کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گزارش میدانی از کار در پارس‌جنوبی

کدخبر:۶۶۶۳یکشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۲:۴۴۳۵۸۸ بازدید

با اینکه تا رسیدن خورشید به وسط آسمان سه‌ساعتی باقی است اما گرمای کشنده، در فرودگاه عسلویه نفس‌ها را سنگین‌تر می‌کند.

 عقربه‌های‌ساعت، 9صبح را نشان می‌دهد که به عسلویه می‌رسیم. با اینکه تا رسیدن خورشید به وسط آسمان سه‌ساعتی باقی است اما گرمای کشنده، در فرودگاه عسلویه نفس‌ها را سنگین‌تر می‌کند.

بازدید از عرشه فازهای 12، 17و 22 پارس‌جنوبی برنامه‌ای است که وزارت نفت برای 40خبرنگار داخلی چیده. آنطور که برنامه سفر نشان می‌دهد 120کیلومتر راه دریایی در پیش است تا به عرشه B12 برسیم. فازی که قرار است معادل سه فاز پارس‌جنوبی گاز بدهد و یکی از مهم‌ترین فازهای درحال‌توسعه کشور محسوب می‌شود. 3 بعدازظهر، کشتی ما کنار عرشه B12 پهلو می‌گیرد. مدیران و کارکنان در بدو ورود کفش، دستکش و کلاه ایمنی را به دست تک‌تک خبرنگاران می‌دهند تا بازدید با آموزش نکات ایمنی جنبه رسمی به خود گیرد. کارکنان واحد HSE با لباس‌های قرمز در هر جایی دیده می‌شوند؛ آنها با تاکید بر نکات ایمنی و حفظ امنیت عرشه درحال راهنمایی گروه هستند؛ حفظ ایمنی 40خبرنگار کار چندان آسانی نیست. در 30روز گذشته کمتر کسی را می‌توان یافت که برای دیدار با اعضای خانواده‌اش پا را از این سکو بیرون گذاشته باشد. شهاب انوشه، مدیر راه‌اندازی پروژه فاز 12 که در تمامی لحظه‌های بازدید کنارمان است تامین گاز زمستان را دلیل اصلی فراق کارکنان می‌داند: «باید گاز را به زمستان برسانیم و به همین دلیل ‌ساعت‌کاری از 12 به 18‌ساعت افزایش یافته است.» تاکید وی به کارکنان جوشکار که همان نزدیک‌ها مشغول به کارند، نشان می‌دهد کار از 18‌ساعت هم فراتر رفته چراکه وی اصرار دارد جوشکاری آن بخش باید تا شب تمام شود.

مدیران زیرمجموعه انوشه نیز سعی دارند تا هرطور که می‌توانند کارکنان فعال در این واحد را متقاعد به اجرای این دستور کنند. این تاکید محور سوال خبرنگاران قرار می‌گیرد؛ انوشه در پاسخ از برنامه زمانبندی می‌گوید و اینکه برای رساندن گاز به زمستان امسال چاره‌ای جز این نیست؛ کار در این فاز تماما توسط ایرانی‌ها درحال انجام و سرعت عمل آنها به‌حدی است که حتی توتال هم به این سرعت کار دست نیافته است.  زندگی روی عرشه چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد. به‌جز تمامی سختی‌هایی که جسته و گریخته همه شنیده‌اند، ارتباط تلفنی هم که تنها دلخوشی کارکنان عسلویه است، ممکن نیست. یکی از کارکنان در این اثنا می‌گوید: اینجا تلفن همراه به هیچ عنوان آنتن نمی‌دهد و تنها وسیله ارتباطی، تلفن ماهواره‌ای است که هر دقیقه تماس با آن سه‌دلار محاسبه می‌شود. البته اینترنت وجود دارد، اما ظاهرا به وصل‌بودن همیشه آن اطمینانی نیست.  حضور در عرشه یعنی فقط کار و کار؛ کار برای رساندن گاز به خشکی برای گرم‌ماندن خانه‌های ایرانیان در زمستان سرد. یکی از مهندسان روی عرشه که 37روز است به خانه نرفته، رو به ما با ناامیدی می‌گوید: «تا چند روز آینده هم شانسی برای رفتن به خانه نداریم.»
 

bjvhbyp80wj11bure6.jpg


حداقل حقوق برای نیروهای داخلی

از تمامی سختی‌ها که بگذریم، دستمزد کارکنانی که در ظل گرما 18‌ساعت کار می‌کنند، معضلی است که عدم‌رضایت از شغل را در پی دارد. پیش‌تر برخی از مسوولان و مجلس‌نشینان بارها تاکید کرده بودند نیروهای اقماری نفتی دستمزد قابل‌ملاحظه‌ای دارند درحالی‌که باید حقوق آنها متناسب با قانون کار باشد. به سراغ یکی از مدیران عرشه می‌رویم تا از نحوه درآمد آنها اطلاعی کسب کنیم. اگرچه درآمد آنها دلاری است و حقوق خود را به دلار دریافت می‌کنند اما به نسبت دیگر همکاران خارجی خود از حداقل حقوق برخوردارند. همواره استنباط این بوده که متخصصان ایرانی در عرشه‌ها خود را با متخصصان خارجی فعال در عرشه‌های کشورهای همسایه مقایسه می‌کنند، اما موضوع چیز دیگری است. حقوق روی تمام عرشه‌ها براساس یک قانون بین‌المللی پرداخت می‌شود. گران‌ترین حقوق متعلق به کارکنان نروژی و کشورهای اسکاندیناوی است. فرقی نمی‌کند نیروهای این کشورها در کجا مشغول به کار باشند چون قانون بین‌الملل بر بالاتربودن دستمزد آنها تاکید دارد. پس از آنها نیروهای کشورهای آمریکایی و اروپای‌غربی بیشترین حقوق را می‌گیرند. در رتبه بعدی اروپای‌شرقی و سپس ایرانی‌ها، البته ارزان‌تر از نیروهای ما هم وجود دارد.

فیلیپینی‌ها و هندی‌ها ارزان‌ترین نیروهایی هستند که می‌توان برای کار در عرشه استخدام کرد. شاید برای همین باشد که روی شناور فوق‌سنگین جرثقیل‌دار این فاز، بیشتر نیروهای خدماتی فیلیپینی و هندی هستند. آنطور که کارکنان ایرانی گلایه می‌کنند دستمزد روزانه این نیروها 250 تا 500دلار است. کار برای همه یکسان است اما گویی تبعیض بر عرشه‌ها سایه‌ای سنگین انداخته است. تا جایی‌که برخی از کارکنانی که با ما گفت‌وگو می‌کنند، می‌گویند یکی از مدیران فعال در این فاز کمتر از کارمند خود حقوق می‌گیرد، تنها به این دلیل که کارمند وی متعلق به اروپای‌شرقی است و او ایرانی. با تمامی اینها اواخر آذرماه سکوی B فاز 12 با یک‌میلیون‌فوت‌مکعب وارد مدار تولید خواهد شد. در حال حاضر مرحله راه‌اندازی آن بیش از 90درصد پیشرفت داشته و آنگونه که انوشه مدیر راه‌اندازی این فاز می‌گوید طبق برنامه زمانبندی وزارت نفت، کار اجرایی را آغاز خواهد کرد.  بازدید از این فاز با یک نتیجه به پایان می‌رسد، مهاجرت نیروهای نفتی و گازی ایران به کشورهای همسایه روبه افزایش است. یکی از مدیران فعال در این سکو که تمایلی برای انتشار نامش ندارد، می‌گوید از ابتدای سال تاکنون پنج تا شش‌ایرانی فعال در این سکو مهاجرت را به ماندن ترجیح داده‌اند تا از این طریق درآمد خود را بالا ببرند. از این رو شاید چالش اصلی مدیران نفتی ما در سال‌های نه‌چندان‌دور، مهاجرت متخصصان نفتی ایرانی به کشورهای دیگر باشد.

3f2fozztfgkn4l0zby4.jpg

دعوت به سکوت در فاز A17

در ادامه بازدید، اگرچه اجازه بازدید از فازA 17 داده شد اما هیچ‌یک از مدیران این فاز حاضر به پاسخگویی نشدند. حتی اگر مدیری پاسخ کوتاه به سوالات می‌داد مدیری دیگر وی را به سکوت تشویق می‌کرد. یکی از مدیران این سکو از آغاز دوباره کار در این سکو خبر می‌دهد: در دوسال گذشته به‌دلیل نبود تجهیزات، سرچاهی که انحصار آن در اختیار آمریکایی‌هاست و تحریم مانع خرید آن می‌شد، کار در این فاز متوقف شده بود اما ظاهرا چند ماهی است تجهیزات خریداری شده اما در همین دو سال با ایجاد خوردگی در تجهیزات، ادامه کار دشوار شده است. به گفته این مقام مسوول طی این مدت 12نفر روی سکو فعال بوده‌اند در حالی‌که هم‌اکنون بیش از 150نفر به‌طور شبانه‌روزی کار می‌کنند. بر همین اساس پیش‌راه‌اندازی این فاز کمی پیچیده‌تر از دیگر فازها شده با این حال مسوولان سکو امیدوارند تا سال آینده بتوانند این فاز را وارد مدار تولید کنند. با بهره‌برداری از عرشه این فاز بالغ بر 5/14میلیون‌مترمکعب گاز در روز، به تولیدات گاز کشور افزوده خواهد شد. با این حال برنامه‌ریزی‌ها برای تزریق گاز این میدان تا اواخر دی‌ماه به شبکه سراسری اعلام می‌شود.

سایه سنگین قطری‌ها بر فاز 22

بعد از پایان بازدید از عملیات لوله‌گذاری فاز 22 معلوم می‌شود که این فاز هم از برنامه عقب است. اما یک نگرانی درخصوص این فاز وجود دارد. رقم‌های برداشت از این فازها براساس ظرفیت اسمی اعلام می‌شود در حالی‌که باید به انتظار نشست تا زمان تولید دید که قطری‌ها تا چه میزان از گاز میدان برداشت کرده‌اند و چقدر گاز برای ایرانی‌ها باقی‌مانده است. کارشناسان شرکت تاسیسات دریایی از مجموع 110کیلومتر خط لوله این فاز، عملیات لوله‌گذاری حدود 90کیلومتر را با بهره‌گیری از شناور سی‌مستر به انجام رسانده‌اند که تا 18شهریور ادامه خواهد داشت.

امید زنگنه

زنگنه می‌خواهد تا زمستان از پارس‌جنوبی صدمیلیون‌مترمکعب گاز بیشتری نسبت به شرایط فعلی برداشت کند تا شاید حداقل در زمستان به نصف برداشت قطر از این میدان برسیم. از نان شب واجب‌تربودن توسعه فازهای پارس‌جنوبی را تنها زمانی لمس خواهید کرد که پا به عرشه‌ها بگذارید و شاهد زحماتی باشید که کارکنان نفتی به‌صورت شبانه‌روزی در گرمای هوایی وصف‌ناشدنی می‌کشند تا شاید درآمد ارزی ایران را پنج‌میلیارددلار دیگر افزایش دهند.
 

pq297muinffwuioqc6.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدي: 1393/6/1608:07:24،
82
44
خدايا به مردان سرزمين من که مردانه و بدون منت در جهت بازگشت قدرت ايران تلاش مي کنند سلامتي و قدرت مضاعف بده تا شايد ايران من ايراني اباد تر از گذشته شود.
وحید یوسفی: 1393/6/1613:06:23،
21
49
کارگرا دارند پول پارو میکنند همه مزایا رو هم دارند و از همه بدتر ناشکرند.
کارگران خیلی ناشکرند
کاوه: 1393/6/1614:01:53،
37
21
آقای وحید یوسفی ، من نمی دونم شما کجا کار می کنید ولی مطمئن هستم که عسلویه نیست چون اگه تو عمرت یک روز هم اینجا بودی اینجوری حرف الکی نمی زدی . تو عسلویه راه رفتن عادی هم سخته چه برسه به کارهای پروژه .
سردرگم: 1393/6/1617:33:52،
28
22
آقای یوسفی.
من تهران کار میکنم اما میدونم این دوستان چی میگن. چون از شرایطشون اطلاع دارم و بهشون حق میدم که حداقل 5 برابر شما و شاید بیشتر حقوق بگیرن. بهتره اول تحقیق کنید بعد حرف... بزنید.
سردرگم: 1393/6/1617:38:02،
26
17
دستمزد روزانه نیروهای هندی و فیلیپینی 250 تا 500دلار است.
اما کارگران ما حداکثر اگه بگیم 5000000 تومان پس ما کجای کاریم؟! اینه ارزش ایران و ایرانی؟
250 *3000=750000 دقت کنید "دستمزد روزانه"
کوکو: 1393/6/1708:32:22،
19
22
زیاد به این حرف ها توجه نکنید.همین مبلغی که آقایون میگن کمه حداقلش واسه یه مدیر متوسط ماهیانه 3 میلیون تومن به بالاست.
در حالی که خیلی ها در گوشه و کنار کشور دارن کار میکنن با حقوق 600 هزار تومن قانون کار.
کار سخت تعریف خودش رو داره و محاسبات خودش رو.دلیل نمیشه اگه میری تو گرما انتظار ماهیانه 10 میلیون تومن رو داشته باشی.
زنگوله: 1393/6/1608:34:57،
65
38
عملاً‌برده داری نوین
این چه حقوقیه میدن به این بنده های خدا با این کار سنگین
حتی راه رفتن تو اون شرایط آب و هوایی طاقت فرساست چه برسد به کار کردن
داریوش: 1393/6/1609:50:36،
55
22
من خودم ساکن همین منطقه پارس جنوبی هستم.مردم اینجا همه بخاطر الودگی گازی و گرد و خاکی همه دوچار بیماریهایه تنفسی و خونی و پوستی دارن میشن.اینها دارن پول خونشون میگیرن .چون هرچه در میارن اخرش خرج دکترا میکنن.واقعا کار تو این مناطق خیلی سخته
جنوبی: 1393/6/1610:49:53،
35
18
جونوبیم،شاید خیلی از شماها که دارین متن منو میخونین ندونید گرما 40 درجه با هوایی که جز گاز و کثافت استشمام کردن یعنی چی،شاید نفهمین که کار روی سکوهای گازی که جز آب هیچ چیز دیگه رو نمبینید چیه،چرا تو ایران خودم وطنم باید اختلاف طبقاتی وجود داشته باشه....ما هم آدمیم به مولا چرا ما رو تو این کنج زندان نمیبینیدچرا...؟؟؟
عسلويه: 1393/6/1610:59:08،
39
19
آقايان مجلس نشين تشريف بياورند به عسلويه تا معني كار در گرماي شديد و شرجي و تنفس در هواي آلوده به سمي ترين گازها را لمس كنند تا بفهمند هر جايي تريبون مجلس نيست .
Z: 1393/6/1615:45:37،
39
19
اونها کارهایی مهمتری از آمدن به عسلویه دارند. مانند:
1. دلواپس بودن
2. استیضاح کردن
کریم: 1393/6/1617:26:06،
22
18
کارت هدیه گرفتن و نگفتی !!!!!
سارا: 1393/6/1711:37:32،
21
17
بورسیه انگلیس شدنم بگو
شهاب: 1393/6/1611:36:14،
54
35
وقتي قرار هست تو شرايط غير استاندارد كار كني و جونت كف دستت باشه و ارزش كارت رو درك نكن همون بهتر كه اين مملكت رو ترك كني و بري جايي كه لااقل برات ارزش قائل بشن . روند مهاجرت متخصص هاي نفت و گاز تو اين روزها خيلي زياد شده و اين قضيه تو منطقه عسلويه كاملا مشهود هست
sepehr: 1393/6/1617:30:42،
21
39
آره درسته خیلیا رفتن و دارن میرن...من خودم ارشد مهندسی شیمی از ی دانشگاه خوب دارم و حتی تو عسلویه با اون شرایط بدش هم برام کار نیست.خیلی دوستام رفتن اربیل عراق کار میکنن،فکر کنم منم بر خلاف میل باطنیم آخرش مجبور بشم برم برای عربا کار کنم.خیلی زور داره خداییش...
سيما: 1393/6/1611:43:30،
29
15
همانطور كه سرمايه هاي گاز كشورمون رو دارن به قطري ها ميدن نيروي كار متخصص اين مرز و بوم رو هم دارن فراري ميدن به نظر شما اين موارد چه معنايي داره .
مجید: 1393/6/1612:37:39،
27
19
امیدوارم اینگونه گزارش ها ادامه داشته باشد ، شاید گوشه چشم و مرحمی باشد برای امید به آینده ، کلیه هموطنانی که اینگونه زحمت می کشند و اتمام کار را به خانودشان ترجیح می دهند را دست می بوسم (همدردی)
صادق: 1393/6/1616:03:14،
29
19
من عسلویه کار میکنم
حقوقم دو ملیون و پانصده (600 پایه جقوق که ضربدر 4 میشه)
حاضرم با نصف این حقوق تو شهر خودم و در کنار خانوادم باشم
الودگی اینجا صد برابر حد مجازه، گرما و رطوبت بیداد میکنه، رفت و امد بسیار سخته، جای خوابمون بیشتر شبیه یک طویله می مونه تا خوابگاه
اقای زنگنه هم هیچکاری برامون نکرده، تازه با اومدن دولت تدبیر اضافه حقوقمون هم نصف شده، همه هم فکر میکنند ما اینچا ماهی 5 یا 6 تومان می گیریم، تا میگیم عسلویه میگند خوش به حالتون حتما 5 تومن حقوق می گیرید. حالم از این حرفها بهم می خوره
سود سوز آور: 1393/6/1617:28:20،
18
18
خیلی سخته خدائیش بخصوص که مقایسه میکنین میبین بقیه جاها دارن نیروی کارو باد میزن و تو پر قو ازش کار می کشن و کرور کرور حقوق به پاشون می ریزن بخاطر همین تحمل عسلویه سخت شده !!!!!!!!!!!
Mehrdad: 1393/6/1617:55:36،
16
21
یعنی یه کارگر ساده هندی ماهی 47 میلیون تومن پول میگیره؟!؟
جا الخالق o_O
آرش: 1393/6/1618:17:32،
20
21
سلام آقا صادق خدا قوت
ایشون راست میگن به خدا من قبلا اونجا بودم با هزار بدبختی تونستم فرار کنم اونجا دارن یک صدم پول خونشون رو میگیرن من با فوق لیسانس حقوقم به سه و نیم نمیرسید!!!!
اونوقت برادر خانومم با مدرک دیپلم توی بازار ماهی 16 تا 18 بعضی اوقات بیشتر هم درآمد داشت از هفت دولت هم آزاد بود و به زندگیش میرسید!!!
اونوقت من یک هفته توی شهرم بودم و دو هفته سر کار
خودتون قضاوت کنید؟؟
صادق: 1393/6/1709:42:54،
17
22
كارهاي سنگين و فرسايشي همه جا هست ولي كسي كه در عسلويه كار ميكنه يا زندگي ميكنه بدليل آلودگي بيش از حد هوا آب و غذا از بين رفتن سلامتيش رو كاملا حس ميكنه . رنگ خون تغيير ميكنه و تيره ميشه . آلرژي تنفسي و تنگي نفس ميگيره . دچار اختلال حافظه و فراموشي ميشه . نميتونه ورزش كنه چون سم بيشتري وارد ريه هاش ميشه . به مرور عروق قلبش دچار گرفتگي ميشه . نارسايي كليه ميگيره . افسردگي در درجات مختلف سراغش مياد و ... چون دائم داره H2S و بنزن و گوگرد و كربن و دي اكسيد كربن تنفس ميكنه آب با مواد نگهدارنده (اب معدني) و اب غير بهداشتي مصرف ميكنه و غذاهايي كه هيچ نظارت بهداشتي در تهيه شون اعمال نميشه رو ميخوره . عزيزان درست قضاوت كنيم .
هرمزی: 1393/6/1709:59:01،
18
22
من یه زن هستم که 4سال تو عسلویه در کنار همسرم زندگی میکنم.
اینجا پول درستی حتی به خود نفتیها نمیدن.
اینجا، شدیدا الوده هست.
اینجا، پول خون ما رو هم نمیدن.
حقوقها مثل سالهای قبل نیست، ولی هیشکی باور نمیکنه
مردم منطقه، به خاطر الودگی،به بیماریهای مختلف دچار میشن، ولی دریغ از بیمارستان یا درمانگاه مجهز...
اینجا، اخر دنیاست...
علی: 1393/6/2923:17:36،
81
35
من هر سال میروم عسلویه میخوام واقعیت را در اونجا بدانید

1- هوا خیلی بد است
2- کسانی که عضو شرکت ها هستند خیلی درامد دارند که 90 درصدشون کم سواد هستند.
3- اگر آشنا نداشته باشی اونجا برات جهنمه.
4- خیلی ها را میشناسم که تحصیلات ندارند و عرضه هیچ کاری را هم ندارد اما درامد ماهانه بالاتر از 4000000 دارند.
علیرضا: 1393/7/2222:56:25،
12
11
من از سال 82 توی عسلویه هستم.اینجا هوا وحشتناک آلوده است .من با مدرک فوق لیسانس از دانشگاه دولتی حقوق دریافتی ام به 4000000تومان نمیرسه .22 روز اینجا 8روز کنار خانواده در شهرستان.من حاضرم با نصف این حقوق در کنار خانوادهام باشم.نه تعطیلی نه روز جمعه .هیچی وهیچی.پول خونمونم اینجا نمیگیریم.اینجا اغلب به بیماریهای خونی وپوستی مبتلا هستن.متاسفانه کارها هم زیاد جلو نمیره به خاظر همین حقوق های کم ونامهربانیهای مدیران ومسیولان پروژه ها.در فازهای عسلویه کارگران ایرانی حداکثر حقوق دریافتی اشان 15000000نمیرسه وظلم در این منطقه به ملت ایران بیداد میکنه............

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار