کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درآمد 500 میلیاردتومانی چین از جیب زائران رضوی

کدخبر:۶۸۳۶سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۳:۳۰۴۰۹۱ بازدید

حكايت دست‌درازي چيني‌ها در بازار سوغات مشهد تمامي ندارد و سال‌هاست چشم زائران رضوی به جای سوغات بومی مشهد به تحفه‌های چین روشن و این در حالی است که مشهد سالانه میزبان بیش از 25 میلیون زائر است.
درآمد 500 میلیاردتومانی چین از جیب زائران رضوی

 عرضه تحفه چین در ويترين مغازه‌های پايتخت معنوي ایران حكايت ديروز و امروز نيست و مدت‌هاست كه در اين آشفته بازار چيني‌ها پا را فراتر گذاشته و به حوزه سوغات اين شهر نیز چنگ انداخته‌اند تا از اين راه نیز سود بسياري را در جيب خود سرازير كنند، این امر موجب نادیده گرفتن هویت سوغات پایتخت معنوی شده است.

سوغات واقعی شهرهای مذهبی راهی برای انتقال اعتقادات و معارف فرهنگ اسلامی است اما اکنون بازارهای مشهد به محلی برای عرضه سوغات چین و تحفه سایر شهرهای ایران تبدیل شده و در این آشفته بازار خبری از سوغات حقیقی مشهدالرضا نیست.

هر زائری که به این شهر می‌آید یا باید نظاره‌گر سوهان قم و گز اصفهان باشد و یا جانماز و سجاده چینی بخرد! در بازار رضا، عباسقلی خان، مغازه‌های بست بالا خیابان و پایین خیابان، مغازه‌های اطراف فلکه آب و چهارراه شهدا سوغات‌های چینی و تحفه تمام شهرهای ایران را مي توان پيدا كرد به جز سوغات مشهد.  

طی سالیان دور کالاهای روسی به وفور در مشهد عرضه می‌شد و در حقیقت این اجناس بلای جان کسانی شده بود که به دنبال جنسی با هویت و شناسنامه پایتخت معنوی بودند اما رفته رفته بساط کالاهای روسی از این شهر جمع شد و در مقابل عرصه‌ای برای جولان جنس چینی شکل گرفت و امروز کار به جایی رسیده که چینی ها دست بردار بازار سوغات مشهد نیستند.

قیمت گران سوغات مشهد

یکی از فروشندگان عرضه سوغات مشهد که در مغازه‌اش گز و سوهان و پولکی به وفور پیدا می‌شود، به خبرنگار مهر می‌گوید: سالهاست که به دلیل گرانی سوغات مشهد بازارهای این شهربه محلی برای عرضه کالای چشم بادامی‌ها تبدیل شده و اغلب زائران ترجیح می‌دهند تا به طور مثال جانماز، مهر و تسبیح چین را به دلیل قیمت پایین‌تر خرید کرده و به عنوان تبرک به شهرهای خود ببرند.

مهدی محرابی عنوان می‌کند: سوغات مشهد اغلب شامل عطر، نبات، زعفران، زرشک، نخودچی کشمش، مهر، تسبیح، جانماز و سجاده است و چینی‌ها تا این لحظه به غیر از موارد خوراکی؛ در تولید مابقی سوغات این شهر دست دارند و خوب می دانند که زائران قیمت پایین را در خرید یک سوغات مدنظر قرار می دهند.

عباس مکتبی هم یکی از بازاریانی است که در بازار رضا در فروشگاه عرضه سوغات پایتخت معنوی کار می‌کند. او معتقد است؛ طی سالهای اخیر خرید سوغات مشهد برای زائر صرفه اقتصادی ندارد به همین دلیل بیشتر زواران به دنبال جنسی مشابه و ارزان تر هستند و از سویی دیگر برای مغازه‌داران هم صرف نمی‌کند که تنها به فروش سوغات واقعی مشهد روی آورند زیرا همواره تحفه ارزان توسط مشتری‌ها به شدت مورد استقبال قرار می گیرد.

مکتبی عنوان می‌کند: سوهان، باقلوا، قوتو، زیره، کشک، قره قروت، نبات، زعفران، زرشک، حاجی بادومی و نخودچی از سوغات هایی است که در اغلب مغازه ها عرضه می‌شود و این در حالی است که همه می‌دانیم بیشتر کالاهایی که نام برده شد جزو سوغات مشهد نیست.

وی افزود: در کنار این امر مسئله تحفه‌های چین نیز قوز بالای قوز شده و همه این موارد در کنارهم بازار سوغات مشهد را بی هویت کرده و همان طور که می‌دانیم قیمت بالای سوغات مشهد سبب شده تا فروشندگان همه نوع سوغاتی را در مغازه های خود عرضه کنند.

کامیار کریمان از دیگر بازاریانی است که سالها در حوزه عرضه سوغات مشهد فعالیت کرده و اعتقاد دارد یکی از مشکلات مهم این شهر باز گذاشتن دست چینی ها و عدم حمایت از تولیدکننده‌ای است که می تواند بهترین و مرغوب ترین سوغات را برای مشهد تهیه کند. البته جدای از این مسئله باید این نکته را هم مدنظر داشت که تحفه این شهر گران است و همین امر رغبت زائر برای خرید را کم می کند.

اين فروشنده بيان مي‌كند: امروزه زعفران به دليل قيمت بالايي كه دارد بيشتر مورد استقبال زائران مرفه است و زائراني كه درآمد كمتري دارند همان جانماز و تسبيح چيني را به دليل قيمت پايين آن خريداري مي كنند.

به نظر می‌رسد باتوجه به قیمت بالای سوغات این شهر باید جایگاه خاصی نظیر ایجاد یک بازارچه را برای به فروش رساندن سوغات مشهد اختصاص داد تا تحفه این شهر با قیمتی به مراتب پایین‌تر عرضه شده و از سویی دیگر نظر زائر نیز به جای توجه به سوغات سایر شهرهای ایران به سمت تحفه معنوی همین شهر جلب شود.

لزوم ایجاد بازارچه سوغات در مشهد

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی در این رابطه به مهر می‌گوید: ایجاد بازارچه صنایع دستی و بازارچه‌ای برای عرضه سوغات مشهد می‌تواند ضمن ایجاد اشتغالزایی به کوتاه کردن دست چینی ها از این بازار کمک کند.

رجبعلی لباف خانیکی ادامه می‌دهد: در حال حاضر برای ایجاد چنین بازارچه‌هایی نیازمند مشارکت بخش خصوصی هستیم و بی تردید با راه اندازی این بخش می‌توان ضمن عرضه سوغات این شهر با قیمت ارزان تر زمینه مقابله با کالای چین و حمایت از تولید کنندگان داخلی را فراهم کرد.

به گفته وی نباید اجازه داد که بازارهای این کلانشهر مذهبی به محلی برای عرضه تسبیح، جانماز و چادر چینی تبدیل شود.

سالانه 500 میلیارد تومان از فروش سوغات به جیب چین سرازیر می‌شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از عرضه سوغات چینی در مشهد به خبرنگار مهر می‌گوید: این درست نیست که سالانه بیش از 500 میلیارد تومان درآمد فروش سوغات این شهر در جیب چینی‌ها سرازیر شود و مشهدی‌ها از کسب این مبلغ بی‌نصیب باشند.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر بیان می‌کند: هیچ معنی ندارد که کشوری همچون چین بخواهد در عرصه سوغات نیز ورود پیدا کرده و با تولید سجاده و جانماز، مشکلات گسترده ای را برای تولید کننده داخلی بوجود آورد.

وی ادامه می‌دهد: عرضه سوغات حقیقی پایتخت معنوی در رشد شاخصه ‌های فرهنگی و اقتصادی این شهر و ایجاد اشتغالزایی نقش موثری دارد و نباید از کنار این مسئله به سادگی عبور کرد زیرا سوغات ابزاری برای معرفی هویت و فرهنگ یک شهر یا منطقه است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه باید دست چینی‌ها را از بازار سوغات مشهد کوتاه کرد، می افزاید: البته تنها گرانی در کاهش رغبت مردم برای خرید سوغات پایتخت معنوی نقش ندارد بلکه ضعف فرهنگسازی هم در کاهش خرید تحفه های واقعی مشهد نقش دارد.

امروزه مشهد به شهری برای عرضه سوغات همه شهرهای ایران و محلی برای جولان کالاهای چینی به جای تحفه های بومی تبديل شده است و ضروری است اين مسئله را به صورت ریشه‌ای حل و فصل کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سمیرا: 1393/6/2511:01:24،
96
12
وقتی ایرانی ها استاد تقلب هستند، وقتی ایرانی ها به خودشون هم رحم نمیکنند، وقتی زعفران و نبات مشهد همگی تقلبی هست، باید هم چینی ها دست به کار بشن و بازار رو به دست بگیرند! زیادی جوش نزنید! از ماست که بر ماست! چرا چین تو اروپا با درجه 3 وارد نمیشه ؟! خلایق هر چه لایق
ماه: 1393/6/2511:55:53،
24
37
بازم به معرفت چین
کشکول طلایی: 1393/6/2511:04:49،
87
30
تاجران ایرانی ومشهدی اگرسفارش کالا به چین ندهند هیچ کالای چینی وارد کشور نمیشود .ولی چه کنیم دندان طمع نمیگذارد که ملت آرام وآسوده کالای مرغوب بخرند. ازماست که برماست.!!!!!
رضا: 1393/6/2511:06:20،
25
32
دم چین گرم. براستی اگه چین نبود همه دنیا بدبخت میشد
حسین: 1393/6/2511:38:26،
29
11
گناهو گردن چینی ها نندازیم چون سود اصلی رو دلالایی می برن که متاسفانه ظاهراً ایرانی اند ولی به هیچ چیز جز پول و به خاک سیاه نشوندن ایران وایرانی فکر نمی کنن . از حق نگذریم خود ما هم با خرید جنس های آشغال چینی کم مقصر نیستیم . این بدبختی نتیجه ناشکری ملته حالا حالاها باید تقاص پس بدیم
حامد: 1393/6/2511:44:09،
31
10
فقط مشهد نيست شما هرجاي ايران كه سفر كنيد فروش محصولات چيني رواج داره علت هم ارزان تر بودن اين محصولات مثلا در ميدان نقش جهان اصفهان تمامي صنايع دستي چيني است و فقط ترويست ها صنايع دستي اصفهان را مي خرند.
وحید ص: 1393/6/2515:16:43،
24
25
شیراز اینجوری نیست/ فالوده/ انواع عرقیات/ آبلیمو تازه/ حلوای مسقطی/ نون جوخه/ خاتم/ و...

آدم هاشم با معرفتن
حسین 2: 1393/6/2715:40:53،
12
12
شیراز واقعا بهشته
طغرل007: 1393/6/2511:51:51،
38
9
چقدر بدبختيم جانماز چینی!!!!!!
رضا: 1393/6/2512:11:28،
38
10
سال حمايت از اقتصاد چين كمونيست !!!!
sami: 1393/6/2512:28:01،
39
15
با پول ما :

عرب تبدیل شد به عرب لامبورگینی سوار
رضا: 1393/6/2516:05:37،
21
17
آقای Sami :
در کشورمون هموطنان عرب داریم که برای ایران خون دادند.دار و ندارشون نابود شد و الان هم در شرایط خوبی زندگی نمیکنند. این حرف‌های نژادپرستانه به زیان وحدت ملی و در راستای منافع کـشورهایی است که یکپارچگی ایران را نمی خواهند.
فرشاد: 1393/6/3009:03:56،
15
10
حرف شما درسته آقا رضا ولی توجه کنید بسیار از همون هموطنان عرب که میفرمائید فقط عرب زبان هستند و نه عرب نژاد.
پس وقتی صحبت از اعراب میشه منظور دیگران و غریبه هایی هستند که اعتقاداتشون رو به ما تحمیل کردند و ثروت های ما رو به جاش گرفتند.
ایرانی اصل: 1393/6/2512:32:48،
27
13
آقاچین که به زورجنسی رو به کسی نمیده گردانندگان مملکتشون بر اساس اصول علمی تصمیم میگیرند،کشورهای مختلف رو جامعه شناسی میکنند،ملت ها روروانشناسی میکنندوملتشون هم زحمت میکشند ارزان تولید میکنند این کجاش اشکال داره؟جنس درجه یک هم دارند تا درجه چهاروپنج البته اینم بگم مافیا هم ندارند ها
حسن: 1393/6/2515:14:15،
19
10
چيني ها كارشون درسته دنبال منافع خودشون هستن مشكل از ما هست كه بفكر كشور و توسعه ايران عزيز نيستم چين و غر ب و عرب فرق نمي كنه ما فقط ادعا داريم
Z: 1393/6/2516:24:27،
15
9
حالا حالاها تحریم ادامه دارد
و از آنجایی که بالای 30 میلیارد دلار پول نفت در چین بلوکه است، باید تا سالها شاهد جولان اجناس بنجل چینی در بازار ایران باشیم.
عمو: 1393/6/2522:14:30،
42
12
یه زمون یه یهودی از تو بازارچه رد میشد ملت سرتاپا زندگیشونو آب می کشیدن حالا ملت سر رو جانماز ساخته ی بت پرستا می ذارن دعا می کنن
حکمتتو شکر
مجید: 1393/6/3012:24:29،
9
10
این مشکل خیلی از جاهای دنیاست... خیلی از کشورهای دنیا محل جولان اجناس چینی شده و حتی سوغاتی هاشون رو چین تولید میکنه...دلیلش رو هم همه میدونیم...قیمت فوق العاده کمتر نسبت به تولیدات داخلی..

فکر می کنم بجای فحش دادن به چین، باید فکر کرد چطور میشه رقابت کرد باهاشون و اینکار نیازمند تفکر، برنامه ریزی و تلاش زیاده که حالا حالاها از ما بسی دور می نماید!
حبیب: 1393/6/3111:12:14،
14
29
بزن باران که دین را دام کردند
شکار خلق و صید خام کردند
بزن باران خدا بازیچه ای شد
که با آن کسب در گناه کردند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار