کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

عمر مفید ساختمان‌ در ایران چند سال است؟

کدخبر:۷۳۳۳شنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۱:۰۹۶۶۹۷ بازدید

در حال حاضر به طور متوسط روزانه بالغ بر 3 هزار واحد مسکونی جدید در کشور احداث می‌شود، به همین جهت صنعت ساختمان به عنوان یکی از مهمترین و اساسی ترین ...

در حال حاضر به طور متوسط روزانه بالغ بر ۳ هزار واحد مسکونی جدید در کشور احداث می‌شود، به همین جهت صنعت ساختمان به عنوان یکی از مهمترین و اساسی ترین صنایع در توسعه کشور، نقش اصلی در مصرف منابع و سرمایه‌های ملی دارد به طوری که بنابر آمارهای جهانی بیش از ۳۰ درصد از درآمد سرانه ملی در کشور ما صرف تامین مسکن می‌شود.

اما باوجود اهمیت این صنعت در کشور، عمر مفید ساختمان‌ها در ایران کمتر از ۴۰ سال است در حالی که این مقدار در کشورهای توسعه یافته به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد که نشانگر هدررفت بالای سرمایه در صنعت ساختمان است.

آمارها نشان می‌دهد که هرایرانی به طور متوسط حدود ۱۰ درصد درآمد سالانه خود را به علت پایین بودن کیفیت ساختمان از دست می‌دهد که این اتلاف سرمایه‌های ملی زیان های زیادی را به اقتصاد و صنعت وارد می‌کند.

از سوی دیگر، ایران کشوری زلزله خیز است که پایداری ساختمان‌ها و ساخت بناهای پایدار در آن اهمیت زیادی دارد و خسارات سنگین مالی به همراه فرصت‌هایی که صرف بازسازی زلزله می شود از جمله خسارت‌های اولیه‌ای است که بر اثر این حادثه طبیعی گریباگیر کشور خواهد شد. بنابراین ساخت و ساز باکیفیت و استفاده از مصالح ساختمانی با دوام از اصول اولیه مقاومت در برابر زلزله به شمار می‌رود.

اما در تولید برخی از مصالح ساختمانی به دلیل نبود نظارت کافی بر کارگاه‌ها و عدم رعایت استانداردهای کافی مشکلاتی وجود دارد که همین موضوع عمرمفید ساختمان‌ها را در کشور کاهش می‌دهد، ضمن آنکه وجود سازنده‌های بدون صلاحیت و رعایت نکردن اصول ساخت و ساز حرفه‌ای و تخصصی از دیگر عواملی است که کاهش عمر مفید ساختمان‌ها را به دنبال دارد.

آجر و سیمان انرژی‌برترین ماده ساختمانی

براین اساس، تولید مصالح ساختمانی در کشور ما علاوه بر کیفیت پایین در برخی محصولات، بسیار انرژی بر است بطوریکه سهم بخش صنعت از مصرف کل انرژی در کشور حدود ۲۰ درصد برآورد می‌شود که در این میان اجزای تشکیل دهنده ساختمان یکی از پرمصرف ترین مواد اولیه این بخش هستند و با سهم ۲۵ درصدی از انرژی مصرفی، سهم بالایی را نسبت به آمارهای جهانی به خود اختصاص داده‌اند.

براساس آمارها، صنعت آهن و فولاد حدود ۱۶ درصد، آجر ۲۱ درصد، سیمان ۱۳ درصد، شیشه ۲ درصد، و گچ و آهک ۳ درصد از انرژی بخش صنعت را مصرف می‌کنند که آمار بالایی در مصرف انرژی به شمار می‌رود ضمن آنکه نوسان قیمتی در این بازارها تاثیر زیادی را هم بر قیمت نهایی مسکن می گذارد.

سیمان به عنوان یکی از پرکاربرترین مصالح ساختمانی، رتبه دوم مصرف انرژی را به خود اختصاص داده است به طوری‌که ۱۳ درصد از کل مصرف انرژی مربوط به این ماده اولیه ساخت و ساز است و حتی برخی آمارها نشان می‌دهد که مصرف انرژی در تولید سیمان نسب به متوسط جهانی ۲۸ درصد بیشتر است که با توجه به حجم ساخت و سازهای کشور، رقم بالایی محسوب می‌شود.

از طرف دیگر متاسفانه به رغم سرمایه‌گذاری خوبی که در این صنعت سیمان انجام شده است، مصرف این ماده اولیه در کشور الگوی مناسبی ندارد و بخش زیادی از سیمان پرتلند تولیدی در کشور صرف کارهای بنایی می‌شود که در واقع نیازی به کاربرد این نوع سیمان‌ها در بنایی نیست و به راحتی با تولید سیمان‌های بنایی که مصرف انرژی کمتری دارد، صرفه جویی مناسبی در این حوزه انجام می‌شود.

در حال حاضر حدود ۸۰ واحد تولید سیمان در کشور وجود دارد که ظرفیت تولید این واحدهای تولیدی تاپایان سال ۹۳ به بیش از ۸۵ میلیون تن می‌رسد، ضمن آنکه براساس سند چشم انداز ۲۰ ساله ظرفیت تولید سیمان در سال ۱۴۰۴ باید به رقم ۱۱۰ میلیون تن افزایش یابد. این در حالی است که با روش تولید کنونی این ماده اولیه، مصرف انرژی چندبرابر می‌شود و هزینه‌های تولید افزایش پیدا ‌می‌کند.

آمارها حاکی از آن است که میزان هزینه انرژی و سوخت مورد استفاده در این صنعت بر مبنای قیمت جهانی برابر با ۵۴.۷۵ دلار است که با احتساب قیمت دلار ۲۴۷۰۰ ریال معادل ریلی آن برابر با ۱ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۳۲۵ ریال می شود. این در حالی است که قیمتی که کارخانه‌های تولیدی سیمان در سال ۹۲ برای بحث سوخت پرداخت کرده اند. بالغ بر ۱۷۵ هزار و ۶۲۰ ریال است. این محاسبات نشان می دهد که میزان مصرف بهینه سیمان چه تاثیری در اقتصاد کشور خواهد داشت و از هدررفت سرمایه های کشور جلوگیری می شود.

در واقع سیمان حدود ۱۲ درصد از حجم بتن را شامل می‌شود و سیمان و بتن اجزای کلیدی ساخت و سازهای مسکونی و تجاری هستند بنابراین کاهش مصرف انرژی و هزینه های تولید در این بخش می‌تواند نقش زیادی را بر هزینه تمام شده ساختمان داشته باشد. ضمن آنکه تولید با کیفیت و استاندارد این مواد اولیه و کاربرد صحیح آن در ساخت و سازها عمرمفید ساختمان را در ایران چندبرابر می‌کند.

اما باوجود اهمیت این مواداولیه در صنعت ساختمان، ضعف نظارت بر تولید مصالح ساختمانی و کاربرد صحیح آنها در ساختمان سازی همچنان یکی از بزرگترین مشکلات صنعت ساختمان به شمار می‌رود که ادامه این وضعیت در آینده زیان های جبران ناپذیری را به کشور وارد می‌کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صغری: 1393/7/1911:05:01،
99
30
عمر مفید مسکن مهر 2 ماه
مهندس: 1393/7/1913:10:59،
44
35
آقا کاری نداره میخواین عمر مفید ساختمان به بیش از 100 سال برسه با همین شرایط و مصالح؟؟؟!!!
هر کس و ناکس نتونه ساختمون بسازه
آقا این مملکت خداتا مهندس بیکار و با کار داره ...
کار رو بدین به کاردونش
شهاب: 1393/7/1914:36:04،
47
23
ربطی نداره به مهندس چون الان هم مهندس ها مجری و ناظر هستند اما برای کی کار میکنند؟؟ نکته مهم اینه که سرمایه گذار مهندس نیست کسی که ساختمان میسازه پول ماله اوونه و در نتیجه بقیه بواسطه خرج کردن اوون شخص صاحب کار میشوند و آن بساز بفروش تصمیم میگیره که با چه کیفیت و با چه نقشه و با چه هزینه ای ساختمانش را بسازند.
راهش سرمایه گذاری توسط سرمایه گذارانی هست که مثل قبل از انقلاب ساختمانهای با کیفیتی مثل آتی ساز و اکباتان و ... را ساختند که عمرمفیدی برابر همین استانداردهای جهانی دارند و الته نه مجتمع هایی مثل مسکن مهر!!!! که عمر مفید 5 سال هم ندارند!!
حمزه: 1393/7/1911:05:49،
79
33
عمر مفید ساختمان در ایران تا زمانیست که یا ساختمان بر اثر زلزله خراب شود یا خود به خود بر اثر فرسودگی خراب شود و یا ساختمانه فرسوده به دسته یک بساز بنداز بیفته و خرابش کنه.در غیر این صورت ساختمان در ایران عمر نامحدود دارد
نوید: 1393/7/1911:11:43،
107
24
کیفیت پایین قیمت بسیار بالا .مسکن. خودرو........فقط در ایران.
حسام: 1393/7/1911:55:43،
43
35
تا ببینیم کی بغل ساختمون یکی دیگه گود برداری میکنه!! بستگی داره خب!
نیما: 1393/7/1912:10:04،
68
39
البته نکته ای دیگری هم هست و آن این است که استانداردهای مقاومت ساختمان در برابر زلزله سالهای زیادی نیست که تدوین شده است و ساختمان های با عمر بیش از 20 - 25 سال عملا یا اصلا طراحی مهندسی نشده اند و یا با ضوابط خیلی ابتدایی طراحی شده اند و در مقابل زلزله مقاومت ندارند، بنابراین تخریب این واحدها و ساخت مسکن مقاوم هر چند که از لحاظ اقتصادی ضرر است اما سبب حفظ جان ساکنان آن در زلزله می شود.
پیمان: 1393/7/1914:28:10،
44
54
3000(روزانه)*366(یکسال)=1098000
هرگز چنین تعداد خانه در یکسال ساخته نمی شود
دروغ محض است.
علی: 1393/7/1917:51:47،
31
31
اینهم از عجایب اقتصاد کشور ما است که خانه ویلایی بیست ساله
را میکوبند تا سود چند برابری نصیب خود کنند.یعنی مصالح تولیدی
کشور را فدای منفعت طلبی عده ای میشود.
دروغگو: 1393/8/713:32:19،
16
21
هشت میلیون وپانصدسال
اسعدی: 1395/3/2512:51:23،
33
33
یعنی فقط 40سال عمر مفید هر آپارتمان..؟؟چگونه می توانیم تشخیص بدیم چقدر عمر می کنه؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار