کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ادامه صف طولانی كاميون‌ها پشت مرز بازرگان

کدخبر:۸۵۱۶شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۷:۰۵۵۸۳۴ بازدید

از حدود دو ماه پيش اختلافات ترانزيتي ميان ايران و تركيه آغاز شده كه اين اختلافات، صف كاميون‌هاي پشت مرز بازرگان براي ورود به ايران نسبت به روزهاي قبل را افزايش داده ...
ادامه صف طولانی كاميون‌ها پشت مرز بازرگان

از حدود دو ماه پيش اختلافات ترانزيتي ميان ايران و تركيه آغاز شده كه اين اختلافات، صف كاميون‌هاي پشت مرز بازرگان براي ورود به ايران نسبت به روزهاي قبل را افزايش داده است و هزاران دستگاه كاميون بدون هيچ امكاناتي پشت مرز بازرگان گرفتار شده‌اند. اما پس از گذشت دو ماه هنوز دليل اصلي اين مناقشات مشخص نشده و در حالي‌كه ايران و تركيه از سال 1359 موافقتنامه حمل‌ونقل جاده‌يي را امضا كرده‌اند و طي سال‌هاي گذشته سالانه ميلياردها دلار ميان مرزهاي مشترك دو كشور تبادل مي‌شد اما متاسفانه تركيه اخيرا چالش‌هايي در زمينه حمل‌ونقل بين‌المللي جاده‌يي با ايران ايجاد كرده كه اين عمل يك‌سويه، هم براي كاميون‌هاي تركي و هم براي كاميون‌هاي ايراني مشكلاتي را به‌وجود آورده است.

به‌نظر مي‌رسد، اين كشمكش‌ها به زيان هر دو كشور باشد درحالي‌كه ترك‌ها در ابتدا پلمب مخازن كاميون‌هايشان را خواستند. اين درخواست تركيه به‌نوعي اعتراض به هزينه مابه‌التفاوت سوختي بود كه ايران از كاميون‌هاي اين كشور مي‌گرفت و پس از مذاكرات متعدد با موافقت ايران همراه شد، حتي اجراي اين درخواست نيز ترك‌ها را آرام نكرد و با ايجاد فضاي مناقشه، ايران را مقصر اين ماجرا اعلام كردند.

درحالي‌كه روز سه‌شنبه معاون وزير راه درباره اختلاف ترانزيتي ايران و تركيه گفت: بسته بودن مرز ايران به‌روي تركيه را تكذيب مي‌كنم. اساسا چنين استدلالي صحت ندارد. ما به تمام رانندگان تركيه‌يي با رويي خوش خوشامد مي‌گوييم و مي‌خواهم از همين‌جا اعلام كنم كه مرز‌هاي ايران به‌روي آنان و شهروندان تركيه‌يي باز است. مسوولان ايراني دراين‌باره گفتند؛ ايران در روزهاي ابتدايي درخواست مذاكره با وزير حمل‌ونقل تركيه داشته‌اند و آنها با بي‌اعتنايي اين درخواست را رد كرده و حتي يك مرجع رسمي براي ادامه دادن مذاكرات را نيز معرفي نكردند تا اينكه سرانجام قرار است در روزهاي آينده معاون وزير تركيه به تهران بيايد تا اين موضوع از نزديك در مذاكرات مطرح شود.

اوضاع اقتصادي و سياسي تركيه طي ماه‌هاي گذشته و به‌وجود آمدن مساله كوباني چندان مطلوب نيست و به‌نظر مي‌رسد بسته شدن مرز بازرگان به‌نفع ترك‌ها نيست و دراين‌خصوص مديركل پيشين امور بين‌الملل وزارت راه معتقد است، تركيه پس از ايجاد چالش در روابط ترانزيتي دو كشور و باوجود اخذ عوارض سنگين از كاميون‌هاي ايراني، متاسفانه باوجود اخذ اين عوارض اجباري، تحويل سوخت به كاميون‌هاي ايراني در خاك تركيه را نيز ممنوع كردند. طرف ترك مدعي شده كه مسير ترانزيتي ايران را حذف و كاميون‌هاي ترك را از طريق گرجستان و آذربايجان و با عبور از درياي خزر و تركمنستان به كشورهاي آسياي مركزي اعزام خواهد کرد.

سليماني با اشاره به اينكه تصميم‌گيرنده اصلي در بخش حمل‌ونقل بين‌المللي جاده‌يي در تركيه، بخش خصوصي است، گفت: انجمن شركت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي كشور تركيه و وزارت حمل‌ونقل و ارتباطات آن در واقع مجري سياست‌ها و تصميمات بخش خصوصي آن كشور است.‌ اي‌كاش وزارت حمل‌ونقل تركيه تحت‌تاثير انجمن شركت‌هاي حمل‌ونقل خود قرار نمي‌گرفت و به‌جاي موضع‌گيري غيردوستانه با تشكيل جلسات مشترك با مقامات ايراني، مساله را به‌گونه‌يي كه منافع دو كشور را در برگيرد حل و فصل مي‌كرد، نه اينكه از پاسخ به نامه‌هاي طرف ايراني طفره رود.

در همين راستا اعضاي اتاق بازرگاني تهران معتقدند براي حل شدن اين ابهام نه‌تنها دولت تركيه نقش خاصي ايفا نمي‌كند كه تنها ارگان تصميم‌گير در اين حوزه سرمايه‌گذاران بخش خصوصي هستند كه بايد براي حل مشكل با آنها سخن گفت. هرچند اين راهكار از سوي مسوولان سازمان راهداري كشور رد شده و آنها همچنان تاكيد مي‌كنند كه دولت تركيه تنها نهاد سياست‌گذار در عرصه ترانزيت بوده و براي حل مشكل بايد با آنها وارد صحبت شد اما مشكلات به‌وجود آمده در مرزها به‌نظر مي‌رسد ابتكار عمل را از دست دولتمردان پايتخت‌نشين خارج مي‌كند.

لازم به‌ذكر است، با اين‌حال وزارت راه و شهرسازي اعلام كرده است كه امروز(شنبه) جلسه‌يي با حضور مقامات تركيه برگزار مي‌كند تا به ابهامات به‌وجود آمده و مشكلاتي كه باعث تردد كاميون‌داران هر دو كشور به‌وجود آمده است برطرف شود. گفته شده مسوولان راهداري در حال رايزني براي حل مشكلات ترانزيتي ميان دو كشور هستند و به‌گفته رييس كميسيون حمل‌ونقل اتاق بازرگاني تهران قرار است براي حل اين مشكل معاون وزير راه تركيه امروز(شنبه) به ايران بيايد و اميد است اين چالش هرچه سريع‌تر حل شود تا مرزهاي پرسود دو كشور به‌روي هم گشوده شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1393/9/1508:29:46،
47
18
اونجایی که می گفتند ترکیه رو از مسیر ترانزیتی خارج کنیم بفرمائید راحت شدیم خود ترکیه پیش قدم شد . حال کشور آذربایجان که میونه خوبی با ایران نداره و ارمنستان هم که مسیر ترانزیتی. مابین ایران فاقد استاندارد تردد حجم بالا است. شما پیشنهاد بدین انگار پیشنهادات. شما ها اجرایی میشه.

بی تدبیر: 1393/9/1509:31:23،
58
23
اینها همه بهانس تا گازوییل داخل هم گرون بشه !

مردمان عوام وطنم بیدار شید !!!
856634: 1393/9/1519:06:04،
29
24
بهترین مسیر کردستان سوریه مدیترانه هست.
مهردادج: 1393/9/1508:30:58،
58
41
به جايي رسيديم كه تركها هم دارن واسه ماعرض اندام مي كنند به روز ماچي اومده من وما خيلي كم شديم
زحمتکش: 1393/9/1508:40:09،
47
23
گازوئیل 500 تومنی رو با یه باک مخفی 200 لیتر ببرن کشور خودشون 1/200/000 تومن سود میکنن!!!

احمد: 1393/9/1509:03:05،
43
21
یک ماه اگر این مسیر را امتحان کنند دوباره با سر میان به مسیر اصلی خواهید دید .
hassan: 1393/9/1510:18:44،
37
33
ایرانجیب محترم اینجا که اصلااا مرز ترکیه نیست...اینجا مرز باشماق عراق هس تو مریوان..
فرشاد: 1393/9/1511:01:35،
41
45
این لج بازیو اول ترکا شروع کردن.گازوییل تو ایران ارزونه به خاطر اینکه دولت داره یارانه میده این یارانه برای شهروندای ایرانی هست پس دلیلی نداره کسی غیر از ایرانی از این یارانه استفاده کنه ولی ترکیه خودشو زده به اون راه اخرش هم اونا کوتاه میایین چون چاره دیگه ای ندارن
علی: 1393/9/1515:25:02،
47
20
خب تو ترکیه هم خیلی چیزای دیگه ارزونه.این که دلیل نمیشه که هر روز سازمان حمل ونقل به این بهونه فاتحه ترانزیت و صادرات رو بخونه.فردا پس فردا همین مشکل تو مرز دوغارون پیش میاد .باز بیایم توهین کنیم بگیم کار به جایی رسیده که افغانیا برامون قد علم کنن.
كيا: 1393/9/1519:14:45،
37
16
ماجرا اين بوده كه ابتدا مسئولين ايران كه فكر ميكنن همه مردم دنيا هم مثل مردم ايرانن وبه هيچ عملي اعتراض نميكنن.مسئولين طماع ما كه هم مابه التفاوت سوخت را از تريلي هاي ايراني كه قصد عبورازتركيه را داشتند،ميگرفتند هم ميخاستند همينو از تريلي هاي تركيه بگيرن.خب اونا اگر قرار باشه يه چنين پولي بدن،ميرن از سمت آذربايجان ودريا سفر ميكنن چون هزينه اش كمتره.از اوندسته از هموطنان كه همه چيز را به شقيقه ربط ميدن، خواهش دارم قضيه رو فارسي وتركي نكنن،قضيه فقط كم درايتي مسئولين ماست وبس...
واقعبین: 1393/9/1521:53:13،
32
19
من امروز یکی از شبکه های ترکیه رو می دیدم .
اونا تصمیم دارن به علت لجبازییای ایران مسیر جایگزین گرجستان - ازربایجان - ترکمنستان(از راه دریای خزر) را بیشتر استفاده کنن.

اونوقت من پیشنهاد می دم ایران متونه مسیر افغانستان - تاجیکستان - نپال - موغولستان - روسیه - اکراین (اگه سالم موندن) - اروپا، رو انتخاب بکنه مسیر با صرفه و اقتصادییه
واقعیت: 1393/9/1601:22:41،
27
17

«رضا آموزگار» رئیس شورای کار ترکیه و ایران :

دعوا بر سر چیست؟

بین ایران و ترکیه به لحاظ قیمت سوخت تفاوت زیادی وجود دارد. دولت ایران به ‌تازگی دریافت مابه‌التفاوت قیمت سوخت را از کامیون​داران ترکیه آغاز کرد. ترکیه با این گونه محاسبه و قیمت​گداری مخالفت کرد و از دولت ایران خواست سوخت کامیون‌های ترک را با همان نرخی تامین کند که در مورد کامیون‌های ایرانی اعمال می‌کند.

ایران به درخواست ترکیه پاسخی نداد و به گرفتن عوارض از کامیون​های ترکیه تحت عنوان "مابه التفاوت قیمت سوخت" ادامه داد. در نتیجه ترکیه نیز شروع به اخذ عوارض از کامیون​های ایرانی کرد.

ایران در واکنش به اقدام ترکیه مابه التفاوت قیمت سوخت را برای کامیون‌های ترکیه به دو برابر افزایش داد. در مقابل ترکیه نیز عوارض‌ را بالا برد. در آخرین مرحله از این مجادله، ترکیه فروش سوخت به کامیون​های ایرانی را ممنوع کرد و از ایران خواست تا با ممنوع کردن فروش سوخت به کامیون​های ترکیه و پلمپ کرن باک این کامیون​ها به هنگام ورود آن‌ها به ایران، از آن‌ها مابه التفاوت سوخت نگیرد.

حالا ...
كيا: 1393/9/1620:40:39،
41
21
حالا اين وسط كي ضرركرد؟؟؟؟؟
كيا: 1393/9/1923:36:14،
36
16
پارسينه محترم اين خبر ديگه بيات شد، نميخواهين حذفش كنين از صفحه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار