کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ورود قوه‌قضاییه به سود‌های بانکی نامتعارف

کدخبر:۸۱۵۷چهارشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۳:۳۲۳۴۲۱ بازدید

موضوع نرخ‌‌های نامتعادل بانکی و تخطی بانک‌ها از نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار سرانجام شورایعالی امنیت ملی و قوه‌قضاییه را مجبور به برخورد ...

موضوع نرخ‌‌های نامتعادل بانکی و تخطی بانک‌ها از نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار سرانجام شورایعالی امنیت ملی و قوه‌قضاییه را مجبور به برخورد با متخلفان کرد؛ خبری که رییس‌کل بانک‌مرکزی دیروز در جمع اعضای اتاق ایران اعلام کرد و گفت: «بانک‌مرکزی به‌شدت با نرخ‌های نامتعادل سود در سیستم بانکی برخورد می‌کند و قوه‌قضاییه و شورایعالی امنیت ملی نیز وارد عمل شده‌اند، ضمن اینکه تمامی بانک‌ها مکلف به رعایت ضوابط شورای پول و اعتبار در پرداخت سود هستند و نباید از آن تخطی کنند.»ولی‌الله سیف، دیروز میهمان نشست اعضای اتاق ایران بود؛ نشستی که در آن هم اعضای اتاق ایران انتقادات گسترده‌ای به نرخ سود بانکی و اقدامات بانک‌مرکزی وارد کردند و هم سیف از برخی مواضع فعالان اقتصادی گلایه کرد.

سود 40 درصدی تسهیلات بانک‌ها

بالابودن نرخ سود بانکی موضوع اصلی انتقاد اعضای اتاق به رییس بانک‌مرکزی بود. به گزارش تسنیم، در این جلسه یکی از فعالان اقتصادی گفت باوجود تصویب نرخ سود 22 درصد، برخی بانک‌ها و موسسات با نرخ سود 40 درصد تسهیلات می‌دهند. همچنین در این نشست یکی از تولیدکننده‌های حاضر در جلسه خطاب به سیف گفت که سیاست شما در قبال نرخ سود موجب شد تا بانکی که پیش از این با نرخ 14 درصد تسهیلات پرداخت می‌کرد با نرخ 22 درصدی تسهیلات را به تولید بدهد. در همین زمان سیف صحبت‌های این تولیدکننده را با طرح این پرسش که شما با سود 14 درصدی تسهیلات دریافت می‌کردید؟ قطع کرد. حاضران به دفاع از این تولید‌کننده خطاب به رییس‌کل بانک‌مرکزی تاکید کردند که بانک توسعه صادرات پیش از این با سود 14 درصد به تولید تسهیلات پرداخت می‌کرد. یکی دیگر از انتقادات هم انتقاد نماینده اتحادیه صادرکنندگان خشکبار بود که وی با بیان اینکه یک موسسه مالی و اعتباری در تابلو خود کلمه بانک قید کرده است، گفت: با مشاهده این موارد احتمال می‌رود افرادی وجود دارند که از بانک‌مرکزی قدرت بیشتری دارند.

شافعی: نرخ‌ تسهیلات شورای پول و اعتبار فقط روی کاغذ است

انتقاد دیگری که به عملکرد بانک‌مرکزی وارد شد از جانب غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران بود. وی ضمن گلایه از اینکه نرخ‌های سپرده و تسهیلاتی که شورای پول و اعتبار تعیین کرده فقط روی کاغذ است و در عمل رعایت نمی‌شود، گفت: روند اعطای تسهیلات به بخش‌ خصوصی سیر کاهشی و به بخش‌ دولتی سیر افزایشی داشته است. به گزارش ایسنا، شافعی اظهار کرد: براساس آماری که بانک‌مرکزی اعلام کرده، سهم بخش کشاورزی و معدن در شش‌ماهه نخست سال‌های 1391 تا 1393 از کل تسهیلات بانک‌ها به‌ترتیب 6.40 درصد، 4.39 درصد و 7.38 درصد بود و این در حالی است که در این مدت تسهیلات برای بخش‌های بازرگانی به‌ترتیب 5.46 درصد، 47 درصد و 5.49 درصد بوده است که این موضوع نشان می‌دهد روند اعطای تسهیلات به بخش‌های غیردولتی سیر کاهشی و به بخش‌های دولتی سیر افزایشی داشته است. وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه نرخ‌های سپرده و تسهیلاتی که شورای پول و اعتبار تعیین کرده فقط روی کاغذ بوده و در عمل رعایت نمی‌شود، تاکید کرد: به‌عنوان مثال قرارداد‌هایی که نرخ سود آنها 22 درصد مکتوب شده ولی در عمل سود دریافتی بیش از 27درصد است و این موضوع یکی از مواردی است که باید به آن توجه کرد. همچنین شافعی از بانک‌مرکزی تقاضا کرد به وظایف نظارتی خود بیش از گذشته توجه کند، چون با وجود ابلاغ مصوباتی از سوی دولت‌ و بانک‌مرکزی بخش‌هایی از کشور به آن بی‌توجهی می‌کنند.

سیف: در عجبم چرا تولیدکننده‌ها از شرکت‌های کاغذی شکایتی ندارند؟

اما در این نشست تنها اعضای اتاق ایران به سیف انتقاد نکردند، سیف هم در واکنش به‌گفته شافعی در مورد نرخ‌های کاغذی سود تسهیلات، گفت: در عجبم چرا تاکنون تولیدکننده‌ها از فعالیت شرکت‌های کاغذی و تولیدکننده‌های صوری گلایه‌ای نکرده‌اند. سیف خطاب به حضار جلسه گفت: واقعا توقع دارم که وقتی در این جمع حاضر می‌شوم به من این هشدار را بدهید که فکر نکنید که هر کسی که از تولید می‌گوید واقعا تولیدکننده است. دوست دارم بشنوم که تولیدکنندگان از من بخواهند که منابع را به سمت منابع واقعی ببرم، اما هیچ‌وقت این را نشنیدم، آن هم در حالی که شرکت‌های کاغذی با نام تولید‌کننده تسهیلات کلانی را از بانک‌ها به وسیله رانت دریافت کرده‌اند. سیف ضمن اشاره به اینکه تولیدکنندگان با رکود و با فشارهای سنوات قبل دست به گریبان هستند، تصریح کرد: اما قبول داشته باشید که ظرف 15، 16ماه نمی‌توان تمام ایرادات را رفع کرد، عنایت کنید به جهت‌گیری بانک‌مرکزی و اگر این جهت‌گیری ایراد داشت به ما بگویید تا آن را رفع کنیم.

برخورد شورایعالی امنیت با سودهای نامتعارف

در میان انتقادات اعضای اتاق ایران، واکنش سیف هم رد این انتقادات بود و هم پذیرش برخی از آنها. وی در واکنش به اظهارات شافعی مبنی براینکه بانک‌ها در عمل نرخ سود 22 درصدی را رعایت نمی‌کنند، اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر نرخ‌های سود را کمی اصلاح کردیم ولی هنوز کامل نیست. وی افزود: برای عقود مشارکتی حداقل نرخ سود 22 درصد در نظر گرفته شد تا منابع سپرده‌گذاری در جهتی برود که حقوق وی تامین شود؛ چراکه بانک‌مرکزی نمی‌تواند به ضرر سپرده‌گذار حاتم‌بخشی کند. رییس‌کل بانک‌مرکزی تاکید کرد: در بانکداری اسلامی و رعایت کامل عقود و نرخ‌های سود می‌توان به عملکرد برخی بانک‌ها ایراد گرفت. بانک‌مرکزی به‌شدت با نرخ‌های نامتعادل سود در سیستم بانکی برخورد می‌کند و قوه‌قضاییه و شورایعالی امنیت‌ملی وارد عمل شده‌اند، اما بدون التهاب‌آفرینی در بازار با اقدامات صورت گرفته و فعالیت‌های غیرقانونی برخورد می‌شود. وی از برگزاری جلسه‌ای در روز یکشنبه برای تعادل در نرخ‌های سود بانکی خبر داد و گفت: هدف دولت آن است که نرخ‌ها بدون روش‌های دستوری تعادل یابند، چرا که به مرور به این نتیجه می‌رسیم که نرخ‌های بالا نمی‌تواند استمرار یابد.

رشد نقدینگی 1.29 درصدی شهریورماه

مروری بر آمار رشد نقدینگی و رشد اقتصادی از دیگر اظهارات سیف در این نشست بود. رییس‌کل بانک‌مرکزی با توجه به اینکه نرخ تورم روند نزولی خوبی را طی می‌کند به انتقادات رشد اقتصادی 6.4 درصد اینطور پاسخ داد که بانک‌مرکزی آمار غلط نمی‌دهد و رشد 5.4 درصدی اقتصاد غلط نیست و ممکن است. چراکه بانک‌مرکزی ممکن است آمار را متوقف کند ولی هیچ‌وقت آمار غلط به مردم نمی‌دهد. رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به آمار نقدینگی در بازه‌های زمانی مختلف تصریح کرد: در سال91 رشد نقدینگی 30 درصد و سال گذشته 1.29 درصد بوده است؛ رشد نقدینگی در یک سال منتهی به 91، 4.26 درصد، یک سال منتهی به شهریور سال گذشته 9.25 درصد و 12 ماه منتهی به شهریور امسال 1.29 درصد بوده که معنای آن این است که متوسط نقدینگی در 12 ماه منتهی به شهریور امسال بالاتر از دوره‌های قبل است. وی اضافه کرد: در شش‌ماهه اول سال 91 رشد نقدینگی 6.13 درصد، شش‌ماهه اول سال گذشته 9.9 درصد و شش‌ماهه اول امسال 9.9 درصد گزارش شده است؛ این حجم بالای نقدینگی در حالی است که بسیاری بانک‌مرکزی را متهم به کنترل تورم در قبال تعمیق رکود می‌کنند که البته برخی جاها افرادی رشد بالای نقدینگی طی یک سال اخیر را تهدیدی برای دستاورد کنترل تورم می‌دانند.

انتقاد مظاهری از اظهارات ارزی یک‌سال قبل

میهمان دیگر صبحانه کاری اتاق، رییس‌کل سابق بانک‌مرکزی بود. طهماسب مظاهری از اظهارنظر ارزی یکسال پیش سیف مبنی بر اینکه «قیمت دلار به کف رسید» انتقاد کرد و با بیان اینکه این اظهارات برای وی خیلی سنگین تمام شد، گفت: سیاست سرکوب نرخ ارز در کشور حاکم شده است. به گزارش «مهر»، مظاهری افزود: بانک‌مرکزی نیاز به کمک اعضای اتاق بازرگانی برای اعمال کار کارشناسی بر روی نرخ ارز دارد تا از فشار سیاست نرخ ارز نجات یابد.

رییس‌کل بانک‌مرکزی گلایه دیگری هم از تولیدکنند‌ه‌ها داشت. وی گفت: چرا زمانی که من اعلام کردم «قیمت ارز به کف رسید» از این موضع حمایت نکردید؟ وی گفت: سال گذشته که اظهارنظری در مورد نرخ ارز در اتاق بازرگانی کردم، پیش‌بینی می‌کردم که بازخوردهایی داشته باشد. آن زمان نرخ ارز دوهزارو980 تومان بود و اعلام کردم که به کف رسیده است. متاسفانه پس از اینکه این اظهارنظر را کردم، صادرکنندگان و تولیدکنندگان گرچه معنای آن را درک کردند اما هیچ حرفی در رسانه‌ها از آنها منتشر نشد و این تنها رسانه‌ها بودند که نسبت به آن انتقاد کردند اما باید تولیدکنندگان از منافع کشور حمایت می‌کردند. وی افزود: آن زمان که من گفتم نرخ دلار به کف بازار رسیده، قیمت‌ دلار 2980 تومان بود، فکر می‌کنم مصلحت‌های حفظ اشتغال، رشد تولید و اقتصادی نیازمند اقتضائاتی است که بانک‌مرکزی باید آن را دنبال کند.
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مجيد : 1393/8/2808:04:42،
67
32
آقاى سيف سياستهاى ارزى شما كشور را به سمت ركود بيشتر برده حتى توليد كننده هم كه شما فكر مى كنيد ازش حمايت مى كنيد نياز به ارز ارزان براى مواد اوليه داره, شما فكر مى كنى توليد كننده از خاك عناصر مورد نيازش را استخراج مى كنه! !!
رضا1346: 1393/8/2818:50:53،
15
30
دو صد گقته چون نیم کردار نیست .
مجيد: 1393/8/2808:17:10،
123
32
اي كاش همونطور كه دوستان نگران سود سپرده ها هستند، نگران سود تسهيلات هم بودند. والا الان هر جا ميگرديم همه بانكا سود سپرده رو كاهش دادند ولي سود تسهيلات در هيچ بانكي كم نشده است.
کیا: 1393/8/2808:47:23،
38
28
جالب اینجاس میگه چرا تولیدکنندگان با شرکت های کاغذی مشکلی ندارن
خوب تولید کننده از همون طریق وام میگیره دیگه چه کاری از دستش بر می آید آخر....!!!!
تازه اگه تولیدکننده هم حرف بزنه میوفته اوین آب خنک میل می کنه....
حمید: 1393/8/2808:25:55،
56
29
واقعا که! اگر اینهمه انرژی روی بحث اشتغال و بهبود وضعیت تولید گذاشته بودین الان وضعیت این نبود. دولت منافع خودشو نمیخواد استفاده کنه تا اول وضعیت مردم بهتر شه بعد سود بانکی رو کاهش بده موقعی که مردم وضعیت زندگی خوبی دارن اصلا سود بکنین صفر، نه حالا که مردم واقعا نیاز دارن به این پول سود چاره ای نیست ای کاش ب گوش بزرگان کشور برسه.
امین: 1393/8/2810:00:06،
48
29
دقیقا همین.من اگر شغل و رفاه درست خسابی داشتم اصلا به سود بانکی نیاز نداشتم میرفتم یه خونه درست حسابی میخریدم اقایان شما از خزانه ملت وضعیتو بهتر نکنین مردم بدبختن با پولهای خودتون و پولهای اختلاس ها وضعیت اقتصادی رو بهتر کنین.
حمید: 1393/8/2808:45:06،
55
19
آقا دوس داریم پولمونو بذاریم تو بانک با سود بالا. به قوه قضاییه و بانک مرکزی چه ربطی داده؟کسی می دونه کدوم بانک سود 40 درصد میده تا ما هم سرمایه گذاری کنیم؟؟
titak: 1393/8/2810:43:17،
23
17
40 درصد سود وام میگیرن نه اینکه 40 درصد سود به سپرده مردم میدن.
نگی نگفتی: 1393/8/2821:27:37،
23
28
موسسه نور یکساله28%

پنج ساله32%
مریم: 1393/8/2809:27:40،
31
33
چرا قوه قضاییه رو درگیر بهره های سرسام آور بانکی نمیکنید...
هرمز: 1393/8/2809:56:58،
48
32
آقای روحانی به شما میگم : با انتخاب آقای سیف به محبوبیت خودت لطمه زدی و از چشم همه افتادی
المان: 1393/8/2816:01:01،
18
28
بانک مرکزی رو فقط دکتر قاسمی میتونه اصلاح کنه ولاغیر
بانک پاسارگادرو تو عرض 9سال درمنطقه خاورمیانه مطرح کرده وفکرش هم فقط حرف اول تو دنیاست ومیتونه.
حیف که قبول نکرد بره بانک مرکزی .
علی: 1393/8/2810:48:50،
45
28
والا اگه یه کم هم بهفکر سودهای کلان تسهیلات هم بودند بد نبود .سود سپرده ها باید کم بشه به جای اون روز به روز سود تسهیلات میره بالا .
موافق +++
مخالف----
shokri: 1393/8/2811:08:03،
75
38
دولت حتما یه چیزی از سود میخواد برا همینمعترض شده اینا اینن
سود بانکی به 37 و 40 درصد رسیده ولی هنوز تا 100 درصد خیلی راهه
سینا: 1393/8/2813:21:30،
31
21
این اقای سیف هم مانند وزیر صنعت اصلا به فکر مردم نیست عملکردشان تو این یه سال و اندی بهترین مصداق این حرف است از دولت تدبیر انتظار مدیران لایق داشتیم
پدرام: 1393/8/2903:39:57،
33
19
و البته مصلحت طبقه سرمایه دار وابسته به رانت دولتی...
قیصری تراب: 1393/8/2904:39:22،
27
31
آقای سیف سلام.ازسال 89تاکنون دنبال وام شن وماسه هستم کارخانه رابه هرزحمت افتتاح کردم کل سرمایه خودوبرادران راهزینه کردم وتاکنون وام به اینجانب ندادند2باربه وزارت صنعت ومعدن رفتم نتیجه نگرفتم بیل مکانیکی کوماتسو220مبلغ 125میلیون بوده حال 700میلیون شده کارخانه من هم به علت ندادن وام راکدهست لطفا بگیدچکارکنم.لااقل به تولیدکنندگان بخش صنعت صنف مایکبیل مکانیکی بدون کمرگ وباعرض دولتی داده شود.تاتولیدرونق پیداکند.واشتغال ایجادشود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار