کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آمادگی یک ناشناس برای پرداخت بدهی زنجانی

کدخبر:۶۱۷۷یکشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۶:۰۸۶۳۱۹ بازدید

همزمان با اعلام این خبر حمید حسینی، خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران نیز اعلام کرده که یک ایرانی مستقر در خارج از کشور که نخواسته نامش فاش شود پرداخت کل بدهی‌های ...

رد پای اموال خارجی «بابک» شناسایی شد

 اگرچه پیش از این اعزام نمایندگانی از قوه‌قضاییه برای شناسایی اموال زنجانی در ترکیه، مالزی و تاجیکستان راه به جایی نبرده بود اما حالا رییس «کمیسیون اصل 90» به «خانه ملت» خبر داده که ردپایی از اموال خارجی زنجانی به دست آمده و معتقد است همکاری وزارت امور خارجه می‌تواند روند شناسایی اموال زنجانی در خارج از مرزها را تسهیل کند.

همزمان با اعلام این خبر حمید حسینی، خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران نیز اعلام کرده که یک ایرانی مستقر در خارج از کشور که نخواسته نامش فاش شود پرداخت کل بدهی‌های بابک زنجانی را تقبل کرده است. محمدعلی پورمختار به عنوان رییس «کمیسیون اصل 90» مجلس، روز گذشته اعلام کرد: «وزارت امور‌خارجه مکلف به همکاری درباره نحوه و میزان سهام بابک زنجانی در شرکت‌های مشترکی است که با خارجی‌ها تشکیل داده تا بتوان آنها را شناسایی و مسترد کرد. زنجانی تاکنون فقط اطلاعات اموال شخصی خود را در داخل کشور ارایه کرده است.» به گفته او، البته اطلاعاتی نیز درباره اموال وی در خارج از کشور وجود دارد اما نحوه استرداد آنها باید مشخص شود. پیش‌تر هم خبر آمده بود که «بابک زنجانی اموال زیادی را به ترکیه منتقل کرده‌ و این اموال در اختیار بانک‌ها و شرکت‌های ترک است.» این در حالی است که چند ماه پیش برخی نیروها به شکل غیررسمی از قوه‌قضاییه، راهی ترکیه و تاجیکستان و مالزی شدند و دست خالی به ایران آمدند اما حالا گویا پیگیری‌ها نتیجه‌بخش بوده و ردپایی از اموال خارجی زنجانی به دست آمده است.

ضرورت شناسایی اموال خارجی زنجانی از این جهت اهمیت یافته که سرمایه داخلی او کفاف نیمی از بدهی‌های او را هم نمی‌دهد. سخنان اخیر پورمختار در شرایطی بیان شده که سه روز قبل از آن، رییس‌جمهوری در جریان سفر به شهرکرد، سخنانی درباره خالی‌بودن حساب‌های خارجی بدهکاران بزرگ دولت قبل بیان کرده بود که به نظر می‌رسید حداقل منظور بخشی از این سخنان پرونده بابک زنجانی است. روحانی در سفر به شهرکرد در این‌باره گفته بود: «نفت‌ها را به یک عده دادند، بردند و خوردند. نفهمیدم چه کسی این وسط دور زده شد، ملت ایران را دور زدند نفت‌ها را قاپیدند، بردند و خوردند حالا برخی از آنها را گرفته‌ایم که در زندان هستند، ثم هذا، چقدر دارند و چقدر می‌شود؟ آدرس می‌دادند فلان حساب خارجی ما این‌قدر میلیارد است.میلیارد که نبود، میلیون و هزار دلارکه نبود، یک دلار هم نبود.» به فاصله اندکی پس از این سخنان، اظهارات پورمختار درباره پیدا شدن ردی جدید از اموال بابک زنجانی در خارج از کشور نکته‌ای است که قابل تامل به نظر می‌رسد چرا که پیش از این نیز درحالی‌که رسیدگی به پرونده بدهی‌های بابک زنجانی در کمیسیون اصل 90 مجلس و تحت ریاست پورمختار ادامه داشت و هنوز ماجرای بازداشت او مطرح نشده بود، پور‌مختار در تاریخ بیست و سوم آذر سال گذشته در گفت‌وگو با «فارس» از پرداخت بدهی دومیلیاردو60میلیون یورویی بابک زنجانی به وزارت نفت خبر داده و گفته بود: «آقای زنجانی بدهی‌اش به وزارت نفت را به یکی از حساب‌های این وزارتخانه واریز کرد که این مساله به تایید بانک مرکزی هم رسیده است.» اما درست 16 روز بعد از این سخن پورمختار، خبر بازداشت زنجانی به صدر اخبار رسانه‌ها رسید. حالا نیز در حالی‌که چندی پیش «سیف»، رییس‌کل بانک‌ مرکزی درباره اموال زنجانی در ایران گفته بود که این اموال تنها 30درصد از بدهی او را جبران می‌کند و بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت هم تاکید کرد که اصل بدهی بابک زنجانی غیر از تاخیرات او بیش از هشت‌هزارمیلیاردتومان است که این اموال در بهترین حالت سه‌هزارمیلیاردتومان هم نیست، سخن اخیر رییس‌جمهوری به معنای عدم امکان وصول مطالبات از طریق دارایی‌های خارجی زنجانی برآورد می‌شد و این به معنای ادامه دوران حبس او بود.


نشانه‌های امیدوارکننده
هفته گذشته یکی از اعضای کمیته پیگیری اموال و بدهی‌های بابک زنجانی در اظهاراتی از ادامه فعالیت‌های اقتصادی زنجانی در خارج از کشور خبر داده بود. «امیرعباس سلطانی»، عضو کمیته پیگیری بابک زنجانی در این‌باره به «تدبیر» گفته بود: «زنجانی سر مسوولان ما را گرم کرده است درحالی‌که خودش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را در کشورهای دیگر از طریق مدیرانش ادامه می‌دهد.» این سخن سلطانی از آن جهت قابل اطمینان به‌نظر می‌آید که نشانه‌های داخلی پرونده زنجانی، ادعای سلطانی را تایید می‌کند، چنانچه تیم وکلای زنجانی کماکان ماجرای شکایت زنجانی از افراد مختلف را در نبود او دنبال می‌کنند. نمونه‌اش شکایت زنجانی از حمید حسینی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران که همچنان از سوی تیم وکلای او درحال پیگیری است. حسینی چندی مانده به دستگیری زنجانی از رانت و روابطی گفت که او را به شخصیتی مالی و رانتی تبدیل کرده و توانمندی‌های او در دورزدن مسایل افزایش داده است.

ناجی ناشناس بابک از خارج می‌آید
در ادامه رسیدن نشانه‌های جدید از امکان وصول بدهی‌های بابک زنجانی، روز گذشته حمید حسینی که همچنان وکلای بابک زنجانی موضوع شکایت از او را پیگیری می‌کنند، در گفت‌وگو با «اقتصاد نیوز» از ظهور فردی ناشناخته خبر داده که در خارج از کشور مستقر است و اعلام کرده که همه بدهی‌های بابک زنجانی را پرداخت خواهد کرد. حسینی  افزود: «این فرد ادعا می‌کند که نامه رسمی به بانک مرکزی زده است تا ضمانتنامه‌ای بانکی برای پرداخت بدهی‌های بابک زنجانی ارایه کند. بنابر اظهارات این فرد، بابک زنجانی به دولت ایران در شرایط تحریم کمک زیادی کرده و الان نباید او را تنها گذاشت!» خزانه‌دار اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه «این موضوع درحال پیگیری است و تا هشت‌روز آینده صحت آن مشخص می‌شود»، گفت: «همچنین در هفته آینده مشخص می‌شود که این فرد در صورت صحت ادعا چه میزان از بدهی بابک زنجانی را پرداخت می‌کند. گفته‌اند این فرد قرار است به اندازه کل بدهی بابک زنجانی به شرکت نفت ضمانت بانکی ارایه کند.

همه وعده‌های بابک و دوستانش
امیدواری‌های ایجادشده درباره وصول بدهی‌های بابک زنجانی، درحالی این روزها دوباره به فضای رسانه‌ای راه پیدا کرده که پیش از این هم چندبار وعده‌هایی از این دست از سوی او و شرکا و وکلایش مطرح شده بود. اما تاکنون از حساب‌های موجود در بانک‌های تاجیکستان و مالزی و نه از سرمایه‌های موجود در ترکیه و نه از پول‌هایی که ادعا می‌شد در حساب‌های خارجی بلوکه شده است، چیزی عاید دولت نشده و همچنان نتیجه پی‌گیری‌های دولت، آنگونه که روحانی گفته این است که در حساب‌های خارجی «او» یک دلار هم وجود ندارد. پیش از این نیز در زمانی که خبر بازداشت رضا ضراب در ترکیه و اعترافات او در باره روابط مالی با بابک زنجانی منتشر شد، تلویزیون دولتی ترکیه اعلام کرد: «ضراب (همسر ابرو گونش) در مدت کوتاهی از طریق نقل و انتقال پول از طریق ترکیه به ثروت کلانی دست یافته است. او که به عنوان مرد خبرساز سال ۲۰۱۳ ترکیه شناخته شده به همکاری با بابک زنجانی که اکنون در زندان اوین به سر می‌برد و همچنین یک زن ایرانی به نام «ک ج»، متهم شده است. به نوشته «تی آر تی» ضراب به همکاری با بابک زنجانی اعتراف کرده است.» اما زنجانی به این اخبار واکنش نشان داد و در مطالبی که از طریق صفحه فیس‌بوک منتسب به او منتشر شد، آمده بود: «تمامی فعالیت‌های من در ترکیه دارای اسناد و مدارک می‌باشد و در ترکیه هیچ فعالیت غیرقانونی انجام نداده‌ام. در خبرها از تجارت طلا به‌وسیله هواپیما سخن رانده شده که این نوع تجارت تماما قانونی است. من مطابق قوانین از کشور غنا هزارو500کیلوگرم طلا خریداری کردم و برنامه‌ام این بود که 500کیلوگرم آن را در ترکیه و بقیه آن را در دوبی به فروش برسانم که در فرودگاه آتاتورک مدارک طلاها خواسته شده بود و تا زمانی که مدارک آورده شود، هواپیما از زمین بلند نشد و پس از رسیدن مدارک، هواپیما از ترکیه خارج شد. از طرف مقامات ترکیه این قضیه چندین‌بار از همه نظر مورد بررسی قرار گرفته و هیچ جرمی در مورد من پیدا نکردند. من رییس رضا ضراب نیستم و حجم کلی روابط تجاری ما یک در هزار هم نیست و همه آنها در چارچوب قانون صورت گرفته است.» این اظهارات نشان از تایید فعالیت‌های گسترده زنجانی در ترکیه داشت که البته پس از بازداشت او تاکنون ردی از اموال بابک زنجانی در ترکیه هم به دست نیامده است. اما پس از این تایید و تکذیب‌ها، اخباری هم از مراودات مالی و پولشویی‌های شبکه‌ای بین مثلثی که به‌جز بابک زنجانی و رضا ضراب، یک راس ایرانی دیگر نیز دارد، منتشر شد. براساس این اخبار، مدیرعامل صرافی یکی از بانک‌ها که بیشترین تبادلات پولی را با رضا ضراب داشته، ضلع سوم مثلثی است که بابک زنجانی و رضا ضراب، کانال‌های شناخته‌شده آن هستند.

کلید مجهول‌الهویه معما
کنار هم قراردادن حساب‌های خالی او و ادامه فعالیت‌های اقتصادی‌اش در خارج از کشور و پیداشدن فردی که می‌خواهد برای تشکر از بابک زنجانی، بدهی‌های او را پرداخت کند، می‌تواند گمانه‌هایی درباره محل انباشته‌شدن سرمایه‌های خارجی او مطرح کند؛ گمانه‌هایی که اگر موضوع ناجی ناشناس بابک، به واقعیت تبدیل شود، بیشتر می‌توان به ابعاد آن پرداخت. بابک زنجانی بزرگ‌ترین متهم پرونده فساد مالی در ایران است. او نزدیک به 9هزار‌میلیاردتومان به وزارت نفت بدهی دارد. بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت گفته که زنجانی به هر ایرانی 110هزارتومان بدهکار است. حسن روحانی هم پیش از این عنوان کرده بود که پول نفتی که برده‌شده همه‌اش پول نفت نبوده و پول نقد هم بوده است. زنجانی دی‌ماه گذشته به اوین فراخوانده شد و در حال حاضر هم در آنجا به‌سر می‌برد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

دکتر: 1393/5/1908:11:22،
167
31
سوالی دارم از سیستم قضا:

1)یا داری با افکار عمومی بازی میکنی و لفتش میدی تا آبا از آسیاب بیافته از ترس اینکه بقیه اسامی لو برند و ... . آحه چحور زندانی تشریف برده که خودش داخل زندانه ولی نمایشگاه مازراتیش تو شمال تهران افتتاح میشه؟

2)یا انقدر صلابت ندارید که حداقل توو این مورد خاص که طرف آقازاده نیست،یه ... همتونو گذاشته سر کار.

در هر 2صورت،متاسفم،خسته نباشید.
ایوب: 1393/5/1908:41:41،
128
22
جالب اینه جلوی این همه فساد و اختلاس و ... هیچ کی پاسخگو نیست !

نه عذر خواهی نه استعفایی ..... هر کی هرکیه ..
هویج: 1393/5/1909:54:46،
78
22
ماموریت تخریب اقتصادی مملکت بود که انجام شد. حالا بقیش بازیه!!!!!!!!!!!!
آرش: 1393/5/1913:30:20،
82
27
چرا پرونده خاوری با یک اعدام بسته شد ؟
مگه آقا نگفت اینقدر کش ندید پس چرا حکم مابقی هم اجرا نمیشود؟
شاپرک : 1393/5/2002:27:35،
72
21
کاش یکی هم پیدا میشد بدهی های ما را بده!
110: 1393/5/2601:04:40،
46
31
خدا لعنتش کنه
کوکو: 1393/5/1908:15:48،
100
22
یارو از کانادا نبوده احیانا؟؟؟

م.ح.م.و.د.ر.ض.ا.خ.ا.و.ر.ی
بهروز: 1393/5/1911:43:55،
85
43
چقدر ساده و زود قضاوت ميكنيد؟ فكر ميكنيدكسي كه باهزار كلك پول از ايران ميبره حاضر ميشه يك ريالش برگرده؟
اين يه بازي جديده براي ماست مالي كردن قضيه ي زنجاني مطمئن باشيد هيچ شخص حقيقي در اين مورد وجود نداره كه بخاد بدهي آقا بابك را بده.
من: 1393/5/1908:38:23،
71
24
انگیزش چی بوده؟
mehrdadxxx: 1393/5/1908:59:38،
97
25
بس کنید دیگه چقدر مردم رو فریب میدهید!!!
یکی از خودشون تو ایران میخواد قضیه رو ماس مالی کنه!!
پول رو از این جیب بگذارن تو جیب دیگرشان بعد ملت رو راضی کنن بکن پول رو ازش گرفتیم
مهدی: 1393/5/1909:24:25،
81
33
دیگه قضیه رو اینقدر کشششششششش ندین!!!!
مسلمان: 1393/5/1909:53:16،
81
87
به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید.......تا آقازاده ها به کاراشون برسند..........
افسانه: 1393/5/1909:53:19،
117
19
چند سال با قضیه شهرام جزایری سرگرم بودیم بعدش هم اختلاس 3000میلیاردی بعدش زنجانی و...
وقتی با یکی از این ماجراها سرگرمیم دهها فساد مالی دیگه در حال وقوعه اما از هر دوره فقط یکی رو میشه!!!
اصلا بابک رو رها کنید،همینجااز طرف ملت بدبخت میگم:ما همشون رو حلال میکنیم.اگر میتونید از امروز نذارید فسادی پیش بیاد.
رضا: 1393/5/1910:01:22،
71
20
من فقط قسطم عقب افتاده خدا خيرت بده
آقا زاده مرتبط: 1393/5/1911:06:53،
109
39
من پیشنهادم اینه که یه وام 6 هزار میلیاردی بدون بهره بدیم به زنجانی که با 5 هزار تاش بدهی وزارت نفت رو خورد خورد بده با هزار میلیارد تاش هم کمکش کنیم دوباره یه کسب و کار جدیدی شروع کنه تا دوباره بلند بشه بتونه اون وامی که گرفته رو پرداخت کنه البته اگه هم تو بازپرداخت وام هاش موند مسئولین وظیفه دارند مجددا به ایشون اعتبارات بدن تا بتونه بدهی رو بده. کاری که چندین ساله کمپانی های معظم خودرو سازی ایران انجام میدن.
شیرینی ما فراموش نشود.
و من الله التوفیق
محسن: 1393/5/1911:46:38،
82
40
چرا یک نفر بدهی منو نمیده.......
شوشی: 1393/5/1912:43:27،
86
47
آقا ما تو این مملکت نهاد نظارتی نداریم که همچین فاجعه اقتصادی دست داده؟
123: 1393/5/1913:27:40،
75
44
خدا بر باعث و بانیش لعنت کنه الهی امین
علی: 1393/5/1915:03:32،
48
25
انجمن حمایت از زندانیان جرایم غیر عمد حاضر شده بدهی های بابک جون بده
Z: 1393/5/1915:32:54،
70
27
کاش ریشه ظلم و فساد از این مملکت کنده می شد.
mehdiiiiiiiiiiiiiiii: 1393/5/1917:19:46،
67
41
همه می دانیم بابک زنجانی یک ویترین هست مگه میشه تواین مملکت صادرات نفت داشته باشی هواپیما ونفتکش و........وکسی باخبر نباشه پس این همه نهادهای اطلاعاتی وامنیتی چه کار میکنند
آغا: 1393/5/1920:40:07،
61
22
جوانان من قرار شد بيش از اين كشش نديد اين مسايل رو.آورين
شرافت: 1393/5/2001:48:35،
61
24
چقدر خوشحالم که همه ، همه چیز رو می دونن
kazeme: 1393/5/2011:42:01،
72
28
چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید

گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست
احمد: 1393/5/2014:31:37،
68
32
میخوان بدون محاکمه از زندان بیارنش بیرون و بعدم بگن یک ناشناس بدهی هاش رو صاف کرد، کی به کیه؟ تاریکیه.
!: 1393/6/317:14:48،
69
20
این 8000 میلیاردو یه سال بذاری بانک میشه 10000 تا...حالا چه برسه به اینکه باهاش کار کنیو پول رو پول بذاره
خیلی خیلی خیلی بیشتر از این حرفا باید برگرده که برنمیگرده...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار