کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش 30 درصدی حقوق بیش از یک میلیون بازنشسته

کدخبر:۷۰۹۴یکشنبه، ۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۳:۰۵۸۳۵۹ بازدید

بخشنامه جدید معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری نور امید را در دل باز نشستگان تأمین اجتماعی خاموش کرد بطوریکه بر اساس این بخشنامه با حذف حق بیمه از اضافه کار کارمندان دولت تحت پوشش ...

بخشنامه جدید معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری نور امید را در دل باز نشستگان تأمین اجتماعی خاموش کرد بطوریکه بر اساس این بخشنامه با حذف حق بیمه از اضافه کار کارمندان دولت تحت پوشش تأمین اجتماعی حقوق بیش از یک میلیون بازنشسته 20 تا 40 درصد کاهش می یابد.

17 تیرماه سال جاری معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری بخشنامه ای را امضا و ابلاغ کرد مبنی بر اینکه حق بیمه از اضافه کار کارکنان دولت که از بیمه تامین اجتماعی برخوردارند حذف شود که این مصوبه از 31 شهریور ماه نیز اجرایی شد. براساس این بخشنامه محاسبه اضافه کار در پاداش پایان خدمت و حقوق بازنشستگان نخواهد بود و براساس قوانین سازمان تامین اجتماعی حقوق بازنشستگی مساوی مجموع پرداختی دو سال پایان خدمت تقسیم بر ماه های این دو سال است و این بدین معنی است که کارمندانی که 30سال تمام از حقوق و اضافه کارشان هفت درصد کسر شده با این ابلاغیه جدید از کاهش حقوق در دوران بازنشستگی برخوردار می شوند.

کارمندانی که در حال حاضر ماهیانه هفت درصد از حقوقشان به عنوان حق بیمه کسر و به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می شود با این ابلاغیه قانون جدید پس از بازنشستگی با کاهش 20 تا 30درصدی حقوق مواجه می شوند و این با توجه به اینکه حقوق بازنشستگی افراد تحت پوشش تامین اجتماعی در مقایسه با نهادهای دیگر پایین است با مشکلات عدیده ای روبرو خواهند شد.

براساس اعلام سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر 13 میلیون و 800 هزار نفر بیمه شده اصلی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند و ماهیانه مبلغی را به عنوان حق بیمه پرداخت می کنند که با توجه به بخشنامه جدید معاونت راهبردی ریاست جمهوری بیش از یک میلیون نفر از این افراد آنهایی هستند که در حال حاضر در سازمان دولتی مشغول به کار بوده و از بیمه تامین اجتماعی برخوردارند که با حذف حق بیمه اضافه کار حقوق بازنشستگی این افراد کاهش پیدا می کند.

کارشناسان امور بیمه ای معتقدند این بخشنامه بسیار نسنجیده و بدون انجام کار کارشناسی لازم به تصویب رسیده چرا که باید میان کسی که چندین سال حق بیمه پرداخت کرده با فردی که به تازگی در سازمانی مشغول به کار می شود تفاوت قایل شد تا به ضرر کارمندان نباشد.

در همین رابطه محمد اسماعیل سعیدی دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس به خبرنگار مهر گفت: با حذف حق بیمه اضافه کاری از حقوق کارکنان ، حقوق این افراد 20 تا 30 درصد در زمان بازنشستگی کم می شود که این اصلا عادلانه نیست.

مسئولان تأمین اجتماعی و معاونت ریاست جمهوری به مجلس فراخوانده می شوند

وی تاکید کرد: مشخص نیست معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری بخشنامه جدید را با چه هدفی امضا و ابلاغ کرده چون باعث می شود که حقوق بازنشستگان که به خودی خود کم است باز هم پایین تر عرف جامعه باشد و در این صورت مشکلات آنان چند برابر قبل خواهد شد.

به گفته وی قرار است طی روزهای آینده در ابتدا مسئولان تامین اجتماعی به کمیسیون اجتماعی مجلس دعوت شده و در این خصوص توضیح دهند که چرا بازنشسته ای که سال های زیادی را حق بیمه پرداخت می کند پس از بازنشستگی که باید نفس راحتی بکشد به یکباره حقوق و مزایای وی کم شود.

دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه فرد بازنشسته در هنگام اتمام دوران کاری به خودی خود دچار شوک روحی و روانی می شود گفت: به جای اینکه دولت و مسئولان با استفاده از راهکارهایی زمینه های کاهش این شوک روحی را کم کنند می آیند قوانینی این چنینی تصویب می کنند که ضرر و زیان بیشتری به این قشر وارد کنند.

به گفته سعیدی، اصلاح مدیریت و ساختار پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی و بدهی هایی که شامل حال بازنشستگان می شود و غیره از جمله اقداماتی است که دولت باید برای رفع مشکلات بازنشستگی انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه پرداخت بدهی بیش از 10 هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی ضروری است گفت: هر ساله بر میزان این بدهی افزوده می شود در حالی که می توان با پرداخت به موقع آن در سال از انباشته شدن مطالبات بازنشستگی و افراد تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی کاست.

بخشنامه کاهش حقوق بازنشستگان باید اصلاح شود

وی اظهار داشت: معتقدم که ابلاغ این بخشنامه برای کاهش حقوق بازنشستگان تصمیم ناپخته ای است که باید اصلاح شود و به طور حتم کمیسیون اجتماعی در این خصوص واکنش نشان می دهد.

براساس بخشنامه جدید با همه کارمندان دارای بیمه تامین اجتماعی با یک روز و یا 28 سال سایقه کار یک نوع برخورد می شود و به هیچ وجه سالهایی که آنان حق بیمه برای اضافه کاریشان پرداخت کرده اند در نظر گرفته نشده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه اجرایی شدن بخشنامه کاهش حقوق بازنشستگان تاثیر بسیار نامطلوبی در آنها می گذارد گفت: با توجه به شرایط موجود دولت و مسئولان باید درخصوص افزایش حقوق بازنشستگان اقدام کرده و راهکار ارائه دهند.

سعیدی به علت تصویب بخشنامه جدید معاونت نظارت راهبردی اشاره کرد و افزود: شاید یکی از دلایل آن نقدینگی دولت باشد که آن را نیز می توان با اصلاح ساختار و مدیریت جبران کرد و همچنین با توجه به اینکه 35 درصد اقتصاد کشور در دست سازمان تامین اجتماعی است اما بسیاری از شرکت ها و کارخانجات این سازمان ورشکسته بوده و زیان ده شده اند به همین دلیل دولت باید در ابتدا راهکاری برای پرداخت بدهی های این سازمان ارائه دهد.

با توجه به مخالفت نمایندگان مجلس ابتدا این موضوع رسیدگی می شود که پیشنهاد دهنده سازمان تامین اجتماعی بوده یا اینکه خود دولت آن را عنوان و تصویب کرده و سپس مسئولان سازمان تامین اجتماعی و همچنین معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری به مجلس فراخوانده می شود.

امضای بخشنامه ظلم آشکار به بازنشستگان

وی به جزئیات این بخشنامه اشاره کرد و گفت: فرمول و توجیه خاصی برای این بخشنامه وجود دارد که در نهایت درخصوص اضافه کار و بیمه پرداختی مشمولان تحت بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند که در هر صورت کار درستی انجام نشده است.

به گفته دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس، در صورت ادامه اجرای این مصوبه تمامی افرادی که از این پس بازنشسته می شوند حقوقشان کاهش پیدا می کند به طوری که با افزایش 25 درصدی حقوق در سال جاری حقوق این افراد مانند سال گذشته خواهد بود و این نشان دهنده ظلم آشکاری در حق آنان است.

سعیدی گفت: این بخشنامه که در دولت گذشته اجرای آن ابطال شده بود مجددا به دلایل نامشخصی در دولت جدید به تصویب رسید که از 31 شهریور نیز اجرایی شده است.

کارشناسان عنوان می کنند تصویب و ابلاغ بخشنامه حذف حق بیمه از اضافه کاری از سوی معاونت راهبردی ریاست جمهوری بدلیل کاهش نقدینگی دولت انجام شده است اما این راهکاری درست برای این کار نبوده بطوریکه با مدیریت منابع ، اصلاح ساختار، پرداخت به موقع بدهیهای سازمان تامین اجتماعی و ... میتواند از بحران ایجادشده بکاهد.

مخالفت تأمین اجتماعی با کاهش حقوق

از سویی دیگر معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی نیز ضمن مخالفت با اجرای این بخشنامه در مورد کاهش حقوق بازنشستگان به خبرنگار مهر گفت: این قانون شامل حال افرادی که در گذشته بازنشسته شده اند نمی شود اما افرادی که از این پس بازنشسته شوند حقوقشان به طور متوسط با توجه به پرداختی هایی که دارند کم خواهد شد.

محمد حسین زدا با اشاره به اینکه بخشنامه جدید معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری به ضرر بازنشستگان است گفت: این بخشنامه شامل پرسنل رسمی دولت که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی می شوند است.

وی با تاکید بر اینکه بازنشستگان نیروهای مسلح و کشوری مشمول این بخشنامه نیستند گفت: براساس این بخشنامه حق بیمه از اضافه کاری بازنشستگان حذف خواهد شد و در این صورت روی حقوقشان نیز تاثیر منفی می گذارد.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی از مخالفت این سازمان برای اجرای بخشنامه جدید خبر داد و گفت: ما از ابتدا مخالف این قانون بودیم اما با بخشنامه جدید دولت نمی توانیم کاری انجام دهیم.

به گفته وی البته با مخالفت اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس قرار است مجددا بخشنامه جدید دولت در کمیسیون اجتماعی با حضور مسئولان ذیربط بررسی شود و سپس ایرادات آن برطرف و زمینه اجرای آن فراهم شود.

زدا در پاسخ به اینکه اگر فردی با 29 سال سابقه و پرداخت حق بیمه برای اضافه کار بخواهد بازنشسته شود تکلیف حقوق بازنشستگی وی چه می شود گفت: این فرد برای بازنشستگی شامل بخشنامه جدید شده و به طبع حقوقش کم می شود که این عادلانه نیست و به ضرر فرد بازنشسته است زیرا 29 سال حق بیمه از اضافه کاری وی کسر شده است.

کاهش حداقل 20 درصدی حقوق یک میلیون باز نشسته

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی ا با اشاره به اینکه یک میلیون نفر از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی شامل قانون جدید می شوند گفت: در حال حاضر 13 میلیون و 800 هزار بیمه شده اصلی تحت پوشش تامین اجتماعی هستند که هرکسی نسبت به پایه حقوق و میزان اضافه کاری پرداختی از حقوقش کسر می شود.

وی تاکید کرد: به طور متوسط حداقل 20 درصد از حقوق بازنشستگان با اجرایی شدن بخشنامه جدید دولت کسر خواهد شد که البته امیدواریم در کمیسیون اجتماعی این مشکل برطرف شود و بازنشستگان دچار ضرر و زیان نشوند.

در حالی این مصوبه به تصویب رسیده و ابلاغ شده است که در حال حاضر حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی کمتر از بازنشستگان نیروهای مسلح، خدمات درمانی و ... است و جای این سوال وجوددارد که در دولت تدبیر و امید که همه افراد بخصوص بیمه شدگان و بازنشستگان تامین اجتماعی انتظار افزایش حقوق را داشتند ؛ برای کاهش حقوق چرا بازهم نوک تیز کمان بازنشستگان تامین اجتماعی را نشانه گرفته و مجددا به جای اینکه حقوق آنان افزایش پیدا کند از آنجه هست نیز کمتر خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی: 1393/7/613:57:43،
140
18
بفرما.میبینین.حقوق 30 درصد کاهش پیدا کنه. ولی میگن چرا خونه و خودرو ما رو که 300 درصد قیمتش رو بالا بردیم و رو دستمون باد کرده رو مردم نمیخرن!!!!
تارخ: 1393/7/614:11:25،
163
18
من خودم از کسایی هستم که زیاد میگ مچکریم روحانی ولی واقع داره شورشو در میاره
بمانی: 1393/7/614:18:10،
141
32
یعنی یک خبر خوب من تو این مدتی که این آقا اومده سر کار نشنیدم کاهش حقوق . افزایش کارمزد بانک . افزایش برق آب گاز لبنیات مایحتاج اصلی . کاهش توهمی تورم . سکته ای شدن نرخ ارز
میلادم: 1393/7/614:51:01،
104
18
جناب روحانی،با 30 درصد کاهش حقوق باز نشسته ها،نقدینگی پایین نمیاد که تورمو کنترل کنید،برید جلوی وام های چند صد میلیاردی که به قشر کوچیکی از جامعه به نام کار آفرین های دروغین رو بگیرید که نقدینگی پایین بیارید،واقعا متاسفم واسه ملت بدبختمون
تعجب!: 1393/7/615:45:52،
75
28
من والا نمیدونم این همه پول های میلیاردی کجا میره ؟؟؟
شهرداری ها که امکانات نمیدن ؟ استان ها که همش میگن پول نداریم ؟ یارانه میخوان بدن پول نداریم ؟ پس کجاست ؟؟؟

where is the money ????
حسین: 1393/7/616:59:30،
66
14
این معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری شده دردسر و ارگانی شده ضد کارمند و بازنشسته بدبخت ، اون طرف هم هی لایحه میدن مجلس و میخوان مالیاتها را بالا ببرن
بخدا ظلمه ظلم ، من به روحانی رای دادم الهی دستم می شکست و این کارو نمی کردم
مهدی: 1393/7/617:04:05،
72
17
از وقتی که این روحانی اومده سر کار :
یک جوان هم استخدام نشده
هر روز بیکاری بیشتر میشه
مالیاتها را هر روز میبرن بالاتر
بنزین و سوخت را گران کرد ولی معلوم نشد مابه التفاوت گرانی صرف چی شد !
حالا حقوق بازنشسته های مظلوم که تمام عمرشونو زحمت کشیدن کم می کنه
این دیگه چجور آدمیه ، هی از صلح و ... هم حرف میزنه
باز دلار هم که از دیروز دوباره گران شده
و ...
تدبیر: 1393/7/620:17:09،
30
65
روحانی مچکریم.
امین: 1393/7/621:17:47،
28
14
آدم یاد کارتون رابین هود می افته!
رضـا: 1393/7/714:16:31،
27
15
کاش میدونستن 30 سال زحمت کشیدن و کارگری و کارمندی یعنی چی !
بعد توقع دارید قشر بازنشسته مملکت روحیه اشون عالی باشه و افسرده نباشن ! (گرچه همه جای دنیا رسم بر اینه کسی که بازنشسته میشه بره سراغ مسافرت و تفریح و لذت بردن از زندگی)
ولی ما که هر چی بازنشسته دیدیم گفتن تازه اول بدبختیمونه...
مرتضی+23: 1393/7/614:04:17،
126
63
دیگه کم کم به این نتیجه رسیدم. که هر ریس جمهوری میاد یکی از یکی بدتر . کلن ساختار ..... مشکل داره که باید اصلاح بشه .
دوستدار مردم: 1393/7/614:36:11،
106
20
روحانی متشکریم.......

دولت تدبیر =
افزایش خاموش تورم + بیکاری + کاهش در آمد حقوق کارمندان + افزایش مالیات + کارمزد خرید های الکترونیکی و پوز + افزایش شعار + اخراج کارمندان + شروع مجدد به کار بازنشستگان آشنا + قطع استخدام و................
مملکت بی صاحاب: 1393/7/615:54:07،
111
28
چرا رای دادی که الان شاکی باشی؟
مهدی: 1393/7/614:53:54،
42
19
روحانی ذوب توایم!!
علی: 1393/7/615:02:41،
54
13
واقعا که خجالت داره
Alex: 1393/7/615:03:35،
59
13
آقای روحانی به این ایمان دارد که : هر آن کس که دندان دهد ، نان دهد .
BB: 1393/7/615:33:57،
63
20
به عبارت دیگر ، باز نشستگی ، کار ، تفریح ، ... اصلا خود زندگی‌ هم مهم نیست ، فقط و فقط سانتریفیوژ و حجاب !!
442: 1393/7/615:06:02،
54
40
بخشنامه جدید معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری نور امید را در دل باز نشستگان تأمین اجتماعی خاموش کرد
با خاموش کردن امید یک قشری از جامعه که با همان درامد قبلی امیدی به اینده تدارند چطور روی دارید که به خود میگوید تدبیر وامید
بهتراست بگوید تحقیر و شکست
شهاب احمد: 1393/7/615:38:37،
65
16
این دولت هم کشکه، گول خوردیم مثل همیشه
زیوس: 1393/7/1000:24:34،
23
13
عیبی نداره مطمنا سه سال دیگه هم گول میخوری یا شاید هم دو سال دیگه
سعید: 1393/7/615:52:27،
59
51
چراهیچ وقت مال نیروهای مصلح کم نمیشه که تقریبا دوبرابر تامین اجتماعی میگیرن!!؟؟؟
جانباز جنگ: 1393/7/616:11:11،
80
36
اگر یادتان باشد من همون اوایل گفتم چه این رئیس جمهور و چه قبلیها همشون یکی لبه این قیچی و یکی لبه اون یکی قیچی هستند که فقط مردم رو میبرند
حرف و هدف همشون یکیه:بفلاکت رساندن و عقیم کردن مردم
Rf: 1393/7/618:22:49،
38
15
باز نشستگی می‌ خواهید چه کار کنید ... من آمدم که مذاکره کنم... اگر راضی‌ نیستید ، تشریف ببرید به جهنم !!
ali: 1393/7/618:43:16،
40
17
هسته ای رو که تعطیل کردن
قسط بلوکه شده رو هم که داره میگیره
این پولا جا میره که همش میگه کمبود بودجه داریم؟؟؟؟؟؟

معنی تدبیر و امید رو هم نمیدونستیم که فهمیدم...
خدا رو شکر که تدبیر دارن اگه نداشتن چه بلایی به سرموم میومد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شهروند: 1393/7/619:20:51،
33
42
دولت تدبیر و امید
مونه: 1393/7/620:25:01،
31
15
ده سال بعد تامین اجتماعی هیچ پولی برای پرداخت حقوق بازنشستگان نخواهد داشت.
نسل بعد توان پرداخت حقوق بازنشتگی جمعیت کسیر بازنشسته را نخواهد داشت چون پول این صندوق ها معلوم نیست کجا میره.
ایرانی خسته خسته: 1393/7/620:52:42،
36
18
دو ساله که بازنشست شدم اما اینگار برگشتم به زمانی که بیکار بودم و در بدر دنبال کار می گشتم . با سن بالا و با این حقوق بخور و نمیر بازنشستگی از پس مخارج زندگی برنمیام .بعضی وقتا میزنه به سرم خودمو از این زندگی سگی راحت کنم اما بخاطر بچه هام دست نگه میدارم .
Mr: 1393/7/621:50:06،
75
17
واقعا که...
اگه 30 درصد کم شه چی میمونه؟ کسی که فقط تو خونوادش یه نفر حقوق میگیره و بازنشستس با این وضع چطوری میتونه خرج زن و بچه هاشو بده؟
چیزی به نام وجدان تو اینا وجود نداره...
گذشته: 1393/7/701:28:16،
29
17
سالها پیش بود اما اینجا دیگر جای زمین خدا نیست .
ازادی بیان: 1393/7/708:19:48،
23
20
دوستان دلواپس منتقد من نه کارمند دولتم نه جیره خور دولت اما خوبه برگردیم به قبل زمانی که احمدی نژاد حقوقش همین بود هزینه هاش سر به فلک بنزین هشتاد تومنی خاتمی در زمان محمود شد 800تومن نون 25 تومنی شد 250تومن پراید 6تومنی خاتمی شد 20تومن خونه حداقل سه برابر و...حالا اون موقع شما منتقدان دلواپس کجا بودین که تا یه خبری میاد مملکتو و نظامو میبرین زیر سوال باید دید توجیه این کار چش بود بعد به باد تند نقد گرفتش البته اگه این سری خبرها مطمئن باشه و اینم همه میدونیم روحانی برا سه سال دیگه به ما ها نیاز داره پس حتما کارشو بلده دلواپس های عزیز شک نکنید
بازنشسته: 1393/7/708:37:37،
33
22
بخدا اگه 30درصد ازما كم كنن بايد گدايي كنم واله بايد گدايي كنم همين حالا هم كارم كمتر از گدايي نيست ..بخدا نكنيد اين كارا رو اميد را از مردم نگيريد صبر وحوصله هم حدي داره واقعا چرا رهبري وعلما تو اين مواردي كه حقوق مظلومترين قشرهاي جامعه داره پايمال ميشه هيچ كاري نمي كنند
ع - ب: 1393/7/710:46:05،
25
34
زنده باددولت نه تدبیرونه امیدروحانی ،،،،حالا کجاشو دیدین تازه اوله سواریه درمناظره دکتررضایی گفت وای به روزی که شما(روحانی)رییس جمهورشوی چه میشود،،،،،،،وشد،،،بی تدبیری وناامیدی ادامه دارد..
زیوس: 1393/7/1000:22:30،
19
18
البته همونطور که همه میدونن اینا همش تو جیب مردمه . یه اصل وجود داره که توی این کشور یه طبقه وجود داره که جیبش رو باز گذاشته که همه چیز بره توش .از مالیات بر ارزش افزوده بگیر تا یارانه و کارمزد خدمات بانکی و غیره.
مالباخته : 1393/7/1515:51:27،
19
11
حال معلوم شد منابع بخششها و هدیه های آنچنانی این سازمان عریض و طویل ,از کجا تامین شده است .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار