کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فعالان اقتصادی ازنوسانات اخیر ارزی می‌گویند

کدخبر:۸۵۰۹جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۳:۳۴۴۶۸۵ بازدید

اگرچه در روزهای گذشته با اتخاذ برخی سیاستها از سوی دولت‌، تب نوسانات نرخ ارز فروکش کرده است، اما همین نوسانات چند روزه کافی بود تا دلهره‌هایی برای فعالان ...

اگرچه در روزهای گذشته با اتخاذ برخی سیاستها از سوی دولت‌، تب نوسانات نرخ ارز فروکش کرده است، اما همین نوسانات چند روزه کافی بود تا دلهره‌هایی برای فعالان اقتصادی ایجاد شود. این روزها تنها علی طیب‌نیا و ولی‌الله سیف نگران نوسانات قیمت ارز نیستند، بلکه دامنه نگرانی‌ها از تغییرات نرخ ارز، به محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و حتی فعالان اقتصادی هم کشیده شده است.

در این میان، اگرچه دولت تلاش کرده با سیاست‌هایی که در پیش می‌گیرد، نوسانات نرخ ارز را کنترل کند، اما همین فضای ناشی از تغییرات ساعتی برخی نرخ‌ها، فعالان اقتصادی را نگران کرده است و شاید اصلی‌ترین شعار حسن روحانی و دولت وی که به نوعی ثبات در فعالیت‌های اقتصادی بود، اکنون اندکی فعالان اقتصادی را با تردید مواجه کرده است.

هشدار شکل‌گیری رانت‌های ارزی

البته اگرچه در روزهای گذشته با اتخاذ برخی سیاست‌ها از سوی دولت‌، تب نوسانات نرخ ارز فروکش کرده است، اما همین نوسانات چند روزه کافی بود تا دلهره‌هایی برای فعالان اقتصادی ایجاد شود. آنها می‌گویند که هوای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی، باز هم برایشان ابری شده است.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت که به نوعی بیشترین ارتباط را با همین فعالان اقتصادی دارد، می‌گوید که فضای افزایش قیمت ارز روانی است و دولت با مجموعه تدابیری که اتخاذ ‌می‌کند، اجازه نخواهد داد که کابوس نوسانات لحظه‌ای نرخ ارز به خواب فعالان اقتصادی بازگردد.

وی همچنین به این معتقد است که اگر فاصله نرخ ارز آزاد در بازار با نرخ دولتی آن فاصله زیادی داشته باشد، زمینه شکل گیری رانت‌های جدید ارزی، باز به اقتصاد ایران باز می‌گردد.

افزایش نرخ ارز دولتی؛ دلیل نوسانات اخیر ارزی

در این میان، یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در خصوص نوسانات نرخ ارز می گوید: انتظار می‌رفت فضای روانی کشور بعد از مذاکرات دچار تغییر شود که این‌طور نشد.

وی می افزاید: نوسانات نرخ ارز به‌دلیل آن بود که دولت می‌خواهد ارز ۲۶۵۰ تومانی را در بودجه ۲۰۰ تومان افزایش دهد که ذات آن اثر روانی دارد و به مذاکرات ربطی ندارد.

بازگشت سفته‌بازان به بازار

مجیدرضا حریری، رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می گوید: ریشه نوسانات اقتصادی به ناپایداری و ضعف اقتصاد ایران باز می‌گردد، زمانی که شاخص بورس ایران افت می کند، نرخ دلار در ایران بالا می رود، در حالیکه در هیچ کجای دنیا این گونه نیست.

وی در گفتگو با مهر می افزاید: این نشان می دهد مساله عمده اقتصاد ایران، سفته بازی است و سفته بازان این نقل و انتقالات را انجام می دهند، البته دولت مکلف است طبق برنامه های توسعه ای، وضعیت ارز را در بازار مدیریت کند. بخشی از این نوسانات نیز به دلیل ضعف مدیریت دولت و البته نبود ابزارهای لازم برای مدیریت باز می‌گردد.

حریری تصریح می کند: زمانی دولت، بزرگترین عرضه کننده مطلق در بازار ارز بود، اما الان دولت نیست و دست و بال دولت برای عرضه مناسب ارز در بازار برای اینکه بتواند شناور، مدیریت ارزی را اعمال کند، باز نیست و بر همین اساس، اگر اختلالات ۴ تا ۵ روزه ای در عرضه ارز از سوی بانک مرکزی پیش آید، نتیجه اش می‌شود آن چیزی که از چهارشنبه تا یکشنبه گذشته رخ داد.

وی معتقد است متقاضیانی در بازار ارز وجود داشته‌اند که عرضه کافی برای پاسخگویی به نیاز آنها وجود نداشته است و مشاهده می شود از دوشنبه که دولت ارز را عرضه کرد، قیمت ارز رو به کاهش نهاد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می‌گوید: به نظر می‌رسد آنچه ضروری است اینکه دولتی که براساس اعتماد مردم کار می‌کند، به جای آنکه فعالیت را براساس اقتصاد پیش برد که ابزارهایش را در اختیار ندارد، اعتماد را میان مردم احیا کند. چراکه آنچه باعث ثبات در اقتصاد ایران بعد از روی کار آمدن دولت جدید شد، سیاست‌های اقتصادی نبود، بلکه سیاست‌های سیاسی بود که براساس اعتماد مردم شکل گرفت و جواب داد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین می گوید: هرچقدر ضریب اعتماد بالاتر رود، آرامش بیشتری بر اقتصاد حاکم می‌شود.

نباید نگران نوسانات لحظه‌ای ارز بود

سیدحمید حسینی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران هم در این رابطه معتقد است: بازار ارز تحت تاثیر دو موضوع توافق هسته ای یا عدم توافق هسته ای می‌توانست واکنش منفی یا مثبت نشان دهد، توافق و عدم توافق می‌توانست بر روی ارز اثرگذار باشد. ممکن بود که عدم توافق در کوتاه مدت، قیمت ارز را شدیدا افزایش دهد و اگر هم توافق به صورت کامل صورت می‌گرفت، قیمت ارز به یکباره افت می‌کرد.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر می افزاید: هم اکنون که توافقات هسته ای تمدید شده است، خیلی نباید نگران قیمت ارز بود که نوسانات جدی داشته باشد، البته باید در نظر گرفت که ارز هم همانند سایر کالاها، باید روند نرخ ارز، صعودی باشد و با یک روند آرامی، قیمت ارز نیز مانند سایر کالاها افزایش پیدا کند.

حسینی می گوید: اگرچه دولت و سازمان‌ها برای تامین نیازهای اساسی مردم مشکل ندارند، چراکه منابعی از توافقنامه ژنو آزاد شده است، عمدتا صرف خرید مواد غذایی و دارو می‌شود و بازارها ثبات دارند، خیلی مردم هم زندگی شان تحت تاثیر نرخ ارز نیست.

وی تصریح می کند: با تمدید توافقات هسته‌ای، ارز روند افزایشی دارد، البته نوسانات شدید نیست، چراکه تقاضای ارز در حال افزایش است و واردات کشور هم در حال رشد است، ضمن اینکه امیدواری به آینده باعث شده است که کارهای تجاری کشور رونق گیرد و نیاز ارزی کشور افزایش یابد، البته برای برخی اقلام همچون مواد اولیه و فرآورده های نفتی، نیاز به دلار داریم.

حسینی می افزاید: در ترکیه، چین، ژاپن، هند و کره ایران منابع ارزی دارد، اما همه این منابع را نمی‌توان استفاده کرد، ضمن اینکه در یک ماه گذشته، انتقال پول از بانک‌ها کار را سخت کرده است، در گذشته ما راه‌هایی برای نقل و انتقال پول از کره، ژاپن و هند نداشتیم، بلکه برخی صرافان با شرکت‌های کاغذی، منابعی را از این کشورها خارج کرده و در سایر نقاط دنیا کالا می‌خریدیم.

وی ادامه می دهد: در گذشته هزینه این نقل و انتقالات ۳ درصد بود که ظرف یک ماه گذشته، این رقم به ۷ درصد رسیده است؛ چراکه چین حساب تعداد زیادی از شرکت‌های کاغذی ایران را مسدود کرده و این خود، اختلاف قیمت ارز مبادلاتی با آزاد را افزایش داده است، چراکه اگر در بازار ارز بررسی‌هایی صورت دهیم، مشاهده می کنیم، تقاضای ارزی برای قاچاق، مواد اولیه، دانشجویان و سفرهای برون مرزی کشور بسیار بالا است.

حسینی گفت: وقتی تضییق منابع داشته باشیم، طبیعتا باید انتظار داشته باشیم که اختلاف قیمت ارز مبادلاتی و آزاد افزایش یابد، البته ایران در بسیاری از حساب‌های خود در خارج از کشور ارز دارد، ولی این مشکلات باعث می‌شود که تضییق ارز داشته باشیم، اگر دولت بتواند بر این مشکلات غلبه کند، روند افزایشی نرخ ارز ملایم خواهد بود، اگر نتواند هرچه به سمت پایان سال برویم، اختلاف بین قیمت ارز مبادلاتی و آزاد بیشتر می‌شود.

دو عامل نوسانات اخیر نرخ ارز

همچنین محمدمهدی رئیس‌زاده، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز به خبرنگار مهر می گوید: دولت برای بودجه سال آینده، نرخ روزانه اعلامی بانک مرکزی، یعنی همان نرخ مبادله‌ای ۲۸۵۰ تومانی را در نظر گرفته و از سوی دیگر، کاهش قیمت نفت نیز مزید بر علت شده تا قیمت ارز در بازار افزایش یابد، اما با تدبیر دولت، هم اکنون نرخ‌ها کنترل شده است.

وی در گفتگو با مهر می افزاید: البته برخی‌ها قیمت نفت را تا ۶۰ دلار هم پیش‌بینی کرده‌اند که طبیعتا درآمدهای ارزی کشور از محل فروش نفت را کاهش می‌دهد و نباید فراموش کرد که ما تحریم هستیم و نمی‌توانیم هر چقدر دلمان می‌خواهد نفت بفروشیم.

به گفته رئیس زاده، با محاسبه سرانگشتی فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت و کاهش ۲۰ دلاری در هر بشکه تقریبا بودجه کشور روزانه با ۲۰ میلیون دلار کسری بودجه مواجه می‌شود، چرا که درآمدهای ما وابسته به نفت است و البته دولت خود بزرگترین دارنده ارز و مصرف‌کننده آن است.

وی، فعالیت سودجویان و آنهایی که در بازار ارز فعالیت می‌کنند را یکی دیگر از عوامل دامن زدن به افزایش نرخ ارز دانست و گفت: طبیعتا آنهایی که مقدار زیادی ارز خریده‌اند، تمایل دارند تا بازار ارز نوسان بیشتری داشته باشد تا سود بیشتری هم عایدشان شود.

عضو اتاق بازرگانی ایران همچنین تورم ۲۰ درصدی سال آینده، کاهش تولید ارز و بالا رفتن مصرف آن را منجر به ایجاد جو روانی دانست که نتیجه آن، این می‌شود که امروز نرخ ارز به ۳۳۷۰ تومان برسد.

وی گفت: طی ۸ سال اخیر ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی دولت بود که متأسفانه به جای آنکه صرف اصلاح زیرساخت‌های کشور شود، برای کنترل تورم و پائین نگه داشتن قیمت ارز به صورت تصنعی هزینه شد.

به هرحال، اگرچه فعالان اقتصادی نوسانات نرخ ارز را گذرا می‌دانند، اما امیدهای فعالان اقتصادی نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت، اکنون در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته، چراکه نوسانات نرخ ارز، باز هم کابوس چند نرخه شدن ارز را برای آنها زنده کرده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید: 1393/9/1412:43:14،
129
29

دولت با بالا بردن نرخ ارز به فکر کسری بودجه ای که به خاطر سقوط قیمت نفت با اون مواجه هست.

وقتِ اون نرسیده که مردم یه تکونی به خودشون بدهند تا اوضاع کشور خودمون رو خودمون رقم بزنیم؟

آقای روحانی دستت رو از توو جیب ملت بکش بیرون ...
علی: 1393/9/1412:54:56،
60
26
از این به بعد دیگر دلارهای خانگی مثل سال قبل روانه بازار نخواهد شد هفته قبل چشم های مردم ایران باز شد هفته قبل زنگ خطری بود برای مردمانی که اعتماد کردند به سود بانکی اگر خدای نکرده این اتفاق در روزهای اینده باز هم تکرار بشه پولهای مردم مثل یخ به سرعت آب خواهد شد
ب .ت.ر : 1393/9/1412:59:19،
53
25
یکی در این مقاله می گوید با تدبیر دولت قیمت ار ز کنترل شد! تزریق ارز به بازار که هنر نیست؟!. ارزی که بانک مرکزی وارد بازار می کند چه کسانی می خرند ؟! دلالها و قاچاق چی ها ! مشکل کشور بااین درمانهای موقتی حل نمی شود . کابوس بی ثباتی همچنان هست وول کن هم نیست .
کنجکاو: 1393/9/1413:15:48،
73
23
: عضو اتاق بازرگانی ایران همچنین تورم ۲۰ درصدی سال آینده، کاهش تولید ارز و بالا رفتن مصرف آن را منجر به ایجاد جو روانی دانست که نتیجه آن، این می‌شود که امروز نرخ ارز به ۳۳۷۰ تومان برسد. مرد عاقل...تورم 20 درصوی جو روانی ایجاد می کند و 4 روزه نرخ ارز را 10 درصد بالا می برد؟! حالا با تورم 50 درصدی واقعی با بنزین 1500 تومنی و نفت 60 دلاری و نرخ نان که قرار هست دوبار دیگر سال اینده افزایش پیدا کند (نقل قول رییس اتحادیه نانوایان) و عدم توافق مذاکرات هسته ای لطفا بگو نرخ ارز چقدر می شود؟!
کنجکاو : 1393/9/1413:33:39،
54
23
بنا بر گفته عضو اتاق بازرگانی: طی ۸ سال اخیر ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی دولت بود که متأسفانه به جای آنکه صرف اصلاح زیرساخت‌های کشور شود، برای کنترل تورم و پائین نگه داشتن قیمت ارز به صورت تصنعی هزینه شد.

۸ سال گذشته یا ۸ سال آقای احمدی نژاد؟ ضمنا شما می فرمایید دولت ۸۰۰ میلیارد دلار خرج کرده بود که تورم کاهش پیدا کند؟ که نرخ دلار تصنعی پایین نگاه داشته شود؟ پس چرا ما دچار تورم بالای ۵۰ درصد شدیم و دلار از ۱۰۰۰رد شد می رفت سمت ۴۰۰۰. من فکر نمی کنم قسمت اعظم ان ۸۰۰ میلیارد دلار اصلا جایی خرج شده و فقط امریکا و اتحادیه اروپاو بانک های تیلیار دلاری مثل استاندارد چارتر میدانند این پول وحشتناک کجا رفته چون خداشون جابجا کردند و انقال دادند!
بابک: 1393/9/1417:15:28،
30
29
مقصود آن دوره ای است که با دلار هزارتومانی کالاهای وارداتی حتی میوه و سایر محصولات کشاورزی و صنعتی که میشد در داخل تولید کرد بطور انبوه به بازار داخلی سرازیر شد که این کار دو امی نیاورد و با تحریم ها که آنموقع کاغذ پاره میگفتند همه چیز عوض شد و تورم 50 درصد با افزایش سریع نرخ ارز ایجاد شد چون وقتی ارزش پول ملی ناگهان سقوط میکندمرض های خفته عود می کنند !
عاقل: 1393/9/1418:59:16،
31
27
با وجود اینکه دلم نمی خواد ولی مجبورم چند نکته ساده را برای اهلش روشن کنم 1- محاسبه نرخ تورم سالیانه در 8 سال گذشته بر مبنای نرخهای داخلی بوده (یعنی اگر دولت دلش میخواسته نرخ واردات خوراکی و خیلی چیزهای دیگه تقریبا ثابت نگه داشته شده و تورمش صفر یا نزدیک صفر بوده) 2- فقط یک ساده لوح می تواند ادعا کند تورم داخلی40% شود ودلار نباید رشد کند 3- اگر تورم داخلی را با تعدیل نرخ واقعی دلار محاسبه کنید و با نرخ جدید واردات یکی کنید شاید از محاسبه نرخ پیشنهادی برای دلار (بدون دخالت دولت و پایه سال 84) شوکه شوید.
خدا به دولت آقای روحانی صبر عطا کند جدا کار مشکلی در پیش دارند
گودرزی: 1393/9/1413:40:45،
64
26
تمامش زیر سر خود دولت است اگردولت نخواهد یک ریال قیمت ارز تغییر نمیِ کند دستور مستقیم از طیب نیا به سیف میاید ، متاسفانه بانک مرکزی ما مطیع اوامر دولت است واستقلال ندارد .
بابک: 1393/9/1413:45:09،
53
21
واقعیت های اقتصادی را نمی توان با چرب زبانی و ادعاهای واهی و آرزو تغییر داد
اقتصاد رانتی قیمت نزولی نفت عدم نتیجه در مذاکرات دلال بازی و تورم بالا خواهی نخواهی منجر به افزایش نرخ ارز میشوند
درکل سرمایه را به شکل ریال نگه داشتن اشتباه است
محمد: 1393/9/1413:57:45،
48
34
قیمت نفت رو توی بودجه میخوان 70 تا 75 دلار ببینن ولی مطمئنا قیمت جهانی نفت تا حدود 45 تا 55 دلار کاهش پیدا میکنه. از اونجایی که دلار نرخش شناور آزاده، یعنی درامد ریالی دولت از فروش نفت عوض نمیشه. پس این اختلاف درامد میره روی قیمت دلار. یعنی حدود 15 تا 25 درصد افزایش نرخ دلار و به تبع آن افزایش چند برابری این عدد روی نرخ همه ی اقلام در سال آینده حتمیه. حداقل قیمت دلار در سال آینده 4000 تومانه و بیشتر. ایول با همین فرمون برین جلو ... !!!!
سامان : 1393/9/1414:36:41،
45
29
امروز تابناک نوشته پنت هاوس های از 160 میلیاردتا چند میلیارد تومانی در بالا شهر و چند سطر پایینتر از قول اقای ربیعی وزیر کار نوشته از شناسایی 12000000 دوازده میلیون فقیر درکشور ، من میخواهم بگم این همه فقیر را ننه من درست کرده یا همین اقایانیکه دم از مبارزه با فقر میزنند؟
رضا2: 1393/9/1501:33:43،
46
30
خودت بگو کی درستشون کرده؟
ناصر: 1393/9/1415:35:44،
44
30
دلار دیگه ارزون بشو نیس دیگه متاسفانه! چون هم ملت و هم دولت میخوان و هم امریکا از اونطرف برای تجریمهای بسیار شدید تا مرز جنگ نظامی میره.
امیدوار: 1393/9/1415:40:43،
50
92
خواب دیدی خیر باشه،دلار در تیر 94 3000 یا کمتر از 3000 خواهد بود،خیلی از شغل ها هستند که بیشتر از دلار سود میدن برو دنبال اونا.
sahar: 1393/9/1415:49:59،
47
25
كدام بانك را ميخوان منحل كنند؟. كاري كرند كه مردم به بانكها هم اعتماد ندارند. من ميرم دلار ميخرم و حسابم تو بانك مهر اقتصاد را ميبندم. اول سود بانكي را كاهش ميدهند بعد صحبت از انحلال بانك مي كنند
حسین: 1393/9/1415:54:18،
53
25
هر دم از باغ میرسد خبری، سال آینده حامل های انرژی ۴۰ درصد افزایش می یابد. آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند،فقط ایران و روسیه در حال ورشکستگی هستند.
salar: 1393/9/1418:38:46،
40
63
اقا ی صراف با کدوم بانک در بازار جهانی کار میکنی همه بانکها که رابطشون قطعه
امیدوار(پاسخ به صراف): 1393/9/1419:48:08،
28
52
احساسات نیست واقعیته،زمان معلوم خواهد کرد.
اقتصاددان: 1393/9/1420:33:22،
40
22
مطمئن باشید چیزی ارزان نخواهد شد ممکن است کمی ارزان شود ولی مقطعی است از نظر اقتصادی جهان در حال پیشرفت است و سطح زندگی روز بروز بالاتر میرود لذا تقاضا برای چیزهای جدید زیاد است و همین امر موجب افزایش تقاضا و گرانی اجناس میشود ایران همه از قافله جهان سالها عقب هست و برای وفق با آنها نیاز به سرمایه گذاری و حجم بالی سرمایه خارجی هست بنابراین تا میتوانید دلار بخریدو در مواقع لزوم از آن خرج کنید ضمنا همیشه همه تخم مرغها را دریک سبد نگذارید و سعی کنید هم ملک و هم دلار و ... سایر کالاها را خرید کنید حتی کود حیوانی بهتر از ریال است. همه ساله قیمتش افزایش پیدا میکند.
الناز: 1393/9/1421:30:39،
29
42
روز شنبه گذشته درست در پیک قیمت ارز .یکی از اقوام میخواست بخشی از سرمایشو دلار بگیره . من با توجه به اطلاعاتی که از این سایت بدست اورده بودم مانعش شدم آفرین به ایران جیب!
کوکی(مزدا): 1393/9/1500:02:03،
40
30
شما دقیقا اون بنده خدا را فریب داده اید
k: 1393/9/1423:09:29،
40
27
بابا آدم به کی بگه ریال عریستان شده 808 تومن واقعا داریم به کجا میریم یه مقدار آقایون چشاتونو رو به واقعیت وا کنید به جای اینکه رو به جیباتون وا میکنید......
hh: 1393/9/1500:29:03،
44
30
پیش بینی هات همه درست از آب در میان مرسی.
دهه 60: 1393/9/1500:46:41،
50
29
فقط میدونم این جو و این سیاستهای امروز و فردای این دستنکاران مملکت زندگی ما مردم به ویژه دهه 50 و 60 را خراب کرده و هر روزمان بدتر از دیروز میشود
حقوق بگير: 1393/9/1509:25:55،
51
37
دستكاري روزانه قيمت دلار از طرف بانك مركزي به دلالان بازار آزاد و همدستان آقاي سيف سيگنال مناسب را ارسال مي كند ، وزارت اقتصاد و بانك مركزي در خدمت اقتصاد صهيونيستها هستند و هميشه تئوريهايي را مطرح مي كنند كه نتيجه اش به ضرر ايران باشه. بريد ثبات اقتصادي را از عربستان وهابي ياد بگيريد كه نه دموكراسي داره و نه صنعت و نه چيزاي ديگه كه شما ادعا داريد.
آيا اين است آرمانهاي 36 سال پيش؟؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار