش نرخ دلار در بازار آزاد تا حد زیادی ناشی از تحولات بین‌المللی نرخ دلار و یورو و تقویت دلار در بازارهای جهانی بوده است. با توجه به سهم بالای یورو در مبادلات خارجی کشور و تغییر ارز مورد عمل بانک مرکزی از دلار به یورو، ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در بازار ارز عمدتاً باید با تغییرات رابطه برابری یورو و ریال صورت گیرد. با توجه به ثبات نسبی نرخ یورو در بازار داخلی، عملکرد بانک مرکزی در زمینه مدیریت بازار ارز مثبت و کاملاً قابل دفاع ارزیابی می‌شود.


نوبخت: نرخ فعلی دلار آزاد غیرمعتبر است و باید کاهش یابد

محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری با اعلام این‌که نرخ رشد اقتصاد از منفی ٦,٨‌درصد به مثبت ١.٩‌درصد رسید، گفت: نرخ فعلی دلار آزاد غیرمعتبر است و باید کاهش یابد. وی گفت: ما نمی‌توانیم نرخ برابری ریال و دلار را بیش از این تحمل کنیم، از نظر ما همین رقم موجود در بازار آزاد غیرمعتبر است و باید با مدیریت ارز شناور این رقم را کاهش دهیم. وی افزود: ما با تحریمی مواجه هستیم که توان سرمایه‌گذاری ما را محدود کرده است، کشور ما درحالی می‌تواند چهار‌میلیون بشکه نفت را در روز تولید کند که فقط یک‌میلیون بشکه صادراتی خواهد بود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: باوجود کاهش درآمدهای نفتی، اقتصاد کشور پس از دو‌سال رشد منفی از منفی شش و هشت دهم‌درصد به مثبت یک و نه دهم‌درصد رسیده است. وی گفت: در صادرات نفت، تحریم‌ها موجب کاهش یک‌میلیون بشکه‌ای نفت خام برای کشور شد و در بخش قیمت نیز‌ سال قبل قیمت نفت ١٠٨ دلار در هر بشکه بود و امروز قیمت نفت به ارقامی نزدیک به نصف کاهش یافته است. نوبخت خاطرنشان کرد: با وجود دو‌هزار و ٩٠٠ طرح نیمه تمام که باید هرچه زودتر تکمیل و بهره‌برداری شوند، دولت بودجه ٩٣‌هزار میلیارد ریالی را با رشد ٣٤‌درصدی برای تحقیقات و پژوهش در‌ سال آینده پیش‌بینی کرده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/9/2908:53:25،
288
44
شوخی بامزه وزیر اقتصاد با مردم! اگر از این لطیفه ها نگید پس چی بگید ؟!
امیر: 1393/9/2909:01:37،
164
177
دلار 3800 میشه
صغری: 1393/9/2909:22:37،
179
45
کاری که این دولت میکنه فقط حرف زدنه
ابتدا که روحانی رئیس جمهور شد جو روانی ایجاد شد و دلار یه مقدار کاهش پیدا کرد ولی حرف زدن همیشه باعث کاهش قیمت نمیشه
باید عمل هم داشت
مه ندارهههههههههههههههههههههههههههههههه
من توما: 1393/9/2909:38:07،
73
98
دکتر مرتضی ایمانی‌راد که در مهر۸۹ (زمانی‌که قیمت دلار در بازار آزاد ایران ۱۰۷۰تومان بود) از رشد شدید قیمت ارز در دو سال بعد از آن خبر داده بود، حالا می‌گوید دلار به‌سمت ۴۰۰۰‌تومانی شدن حرکت می‌کند. با این حال دلار، در ماه‌های باقیمانده از سال۹۳ و سال آینده یک روند افزایشی با شیب ملایم را تجربه می‌کند و خود را به‌تدریج به ۴۰۰۰‌تومان نزدیک می‌کند. دکتر مرتضی ایمانی‌راد، عضو هیات علمی «سازمان مدیریت صنعتی» در گفت‌وگویی پیش‌بینی خود از تغییرات قیمت ارز در بازار آزاد را این‌گونه مطرح کرد: باتوجه به اینکه یکی از اهرم‌های کنترل تورم توسط دولت‌ها همیشه نرخ ارز بوده است، دولت تلاش زیادی خواهد کرد که بتواند این نرخ را نگه دارد. وی ادامه داد: با این حال به نظر من قیمت دلار، در ماه‌های باقیمانده از سال۹۳ و سال آینده یک روند افزایشی با شیب ملایم را تجربه می‌کند و خود را به‌تدریج به ۴۰۰۰‌تومان نزدیک می‌کند
فرزاد: 1393/9/2911:01:28،
51
68
صراف جان راهنمایی کن
من پولامو از ماشین بکشم بیرون بیارم رو دلار یا اونجام جواب میده؟؟؟؟
کنجکاو : 1393/9/2912:53:53،
76
34
باز هم جناب وزیر ادعا کرد که تورم از 40 درصد به 17 درصد رسیده. همین امروز ایران جیب نوشته که انار شب یلدا سال پیش کیلوی 2000 بود و امسال و امروز 3000 تا 4500 تومان!!! این شد تورم 17 درصدی؟ کدام ریاضی؟ و به چه دلیل جناب وزیر این افزایش نرخ دلار مقطعی است؟ خوب اگر شما می توانی جلوی افزایش قیمت دلار را بگیر. یا نمی خواهی یا نمی توانی! به نظر من هر دو. و دوباره گیر داده اید به نرخ بالای سود بانکی؟ شما و جناب سیف کار دیگری جز افزایش دلار و هر 4 ماه کاهش سود بانکی الله وکیلی بلدید؟؟؟
علی .......... فرشته: 1393/9/2914:19:43،
55
40
معادله دلار در سال اینده ساده است3 حالت بیشتر ندارد

1...توافق:که بعد از توافق دلار به شدت افت خواهد داشت
2...تمدید ژنو:در نتیجه صعودی با شیب ملایم
3...شکست مذاکرات: انفجار قیمت دلار
مذاکرات 100% نابود شده: 1393/9/2918:09:42،
50
34
توافق دیگر مرده است
شما دست از سر مرده هم بردا نمیدارید
گذشته: 1393/9/3017:13:36،
38
23
والا معلوم نيست چي ميشه طرف اينقدر هالوست كه ميگه دلار سود داره اپارتمان متري 700هزار تومن شده متري 2700000 تازه طرف كلي اجاره هم گرفته بعد دلال ميگه من نوسان دلار ميگيرم سود ميكنم ديدم دلار 4000توماني به اميد بالا رفتن خريديد بعد 3000تومن فروختيد
عجب: 1393/9/2908:54:31،
150
32
شما دلار رو بالاتر نبر، وعده کاهش قیمت پیش کش! اینم مثل همون نرخ تورمی هست که آقای روحانی میگن قراره تک رقمی بشه؟! کلا دولت یازدهم شوخی زیاد میکنه !!!
سعيد: 1393/9/2913:46:23،
53
28
بانك مركزي روسيه هم هي وعده ميده دلار پايين خواهد آمد ولي مردم روسيه چون چندين بار در دودهه اخير بدين طريق سرمايه شان را از دست داده اند گوش به اين حرفا ندادند ودارايي شان را به ارز تبديل كرده اند
حسن: 1393/10/613:09:05،
30
12
من نميدونم وقتي توليد افزايش نيافته و ركود در همه چيز مشهود است صادرات هيچي واردات زياد .نفت هم كه اينطوري بيكاري هم بيداد؟ آخه با بچه طرفي ميگي تورم داره مياد پايين؟ بروووووووووووووووو
حسین: 1393/9/2909:19:03،
106
98
راست میگه نرخ دلار کاذب بالا رفته و پایین خواهد آمد.
محسن: 1393/9/2909:45:37،
65
59
عزیز دل . نرخ ارز کاذب پایین نگه داشته شده . این سیاست کاملاأغلط است و مانند فنری است که با زور پایین نگه داشته اند بمحض اینکه فنر رها شود نرخ ارز وحشتناک بالا میرود. تا کی میخان ارز رو مفت بدن به یه عده گردن کلفت که ببرن خارج سرمایه گذاری کنن.این همه ارز طی چند سال گذشته پایین تر از نرخ واقعی دادن به بعضی ها چقدرش خرج زیر ساخت و رفاه مردم شد. واقع بین باشید و سرتونو از برف در بیارین
مهدی: 1393/9/2910:02:56،
68
44
داداش اگه میخواس پایین بیاد بالا نمی رفت ....
کنجکاو : 1393/9/2917:21:56،
44
41
نه اصلا کاذب نیست.
بهرام: 1393/9/2909:23:26،
73
45
بزک نمیر بهار میاد....... خربزه با........ عزیز دلم ما زیاد از این وعده ها شنیدیم ولی همشون طبل تو خالی بودن، مطمین باش پایین که نمیاد بالاتر هم میره
رحمت: 1393/9/2909:28:58،
81
89
قیمت واقعی دلار تو ایران 6 هزار تومانه
فرهاد: 1393/9/2910:22:22،
51
36
من ميگم 16 هزار تومن . اين جور كامنت گذاشتن اشتباهه . خوب استدلال كن توضيح بده چرا 6 تومن
اقتصادی: 1393/9/2920:00:26،
62
42
من به جای "رحمت" استدلال میکنم که شاخص تورم از پایان آبان 91 تا پایان آبان 93 از عدد137 به عدد 208 رسید و این یعنی جمعا %52درصد افزایش شاخص تورم. در این مدت دلار آمریکا هم 33% در مقابل انس طلا قوی شده. سرجمع میشود 85% کاهش ارزش ریال در مقابل دلار آمریکا. در مهر و آبان 91 دلار بین 3000تومان تا 4000تومان نوسان داشت اگر 3200تومان را بعنوان ارزش دلار در آبان 91 بپذیریم با اضافه کردن آن 85% قیمت تعادلی دلار باید بشود حدود 5920 تومان.
قانع شدم +++++++++
قانع نشدم با ذکر دلیل-------------
Aventador: 1393/9/3000:54:13،
38
36
جناب اقتصادی سلام
تا حدودی مخالفم
1.عدد 33 کاملا صحیح نیست در این قسم آمار باید از میانگین متحرک استفاده کرد که حساب کردنش به صورت دستی وقت گیره
2. مهمتر از اون این که دو عدد (52 و 33) قابل جمع نیستند مثل اینکه بگیم یک کیلو آهن با یک کیلو چوب جمع چقدر میشه ( این دو عدد هم سنگ و هم سنخ نیستند)
اما در کل ارزش دلار تا چندین ماه آینده (به نظر من) اونقدر زیاد خواهد شد که اونس رو به زیر 1000 دلار خواهد کشید
اقتصادی: 1393/9/3020:03:43،
42
17
جناب Aventador
از توجه شما متشکرم و اضافه میکنم که: در همان مقطع آبان 91 برابری یورو در مقابل دلار آمریکا حدود1/35بوده و در حال حاضر به 1/22 رسیده و انس طلا هم از حدود1800دلار به حدود1200دلار رسیده. این یعنی تقویت ارزش دلار (بالا رفتن ارزش دلار) مقابل پول دیگر کشورها و طلا و جدیدا هم نفت و بعد هم سایر کالاها در سطح بین المللی. حالا اگر در آن مقطع ارزش دلار در مقابل ریال 3200 تومان بوده آیا با وجود تقویت ارزش دلار برابری آن در مقابل ریال همان 3200 تومان باقی میماند؟ حتی اگر تورم ریال صفر باشد، به نظر من نرخ برابری ریال در مقابل دلار ثابت نمی ماند. خود یورو هم با وجود اینکه مقداری تقویت ارزش داشته باز هم دلار در مقابل آن حدود 11% گرانتر شده است. از آن بالاتر اگر به اخبار 20:30 شنبه 93/09/29 توجه کرده باشید، یکی از دلایل افزایش نرخ دلار در بازار آزاد را تقویت ارزش دلار ذکر میکند. ادامه ....
اقتصادی: 1393/9/3020:17:36،
48
23
... ادامه
اما وقتی که دلار تقویت ارزش میشود به همان مقدار دلار در بازار آزاد گران میشود و وقتی که بر اثر تورم، ریال ضعیف میشود به همان مقدار از همین ناحیه دوباره باعث افزایش قیمت دلار در بازار آزاد میشود. اما وقتی که دلار و ریال هر دو به یک مقدار ضعیف یا قوی میشوند میتوان انتظار داشت که ارزش دلار در بازار آزاد ما بدون تغییر باقی بماند.
بهترین سیاست ارزی در این شرایط "سیاست نرخ شناور ارز - مدیریت شده" است. جائی که در آن بانک مرکزی مانع سیر حرکت طبیعی نرخ ارزها نمیشود، بلکه با دخالت در بازار آزاد تاثیرات سفته بازی و نرخهای مصنوعی را خنثی میکند. در این شرایط منابع بهینه تخصیص می یابد و تقاضاهای کاذب از بین میروند.
درخواب : 1393/9/2909:33:15،
117
28
ظاهرا آقای سیف هم شد بهمنی ، هر چه میگفت برعکس واقعیت بود !
حقوق بگير: 1393/9/2911:34:14،
49
21
همشون هم با ذكر دلايل صهيونيستي بالا رفتن قيمت ارز و اينكه بانك مركزي كاري نكرده كه قيمت ارز بالاتر بره دارن مدام كشف الاسرار مي كنند.
پول دوست: 1393/9/2909:38:15،
84
23
استفاده از افعال معکوس تو این مملکت دیگه عادی شده
رضا1346: 1393/9/2913:33:29،
51
23
جالب اينه كه آقاي طيب نيا ميگه نرخ سود بامكي با واقعيت اجتماع همخواني ندارد.

به من بگو شماها از واقعيت اجتماع چه ميدانيد؟ هيچ
چه چيز با واقعيت اجتماع همخواني دارد ؟ هيچ

اگر مردمي هستي خداوكيلي فيش حقوقي خودتو رسانه اي كن
اينقدر مردم مردم اجتماع اجتماع نكن ، تو و امثال تو هيچ دغدغه اجتماع نداريد. اين را حتي ننه جون ميدونه بچه گول نزن عمري داريم ميخوريم از شماها
سروش: 1393/9/2909:48:01،
83
44
شك نكنيد سال ديگه دلار 4000 تومن ميشه با اين وضع نفت بايد جا درامد داشتع باشند
repsol: 1393/9/2909:53:35،
38
34
با 100 مبلیون بهترین کاری که میتوان کرد جیست؟
خونه و ماشین و یه شغل هم دارم....
معطل قیمت دلار!: 1393/9/2910:06:36،
56
41
زمین بخرید! طبق نظر دوستان همه چیز دان ایران جیب ! زمین افزایش قیمت خوبی خواهد داشت
درخواب: 1393/9/2910:20:57،
44
22
کاربر محترم سرکار/جناب repsol :
شما خودتون دیگه ختم کار هستید با اون شرکت معظم
چرا شکسته نفسی می فرمایید ، ماباید برسیم خدممتون جهت کسب فیض
پول دوست: 1393/9/2912:02:15،
67
29
فقط برو زن پولدار بگیر
بهنام: 1393/9/2909:54:55،
64
29
مثل دولت قبلی شعارها داره بدتر میشه وضعیت بدتر.
رضا: 1393/9/2909:56:49،
91
28
نمیدانم این مردمی که میان تو ایران جیب صراف اند یا اینکه پول هاشون رو دادن دلال که اینقدر برای گران شدن دلار خوشحالی می کنند.
واقعا مایه تاسفه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
معطل قیمت: 1393/9/2910:04:59،
61
26
واقعا بنظر منم مایه تاسفه و این قضیه فقط کشور رو به بدبختی بیشتر سوق میده! :( ماهم خوشحال نمیشیم ازین وضعیت گرانی دلار! :|
معطل قیمت !: 1393/9/2909:59:35،
59
84
من چند بار تو اخبار قیمت دلار از دوستان نظر خواستم که دلار بخرم یا نه؟ حتی از اون صرافی که همیشه ازش دلار خریداری میکنم! همه به من گفتن ارزون میشه و متاسفانه من خرید نکردم و گرونتر هم شد! دوستان رو چه حسابی میگن ارزون میشه؟؟ چرا خودتونو گول میزنید اخه؟ چیزی تو ایران ارزون میشه؟ بجز جون ادمیزاد؟!
موافقای خرید لطفا مثبت +
مخالف خرید لطفا -
ناشناس: 1393/9/2911:04:36،
42
26
اخه مرد حسابی تو اینقدر بیکاری که با نظر خواهی از تو این سایت میخوای سرمایه گذاری کنی..خداوکیلی عقلم خوب چیزیه...با اسم صراف و هزار دروغ دغل میان با افکار و سرمایه ی مردم ساده لوح بازی میکنند
معطل قیمت!: 1393/9/2911:22:49،
42
25
جناب ناشناس! بنده عرض کردم از صرافی که ازش خرید میکنم! نه کسایی که اینجا میگن صرافن! ضمنا ما همه تو این جامعه هستیم و نظرات همو بدونیم خیلیم خوبه! چرا که نه؟ اما من سوالم این بود اون دوستان که میگن ارزون میشه رو چه حسابی میگن ارزون میشه؟ من خرید فروش دلار انجام نمیدم، به دلیل سفر کاریم هراز گاهی دلار میخرم ولی الان با این وضعیت نمیدونم ایا خرید بهینه است یا خیر؟!
حقیقت دلار: 1393/9/2910:01:46،
40
20
راست راست راه میرن و دروغ میگن هیچ غمی هم ندارن.این حرفا واسه رد گم کنیه .مردم خام نشن.البته مردم خام هستن
حسن: 1393/9/2910:03:23،
43
21
کی تا حالا دیده یه حرفی بزنن بهش عمل کنن میگن قیمتو میاریم رو قیمت دولتی ما منتطریم . اگه 10 سال دیگه هم تونستن قبول . فقط شدن شعار شعار شعار.
مسعود: 1393/9/2910:07:31،
44
25
بیابید این حرفهایی که میزنید فقط یکبار مثل یک مرد به اون عمل کنید و نشون بدید که واقعا میتونید دلار رو کاهش بدید. حرف نزنید انجام بدید. چقدر حرف. بسه دیگه
بهنام: 1393/9/2910:08:35،
43
24
مسولین بسه تا کی مردمو سر کار میزارین بخدا ما ایرانی هستیم ما هم از شماییم چرا دارین لهمون میکنین یه رحمی به دلتون بیاد من میگم ایرانی نیستین هیچ کس با دشمنشم ای کارو نمیکنه. مردیم از این همه استرسو ترس گرونی.
hh: 1393/9/2914:04:15،
38
21
شرم آوره التماس واسه حق و حقوقت!!!
ب.ت: 1393/9/2910:14:06،
46
27
سخنگوی این دولت نوبخت است که هنری جز حرف زدن ندارد ! دلیل بالا رفتن ارز را یک بی سواد هم می فهمد! از ایشان باید پرسید نرخ معتبر دلار چند است ؟! اگر نرخ معتبر همانی است که بانک مرکزی تعیین کرده چرا در بازار چیز دیگری است ؟! چرا به مسافران فقط 300 دلار می دهید آنهم با کلی درد سر ؟! ایشان نه سواد اقتصادی دارد و نه اعتباری برای حرف های خودش قائل است!!
حامد: 1393/9/2910:14:30،
53
26
اگه دلار ميخواست رو به بالا بمونه هيچ كدوم از شركتاي خودروساز يا وارد كننده فروش فوري خودشونو باز نميكردن پولتونو واسه دلار حروم نكنيد
از نگاه مردم: 1393/9/2910:18:18،
62
33
همتون دلالید. دلار خریدید به امید بالا رفتن نشستید. بیکارید. پایین که اومد حال همتون جا میاد. بعد بودو بودو میرید میفروشید. خخخخخخخخخخخخخخخ
حمید: 1393/9/2910:22:43،
43
23
خوبه میگن وعده.هههههههه.آقا پول در کار نیس دیگه.مسکنو به نصف باید کاهش بدید.
محمد: 1393/9/2910:23:01،
47
24
بعضی ها که سرمایشون دادن دلار دارن جو رو الکی متشنج می کنند تا دلار رو بالا ببرند نمونه هاش همینهایی که میگن دلار بالا میره دلار بخرید و از این حرف ها.....انسان با وجدان نباید فقط جهت منافع خود منافع کل ملت را از بین ببرد و همش فکر شایعات باشند.
كارشناس: 1393/9/2910:43:36،
58
27
به محض اينكه توافق كنن دلار 3000تومانه دلاره كه روانه بازار ميشه
عقل: 1393/9/2910:46:16،
47
27
دلالان از ترس كاهش دلار دارن به خودشون اميد واري ميدن كه دلار 3800تومانه/خبر نداريد بدونيد اين روزها ميشه سربازي رو با 50ميليون خريد دولت راههاي زيادي براي كمبود بودجه داره
ﻣﺠﻴﺪ: 1393/9/3000:47:31،
36
23
ﺁﺧﻪ اﻻﻥ اﺭﺯ ﻣﻬﻤﻪ ﻛﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﻧﺪاﺭﻩ, ﺭﻳﺎل ﺭﻭ ﺩﻭﻟﺖ ﻫﺮ ﻃﻮﺭﻱ اﺯ ﺣﻠﻘﻮﻡ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﻣﻴﻜﺸﻪ ﻋﻘﻞ ﺟﺎﻥ ﻳﻪ ﻛﻢ ﻓﻜﺮ ﻛﻦ
ت: 1393/9/2910:48:16،
54
22
اون موقع كه دلار بالا ميرفت تحريم پشت تحريم بوديم اما ديگه از تحريم خبري نيست
علی: 1393/9/2911:01:52،
42
43
توافقی در کار نیست ساده نباشید تا اسراییل هست
نمیگذاره تا توافق بشه در ضمن نفت رو هم نمی خرن
هنوز در تحریم هستیم مثل اینکه خوابید !!!!!
مهدي: 1393/9/2910:49:44،
69
32
دلار 3500توماني خريدار نداره
حسن: 1393/9/2910:50:44،
72
33
به نظر بنده دولت به زودي به توافق هسته اي ميرسه و دلار تا 2500تومان پايين مياد
كارشناس: 1393/9/2910:51:22،
69
34
نرخ واقعي دلار الان 2900تومانه
زارع: 1393/9/2910:51:53،
65
38
سقوط دلار در راه است
محمد رضا: 1393/9/2910:53:45،
64
36
تمامي كارشناسان به توافق خوشبين هستن با توافق ايران ميتونه نفت بيشتري بفروشه و دلارهاي بلوك شده ازاد ميشه و اقتصاد رونق ميگيره
وااااي: 1393/9/2910:54:57،
56
26
تو اين مملكت پر از دلارهاي بلوك شده است وقتي با يه خبر بياد تو بازار فكرشو كنيد
شهروند عادي : 1393/9/2910:58:09،
61
27
امروز دولت چند ميليون دلار تزريق كرد تو بازار كه دلالان ميترسيدند بخرن فقط نگاه ميكردند هنكام عبور از خيابان فردوسي مشاهده كردم
جمال: 1393/9/2910:59:27،
66
26
والا به من دلار بدند 2000تومن هم نميخرم چون گرونه
من: 1393/9/2911:01:07،
45
25
خيلي كشور ها اقتصادشون با نفته ولي ارزش ارزهاي خارجي تو كشور شون بالا نرفته
حاجي: 1393/9/2911:02:15،
36
43
دلار كاغذي بيش نيست هيچ پشتوانه اي نداره
نگارش: 1393/9/2911:04:05،
54
31
دلار حتما پايين مياد و چند ماهه ديگه خوابه بالا رفتن دلارو بايد ديد
يلدا: 1393/9/2911:08:47،
50
34
فقط ملك
ممد: 1393/9/2911:09:50،
49
42
به زودي دلار تا 2700پايين مياد
معطل قیمت: 1393/9/2911:17:06،
41
36
تو خواب رو به کاهشه؟!
رو چه حسابی این حرفو میزنی مومن؟
معطل قیمت: 1393/9/2911:17:42،
41
23
این زودی دقیقا کی میشه؟!
دانش: 1393/9/2911:13:31،
39
22
دلار اخ خ خ شد
بازار: 1393/9/2911:15:38،
49
29
به محض اينكه توافق كنن چي بايد گفت !!نون خشك بيار دلار ببر
مهندس: 1393/9/2911:16:47،
67
25
خريد دلار اين روز ها =ضرر
منم مهندسم!: 1393/9/2911:31:11،
42
20
کی خرید کنیم مهندس؟!
ارش: 1393/9/2911:18:16،
39
31
دلار 3470فروشنده ام نه كمتر 17روزه پولم خوابيده
علم: 1393/9/2911:23:00،
42
26
خريد دلار به اميد بالا رفتن هم بعضي وقتها نتيجه عكس ميده ،هيچ تضميني نداره كه بالا بره اگه دولت هم بخواد از اين راه بودجه شو تامين كنه از اون طرف به بورس لطمه ميزنه كه مال خودشه و سهام دار اصليه
یکی: 1393/9/2911:27:15،
45
25
قیمت نزولیه با این حساب؟! واسه خرید صبر کنیم?
استاد: 1393/9/2911:30:24،
29
26
اختلاف ارز دولتي و ازاد نبايد بيشتر از 500تومان باشد
دلار نه: 1393/9/2911:39:08،
50
20
از عيد سال گذشته كه دلار 3000تومان بوده دلار 500تومان افزايش يافته و كسي كه خواسته رو هر دلاري 500تومان سود كنه 9ماهه دلارشو نگه داشته يعني 30ميليون 5ميليون سود داشته منم پولم گذاشتم بانك مهر با سود روز شمار 23%5400000سود داشته هر وقتم دوس داشته باشم ميتونم برداشت كنم خيالمم راحته
ک: 1393/9/2912:48:02،
39
31
کسی دلار نمیخره یکسال نگه داره از پارسال تا الان اگه 4 بار نوسان میگرفتی 15 میلیون سود میکردی
امیر: 1393/9/2919:19:01،
28
22
این هم تبلیغ بانک مهر
كارگر: 1393/9/2912:04:43،
53
21
من رفقم 1000دلار بخرم وقتي ديدم دلالان فقط ميفروشن ترسيدم بخرم
ایرانی مرده متحرک: 1393/9/2912:10:54،
38
24
میگه تورم از 40 به 17 رسیده بعدش هم میخوایم تک رقمی کنیم! تو اروپا و آمریکا فقط با افزایش 0/1 درصد نرخ تورم ملت میریزن تو خیابون و همه چی به هم میخوره و مدیرانشون استعفا میدن! بعد تو ایران از 40 میارن به 17! بابا وزیر تو دیگه آخر اقتصاد دانی به خدا! باید جایزه نوبل اقتصاد بهت بدن! شاید هم جایزه جوک سال! من، وزیر، اقتصاد، ریاضی، شیب ملایم، ببعی، ...
k: 1393/9/2912:16:04،
43
24
اونجا رو داشتید میگه تورم از 40 درصد شده 17 درصد پس احتمالا یا من تو ایران زندگی نمیکنم یا این اقاهه بابا خجالت بکشید شرم کنید دروغ تا کی همه چی چند برابر شده خودتون میگید داریم با شیب ملایم گرون میکنیم بعد میگید تورم اومده پاییین
تدبیر بی امید: 1393/9/2912:16:57،
38
27
مثل اینکه وزیر اقتصاد اشتباه فرمودند نرخ بازار ارز به سوی مبادله ای نمیاد این نرخ مبادله ای که کم کم به سوی بازار ازاد میره ولی بهش نمیرسه واین سیاست ارزی دولته ولی با عوام فریبی انجام میده
علي: 1393/9/2912:26:42،
55
19
تا تكليف مذاكرات مشخص نشه خريد دلار اشتباهه/اينجور كه معلومه به توافق ميرسن
حسين: 1393/9/2912:27:21،
29
19
هيچ چيز تو اين مملكت بعيد نيست
حسین: 1393/9/2912:58:22،
49
27
دلار قطعاً پایین میاد جو دلال بازی باعث شد بالا بره امروز همه فروشنده بودند.
!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!
!!!!!
!!!
!
درخواب: 1393/9/2913:17:17،
41
28
ایرانجیب لطفاً کلک نزن و تکلیف روشن کن
تغییر قیمت ها یا باید لحظه ای باشد و یا از ابتدای روز
روزهای قبل که بالا میرفت لحظه ای بود، که بالارفتن دلار محسوس نباشد
حالا که امروز روبه پایین بود محاسبه تغییر عوض کردید که یعنی از صبح تا حالا تغییرات منفی
دلار نه : 1393/9/2915:04:32،
34
27
هيچ كس نميتونه دلارو maxقيمت بفروشه شما كه خودتونو kمعرفي كرديد بدونيد دلالها هم ضرر مي كنند فكر كنم شما دلال هستيد كه ار صبح تا شب تو خيابونيد مني كه سود بانكي ميگيرم خيالم راحته استرس ندارم در ضمن پيمانكار ساختمونم
بیطرف: 1393/9/2915:07:55،
25
28
فکر میکنم با این وعده ها مثل سال قبل میخوان مردم را بترسانند تا پولها به دلار تبدیل نشه اگه دلتون به حال مردم میسوخت لااقل قیمت نان را دوبرابر نمیکردین خدا به شما انصاف بده که نان خالی راهم از سفره های مردم برداشتید
ملت : 1393/9/2915:11:26،
43
37
دلار 4000 تا رد میکنه بدلایل ذیل بنظر بنده
1- کاهش نرخ فروش نفت
2- عدم دست یابی به توافق هسته ای جامع
3- کاهش نرخ سود بانکی
4- افزایش قیمت های کالاهای وارداتی و داخلی
5- افزایش تقاضا خرید کالاهای وارداتی با توجه به نزدیکی به سال نو
6- عدم برنامه ریزی صحیح و تدوین سیاست اقتصادی ای که نشانه ای از امید در تولید و رونق اقتصادی باشد
7- کاهش صادرات با توجه به وضعیت نا آرام منطقه ( دائش )
دانش: 1393/9/2915:27:57،
42
21
دلار هفته اينده 3340تومنه توافق نزديكه اين نظريه كارشناسانه ،نفت زير 50دلار نمياد الانم همه خريدار نفتن /قيمت نفت هم تو يه لحظه بالا ميكشه
توجه: 1393/9/2915:31:10،
35
30
امروز ميگفتن نرخ سود پايين مياد اما از دوشنبه 2%افزايش پيدا ميكنه به اين معني كه پولها روانه بانك ميشه
خسرو: 1393/9/2916:03:37،
51
26
با یکی دو دلار نفت اینطرف اونطرف نمیشه گفت دلار بالا میاد یا پایین میاد.ارزش پول مملکت بیشتر به استحکام سیاسی اون کشور وابسته است و شرکایش!چطور وقتی ژاپن که در جنگ جهانی دوم تو اسیا قلدری میکرد!آمریکا شکستش داد بعدها باعث شکست هیتلر شد.الان بیشتر جنگ اقتصادیه!روسیه ایکه با ترکیه ایکه زمانی نصفش دراختیارش بود در جنگ اول!حالا میاد قرارداد میبنده تا روسها بعنوان نیروی کار بیان!بیانگر خیلی چیزهاست!اینکه جبهه کمونیسم بیشتر از هر زمانی در ورطه نابودی افتاده است!و ایران هم بدلیل حضور در این جبهه ضعیفتر میشه
علی: 1393/9/2917:03:16،
33
21
والا این مملکت هیچی روش ننوشته یهو صبح پا میشی میبینی دلار شده هزار تومان ما از این مملکت همه چی دیدیم
بی نام: 1393/10/400:45:44،
30
16
همه چیز دیدیم به جز ارزونی
reza: 1393/9/2918:28:06،
38
27
وای امروز چقدر دلار ارزون شد 1850 روحانی مچکریم
فراهانی: 1393/9/2918:53:32،
36
21
خواهشا شما نظر ندید چون اوضاع بدتر میشه حتما الگوتون پوتینه بابا پوتین دیگه پاره شد رهبر کره شمالی رو پیشنهاد میدم
amir: 1393/9/2919:16:53،
36
29
بفرمایید وعده افزایش قیمت دلار مرجع تا قیمت دلار آزاد
فرید: 1393/9/2920:38:36،
30
24
جناب آقای طیب نیا.تنها نرخ نان به گفته دولت 30%گران شده (و حتی در بعضی نانوایی ها تا50%هم بالارفته)حالا بر چه اساسی میگوید تورم 17%هستش؟؟؟
اقتصاددان: 1393/9/2921:00:32،
35
24
حالا یه چند روزی روی 3500 نگه میدارن تا نزدیک عید باز گرونش کنن تا بتونن عیدی کارمندها را بدن
دوست شما: 1393/9/3000:46:24،
35
26
میگن روخانی گفته نرخ سود باید کاهش پیدا کنه 2درصد میاد روش حالا که نوبخت گفته دلار باید بیاد پاییین چی میشه وای بحال این ملته بخت برگشته نوبخت جون تا موقعه ای که این کشورهای دوست هستن ریال هم برای ما حرامه چی برسه به دلار
علي: 1393/9/3009:21:08،
33
21
اون زماني که صرافي ها. رو تعطيل کردن و چندين سال کشور از دست سفته بازي صرافها راحت بود رو فراموش نکرديم بعيد نيست بانک مرکزي يهو صرافيها رو جمع کنه و دلار اون موقع به نرخ واقعيش يعني 2700 تومان و نهايتا 2850تومان. ميرسه خودمون رو گول نزنيم قيمت 3500 توماني دلار غير واقعي است و قيمت واقعي همان است که بانک مرکزي در قالب نرخ دولتي اعلام ميکند خريد دلار با نرخ آزاد در اين دوران کاري بسيار پر خطر خواهد بود
کاربر سایت: 1393/10/400:54:33،
30
15
اولا : اگر تعطیلی صرافی ها کار درستی بوده چرا بعدا دوباره اجازه کار به همان صرافی های تعطیل شده دادند؟

دوم : به فرض این که صرافی ها را برای همیشه تعطیل کنند، چه موسسه ای می خواهد جای آن ها را بگیرد و به مردم عادی و شرکتهای غیر دولتی خدمات ارزی بدهد؟

سوم : عملکرد صرافی ها در اقتصاد ایران موثرتر است یا تعطیلی کارخانه ها و از دست رفتن اشتغال و کم شدن قیمت نفت و تحریم ها ؟
محمد: 1393/9/3012:22:30،
43
28
به امید خدا دلار پایین میاد و آنهایی که پولاشونو به جای اینکه روی تولید و ایجاد اشتغال سرمایه گذاری کنند رفتند دلار و سکه خریدند و میان توی سایت با نظراتشون جو سازی می کنند که دلار سال آینده بالای 4000 هست انشاا... با یک ضرر هنگفت حالشون جا میاد چون این کار باعث میشه به اقتصاد کشور عزیزم ایران ضربه وارد بشه ویک سری کشور های حاشیه خلیج فارس مثل امارات باسرمایه گذاری درست مردمش اقتصادش به شدت رشد کنه من خواهش می کنم از مردم برن رفتار مردم کشور های توسعه یافته مثل سوئیس و نروژ که با ثبات ترین اقتصاد رو دارن مطالعه کنند و اینطور به کشور خودشون خیانت نکنند
بی نام: 1393/10/400:47:22،
32
14
خود داری میگی اقتصاد باثبات! ما کی اقتصاد باثبات داشتیم؟
جواد منكل: 1393/10/613:10:08،
27
14
فقط مردم خيانت نكنن؟
كرج: 1393/9/3021:01:56،
34
16
ما كه پول 1دلار خريدن هم نداريم هر چي كار ميكنيم جيبمون خاليه خرج زندگي سرسام اوره
مرتضی میرخدیوی: 1393/10/1420:11:14،
28
9
من متاسفم از این که به این راحتی یک عده که بیشترشون ارز فروشهای چهار راه نادری هستند و به هیچ چیز جز منافع خودشون به دولت توهین میکنن و میگن ارز میره بالا جو سازی میکنن و تشنج بوجود میارن فقط بفکر جیب خودشونن .همینه که برید از طبقه متوسط به پائین رو ببینید چطور دارن زندگی میکنن و همه چیز رو هم میندازن گردن دولت و حکومت نمیدونن کسایی که فقط بفکر منافع خودشونن باعث این شدن . البته نمیشه از حق گذشت که دولت مقصره داره تو روز روشن اینها رو میبینه و هیچ کاری نمی کنه.
ارز ازاد رو فقط باید دولت قیمت بزاره خودش میدونه کی و چقدر بیاره پائین یا ببره بالا .و دست هر بیسوادی که کنار خیابون ایستاده نسپره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار