کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ماجرای عجیب ُپر شدن حساب بانک ها !

کدخبر:۶۱۲۹سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۵:۳۹۵۱۱۷ بازدید

اطلاعیه‌های بانک‌های دولتی و بعضاً خصوصی به منظور اعلام آمادگی پرداخت وام ازدواج درحالی پی‌در پی منتشر می‌شود که پیش از این بانکداران به بهانه نبود منابع از پرداخت وام ازدواج ...

 اطلاعیه‌های بانک‌های دولتی و بعضاً خصوصی به منظور اعلام آمادگی پرداخت وام ازدواج درحالی پی‌در پی منتشر می‌شود که پیش از این بانکداران به بهانه نبود منابع از پرداخت وام ازدواج خودداری می کردند اما ظاهراً یکباره حساب‌شان ُپر شده است.

 مدت‌هاست شاهد وجود گرهی در نظام بانکی به منظور پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هستیم که به دنبال آن البته صف دو میلیون نفری جوانان متقاضی دریافت این وام نیز شکل گرفته است.

گفتنی است که تسهیلات ازدواج به صورت قرض الحسنه طبق مصوبه شورای پول و اعتبار با نرخ کارمزد 4 درصد پرداخت می شود و به هر نفر از متقاضیان مبلغ سی میلیون ریال و با توجه به شرایط خاص مندرج در سایت بانک مرکزی به برخی از متقاضیان  نیز تا 50 میلیون ریال تسهیلات پرداخت خواهد شد.

قفل شدن پرداخت وام ازدواج در سیستم بانکی طی ماه های اخیر واکنش بخش‌های مختلف از جمله پارلمان را به همراه داشته است تا جایی که نمایندگان در همین ارتباط دو بار علی طیب نیا وزیر اقتصاد را به صحن علنی فراخوانده و از وی در این خصوص توضیح خواسته اند.

هرچند توضیحات طیب نیا در مجلس در نهایت به این جمله ختم شد که "منابع قرض الحسنه بانک‌ها کفاف پرداخت تسهیلات ازدواج را نمیدهد" البته علاوه بر طیب نیا مسئولان بانک مرکزی هم در دفاع از بانکداران تأکید کرده اند که "بانک‌ها بعلت کمبود منابع توان پرداخت تسهیلات ازدواج را ندارند".

ولی با وجود این توضیحات و توجیهات مردان اقتصادی کابینه یازدهم مجلس قانع نشد و طرحی را مورد رسیدگی قرار داد که به منظور تامین منابع حدود 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود هر چند بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و البته مسئولان صندوق توسعه ملی قبل از اینکه چنین طرحی به سرانجام برسد مخالفت خود را اعلام و تاکید کرده اند که اینکار اثرات تورمی بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

در گیر و دار برداشت یا عدم برداشت از صندوق توسعه ملی بودیم که از هیات دولت خبر آمد پرداخت وام ازدواج بعد از عید فطر از سرگرفته خواهد شد! اما اینکه چه شد یک باره چنین تصمیمی برای نظام بانکی گرفته شد سوالی است که کماکان در اذهان عمومی باقیست.

از بانک مرکزی در این خصوص سوال کردیم و جوابی نگرفتیم جز اینکه ما را ارجاع دادند به معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور آنهم به این خاطر که نوبخت خبر از سرگیری پرداخت وام ازدواج بعد از عید فطر را به خبرنگاران داد.

بعد از اینکه دیدیم از مردان اول نظام بانکی خبری دستمان را نمی گیرد به سراغ مدیران بانکی رفتیم؛ عبدالناصر همتی مدیرعامل بانک ملی که بعنوان اولین بانک در دور جدید پرداخت وام ازدواج پیش قدم شده است به خبرنگار تسنیم می گوید: بانک ملی از محل منابع قرض الحسنه تسهیلات ازدواج را به جوانان پرداخت خواهد کرد.

وقتی خبرنگار ما بیشتر از وی درباره محل تامین اعتبار وام ازدواج می پرسد، می گوید: این تصمیم در پی سیاست افزایش جمعیت و رفع مشکلات جوانان گرفته شده و امیدواریم سایر بانک‌ها نیز به این جرگه بپیوندند. 

همتی در پاسخ به اینکه آیا دولت یا بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات ازدواج در این مرحله خط اعتباری خاصی به بانک‌ها اختصاص داده اند یا خیر؟ تأکید دارد که هیچ خط اعتباری به بانک‌ها داده نشده است.

مدیرعامل بانک ملی البته از مردم بویژه مشتریان این بانک خواست که به هر میزان که شده حتی معادل 50 هزار تومان در بانک‌ها حساب قرض الحسنه ایجاد کنند تا منابع برای پرداخت وام ازدواج افزایش یابد.

بعد از عید فطر و رسیدن زمان موعود "از سرگیری پرداخت وام ازدواج" و تحقق وعده دولت در این خصوص شاهد اطلاعیه های بانک‌های مختلف بودیم که همگی حکایت از اعلام آمادگی برای پرداخت وام ازدواج داشت.  این اطلاعیه ها با استناد به توجیه های قبلی بانک‌ها مبنی بر اینکه پولی برای پرداخت وام ازدواج نداریم توجه ما را به خود جلب کرد که چرا این احساس وظیفه طی یک سال و نیم اخیر که جوانان بسیاری در صف وام ازدواج بودند در بین بانکی‌ها ایجاد نشده بود؟!

همین موضوع باعث شد تا علاوه بر همتی از سایر بانکداران نیز در باره منابع پرداخت وام ازدواج سوال کنیم ولی آنها نیز در پاسخ، توضیحات مدیرعامل بانک ملی را تکرار کردند و برای ما روشن نشد که چرا یک باره چنین بسیجی در بین بانکداران ایجاد شد و آیا این بسیج صرفاً بر اساس احساس وظیفه ایجاد شده یا ماجرا چیز دیگری است.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که طبق آنچه در اطلاعیه های بانک‌ها آمده ظاهراً احساس وظیفه تکلیفی بوده که بانک مرکزی بر عهده آنها قرار داده است چراکه صراحتاً در خبرهای این بانک‌ها قید شده که "طبق سهمیه‌ای که بانک مرکزی تعیین کرده است بنا داریم میزان مشخصی تسهیلات ازدواج پرداخت کنیم".

در پایان بد نیست مروری به اطلاعیه‌های بانک‌هایی که آمادگی پرداخت وام ازدواج را دارند هم داشته باشیم؛

بانک صادرات ایران: "براساس هماهنگی های صورت گرفته بین وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانکها و برای کاهش حجم لیست انتظار متقاضیان دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، در یک اقدام ضربتی، ضمن تعیین سهمیه‌های اضافی برای بانک، بر لزوم پرداخت این تسهیلات تا پایان شهریورماه تأکید شد.

بر این اساس، سهمیه در نظر گرفته شده برای بانک صادرات ایران، تعداد ٢٥ هزار فقره بود که با توجه به نظر مهندس پیشرو مدیرعامل این بانک مبنی بر حمایت از زوج های جوان و در راستای سیاست های حمایتی بانک، این رقم به ٥٠ هزار فقره افزایش یافت. این رقم علاوه بر سهمیه ٣٠٠ هزار نفری بانک صادرات ایران در سال ١٣٩٣ می باشد".

بانک تجارت: "بانک مرکزی سهمیه بانک ها برای پرداخت وام ازدواج را تعیین و ابلاغ کرده و اکنون بانک ها در حال پرداخت این تسهیلات هستند.بانک تجارت نیز پرداخت وام ازدواج به 40 هزار نفر را پذیرفته و این افراد، متقاضیانی هستند که سال گذشته در سامانه بانک مرکزی ثبت نام کرده بودند."

بانک سپه: "کلیه متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج می توانند از طریق سامانه ثبت نام قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی به نشانی اینترنتی ve.cbi.ir، بانک سپه را به عنوان بانک خود برای دریافت این تسهیلات انتخاب و پس از تأیید به شعبه مورد نظر، به منظور تشکیل پرونده مراجعه کنند."

بانک ملی: "این بانک 300 هزار فقره تسهیلات ازدواج با اعتبار 10 هزار میلیارد ریالی تا پایان شهریور ماه پرداخت خواهد کرد."

بانک مسکن: "بانک مسکن به منظور اجرای سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تشویق جوانان به ازدواج و حمایت از ازدواج آنها و با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از امروز نسبت به افزایش تعداد وام قرض الحسنه ازدواج به متقاضیان اقدام می نماید."

بانک رفاه: "بانک رفاه کارگران تا پایان شهریور ماه سالجاری نسبت به پذیرش 21هزار فقره درخواست وام قرض الحسنه ازدواج به ارزش630 میلیارد ریال اقدام می نماید."

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مهدي: 1393/5/1411:57:46،
80
29
آخه يك نفر به اين دوستان توضيح بده سه تومن باهاش يك حلقه هم زور كي ميشه خريد بعد اينا ميخوان با اين پول جونا برن ازدواج كنن و مشكل رشد منفي جمعيت اينا حل كنن
برادر من ما نياز به كار داريم وام سه تومنم پيش كش
حامد: 1393/5/1412:52:19،
41
32
دولت میتونه توی هرشهری تعدادی کارخونه که احتیاج داره بزنه و بعدش بصورت انبوه مجتمع های مسکونی تو جاهای مختلف هر شهر بزنه و بگه که هرکی ازدواج کنه توی کارخونه بهش شغل میدم و یک خونه با اجاره کم بهش میدم تا جوانها رغبت اردواج پیداکنن. با دادن وام جوان رو بدهکار میکنن و ضامن وام هم بدبخت میشه و باید اقساطش رو بده
شروین: 1393/5/1412:01:48،
63
23
با این شرایط آدم باید ساده باشه ازدواج کنه

تو خرج و مخارج خودمون موندیم یکی دیگه رو هم بد بخت کنیم

علی: 1393/5/1413:07:19،
47
37
من حاضرم سه برابر این مبلغ رو به دولت وام بدم :D اوضاع گرونی ها رو درست کنن که ملت زن گرفتنشون گیر 3 تومن وام نشه که البته این سه تومن هزینه شام و ناهارم نمیشه،شمایی که میگی باید ساده ازدواج کنیم چرا باید من تاوان کم کاری بچه های بالا رو بدیم
ذلیل عشق: 1393/5/1413:18:29،
32
25
وام اشتغال بدهند بهتر است تا وام یخچال با 3ملیون که یک ذوج بیکار بدهی هم به زندگیشان افزوه میشود
جوان بلاتکلیف: 1393/5/1419:25:25،
34
35
در این زمانه خراب احمقانست که ادم بخاد ازدواج کنه یا بچه دار بشه
جوانان: 1393/5/1419:27:38،
26
52
ما جوانان در این دوران بیکاری و گرونی و خراب دوست داریم :
ازدواج کنیم و بچه دار بشیم+++++++
اذدواج نکنیم بچه دار نشیم - - - - - - -
Z: 1393/5/1512:54:38،
20
21
البته وام افراد بدهکار بانکی فراموش نشود!!!
بعدا جوانان در آستانه ازدواج.
نادر: 1393/5/1513:56:29،
23
20
تبليغ بانك مسكنو ديدين! جالبه مگه قبلا مقام معظم رهبري نبودند؟ سوء استفاده از همه چيز! . حتي به رهبرمون هم رحم نكردند .
ايراني: 1393/5/1611:56:05،
23
39
بانكها خيلي زرنگتر از اين حرفان، او نا خوب مي دونن كه آمار ازدواج به شدت افت كرده و تو كشور سرجمع كني مگه چقدر ازدواج اتفاق مي افته وبه هر بانك چقدر مي رسه؟ جرات دارند بگن به خانم هاي كه طلاق گرفته اند وام 4 درصد مي دهيم!!!
مریم: 1393/5/1802:23:48،
18
22
هر کی کارمند جزء بانک هم که میشه نرفته کلی بهش وام قرضالحسنه با اقساط طولانی و بدون ضامن میدن از کجا از پولهای مردم که به ثورت قرضالحسنه گذاشتن تو بانک این انصافه حلاله یا سواستفاده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار