کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مشتري‌مداري به سبك ايراني

کدخبر:۷۵۵۴چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۲:۵۳۶۱۵۸ بازدید

بازار خودروهاي وارداتي مدتي است كه از تب و تاب افتاده و مردم كمتر در اين بازار خودرو مي‌خرند. از اينرو پروسه فروش خودروهاي وارداتي كمي سخت‌تر از سابق شده و تقاضا ...

بازار خودروهاي وارداتي مدتي است كه از تب و تاب افتاده و مردم كمتر در اين بازار خودرو مي‌خرند. از اينرو پروسه فروش خودروهاي وارداتي كمي سخت‌تر از سابق شده و تقاضا هم در بازار كمتر است. اين در حالي است كه در بازار ايران تعداد زيادي خودرو با برند‌هاي مختلف وجود دارد كه نمايندگان رسمي و وارد‌كنندگان خرد آنها را وارد كرده‌اند. همه اين عوامل دست به دست هم داده تا در اين ركود، واردكنندگان به ظاهر رسمي واردات خودرو را كم كرده و اقدام به فروش گارانتي خودرو به واردكنندگان خرد مي‌كنند.

اين شركت‌ها از اين طريق سود بيشتر و البته بي‌دردسر را روانه جيب خود مي‌كنند. قبل از هر چيزي بايد اين نكته را يادآور شد كه اكثر نمايندگان خودروهاي وارداتي يا بهتر است بگوييم نمايندگان انحصاري برخي از برند‌ها در ايران به‌هيچ عنوان نماينده انحصاري نبوده و با شركت ما در هيچ مراوده‌يي نبوده و خودروهاي خود را از كشور‌هاي همسايه وارد ايران مي‌كنند.

همين امر سبب شده تا خدمات پس از فروش خودروهاي وارداتي در ايران سطح پاييني داشته و به يكي از معضلات اصلي خريداران خودرو تبديل شود. اما داستان به اينجا ختم نمي‌شود. اين وارد‌كنندگان به ظاهر رسمي و انحصاري خودروهاي خود را با قيمتي بالاتر از واردكنندگان شخصي و البته در برخي از مدل‌ها با آپشن‌هاي كمتر روانه بازار مي‌كنند اما به‌دليل ارايه گارانتي پول بيشتري از خريداران دريافت مي‌كنند. اين در حالي است خدماتي كه در ازاي گارانتي ارايه مي‌دهند در مقايسه با پولي كه دريافت مي‌كنند بسيار ناچيز است.

براي مثال به اين نكته بايد توجه داشت كه در برگه گارانتي ذكر شده است كه تمامي قطعات خودرو سراتو يا الانترا شامل گارانتي است به‌غير از ليست ياد شده. هنگامي كه به ليست نگاه مي‌كنيد متوجه خواهيد شده كه تقريبا هيچ قطعه شامل گارانتي نيست. همه اين موارد در مقابل برخي ديگر از نمايندگي‌هاي به ظاهر رسمي ديده نمي‌شود چراكه برخي از اين شركت‌ها حتي محلي براي ارايه خدمات تعميرگاهي ندارند يا اگر هم دارند محدود به يك تعميرگاه شده كه البته در آن قطعه براي ارايه خدمات وجود ندارد.

شايد دليل همه اين مشكلات را بتوان در نبود نظارتي درست بر شركت‌هاي وارد‌كننده خودرو و خدمات پس از فروش آنها دانست. برخي از شركت‌هاي وارد‌كننده خودرو در حالي خود را نماينده رسمي مي‌دانند كه هيچ نشاني از شركت اصلي روي سردر نمايندگي يا شو روم آنها وجود نداشته و صرفا نام شركت وارد‌كننده درج شده است. نمونه بارز اين موضوع را مي‌توان در برندهايي چون سوبارو يا ولوو به وضوح مشاهده كرد. به‌طور كلي مشتري مداري را در ايران تنها شعاري زيبا براي فريب خريداران بوده و در حقيقت معناي ديگري ندارد.

  فروش گارانتي

در ماه‌هاي اخير برخي از شركت‌هاي وارد‌كننده همانند آسان موتور، اطلس خودرو و ايرتويا بيشتر از اينكه به فكر واردات خودرو باشند به صرافت فروش گارانتي به وارد‌كننده‌هاي خرد در بازار افتاده‌اند. وارد‌كنندگان شخصي براي اينكه بتوانند در اين بازار راكد خودروهاي خود را راحت‌تر به فروش برسانند گارانتي را از اين شركت‌ها خريداري مي‌كنند و خودروهاي خود را با گارانتي به فروش مي‌رسانند.

اين گارانتي‌ها بسته به مدل و قيمت خودرو از 5تا 10ميليون تومان قيمت دارد. نكته‌يي كه در وجود دارد اين است كه خريد خودرو با گارانتي به هيچ‌وجه بد نيست و در برخي از شرايط نيز به سود خريدار است اما مساله اين است كه اين گارنتي‌ها به هيچ‌وجه ارزش نداشته و تنها در هنگام خريد و فروش مي‌توان از آنها به عنوان يك آپشن استفاده كرد اين در حالي است كه خدمات خاصي براي اين خودرو ارايه نمي‌شود و شركت‌هاي نام برده همگي به نوعي مشتري را دور زده و عملا خدمتي را تحت عنوان گارانتي ارايه نمي‌كنند. چراكه بسياري از مشتريان خودروهاي وارداتي متفرقه از روند ارايه خدمات پس از فروش به خودروهايي كه به اين شيوه گارانتي شده‌اند گله‌مند بوده و معتقدند خودروهاي آنها اغلب به خاطر برخي از قطعات هفته‌ها معطل مانده است.

اين روش كه چند وقتي است شيوع پيدا كرده شيوه خوبي براي اين شركت‌هاست چراكه بدون دردسرهاي واردات مي‌توانند سود خوبي را راهي جيبشان كنند. اين در حالي است كه طي سال‌هاي گذشته موضوع واردات متفرقه خودرو همواره مورد انتقاد نمايندگان رسمي بوده، اما به تازگي فروش گارانتي به همان واردكنندگان متفرقه براي اين شركت‌ها جذاب‌تر شده است. اين روش هم بستري مناسب براي واردكنندگان شخصي به وجود آورده تا راحت‌تر خودروهاي خود را به فروش برسانند بدون اينكه مسووليتي در قبال مشتري و خدمات پس از فروش داشته باشند و هم اينكه نمايندگان رسمي كه خود استاد دور زدن مشتري هستند پول خوبي از طريق فروش گارانتي به دست مي‌اورند.

در شرايط فعلي با وجود شكايات متعدد هيچگونه نظارتي بر اين فعاليت‌ها وجود ندارد و واردات خودرو به صورت متفرقه روز به روز در حال افزايش بوده و عمدتا گارانتي آنها از اين طريق تامين مي‌شود. بسياري از فعالان بازار خودرو معتقدند كه اين امر همواره از سوي مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمايت مغفول مانده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زانتیا: 1393/7/3009:10:00،
18
111
نوش جان همه اونایی که عاشق خودروی وارداتی هستند!
کیان: 1393/7/3010:19:25،
87
18
گارانتیه ایرانفرغون رو گل بباره. من خودم ماشین ایرانی داشتم هر قطعه ای خراب میشد میگفتن جزو گارانتی نیست!!!
مجتبی: 1393/7/3010:52:53،
50
14
ای بابا،ایرانجیب گرامی!من دیگه از تو تعجب می کنم!
یه جوری دربارش نوشتی که انگار با یه پدیده تازه روبرو شدی.نکنه یادت رفته که این شیوه سالهاست در کشور ما به روش پیشرفته تر،اونم توسط بزرگترین خودروسازای ما انجام میشه.همونایی که گارانتی رو به صورت کارتهای طلایی و نقره ای و حتی برنزی و مسی روی خودرو به فروش می رسونن ولی زمان نیاز ،همین کارتها از درجه اعتبار ساقط میشه.
امیر: 1393/7/3015:54:14،
33
20
در ایران گارانتی یعنی کشک!!
محمد: 1393/8/101:29:52،
19
16
راه این سوء استفاده ها و کلاه برداری ها را همین شورای رقابت و دولتی ها باز گذاشته اند تا مردم جرأت رفتن سمت خودروی وارداتی نداشته و از همین آشغالهای تولید برادران خودمان و چین استفاده کنند غافل از این که مردم سطل آشغال آلمانی را به لب تاپ ساخت داخل یا میراژ چینی ترجیح می دهند...
رضا: 1393/7/3009:10:39،
27
128
هر کی نمیخواد خودروی داخلی سوار بشه، هر چی سرش بیاد حقشه! منفی یادتون نره!
٧٣٢١: 1393/7/3009:20:48،
61
12
پشت یه نیسان جمله سنگینی نوشته بود کمرم شکست!!
.
.
.
.
.
.
.
همه دنبال یارن
من به دنبال بارم
حالا جريانه ما شده ما به دنبال ماهي يه ميليون از صبح تا شب ميدويم ولي اينا مفت و مجاني چه پول هايي به جيب نميزنن ...
علی: 1393/7/3009:39:20،
59
16
اینا همه چوب ندانم کاری وزرای ضعیفی در وزارت صنعت ومعدن وتجارته چه در دولت قبل چه دولت جدید یه نفر پیرمرد (نعمت زاده) گذاشتند وزیر صنعت که به زور حرف میزنه وخودشم عضو هیات مدیره چندین شرکت خودرویی ووارد کنندس حالا اون که نا نداره حرف بزنه یا شریک این شرکت هاست که خون مردم رو تو شیشه کردن میاد از حق مصرف کننده دفاع کنه!
رضا: 1393/7/3009:51:38،
50
13
وقتی در مواد غذایی که نیاز اولیه مردم می باشد؛کنترلی نیست شما توقع دارید در اتومبیل باشه؛ کشوری که به رشوه و پارتی و دروغ تبدیل شد و کنترلی هم نبود؛ میشود همین که ملاحظه می فرمائید. در چند سال آینده حسرت این روزها را باید خورد.
علی: 1393/7/3009:59:06،
49
14
تمام این.بدبختیا ی ما بخاطر اینه که مشتری ایرانی از انحصارگرای داخلی خرید کنن
111: 1393/7/3010:04:03،
37
19
فقط وارداتی
محمد: 1393/7/3020:58:30،
19
32
چرا دروغ میگید آخه ؟چرا گارانتی خودرو وارداتی مثل هیوندا خدمات نمیده ؟
ماشین ما YF هست کمپرسور کولر ماشین خراب شده بود اگه ماشین گارانتی نداشت باید 5 میلیون هزینه میکردیم اما با گارانتی حتی یک هزار تومان هم خرج نکردیم و کمپرسور رو در عرض یک روز تعویض کردن این یکروز هم برای این بود که ماشین رو 6 ساعت زیر تست کولر قرار دادن تا مشکلی پیش نیاد حتی بنزین مصرف شده برای تست هم رو ریخته بودن توی باک
آسان موتور حرف نداره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار