کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ردپای بسازبفروشها و سیاسیون در دل ییلاقات شمال

کدخبر:۶۵۹۱چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۶:۳۸۵۱۳۶ بازدید

دیوارهای بتنی، قطع و تخریب باغ و مزرعه و سرانجام رویش ویلا واقعیت تلخی است که دشتهای سرسبز و حاصلخیز مازندران را یکی پس از دیگری می بلعند.
ردپای بسازبفروشها و سیاسیون در دل ییلاقات شمال

در گوشه و کنار مازندران حتی در ییلاقات کوهستانی و صعب العبور اما خوش آب و هوای مازندران می توان ردپای بساز و بفروش ها را بدون چشمان مسلح هم مشاهده کرد و افسوس که دستگاه های ذیربط دیرتر از ویلاسازان و در مراحل پایانی متوجه تغییر غیرمجاز کاربری می شوند و در برخی موارد نیز اقدام به قلع و قمع بنا می کنند.

قلع و قمع ویلاها، نوشدارویی پس از مرگ سهراب

رویه ساخت و ساز ویلا در مزارع و بعد هم تخریب و قلع و قمع، نوشدارویی پس از مرگ سهراب برای کشاورزی مازندران به شمار می رود چرا که آن زمین حاصلخیز دیگر به ندرت به چرخه تولید و زراعت باز می گردد.

به تاکید کارشناسان، دست داشتن افراد صاحب نفوذ، دانه درشت و بعضا سیاسی در تغییر غیرمجاز کاربری اراضی از مهمترین چالشهایی است که مزارع بکر و حاصلخیز استان را تهدید می کند و در دورترین مناطق مازندران می توان رویش قارچ گونه ویلاهایی را به نظاره نشست که مالک امروز آن یا وکیل دیروز خانه ملت است و یا صاحب منصبان پرنفوذ امروز.

کلاف سردرگم تغییر کاربری مزارع/ ویلاهای دانه درشت ها در دل ییلاقات

آسیب شناسی وضعیت ساخت و ساز و تغییر کاربری غیرمجاز اراضی در استانهای شمالی از جمله مازندران همانند کلاف سردرگمی است که راه به جایی نخواهد برد و اگرچه همه مسئولان از خرد و کلان، شعار منع تغییر کاربری سر می دهند اما ساخت و ساز شبانه همچنان مزارع مازندران را می بلعد.

بررسیهای میدانی نشان می دهد که در دل ییلاقات بکر و کوهستانی، لاریجان، کجور، مناطق شرقی و مرکزی استان ویلاهایی بدخیم سبز شده اند و حصارهای بتنی، دیوار حائلی بین آن و مناطق روستایی ایجاد کرده است که اگر نام مالک آن پرسیده شود، بومی ها می گویند متعلق به فلان شخص سیاسی است.

به راستی آیا مقابله با تغییر کاربری اراضی و حفظ مزارع سبز و حاصلخیز، تامین امنیت غذایی با رویه کنونی راه به جایی خواهد برد و آیا آیندگان از زراعت و کشاورزی جز خاطره، چیز دیگری به یادخواهند داشت.

چرخه عقیم مقابله با تغییرغیرمجاز کاربری/ گسترش بی رویه تبدیل کاربری

به تاکید صاحبنظران، چرخه مقابله با تغییر غیرمجاز کاربری اراضی به دلیل ضعف در اجرای قوانین، نبود متولی مشخص و کمبود امکانات عقیم و ناکارآمد مانده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز، گسترش تغییر غیرمجاز کاربری اراضی را بی رویه می داند و معتقد است:متاسفانه تغییر کاربری اراضی کشاورزی، رویه ناپسندی است که در استان شدت گرفته و بسیاری از اراضی کشاورزی از حیض انتفاع کشاورزی خارج شده است.

دلاور حیدرپور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه، اراضی مازندران درجه یک و حاصلخیز است، می گوید: ایجاد خاکهای حاصلخیزی نظیر آن غیرممکن بوده، از اینرو، حفظ آن ضرورت دارد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ اراضی و اظهار نگرانی از تغییر از کاربری اراضی گفت: در راستای اقتصاد مقاومتی باید اراضی کشاورزی را حفظ و غذای مورد نیاز را از داخل کشور تامین کنیم تا محتاج دیگر کشورها نباشیم.

حیدرپور گفت: تراز تجاری در بخش کشاورزی باید مثبت باشد و به همین منظور حفظ اراضی کشاورزی و تولید غذا در داخل کشور اهمیت زیادی دارد.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران گفت: از اوایل امسال، به طور جدی در دستور شورای حفظ حقوق و بیت المال، حفظ اراضی استان قرار گرفت و به این منظور ستادی نیز در استان شکل گرفته است.

وی بیان داشت: در این ستاد، دستگاههای ذیربط حضور دارند و شعبه های خاصی نیز در دادگاهها شکل گرفته است و با تغییر غیرمجازکاربری برخورد می شود.

مراکز جهاد دهستانها گام اول مقابله با تغییر کاربری است

حیدرپور یادآور شد: مراکز اولیه برخورد با تغییر کاربری کشاورزی، مراکز جهاد کشاورزی در دهستانهاست که متاسفانه در سالهای گذشته توجه چندانی به آن نشده است و اکنون مجوزهایی به عنوان ناظران گندم و برنج اخذ شده و 300 نفر در این راستا به کارگیری می شوند.

وی عنوان کرد: این افراد در مراکز خدمات فعال می شوند و علاوه بر این گشت های حفظ کاربری اراضی راه اندازی شد و با کمک آنها امیدواریم بتوانیم از تغییر کاربری در نقطه اولیه جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: هرگونه تقاضای تغییر کاربری باید در کمیسیون مربوطه بررسی شود و اگر ضرورت را تشخیص دهند، مجوز داده می شود.

وی به کشاورزان توصیه کرد تا اقدام به تغییر کاربری اراضی نکنند زیرا عزم و اراده استانی است که از تغییر کاربری جلوگیری شود.

وی عنوان کرد: طبق ماده 8 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، ارائه هرگونه خدمات برق، گاز و تلفن و آب به واحدهای غیرمجازممنوع است و بخشنامه ای توسط استاندار به همه دستگاهها داده شده تا از ارائه خدمات جلوگیری شود.

کشاورزان فریب سودجویان و زمین‌خواران را نخورند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از کشاورزان خواست تا فریب قیمت های بالای زمینخواران و دلالان را نخورند، زیرا زمین، دام و اراضی هویت کشاورز است و باید حفظ شود.

وی تصریح کرد: وظیفه ما این است که با کمک به کشاورز و بهره گیری از روشهای جدید، ارتقای عملکرد و کاهش هزینه تولید را داشته باشیم و درآمد کشاورزی، آنان را اقناع و از تغییر کاربری غیرمجاز اجتناب کنند.

حیدرپور گفت: ما نیز راضی نیستیم تا سرمایه هر کسی که آجر روی آجر می گذارد را تخریب کنیم ولی طبق قانون موظف به برخورد با تغییر کاربری غیرقانونی هستیم.
با این حال، مقابله ساخت و ساز غیرمجاز در مناطق مختلف مازندران انجام می شوند و در راستای حفظ و صیانت از کاربری زمین های کشاورزی، اجرای احکام قلع و قمع چهار دستگاه ساختمان غیر مجاز در زمین های کشاورزی و باغی شهرستان تنکابن انجام شد.

تخریب و اجرای حکم قلع و قمع در مزارع تنکابن

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنکابن از اجرای احکام قلع و قمع و تخریب چهار دستگاه ساختمان غیر مجاز در زمین های کشاورزی این شهرستان خبر داد.

نریمان اوجانی اظهار داشت: در راستای حفظ و صیانت از کاربری زمین های کشاورزی، با حضور نمایندگان دستگاه قضایی، جهاد کشاورزی، بخشداری و نیروی انتظامی شهرستان تنکابن احکام مربوط به قلع و قمع و تخریب چهار دستگاه ساختمان غیر مجاز در زمین های کشاورزی و باغی در روستای همشبور بخش خرم آباد تنکابن به مرحله اجرا در آمد.

وی با بیان اینکه ساخت و سازهای غیر مجاز فوق در مساحت دو هزار و 500 متر مربع از زمین های کشاورزی این شهرستان قلع و قمع و تخریب گردید از کشاورزان و بهره برداران خواست در راستای حفظ کاربری زمین های کشاورزی و باغی با دستگاه های اجرایی به خصوص جهاد کشاورزی همکاری نمایند.
 
همچنین به منظور حفظ و صیانت از عرصه های کشاورزی و پایداری تولید محصولات کشاورزی، اجرای چهار فقره احکام قلع و قمع ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های کشاورزی شهرستان جویبار نیز صورت گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جویبار از اجرای چهار فقره احکام قلع و قمع و تخریب ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های کشاورزی این شهرستان خبر داد.

سلیمان حاتم نژاد افزود: به منظور حفظ و صیانت از عرصه های کشاورزی و پایداری تولید محصولات کشاورزی، با حضور نمایندگان دستگاه های قضایی، نیروی انتظامی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جویبار احکام تخریب و قلع و قمع چهار فقره ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های کشاورزی و باغی این شهرستان به مرحله اجرا در آمد.

وی در پایان از کلیه کسانی که قصد تغییر کاربری زمین های کشاورزی خود را دارند درخواست نمود قبل از هرگونه اقدامی نسبت به اخذ مشاوره و مجوزهای لازم به این مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی مراجعه نمایند.

کارشناسان از تغییر کاربری اراضی به عنوان پدیده بدخیم و زگیل مزارع کشاورزی یاد و تاکید می کنند برای مقابله با این روند باید از همان شروع کار، برخورد جدی صورت گیرد.

مازندران با داشتن دشتهای سبز و حاصلخیز تولیدکننده بخش عمده ای مواد غذایی کشور است که حفظ مزارع آن در تامین امنیت غذایی تاثیر بسزایی دارد و مسئولان با اتخاذ شیوه های هدفمند باید چاره ای اساسی برای حفظ مزارع اتخاذ کنند چرا که همیشه زود، دیر می شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحید یوسفی: 1393/6/1212:02:34،
65
26
باید برخورد جدی با این بساز و بفروشا بشه.
چرا دارند منابع طبیعی رو از بین میبرن.
چقدر باید درخت قطع بشه.
چقدر باید به طبیعت و منابع طبیعی ویران بشند.
این مسئولین.
پاشید کاری کنید.
نسل شیر ایرانی منقرض شد.
نسل یوزپلنگ ایرانی داره منقرض میشه.
آب زاینده رود خشک شد.
چرا کاری نمیکنید؟
نذارید به طبعیت آسیب برسه.
ب-ج: 1393/6/1212:25:28،
55
28
دوست عزیز جواب چرا هات رو میتونی از تیتر خبر بگیری
رد پای بساز بفروشها و سیاسیون در دل ییلاقات شمال
Z: 1393/6/1213:15:03،
37
17
چه انتظاری داری شما از مسئولان؟؟؟
علی: 1393/6/1213:19:28،
32
23
سیاسیون رو که دیگه همه میدونستن تو کار ساخت و ساز کلان و پولهای توپول هستن.نمونش خاوری که با وامهای میلیاردی بدون بهره چه پول کلانی به جیب زد و فلنگو بست
رضـا: 1393/6/1212:06:17،
33
24
البته این چیز تازه ای نیست !
یادمه سال 83 سمت اربه کله رامسر از یه محلی پرسیدم اینجا زمین چنده ؟
اونم گفت قبل خریداری زمین ها توسط عرب ها قیمت زیر متری 10 هزار تومن بوده ولی حالا (یعنی همون سال 83) متری 80 هزار تومن شده !
همون موقع برام سوال بود که کی پای عرب ها رو به اینجا باز کرده ؟ !
و اصلا چه جوری این زمین ها به عرب ها واگذار شده !
حالا که از اون سالها 10 سال حداقل میگذره !
وحید یوسفی: 1393/6/1212:08:36،
32
27
آی آدمای مهربون واجبه که کمک کنید
فکری برای بستن زخمای شاپرک کنید
واجبه که جلا بدید آبی آسمونی رو
وقف پرنده ها کنید دونه مهربونی رو
پیکر ناز نسترن بر سر سبزه و چمن
جیفه که فرسوده بشه حیفه که فرسوده بشه
آب زلال چشمه ها بارون رحت خدا
حیفه گل آلوده بشه حیفه گل آلوده بشه
پاکیهای دنیا رو آلودین اینجور اگه بگذره نابودین
آی آدما با ندونم کاریتون زندگی رو کشتین و خشنودین
کو کجا رفت آسمون آبی مون کو کجا رفت برکه مرغابیمون
چرا باید بمیرن از تشنگی ماهیهای کوچیک سرخابیمون
nb: 1393/6/1212:19:58،
23
29
دمت گرم داداش
کارا: 1393/6/1212:53:20،
25
31
ساخت و ساز منطقی و از روی اصول و کاملا عقلانه نه تنها ایراد ندارد بلکه از منفعت بسیاری برای طبیعت و خود منطقه برخوردار است.
اینجا چند تا سئوال مطرحه
1- چرا مردم اینقدر علاقه به خرید ویلا دارنند ؟
2- این حجم از سرمایه که بصورت املاک غیرمنقول و غیر قابل تبدیل از چرخه اقتصاد خارج می شود چه تاثیری بر جامعه خواهد گذاشت؟
3- مردم از ویلاهایی که ساخته اند چند روز در سال استفاده می کنن؟

چون هتل مناسب و آزاد نداریم دلیل تمایل مردم به خرید ویلا نیست! مگر مردم در ویلای خود چه کار می کنند که نمی تواند آن را در هتل انجام دهند ! ؟!
Z: 1393/6/1213:16:53،
31
22
اثرات تخریب جنگلها و محیط زیست را می توان به صورت سیلایهای شمال کشور مشاهده کرد.
تنکابنی: 1393/6/1214:15:21،
14
39
این عکس ماله روستای برسه از توابع دوهزار تنکابن هستش اون ویلاها هم اکثرا ماله خود بازاریای تنکابنه هیچ کدومشونم سیاسی نیستن اسمه تک تکشونم میدونم این ایرانجیبم همه چیو سیاسیش میکونه
ملك: 1393/6/1214:46:16،
22
25
فعلا كه اسم م . ر در ا.مده اسم همشون در مياد. گفتم بنويسم كيه ايران جيب نشون نده.
reza firooz: 1393/6/1214:58:39،
43
26
اولش پليس ساختمان رشوه ميگيره ميزاره بسازن بعد كه بساز بفروش ويلاشو ميفروشه به يه د بخت از همه جا بي خبر اينا ميان خراب ميكنن
محمدرضا: 1393/6/1215:16:36،
24
25
جالبه به كشاورزا ميكين نبايد زميناشونو بفروشن از كشاورزا جه حمايتي ميشه تو اين كشور حالا وقتي كسي بيدا بشه زميناشونو خوب بخره هم نفروشن مكه كي از پول بدش مياد به جا اين حرفا به اون سياسيا گیر بدين كه هر جا بويه پول مياد سروكلشونم هست حالا فكر كنين اينا هم شدن مسيول ماها
رضا: 1393/6/1215:20:31،
21
24
اينا با ويلا سازي مخالفن چون مردم تو ويلا آزادي يواشكي دارن ! تنها شمال نيست كه سرمايه مردم و خراب ميكنن ! تو كرج و قزوين هم دارن قلع و قمع ميكنن
کوکوی قلابی: 1393/6/1220:47:59،
22
24
به همون دلیلی که توریست های جوان که بیشترین پتانسیل رو دارند (نه پیر و پاتال های عاشق آثار تاریخی ) پاشونو ایران نمیذارند ، مردم هم برای داشتن به قول دوستمون آزادی یواشکی همین طور به خاطر تجمل گرائی دنبال جاهائی مثل شمال هستند. در کشورهای اروپائی دولت کلبه های چوبی به مردم اجاره میده و هرکس هوای طبیعت به سرش زد با آزادی کامل اونجا میره و کسی برای داشتن خانه دوم به طبیعت حمله نمی کنه ! ای کاش لاقل یه جائی مثل جزیره کیش حداقل برای توریست ها آزاد بود یه کم ملت ما هم از توریست پول درمیاوردند مگه اماراتی ها مسلمون نیستند؟
ایرانی : 1394/5/1915:27:41،
18
16
البته این مورد خاص رو فک کنم دارین الکی جو می دین . زمین هایی که شما نشان دادین بالای دوهزار متر مربع از سطح دریا ارتفاع داره و محیط مناسبی برای کشاورزی نیست و اگه هم محصولی در آن جا باشد به صورت محدود و بیشتر جهت مصارف شخصی استفاده می شود که آن هم همه ساله نیست و کیفیت خوبی جهت فروش ندارند. زمین های نشان داده شده هم بیشتر جهت چرای دام ها استفاده می شد. شغل اکثر مردم آنجا دام داری بود که با جلوگیری و ایجاد موانع برای دام داران جهت بردن دام به کوهها خیلی از مردم از این کار دست کشیده و اقدام به فروش زمین هایشان کرده اند و با پول آن در تنکابن و شهرهای دیگر خانه و همچنین زمین برنج کاری و مرکبات خریدند . افرادی هم که زمین نداشتند به کارگری و حرفه های دیگر مشغول اند. این مناطق بیشتر در فصل تابستان ان هم اگه هوای شهر تنکابن خیلی گرم باشد توسط خوش نشین ها مورد استفاده قرار می گیرد.
ایرانی 2: 1394/5/1915:39:08،
22
21
اینم باید یگم که با وجود این که این روستا مشکل کم آبی مواجهه است . افرادی مجوز زدن کارخانه ی آب معدنی در آن را گرفتند.از طرفی اگه واقعا سیاسیون و افرادی که دلشان برای مردم ایران می سوزد در این منطقه باشند . حداقل سدی را که در زمان شاه قرار بود زده شود را بزنند تا از آب آن جهت رفع مشکل کم آبی باغات شهر تنکابن استفاده شود و از سد پشت آن جهت پرورش ماهی و همچنین به عنوان یک جاذبه ی گردشگری استفاده شود چرا که قایق رانی روی دریاچه ی سد و لای کوههای سر سبز و پرپیچ خالی از لطف نخواهد بود . از دیگر پتانسیل های این منطقه داشتن منطقه ای جهت احداث پیست ایسکی است که قرار بود بزنند و نیز امکان احداث تلکابین که ان هم انجام نشد . به نظر من با رشد چنین مناطقی و جذب توریست به این مناطق از از بین رفتن زمین های کشاورزی در شهر تنکابن جلوگیری می شود و هم مردم ایران از زیبایی های شمال ایران محروم نمی شوند.
ایرانی : 1394/5/2016:45:10،
11
24
از طرفی تو این روستا کارگر و افراد تحصیل کرده ی بیکار یا کارگر هم زیاد هست که شاید حق خیلی از آن ها بود جای نویسنده این گزارش بودند ولی چون پارتی نداشتند کسی به دادشان نرسید . البته اگه تو ایران به شایسته سالاری اهمیت می دادند .و خلاصه این که به احتمال قوی نوسنده این خبر یا مغرضانه این مطلب را نوشت یا واقعا اطلاع دقیقی در باره این مکان ها ندارد . که در هر دو شکل نشان می دهد لیاقت داشتن چنین شغل مهمی را ندارد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار