کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

در زمستان غافل‌ گير نشويد

کدخبر:۸۵۳۹یکشنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۹:۴۴۷۷۰۵ بازدید

چرا گاهی اوقات استارت زدن سخت و دشوار است ؟
در زمستان غافل‌ گير نشويد

سويیچ ماشین را می چرخانید، اما هیچ چیزی جز صدای قرقر نصیبتان نمی شود؛ در اين صورت قطعا بدانید که روز نه چندان خوبي را در پیش دارید. مشکلات مربوط به روشن نشدن خودرو ناراحت‌كننده است، زیرا احتمالات بسیار زیادی زیر كاپوت وجود دارد که مانع روشن شدن خودرو میشود. استارت زدن در آب و هوای سرد كابوس افرادی است که در شهرها و كشورهاي سردسير زندگی میکنند، به خصوص کسانی که در مناطق بسيار سرد مانند آلاسکا هستند. سه دلیل براي اين كه استارت زدن خودروها در روزهای سرد سال سخت و دشوار است وجود دارد كه به آنها مي پردازيم.

دلیل اول: احتماال با این مورد مواجه شده اید که زمانی که هوا سرد است، بنزین مانند هر مایع دیگری به مقدار کم بخار میشود. اگر آب را روی موزاييك پیاده رو بریزید، خیلی سریعتر از زمانی که آن را روی پیاده روی بسيار سرد بریزید بخار میشود. وقتی که هوا بسيار سرد است، بنزین به آرامی بخار میشود، پس سوزاندن آن خيلي سخت است.  ( بنزین برای انفجار باید تبخير شود ) شايد شما هم شنيده باشيد که برخي افراد در آب و هوای سردسير به موتورهایشان اتر میزنند تا به استارت زدن خودروهایشان کمک کرده باشند. اتر در آب و هوای سرد بهتر از بنزین بخار میشود.

دلیل دوم: بنزین در آب و هوای سرد غلظت بیشتری پیدا میکند. احتمالا میدانید که شربت یا عسل در یخچال نسبت به زمانی که همان شربت یا عسل را بیرون از یخچال قرار ميدهيد، غلظت خیلی بیشتری دارد. براي بنزین هم همین اتفاق مي افتد، بنابراین هنگامی که سعی میکنید موتور سرد را روشن کنید، موتور مجبور است بنزین را که قدري سفت شده و به تراکم رسیده است تبدیل به بخار کند و برای همین، خودرو بد روشن ميشود. در مناطقی که هوا بسيار سرد است، رانندگان باید از روغن موتورهاي جديد سنتتيك ( مانند روغن 10-40 ) استفاده کنند، زیرا این روغن ها به دليل چهارفصل بودن، در آب و هوای سرد كماكان مایع و شل باقی می مانند. 

دلیل سوم: باتري نيز در آب و هوای سرد به مشکل برمیخورد. جریان الکتریکی زمانی توسط باتری تولید میشود که ارتباط مثبت و منفی پایانه ها برقرار باشد. هنگامی که ترمینال ها به هم مرتبط باشند، واکنش شیمیایی که همان تولید الکترون هاست، شروع میشود. میتوان گفت كه باتری، ظرفي از مواد شیمیایی است که الکترون تولید میکند.

در آب و هوای سرد، واکنش های شیمیایی درون باتریها آرامتر صورت میگیرد، بنابراین باتری، الکترون کمتری تولید میکند. در نتیجه اين امر، استارتر خودرو انرژی کمتری برای روشن شدن خودرو دارد و همین، دليلي مي شود براي روشن نشدن پيشرانه. همه این سه مشکل، روشن شدن خودرو در آب و هوای خیلی سرد را سخت يا حتي غیرممکن می سازند. رانندگان باید خودروهایشان را در پارکینگ های گرم نگهداری کنند یا از پيشگرم‌كن هاي مخصوصي استفاده کنند. اين پيشگرم‌كنها، در واقع یک بخاری برقی کوچک است که پریز آن را به دیوار میزنید تا موتور را گرم كند. حتي ديده شده برخي رانندگان خودروهاي كهنه كه خودروهايشان را بيرون از پاركينگ پارك مي‌كنند، يك لامپ را تا صبح در داخل محفظه موتور روشن ميگذارند تا از سرماي بيش ازحد و يخ زدن موتور جلوگيري كنند! ديگر عواملي را که در ادامه می آیند، میتوان در دیگر شرایط آب و هوایی مانند دماي هواي اغلب شهرهاي نيمه مياني به بالاي كشورمان در فصول سرد نیز جست وجو کرد.

 اگر باتری ولتاژ کافی نداشته باشد، خودرو روشن نخواهد شد. ولتاژ مناسب 13 يا دقيق تر، 12/6 ولت برای یک باتری طبيعي است. به وضعیت ارتباط کابل باتری نیز توجه کنید. اتصال هاي ضعیف یا پوسیده در پایانه های باتري مانع روشن شدن خودرو میشود.  ممکن است مشکل از استارت باشد. اگر به نظر میرسد که باتری شارژ کافی دارد، ممکن است استارت موتور خراب شده باشد. عوض کردن استارت زیاد کار پیچیده ای نیست، اما اگر میخواهید این کار را انجام دهید، باید کمک بگیرید. بعضی از خودروها مانند فورد، استارتر سولنويیدي دارند كه میتوان آن را آزمایش کرد که آیا ولتاژ به آن میرسد یا خیر.

 سیستم سوخت رسانی را نیز بررسی کنید و ببینید که آیا بنزین کافی در باک وجود دارد يا نه.  در خودروهايي كه از سامانه سوخت رساني انژکتوری استفاده مي‌كنند، نمی توانید سوخت را ببینید اما در خودروهای قدیمی تر يعني كاربوراتوري ميتوانيد فیلتر هوا را بردارید. در این حالت، اگر به پدال گاز فشار بیاورید،خواهید دید که بنزین به سمت کاربراتور مي آيد يا اين كه به دليل يخ زدگي، هنوز به كاربوراتور نرسيده است. 

 بسیاری از موتورهای انژکتوری، يك خروجي براي آزمايش كردن ميزان و فشار بنزين ورودي دارند. از آنجایی که فشار سوخت در بعضی خودروها تا 70 پی اس آی است، بهترین روش، استفاده از وسيله اندازه گیري سوخت به صورت كاملا بي خطر است تا از وجود سوخت کافی برای حرکت دادن موتور مطمئن باشید. بسياري از خودروهاي امروزي، پمپ برقي سوخت دارند که در باک بنزین جاسازی شده است. هنگامی که سوييچ را باز کردید اگر به صداي پمپ داخل باك گوش بدهید، كاركرد آن را براي مدت چند ثانیه خواهید شنید. هنگامی که فشار سیستم به حد مورد نیاز رسید، آن را خاموش کنید. این کار به شما خواهد گفت که پمپ به خوبی کار مي‌كند يا نه، اما عوض کردن پمپ سوخت كاري سخت و احتمالا خطرناک است.

 اطمینان حاصل کنید که فیلتر بنزين كثيف و ناكارآمد نشده، زیرا در این صورت سوخت کافی به موتور نمیرسد. عوض کردن فیلترهای سوخت راحتتر است و هزینه کمی نسبت به تعويض پمپ بنزين دارد.  سیستم احتراق را نیز بررسی کنید. قطعات آسیب دیده یا شل را دوباره چک کنید. در خودروهای جدید، توصیف قطعات سیستم احتراق سخت است اما به طور کلی، در این موتورها کویل های مجزا برای هر سیلندر وجود دارد، وايرهاي شمع و خود شمع ها را بررسي کنید. به علاوه، درپوش دلكو، متراکم کننده ( چگال ساز ) و بقیه قطعاتی را که ممکن است خوب کار نکنند جزء بررسی هایتان  قرار دهید.

 حتی اگر خودروتان به سختی روشن شد، ممکن است با نشان دادن کد که همان اطلاعات ذخیره شده داخل ecu است، به تعميركار در پیدا کردن منشاء مشکل کمک بسزایی بکند. برای نمونه، اگر چراغ چک و یا موارد دیگر در صحفه جلوآمپر بعد از روشن شدن موتور روشن باقی بماند و خاموش نشود، كدي را روي ecu ثبت مي‌كند كه با دياگ زدن ميتوان دليل آن را پيدا كرد. در روزهای بارانی اگر خودروتان روشن نشد، درپوش دلكو را بردارید. اگر رطوبتی دیدید، از تعمیرکارتان، كمك بگیرید تا قطعات را تمیز کنید. برای بخار شدن هر گونه رطوبت داخل درپوش دلكو، آن را به سمت پایین بچرخانید، مقداری حلال داخل آن بپاشيد یا بریزید؛ سپس درپوش را با پارچه بدون پرز و تمیز خشک کرده و در جاي خود محكم كنيد.

 فیوز بعضی خودروها با سیستم استارت مرتبط است، اما قبل از این که به بررسی مورد دیگری بپردازید، فیوزها را بررسی کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.  اگر موتور در هنگام روشن شدن، صدای کلیک‌مانندي داد و روشن نشد، به احتمال زياد نشان دهنده پايان عمر باتري یا غیرفعال شدن آن است. اگر فكر مي‌كنيد كه این طور نیست و باتري را به تازگي عوض كرده ايد، سیم کشی را از قسمت استارت تا باتري بررسی کنید كه آيا تمام اتصالات به اندازه كافي محكم هستند يا نه.

در هر صورت براي اين كه در سرما و زمستان، در راه نمانيد و خودروتان صبح اول وقت قبراق و سرحال استارت بخورد و در ضمن از گرماي مطبوع بخاريتان به سرعت بهره مند شويد، بهترین کار این است که ماهی یک بار، به خودرو برسيد و آن را به حال خود رها نكنيد تا از قبل، پیش بینی هر گونه مشکل را کرده باشید

ikcopress

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی: 1393/9/1609:37:28،
99
61
تنها یک ایرانی میتواند از ماشین روندن فقط استارت زدن، لایی کشیدن، بوق زدن و تجاوز به حریم رانندگان دیگر را بلد باشد!
؟؟؟؟؟؟: 1393/9/1702:05:08،
33
28
خدا شهاده 3 ساعت پیش با پسر عموم نشته بودیم داخل ماشین تو پارک. یه اقای مثلا محترم با 120 تتا سرعت از بغل زد به ما .خدا رحم کرد.بینی من شکست .ماشین ما 405 بود هم کاپوت و هم دوتا گلگیر ها با شاسی رفت و ماشین اون طرف هم سوناتا بود فقط سپر با چراغش شکست همین .طلب کار هم بود
الی: 1393/9/1609:40:25،
65
12
ال 90 من صبح ها همیشه موقع استارت زدن صدای قیژ قیژ از تو موتوروش میومد. به نمایندگی که مراجعه کردم گفتن صدا از گیربکس هست، و به دلیل کیفیت پایین بلبرینگ صفحه کلاچ این صدا ایجاد میشه و هیچ راهی هم نداره
احمد: 1393/9/1609:46:42،
30
55
استارتتو ببر یه روغن کاری و سرویس کن شاید حل بشه
فک کنک استارتت مشکل داره
ff: 1393/9/1610:05:28،
65
16
درسته.حتی اگه بلبرینگ نو هم بخری بندازی باز صدا میده.ارزش نداره.اینو وقتی میشه فهمید که کلاچ رو تا ته بگیری و صدا کاملا قطع میشه،به محض اینکه کلاچ رو ول کنی باز شروع میشه.تنها راهش اینه که صدای ضبط رو بلند کنی و بهش توجه نکنی.ال 90 مدل 91 به پایین این مشکل رو نداره.اما تو مدلهای جدید کیفیت افتضاح شده
پاسخ به احمد: 1393/9/1610:09:31،
71
26
شما اصلا میدونی استارت چیه؟ میشه بگید روغن دقیقا کجاش بزنند که نسوزه!؟ آخه آی کیو، اولا که استارت پلمپ هست و ثانیا اگه روغن بریزه روش درجا سیم پیچاش میسوزه! مگه پولی کولر آبی هست که روغن بزنند؟! با کیا شدیم 78 میلیون!
احمد: 1393/9/1612:37:19،
53
17
پسر خوب اولا مودب باش
دوما گیر بکس استارتو روغن کار باید کنند.
عرفان: 1393/9/1615:30:14،
25
13
من یه ای اف7 دارم اینجوریه
پيمان: 1393/9/1615:57:27،
32
15
محتملترين مشكل از دنده استارتت هست. صبحها موتورت سرده يكم سختتر ميشه استارت بخوره. بخاطر همين دنده استارت ماشين درجا ميزنه وقتي استارت رو ميزني جيغ ميكشه ولي عصر ها اين اتفاق نميوفته
مکانیک: 1393/9/1619:13:56،
34
19
موقع استارت کلاچ را بگیری و استارت بزن دیگه صدا نمیده؟
حسین: 1393/9/1610:35:39،
60
16
در زمستان بجز زنجیر چرخ سعی کنیم
1-سیم بکسل
2- دوعدد کابل برق جهت استارت باطری به باطری
به همراه داشته باشیم.
علی: 1393/9/1611:41:57،
54
14
دوستان این صدای قیژ قیژ یکی از اپشنهای تندر 91 به بالاست اشتباه نکنید این اشکال نیست
محمد: 1393/9/1611:54:40،
52
19
ماشین ایرانی یک ضبط خوب و باکیفیت خارجی می خواد
هما: 1393/9/1615:28:49،
28
17
دوستان 206 من به شدت اذیت میکنه تو سرما برای روشن شدن.باتری و ضد یخشم میزونه.از چی میتونه باشه؟
جلال: 1393/9/1617:00:30،
25
11
405 من هم یه مدت وقتی موتور سرد بود خیلی بد روشن میشد صافی بنزین، دیاگ، سنسور گاز و . . . رو چک و تعویض کردم حدود 100 هزار تومان خرج گذاشت رو دستم تازه میخواستم پمپ بنزین رو هم عوض کنم که خدا رو شکر این کار رو نکردم آخرش فهمیدم ایراد از بنزین سوپری بود که استفاده میکردم وقتی از بنزین معمولی استفاده کردم مشکل به طور کامل حل شد.
علي: 1393/9/1622:08:52،
32
19
دوستام من موندم بعضي ها چرا به هر نظري منفي ميدن
مهران: 1393/9/1622:25:36،
37
28
جلال راست میگه منم با ۲۰۶ همین مشکل رو داشتم
بنزین سوپر که میزدم توی هوای سرد روشن نمیشد
اما بنزین معمولی راحت روشن میشد
سعید: 1393/9/1616:37:56،
50
16
سلام من ماشین ندارم پس استارتی هم ندارم که سر و صدا کنه....
جلال: 1393/9/1617:04:13،
39
14
دمت گرم خیلی باحال بود
206: 1395/1/1821:24:58،
2
2
بد روشن شدن 206 فقط فقط با روغن40_10بهران حل می شود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار