کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اظهارت سیف دلار را گران کرد؟

کدخبر:۸۸۰۷پنجشنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۴:۴۹۸۷۵۲ بازدید

در حالی که در حدود یکی دو سال گذشته از شدت التهاب بازار ارز کاسته شده و آرامش نسبی بر آن برقرار است در مقاطعی نیز که می‌تواند دلایل مختلفی ...

در حالی که در حدود یکی دو سال گذشته از شدت التهاب بازار ارز کاسته شده و آرامش نسبی بر آن برقرار است در مقاطعی نیز که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد دچار نوسان شده که برخی معتقدند که این افزایش نرخ ارز تحت تاثیر اظهارات رییس بانک مرکزی مرکزی بانک بوده است.

در پی نوسانات نرخ ارز که همزمان با اعلام نرخ 2850 تومان برای دلار در بودجه سال آینده بود نظرات متفاوتی نسبت به دلایل ایجاد این تحولات مطرح شد.

رییس کل بانک مرکزی معتقد بود که نوسان اخیر نرخ ارز ناشی از برخی مداخلات و تحلیلهای غلطی است که نسبت به برخی اخبار مطرح می شود که تاثیر آن مقطعی بوده و ثبات بار دیگر به بازار برمی‌گردد.

در عین حال که وزیر اقتصاد نیز بر این باور است که نه تنها نرخ دلار بودجه منطقی است بلکه زمینه ساز افزایش قیمت در بازار نخواهد بود و این نوسان طبیعی بود و ثبات به زودی در بازار برقرارخواهد شد.

اما در حالی که برخی دیگر معتقدند که اظهارات رییس کل بانک مرکزی در مورد ارز در مدت اخیر و همچنین در چند دوره دیگر موجبات نوسان در بازار را فراهم آورده است، بانک مرکزی نسبت به این موضوع توضیح داد که در ادامه آمده است.

10 مورد درباره رابطه رییس کل بانک مرکزی و تحولات بازار ارز

1- معمولاً روسای کل بانک‌های مرکزی تنها بر حسب ضرورت درباره موضوعات مربوط یا تحت نظارت خود صحبت می‌کنند. بانک مرکزی ایران نیز حسب وظیفه قانونی خود در قبال تحولات بازار ارز حساسیت داشته و در مواقعی رئیس کل آن در خصوص موضوعات ارزی اعلام نظر می کند.

بدیهی است در حال حاضر در خصوص بازار ارز ایران که متاثر از انتظارات است، این حساسیت بیشتر است. بازار ارز ایران و تحولات آن طی سال‌های اخیر (و در حقیقت پس از تلاطم‌های بی‌قاعده سال‌های 1390 و 1391)‌ از اهمیت ویژه‌ای برای افکار عمومی و فعالین اقتصادی و تجاری برخوردار بوده است.

یکی از وظایف نهادهای متولی و سیاست‌گذار، ایجاد شفافیت در خصوص روند تحولات متغیرها و بازارها و کنترل تاثیرگذاری هیجانات زودگذر و ناپایدار بر تحولات بازارهاست. در سال‌های اخیر بانک مرکزی تلاش کرده با استفاده از روش‌های معمول نظیر مدیریت موثر بازار، ‌افزایش هماهنگی‌ها، جهت‌دهی به انتظارات و استفاده از اعتبار سیاستی خود فعالین اقتصادی و تجاری را در جهت تامین اهداف کلان اقتصادی و مصالح عمومی هدایت کند.

مصاحبه‌های مورد اشاره رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در همین راستا و برای تصحیح انتظارات و اطلاعات عمومی بوده است. با عنایت به مسئولیت قانونی این بانک در قبال بازار ارز، اطلاع رسانی و مصاحبه رئیس کل این بانک در خصوص تحولات این بازار کاملاً طبیعی و در برخی موارد ضروری است.

2-یادآور می‌شود یکی از بزرگترین دغدغه‌های بانک مرکزی در حوزه ارز، کاستن از دامنه نوسانات نرخ ارز و محدود کردن کرانه‌های تغییر آن است. این نکته در مصاحبه‌های مقامات بانک مرکزی نیز بارها مورد تاکید قرار گرفته و کاهش قابل توجه ضریب تغییرات نرخ ارز از جمله دستاوردهای مهم و ملموس دولت یازدهم شناخته می‌شود.

بانک مرکزی هدف تثبیت دامنه نوسانات ریال را با اتخاذ رویه‌های بدون تورش و متقارن دنبال می‌کند؛ به این مفهوم که به همان میزان که نوسانات افزایشی نرخ ارز نکوهیده است،‌ نوسانات کاهشی آن نیز چنانچه ناپایدار بوده و صرفاً منبعث از انتظارات و رفتارهای سوداگرانه باشد،‌ مخل تولید و سرمایه‌گذاری ارزیابی می‌کند.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که نوسان‌های لحظه‌ای و غیربنیادین نرخ ارز بستر مناسبی برای شکل‌گیری حملات سفته‌بازانه و خرید و فروش‌های گروهی در بازار می‌شود و علاوه بر ایجاد تعلل و سکون در سرمایه‌گذاری و تولید، آثار بازتوزیعی درآمدی وسیعی نیز برجای می‌گذارد. اتفاقاً در این زمینه، جهت نوسان نرخ ارز، تاثیر خاصی بر انتقال درآمد یا ثروت ندارد. یکی از اهداف مصاحبه‌های ریاست‌کل بانک مرکزی در حوزه ارز، حذف زمینه‌های تلاطم تصنعی در بازار ارز و کاهش قدرت مانور غیرواقعی سوداگران و جریان‌سازان در آن است.

3-پس از گسترش دامنه تحریم‌های اقتصادی به حوزه نقل ‌و انتقالات ارزی و به موازات کاهش فروش نفت ایران، نرخ ارز در بازار غیررسمی در برخی مقاطع،‌ بیش از آنکه متاثر از عوامل بنیادین اقتصادی و روند بلندمدت خود باشد،‌ تحت تاثیر اخبار و هیجانات زودگذر در خصوص تعاملات بین‌المللی کشور نوسان کرده است.

این خصوصیت سبب تلاطم‌پذیری قابل توجه بازار ارز شده و به صورت عامل جذب کننده رفتارهای گروهی و سوداگرانه به سوی بازار ارز عمل کرده است. به تبع آن، تلاطم‌های بازار ارز آثار تخریبی محسوسی بر سطح قیمت‌ها و عملکرد دیگر متغیرهای اقتصادی داشته است. این در حالی است که بانک مرکزی به عنوان متولی حفظ ارزش پول ملی و نهاد سیاست‌گذار ارزی، اهتمام بسیار جدی نسبت به کاهش‌ تلاطم‌های بازار ارز و حفظ نوسانات آن در محدوده قابل قبولی حول روند نرخ ارز مورد حمایت متغیرهای بنیادین دارد. نگاهی به مقاطع اطلاع ‌رسانی بانک مرکزی در زمینه بازار ارز نیز موید انطباق زمان استفاده از اعتبار سیاستی این نهاد با مقاطع چرخش بازار است.

4-اگر این مطلب را بپذیریم که نرخ ارز در میان‌مدت و بلند‌مدت در مسیری مشخص و متناسب با متغیرهای بنیادین خود حرکت می‌کند، این نکته را نیز باید بپذیریم که قاعدتاً تحولات نرخ ارز متاثر از برخی هیجانات و انتظارات کوتاه‌مدت مقطعی بوده و صرفاً موجب افزایش تلاطم و نااطمینانی در بازار می‌شود و در میان‌مدت و بلند‌مدت عملاً نتایج مثبتی را برای اقتصاد کشور به همراه ندارد.

این امر همانگونه که در جهش‌های افزایشی مقطعی صدق می‌کند در خصوص کاهش‌های مقطعی و هیجانی نیر مصداق دارد. بر این اساس، مصاحبه دوم مهر 1392 در شرایطی صورت گرفت که بازار ارز در واکنش به تغییرات سیاسی پس از انتخابات ریاست‌ جمهوری، در حال تغییر عمده و یکباره انتظارات بود؛ بدین مفهوم که انتظارات بدبینانه قبلی فعالین اقتصادی نسبت به آینده تعاملات سیاسی بین‌المللی کشور با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید با سرعت قابل توجهی در حال تصحیح بود که در پی ایجاد موج هیجانی عرضه ارز توسط افراد، به معنی یک کاهش مقطعی و زودگذر در بازار تلقی می‌شد.

ارزیابی‌های میدانی نشان داد تعدادی از سفته‌بازان با سوء‌استفاده از این تحولات و از طریق ایجاد نوسان‌های غیرواقعی، درصدد بهره‌برداری از فرصت‌ پیش‌ آمده برای کسب انتفاع شخصی از محل ایجاد تلاطم و نوسان بیش از حد (و کاهشی) نرخ ارز هستند. بدیهی است به دلیل عدم حمایت متغیرهای بنیادین از سطوح جدید نرخ ارز، بازار در روزهای آتی خود را تصحیح می‌کرد؛ در نتیجه اقتصاد در آستانه جهش یکباره نرخ ارز قرار می‌گرفت.

اتفاق‌های مشابهی (البته با جهت معکوس) در مقطع اجرای فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها (آخر فروردین 1393) و اعلام نتایج مذاکرات هسته‌ای (آذر 1393) ‌روی داد. مصاحبه رئیس‌کل بانک مرکزی در مهرماه 1392 مانع از فاصله گرفتن بیش از حد نرخ ارز از سطوح مورد حمایت توسط متغیرهای بنیادین شد و اگرچه برخی از صاحب‌نظران این مداخله را دلیل عدم تداوم کاهش نرخ ارز تعبیر می‌کنند، ‌لیکن در دنیای واقع، بانک مرکزی مانع از افت بیش از حد نرخ و ‌جهش سریع بعدی آن شد.

بنابراین ماحصل آن گفتگو، حفظ بازار ارز از تلاطم‌های ناموجه بوده است. این امر قابل درک است که جامعه پس از تجربه‌های سال‌های جهش و بی‌ثباتی در بازار در سال‌های 1390 تا به ابتدای سال 1393، به کاهش نرخ ارز به عنوان پدیده مطلوب و خوشحال کننده می‌نگرد. قطعاً اگر این تحول بر اساس روند متغیرهای بنیادین اقتصاد می‌بود، نه یک مصاحبه، بلکه دهها مصاحبه نیز نمی‌توانست از کاهش نرخ ارز ممانعت نماید؛ لیکن وقتی تحول جدی در روند متغیرهای بنیادین رخ نداده است، وظیفه بانک مرکزی حکم می‌نمود که به جای شعف از کاهش کوتاه‌مدت نرخ، در پی اقدام صحیح و اصولی که همان حفظ ثبات بازار است، اقدام نماید. نگاهی به تحولات بازار و برگشت نرخ به مسیر مشخص خود نیز کاملاً این امر را تایید می‌کند.

در ادامه، با توجه به همزمانی تشدید نوسانات بازار ارز با اجرای مرحله نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها و ایجاد ذهنیت عمومی مبنی بر تاثیرپذیری دوباره بازار ارز از اجرای مرحله دوم، بانک مرکزی تلاش کرد ضمن آرامش‌بخشی به افکار عمومی در آستانه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در اوایل اردیبهشت 1393، مانع از افتادن اقتصاد در چرخه بی‌حاصل افزایش نرخ ارز افزایش قیمت‌حامل‌های انرژی شود. بخشی از بسته سیاستی این بانک در آن مقطع،‌ جلوگیری از شکل‌گیری دوباره حملات سفته‌بازانه در بازار ارز از طریق جهت‌دهی به انتظارات بود. مداخله کلامی و مصاحبه مورد اشاره در سی‌ام فروردین 1393 نیز به همین الزام و نیاز بازمی‌گشت.

باید یادآور شد مذاکرات هسته‌ای اوایل آذرماه 1393 و نتایج آن بر تحولات هفته‌های قبل و بعد بازار ارز، تاثیرات قابل توجهی برجای گذاشت. انتظارات خوش‌بینانه موجب شد برخی از فعالین اقتصادی برنامه‌های خرید و فروش ارز را به امید حل‌وفصل کامل پرونده هسته‌ای کشور در سوم آذرماه، به بعد از پایان مذاکرات موکول کنند. عدم تحقق این پیش‌بینی از یک‌سو و کم‌عمق بودن بازار ارز و کشش پائین عرضه از سوی دیگر، سبب شد نرخ ارز در واکنش به بروز یک هیجان و انتظار رو به بالا، در کنار ورود یکباره حجم قابل توجهی از تقاضا در دوره‌ای کوتاه در پی خیل عظیم زائران اربعین حسینی واکنش نشان دهد؛ در نتیجه نرخ ارز از مقطع مذکور روند افزایشی به خود گرفت.

مداخله کلامی اواسط آذرماه رئیس‌کل نیز با هدف اطلاع‌رسانی به فعالین تجاری مبنی بر عدم حمایت متغیرهای بنیادین از افزایش بی‌رویه نرخ ارز و نوسانات مشاهده شده در آن مقطع صورت گرفت.

5-در فضائی که قیمت کلیه کالاها و خدمات سیر مداوم افزایشی دارد،‌ ارز نمی‌تواند از این قاعده کلی مصون بماند و این امر در ماده 81 قانون برنامه پنجم توسعه نیز مورد توجه قرار گرفته است؛ ثابت نگهداشتن نرخ ارز با مکانیزم‌های مصنوعی و از طریق تزریق بی‌حد و حصر دلار به بازار، یکی از مخرب‌ترین روش‌های مدیریتی است که البته در نیمه دوم دهه 1380 و در اثر برخی فشارهای بیرونی، به مدتی طولانی و با حجم بالا به اتکاء درآمدهای فراوان نفتی تجربه شد.

چنین رویکردی نه تنها نتایج پایدار و ماندگاری برای اقتصاد در بر نداشت، بلکه تضمین‌کننده از دست رفتن مزیت‌های تولیدی، کاهش رقابت‌پذیری تجاری و گسترش واسطه‌گری و فعالیت‌های غیرمولد بود که منافع درازمدت‌ گسترش تولید و افزایش نرخ رشد اقتصادی را فدای منافع زودگذر کاهش تورم در کوتاه‌مدت می‌کند. بنابراین، تخلیه تدریجی و کنترل شده بخشی از شکاف نرخ تورم داخلی و خارجی در نرخ ارز نه تنها در راستای ایفای الزامات قانونی (نظیر بند (ج) ماده 81 قانون برنامه پنجم توسعه)‌ است،‌ بلکه از طریق عدم انباشت ناترازی در نرخ ارز و نیز کاهش رانت، عملاً هزینه‌های اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را نیز در آینده کاهش می‌دهد.

6- متوسط نرخ اسمی برابری دلار در بازار غیررسمی در یک ساله منتهی به 20 آذر ماه سال 1393 به 31494 ریال رسید که در مقایسه با رقم مشابه در یک ساله منتهی به 20 آذر 1392 (یعنی 33154 ریال) 5.0 درصد کاهش نشان می‌دهد. اهتمام بانک مرکزی به مهار نوسانات و تلاطم‌های ارزی نیز سبب کاهش معنی‌دار ریسک نرخ ارز برای فعالین اقتصادی و خروج بخش عمده تقاضای سفته‌بازی از این بازار شد. انعکاس این رویکرد مناسب را می‌توان در کاهش‌49.8درصدی انحراف معیار نرخ ارز در دوره مذکور مشاهده نمود. این دستاورد، نقش مهمی را در کاهش نااطمینانی در فضای اقتصاد، پیش‌بینی‌پذیر شدن برنامه‌های درآمدی و هزینه‌ای بنگاه‌ها و در نتیجه، بهبود فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری ایفا کرده است.

7- در رابطه با این ادعا که دولت با "بازی با ارز" قصد متعادل کردن بودجه را دارد، باید به این نکته اشاره کرد که نرخ ارز بودجه سال آینده نسبت به نرخ مشابه سال جاری تنها 7.5 درصد رشد داشته است که این میزان افزایش، تنها بخشی از شکاف تورمی داخل و خارج را جبران کرده است. بنابراین اقدام مزبور نیز کاملاً در سازگاری با بند (ج) ماده 81 قانون برنامه پنجم توسعه بوده و گامی در جهت کاهش انباشت ناترازی نرخ ارز ارزیابی می‌گردد. علی‌ایحال، بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز اعلامی روزانه خود بر اساس شرایط و اقتضائات اقتصاد و بازار عمل می‌کند و در عین حال نیم‌نگاهی نیز به نرخ ارز بودجه دارد.

عملکرد بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز اعلامی روزانه در سال 1393 به خوبی نشانه این مدعاست. از این بابت، وارد کردن اتهام بازی با ارز جهت متعادل‌سازی بودجه و تحمیل هزینه تورمی از این بابت به جامعه، ادعایی عاری از حقیقت بوده و نتیجه آن ایجاد انتظارات بدبینانه و غیرواقعی در جامعه نسبت به تحولات بازار ارز تلقی می‌شود.

8-بخشی از افزایش نرخ دلار در بازار آزاد از ابتدای سال 1393 را می‌توان به تحولات جهانی رابطه برابری ارزها و تقویت دلار مربوط دانست. در فاصله روزهای پنجم فروردین تا 20 آذر ماه سال جاری، نرخ برابری دلار مقابل ریال در بازار آزاد به میزان 13.0درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که در همین مدت نرخ یورو مقابل ریال به میزان 1.3 درصد افزایش داشته است. مقایسه ارقام فوق با درصد تغییرات رابطه برابری دلار مقابل یورو در بازار جهانی در دوره مشابه (11.3 درصد)، حاکی از این است که افزایش نرخ دلار در بازار آزاد تا حد زیادی ناشی از تحولات بین‌المللی نرخ دلار و یورو و تقویت دلار در بازارهای جهانی بوده است.

با توجه به سهم بالای یورو در مبادلات خارجی کشور و تغییر ارز مورد عمل بانک مرکزی از دلار به یورو، ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در بازار ارز عمدتاً باید با تغییرات رابطه برابری یورو و ریال صورت گیرد. با توجه به ثبات نسبی نرخ یورو در بازار داخلی، عملکرد بانک مرکزی در زمینه مدیریت بازار ارز مثبت و کاملاً قابل دفاع ارزیابی می‌شود.

9- لازم به ذکر است که بانک مرکزی به منظور ایفای وظایف خود در هدایت بازار ارز،‌ مجموعه‌ای از اقدامات را به انجام می‌رساند که مصاحبه‌ها، تنها بخش ارتباطی آن است. تامین ارز مورد نیاز بخش‌های تجاری و خدماتی در قالب بازار مبادلات، فروش ارز به بانک‌ها برای پاسخگوئی به تعهدات و دیون ارزی بانک‌ها و تجار،‌ اصلاح مقررات ارزی و تسهیل دسترسی به ارز، کاهش هزینه‌های نقل ‌و انتقال ارزی، هماهنگی با صادرکنندگان عمده برای تقویت عرضه ارز در بازار، گسترش روابط کارگزاری بین‌المللی و نظایر آن،‌ مجموعه‌ وسیعی از اقدامات و فعالیت‌ها را تشکیل می‌دهد که متاسفانه، از دید برخی ناظران و منتقدان، مغفول می‌ماند.

بانک مرکزی انتظار ندارد این مجموعه گسترده و پنهان فعالیت‌ها مورد توجه قرار گیرد، لیکن از عموم منتقدین و دلسوزان انتظار دارد در ارائه تحلیل‌های خود مبانی و اصول مسلم اقتصادی را همواره در نظر داشته باشند و حفظ ثبات و پایداری بازار ارز را خط‌ قرمز تحلیل‌های رسانه‌ای خود قرار دهند.

در خاتمه مجدداً یادآور می‌شود که بانک مرکزی حسب وظیفه ذاتی و قانونی خود از تمامی ابزار‌های لازم جهت حفظ ثبات بازار ارز و استمرار حرکت آن در مسیر متغیرهای بنیادین آن استفاده می‌کند و در این مسیر در مواقع ضروری نکات لازم و تحلیل خود از تحولات بازار ارز را جهت تنویر افکار عمومی و اصلاح انتظارات در مسیر صحیح ارایه می‌دهد.

در همین ارتباط توصیه می‌شود صاحبنظران محترم در نقد اقدامات بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار ارز، تحولات این بازار در پانزده‌ ماه گذشته را مطالعه و ضمن مقایسه آن با تحولات مدت مشابه قبل از آن، به اظهار نظر و ارزیابی همه جانبه مبادرت نمایند. علاوه بر این، اظهار نظرها و مصاحبه های افرادی که از اطلاعات کامل برخوردار نیستند در خصوص تحولات نرخ ارز می تواند زمینه ساز تشدید نوسانات بازار ارز و پیامدهای منفی ناشی از آن باشد.

در همین ارتباط از خبرگان و دست اندرکاران محترم انتظار میرود با توجه به حساسیتها وظرایف بازار ارز، نظرات سازنده خویش را با این بانک (به عنوان مسئول قانونی و اجرایی بازار ارز ) در میان گذاشته و با این بانک در مدیریت موثرتر بازار یاری فرمایند تا بدینوسیله از هرگونه بهانه برای نوسانات هیجانی و ناپایدار در بازار جلوگیری شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/9/2716:28:35،
86
18
دیگه واسمون عادی شده مهم نیست که چقدر بالا پایین میشه .
saeed: 1393/9/2718:20:49،
72
19
واسه خواص عادی شده ولی واسه عوام و قشر متوسط خیر.
ضمنا افزایش قیمتها= کاهش قدرت خرید مردم= رکود بیشتر =کاهش سود اهالی کسبه خواهد شد.
حیدری: 1393/9/2720:03:44،
62
18
خدایش این متن رو کسی خوند.
كوكي مسكن: 1393/9/2723:42:29،
30
15
این نظر شما هم صحیح است. بازارهای سکه و ارز به دلیل سرعت نقد شوندگی از جذابیت بیشتری برخوردار است اما باید بدانیم که مثلا دلار تا حد مشخصی بالا میرود (فرض کنید 4000 تومان) و زمانی که در قیمت مشخص خود تثبیت شود سرمایه ها به سمت سایر بازارهای رو به رشد و سنگین الحرکه مانند انواع ماشین آلات (خصوصا خارجی) و مسکن سرازیر میشود. این اتفاق در سال 91 و 92 افتاد و تجربه اش را همه دارن
کوکی(مزدا): 1393/9/2810:34:11،
42
22
تثبیت؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
تا به حال دیدی تو این کشور دلار تو 2 روز متوالی قیمت یکسان داشته باشه؟
مسکن رو به راحتی نمیشه فروخت.چون شرایط کشور تغییر کرده.
جوون ها کمتر ازدواج میکنن
رشد جمعیت منفی شده
متاسفانه خیلی هایی هم که ازدواج کردن طلاق میگیرن و بر میگردن خونه پیش پدر و مادرشون.
واحد های مسکن مهر داره به بهره برداری میرسه.
در نتیجه ما الان مازاد مسکن داریم.که اگه آهنگ رشد جمعیت به همین ترتیب باشه این مسکن مازاد در سال های بعد بیشتر هم خواهد شد.
به نظر من یه ماشین بگیر بزار زیر پات هم لذت سوار شدنش رو ببر.هم اگه گرون شد ماشین تو هم گرون میشه اگه هم ارزون شد باز ارزون میخری.ولی ملک دیگه به درد نمیخوره
رضا: 1393/9/2716:34:11،
69
33
ميشه يهروزي ببينيم دلار شده 10000 تومان يا نه؟
احسان: 1393/9/2718:37:52،
77
21
با این مدیریت غلط آقای سیف که با یک مصاحبه جلوی پایین آمدن نرخ ارز را گرفت نشان می دهد دولت به دنبال گرانی دلار است تا کسری بودجه رو جبران کنه
نظرسنجی: 1393/9/2716:34:33،
90
113
دلار تا عید نوروز

3800تومان---------


4200تومان++++آراز: 1393/9/2722:38:19،
50
25
هیچکدوم
جمشید بسم الله: 1393/9/2716:34:35،
88
46
عزیزانم صبر داشته باشید.به زودی به دلیل کسری بودجه شدید دولت به خاطر کاهش ارزش نفت به بشکه ای ۴۰ دلار وحتی کمتر دلار به ۴۰۰۰ تومان هم میرسه.دولت امسال حتی نمیتونه حقوق کارمنداشو بده.
از من می شنوید برید دلار سکه یا کالای با دوام بالا مثل ماشین بخرید که بزودی همه چی گرون میشه.
از من نشنیده بگیرید اما حتما خبرهایی هست که دوست دیرینه من اقا بابک زنجانی سفارش خرید بیست میلیون دلاری بهم داده
v.m: 1393/9/2720:50:02،
45
38
فقط مسکن
lمحمد: 1393/9/2716:36:13،
68
11
رئیس بانک مرکزی شده چوپان درغگو . واقعیت ها رو به مردم بگید مردم بهتر اعتماد میکنن
بهنام: 1393/9/2716:36:24،
68
22
امریکاست که قیمت تعین میکنه .
درخواب : 1393/9/2716:42:47،
58
16
متن خیلی طولانی، به نظرم نویسنده فقط قصد اطاله کلام را داشته
نتیجه گیری بنده از متن
افزایش نرخ ارز مورد تایید بانک مرکزی - فقط نباید دفعتاً صعصود کند،
بلکه به مرور (مثلاً طی یک ماه) یعنی همون شیب ملایم (:
حسن: 1393/9/2716:42:54،
64
16
کجایند اقایانی که میگفتند ما دلار را حدف میکنیم کجایند ان ایکیوسان ها
همه به دنبال دلار و دلار به دنبال همه
کشوری که نمیتواند پول خودشو ارزششو حفظ کنه دیگه نباید الکی پز بده
بیاد عملکردشو نشون بده
من کاری به قیمت به دلار فعلی که جی میشه ندارم ولی دم واسه نسل بعد خودم میسوزه که اونا بیجاره بیجارن با این مدیریت ایکیوسان ها
غریبه: 1393/9/2716:45:03،
45
15
نرخ ارز در ایران بیش از آنکه تابعی از علل علمی و اقتضایی باشد ، متاثر از عوامل اقتصادی و تحرکات سیاسی است . در جوامع در حال رشد تغییرات ارز با رویکرد مقابله با تبعات جانبی و بیشتر به جهت حفظ ارزش پول داخلی است . لذا دنبال متهم گشتن کار شایسته ای نیست زمانی جمشید باسم الله و زمانی اظهارات فلان مسئول عامل رویداد نیست بلکه خوف و هراس ار تحولات متعدد در روند ایجاد اشتیاق و در چنین زمانهایی بعضا" عوامل محرک تزریقی ، بیشتر تاثیر گذار است.
زر: 1393/9/2716:46:29،
70
35
به دلار 4000 تومانی و سکه 1200 سلام کنید
بهرام: 1393/9/2716:57:35،
120
18
آقای سیف توانایی اداره یک شعبه از بانک را هم ندارد.امیدوارم هرچه زودتر از این پست برداشته شود
حق گو: 1393/9/2718:14:13،
48
19
مگر سیف عددی است که بتواند ارز را در این وضعیت فلاکت بار اقتصادی پایین بیاورد؟! مگر در روسیه این مدیر بانک مرکزی است که پول آنجار ا بی ارزش می کند؟! این ها ناشی از تحریم و سقوط نفت و کاهش پول ملی است. بعضی فقط به سیف گیر می دهندو و واقعیت ها را نمی بینند !! صد تا اقتصاد دان و کارشناس هم نمی تواند جلوی این کار را بگیرد . کجای کارید؟!
محمد: 1393/9/2717:06:41،
48
14
اتفاقا حرف بسيار زيركانه اي زد براي دلالاي عزيز كه حواسشون جمع باشه
گفت بازار هيجاني شده و بزودي به "ثبات" ميرسه (نه الزاما "كاهش"پيدا ميكنه) اونا هم حواسشون بود و گرون كردند

در واقع همون روز معلوم شد كه رييس بانك مركزي با افزايش ٢٠٠ توماني ارز مرجع از افزايش قيمت اين روزها در حدود همين ٢٠٠ تومان و نرخ تا حدود ٢٤٥٠٠ توماني دلار ازاد حمايت ميكنه حيف كه به ضرر مردم بود اين حرف
یا حق : 1393/9/2717:14:06،
49
16
کدام مداخله وتحلیل غلط ؟! چرا مغلطه می کنید ؟! کاهش ارزش پول روسیه بخاطر چیست ؟! حالا یک بی سواد هم می فهمد که دلیل افزایش دلار چیست! اقتصاد ور شکسته و ادامه تحریم و کاهش نفت و بی ارزش شدن پیاپی پول ملی ! جز این است؟!
کنجکاو: 1393/9/2717:20:25،
76
14
می خواهم بدانم جناب سیف شما چکار مثبتی تا حالا در بانک مرکزی انجام داده اید؟ مخصوصا برای کنترل تورم واقعی و کاهش دردناک ارزش پول ملی
ملت ساده دل: 1393/9/2717:22:26،
63
14

این اظهارات برنامه چینی برای نگه داشتن قیمت دلار در حد مطلوب است

بدانید که دلار دیگه از سه هزار تومن کمتر نمیشه

Reza7: 1393/9/2717:23:33،
63
17
دوستان ، با یک مثال ساده سعی‌ می‌کنم نظر خود را عرض کنم:
اگر هزینه یک بشکه نفت در ایران ، برای مثال 10 دلار باشد ، و ایران آنرا در بازار به 60 دلار بفروشد و تفاوت آن را که 50 دلار میشود به ریال تبدیل کند ، در حقیقت معادل 50 دلار پول بدون پشتوانه چاپ شده که باعث تورم میشود . چون این ارزش اضافه در ایران تولید نه شده.
در دوران احمدی نژاد ، در آمد ایران از فروش نفت بیش از 700 میلیارد دلار شد ، حالا در نظر بگیرید که چه مقدار از آن به ریال تبدیل شد و چه مقدار از بین رفت بخاطر مدیریت غلط و فساد.
آمریکا اگر توانست در مدت 200 سال اولین قدرت در دنیا بشود ، یکی‌ از دلایلش استفاده درست از این در آمد نفت بود.
اگر دولت های ما در آمد نفتی‌ را در این 30 سال گذشته در زیر ساخت بناهای اقتصادی به کار میبردن ، در صنعت ، راه و مسکن ....... و سرمای گذاری میکردن، نه تنها تورم نه داشتیم ، بلکه باعث تولید میلیو
jjj: 1393/9/2717:26:15،
39
36
به نظر شما با گران شدن دلار سود بانکی سپردها افزایش می یابد ؟
کوکی(مزدا): 1393/9/2718:01:10،
32
19
بله ولی از طرفی هم هر لحظه احتمال ورشکستگی موسسات و بانک ها وجود داره.وظیفه بانک سرمایه گذاری توی بخش های تولید و کشاورزی و .... دیگه هستش.وقتی زمینه سرمایه گذاری مهیا نباشه پس عملا سودی در کار نخواهد بود.راه دیگه که مربوط به موسسات اعتباری هستش پرداخت سود در ازای مابه التفاوت تسهیلات و سود روز شمار هستش.یعنی تسهیلات 32 درصدذی و سود 24 درصدی.که اگه مردم شغل و درآمدی نداشته باشن که بتونن اقساط تسهیلات رو پرداخت کنن عملا موسسات هم یکی یکی حالا با هر عنوانی کلاه برداری ورشکستگی یا هر چیزی تعطیل میکنن.
باید همه چیز رو از ریشه درست کرد.اون هم با آدم های دلسوز.نه با اینا
محمد: 1393/9/2717:52:34،
62
16
این دولت هم مثل دولتهای قبل(منهای آقای خاتمی) دولت شعار و سرکار گذاشتن مردومه!
حالا میگید نه صبر کنید این دو سال و نیم باقی مونده هم تموم بشه به این نتیجه میرسید.
سیف عرضه اداره یک دکه روزنامه فروشی را ندارد!
حالا ببینید اون ایکیویی که اینو گذاشته رئیس کللللل بانک مرکزی بشه!
عمو: 1393/9/2718:10:57،
54
20
به دلار 4000 تومنی سلام کن عمو ببینه،آفرین
saeid: 1393/9/2719:05:08،
31
102
اگه ی گاو نر بشینه رو دلار در عرض 6ماه باردار میشه بسکه دلار بالا و پایین میشه لامسب،اخ چه حالی میدی،النترا خریدم 95 شرکتی مدل 2015 البته با دیر کرد پلاک هااا،فم کنم بعد از عید بشه 150 خودت حساب کن ببین چند درصد سود میکنه سوارم میشم حالشو میبرم،چه مملکته خوبی داریم من کهراضی اک
مملی: 1393/9/2800:24:43،
24
22
سلام ،الآن ماشینتو تحویل گرفتی؟آسان موتور خیلی بدقوله
پاسخ به سعید: 1393/9/2800:40:07،
29
24
خوب نادان کوته فکر اگه دلار ارزون شه میتونی بجای النترا بی ام و سوار شی اینحوری باید تا آخر عمرت النترا سوار شی چقدر نادانند مردم ما فقط خودشونو میبینن و بفکر هم نیستند یکی از دلایل پیشرفت کشورهای غربی اینه که مردمشون با همند در مقابل هم
علی: 1393/9/2719:05:31،
61
14
این سیف آب بینیش رو نمیتونه بکشه بالا، کردنش رئیس بانک مرکزی. اون یارو بهمنی هم از این بدتر بود!
ایرانی: 1393/9/2719:14:47،
50
17
کشورهای جهان سومی همیشه در حال توهم و خیال پردازی هستند و متاسفانه موقعی به هوش میایند که کار از کار گذشته است .با هیچی پز میدن ،با دنیا قهر میکنند ،دلار از معادلاتشون حذف میکنن به تصور کاهش ارزش دلار و...واقعا هنرمندند.
ب.ت: 1393/9/2720:05:22،
42
18
همه جهان سومی ها اینطور نیستند مثل ویتنام که در بازار آمریکا حضور داره و معامله می کنه . این ایران وکره شمالی اند که با دنیا مشکل دارند!!
جمشید بسم الله ثانی: 1393/9/2719:57:24،
38
18
عزیزان بیچاره من،دلم به حالتون می سوزه.سرتون را گرم کردم با چه چیزهایی.شما جوانان ایرانی به جای کارهای زیربنایی باید به دنبال من بدوید.
طغرل007: 1393/9/2720:24:45،
54
19
وقتی کشوری درست اداره نشه نتیجه همینه.....
توی این چهل سال مدیران ما کارشون رو در طول مدیریت یاد گرفتن.....
انصافا مدیر ووزیر کاردان نداریم......
کشور الله وکیلی اداره میشه......
خدا به دادمون برسه.....
چشم: 1393/9/2720:48:35،
28
54
دولت دنبال گراني نيست يه هفته نون ميخريدم 1000تومن الان شده 650اگه 1000تومن هم بود مجبور بودم و ميخريدم چون مصرف روزانه است ولي دولت ارزونش كرد اگه دولت دنبال گروني بود ارزونش نمي كرد
کارمند بانک : 1393/9/2721:06:11،
51
7
وقتی یک آدم نا لایق رییس میشه بهتر از این اظهار نظر نمی کنه
الياس: 1393/9/2721:07:49،
69
31
از شنبه عصر ريزش دلار شروع ميشه با هدف3440//اماتورها بكشيد كنار//اقتصاد كشور همينجوري فلج شده...//دلالان اومدن حي سفته بازي ميكنند...//دلار بالاي 3500 به هيچ عنوان معني نداره
تجريه: 1393/9/2721:14:22،
52
28
دوستان دقت كنيد از متن هايي كه نوشته شده مشخصه كه اونايي كه ميگن نفت مياد پايين دلار ميره بالا فقط دلالن كه رو دلار سرمايه گذاري كردن سال هاي گذشته هم نفت 58دلار و پايين تر بوده و دلار 980تومن بوده مشكل كشور ما فقط تحريمه كه دولت تصميم داره باتوافق تو سال 93سال 94سالي بدن تحريم وباشه كه 100%دلار تا 2000تومان سقوط ميكنه
بابا بزرگ: 1393/9/2801:04:21،
25
22
فرزندم.عزیزم.عشقم
اولا اخه یه دلال با یه کامنت تو این سایت که نمیتونه دلار را جابه جا کنه!

دوما قیاس شما کاملا اشتباس شما زمان و شرایط اون موقع هم در نظر بگیر

سوما به نظر من پیرمرد توافق یه معجزه اس ولی با فرض این که توافق بشه تحریم ها یک شبه حذف نمی شوند حداقل طی 5 سال برداشته میشن وتاثیر چندانی بر دلار ندارد فقط از تاثیر روانی جامعه حدود 300-400 تومن کاهش پیدا میکنه

چهارما اگه بشه 2000 تومن بیشترین کسی که ضرر میکنه دولت هستش پس دولت به هیچ عنوان اجازه کاهش دلار به کمتر از 3000 تومن را نمیده...
حسام: 1393/9/2722:23:40،
41
11
اينا نوابغ كه نظر ميدن همونا نيستن كه ميكفتن ارزون ميشه
اقتصاددان: 1393/9/2723:02:58،
35
18
دلار گران میشه بدلایل ذیل:
1- پایین آمدن قیمت نفت و کاهش در آمد ارزی دولت
2- وجود تحریمها و در صورت توافق هسته ای طولانی بودن رفع تحریمها و نهایتاً عدم دسترسی دولت به منابع ارزی
3- افزایش قیمتها و غیر قابل بازگشت بودن آنها بعلت وجود نقدینگی در دست مردم
4- رکود ناشی از عدم سرمایه گذاری در بخشهای مختلف از طرف دولت و بخش خصوصی که در نتیجه سرمایه ها به سمت مبادله ارز هدایت خواهد شد
5- کسری بودجه دولت و تامین منابع ریالی از طریق فروش ارز آزاد
6- تامین مواد اولیه صنایع مختلف که نیاز به ارز دارد که از بازار آزاد باید تامین شود
7- فشار کشورهای خارجی برای فلج کردن اقتصاد روسیه که تبعات آن به ایران هم خواهد رسید زیرا روسیه برای تامین کسری بودجه از ایران هم استفاده خواهد کرد و بجای ریال از ایرا ن دلار خواهد گرفت دولت هم که ندارد
8- هزاران دلیل دیگر

غعل: 1393/9/2801:04:19،
33
15
من نمیدانم سیف و نعمت زاده غیر از اینکه با حرفاشون پدر مردم را در میارن خاصیت دیگه ای هم دارن؟!
ایرانی: 1393/9/2801:15:57،
37
25
ایاروزی خواهدامدکه مسئولین کشورم راست بگویند؟عاقلانه عمل کنندوبه انها اعتماد کنیم؟
نوظهور: 1393/9/2802:18:47،
45
26
دلار دولتی 2800 تومان=تدبیر و امید
دلار آزاد3500تومان=تدبیرو امید
نفت بشکه ای 50 دلار=امید و تدبیر
قرارداد سخیف ژنو=امید و تدبیر
همه چیز= تدبیر و امید
تدبیر و امید = همه چیز
سکه=کار همه سکه است
pepan: 1393/9/2807:48:57،
32
15
این چرندیات چیه..
دیگه دست همتون خونده شده که دیگه نمیتونین کنترل کنین این بازار رو..
نمیتونین اداره کنین..
هرکس به منافع خودش می اندیشه..
قرار بود ارز بیاد پایین به سینتون میزدین فلان میکنم بهمان میکنم...
تدبیر بی امید: 1393/9/2810:28:02،
31
15
این مدیران مثل ماشینهای ایرانخودروند که فقط ظاهرشون فرق میکنه والا بقیشون مثل همند
حسین: 1393/9/2812:16:06،
20
15
چرا می خواهید خاوری را بگیرید و محاکمه کنید از نوع بدترش وجود تا فعلا این را داشته باشید تا انشاالله او هم گیر بیفته و محاکمه شه .
از قدیم گفته سرکه نقد به از حلوای نسیه.
حسین: 1393/9/2816:43:04،
33
6
دلار در آینده ۳۴۰۰_۳۵۰۰خواهد بود بالا رفتن فعلی دلار هم به خاطر جو سازی و تحلیل های نادرست مردم و در نتیجه هجوم برای خرید دلار و کسب سود ارزی است.درسته که قیمت نفت امده پایین و درآمد ارزی کشور پایین امده ولی طبق توافق ژنو،ماهی ۷۰۰میلیون دلار به حساب ایران واریز می شه و تا چند ماه دیگر هم که توافق هسته ای صورت بگیره دلار به شدت کاهش پیدا میکنه
بنزين: 1393/9/2823:18:14،
10
15
حسين جان ٧٠٠ ميليون دلار براي شما درسته زياده ولي براي يك كشور ماهس ٧٠٠ميليون دلار هيچي نيست ... اگر توافق هم به طور ١٠٠٪بشه دلار ٣٦٠٠ ٣٧٠٠ هست اگر كه نه توافق نباشه دلار ٧٠٠٠ تومني ميبينيم
یاد میگیره : 1393/9/2817:19:24،
32
16
بچمون تازه کاره ایشالا کم کم یاد میگیره تازه زیادم گند نزده که یهویی قیمت دلار پرش کنه شیبش ملاییییییم بوده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار