کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چگونه سهام 45 میلیون ایرانی در انحصار 250 نفر قرار گرفت

کدخبر:۷۳۴۷یکشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۵:۳۵۲۶۰۵ بازدید

شرکتهای سرمایه گذاری استانی با امضای حسینی وزیر وقت، کانون شرکتهای سرمایه گذاری استانی را به مدیریت آقای عمرانی تشکیل دادند و از آن زمان مدیریت سهام عدالت در ...

 شرکتهای سرمایه گذاری استانی با امضای حسینی وزیر وقت، کانون شرکتهای سرمایه گذاری استانی را به مدیریت آقای عمرانی تشکیل دادند و از آن زمان مدیریت سهام عدالت در قبضه این کانون قرار دارد این در حالی است که در دولت قبل مصوبهای در این خصوص از سوی دولت مطرح نشده است
  با مجوزی که وزیر اقتصاد وقت (حسینی) به شرکتهای سرمایه گذاری استانی داد بدون مصوبه قانونی دولت و مجلس مدیریت سهام عدالت 45 میلیون نفر به 250نفری واگذار شد

سهام عدالت به عنوان یکی از پروژههای جنجالی دولت پیشین،پشت پردهای دارد که آرام آرام زوایای آن فاش میشود. شواهد به دست آمده، از این ماجرا حاکی است که به رغم تغییر دولت هنوز سر رشته این پروژه افسانهای در دست منسوبان دولت سابق باقیمانده است و تلاشها و پیگیریهای قانونی در این باره راه به جایی نبرده است. ماجرا از این قرار است که  هماکنون بدون مجوز قانونی مجلس و دولت، مدیریت سهام عدالت بر عهده کانون شرکتهای سرمایهگذاری استانی قرار دارد.

کانون شرکتهای سرمایهگذاری استانی در شرایطی بر این سرمایه ملی مدیریت میکند که هیچ مجوز قانونی از سوی دولت یا مجلس در دست ندارد. یکی از مدیران سازمان خصوصیسازی بدون اینکه نامش فاش شود موضوع را به تفصیل تشریح کرد.

وی در گفتوگو با «ایران» با اشاره به پشت پرده سهام عدالت از سال 86 اظهار داشت: بعد از تخصیص سهام شرکتها به سهام عدالت دولت وقت مصوبهای ابلاغ کرد مبنی بر اینکه تا زمان فعال شدن شرکتهای سرمایهگذاری استانی مدیریت سهام عدالت بر عهده شرکتهای مادر تخصصی به نمایندگی دولت باشد.

وی افزود: بعد از گذشت یک سال و فعال شدن شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، رئیس وقت مجلس آقای لاریجانی نامهای به رئیس  جمهوری ارسال کرد تا مدیریت نمایندگان دولت را لغو کرده و این مدیریت را به شرکتهای سرمایه گذاری استانی واگذار کنند چراکه طبق قانون مدیریت نمایندگان دولت مغایر با قوانین بود.

این مدیر سازمان خصوصیسازی با توصیف کشمکشی که بر سر مدیریت پروژه سهام عدالت صورت گرفت خاطرنشان کرد: در مصوبه دولت دهم مقرر شده بود؛ مدیریت سهام عدالت تا زمان آزادسازی سهام عدالت بر عهده نمایندگان دولت در شرکتهای مادر تخصصی ادامه یابد با این وجود چندی بعد از نامه احمدینژاد به لاریجانی، وزیر اقتصاد وقت آقای حسینی نامهای دادند که بر اساس آن مدیریت سهام عدالت را به شرکتهای سرمایهگذاری استانی واگذار میکرد.

به گفته این مدیر سازمان خصوصیسازی؛ شرکتهای سرمایهگذاری استانی بعد از مجوز آقای حسینی کانون شرکتهای سرمایه گذاری استانی را به مدیریت آقای عمرانی تشکیل دادند.  شگفتی اینجاست که از آن زمان تاکنون مدیریت سهام عدالت در دست این کانون قرار دارد این در حالی است که نه در دولت قبل و نه در دولت فعلی مصوبهای در این خصوص از سوی دولت مطرح نشده است.

وی اظهار داشت: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم،این دولت  تصمیم گرفت با معرفی نمایندگان خود در شرکتهای مادر تخصصی مدیریت را طبق قانون تا زمان آزادسازی سهام عدالت به دولت بازگرداند چراکه مدیریت سهام عدالت میبایست تا زمان آزادسازی سهام عدالت بر عهده دولت باشد و همچنان هم سهام عدالت آزادسازی نشده است.

این مدیر سازمان خصوصیسازی تصریح کرد: با مجوزی که وزیر اقتصاد وقت (حسینی) به شرکتهای سرمایهگذاری استانی داد بدون مصوبه قانونی دولت و مجلس مدیریت سهام عدالت 45 میلیون نفر به 250 نفری واگذار شد که حتی از نظر توانمندی و تخصص توان اداره مسئولیتها را ندارند.

وی با بیان اینکه بارها در این دولت مطرح شده که نمایندگان کانون شرکتهای سرمایهگذاری استانی دارای تخصص لازم برای مدیریت شرکتهای واگذار شده نیستند تصریح کرد: این نمایندگان در موارد بسیاری به عنوان نماینده سهام عدالت با اجرای طرحهای توسعهای مخالفت میکنند.

آنچه از شواهد پیداست  مدیریت کانون شرکتهای سرمایه گذاری استانی بر سهام عدالت در سالهای اخیر غیرقانونی بوده است و مدیران این کانون به غیر از امضای وزیر اقتصاد هیچ مجوز و مصوبه قانونی نداشتند این در حالی است که در قانون اصل 44 هم بر موضوع انتقال مدیریت سهام عدالت به دولت تأکید شده است.

دولت هماکنون نمایندگان خود را در برخی شرکتهای مادرتخصصی برای مدیریت سهام عدالت معرفی کرده است. این در حالی است که نمایندگان کانون شرکتهای سرمایه گذاری استانی مانع جدی بر فعالیت قانونی این افراد هستند. گفته میشود تعداد نمایندگان کانون شرکتهای سرمایهگذاری استانی حدود 80نفر است و مجموع این افراد با اعضای هیأت مدیره شرکتهای سرمایه گذاری استانی به 250نفر خواهد رسید.

منابع آگاه با اشاره به نگرانیهای عمده دولت در صورت باقی ماندن این مدیران بر مدیریت سهام عدالت خاطرنشان میکنند: شرکتهای سرمایهگذاری استانی تا امروز هیچ نقش پررنگی در اقتصاد و اداره سهام عدالت نداشتند.

آنها با اشاره به اینکه شرکتهای فوق بالغ بر 200 میلیارد تومان بودجه را به هدر دادهاند میگویند: پولی که حق مردم و سهامداران بود توسط مدیران این شرکتها صرف خرید ویلا در شمال و وسایل رفاهی برای کارکنانشان شده است.

دولت معتقد است با توجه به ناتوانمندی این مدیران معلوم نیست بعد از آزادسازی سهام عدالت این افراد چگونه میخواهند از پس مدیریت هزاران میلیارد تومان پول آزاد شده سهام عدالت بربیایند و درست به همین دلیل است که در لایحه جدیدی که سازمان خصوصیسازی به دولت ارائه کرده مقرر شده با راهاندازی صندوقهای قابل معامله در بورس روند آزادسازی سهام عدالت را تسریع کند. این مقام مسئول گفت:  دولت قصد دارد با منحل کردن این شرکت سهام عدالت را در قالب ETFها ساماندهی کند.  مدیر طرف گفتوگوی <ایران> در پاسخ به سؤالی مبنی بر رانتخواری این مدیران در شرکتهای سهام عدالت اظهار داشت: «تنها مورد رانتخواری در شرکت ملی مس و توسط مدیر عامل سابق این شرکت انجام شد که هماکنون وی در زندان به سر میبرد.» این مدیر سازمان خصوصیسازی با اشاره به اتفاق روی داده در مجمع بانک ملت تصریح کرد: در مجمع بانک ملت از یک طرف نماینده دولت حضور داشت و از طرف دیگر نماینده کانون هم مدعی مالکیت سهام عدالت بود.

 قانون سهام عدالت بدون مصوبه مجلس تغییر نمیکند

همچنین در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای ساماندهی سهام عدالت حسن محمد تبار معاون سازمان خصوصی سازی در گفتوگو با «ایران» اظهار داشت: طبق قانون شناسایی مشمولان صورت گرفته است. وی با اشاره به ارسال لایحه اصلاح مواد 34 تا 38 قانون سهام عدالت به دولت اظهار داشت: در صورتی که این لایحه در دولت تصویب شود برای تصویب نهایی به مجلس ارسال میشود و در صورت تصویب مجلس سهام عدالت در قالب صندوقهای قابل معامله در بورس به کار خود ادامه خواهند داد.
محمد تبار با بیان اینکه هماکنون پروسه سهام عدالت طبق قانون قبلی پیش میرود افزود: دولت بدون مجوز مجلس هیچ تغییری در قانون اعمال نکرده است البته این به معنی مسکوت ماندن پرونده سهام عدالت در دولت نیست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ali: 1393/7/2008:02:57،
54
23
هرچه می کشیم از دولت قبل .
pepan: 1393/7/2008:11:25،
29
29
حالا کجاش رو دیدین
صبر کنین 200 میلیارد رقمی نیست که اینا انداختن تو جیب
من دقیقا از سال 86 سهام دارم
تو دولت های آتی هم عیب و ایراد دولت یازدهم رو میگیرین مطمعنا
طغرل007: 1393/7/2008:12:28،
31
29
خواهش میکنم این خبر های دردناک و نذاريد ...
بخدا قسم اشکم در آمد...
بخدا پناه می برم ..
خدا ...فقط خدا
کشکول طلایی: 1393/7/2008:52:17،
45
22
چه دولتی بود دولت قبل .اول سازمان برنامه وبودجه را ساقط کرد و راه را 4بانده آسفالت و هموار کرد وآنچنان بر اموال وبیت المال چهار نعل تازید تا سالها ملت باید تمام مشکلات راتحمل کنند و حسرت بخورند .
حسین: 1393/7/2012:06:07،
28
20
سال.هاست.که.اینجوری
ددی جواد: 1393/7/2020:15:33،
47
20
نه داداش نا انصافی نکن 35 ساله اینجوریه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار