کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

با افزایش وام مسکن , خانه ارزان می‌شود یا گران؟

کدخبر:۷۴۳۴پنجشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۱:۵۵۶۷۸۱ بازدید

وام مسکن با اصرار وزیر راه و شهرسازی و رئیس‌کل بانک مرکزی برای دومین بار طی یک سال اخیر افزایش یافت. سخنگوی دولت در پایان جلسه هیات وزیران ...

وام مسکن با اصرار وزیر راه و شهرسازی و رئیس‌کل بانک مرکزی برای دومین بار طی یک سال اخیر افزایش یافت. سخنگوی دولت در پایان جلسه هیات وزیران خبر از افزایش سقف تسهیلات تامین مسکن داد و گفت: سقف تسهیلات برای تامین مسکن برای کلانشهرها تا 50 میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار خانوار 40 میلیون تومان و برای سایر شهرها 30 میلیون تومان در جلسه هیات دولت تصویب شد.

این مصوبه جزئیات دیگری هم دارد از جمله اینکه همچنین 9 درصد از سود تسهیلات مسکن پیش‌گفته برعهده دولت خواهد بود. میزان سقف تسهیلات ودیعه اسکان موقت ساکنان در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در کلانشهرها 200 میلیون ریال، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 150 میلیون ریال و سایر شهرها 100 میلیون ریال است که 10درصد از سود این تسهیلات برعهده متقاضی است. تعداد تسهیلات مورد نیاز ودیعه مسکن در هر سال 60 هزار واحد و در مجموع تا پایان برنامه ششم 360 هزار واحد است.

واکنش وزیر

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تصمیم امروز هیات دولت مبنی بر تامین مسکن برای اقشار کم‌درآمد و بهسازی بافت‌های فرسوده و تاریخی و حاشیه شهرها، گفت: تا امروز از بافت‌های تاریخی شهری 22 هکتار و بافت فرسوده 54 هکتار شناسایی شده است که جمعیتی حدود 11 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند و متاسفانه در حال فرسایش هستند. وی توضیح داد: تراکم بافت‌های فرسوده ما به زیر 50 نفر کاهش یافته است و حتی در شهرهای پرتراکم مثل تهران در بافت‌های فرسوده تراکم زیر 70 نفر را داریم اما برخلاف آن در بافت‌های حاشیه‌ای که کیفیت سکونت بسیار نازل است تراکم بسیار زیاد است و حدود 9 میلیون نفر را شامل می‌شود پس بنا بر مصوبه اخیر دولت حدود 20 میلیون از جمعیت کشور یعنی یک سوم جمعیت شهری بر اساس مصوبه اخیر تحت پوشش قرار می‌گیرند که تصمیمی بزرگ و استراتژیک است و بر اساس سیاست‌های کلی و تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری است. عباس آخوندی با اشاره به اینکه ایران روی خط زلزله است، گفت: بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های حاشیه‌ای و غیررسمی در برابر زلزله بسیار آسیب‌پذیر است پس پیگیری این مصوبه از این لحاظ نیز اهمیت دارد. همچنین باعث استفاده بهینه از خدمات شهری و میراث فرهنگی می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: بر اساس تسهیلات تامین مسکن، ودیعه ساخت مسکن بیش از 3 برابر قدرت خرید بر اساس این تسهیلات افزایش پیدا می‌کند که شاهد تاثیر آن را در توسعه حوزه مسکن و فعالیت‌های آن خواهیم دید. وی با اشاره به اینکه در این لایحه 300 هزار واحد مسکونی به صورت سالانه احداث خواهد شد، گفت: در کنار 200 هزار واحد مسکونی روستایی می‌توانیم بگوییم 500 هزار واحد مسکونی در سال احداث خواهد شد که بیشتر این کار به عهده بخش خصوصی است و دولت در زندگی مردم در این رابطه دخالتی نمی‌کند و بیشتر کار توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و مردم حق انتخاب دارند.

آینده مسکن

چندی قبل برخی نمایندگان مجلس در نامه‌ای هشدارگونه افزایش وام مسکن را باعث تحریک بازار دانسته و افزایش تسهیلات را موجب گران شدن خانه عنوان کرده بودند. در بخشی از این نامه آمده بود: سیاست دوم که می‌تواند تبعات منفی در اقتصاد مسکن و به تبع آن در اقتصاد کشور ایجاد کند سیاست تحریک تقاضا برای خروج از رکود است. در سالیان گذشته همواره یکی از سیاست‌های اصلی اتخاذ شده برای خروج از دوران رکود، تحریک بازار از ناحیه تقاضا و تخصیص و افزایش سقف وام‌های خرید مسکن بوده است. عملکرد این تحریک به ‌گونه‌ای است که بازار را با فشار تورمی از رکود خارج می‌کند، زیرا با تخصیص و افزایش سقف تسهیلات بانکی، تقاضای خرید مسکن افزایش می‌یابد و با رونق نسبی حاصل از این افزایش تقاضا، تقاضای سرمایه‌ای به این بخش وارد شده و از آنجا که زمین از عناصر اصلی تشکیل‌‌دهنده قیمت مسکن است، این پدیده، افزایش تقاضا برای زمین را به‌ دنبال دارد. افزایش تقاضا در بازار زمین باعث بالا رفتن قیمت زمین شده و از آنجا که زمین بخش جدایی‌ناپذیر مسکن است، قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد.

بنابراین ممکن است افزایش وام خرید بازار مسکن را در یک دوره کوتاه‌مدت از رکود خارج کند اما به علت تورم ناشی از این سیاست بازار را در رکود عمیق‌تری فرو خواهد برد. سیاست تحریک تقاضا و افزایش وام خرید از 3 منظر دیگر منجر به بروز تورم در بازار مسکن و در نهایت در کل اقتصاد خواهد شد. بررسی نحوه عملکرد تسهیلات خرید و ساخت بر تورم نیازمند بررسی هر یک از این سیاست‌ها بر عوامل اصلی شکل‌دهنده تورم، شامل «افزایش تقاضا نسبت به عرضه»، «انتظارات غیرعقلایی یا تورمی» و «افزایش هزینه نهاده‌های تولید» است. در شرایط افزایش تقاضا نسبت به عرضه، سیاست‌های تحریک تقاضا، عدم تعادل میان عرضه و تقاضا را به دنبال دارد.

در حال حاضر با توجه به اینکه شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی بیش از عدد یک است و فاصله میان عرضه و تقاضا وجود دارد، اتخاذ سیاست پرداخت وام خرید منجر به افزایش تقاضای مصرفی و تقاضای سوداگرانه به صورت توأمان خواهد شد که در نتیجه عامل موثری در افزایش تقاضا نسبت به عرضه و تورم در بخش مسکن به شمار می‌آید. وجود تسهیلات خرید، افزایش سقف تسهیلات و به دنبال آن افزایش تقاضا الزاما به معنای افزایش موجودی مسکن و عرضه آن به بازار نیست. فرآیند تخصیص وام خرید مسکن به‌گونه‌ای است که هیچ‌گونه تضمینی مبنی بر ایجاد واحدهای جدید در بازار مسکن نخواهد داشت. بنابراین درچنین شرایطی هرگونه تحریک بازار از ناحیه تقاضا منجر به تشدید فاصله عرضه و تقاضا و افزایش قیمت زمین و مسکن خواهد شد و افزایش تورم در کل اقتصاد را در پی دارد. انتظارات غیرعقلایی یا تورمی هر‌چند که در اقتصاد کشور سابقه‌ای طولانی دارد اما بروز و ظهور آن در بازار مسکن شدیدتر است. بنابراین اجرای این سیاست نه‌تنها ساختاری غیرتورمی ندارد بلکه منجر به افزایش قیمت در بخش زمین و مسکن و در نهایت اقتصاد کشور خواهد شد که با هدف غایی دولت یعنی کنترل تورم و خروج غیرتورمی از رکود در تضاد است.

از آنجا که خاصیت وام خرید تورم‌زایی است، هرچند در ظاهر منجر به توانمندی اولیه خانوار در بازار مسکن خواهد شد اما در نهایت به علت تورم ایجاد شده در اقتصاد و همچنین بازار مسکن، خانوار توانمندی خود را از دست خواهد داد. بررسی تجربه گذشته افزایش وام خرید در بازار مسکن نیز به‌گونه‌ای بوده است که نه‌تنها منجر به افزایش توانمندی خانوار نشده است بلکه تأثیرات فاجعه‌بار و بحرانی را نیز بر کل اقتصاد کشور تحمیل کرده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نادان: 1393/7/2409:37:14،
99
25
حتما ارزان میشه مثل خودرو . لوازم الکتریکی . اقلام خوراکی....
نگی نگفتی: 1393/7/2410:06:02،
49
40
ارزان نمیشه گران هم نمیشه چون اولویت پرکردن شکمه
اگه پول زیاد اومد به مسکن فکرمیشه
سپهسالار: 1393/7/2411:10:53،
42
25
میگن آدم عاقل از یک سوراخ، دو بار گزیده نمیشه !!! از سال 1360 تا الان چند بار وام رو به دلیل رکود بازار و عدم توانایی خرید مردم زیاد کردین؟ نتیجه چی شد؟ خونه ارزون شد یا به اندازه مبلغ وام رفت رو قیمت خونه ؟
یکی نیست به این مسئولان عاقل نما بفهمونه که مشکل ما وام مسکن نیست ... مشکل قیمتهای دلالی و نجومی مسکن هست
ما وام نمیخواهیم، شما هم اگه راست میگین قیمتها رو منطقی کنید تا رکود خود به خود از بین بره
کوکو: 1393/7/2409:40:36،
95
49
قطعا گرون تر و به امید خدا راکد تر میشه.انشاالله همه اونایی که 1 شبه ره 100 ساله رو رفتن با سر زمین بخورن.تا ملت شاهد این همه تبعیض نباشن.وقتی رکود الان رو میبینم یادعصر یخبندان می افتم.یه کارشناس میگفت هر دایناسوری که جثه بزرگتری داشت زودتر میمرد.چون بیشتر به راحتی و شرایط خوب عادت داشت.الان هم مطمئنم هرکسی شکمش تو اون روزها گنده تر شده زودتر زمین میخوره به امید خدا.آمین.
استاد: 1393/7/2412:20:57،
53
79
میبینم بدجور دلت پره !
اون موقعی که ما دنبال کار بودیم حضرتعالی کجا بودین ؟
نوش جونمون ، دارندگی و برازندگی !
لیاقتشو داشتیم ، بدست آوردیم
ملت ساده دل: 1393/7/2409:47:38،
48
22
ای بابا ایرانجیب دلت خوشه

کی به فکر اقتصاد خانواره؟

دولت به فکر بهتر کردن آمارشه ...بابای مردم،مردم با شیب ملایم(مثلا45درجه)به استقبال تورم میرن

از ماست که بر ماست
مهدي: 1393/7/2410:14:37،
42
28
ببينيد دوستان عاقلانه كه فكر كنيم دنيا از ان پولداراست اونا هستن كه ما رو دنبال خودشان مي كشند پس ما بي پول ها همون حسرت خونه دار شدنمون بخوريم بيخيال بابا
داود: 1393/7/2410:21:34،
46
42
هیچ تاثیری نداره.رکود همچنان پابرجا خواهد بود.
خرید سرمایه ای خانه به تاریخ پیوست.
NBA: 1393/7/2412:01:46،
33
20
تحریک بازار مسکن بخصوص در شرایط انتظاری کنونی ، مانند سم عمل می کند ، و باعث گرانی و در مرحله دوم ، عمیقتر شدن رکود می شود .
پس
1- شرایط خرید مسکن سخت تر می شود .(بخاطر جهش قیمت ثانویه )
2- رکود عمیقتر می شود و معضل بی کاری ، پا بر جا می ماند .
Zebel: 1393/7/2411:51:50،
52
20
به شکرستان خوش آمدید! مرد مومن جوک میگی یا کلاً نمک خونت زیاده؟ آخه تو این مملکت آخرالزمانی ما مگه ارزون شدن هم داریم!
دشمنای مملکت ایران خارجی ها نیستن ، یه عده ایرانی نما هستن که بین صفوف ما نفوذ کردن و عنان ما رو به دست گرفتن و با سرعت سرسام آور و زدن رکوردهای سریالی کشور رو به سمت نابودی سوق میدن و به باور خیلیها ابعاد جدیدی به واژه های فلاکت ، رذالت ، شرافت و تدین حواله دادن.
... آید آن روز که حسابها تصفیه خواهد شد ، آید آن دم که خون ریا روان خواهد شد!
سازنده: 1393/7/2418:04:43،
42
19
کدوم منطق میگه وقتی هیچ چیزی تو این مملکت پایین نیامده از جمله لوازم ساختمانی باید سازندها ساختمانهاشان را ارزان تر از چیزی ک ساختن بفروشن چی میگی اقا گوشه گود نشستین میگین لنگش کن فکر کردین ساختمان ی شبه بالا میره ی ساختمان ینی گذاشتن چندین ماه متوالی زحمت برای ب اخر رسوندنش چرا انتظار دارید این همه شغل و کاسبی رو هوا بمونه ک خونه ارزان بشه من خودم ب شخصه چون ب پولش خدارو شکر نیازی ندارم دادم اجاره تا چند ماه دیگه شما فک کن ارزون میشه ولی من میگم کم کم همین بمونه میفروشمش
اسد اله ایمانیان: 1393/7/2422:20:11،
17
34
بنظر من وام رو باید دولت برای ساخت در اختیار سازنده قرار بده با سازنده مشارکت در ساخت کند. که در این مرحله سودی به وام تعلق میگیره این سود راباید سازنده بدهد.در مرحله ای که کار ساخت تمام شد با نظارت مسکن و شهر سازی واحد ها با قیمت حساب شده در اختیار افراد مصرف کننده ذی نفع قرار گیرد و وام اخذ شده در مرحله ساخت بصورت فروش اقساطی در اختیار مصرف کنندگان قرار دهید.بنا بر این دولت باید وام را فقط برای ساخت بدهد تا هم کار ایجاد شود و هم عرضه افزایش یابد
تهمورث: 1393/7/2501:12:31،
36
36
اگر باعث گرانی میشه,نباید این وام رو بدن
امین: 1393/7/2501:20:53،
21
15
این وام خرید نیست که شما نشستین اثرش رو بر بازار تحلیل کردین، وام ساخته، باعث افزایش تقاضا نمیشه، برعکس، عرضه رو زیاد میکنه، تحلیلگر محترم دقت بفرمایید
احسانی اسکویی: 1393/8/1920:22:49،
14
10
کجا نوشته فقط و صرفا برای ساخت هست؟؟؟؟
تا جایی که من می دونم برای خرید و ساخت فرق نمی کنه،همون وامه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار