کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بالاخره تماس تصویری حلال می‌شود؟

کدخبر:۶۳۷۳جمعه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۸:۲۹۶۶۸۱ بازدید

بیش از یکسال از قطع تماس‌های تصویری تلفن همراه در کشور می‌گذرد و در این میان پس از گذشت مدتی هربار مسوولان اینگونه گفته‌اند که مشکل این سرویس ...

بیش از یکسال از قطع تماس‌های تصویری تلفن همراه در کشور می‌گذرد و در این میان پس از گذشت مدتی هربار مسوولان اینگونه گفته‌اند که مشکل این سرویس در آینده نزدیک حل خواهد شد. با این حال ماه‌ها گذشت و همچنان دسترسی به تماس تصویری محدود به اپلیکیشن‌های موبایلی بیگانه مانده است.

چندی پیش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحبتهای خود گفته بود که در کشور حدود پنج میلیون تلفن هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر به گفته وزیر ارتباطات دولت نگاهی ویژه به عرصه فناوری اطلاعات دارد و قرار است عقب‌ماندگی‌های گذشته در این حوزه جبران شود.

برهمین اساس در واگذاری مجوز ارائه‌ی خدمات نسل سه برای اپراتورهای کشور، عزم دولت جزم می‌شود تا در کمترین زمان ممکن امکان دسترسی مردم به فناوری‌های جدید‌تر میسر شود.

حال دیگر ایرانسل و همراه اول هم در آستانه‌ ارائه‌ی 3G به کاربران خود قرار دارند. البته برخلاف رایتل که در ابتدای کار خود بخش عمده‌ای از تبلیغات خود را بر روی تماس تصویری متمرکز کرده بود، این بار اپراتورها می‌دانند که مجوزی برای ارائه‌ی تماس تصویری ندارند.

تماس تصویری این روزها با عضویت کاربران در شبکه های اجتماعی مختلف موبایل مانند سالهای قبل امکان ویژه ای به شمار نمی رود و برخی از کاربران حتی بدون بهره گیری از سیم کارتهای نسل سه در شبکه‌های اجتماعی خارجی به آن دسترسی دارند با این وجود همچنان راه برای دسترسی قانونی به این سرویس بسته است.

چندی پیش وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال ایسنا که در نهایت پس از گذشت بیش از یک سال و طرح چندین باره این موضوع که تماس های تصویری در آینده ای نزدیک از سر گرفته خواهند شد توپ را به طور کامل به زمین شورای عالی فضای مجازی انداخت و در پاسخ به این سوال که مگر خود او از اعضای این شورا نیست تاکید کرد که پیگیری این موضوع باید از طریق دبیر شورا صورت گیرد.

دبیر شورا هم که به ندرت در برنامه های خبری حاضر می شود برای پاسخگویی به این سوال خیلی در دسترس نیست. تاکنون نیز هربار در معدود نشستهای خبری و برنامه‌های برگزار شده از او در این زمینه پرسشی مطرح شده به همان داستان قدیمی پیوست فرهنگی اشاره کرده و اظهار امیدواری می‌کرد که با تصویب این پیوست در شورا در آینده‌ای نزدیک این سرویس مورد بهره برداری مجدد قرار گیرد. در نتیجه با به تعویق افتادن دسترسی به این سرویس این ابهام ایجاد شد که آیا از نظر شرعی مخالفتی با ارائه این سرویس وجود دارد؟

سال گذشته اخباری مبنی بر مخالفت برخی علمای دین با ارائه این سرویس منتشر شد و پس از دوره ای دسترسی به این سرویس به بهانه عدم ارائه پیوست فرهنگی لازم توسط اپراتور مسدود شد. به دنبال این موضوع رایتل که در آن دوره تنها ارائه کننده خدمات نسل سوم ارتباطی در کشور بود پیوست فرهنگی خود را آماده و آن را برای تصویب به سازمان تنظیم مقررات ارسال کرد.

این سازمان نیز پس از مدتی کار بر روی پیوست طراحی شده در نهایت آن را برای بررسی های بیشتر و تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارسال کرد با این وجود با گذشت ماه‌های متوالی هربار در این زمینه تنها به ذکر این نکته بسنده شده که با تصویب پیوست مذکور در آینده‌ای نزدیک شاهد اتصال مجدد این سرویس خواهیم بود.

تا اینکه دبیر شورای عالی فضای مجازی اخیرا از پایان فرآیند تهیه و تصویب پیوست فرهنگی سرویسهای اپراتورهای نسل سوم و بالاتر تلفنهای همراه در کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور برای تصویب در جلسه شورای عالی فضای مجازی خبر داد.

محمدحسن انتظاری گفت: کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور با برگزاری جلسه‌های کارشناسی متعدد با نهادها، صاحب نظران و نمایندگانی از جامعه نخبگانی کشور در این حوزه به منظور بررسی و نیازسنجی خدمات اپراتورهای نسل سوم و بالاتر تلفن همراه و همچنین توجه به نظرات فقهی مطرح شده درباره موضوع پیوست فرهنگی که سرویس تماس تصویری نیز جزئی از آن محسوب می شود، با تصویب آیین نامه‌های این پیوست آن را برای تصویب نهایی در جلسه شورای عالی فضای مجازی ارایه کرد.

وی افزود: در این پیوست ضمن تبیین جایگاه و نحوه تعامل با خدماتی چون پیام کوتاه، پیام چند رسانه‌ای، آهنگ پیشواز، تماس تصویری، اینترنت و بسته‌های نرم افزاری که از سوی اپراتور ارایه شده، بر نقش اساسی کاربران در بهره برداری از این خدمات تأکید شده و علاوه بر آن اپراتورها ملزم شده‌اند تا بسته‌های خدماتی و محتوایی مختلفی را به تناسب سن، نیاز و خواسته کاربران با حفظ ارزش های تربیتی، اخلاقی، دینی و فرهنگ ایرانی – اسلامی در اختیار آنها قرار دهند.

انتظاری با تاکید بر نگاه جامع پیوست فرهنگی به عنوان زیرساختی مناسب برای اپراتورهای نسل سوم و بالاتر تلفن همراه، اظهار کرد: در پیوست فرهنگی صرفا نگاه سلبی در نظر گرفته نشده و تلاش شده است تا در تدوین این پیوست بر نگاه ایجابی تکیه بیشتری شود.

وی تصریح کرد: این پیوست پس از تصویب در جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور برای تمامی اپراتورهای نسل سوم و چهارم تلفن همراه ابلاغ خواهد شد تا براساس آن بتوانند خدمات و سرویس های خود را ارایه کنند.

در هر حال با گذشت زمان علاوه بر رایتل دو اپراتور دیگر کشور هم در آستانه ارائه خدمات 3G قرار دارند و نکته جالب این که دقیقا در همان روز اعطای مجوز ارائه 3G به اپراتور دوم تعدای از مؤسسات و تشکل بانوان فعال در حوزه زنان و خانواده در نامه‌ای خطاب به دبیر شورای عالی فضای مجازی نگرانی شدید خود را نسبت به زمزمه‌های راه اندازی ارتباط تصویری تلفن‌های همراه اعلام کرده و «تماس تصویری» تلفن‌های همراه را تهدیدی برای بنیان خانواده و آرامش و امنیت زنان دانستند.

این اولین‌بار نیست بر سر راه تماس‌های تصویری مانع قرار می‌گیرد چرا که بیش از این هم براساس برخی اعتراض‌های صورت گرفته اردیبهشت‌ماه سال گذشته جلوی تماس‌های تصویری رایتل گرفته شده در توضیح این مطلب اینگونه عنوان شد که یکی از دلایل این مساله مخالفت علما با ارائه‌ی این سرویس است.

اما در شرایطی که گاه برخی ارائه این سرویس را دارای اشکال می دانند جا دارد به چند نکته که بی‌شک توجه به آنها می‌تواند تا حدی مشکل این بحث را کمرنگ‌تر کند نیز اشاره شود. اولین مساله آنکه برای برقراری تماس تصویری شرایط به گونه ای طراحی شده که پیش از برقراری تماس فردی که با او تماس گرفته شده مورد پرسش قرار می گیرد که آیا مایل به برقراری تماس تصویری هست یا خیر و در صورتی که فرد مایل به این امر نباشد می تواند به تماس خود به شکل صوتی پاسخ دهد.

نکته دیگر آنکه برای برقراری تماسهای تصویری لازم است حتما هر دو سوی ارتباط سیم‌کارت نسل سه در اختیار داشته باشند.از سوی دیگر با طراحی پیوست فرهنگی انتظار می رود برای جنبه‌های مختلف این امر تدابیری اندیشیده شده باشد تا دیگر جای ایجاد مشکلی برای افراد مختلف باقی نماند.

از سوی دیگر همان طور که در نامه این تشکل ها هم اشاره شده در حال حاضر برنامه های مختلف موبایلی امکان دسترسی به این سرویس را برای کاربران مهیا کرده اند. به هرحال پیشرفت علم و تکنولوژی در کنار خدمات متعددی که به بشر کرده مخاطراتی هم برای او به همراه دارد و شاید هیچ گاه نتوان ادعا کرد که می توان از این مخاطرات در امان بود با این وجود طی مدت ارائه سرویس تماس تصویری از سوی رایتل مراجع قضایی گزارشی مبنی بر مشکل زایی این سرویس منتشر نکردند.

از سوی دیگر به نظر می رسد جامعه ای که ضریب نفوذ اینترنت در آن به 50 درصد رسیده و اقشار مختلف آن به بهره گیری از جدیدترین تکنولوژیها علاقه نشان می دهند خود افراد می توانند مراقبتهای لازم را از فضای خصوصی خود به عمل آورند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی 12: 1393/5/3109:00:29،
31
21
"""در این پیوست ضمن تبیین جایگاه و نحوه تعامل با خدماتی چون پیام کوتاه، پیام چند رسانه‌ای، آهنگ پیشواز، تماس تصویری، اینترنت و بسته‌های نرم افزاری که از سوی اپراتور ارایه شده، بر نقش اساسی کاربران در بهره برداری از این خدمات تأکید شده و علاوه بر آن اپراتورها ملزم شده‌اند تا بسته‌های خدماتی و محتوایی مختلفی را به تناسب سن، نیاز و خواسته کاربران با حفظ ارزش های تربیتی، اخلاقی، دینی و فرهنگ ایرانی – اسلامی در اختیار آنها قرار دهند"""

شما که میخواستید بر نقش اساسی کاربران تاکید کنید، اصلا به این قضیه ورود نمیکردید. والا.
رضا: 1393/5/3113:49:31،
23
104
به نظر شخصی من تماس تصویری وجود نداشته باشه بهتره . با همین تلفن ها که صدا میره و میاد خیلی از کارهای ضروری راه میفته ولی اگه تصویری بیاد وقتی یه پسری با یه دختری حرف میزنه بهد از چند وقتی ازش میخواد اینور اونورشو نشونش بده تو تلفن بی اعتمادی بین جوانان افزایش پیدا میکنه . بیشتر از الان میشه . من که به تماس تصویری فکر نکنم نیازی داشته باشم اونایی هم که شاید واجب لازمش داشته باشن خیلی خیلی کمترن از اونایی که نا درست استفاده میکنن ازش . ضررش بیشتر از منفعتشه .
جهان: 1393/5/3114:49:19،
25
21
تماس تصویری بین خطوط رایتل چند ماهه که فعاله و کیفیت خوبی هم داره و شخصا چندین بار امتحان کردم ولی رایتل صداشو درنمیاره که تماس تصویریو دوباره راه اندازی کرده..
قورباغه برکه: 1393/5/3118:00:58،
61
18
این چه حرفییه که تماس تصویری مشکل شرعی داره؟
اونهایی که دوست ندارند میتونند ازش استفاده نکنند.
ممکنه کسی اونقدر آب بخوره که بترکه، پس بی زحمت نوشیدن آب رو هم حروم کنید.
متاسفم برای مملکتی که به جای فرهنگ سازی برای استفاده درست از تکنولوژی روز دنیا، صورت مساله رو پاک میکنه و جلوی ورود تکنولوژی رو میگیره.
و باز متاسفم که بعضیها برداشت خودشونو به اسم اسلام اعلام میکنند، مگه ممکنه اسلام دیدن عزیزاتو که در غربت زندگی می کنند،منع کنه!
وحید یوسفی: 1393/5/3118:11:34،
21
18
تماس تصویری اگه از نظر امنیتی خطری رو ایجاد نکنه برای جامعه به نظر من هیچ ایرادی نداره.
باز هم تاکید میکنم از نظر امنیتی. نه از نظر شرعی.
علیرضا: 1393/5/3118:13:03،
54
14
در جواب رضا:
1- کافر همه رو به کیش خود پندارد
2- به نظر شماممکن نیست تو تماس صوتی صدای اینور و اونورشونو بفرستند؟ میخوایید به اطلاع علمای عزیز برسونید تا شاید اونو هم حروم کنند
چه بدبختیم که هنوز هم با انسانهایی از دوران جاهلیت سر و کله می زنیم
علی: 1393/6/110:12:46،
23
15
آقا جان فقط باید بار و بست و رفت...والسلام
عمله: 1393/5/3109:03:23،
127
26
چون خودشون هم استفاده میکنند حلال شد مثل نزول.اسمش شد معامله ورشوه شد هدیه فقط مونده مغز حروم هنوز اسم جایگزین پیدا نشده
امیر: 1393/5/3114:22:54،
23
99
آخه عمله بیچاره کجای سود تسهیلات نزول هست ؟
میخوای بگی تو بیشتر از رئیس شورای فقهی میدونی؟
خدایا ببین با کیا شدیم 70 میلیون نفر
الحق که عمله ای و بیشتر از این ازت انتظاری نیست.
خدایا به بانکها و روسای اونها خیر دنیا و اخرت رو عطا کن .
آمین
امیر: 1393/6/110:21:09،
16
27
خدا پدر بانک ها رو بیامرزه و به روسای بانک ها خیر بده
آمین
دین گریز: 1393/5/3109:16:39،
102
16
خداوکیلی ببین چقد عقب مونده ایم. از جدید ترین تکنولوژی ها نمیتونیم استفاده کنیم، چون خودمون نباید برای خودمون تصمیم بگیریم. اجبار تا کی؟ من بهشت نمیخوام. دنیارو برای ما جهنم نکنید لطفا.
بنده خدا ۱: 1393/5/3109:25:14،
90
19
تو افغانستان دارن G4 راه اندازی میکنند ما همچنان باید در حسرت تصویرش بمونیم البته از صدقه سر یه عده ادمی که بجز خودشون بقیه رو حیز وگرگ ناموس میبینند
هخت: 1393/5/3109:29:16،
34
20
از اول هم حرام نبود.
رضا: 1393/5/3109:34:28،
47
13
اي بابا ما در بيش از هزار سال پيش زندگي ميكنيم تماس تصويري يعني چي ؟ !
حرف دل: 1393/5/3109:45:07،
37
13
خیلی عذر میخام ولی اگه بخواهیم در مورد مساعلی که در قران نیست بخواهیم حرفبزنیم و بخواهیم سر خودمان رو گول بمالیم هیچ جای پیشرفتی نداریم ادم باید جنبه داشته و استفاده درست بکنه یک سال دارید برنامه میریزید که حلال یا حرامه اونوقت میگید وقت طلاست
یک سال اگه برای جنگل ها برنامه میریختین الان به نابودی نمیرفتن
جهان سومی: 1393/5/3110:03:58،
50
34
200 سال پیش زمانی که آمریکاییها تو غار زندگی میگردند ما مسواک میزدیم الان اونها به فضا مسافر میبرند ما هنوز مسواک میزنیم تو ایران همه چیز حرومه حتی اینترنت جهان سومی هستیم نميشه کاریش کرد
امیدجون: 1393/5/3110:06:09،
50
19
چه کشوری داریم توی ژاپن و کره دارن5Gراه اندازی میکنن حالا توی ایران تازه تصمیم گرفتن فعلا همه جا3Gجواب نمیده. بجز کلان شهرهای ایران.
واقعا از دنیا عقبیم بخدا قسم راس میگم اینو با تمام وجودم درک کردم که میگم خیلییییییییییییی.
میثم: 1393/5/3110:07:43،
52
14
آهااااا
همه مشکلات کشور گل و بلبلمون حل شده فقط مونده این که شما نظر بدی تماس تصویری حکمش تو اسلام چیه!
آخه نیس زمان پیامبر همه اسمارت فون داشتن!
سعید : 1393/5/3110:33:18،
37
17
اصلا می خاد راه اندازی نکنه تاskypeبه این مفتی و امنیت و کیفیت هست کی میاد از تماس تصویری مخابرات استفاده کنه
عبدالشکور: 1393/5/3110:52:54،
16
88
جامعه اسلامی ما اصلاً نیازی به این قرطی بازی ها نداره. تماس تصویری فقط به منظور فرو پاشاندن ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی توسط صهیونیستها طراحی شده و می خواهند از این طریق به پایه های اعتقادی مردم ایران ضربه بزنند.
عبدل خان ببند حلقومت و: 1393/6/816:48:01،
8
33
بالاخره همه این مسائل حلال میشه فقط 200 سال دیگه اصلا تفاوت ما با دنیای بد غرب اینه که اونا به هر نتیجه ای میرسند ما باید 300 سال دیگه برسیم.
غریبه اشنا: 1393/5/3110:55:28،
45
20
تماس تصویری حلال!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! به خدا خیلی جالبه
Reza: 1393/5/3110:56:16،
61
14
آدم نمیدونه که باید به این وضع بخنده یا گریه کنه؟؟
جاهل بلفطره: 1393/5/3111:12:48،
37
15
اخه وقتی توی اکثر خونه ها تلویزیون 50ایتچ هست مردها احتیاجی به اون صفحه کوچیکه 5 اینچ ندارن!!!!!!
m: 1393/5/3111:21:33،
29
18
کجاییم ما؟
ناشناس: 1393/5/3111:22:34،
89
15
اینا فک کردن همه مثله خودشونن که منتظرن یه ابزار جدید گیر بیارن و ازش استفاده منفی و غیر اخلاقی کنن. یکی بره به اون علما بگه عزیز جان ۱۰سال پیش مردم با یاهو و ام اس ان تماس تصویری میگرفتن. الانم که‌ماشااله پر شده از برنامه های تماس تصویری. شما یه ۱۰ سالی از تکنولوژی عقبین عزیزان
Z: 1393/5/3112:52:52،
11
22
شما همان كيفيت ارتباط صوتي يا ارسال پيامك را بهتر كنيد.
ديگر ارتباط تصويري پيشكشتان!!
موش تو سوراخ نمي رفت، جارو به دمش مي بست.
فرید: 1393/5/3112:52:59،
48
32
نتیجه وقتی برای مملکت پیرهای بالای شصت هفتاد سال به اصطلاح دیندار تصمیم بگیرن
میثم: 1393/5/3113:02:56،
22
25
اون احمقی که داره به تمام این نظرات منفی میده با خودش چند چنده؟!
مردم: 1393/5/3113:06:20،
22
13
اقا جان چرا یک مسئله یک جمله ای رو اینقدر کش دادی یک کتاب کردی؟؟
میتوانستی در دو سه جمله بگی تموم کنی
اه دو ساعت وقت ادمو میگیره اخرش هم کشک
مردم: 1393/5/3113:14:06،
44
20
اگر فقط با دید منفی همه چی رو نگا کنیم همه چیز خطرناکه
دارو+غذا+چاقو+چوب+اهن+خلاصه هرچیزی رو که درست مصرف نشود خطرناک میشود چه برسه به تصویری
همون عسل رو اگه غلط استفاده کنی باعث مرگت میشه
پس لطفا عصر حجری حرف نزنید بی مخها
مردم: 1393/5/3113:17:35،
33
18
این علما که در هر چیزی به ضرر مردم حکم میدن چرا خودشون عمل نمیکنند؟؟
اقایون علما مگه در زمان پیامبر و اسلام همه چیز با شتر انجام نمیگرفت؟؟
پس چرا شما الان بجای شتر از هواپیما که ساخت امریکاو اسرائیل سهیونست است سوار میشید؟؟
رضا: 1393/5/3113:52:56،
18
15
اسرائیل خیلی ضعیفتر از اونه که خودش بتونه هواپیما بسازه . ولی در مورد این به اصطلاح عالمان دانشمند نخبه همه چی دون بی خاصیت باهات موافقم .
واقعه بین: 1393/5/3113:32:03،
21
18
اینه کشور ما .یه مسئله پیش پا افتاده شده پیراهن عثمان برای خیلیها.شرم آوره.
هادی: 1393/5/3114:39:25،
18
19
خب چه کاریه.با تانگو یا اسکایپ تماس تصویری میگیریم !
kaveh: 1393/5/3114:53:03،
28
17
آی گفتی دقیقا مثل خودت
کوروش کبیر: 1393/5/3115:25:51،
23
19
خدایا مارو از دست این علما خلاص کن .بگید الهی آمین
sina: 1393/5/3115:39:43،
25
18
کافر همه را به کیش خود پندارد
نادر: 1393/5/3116:40:37،
19
21
به نظرت تويله كمي براش مدرنتر و سنگين نيست ؟. همون غار گفتي بهتره !.
مشکی: 1393/5/3117:11:29،
13
19
به نظر من تو اصلا نباید زندگی کنی!!!
توهین به یه هموطن بدترین کاریه که تو میتونی بکنی.
خجالتم خوب چیزیه که بعضیا نمیکشن.
وحيد: 1393/5/3117:29:49،
12
17
اين خيلي بده كه ميخواهيم جلوي پيشرفت تكنولوژي رو بگيريم، چون فقط خودمون رو خسته ميكنيم، ويديو رو يادتون مياد با چه بگير و ببندهايي با اون برخورد ميكردند، ماهواره اومد و كاري نميشه باش كرد،
ولي جداي اين حرفها پيشرفت تكنولوژي ارتباطات انسانها رو روز به روز از اهم دورتر ميكنه، الان پيامك و تلفن و اسكايپ جاي ديد و بازديد رو گرفته، الان بجاي روبوسي با عزيزانمان همديگر رو توي شبكه هاي اجتماعي لايك ميكنيم
اریا: 1393/5/3119:01:12،
9
17
ببینید دوستان این تکنولولژی عالیه ولی به درد مردم کشوری که ملت ذاتا دروغگو هستند به درد نمی خوره .باره در طول روز طرف تماس حالاپدر باشه یا مادر یا همسر و یا رییس و ازین دست وقتی سوال میکنه کجایین میگه جلسه ام یا فلان و فلان و در اصل طرف داره دروغ میکه فلذا با این وضعیت یا رد تماس میده یا سیستم را فعال نمیکنه و ازی دست پس دقت کنید اصل حرام و حلال قضیه به این مربوط میشه چون این سیستم جلوی دروغ را میگیره و بدون دروغ نمیشه هم زندگی کرد پس بهترههمینجور به زندگی ادامه بدیم ملت چرا داستان درست کنیم پس لطفا حرامش کنین...خخخخ
کورد میروژ: 1393/5/3123:46:55،
14
34
به قول حکیمی مرز میان عالم داعشی بودن و عالم مسلمان بودن یک مو بیشتر نیست :)
رضا: 1393/6/101:58:35،
12
17
حکایت ما مثل انیمیشن غارنشینان هر چیزه تازه ای اخه، بجز اینکه حق حساب درست و حسابی به یه کله کنده بدی لعنت به قاجار که این عقب موندگی و خرافات از زمان اونها شروع شده و ادامه داره
amirali: 1393/6/108:18:40،
16
17
اين قضيه هم مثل حلال كردن اوزون برون وخاوياروشطرنج شده كه اوايل حرام بودبعدحلال شدطي ديدن هاله نور!!!!ولي ايراني جماعت جنبه استفاده ازين چيزارو ندارن...تماس تصويري!!!
محمد: 1393/6/108:54:31،
15
11
واقعا که ... ما تا کجا میخواهیم با علم روز مبارزه بکنیم وجلوی تکنولوژیو بگیریم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار