کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سبقت اپراتورها در جاده تعرفه‌ها

کدخبر:۶۰۶۲دوشنبه، ۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۲۲:۵۳۳۵۹۶ بازدید

ایرانسل هم با افزایش تعرفه خود را به سقف قیمت‌های تعیین شده نزدیک کرد ...

کمتر از یک ماه قبل بود که وزیر ارتباطات در جریان افتتاح فاز نخست رومینگ ملی گفت: «من از افزایش تعرفه همراه اول شوکه شده‌ام.» پس از آن نیز وزیر ارتباطات با انتشار جدول تعرفه‌ها عملا نارضایتی خود را از اپراتور اول بابت افزایش تعرفه‌ها و رضایت خود را از اپراتور دوم بابت کاهش تعرفه‌ها اعلام کرده بود. محمود واعظی پیش از این هنگام معارفه خود نیز گفته بود که با تمام قوا جلوی افزایش تعرفه‌های مخابراتی خواهد ایستاد و این موضوع را هنگام افتتاحیه نمایشگاه تله‌کام به همگان نشان داد. در جایی که مخابرات را وادار کرد تعرفه‌های تلفن ثابت و همراه را متوقف کند. 

اوایل امسال اما همراه اول در چارچوب کف و سقف تعرفه‌ای تعیین شده وزارت ارتباطات تعرفه‌های خود را افزایش داد. این اپراتور سقف تعیین شده را برگزید و به این ترتیب حجم بزرگی از انتقادها را بابت افزایش تعرفه‌ها به سمت خود سرازیر شده دید، جایی که بعدا محمود واعظی را وادار کرد به رسانه‌ها اعتراف کند از افزایش تعرفه‌های همراه اول شوکه شده است و اغلب با مردمی که در کوچه و خیابان ملاقات می‌کند نسبت به افزایش تعرفه‌های همراه اول از وی گلایه می‌کنند.

در یک مورد هم حتی خود وزیر ارتباطات با انتشار جدول تعرفه‌ها به همگان نشان داد شاگرد خطاکار این کلاس همراه اول است و باز هم از آنها خواست در تعرفه‌های خود تجدید نظر کنند. حالا اما مشخص شده شاگرد زرنگ این کلاس هم به تبعیت از اپراتور رقیب به فکر افزایش تعرفه‌ها و نزدیک کردن آنها به سقف تعیین شده افتاده است. ایرانسل دو روز قبل با افزایش تعرفه مکالمات داخل شبکه از620 به 699 ریال و تعرفه پیامک لاتین از 160 به 199 ریال عملا نشان داد که افزایش تعرفه‌ها سودمندتر از تشویق‌های شفاهی وزیر ارتباطات است. ایرانسل البته در جریان این تغییرات تعرفه‌ای تماس خارج از شبکه (از خط ایرانسل به خط ثابت) را از 852 ریال به 799 ریال کاهش داد اما در مقابل، تماس خارج از شبکه را (از خط ایرانسل به دیگر خطوط تلفن همراه) از 852 ریال به 929 ریال افزایش داد.

  افزایش تعرفه‌ها قانونی است؟

پاسخ به این پرسش مثبت است. هیچ کدام از دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در زمینه تعرفه‌های جدید خلاف قانون عمل نکرده‌اند. درواقع این دو اپراتور تعرفه‌های خود را بر اساس آن چیزی تنظیم کرده‌اند که رگولاتوری (سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی) پیش‌تر اعلام کرده بود و در اغلب تعرفه‌های خود عدد سقف را برگزیدند. ایرانسل اما منتظر شد و پس از ارزیابی‌ها حالا تصمیم به افزایش برخی از تعرفه‌های خود گرفته است. مشخص است که وزیر ارتباطات در جریان افزایش تعرفه حالا نمی‌تواند به اپراتورها ایرادی وارد کند که اگر ایرادی بابت قیمت‌گذاری سرویس‌ها هست به رگولاتوری مرتبط می‌شود. اپراتورها آنچه را انجام داده‌اند که مصوب شده است. تفاوت افزایش تعرفه بین دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در این است که همراه اول افزایش اصلی را در بخش سیم‌کارت‌های دائمی انجام داده در جایی که بیشترین تعداد مشترک را دارد.ایرانسل نیز ظاهرا این افزایش تعرفه را در بخش سرویس محبوب‌تر خود (سیم‌کارت‌های اعتباری) انجام داده است. به نوعی می‌توان گفت هر دو اپراتور عمده افزایش قیمت را روی مشترکان قدیمی و اصلی خود اعمال کرده‌اند. جایی که عمدتا نسبت به حفظ آن مطمئن هستند.
 
ترکیب جدید تعرفه

با قیمت‌های اعلام شده ایرانسل حالا ترکیب تعرفه‌ای مکالمه با موبایل هم مقداری تغییر کرده است با این تغییرات جدید حالا مثلا تعرفه سیم‌کارت‌های اعتباري ایرانسل چندان تفاوتي با سيم‌كارت‌هاي اعتباري همراه اول ندارد. در تعرفه سیم‌کارت‌های اعتباری تعرفه سیم‌کارت‌های ایرانسل، ۶۶۹ ریال است، تعرفه همراه اول ۶۷۰ ریال و رایتل هم با تعرفه ۶۲۰ریالی با اندکی فاصله ارزان‌ترين تعرفه را دارد. در تعرفه برون‌شبکه برای سیم‌کارت‌های اعتباری تعرفه همراه اول به رايتل و ايرانسل دقيقه‌اي 937 ريال است. درهمين بخش تعرفه سيم‌كارت اعتباري ايرانسل به خطوط ثابت دقيقه‌اي 799 ريال است و تعرفه همين سيم‌كارت به خطوط ديگر همراه 929 ريال است. 
 
 چرا اپراتورها تعرفه را بالا می‌برند؟

به نظر می‌رسد در یک بازار رقابتی عمدتا قیمت‌ها رو به کاهش باشد، اما حتی در بازار تقریبا رقابتی مکالمه تلفن همراه هم باز شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم. پذیرفتنی است که اپراتورها مانند هر بنگاه اقتصادی به فکر درآمد و سود بیشتر هستند اما به جای آنکه بازار رقابتی تعیین‌کننده محدودیت افزایش قیمت‌ها باشد وزارت ارتباطات این نقش را برعهده گرفته است. در عین حال وزارت ارتباطات هم ظاهرا در ماجرای تعیین تعرفه‌های جدید بیشتر سودمندی شرکت‌ها را در نظر گرفته و با بالا بردن سقف تعرفه‌ها عملا این اجازه را به اپراتورها داده تا تعرفه‌های خود را افزایش دهند. ماجرای تعرفه‌ها همچنین نشان می‌دهد تنبیه و تشویق شفاهی اپراتورها تاثیری در انتخاب روش و قیمت اپراتورها ندارد. چراغ سبزی که وزارت ارتباطات با جدول افزایش تعرفه در اختیار اپراتورها می‌گذارد چیزی نیست که بتوان با خواهش و ریش گرو گذاشتن از آنها ستاند. حالا مردم حق دارند هر جا وزیر ارتباطات را می‌بینند از او گله کنند که چرا صورتحساب‌های موبایل‌شان اینقدر گران شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علی آقا: 1393/5/608:57:19،
88
25
با اون چکی که چند روز پیش از ایرانسل گذاشتین دیگه ... ازین واضح تر نمیشه !!

بیاین تا یک حساب سرانگشتی بکنیم :

50درصد مالیات سال 92 شده 220 میلیارد تومن. حالا 100درصدش میشه 440 میلیارد تومان !!

پس ببینین با اون تعرفه های قدیم چقدر درآمد داشتن که 440 میلیارد تومان میدادن مالیات !!

حالا با افزایش تعرفه اگر ساله دیگه چک 999 میلیارد تومانی هم دیدین تعجب نکنین .

آزادیه دیگه

چرا تعجب میکنین ؟!!

حتماً که نباید آزادی تو نوع پوشش باشه.

تو خر تو خری هم هست . هرکی هرکار دوس داره میکنه

هیچکی هم جلودار نیست
مرتضی+22: 1393/5/920:33:44،
14
18
آره دوست عزیز حرف شما درسته . چون هر چه سود اپراتور ها بیشتر باشه به طبع مالیات هم افزایش پیدا میکنه اینطوری دولت سود آوری بیشتر و به قول معروف پول بیشتری نسبت به گذشته به جیب میزنه و ضرر اصلی رو مردم بی زبون ما میبینند. آره دیگه اینجوریاس .... همه چی آشفته است البته تعجبی هم نداره اینجا ایرانه....!!!!!
بينام: 1393/5/610:55:30،
40
15
اينجا ايران شوخي نيستش
خبري از گل و بستني چوبي نيستش ....
shokri: 1393/5/610:56:46،
34
18
اینم مثل خودرو میشه دارن خون این ملت میمکن این زالوها
مردم اگه عقل داشتن کلا یه مدت تحریم میکردن اصلا موبایل نداشته باشیم یا فقط اینترنتی مکالمه و پیام بفرستین به نفع خودتونه
یا سواری بگیرین یا سواری بدین انتخاب با شماست
Z: 1393/5/613:19:15،
25
19
فقط و فقط گرانی داریم.
آن وقت می گویند تورم را مهار کرده ایم.
پسر خوب: 1393/5/619:38:39،
38
38
هزینه مکالمه باید بالای 100 باشه

خیلی مفته


روحانی مرسی

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار