کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ایران در صادرات ثروت انسانی «رتبه ممتاز» اول شد

کدخبر:۶۳۶۵پنجشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۲:۱۲۵۸۷۰ بازدید

کشوري با جمعيتي بيش از 73 ميليون‌ نفر که حدود 50 درصد آن بين 18 تا 45 سال دارند يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي منابع انساني به‌شمار مي‌رود. گرچه در گذشته نيز ...

خروج سالانه 150 ميليارد دلار از کشور با مهاجرت

تحولات دودهه اخير و گسترش صنايع دانش‌بر (Knowledge intensive) و صنايع با فناوري پيشرفته (High Tech)، که بيشترين ارزش واحد محصول، مربوط به فناوري نهفته در آن است، سرمايه انساني را در جايگاهي قرار داده که بدون ترديد، وجود نيروي انساني خلاق و کارآمد را بايد به‌عنوان مهم‌ترين عامل مزيت رقابتي قلمداد کرد. کشوري با جمعيتي بيش از 73ميليون‌نفر که حدود 50درصد آن بين 18 تا 45سال دارند يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي منابع انساني به‌شمار مي‌رود.  گرچه در گذشته نيز همواره ارزش نيروي انساني مورد توجه بوده، اما هيچ‌گاه تا اين اندازه اهميت و وزن آن در تشکيل ثروت ملت‌ها برجسته نبوده است. تا مدت‌ها پيش اقتصاددان‌ها تصور مي‌کردند عنصر اصلي در تعيين ثروت هر کشور به طور عمده فعاليت‌هاي توليدي آنهاست. اما بر اساس ارزيابي بانک جهاني که براي 192کشور صورت گرفته است (گزارش توسعه منابع انساني سال 1996 سازمان‌ملل) چنين استنتاج شده که سرمايه‌هاي توليدي تنها 16درصد، سرمايه طبيعي 20درصد و سرمايه‌هاي انساني بالغ بر 64درصد کل ثروت کشورهاي پيشرفته را تشکيل مي‌دهد. اين نسبت‌ها در کشورهاي مختلف متفاوت است، به طوري که در کشورهاي پيشرفته صنعتي سهم ثروت انساني تا 80درصد نيز رسيده است. در حالي که در کشورهاي کمترتوسعه‌يافته نقش عامل انساني کاهش پيدا کرده و سهم عمده را ثروت‌هاي طبيعي تشکيل داده است.  فرآيند توسعه ژاپن و چين نشان داده منابع انساني، که منبع کار و انديشه است، يکي از مهم‌ترين عوامل انکارناپذير در شکل‌دادن توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ثروت واقعي هر جامعه است، بنابراین سرمايه‌گذاري براي‌ آموزش ارتقای تخصص، توسعه توانايی‌ها، افزايش احساس مسووليت و تعهد و توانايي پذيرش تغييرات در نيروي انساني، يک‌عامل حياتي در ايجاد و حفظ مزيت رقابتي و يک‌سرمايه‌گذاري پربازده است که بر ثروت ملت‌ها مي‌افزايد. همچنان‌که کم‌توجهي به نيروي انساني موجب فرسايش و ازدست‌رفتن سرمايه و ثروت ملت‌ها می‌‌شود.

توسعه پايدار به لحاظ آنکه سياست ساختاري آن مبني بر دانش و دانايي و اطلاعات است عملا خود به مولد دانش تبديل مي‌شود.  امروزه اکثريت کشورهاي در حال توسعه از يک‌سو با مشکلات تامين منابع مورد نياز براي سرمايه‌گذاري در جهت توسعه منابع انساني روبه‌رو هستند و از سوي ديگر همزمان با رشد استعدادها، به دليل مديريت نامناسب منابع انساني و عدم توان بهره‌گيري از اين استعدادهاي درخشان، يا از اين نيروها در جاي مناسب بهره‌گيري نمي‌شود يا اين نيروها، به‌ويژه نيروهاي متخصص و باتجربه که در سطح جهاني بازار کار گسترده‌تري دارند، در جست‌وجوي شرايط بهتر و آينده‌اي روشن‌تر براي فرزندان خود راهي کشورهاي توسعه‌يافته صنعتي مي‌شوند. در اين شرايط کشورهاي پذيرنده اين نيروها بدون صرف وقت و هزينه (Free rider) از اين نيروهاي متخصص و آماده‌به‌کار، که از مهم‌ترين ثروت‌هاي بالقوه جوامع خودشان هستند و طي ده‌هاسال سرمايه‌گذاري قابل توجهي براي آموزش و پرورش آنها صورت گرفته، بهره‌مند مي‌شوند و بر ثروت خود مي‌افزايند.

بر اساس برآوردهاي يونيدو در سال آغازين قرن بيست‌ويکم از 600ميليون‌نفر نيروي کاري که تا سال پاياني قرن بيستم به نيروي کار جهان اضافه شده حدود 570ميليون نفر آن به کشورهاي در حال توسعه تعلق داشته، زيرا به‌دليل بالاتربودن نرخ رشد و ترکيب جوان جمعيت، کشورهاي در حال توسعه نيروي کار بيشتري را در خود جاي داده‌اند. اين ارقام نشان‌دهنده وجود ثروت عظيم منابع انساني و نيروي جوان کار در اين کشورها از جمله ايران است که با انجام مديريت و سرمايه‌گذاري مناسب مي‌توان آنها را به نيروي کارآمد، خلاق و مولد تبديل کرد و موجب جهش در توسعه صنعتي و اقتصادي کشور شد. ايران داراي 5/4ميلیون دانشجوست که در 119 دانشگاه دولتي، 550 واحد دانشگاهي پيام نور، 185 واحد دانشگاه آزاد و 739 شعبه و موسسه علمي-کاربردي مشغول تحصيل هستند.

 از طرف ديگر بر اساس گزارش موسسه تامسون رويتر 24استاد ايراني در فهرست سه‌هزارو 200 دانشمند برجسته جهان وجود دارند که 10نفر در داخل کشور، 12نفر در آمريکا، يک‌نفر در کانادا و يک‌نفر نيز در انگلستان حضور دارند، مضافا حدود 12هزار ايراني برجسته خارج کشور ساکن هستند (پايگاه خبري آفتاب 4 مرداد 1393) که نمونه بر جسته آن خانم دکتر مريم ميرزاخاني ستاره برجسته عالم رياضيات است که اخيرا جايزه جهاني فيلدز رياضي نصيب وي شد. (البته اين افراد فارغ از سه‌هزارو702نفر نابغه‌هايي هستند که اخيرا مشخص شده با معدل 12 و 13 بورسيه غيرقانوني شده‌اند). متاسفانه به دليل اعمال سياست‌هاي غيرکارشناسي؛ ايران از نقطه‌نظر مهاجرت نخبگان در صدر جهان قرار دارد، حدود ۲۵درصد ايرانيان تحصيلکرده؛ هم‌اکنون، در کشورهاي توسعه‌يافته زندگي مي‌کنند. طبق آمار صندوق بين‌المللي پول، سالانه بين ۱۵۰ تا ۱۸۰هزارنفر از ايرانيان تحصيلکرده براي خروج از ايران اقدام مي‌کنند و ايران از نظر فرارمغزها در بين ۹۱ کشور در حال توسعه و توسعه‌نيافته جهان مقام اول را از آن خود کرده ‌است. خروج سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰هزارايراني با تحصيلات عالي از اين کشور معادل خروج ۱۵۰ميليارددلار سرمايه سالانه از اين کشور است، يعني با وجود آنکه رشد توليد ناخالص داخلي در سال 1391و 1392 منفي بوده، کشور در صادرات ثروت انساني رتبه ممتاز در جهان را به دست آورده است! طبق آمارهاي رسمي نسبت خروج فارغ‌التحصيلان از ايران به تعداد کل اين افراد، ۱۵درصد است. در سال ۲۰۰۶ ميلادي، 5/1درصد از توليد ناخالص داخلي صرف نيازهاي آموزشي کشور شد که در مقايسه با ديگر کشورهاي جهان در رتبه ۶۷ قرار داشت. بنيادملي نخبگان‌ايران اعلام کرد که ۳۰۸نفر از دارندگان مدال المپياد و ۳۵۰نفر از برترين‌هاي آزمون سراسري از سال ۸۲ تا ۸۶ به خارج مهاجرت کرده‌ و طبق آمار منتشر شده از سازمان‌ها و نهادهاي دولتي، مثل هفته‌نامه سازمان مديريت و برنامه‌ريزي،

۹۰ نفر از ۱۲۵دانش‌آموزي که در چندسال گذشته در المپيادهاي جهاني رتبه کسب کرده‌اند، هم‌اکنون در دانشگاه‌هاي آمريکا تحصيل يا تدريس مي‌کنند. بسياري از آنان هرگز به ايران براي زندگي دايم بازنمي‌گردند مضاف بر آنکه طبق آمار صندوق بين‌المللي پول هم‌اکنون بيش از ۲۵۰هزار مهندس و پزشک ايراني و بيش از ۱۷۰هزارايراني با تحصيلات عاليه در آمريکا زندگي مي‌کنند و طبق آمار رسمي اداره گذرنامه، در سال ۸۷ روزانه ۱۵کارشناس‌ارشد، 3/2دکترا و سالانه پنج‌هزارو475نفر ليسانس از کشور مهاجرت کردند. گزارش صندوق بين‌المللي پول در ادامه افزوده ‌است بيش از ۱۵درصد سرمايه‌هاي انساني ايران به آمريکا و ۲۵درصد به کشورهاي عضو سازمان توسعه و همکاري اقتصادي اروپا مهاجرت مي‌کنند.

همين‌طور از مجموع صدهزارايراني در آلمان در سال‌هاي گذشته دوهزارجلد کتاب منتشر شده، در حالي‌که از بين دوميليون‌ترک مهاجر آلمان تنها ۱۰۰ جلد کتاب منتشر شده‌ است!!  تجربه کشورهاي پيشرو نشان مي‌دهد براي حفاظت از نيروي انساني بايد راهبري منابع انساني کشور روي سه‌سطح فردي، سازماني و اجتماعي متمرکز شود. اين ‌سه‌سطح گرچه داراي ويژگي‌هاي متفاوت و جداگانه‌اي است اما درمجموع يا يکديگر همبستگي تنگاتنگ دارند.  در سطح فردي رضايت شغلي مهم‌ترين عامل موثر در کيفيت کاري است و اين رضايت تنها از طريق دريافت بيشتر حاصل نمي‌شود، بلکه فضاي کاري مناسب و ديگر عوامل اجتماعي- فرهنگي و حتي سياسي در آن نقش موثر دارند که بايد مورد عنايت قرار گيرد.

در سطح سازماني نيروي انساني بايد به‌گونه‌اي راهبري و مديريت شود که دستيابي به اهداف کمي و کيفي و در نتيجه رشد و بقای سازمان به بهترين وجه حاصل شود. نقش مديريت در هماهنگي، جهت‌دادن و ايجاد انگيزه در نيروي انساني در اين سطح عاملي کليدي است.

در سطح اجتماعي، با عنايت به اينکه جامعه نظامي فراگير است و سازمان‌ها و افراد را دربرمي‌گيرد، حاصل مثبت کار فردي و سازماني‌ برای دستيابي به مصالح اجتماعي، که منافع عمومي را دربرمي‌گيرد، تسهيل مي‌کند. بنابراين سه‌سطح اشاره شده به هم وابسته هستند. رضايت فردي در عملکرد سازمان و در نظم اجتماعي موثر است. توفيق و سازمان هم موجبات رضايت فردي کارکنان را فراهم مي‌کند و هم با ايجاد اشتغال، درآمد و مازاد اجتماعي در حفظ جامعه تاثير مي‌گذارد، ضمن اينکه بخشي از مصالح جامعه را بايد در ايجاد زمينه رشد فردي و سازماني ترجمه کرد.  مروري اجمالي بر روند درآمد کشور در ادوار گذشته نشان مي‌دهد که برخلاف شرايط کنوني، که اقتصاد کشور با محدوديت منابع سرمايه‌اي هم روبه‌رو است، حداقل در يک تا دودهه عنصر سرمايه عامل محدود‌کننده توسعه صنعتي و اقتصادي نبوده، ولي با وجود اين، جهش چشمگيري در توسعه‌يافتگي اقتصادي ما اتفاق نيفتاده است. مشکل بنيادي را بايد در توسعه‌نيافتگي نيروي انساني، فقدان شايسته‌سالاري و ضعف و عدم انسجام مديريت اقتصادي- اجتماعي کشور جست‌وجو کرد، زيرا براي توسعه منابع انساني سرمايه‌گذاري کافي صورت نگرفته است. اگر نيروي انساني را که منبع رشد و توسعه است تابعي از دوعامل دانش و فن و روحيه کاري بدانيم بايستي به هر دو زمينه توجه کافي شود و براي توسعه و تقويت آن سرمايه‌گذاري شود، زيرا اتکاي به درآمد نفت و درآمدهاي حاصل از فروش دارايي‌هاي طبيعي نه‌تنها مولد نبوده بلکه عملا به مانعي در بستر توسعه تبديل خواهند شد. به‌نظر نمي‌رسد حتي حفظ ثروت نفتي بدون اتکاي به ثروت انساني امکان‌پذير باشد لذا توجه و تدقيق در توسعه نيروي انساني و حفظ کرامت و شأن و منزلت نيروي کار بايد در سرلوحه کساني قرار گيرد که مدعي هستند مي‌توانند سکان اداره کشور را به دست گيرند.

غلامحسين دواني . پژوهشگر اقتصادي

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عمله: 1393/5/3008:20:43،
224
35
چون من عمله شدم مدیر فلان اداره.وراننده تراکتور شده خلبان وپزشگ هم داره مسافر کشی میکنه
مومن متعهد: 1393/5/3009:27:52،
37
466
برادران عزیز . آنهایی که رفتند متعهد نیستند و فقط با سوادند. انهم احتمالا. همان بهتر که کارشناسان رتبه علمی پایینتر ولی با تعهد و متدین باقی بمانند و این بی مسوولیتها بروند. آنوقت چگالی مومنین بیشتر خواهد شد.
بنده خدا 1: 1393/5/3010:15:08،
227
25
جواب به مومن خواب رفته تعهد بدون تخصص مثل اینه که هواپیمای پر مسافرو بدی یه بچه برونه مگه مملکت داری الکیه که هر کی سیاست مدار یا اقتصاددانش بشه و مثل احمدی نژاد کشورو نابود کنه
ممد: 1393/5/3012:25:01،
149
35
ضرری که ایران از خروج نخبه ها بهش وارد شده در 8 سال جنگ تحمیلی وارد نشد
قورباغه برکه: 1393/5/3012:46:53،
132
34
جواب به قول خودش "مومن متعهد":
وقتی هرچی بیسواده با پارتی بورس میگیره، هیات علمی میشه، مسئول میشه، و خودشو مومن متعهد می نامه و بقیه رو غیرمتعهد، نباید انتظار داشت اون کسی که نعهد داره و تخصص، بتونه این شرایطو تحمل کنه و مجبوره بره چون اگه نره باید گندکاریها رو آشکار کنه در این صورت هم یا از کار بازنشسته اش میکنند یا از زندگی.
ارسلان: 1393/5/3013:00:18،
81
29
بقول یکی : باز ما رکورد زدیم.
جواب به مومن متعهد: 1393/5/3013:11:28،
112
36
برادر عزیز امیدوارم با این همه منفی فهمیده باشی که امثال تو در دل این مردم دیگه جایی ندارن. مطمئنم اون یه دونه مثبت را هم خودت دادی! چگالی آدمایی مثل تو را فقط خدا میتونه کم کنه که در ایران داره این اتفاق میفته. میدونی چقدر پزشک متعهد غیر متخصص داشتیم که مردم را فرستادن سینه قبرستون. حرف زیاده ولی بقیشو نمیگم تا ایران جیب بتونه نظر را نمایش بده.
ارمان: 1393/5/3013:24:17،
110
27
طبق اخبار خودشون که نشون میداد پزشک عمومی شغل دومش پیتزافروشیه دیگه چه انتظاری داری؟؟
ای پدر چه کردی با آینده فرزندت...؟؟؟؟
پاسخ به مومن متعهد: 1393/5/3014:04:18،
66
34
ببین دوست عزیر تعهد خوبه اما تخصص بهتره می دونی چرا؟ چون یک دوست نادان از 100 تا دشمن عاقل بدتره گلم. می دونی چرا؟ چون تو این 35 سال هرچی خوردیم از متعهدین بودن. خاوری مدیر متدین و متعهد بود دیگه مگه نه؟ چند تا از این مثالا بیارم. صنعت خودرو ما رو دیدی نتیجه همین مدیریت متعهدینتون هست. یعنی تو این دانشگاه شریف و امیر کبیر یکی نیست بتونه یک ماشین طراحی کنه بده دست اینا. هست دادش هست. همین مدیران به اصلاح متعهد بدون تخصص استفاده نمی کنن از جوانهای با استعداد. می دونی چرا؟ چون جهل دارن و جهل تعصب می اره. من نمی دونم چرا همه متخصص های ما بی تعهد هستند. و همه متعهدای ما بدون تخصص. 35 سال مملکت با دید شما مدیریت شد. نتیجه رو می بینید. خسته نشدین از این حرفهای تکراری. والا به خدا تا حالا آدم متخصص ندیدم که آدم حسابی نباشه و مثل متعهدین شما اهل رابطه بازی و رانت .... باشه.
محمد: 1393/5/3022:35:34،
65
31
ای کاش بدونم مومن متعهد یعنی کی؟؟؟
دکمه بسته ... ریش....بوی دهن و بدن .... حوندن نماز در محل کار و بیخیالی به آن در منزل... تسبیح و انگشتر....
اگه به ایناست که الان تمام مدیران ما مومن و متعهد هستند اما پرونده های 3000 و 12000 میلیاردی... خرید ماشین های آنچنانی... چپاول ثروت های ملی و از بین بردن محیط زیست و طبیعت با زمین خواری... فساد و بی بندو باری و هزاران فضاحت دیگر نشانه تعهد نیست....
محسن: 1393/5/3023:23:13،
19
41
شرکت تولیدی توپ کویر یزد تولید کننده توپ های پرسی برای حمایت از معلولان
محسن: 1393/5/3008:25:06،
135
40
ثروت اصلی مردم ایران هستن که الان قدرشون رو مسئولین نمیدونن
Mehran: 1393/5/3100:34:59،
38
25
دوستان عزيز ، من ماه ديگه براي هميشه از ايران ميرم آلمان ، آرامش و هواي پاك و غذاهاي سالم و بي روغن پالم و ولش كنيد ، فقط و فقط يكي از اتفاق ها رو ميگم ، من براي تجهيزات استوديو صدا ، بايد نزديك ١٢ هزار يورو اونجا هزينه كنم . شما ميري موزيك استور شهر كلن ، همه رو ميزني زير بقلت ، از دم قسط ماهي ٣٠٠ يورو ميدي ، بي بهره ، با گارانتي ٣ ساله و تا ٣٠ روز تعويض رايگان ، و تمام !!!
آصف: 1393/5/3100:39:09،
31
36
فاميل ما ، هم دوره و دوست خانم ميرزا خاني بود، المپياد رياضي اول شد ، رفت آمريكا ، گفت من بر ميگردم و خدمت به ميهن و اينا و ... ، الان اين همه سال ميگذره ، برنگشت هيچ ، مادر و پدرشم برد :-)))
آصف: 1393/5/3100:44:10،
37
30
تازه وقتي ميره اونجا يه خونه ويلايي خفن بهش ميدن ، ميگه بابا من تنها سخته برام ، ميگن اوكي هم خونه مياريم براتون ، هم زبون خودتون ، چند سال بعد يه عكس ديدم ، به خواهرش گفتم آخي اينا كين ؟؟؟ دوستاشن ؟؟؟ گفت اره اين نفر اول فيزيكه سال بعدش ، اين دختره نفر اول زيسته ، اين يكي نفر اول شيمي ، :-)))) ، همه رفته بودن آمريكااااا
عاقل باشید لطفا: 1393/5/3008:25:22،
103
34
آورین به مسئولان خدوم و ارزشی کشور، آورین
بنده تشکر میکنم
علی: 1393/5/3010:33:39،
66
41
آورین به آورین گفتنت!!!
ناخدا: 1393/5/3008:34:09،
154
34
دوست گرامي در حال حاضر ما كه مغز درست حسابي نداريم به زور ميتونيم اينجا رو تحمل كنيم خوب اونايي كه مغز متفكر دارن سهله ...
مغزها فرار ميكنن درسته ولي خوشبختانه هر روز حوزه هاي علميه و روحانيت توسعه مي يابه ... !
کارمندتحصیلکرده: 1393/5/3009:33:30،
146
44
روز اولی که اومدم تو شرکت، فوق لیسانس بودم و هزارتا فکر برای پیشرفت و اصلاح سیستمها.الان بعد چند سال انقدر ضربه روحی خوردم ، زیر پامو زدن و خوردم کردن، اصلا علاقه ای به انجام کار مثبت تو شرکت ندارم و پیشرفتش اصلا اهمیتی نداره.کار کردن تو ایران، سواد و هنر و بلدی نمی خواد.اگه دنبال این چیزا هستید، برید جایی که فقط کمی براتون ارزش قائل باشن. همین.
---: 1393/5/3012:04:42،
74
35
بنده هم کارمند بودم دوسال اونم تو سیستم اموزش پرورش یه سالی هم تو یه سیستم اداری دیگه کار کردم به مفت نمیرزه . ادم سیگار بفروشه کنار خیابون ولی اقای خودش باشه شغل فقط شغل ازاد هرچی میخاد باشه درس خوندن به مفت نمیرزه اینجا، باید رفت جایی که ارزش قائل باشند
تبریز : 1393/5/3014:48:42،
61
22
من خودم فوق لیسانس ریاضی دارم برا یه سال حق التدریس تو پیام نور438 تومان زدن به حساب
زدم تو کار mdf الان 8 نفر به غیرخودم دارن ازاین کار نون می خورن درآمدم هم بالای ماهی 5 تومنه تازه معدل فوقم 18.5 بود
Amir: 1393/5/3009:49:44،
94
35
جديدأ هم كه شركتهاى هواپيمايى خارجى اقدام به بردن خلبانهاى مجرب و حرفه اى ايرانى رو كردن. ما ايرانى ها قدر نشناسيم، هر چى و كه داريم قدرشو نميدونيم، همانطور كه نوابغ و دكترها و مهندسا و متخصصين ما از اين مملكت بر خلاف ميل درونيشون رفتن حالا هم نوبت خلبانامونه كه اين مملكت و ترك كنن و جايى برن كه قدرشونو ميدونن با اينكه خارجى هم هستند. افسوس.
دانا: 1393/5/3009:58:21،
137
22
برن راحت زندگی کنن چون لایقش هستن.
وایسن اینجا با سلامت روح و روان خودشون بازی کنن؟ که چی بشه؟
مقام مسئول: 1393/5/3010:23:17،
103
30
بذار برن اینا بدرد ما نمی خورن ما فقط نیروی ارزشی با ضریب هوشی پایین میخواهیم...
دانا: 1393/5/3011:03:27،
61
26
آفرین
کاملا درسته.
امیر: 1393/5/3011:26:25،
68
33
من هم دارم میرم و متاسفانه برای زندگی به ایران باز نمیگردم. تمام طرح هام هم دارم با خودم میبرم. جایی که بشه عملیشون کرد.
Z: 1393/5/3013:10:53،
22
54
به سلامت
علی: 1393/5/3011:28:21،
62
19
وقتی وضعیت زندگی تو ایران این جوریه ،نباید به بچه هامون خیانت کنیم باید اونا رو بفرستیم یه جایی تا براشون ارزش قائل باشند و بتونند مثل انسان امروزی زندگی کنند
آقا زاده: 1393/5/3012:04:46،
78
25
خیال کردید چی میشه خلبانان کشور هم برن؟هموطن عزیز فقط دو سه تا خلبان باشه که آقا یون رو برسونه کافیه!!! اصلا مردم ایران لازم نیستن همش نون خور اضافی هستن فقط چند نفر باشه شیر نفت رو باز و بسته کنه کافیه!!! فدای همه ایرانی های با فرهنگ واصیل
بنده خدا: 1393/5/3012:06:34،
36
34
راست میگه کلاه سرمردم خودش میزاره دراین رتبه اول روداره
کیوان: 1393/5/3012:27:00،
36
36
چقدر اینجا همه چی عالیه.....جای همه دنیا اینجا خالیه......دیپلمتو بزار دیگه لب کوزه......لیسانس و اینا هم مگه بابا کاریه!!!!!
مهدی: 1393/5/3012:30:20،
36
32
تو ایران فقط باید پول و اصلیترین چیزش که **پارتی** هست داشته باشی.مابقی کشکه.
البته اگه به مدیر سایت بر نخوره و نظرمو نشون بده...!!!!!!!
سهیل: 1393/5/3012:46:04،
30
36
ما رکورد زدیم . ما رکورد زدیم ;)
احسان: 1393/5/3014:14:36،
39
33
میموندن ایران و کار سیاسی نمیکردن هم نمیکردن دیر یا زود پلیس امنیت اخلاقی میگرفتشون مینداختشون زندان
عاریایی: 1393/5/3014:53:16،
35
26
ما باید از منشور حقوق بشر کوروش که در آن راجع به همه مسائل روز دنیا از جمله پروتکل الحاقی، ان پی تی، نانو تکنولوژی، سوخت هسته ای، کیک زرد و ... بحث مفصل شده استفاده کنیم و راه خودمونو تشخیص بدیم تا دیگه مغزها فرار نکنن.
ز شیر شتر خوردن و سوسمار ...
ذهن بیدار: 1393/5/3015:13:39،
42
38
مردم قهرمان و دلاور ایران...
اگه آمریکا و دبی و انگلیس و آلمان و دول شرق و غرب بده و بلاد کفر برای ما حرامه یکی میشه توضیح بده چرا بازیگرای سینما و تلویزیون و مجریان صدا و سیما و برخی مسوولین سالی چند بار میرن اون ور اب و برمیگردن؟؟اگه مهاجرت چیز خوبی نیست پس چرا خانم ویشکا آسایش و پسراش تو آمریکا دارن اقامت میگیرن؟
هموطن های گرامی هر چی بدبختیه مال ما مردمه ...سال هایی رو میبینم که ایران داره نابود میشه و نسل ما هم از بین میره...هممونو میکشن و کسی مارو بیادش نمیاره...آیا وقت آن نرسیده به صحنه بیاییم؟؟
سکوت: 1393/5/3015:26:50،
39
22
من فرمانده کشتی هستم دقیقا هفت سال پیش توی یکیاز بنادر ایتالیا بودیم که از طرف دولتشون اومدن گفتن که هرافسری بخوادمیتونه بیاد اقامت اینجا بگیره و پنج سال فقط برای دولت ایتالیا روی کشتیهاشون کار کنه با حقوقی بیشتر از کشتیرانی ایران سه تا از بچه های ما رفتن ولی من رفتم حالا اونها با بهترین شرایط دارن زندگیشون میکنن ولی من یک سالی است که کشتیرانی عزیز میگه فعلا با سمت فرماندهی نمیتونی سوار بشی اگه میخواهی افسر دوم بیا حالا ارخوبی کردم برا ایران موندم
کارمند مملکت ویران: 1393/5/3015:43:37،
38
31
رشته ریاضی بودم درسم خوب بود اما بخاطر مشکلات مالی درس رو رها کردم.19 سالم بود با مدرک دیپلم رفتم عسلویه سال 80با پشتکارم پیشرفت خوبی کردم ولیسانسم رو گرفتم درحین کارکردن.و تو شرکتی که بودم تغییرات زیادی انجام دادم.سال 86 وارد یه کارخونه شدم که موفق تر بشم.اونجا خصوصی بود ولی پارتی بیداد میکرد من گذاشتن یه جایی که از صبح تاشب بیکار بودم و جای رشدی نداشت.به کله ام زد برم تو یه اداره دولتی کار کنم.موفق شدم تو ازمون قبول شدم.میخواستم تغییرات ایجاد کنم و از ایده هام استفاده کنم.اونقدر سیستم قدیمی و بسته بود که بعد از مدتی منم مث اونا شدم دیگه هیچ انگیزه ای ندارم و ایده هام رو تو وبلاگ هام میزنم.حیف جوونای ایروون حیف
reza: 1393/5/3016:04:37،
39
29
بگیرین بندازینشون اوین تا نرن خب
فتنه جو: 1393/5/3016:45:09،
33
48
ارزوی بزرگ یک جوان ایرانی این است که یک شغل بخور ونمیر پیدا کند وتاخر عمر زجر بکشد اگر انهم باشد
مسعود: 1393/5/3017:00:48،
47
34
یکی نیست به نخبه ها بگه کجا بهتر از ایران پیدا میشه...شما کافیه تلویزیون ایرانو رو روشن کنید اخبار رو ببینید..کل دنیا آشفتگی و شورش و جنگ وفقر ونارضایتی ونا امنی بیداد میکنه.بحران اقتصادی اروپا وآمریکا که جای خود دارددر مقابل هر روز اخبار خودکفایی در تولیدات پیشرفت دانش هسته ای و فضایی رو میشنویم..دلم برای مردم مظلوم آمریکا میسوزه..یکی نیست به همه اونور آبیا بگه بیاید ایران تا امنیت جانی ومالی وآینده خود وخانوادتون با افزودنی های (غیر )بیماری زا به مواد غذایی ،شایسته سالاری ،فرهنگ رانندگی واقتصاد رو به رشد ایران.... تضمین بشه.شادابی و نشاط بین ما موج میزنه.چون اینجا همه چی روبه راهه افسردگی وجودنداره.چرا از ایران میرن؟؟؟؟
احمد: 1393/5/3017:05:21،
29
33
پسر اینا همه رو ولش کن فقط بچسب به اینکه بازم اول شدیم
من که گفتم طلا مال نقی(ایران) بود تو مشتش بود
topman: 1393/5/3018:11:14،
32
81
هر چی بیشتر بفهمی بیشتر درد میکشی
حتی قدرت اعتراض هم نداریم
قبول غربت از ناچاریه
نشستیم حرف از تاریخمون میزنیم در حالیکه بقیه دارند تاریخ میسازن
feri: 1393/5/3018:48:34،
30
23
در مورد زمين هاي ملي هم اطاع رساني كنيد.زمينها مال همس.مال ملته.بچه حقي.
سعید: 1393/5/3119:08:48،
58
57
ای درود به اون شرفت
پدرامپ: 1393/5/3021:32:51،
21
78
من که راضیم و از مسولین هم تشکر می کنم اگر اونهایی هم که رفتند نخبه بودند پس مسولان چه هستند ؟ اینها همه تبلیغات غرض آلود غرب است ضمنا بسیاری از کسانی هم که به دانشگاههای خارج میروند برای تحصیل دوباره برمیگردند برای خدمت به مومنین مثل خیلی از همین مسولین فعلی که در غرب درس خوانده اند ولی الن آمده اند ...احتمالا آنها هم که الان در اینآمار آمده فرزندان همین مسولان نخبه است زیراکه آنها هم بهرحال از لحاظ زنتیک به پدر و مادرشان رفته اند....بهرحال ما که راضی هستیم
پدر مجرد جواب: 1393/5/3108:12:46،
25
20
.گیرم پدر نو بود فاضل.....از (فضله ) پدر ترا چه حاصل
اهخخ: 1393/5/3110:03:53،
41
27
ایران فقط دلال نیاز داره ،از علم و تکنولوژی خبری نیست و دلالهای بزرگ انحصاریست و دلالهای خرد هم به سواد و مدرک نیازی نیست.
بهنام: 1393/5/3112:34:49،
60
54
این آماری که داده شده فقط مربوط به "اصل" سرمایه انسانی فراری داده شده است و "فرع" آن حساب نشده.

توجه داشته باشید که نخبگان فراری داده شده همراه با خود "ژن" های هوش و استعداد (فرزندان و نوادگان باهوش) را هم می برند و در نتیجه بطور مرتب از میانگین ضریب هوشی جامعه ایران کاسته می شود.

شاید بسیاری از شما دوستان نداندید که برخلاف آنچه اکثر مردم فکر می کنند ایرانی ها خیلی باهوش هستند، بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده متأسفانه میانگین ضریب هوشی(IQ) ایرانیان به 84 رسیده (برای مثال در مورد کره ای ها 104است)یعنی پایین تر از متوسط جهانی!!! اگر باور تان نمی شود, کافی است در گوگل جستجو کنید...
ناشناس: 1393/5/3115:46:34،
27
41
مگه کلا سالی چند تا فارغ التحصیل میشن که 150000 تاشون میرن خارج
مگه اونجا آدم قحطیه!!!!
دانشجو: 1393/5/3118:03:19،
34
35
من دانشجوى ارشد هستم تا اينجا كه اومدم هـيچ ارزشى برامون قائل نشدن نه تخفيفى ميدن نه كارى هست نه ميزارن با مدركت كار كنى چون مؤمنين در اولويت قرار دارند . معلومه با اين شرايط بايد رفت . اينقدر سطح فكرى پايين هست كه وقتى دو نفر با جنسيت مخالف با هم صحبت ميكنن ملت مؤمن انگ زنا ميچسبونن به آدم با اين شرايط هر كى بمونه اشتباه كرده . در شهرستان آمل دانشجوهاى تهرانى رو اذيت ميكنن و هرجا كه ميرم ميگن تهرانيهاى فاسد ولى خبر ندارن بالاترين آمار ايدز امسال براى شمال كشورمون هست . راستى آمل مؤمن زياد داره :))
سعید: 1393/5/3119:24:05،
26
27
ما تو خیلی چیزها اولیم مثلا مد پرستی ،اعتیاد ،چپاول حقوق یکدیگر، دروغ،چاپلوسی،بیکاری،و ... حالا هی بگو مرگ بر آمریکا ! همون آمریکا اپل میزنه میده بیرون قد چند تا بشگه نفت پول درمیاره ما کارمون شده بشینیم و یکسره آب بریزیم تو آسیاب آقایون که جیب ما رو خالی کنند کی میخوایم عقلمونو بکار بندازیم و جلوی ضرر روبگیریم؟ تا حرف میزنی بهت میگن فتنه گر،یکی هم که میخواد سر وسامونی به این اوضاع بده یا جاش تو اوینه یا اونور آب ،تو مملکت خودت باشی حس غربت کنی خیلی دردآوره ما مردم واقعا بی خاصیت شدیم چه خوشمون بیاد چه نیاد غیر این بود وضعمون این نبود...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار