کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت گندم خارجی‌ها را 1500 و از کشاورز 1155 تومان می‌خرد

کدخبر:۷۴۰۱سه شنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۳ - ۱۶:۴۵:۳۷۲۲۹۵ بازدید

نمایندگان می‌گویند دولت گندم را به قیمت 1500 تومان از خارجی‌ها می‌خرد اما از کشاورز به قیمت واقعی نمی‌خرد، در حالی که تورم بیش از 25 درصد بوده اما قیمت گندم را تنها 10 درصد افزایش ...

،‌نرخ خرید تضمینی گندم که از سوی دولت صورت گرفته به نظر اغلب کارشناسان و تولیدکنندگان، این نرخ نه تنها سودی برای کشاورزان به همراه ندارد، بلکه هزینه های تولید را نیز جبران نخواهد کرد. در این میان اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت اعلام شده متناسب با هزینه های تولید نیست، خواستار افزایش قیمت بر اساس نرخ تورم شدند.

عباس رجائی، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تعریف حداقل، به معنی هزینه تولید بعلاوه سود حداقل است، تصریح کرد: متاسفانه طی سالهای اخیر شاهد آن هستیم که در تعیین نرخ خرید تضمینی گندم، قیمت پایه و هزینه تمام شده درست محاسبه نمی شود، در صورتی که طبق قانون، قیمت تضمینی باید متناسب با تورم سالانه افزایش یابد تا کشاورزان متحمل ضرر نشوند و متاسفانه این قانون حدود 7 سال است که اجرا نمی شود، به همین دلیل شاهد آنیم که نرخ های تضمینی برای خرید محصولات کشاورزی، تاثیر جدی در جذب نداشته و اختلالاتی را در بازار نیز ایجاد می کند.

گندم وارداتی گرانتر از گندم تولید داخل است

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس افزود:  اگر نرخ خرید گندم وارداتی را با هزینه های حمل و بیمه جمع کنیم، قیمت خرید گندم وارداتی حدود هزار و 500 تومان برای هر کیلو می شود، اما نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی در سال زراعی آتی هزار و 150 تومان است که با واقعیت های جامعه همخوانی ندارد و از این رو کشاورزان چندان مایل به فروش محصولات به دولت نیستند و به همین دلیل هم نتوانستیم تمام نیاز بازار را از محصولات داخلی تامین کنیم.

این نماینده مجلس گفت: اگر نرخ های اعلامی از سوی دولت منطقی باشند، به طور حتم نیازی به واردات نخواهیم داشت وبه همین دلیل به نرخ های اعلامی نقد فراوان داریم.

وی تصریح کرد: اقدام مثبتی که دولت یازدهم انجام داده اعلام نرخ خرید تضمینی در ابتدای فصل زراعت است که از آن به عنوان نکته ای مثبت یاد می شود، اما به هر حال نرخ ها نیازمند بازنگری بوده تا کشاورزان را مایل به فروش محصولات به دولت کنند.

 

*ارسال نامه نمایندگان مجلس به رئیس جمهور برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم

 

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: نرخ تضمینی از جمله موارد حائز اهمیت برای دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی است و نرخی که امروز برای گندم و سایر محصولات در نظر گرفته شده، مورد رضایت تولیدکنندکان بخش کشاورزی نیست و اگر تجدید نظری هم صورت نگیرد در سال زراعی جدید آسیب های بسیاری به بخش کشاورزی وارد خواهد شد و ثمره آن وارد کننده باقی ماندن است.

وی ادامه داد: این موضوع در بحث گندم حساس تر بوده و اگر نرخ اعلام شده برای گندم، تامین کننده هزینه های کشاورز نباشد عملا در کشت گندم با ناکامی مواجه خواهیم شد که این موضوع به نفع کشور نیست.

رجائی با اشاره به اینکه قیمت گندم وارداتی به مراتب گران تر از نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی از تولیدکنندگان داخلی است، گفت: جای تاسف دارد که ما گندم را با نرخ بالاتر وارد کنیم، اما به تولیدکنندگان این نرخ را نپردازیم.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس با تاکید بر اینکه جبران هزینه های بخش کشاورزی امری ضروریست ،گفت: به عقیده بنده نرخ خرید تضمینی گندم باید حدود هزار و 400 تا هزار و  500 تومان به ازای هر کیلو باشد و ما نمایندگان در مجلس با ارسال نامه ای به رییس جمهور پیگیر بازنگری در نرخ های اعلام شده هستیم.

*دولت ها به قانون خرید تضمینی عمل نمی کنند

 

عباس پاپی زاده، نماینده مردم دزفول در مجلس نیز در رابطه با نرخ اعلام شده برای خرید تضمینی گندم گفت: دولت بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، موظف است که قیمت گندم را هر ساله بر اساس رشد نرخ تورم، تعیین و قیمت ها را افزایش دهد.

نماینده مردم دزفول در مجلس تصریح کرد: از زمان تصویب قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، دولتهای مختلف طی سالیان گذشته، از اجرای قانون دوری کردند، در صورتی اگر نرخ ها با محاسبه دقیق تورم، از نرخ ابتدایی افزایش می یافت، قیمت کنونی بیش از هزار 700 تومان بود، در حالی که دولتها در برخی مواقع نرخ خرید تضمینی گندم را با فاصله بسیاری از تورم افزایش دادند.

 

*قیمت فعلی موجب دلسردی کشاورزان خواهد شد

 

پاپی‌زاده گفت: به نظر می‌رسد نرخ پایین 1155 تومانی خرید تضمینی گندم موجب دلسردی کشاورزان از کشت می‌شود و به دنبال این موضوع قطعاً کاهش تولید گندم را خواهیم داشت. براساس قانون خرید تضمینی، دولت موظف است، هر ساله نسبت به افزایش قیمت تضمینی متناسب با میزان تورم سالانه اقدام کند.

پاپی‌زاده اظهار داشت: بنابراین با توجه به نرخ تورم باید نرخ خرید تضمینی گندم حدود 1400 تومان تعیین می‌شد، در حالی که با افزایش 105 تومانی نسبت به نرخ سال گذشته، نرخ خرید تضمینی به 1155 تومان رسیده و علیرغم تورم حدود 30 درصد نرخ خرید تضمینی فقط 9 درصد افزایش یافته است.

عضوکمیسیون کشاورزی با بیان اینکه وزیر جهاد کشاورزی قول داده‌ که موضوع نرخ خرید تضمینی گندم را پیگیری کند، اظهار داشت: اعضای کمیسیون کشاورزی برای تجدید نظر در مورد نرخ خرید تضمینی گندم نامه‌ای را تنظیم کرده‌‌ و به امضا رسانده‌اند و در حال رایزنی با سایر نمایندگان برای امضا آن هستند و قصد دارند، تا با ارسال آن به رئیس‌جمهور از وی بخواهند، تا در مورد نرخ خرید تضمینی گندم تجدیدنظر کند.

 

*قیمت خرید تضمینی، هزینه نگهداشتن کشاورزان در روستا است

 

بهرام بیرانوند، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، افزایش نرخ خرید تضمینی گندم را در راستای نگهداری کشاورز در روستا دانست و افزود: اکنون در خریدهای خارجی مجبور به واردات محصول با قیمت بالاتری هستیم، در صورتی که اگر همین مبلغ به کشاورزان داخلی پرداخت شود به تولید بیشتر تشویق خواهند شد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با راهکارهای جلوگیری از قاچاق گندم نیز بیان کرد: ما معتقدیم نرخ گندم باید آنقدر بالا باشد که مسیر قاچاق گندم تغییر کرده و قاچاقچیان، گندم را از خارج وارد ایران کنند.

*نرخ خرید تضمینی نامناسب، موجب فساد اقتصادی خواهد شد

 

سید راضی نوری، با انتقاد از نرخ های اعلام شده از سوی دولت برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی، گفت: خرید تضمینی محصولات کشاورزی باعث ایجاد امنیت شغلی برای کشاورز شده و باعث می شود که با توان بیشتری به فعالیت بپردازد.

وی ادامه داد: اکنون تلاش کلیه مسئولان کشور، توسعه کشاورزی به منظور رونق صادرات است، از این رو باید کشاورز را به نحوی حمایت کرد که این مهم تحقق یابد، به هر حال نباید فراموش کرد که دستیابی به خودکفایی، گامی در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی بوده و باید به آن توجه شود.

نماینده مردم شوش در مجلس افزود: اکنون باید نرخ ها را به نحوی تعیین کرد که علاوه بر حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده، دست دلالان هم از بازار محصولات کشاورزی کوتاه شود، اگر قیمت ها پایین تر از قیمت های واقعی باشد نقش دلالان پر رنگ شده و شاهد فساد اقتصادی و ایجاد رانت خواهیم بود.

 

*دولت در قیمت خرید تضمینی گندم تجدید نظر کند

 

علی ایرانپور، عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعیین قیمت 1155 تومانی برای خرید تضمینی گندم گفت: هنوز هم دیر نیست و دولت باید در نرخ خرید تضمینی تجدید نظر کند.

وی ادامه داد: انتظار این بود که بر اساس واقعیات امسال هم در تعیین نرخ تضمینی خرید گندم شاهد افزایش خرید باشیم اما این انتظار برآورده نشد و یقینا تأثیرات منفی بر میزان تولید خواهد گذاشت.

 

*مجلس برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم تلاش خواهد کرد

 

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب در مجلس شورای اسلامی، گفت: همواره تعیین نرخ های کمتر از واقعیت، به نابودی تولید منجر شده و از این رو خواسته ما از مسئولان ذی ربط، حمایت از کشاورزان به منظور تامین امنیت غذایی است، چرا که در غیر اینصورت باید منتظر نابودی کشاورزی در کشور باشیم.

محمدرضا امیری کهنوج تصریح کرد: اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس همچنین به منظور بازنگری نرخ ها، جلساتی را با مسئولان ذی ربط برگزار خواهند کرد و تمام تلاش ما، رشد قیمت و پوشش هزینه های کشاورز است، چرا که در غیر اینصورت بر خلاف سیاست دستیابی به امنیت غذایی گام برداشته ایم.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: تعدادی از نمایندگان هم در نامه ای به وزارت جهاد کشاورزی خواستار بازنگری در نرخ ها شدند و امیدورایم که هرچه زودتر شاهد تحقق این مهم باشیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسام: 1393/7/2216:47:16،
83
49
مجلس هم که جز کوبیدن دولت کار دیگه ای بلد نیست. اصلا اینا نماینده شدن که دولت رو بکوبن. به خدا خجالت داره. من شک ندارم که اینم یه دروغ دیگه از مجلس در راستای اهدافشون برای تخریب دولت هست
رضاااا: 1393/7/2218:24:58،
30
19
ایران جیب برو پیدا کن دولت از کدوم شرکت بازرگانی خریده ...
باباش کی بوده
داداشاش کی بوده
پدر زن و برادر زنش کی بوده
مهندس: 1393/7/2219:16:13،
40
16
اینا چرا نمیفهمن ایران بجای پول نفتش گندم میاره ؟؟ واقعآ اینقدر درکش پیچیده هست؟
محمد: 1393/7/2222:24:04،
19
21
حاضرند به قیمت کیلویی 10 هزار تومان هم وارد کنند اما پول به جیب ایرانی ها نرود ... مثل بقیه صنایع و تولیدات که از خارج به چند برابر قیمت تولید داخل آنهم با پتانسیل تولید داخل با کیفیت مناسب وارد می کنند ... اینها می خواهند مردم همیشه در فقر بمانند.....
partian بی ربط: 1393/7/2301:39:33،
21
16

صد سال بعد
.
.

.
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻣﯽ ﺧﻮﻧﻨﺪ
ﺑﻪ ﺳﺎﻝ ﻫﺎﯾﯽ ﻣﯽ ﺭﺳﻨﺪ ﮐﻪ
ﻣﺎ ﺗﻮﺵ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﮐﺮﺩﯾﻢ
ﺗﻨﺪ ﺗﻨﺪ ﻭﺭﻕ ﻣﯽ ﺯﻧﻨﺪ ﺻﻔﺤﺎﺕ ﺭﺍ …!
ﻣﻌﻠﻤﺸﻮﻥ ﻫﻢ ﻣﯿﮕﻪ :
ﺍﯾﻨﺠﺎﻫﺎﯼ ﮐﺘﺎﺏ ﻣﻬﻢ ﻧﯿﺴﺖ؛
ﺍﺯﺵ ﺳﺆﺍﻝ ﻧﻤﯿﺎﺩ !!
Saeed001381: 1393/7/2216:49:04،
25
24
نان گران نشه ، بقي شان به درك
سوشا: 1393/7/2217:02:24،
43
18
کی بفکر کشاورزه، کی بفکر مردمه، ازینور ارزون از زحمتکشا میخرن ازونور میدن اقا زاده ها گرون وارد کنن
ربق: 1393/7/2217:03:35،
41
15
این پر واضحه که دولت فقط زورش به ملت خودش میرسه ،مثل آمریکا نیست که از دنیا بگیره به ملتش بده.
حسن: 1393/7/2217:11:12،
42
19
کشاورز رو ول کنین! بچسبین به غزه و لبنان!
تبعیض: 1393/7/2217:30:02،
31
16
عزیزان خودکفائی دراینه که مردم مابایدمفتی کارکنن اینهاپوزش رابدن گندم راباید500تومان هم ازواردات گرانتربخرن بعدمیگن مهاجرت میکنن به شهرگرانتربخرین برعکس انهای که زمین کشاورزی دارن برگردن روستاباعشق ورفاه کشاورزی کنن
گندم فروش: 1393/7/2217:55:56،
22
24
قیمت گندم خارجی بااعمال تعرفه وحقوق گمرکی 950تومن دربنادرشمال است
این آقایان 1500تومن راازکجاآورده اند
همین امسال هم عده ای گندم خارجی خریده وبنام محصول خودشان تحویل دولت محترم دادند
پویا: 1393/7/2218:19:45،
27
15
چرا دروغ میگی تو هم از اون دلالای خدانشناسی. کشاورز بدبخت تو ایران بجز زحمت هیچ درآمدی نداره در صورتی که باید از لحاظ مالی تامین بشن بتونن تولید انجام بدن
پیام بهرامیا: 1393/7/2218:20:51،
28
18
من خودم كشاوزم بعيد ميدونم امسال گندم بكارم.ضرره واقعا .هزينه ها خيلي بالا رفته 15 ميليون بايد خرج كنم تا 10 تومن سود بده اونم اگه.تازه افت و بي ابيم ناديده بگيريم
رعیت: 1393/7/2220:18:22،
22
18
از حرفات معلومه کشاورز نیستی

یک هکتار گندم چقدر محصول میده چقدر بذر میخواد؟
علیرضا: 1393/7/2218:57:24،
22
17
بجای گرون کردن به فکر افزایش تولید باشید.
ارش: 1393/7/2219:10:13،
26
40
در واقع دولت یارانه نان رو از جیب کشاورزان زحمتکش که خشکسالی فشار مضاعفی به آنها وارد کرده پرداخت می کند.اگر قرار است از هدفمندی یارانه چیزی هم به بخش تولید داده شود چه تولیدی واجب تر از گندم و چه تولید کننده ای مستحق تر از کشاورزان است.دولت هیچ یارانه ای که به کشاورزان پرداخت نمی کند یارانه بقیه اقشار رو هم از جیب کشاورزان برداشت می کند.این رویه در دولت احمدی نژاد و روحانی به صورت یکسان دنبال می شود . تنها دولتی که به صورت واقعی از کشاورزان حمایت می کرد دولت خاتمی بود
رسول: 1393/7/2221:36:10،
22
15
خوب این که کاری نداره اگه این مساله صحت داشته باشه کشاورزان عزیز هم گندموشون رو صادر کنند یه همون کشورهایی که ما ازشون گندمو 1500 میخریم.!!!!!! مطمئنان ب در این صورت میتونند با نرخ بالاتری بفروشند!!!!
حسین: 1393/7/2302:59:43،
24
18
عزیزم خودتو زدی به اون راه که چی بشه؟
بنظرت گندمی که وارد میشه 1500 تومن هست نه بردار منم هزینه سوار کردن بر کشتی تخیله و اوردنش باید حساب کنی که میشه 1500
دولت 1500 از کشاورز نخره 1300 می خرید اون می دید که تولیدش سال ایند بیشتر میشه
هزینه کود وگازوئیل رو که دولت گرون کرد چرا واقعا حساب نکردن
علیخانی: 1393/7/2310:37:42،
19
50
بنظر من پولی که دست کشاورز خارجی میرسد بیشتر از کشاورز ایرانی نیست.البته مخالف گرانتر خریدن گندم جهت حمایت از کشاورز نیستم. یکی از راههای مهار تورم و ایجاد اشتغال به مثال از ریش کندن و به سبیل افکندن است.
فرشاد: 1393/7/2411:53:59،
19
15
نبايد دولت اجازه بده گندم بكارن تو اين بي ابي

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار