کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کشورهای غربی کارمزد نمی گیرند اما ایران ...

کدخبر:۷۱۱۰دوشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۳:۳۶۴۶۸۴ بازدید

درحالی که بانک ها از فعالیت بانکداری فاصله گرفته و وارد بنگاه داری و خرید و فروش ملک و زمین و خودرو شده اند، اکنون مدعی هستند که بانکداری الکترونیک دیگر برای آنها مقرون به صرفه ...

 درحالی که بانک ها از فعالیت بانکداری فاصله گرفته و وارد بنگاه داری و خرید و فروش ملک و زمین و خودرو شده اند، اکنون مدعی هستند که بانکداری الکترونیک دیگر برای آنها مقرون به صرفه نیست و باید از مردم و اصناف برای هر بار کارت کشیدن در دستگاه های کارتخوان، کارمزد بگیرند. روند کارمزدگیری از مشتریان بانکی ایران چندین ماه قبل آغاز شد؛ زمانی که مشتریان برای هربار مانده گیری موظف به پرداخت کارمزد شدند. 

افکار : مسئولان بانک مرکزی تاکید کرده اند که از این موضع خود کوتاه نمی آیند و هرکسی هم که خوشش نمی آید دستگاه ها را جمع کند. مسئولان بانک مرکزی می گویند در تمام دنیا، مشتری باید برای تمام خدمات بانکی کارمزد پرداخت کند و مشتریان در دنیا پرداخت های خود را بیشتر با پول نقد انجام می دهند تا دستگاه های کارتخوان. البته جدای از این موضوع که دیگر در تمام دنیا سیستم پرداخت نقدی، سیستمی منقرض شده است، بانک های دنیا بیشتر از اینکه به فکر جیب یا سرمایه خود باشند، بیشتر به فکر جذب مشتری هستند. همین موضوع سبب شد تا نگاهی به سیستم بانکداری غیراسلامی! دنیا و بانکداری اسلامی! بانک های ایران داشته باشیم.

بیگانه ها چگونه به خرید می روند؟
در آن سو و این سوی دنیا کمتر دیده شده است که مردم برای دریافت پول نقد مقابل عابربانک ها و دستگاه های خودپرداز صف بکشند. آنها سبدی از کارت های اعتباری متنوعی را دراختیار دارند که می توانند بسته به نوع نیاز خود از این کارت ها استفاده کنند. بانک ها و شرکت های ارائه دهنده این کارت ها هر چند وقت یکبار نوع جدیدی از این کارت ها را با خدماتی متفاوت با گذشته عرضه می کنند. به روز بودن و تنوع زیاد خدمات کارت های اعتباری مشتریان را برای استفاده از آنها وسوسه می کند.

این کارت های اعتباری به دو دسته تقسیم می شوند: دبیت کارت و کردیت کارت. کردیت کارت ، کارتی است که شما برای در اختیار گرفتن آن ، باید مشخصات و تصویر خود را در بانک به ثبت برسانید. بانک به شما اعتباری می دهد تا به وسیله آن بتوانید خرید انجام دهید. اما مبلغ خرید در واقع از جیب شما پرداخت نمی شود. بلکه از موجودی بانک است و شما در ابتدای هر ماه، صورت حسابی دریافت می کنید که برای آن مهلت پرداخت مشخص شده است. در صورتی که صورتحساب های خود را به موقع و منظم پرداخت نمایید، به عنوان یک مشتری خوش حساب شناخته می شوید و اعتبار بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد.

این نوع کارت با وجود قابلیت چشمگیری که به صاحب آن برای خرید می دهد ، اما همواره باید در مورد مبلغ بدهی خود آگاه باشید که توان بازپرداخت آن را داشته باشید. در غیر این صورت با قوانین سختگیرانه بانک مواجه خواهید شد.

دبیت کارت ، مانند همین کارت های شتاب خودمان عمل می کند. درواقع این کارت ها می تواند به یک حساب بانکی متصل باشد و یا از پیش مبلغ آن پرداخت شده باشد. در هر دوی این حالت ها ، شما از موجودی خود خرج می کنید و در آینده نیازی به پرداخت ندارید. برخی از این کارت ها که با عنوان کارت هدیه یا گیفت کارت شناخته می شوند ، به حساب خاصی متصل نمی باشند و شما به همان میزانی که درخواست داده اید ، موجود در کارت خواهید داشت. 

سیستم های کردیت کارت، در حدود ۵۰ سال است که در دنیا مطرح شده است. مفهوم آن طبق نظر علمای اسلام، نه تنها هیچ انطباقی با بانکداری ربوی ندارد بلکه کاملا با مفهوم قرض الحسنه بانکداری اسلامی مطابقت دارد.

شاید با خود بگویید چگونه شخصی در ازای یک اعتبار ساده می تواند مفت و مجانی خرید کند و هم بانکدار راضی باشد هم فروشنده و هم خریدار؟ سیستم کردیت کارت، به گونه ای طراحی شده است که گرچه بانک با یک اعتبار ساده پول نقد در اختیار مشتری می گذارد اما صادرکننده کارت برای فروشنده یک شرط می گذارد و آن هم این است که جنس با تخفیف به مشتری فروخته شود. درنتیجه، این تخفیف نصیب بانک می شود. در این سیستم هم فروشنده راضی است، چرا که مشتری گرچه به صورت نسیه خرید می کند اما فروشنده درهمان لحظه پول خود را از بانک دریافت می کند. بانک نیز راضی است چرا که هم مشتری برای خود دست و پا کرده است و هم اینکه سود بیشتری از محل تخفیف ، به جیب می زند.

بنابراین درحالتی که ماهیانه ۴درصد به مشتریان خود سود می پردازند، ماهیانه چندین درصد از محل کارت های اعتباری از مردم سود می گیرند. آن هم بدون اینکه اصنافشان ناراضی باشند، مردمشان معتقد باشند بانک های در حال چپاول آنها هستند و بانک مرکزی نیز معتقد باشد بانک هایشان ضررده شده اند و باید ضرر آنها از محل کارمزد جبران شود. 

در آن سوی آب ها، بانک ها گرچه نام اسلامی را به یدک نمی کشند ولی کاملا مطابق با بانکداری اسلامی عمل می کنند. در بزرگترین بانک های غربی، کله گنده های اقتصاد در بانک سرمایه گذاری می کنند، بانک از محل سرمایه گذاری آنها به مردم خرد وام می دهد تا بتوانند به انتخاب خود، از بزرگترهای اقتصاد جنس خریداری کنند و کسب و کار کوچکی برای خود راه بیندازند. فعالیتی که دو طرف سود می برند. هم مردم سرمایه دار می شوند و هم سرمایه دارها سرمایه دار تر. اما در بانکداری ایران، بانک ها سرمایه های خرد مردم جمع آوری می شود و در اختیار بزرگترها قرار می گیرد. معامله ای که در آن تنها سرمایه دارها هستند که سود می برند و در آخر هم باز مردم هستند که باید پول ضرردهی بانک ها را با کارمزدها بپردازند و نه سرمایه دارهای نزدیک به منابع بانکی.

در بانکداری ایران، مردم سود بالایی را به بانک ها می پردازند و بابت انواع خدمات بانکی کارمزد پرداخت می کنند اما در نهایت این سرمایه دارها هستند که به راحتی می توانند وام های میلیاردی از محل همین سپرده ها و کارمزدها دریافت کنند. این درحالیست که مردم برای دریافت یک وام دو میلیون تومانی باید چندین سند و ضامن و امضا فراهم کنند!

درنهایت می توان به این نتیجه رسید شهروند خرد، قشر متوسط و فقیر در جامعه ایرانی کرامت انسانی ندارد و سیستم بانکی برای او کرامت انسانی قائل نیست. چرا که اگر بود سیستم بانکی می توانست با متنوع کردن خدمات خود، این اقشار را راضی نگه دارد. بانک مرکزی در حالی کارمزد را تعیین کرده است که نقش بدهکاران بانکی را در ضررده شدن بانک ها نادیده گرفته و راه حل خروج از وضعیت کنونی را در اخذ کارمزد از دستگاه های کارتخوان یافته است!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بدبختمون کردند: 1393/7/710:29:08،
159
15
بدبخت شدیم رفت با این نظام بانکی

قرار شد پول نفت را بیارند سر سفرهامون من که بچه بودم اما بزرگتر گفتند اینجوری میخواستند

حالا اونم هیچ تا میتونند خون ملت را میکشند
رضـا: 1393/7/711:37:48،
79
20
حتی بارها توسط برخی علمای فقهی داخل کشور هم عنوان شده که بانکداری غیر ربوی ما از بانکداری ربوی برخی کشورهای اونور آبی ربوی تره !
البته اینکه ما خودمونو با اونور آبی ها مقایسه کنیم کلا نادرسته !
چون اونا علاوه بر سیستم بانکی غیر ربوی، منابع عظیم نفتی و گازی هم در کشورشون ندارن که بخواد یه سرمایه هنگفتی تزریق بشه به اقتصاد و سیستم بانکیشون !
ولی اینجا علیرغم داشتن این همه منابع، اکثر مردم در زندگی روزمره خودشون موندن !
امیدوارم روزی این ظلم پایان بپذیره !
میثم : 1393/7/712:26:20،
74
14
کشورهای غربی کارمزد نمی گیرند اما ایران... کشورهای غربی مشکل مسکن ندارند، کشورهای غربی تورم ندارند، کشورهای غربی دچار فساد اقتصادی نیستند، کشورهای غربی بابک زنجانی ها و محمود خاوریها و...ندارند، کشورهای غربی فقر مطلق ندارند، کشورهای غربی همه مردم تحت پوشش بیمه هستند، اما ایران
تعجب!: 1393/7/712:26:33،
70
16
اینجا سرزمین اسلامی ایران است !!!!!!!!!!!!!
امين: 1393/7/712:53:27،
64
16
مقاله بسيار خوبي بود. هم از منظر آموزنده بودن و هم از جهت منطق و استدلال در عين سادگي. ممنون از نويسنده محترم.
محمد: 1393/7/713:06:53،
44
17
خب معلومه نمیگیرند تا تجارت الکترونیک رونق و پول کاغذی، نقدینگی و تورم کنترل شه


ولی ایران میگیرند تا به رشد پول کاغذی و افزایش نقدینگی و تورم کمک بشه
khl: 1393/7/713:13:54،
19
93
حالا مگه صدتا یه تومنی چقدره که شماها ینقدر ناراختید
جیگر: 1393/7/710:34:02،
69
14
کاش یه برنامه تلوزیونی در این راجب می بود.
خوش خیال: 1393/7/712:20:43،
54
13
برنامه واسه جیگر نشون دادن مردم؟؟؟؟
تا حالا هرچی برنامه ونقدوبررسی بوده مگه چیزی درست شده؟؟؟؟؟؟؟؟
فقط ۱برنامه میذارن که بگن مسیولین به همه چی توجه میکنن ولی بعدش مردم بدبخت تر میشن
م: 1393/7/710:34:27،
68
16
درنهایت می توان به این نتیجه رسید شهروند خرد، قشر متوسط و فقیر در جامعه ایرانی کرامت انسانی ندارد و سیستم بانکی برای او کرامت انسانی قائل نیست. چرا که اگر بود سیستم بانکی می توانست با متنوع کردن خدمات خود، این اقشار را راضی نگه دارد. بانک مرکزی در حالی کارمزد را تعیین کرده است که نقش بدهکاران بانکی را در ضررده شدن بانک ها نادیده گرفته و راه حل خروج از وضعیت کنونی را در اخذ کارمزد از دستگاه های کارتخوان یافته است!
مهدی: 1393/7/710:34:30،
86
17
عالی بود . بدترین سیستم کشور سیستم بانکی و بانک مرکزی و هیچ نظارتی روشون نیست اگه مدیر لایق و کاربلد بیاد راس کار باید همه این مسولین کم کار بانک مرکزی رو اخراج کنه
نوید: 1393/7/710:34:58،
87
21
ایران فرق فوکوله....!!!!! ماشین ده برابر مسکن صد برابر !!!!!!!در آمد صفر
seven: 1393/7/710:37:47،
47
14
آفرین...
خالف بانك ايراني: 1393/7/710:48:06،
42
14
آي گل گفتي
علی: 1393/7/710:48:17،
70
39
یکی نیست به این مسؤلان بانک مرکزی بگه آخه بیچاره اون کت توی تنت از مردم ومشتریان بانک حالا مگی هر کی ناراحت دستگاه پس بده اگه همه دستگاه پس بدن تو دیگه آه نداری که با ناله سودا کنی!
رضا: 1393/7/710:54:38،
40
44
روحانی متشکریم
دولت تدبیر متشکریم
.................
محمد: 1393/7/710:56:16،
88
21
در ایران مسلمان هست ولی مسلمانی هیچ
در غرب که ما آنها را نجس می دانیم و مسلمان نیستند مسلمانی موج می زند. !!!!!!!!!!!!!!!!!!
وای بحال ما...................
احسنت: 1393/7/711:01:51،
58
17
ایرانجیب عزیز حرف آقا محمد را با طلا بنویس.
امیر: 1393/7/712:00:46،
48
16
از وصایای امام علی (ع) به امام حسن این است که مبادا دیگران در عمل به قرآن از شما پیشی بگیرند .

ما در دانشگاه استادی داشتیم که می گفت شاخص توسعه انسانی یعنی اینکه در جامعه مردم چقدر مثل آدم زندگی می کنند . ما از نظر شاخص های درآمدی در حدود رتبه سی ام دنیا هستیم ولی از نظر شاخص های توسعه در حدود رتبه نود. یعنی حدود شصت کشور هستند که درآمد سرانه کمتری نسبت به ما دارند ولی در عدالت بیشتری زندگی می کنند. ولی هر وقت این شاخصها منتشر میشه ما میگیم این غربیها چون حجاب در ایران وجود داره و الکل فروخته نمیشه با ما بدن ولی به بقیه مسایل از جمله بانکداری ، بهداشت ، سواد عمومی و تامین اجتماعی اصلا توجه نمی کنیم . امروزه که می فهمیم 14 قرن پیش امام علی (ع) چه هشداری داده بود و ما امروز هم هنوز ککمون نمیگزه و برامون مهم نیست و اونوقت هی اداعای منتظر فرج بودن داریم.
بهرام: 1393/7/710:57:05،
38
20
بانکداری اسلامی یعنی همین دیگه............
نمیدونستید.............
ابوالفضل: 1393/7/711:13:45،
50
13
بانک مرکزی شورشور در آورده .کارمزد مانده گیری مزه کرده براشون میخوان برا خریدهم کارمزد بزارن.قبلا وقتی مشتری کارت میکشید همون دقیقه میومد به حساب فروشنده الان چی .میانگین یه روز طول میکشه میدونن تو اون یه روز چقدر سود مکنن چرا درمورد سود اون حرفی نیمگن.اگه مردم باهم باشن باور کنند ریس بانک مرکزی که هیچ از اون بزرگترش هم نمتونه کاری کنه. یادم رفت اینو بگم فقط مجلسو بی خیال دو روز سر وصدا مکنن بد هچی میشه مثل قیمت ماشین
ARYA: 1393/7/711:41:23،
33
13
بازم بگيم نه شرقي نه غربي فقط توليدملي فرقون سازي ملي و...من ميدونم همش تقصيراين آمريكاست...فقط توروخدا به كسي نگين...خخخخخخ
کشکول طلایی: 1393/7/711:41:46،
41
18
در تمام کشورها دولت درخدمت ملت هستند.اما از عجایب دنیاست: که ملت شریف وبزرگ ایران در خدمت دولت وایادی آن هستند!!
ابو امیر: 1393/7/711:53:12،
46
10
اگر بانک تصمیمش را عملی کرد
همه اصناف باید بصورت هماهنگ چند روز با دستگاه کارتخوان کار نکنند و مردم هم با پول نقد خرید کنند تا بانک به زانو در بیاد و گرفتن کارمزد لغو بشه
درد بي درمان: 1393/7/712:08:59،
36
11
(ازموضع خودكوتاه نمي آيند وهركس خوشش نمي آيد دستگاهها راجمع كند) اينم ازمسئوليني كه هميشه سنگ دلسوز بودنشان را به سينه ميزنيم و خادم ملت فرضشان ميكنيم . وقتي كمك ميخوان ما ميشيم ملت شريف،ملت غيور و شهيدپرور وملت هميشه درصحنه ولي وقتي ميخوان 2ريال از پول خودشان هزينه كنند ميگن (ميخواين همين وگرنه به جهنم.)
بهنام: 1393/7/712:11:03،
25
18
اینطور نیست که در امریکا کارمزد اصلا نباشه
کارمزد وجود داره اما برای کار با پول نقد به عنوان مثال در امریکا اگر بخواهید ازعابربانک استفاده کنید ۱.۴۵ دلار کارمزد ازتون کم میشه اما پرداخت های غیر نقدی و اعتباری کاملا تشویق میشه که در واقع کارمزد پرداخت غیر نقدی از محل کسر شدن هزینه چاپ اسکناس تهیه میشه.
و یه نکته دیگه در بانکداری امریکا اگر در بازپرداخت بدهیها دیرکرد داشته باشی بدون هیچ رودربایستی میان و خونه و یا اموالت رو مصادر میکنن شوخی هم با کسی ندارن
و اینکه کردیت کارت در ایران هیچ وقت جا نخواهد افتاد چرا که بانک به مشتری هیچ اطمینانی نداره . همین دسته چک رو با هزار ترس و لرز دست مشتری میده چه برسه به کردیت کارت
اوایل ثمین کارت اومد این سیستم رو راه بندازه و با شکست مواجه شد.
من و خیلیای دیگه اگر خرید زیر ۳۰۰ هزار تومان داشته باشم ب هیچ وجه از کارت دیگه استفاده نمی کنم.
الاف: 1393/7/714:32:28،
28
13
نه که تو ایران بانکا خجالت میکشن و اموالت رو مصادر نمیکنن.پسر خوب تا قرون اخر سود پول رو از حلقوم بیرون میارن
,وحید: 1393/7/712:11:38،
109
16
دستگاههای کارتخوان را

جمع میکنم+++++

استفاده میکنم--------
ايمان: 1393/7/712:26:00،
30
17
چاره اينكار فقط تحريم كارتخوانها و بانكهاست.از زماني كه اين كارمزدها اعمل شدن موجودي خودرا از بانكها بيرون بكشيد و دستگاههاي كارت خوان را غير فعال كنيد.الان مثل قديم نيست كلي موسسات مالي و صندوقهاي قرض الحسنه هست كه بهترين خدمات بانكي رو ارايه ميدن
اس: 1393/7/712:44:08،
31
12
همه چیزو اونا می سازن پولشو آقایون به جیب می زنن!!!!
رامین: 1393/7/713:00:17،
23
14
مطلب بسیار جامع و جالبی بود
من خرم: 1393/7/713:59:28،
25
14
خطاب به بانک مرکزی :
تو با پوله مردم دکون زدی مشدی
اشکان ا: 1393/7/714:28:51،
27
12
از بیکاری و هزینه بالای زندگی باور کنید حس کامنت گذاشتن ندارم. مملکت درست نمیشه
محمد: 1393/7/715:25:58،
22
15
بانکداری و خودروسازی مایه ننگ و وهن نظام اسلامی است. مسئولان به فکر باشند...
زلزله: 1393/7/716:47:05،
22
64
وقتی از مرده ارزش افزوده می گیرند از زنده گرفتن که دیگه چیز تازه ای نیست.
علی: 1393/7/718:48:04،
26
10
برادری که گفته بود مگه چقدر میشه..... خودشون اعلام کردنند سالی هفتصد بنجاه میلیارد تومن ناقابل.
جنوبی: 1393/7/720:08:06،
26
11
متوجه شدین همه کامنتها یه منفی داره.من موندم این چجوری فکر میکنه
رضا: 1393/7/808:29:25،
25
9
دوستان اگر توی گوگل سرچ کنید میبینید که نرخ سود وام ها در ایران در بالاترین جایگاه رو داره .... این اگر اسمش ربا نیست پس چیه ؟؟؟


اگه یکی تو بازار وام بده با همین نرخ سود 27% پس بگیره میشه فرخور اونوقت بانک ها قرض الحسنه میشه ؟؟؟ تازه اون اقای فرخور 10 تا ضامن کارمند دولت هم نمیخواد
:(
جای بسی فکر داره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
معرفی محصول جدید ایران خودرو ; هایما S5 توربو شارژ
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
لوکس‌ترین شاسی‌بلند فرانسوی به ایران رسید + تصاویر
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار