کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آشنایی باشرایط و نحوه ثبت نام خودرو در ایران

کدخبر:۷۶۸۳سه شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۳:۴۶۳۱۰۴۹ بازدید

در بسياري موارد هنگام خريد خودرو با اصطلاحاتی مواجه ميشويم كه توجه به مفاهيم آنها ميتواند در خريد خودرو كمك شاياني کند اصطلاحاتي نظير ثبت نام ...

در بسياري موارد هنگام خريد خودرو با اصطلاحاتی مواجه ميشويم كه توجه به مفاهيم آنها ميتواند در خريد خودرو كمك شاياني کند اصطلاحاتي نظير ثبت نام اينترنتي، دعوتنامه، تبديل، صلح نامه، انصراف ، سود مشاركت، سود تاخير و... كه همگي جزء پارامترهاي اصلي در فرم درخواست خريد خودرو محسوب ميشوند. با اين توضيح، آگاهي از اين مفاهيم براي متقاضيان خريد خودرو ضروري بوده و يك خريد كاملا مناسب را نويد ميدهد.

مقوله فروش و انجام به موقع تعهدات ثبت نام خودرو در نمايندگي‌هاي مجاز نيز يكي از پارامترهايي است كه اگر به صورت صحيح و مناسب و طبق دستورالعمل‌ها، بخش‌نامه‌ها و آیين‌نامه‌هاي مربوطه انجام پذيرد مي‌تواند باعث جلب رضايت و خشنودي مشتريان شود. نقش نمايندگان و به خصوص مسوولان فروش نمايندگي‌ها و اهميت آگاهي آنان در امور مربوط به فروش خودرو نيز بسيار مهم و كليدي بوده و مي‌تواند كمك بسزايي در پيشرفت روزافزون صنعت خودرو و افزايش اعتبار اين صنعت مهم كشور داشته‌باشد.

يكي ديگر از روش‌هاي مرسوم كه اخيرا مورد توجه قرار گرفته است روش ثبت نام اينترنتي است كه در اين روش مشتري با مراجعه به درگاه اينترنتي شركت خودروسازي نسبت به ثبت‌نام و خريد خودرو اقدام مي‌کند. از الزامات اين روش داشتن كارت بانكي معتبر با موجودي كافي برای پرداخت وجه به صورت اينترنتي و آنلاين است. بد نيست بدانيد كه در روش اينترنتي، هر فرد با كد ملي خود فقط مي‌تواند هر شش ماه يك بار، يك دستگاه خودرو ثبت نام كند. اين تمهيد براي جلوگيري از سوء استفاده دلالان و واسطه‌ها انديشيده شده و از چند ماه پيش در سايت فروش اينترنتي خودروسازان به اجرا درآمده استاطلاعاتی كه در زیرمي‌آيد، به صورت عمومي در ميان خودروسازان رايج بوده و ممكن است در موقعيت‌هاي زماني مختلف و بسته به شرايط كاري فروشنده با تغييراتي همراه شود، بنابراين اگر قصد خريد داريد حتما قبل از تصميم‌گيري نهايي، براي اطلاع از آخرين روش‌هاي فروش و جزیيات دقيق آن به يكي از نمايندگي‌هاي فروش محصولات خودروسازان مراجعه كنيد.


انواع مشتريان

از ديدگاه معامالت و خريدو فروش خودرو مشتريان به سه گروه تقسيم بندي می‌شوند گروه اول مشتريان حقيقي هستند كه شخصا در تمامي مراحل عقد و اجراي مفاد قرارداد حضور داشته و به انعقاد قرارداد با شركت اقدام ميکنندگروه دوم شامل مشتريان حقوقي هستند كه بر اساس مستندات حقوقي به عنوان نماينده و يا وكيل مشتري اصلي به شركت معرفي شده و برای عقد قرارداد و پي‌گيري اجراي مفاد آن اقدام ميکنند. مشتريان عمده گروه سوم نیز مشتريان هر شركتي را شامل می‌شوند؛ اين دسته از مشتريان براي خريد عمده بيش از300 دستگاه خودرو از شركت به صورت حقيقي و يا حقوقي عقد قرارداد ميکنند كه معمولا نهادها و سازمان‌هاي دولتي و حكومتي جزء اين گروه دسته بندي مي‌شوند.


مدارك مورد نياز براي ثبت نام

اشخاص حقيقي بايد كپي شناسنامه، كپي كارت ملي و مدارك مربوط به احراز محل سكونت (سند مالكيت يا اجاره‌نامه معتبر) را هنگام مراجعه به نمايندگي به همراه داشته باشند. در مورد اشخاص حقوقي نيز كپي اساس نامه شركت، نامه معرفي نماينده، شماره ثبت و نوع شركت (روزنامه رسمي) و مدارك مربوط به نشانی محل شركت (سند مالكيت يا اجاره نامه معتبر) بايد به هنگام مراجعه به نمايندگي يا دفتر فروش نزد نماينده حقوقي شركت خريدار باشد.


انواع روشهاي فروش :

پيش فروش

نوعي از فروش است كه به صورت يك يا چند مرحله‌اي انجام مي‌شود و به مبالغ وديعه مشتري، سود مشاركت و تخفيفات احتمالي تعلق مي‌گيرد. پيش فروش عموما به دو صورت عادي و قطعي انجام و براي آن دعو‌ت‌نامه نيز ارسال مي‌شود. پيش‌فروش عادي، به روشي از فروش اطلاق ميشود كه در آن قيمت نهایي خودرو قيد نشده، اما در زمان ارسال دعوت‌نامه به مشتري اعلام ميشود تا نسبت به واريز مابه‌التفاوت وجوهي كه قبال واريز كرده و قيمت خودرو، اقدام كند. در اين روش، به مبالغي كه مشتري قبل از تحويل خودرو پرداخت مي‌كند، طبق قرارداد سود تعلق مي‌گيرد. اما در روش پيش‌فروش قطعي، قيمت خودرو در زمان عقد قرارداد مشخص است و حتي اگر در زمان تحويل، قيمت خودرو تغييري كرده باشد با همان قيمت قيد شده در قرارداد به مشتري تحويل خواهد شد. در اين روش، به مبالغي كه مشتري پرداخت مي‌كند، سود تعلق نمي‌گيرد.


فروش قطعي

به طور كلي نوعي از فروش است كه در آن قيمت خودرو به صورت كامل در زمان عقدقرارداد از طرف شركت تعيين شده و از مشتري دريافت مي‌شود و زمان تحويل آن طبق بخش نامه تعيين شده است. قيمت اعالم شده در بخش نامه با احتساب سود و تخفيفات احتمالي در نظر گرفته مي‌شود.


فروش فوري

نوعي از فروش است كه در آن پس از ثبت‌نام متقاضي در نمايندگي و يا وب سايت شركت خودروسازي، خودرو طي مدت زمان اعلامي در بخش‌نامه به مشتري تحويل مي‌شود. اين مدت معمولا 20 يا 30 روزه است. در اين نوع فروش هيچ‌گونه سود وديعه و انصرافي به مشتري تعلق نمي‌گيرد. فروش فوري مي‌تواند از محل اماني نمايندگي، از محل رزرواسيون و يا از محل كارخانه تامين شود.


فروش اعتباري يا چكي

نوعي از فروش است كه در آن مشتري بخشي از بهاي خودرو را به صورت نقدي و بخشي از آن را به صورت چكي (يك يا چند چك) پرداخت مي‌کند. در زمان ثبت‌نام به صورت فروش نقد و اقساط نمايندگي بايد موارد مربوط به دريافت چك از مشتريان از قبيل صدور چك‌ها در وجه شركت خودروساز، تاريخ و وجه چك‌ها، امضا چك‌ها توسط مشتري و ضامنان، گواهي امضا محضري مشتري، پرينت حساب متصل به چك‌ها و مخدوش نبودن چك‌ها را به دقت مد نظر قرار دهدقرارداد فروش و مفاهيم آن به هر گونه تعهد مكتوب بين مشتريان (حقيقي، حقوقي و عمده) و شركت خودروساز جهت فروش و تحويل محصولات توليدي شركت قرارداد فروش اطلاق ميشود.


شماره مشتري

شماره اي است منحصربه فرد كه سيستم فروش پس از وارد کردن كليه اطلاعات سجلي و نشانی مشتري به ايشان اختصاص ميدهد. به عبارتي ديگر اطالعات شماره مشتري، همان اطلاعاتي خواهد بود كه بر روي اسناد خودرو چاپ خواهد شد. بنابراين دقت در زمان ثبت اين اطالعات بسيار ضرورت دارد چرا كه ويرايش آن به سادگي امكانپذير نیست.

با فرض اين كه مشتري اولين ثبت نام خود را انجام ميدهد در بدو ثبت نام، يك شماره مشتري ايجاد شده و ثبت نام آغاز می‌شود. براي ثبت نام‌های بعدي از شماره مشتري تخصيص يافته به مشتريان استفاده مي‌شودمعموال دو رقم اول شماره مشتري، گوياي سالي است كه مشتري براي اولين بار برای خريد از شركت ايران‌خودرو اقدام كرده است.


دعوتنامه

به مدركي اطلاق مي شود كه در آن شرايط تكميلي قرارداد (چه از لحاظ تكميل وجه و يا تبديلات و...) به مشتري اعالم شده و بر اساس آن مشتري براي دريافت خودرو باید اقدام کند. از طريق برگه‏ دعوت‌نامه، مشتري آگاه ميشود كه چه ميزان باید مابه التفاوت پرداخت کند. همچنين ممكن است در دعوت‌نامه به مشتري پيشنهاد شود كه در صورت تمايل ميتواند قرارداد خود را به خودروهاي ديگر و با شرايط نقد و اقساط تبديل و يا آپشن هاي خاصي را درخواست کند.


تاريخ هاي مندرج در دعوتنامه

تاريخ صدور كه نشان دهنده زمان صدور دعوت‌نامه توسط سازمان فروش شركت است. تاريخ مهلت واريز وجه مابه‌التفاوت كه عبارت است از زماني‏ كه مشتري مهلت دارد وجه مابه التفاوت را واريز کند و تاريخ محاسبه سود كه نشان دهنده مدت زمان محاسبه سود وديعه مشتري است كه به مشتري اعلام می‌کند، سود وديعه ثبت نام تا چه زماني محاسبه شده است. در صورتي‏ كه خودرو بعد از اين تاريخ تحويل مشتري شود و مشتري طبق مهلت در نظر گرفته شده وجه مابه التفاوت را واريز کرده باشد، سود تاخير در تحويل به مشتري پرداخت ميشود.

تبديل به حالتي در فرآيند فروش گفته مي شود كه بر اساس آن مشتري و يا شركت خواهان تغييري در خودروي ثبت نامي و يا شرايط قرارداد باشنداگر درخواست اين تبديل از طرف شركت مطرح شود اصطلاحا به آن تبديل بخش نامه اي اطلاق و اگر درخواست تبديل از طرف مشتري اعلام شود به آن تبديل غير بخش‌نامه اي گفته ميشود.


صلح نامه

به حالتي از فرآيند فروش گفته مي شود كه در آن قرارداد، از مشتري صاحب قرارداد به مشتري ديگر، با همان شرايط انتقال يابد.صلح‌نامه يا انتقال تعهد به مفهوم واگذاري يك تعهد (ثبت نام) به شخص ديگري بدون پرداخت هرگونه وجهي (مانند حق محضر) است. در اين نوع انتقال كليه حقوق شرعي و قانوني قرارداد از شخص انتقال دهنده به شخص انتقال گيرنده منتقل می‌شود.


شرايط انجام صلح

حضور طرفين انتقال دهنده و انتقال گيرنده به همراه يك نفر شاهد در محل نمايندگي كه خودرو ثبت نام شده الزامي است. دريافت مشخصات شناسنامه‌اي انتقال گيرنده به همراه ثبت مشخصات در پشت كپي مدارك نظير نشانی پستي، تلفن، منطقه شهرداري، كد ملي، كد پستي 10 رقمي جزء الزامات انجام صلح استسپس فرم درخواست خريد خودرو (قرارداد) از شخص انتقال دهنده دريافت و فرم انتقال تعهد توسط نمايندگي تكميل و از طرفين امضا و اثر انگشت بر روي فرم اخذ مي‌شود ضمنا گواهي امضای محضري انتقال‌دهنده حتما بايد ضميمه پرونده باشد.


انصراف

به حالتي در فرآيندفروش گفته مي شود كه در آن مشتري خواهان فسخ قرارداد خود با شركت باشددر صورت انصراف مشتري از خريد خودرو در محل نمايندگي به دليل مشاركت در سرمايه‌گذاري مشتري در امر توليد، معمولا درصدي تحت عنوان سود انصراف وديعه به مشتري بر اساس بخش‌نامه فروش مرتبط تعلق ميگيرد. مبلغ وديعه به همراه سود متعلقه بر اساس تاريخ‌های مندرج در مفاد قرارداد به حساب مشتري واريز می‌شود .

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/8/612:59:15،
160
139
دوستان هر چی میخرید ال 90 نخرید. چون نه تولید میشه و نه قطعاتش کیفیت دارند. اینکه همه مکانیکها میگن خوبه همش حرفه. حداقل ماشینی بخرید که از سواری باهاش لذت ببرید. نه اینکه گاری مثل ال 90 بخرید
مهدی: 1393/8/613:13:30،
64
86
206 چطوره
عمو: 1393/8/613:36:07،
90
57
دوستان این حالش خوب نیس شبا خواب لامبورگینی میبینه بیچاره
پاسخ: 1393/8/614:01:15،
50
23
محصولات ایران خودرو بین دلالها خرید و فرش میکنند
تحریم فرغون: 1393/8/614:40:54،
67
132
نظرسنجی
چرا خرید خودرو رو تحریم کردی؟
با هدف ورشکستگی خودرو ساز و اتحاد با مردم +++++++++
پولی برای خرید خودرو ندارم ------------------
صادق: 1393/8/615:19:56،
34
27
آره بخدا راست میگه،منم موافقم!
امیر: 1393/8/615:34:58،
66
65
ال 90 دارم خیلی ام راضی ام
استاد: 1393/8/615:42:43،
43
23
آقای تحریم فرغون واقعا پولی برای خرید نیست ، میگیم تحریم میکنیم تا ضایع نشیم ! وگرنه اتحاد مردم ایران که سهله ، اتحاد مردم جهان هم برای به اصطلاح ورشکستگی خودروسازا کافی نیست ، چه دل خجسته ای داری شما !!!!
این جمله ی شما ( نمیخریم تا ارزون بشه !!!! ) هم فقط به درد خودت میخوره !!!
پویا: 1393/8/616:39:12،
39
46
بر خلاف نظر رضا...اگر ماشین داخلی میخرید فقط و فقط ال نود بخرید.از روز اول تا به امروز قطعات اوریجنال داره .تحت نظر رنوی فرانسه مونتاژ میشه.قطعات را شرکت رنو پارس تامین میکنه که اکثر لوازم فنی ان فرانسویه.تنها خودروییه که برای کارخانه سود زیادی نداره ولی برای مصرف کنندهبسیلر رضایت بخش ومطمین میباشد..من 6ساله دارم فقط بنزین زدم وروغن وفیلتر.هنوز به کیفیت روز اوله.تازه 100.000 تا کار کرده تسمه تایم هم عوض نکردم.هرکه داره بسیار راضیه...فهمیدی اقا رضا.
اردلان: 1393/8/618:28:18،
36
45
پاسخ به پویا: احتمالا شما به جز ال لگن سوار ماشین دیگه ای نشدی! این چیزای که میگی مال خودرو بنز و بی ام دبلیو هست داداش! و گرنه ال لگن 100 هزار تا که بری حداقل 2 بار واشر میزنه! در ضمن اول فکر کن بعدا دروغ بگو! عمر مفید تسمه تایم 60000 تا هست نه 100 تا ! افتاد ؟!
میلیونر: 1393/8/619:29:27،
31
30
آقای تحریم فرقون متنی ننویس که بهت بخندن !
" با هدف ورشکستگی خودرو ساز و اتحاد با مردم +++ " یعنی چی؟
داری جوک میگی ؟ مردم چیکار میتونن بکنن مگه ؟ اتحاد مردم کجا بود ؟ شما نخر تا اینا ورشکست بشن !!!!! البته شک دارم پول خرید چرخشو داشته باشی !
بهرام: 1393/8/621:55:51،
32
23
من ٣ ساله ال ٩٠ دا رم و واقعا تحت فشار باهاش رانندگي كردم و واقعا از كيفيتش راضيم و در ضمن من قبلا ٢٠٦ داشتم و كاملا ناراضي بودم
تحریم فرغون: 1393/8/622:07:38،
24
24
یه نظرسنجی ساده بود برای فهمیدن دلیل رکود بازار خودرو
دوستان چرا داغ کردن؟
نگران نباشین عزیزان :)
سعید: 1393/8/613:28:50،
57
19
باسلام خدمت دوستان
بنده مدتی هست که قصد خرید یک شاسی بلند وارداتی به صورت ثبتنام از طریق نمایندگی هاشون هستم که متاسفانه به علت قرارداد ها که به صورت یک طرفه است منصرف شدم .
شرکت ارین موتور(میتسی..
پولتونو میگیره انتخاب رنگ با شما نیست و موقع تحویل به قیمت بازار محاسبه میکنه هیچ سود مشارکت هم نداره . رفتار پرسنل در حد خوب.
شرکت نگین خودرو (رنو):پولتونو میگیره ماشین و بعد از ماها انتظار و تاخیر بدون پلاک تحویل میده ولی قیمت قطعی البته قیمت مالیات رو به شما از اول نمیگه که خودرو به نظر ارزون بیاد .رفتار پرسنل خیلی سرد و بی ادبانه هست
کیا هم تلفنی صخبت کردم چون خیلی گرونتر از بازار هست و تحویل ماها طول میکشه نرفتم . رفتار پرسنل تلفنی عالی.
بقیه شرکت ها هم دیگه نرفتم پشیمون شدم از وارداتی ها .به این نتیجه رسیدم
قید ثبتنام رو بزنم و یه اسپروتیج صفر بخرم تقریبا 10 میلیون ارزون تر از نمایندگی
شوشي: 1393/8/613:45:44،
25
53
اگه خداي نا كرده به نمايندگي ها جهت تعمييرات مراجعه كني چون گارانتي نداري يك حالي وپولي ازت بگيرند كه يادت بره تيز بازي در إوردي وماشينت رو ١٠ ميليون ارزونتر خريدي عزيز
حرفه ای: 1393/8/614:42:29،
28
19
دوست عزیز حتما حواست به اپشن های تقلبی و چینی که به جای فابریک گذاشتند باشه ماشینی که دارای اپشن های فابریک هست گرانتر هستش
نيما: 1393/8/615:49:49،
49
16
اولا در جواب دوستمون كه ميگه گارانتي
دوست خوبم صحبت از پژو و پرايد كه نيست صحبت از ماشينهايي هست كه فقط و فقط تا ساليان سال بايد آب و روغنش چك بشه .
در مورد رنگ موافقم ولي آپشنهاي چيني را اگه ميشه بيشتر توضيح بدين اين آپشنها منظورتون ماشينهاي مونتاژ داخل هست يا ماشينهاي وارداتي را هم شامل ميشه ؟
مجید: 1393/8/616:07:54،
37
27
بیا کرمان X33 و X60 ثبت نام کن، ماشینای با کیفیتی ان، کشور عزیزمون پولی ام بابتشون نداده،، پول نفته !!!!!
م: 1393/8/615:46:19،
35
18
فروش فوري

نوعي از فروش است ..... معمولا 20 يا 30 روزه است!!!!!!!!!
آرمان: 1393/8/620:01:28،
27
34
ای بابا .. بس کنید دیگه .. فقط کل کل
بحث گرون شدن تخم مرغ هم سایت بزاره شما باز از ال 90 و 206 میگید.
هر کی هر چیزی که احساس رضایت می کنه خریداری می کنه . همه آدم ها یکجور افریده نشدند. طرز فکر ها متفاوته.
ما همش از دولت و اینجور مسائل صحبت می کنیم و هزار تا ایراد می گیریم . نگاه کنید خود ما طاقت دموکراسی و پذیرفتن نظرات همدیگر نداریم.
شرط می بندم خیلی از شما که راجع به خودروسازهای ایرانی صحبت می کنید واقعا چیزی از تولید ناب و سازمان ناب که اولین بار تویوتا مبدع اون بود نمی دونید. همه ما متخصصان تولید صنعتی اصول و ابزارهای ناب سازی سازمان از جمله پوکایوکه، جیدوکا، آندون، تولید کششی TPM, DFXs و خیلی دیگه از این تکنیک ها رو می شناسیم. در تولید جهانی موجودی جزو اتلاف ها محسوب می شود اما با توجه به تورم و تحریم کشور چاره ای نیست. اگه همین صنعت متوقف بشه کلی کارگر بیکار می شوند.
آزیتا: 1393/8/621:31:18،
21
26
آیا می دانید شرایط پیش فروش پارس جدید حدود6 میلیون سود داره پس از اول آذر فقط پارس ثبت نام کنید.
مجید: 1393/8/700:56:01،
26
17
من که تو این سه سال پولمو 3 برابر کردم...
حالا تازه اومدید روش میدید
k1: 1393/9/2410:46:53،
29
63
تورو خدا اومدن روش میدن ....تو کشورهای دیگه وقتی چیزی گرون میشه یا تحریمش کنن و یا اگه اون جنسو تو خونه اضافه داشته باشن میارن میدن به فروشگاه ک قیمتش بالا نره و مردم دیگه اذیت نشن
اونوقت آقای ب اصطلاح روشنفکر ایرانی اومده دلال بازی درمیارن تا ماشین با قیمت بالاتری ب دست مشتری واقعی برسه
عقل ک نباشد جان در عذاب است و باعث گرونی های دیگه میشه
میشه
علی: 1393/10/915:22:35،
22
15
من 206 تحویل بهمن ثب نام کردم،کسی میدونه دعوتنامه کی میاد؟امروز که 9 دی هست خبری نیستش
آرین: 1393/10/1612:54:49،
30
18
من اپتیما دارم خیلی ازش راضی ام به نظرم قیمت این ماشینو بیارن پایین که همه بتوانند یک ماشین خوب داشته باشند
میلاد کریم الدینی: 1393/11/1521:54:09،
23
13
من پیکان وانت ثبت نام کردم تحویل اسفند خیلی شرایطش عالیه با پیش پرداخت عالی شما هم اینکارو انجام بدید بیا سیرجون سرمایتو دو برابر کن
علی: 1394/2/3122:46:45،
30
34
ایا امکان تعویض خودروی پیشفروش شده در قرار داد به خودروی دیکری وجود دارد به عنوان مثال تغییر خودرو سمند سورن به دنا در همان قرار داد
بیژن: 1394/7/1417:19:12،
14
14
سوزوکی 1000 داشتم به علت درست کار نکردن 4کاربراتورش که ترک لاستیک اتصال ها بود و پیدا نمیشد سال 62 فروختم 90 هزار تومان . البته بعد از 36 سال هنوز مجوز واردات و سواری نداریم . با 90 میشد ماشین خرید . منظور اگر پول باشد آن خودرو را بخر که پشتیبانی داشته باشه . نه تبلیغاتی بلکه در یک خیابان از شهرها چند مغازه یدگی فروش باشد که رقابت میکنند . ما در ایران کنونی زندگی میکنیم . نیازی به متشکرم بنده نیست . افتاد
معین: 1395/1/1500:01:36،
16
14
فقط پارس ال ایکسtu5
کاظم: 1395/9/1010:40:10،
8
7
من ثبته نام کردم مبلغ ماشینم کامل ریختم دیشب رفتم اینترنت نگاه کردم دیدم 9/9/95فاکتور شده وشماره بدنه ماشینم زدن به نظرتون کی تحویلش میدن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار