کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

یک‌چهارم نقدینگی کشور در اختیار 600 نفر است

کدخبر:۶۰۴۹یکشنبه، ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۸:۴۹۴۳۸۳ بازدید

در سال‌های گذشته همواره یک‌چهارم نقدینگی کشور در دست یک عده افراد خاص بوده است. این اظهارات صریح از سوی عزت‌الله یوسفیان ملا عضو ستاد مبارزه با مفاسد ...

در سال‌های گذشته همواره یک‌چهارم نقدینگی کشور در دست یک عده افراد خاص بوده است. این اظهارات صریح از سوی عزت‌الله یوسفیان ملا عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در حالی عنوان شد که او اشاره‌هایی به پشت پرده تسهیلات پرداخت‌شده و افراد استفاده‌کننده از آن نیز داشت.

او دیروز هم در گفت‌وگویی توضیح داد: « زمانی که نقدینگی کشور 400هزارمیلیاردتومان بوده است یعنی حدود یک‌سال پیش، نزدیک به صدهزارمیلیاردتومان در قالب تسهیلات دست 600نفر از افراد خاص بوده است. این روال در چند سال گذشته همواره وجود داشته و یک عده از افراد مبالغ قابل‌توجهی و برابر یک‌چهارم نقدینگی کشور را در اختیار داشته‌اند.» مثال یوسفیان ملا درخصوص یک شرکت خودروسازی است. او این مورد را به‌عنوان مصداقی از در اختیارگرفتن تسهیلات کلان از بانک‌های دولتی دانست و ادامه داد: «تسهیلات هشت‌هزارمیلیاردتومانی از سوی یک شرکت خودرویی که غیردولتی است و به‌صورت سهامی اداره می‌شود، می‌تواند مصداق بارزی باشد.

چراکه مدیران عامل و هیات‌مدیره این خودروسازی افراد صاحب نفوذ و سهامدار در بانک‌های خصوصی کشور هستند و پول را در آن بانک گذاشتند و سود حاصله را بین خودشان تقسیم می‌کنند و ضرر آن را به حساب شرکت می‌نویسند.» عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور یادآور شد: اگر بتوانیم حقایق را به مردم بگوییم به یقین آقازاده‌هایی که در همه مسایل اقتصادی نفوذ پیدا کردند دیگر به خود اجازه نخواهند داد که بیت‌المال مردم را در دست داشته باشند.» عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور به «ایرنا» هم گفت: «در جلسات متعدد ستاد، بدهکاران کلان را به ستاد دعوت و راهکارهای پرداخت بدهی‌های آنان به بانک را بررسی می‌کنیم تا سرمایه‌های ملی دوباره به چرخه نقدینگی کشور برگشت داده شود. یوسفیان ملا، به دیدار اخیر با رهبر معظم انقلاب و ارایه گزارش اجمالی از عملکرد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: مقام‌معظم‌رهبری ضمن گوش‌دادن به مسایل اقتصادی و وجود رانت‌های فراوان در سیستم بانکی کشور فرمودند، چرا باید شما همیشه اینگونه مسایل را مطرح کنید و چرا دوستان شما چیزی نمی‌گویند!؟ وی اظهار کرد: بعد از گذشت 35سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز برای گفتن حقیقت با هم تعارف داریم و اگر تعارفات را کنار بگذاریم بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.


نسبت یک به هفت مطالبات و نقدینگی

بحث‌ها بر سر مطالبات معوق از همان دورانی که احمدی‌نژاد قرار بود فهرست بدهکاران دانه درشت را از جیب خود بیرون بیاورد به میلیون‌ها بیننده که مصاحبه تلویزیونی او را می‌دیدند نشان دهد تا همین زمان که دولت تغییر کرده و عزم‌ها برای شناسایی مفسدان مالی جزم است؛ داغ است. آخرین آمار از آنچه تاکنون معوق شده است به نقل از بانک مرکزی 82هزارمیلیاردتومان است که این عدد برابر با 13درصد (یک‌هفتم) از 600هزارمیلیاردتومان نقدینگی کل کشور است. نکته قابل تامل در این بحث آن است که 15درصد از کل مطالبات معوق بانکی در اختیار 10نفر است. همچنین 50 گروه یا شرکت مرتبط به هم، 33درصد مطالبات معوق را به خود اختصاص داده‌اند. 200 بدهکار بزرگ 55درصد را به خود اختصاص داده‌اند و سه‌نفر نیز بالای یک‌هزارمیلیاردتومان به بانک‌ها بدهی دارند. 48درصد بدهکاران نیز معادل 131 مشتری، بالای هزارمیلیاردریال به نظام بانکی بدهکارند.  و جالب‌تر آنکه به گفته عوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تعدادی از بدهکاران بزرگ بانکی اطرافیان احمدی‌نژاد هستند. او دو هفته پیش در این‌باره گفت: «این افراد با جمع‌آوری منابع اعتباری به‌دنبال صرف این بودجه‌ها در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری برای رای‌آوری احمدی‌نژاد هستند.» وی افزود: «بانک مرکزی اخیرا در نامه‌ای اسامی بدهکاران بزرگ بانکی را به قوه‌قضاییه اعلام کرده که براساس شنیده‌ها بخش عمده‌ای از این افراد اطرافیان احمدی‌نژاد هستند که قطعا این موضوع به‌عنوان یک مساله بزرگ باید از سوی دستگاه قضا پیگیری شود. این افراد منتسب به دولت گذشته، زمانی وام گرفتند که دلار حدود یک‌هزارتومان بود و این موضوع به این معنی است که دارایی این افراد از دریافت وام‌ها چندبرابر شده است.»

دو شرط بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات بانکی

در هر حال؛ داستان معوق‌شدن مطالبات بانکی آنقدر شتابان بود و ارقام معوق‌شده، حجیم که رییس کل بانک مرکزی داشتن حداقل دو شرط را برای پرداخت تسهیلات به بنگاه‌ها ضروری دانست. ولی‌الله سیف به مدیران بانکی کشور تاکید کرد: «صاحبان بنگاه‌ها تنها در شرایطی می‌توانند تسهیلات دریافت کنند که حداقل دو شرط را دارا باشند، شرط اول اینکه حداقل آورده 25درصد از دارایی‌های بنگاه توسط سهامداران شرکت را رعایت کند و شرط دوم اینکه آن دسته از بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند از بانک تسهیلات بگیرند که صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، توسط حسابرس مستقل عضو جامعه حسابداران رسمی داشته باشند.»

هرچند سیف پرداخت تسهیلات بانکی را از این پس منوط به این دو شرط دانست اما به عقیده تحلیلگران این دو شرط اگرچه شروط لازمی است ولی کافی نیست. برای آنکه احتمال معوق‌شدن مطالبات بانکی را به حداقل برسانیم باید به آیتم‌های دیگری مانند «برآورد» و «راستی‌آزمایی» سرمایه شرکت درخواست‌کننده وام، شناخت از مدیر شرکت متقاضی و رصد فعالیت‌های مالی شرکت مزبور نیز توجه شود.

تسهیلات‌گیری شرکت‌های کاغذی
احمد حاتمی‌یزد کارشناس بانکی در گفت‌وگو با «شرق» درخصوص این شروط گفت: «این دو شرط لازمی است که در صورت رعایت دقیق آن رسیدن به مطالبات معوق را سهل‌تر خواهد کرد. در تمام کشورهای پیشرفته دنیا نیز حسابرسی‌های مالی از اولویت‌های اصلی در سیستم بانکی و نظام پرداخت تسهیلات محسوب می‌شود. حتی در بسیاری از کشورها، عدم رعایت حسابرسی‌ها با جریمه‌های کلان برای نظام بانکی همراه خواهد بود. این درحالی است که در ایران حسابرسی نه مورد استقبال مردم است و نه دستگاه‌های مالی کشور.» وی متذکر شد: «در ترکیه تعداد حسابرس‌های مشغول فعالیت حدود 80هزارنفر برآورد می‌شود در حالی که این ارقام به هیچ‌وجه با کشور ما قابل مقایسه نیست. متاسفانه تاکنون نظام بانکی ما این موضوع را جدی نگرفته و همین امر هم مسبب مشکلات فعلی در زمینه معوق‌شدن مطالبات آنها شده است.» حاتمی‌یزد تاکید کرد: «عدم رعایت شروط اولیه برای پرداخت تسهیلات باعث شده شرکت‌های کاغذی که فقط برای گرفتن تسهیلات ایجاد شده‌اند بتوانند از این اعتبارات استفاده کرده و بر مشکلات اقتصاد کشور دامن بزنند. به‌هرحال باید توجه داشت علاوه بر دو شرط لازمی که بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات مطرح کرده شروط دیگری نیز به‌عنوان شرط‌ کافی باید مد نظر نظام بانکی قرار گیرد.» لازم به ذکر است دولت در حالی شرط جدید برای پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان گذاشته که همانطور که پیش‌تر اشاره شد درصد قابل‌توجهی از این مطالبات؛ در اختیار «دانه‌درشت‌ها»ی منتسب به مقامات دولت سابق کشور بوده و سهم تولید از مطالبات معوق نظام بانکی، تنها30درصد برآورد می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارا: 1393/5/508:39:17،
68
35
سلام ؛ اول اینکه 600 نفر نیست و 599 نفر درست است . من سهم خودم رو بر می گردونم اما نمی دونم به کی بدم ، !
سراغ هر کی می رم خودش جزو این 599 نفر هست . !

راستی راستی این مملکت رو چند نفر می گردونن؟ ! یعنی بیش 599 نفر هستن که برای این مملکت تصمیم می گیرن ؟ !

من با این همه سن هنوز نفهمیدم تصمیمات این کشور از کجا میاد . بانک مرکزی ، وزارت ، رئیس جمهور ، ......
امير: 1393/5/509:19:14،
114
38
اين أدما تو دولت احمدي نژاد به وجود امدن و مملكت را
ارثيه خودشون ميدونن .احمدي نژاد تو اين ٨ سال فقط
يه عده از دوستاشو پولدار كرد و مردم را بدبخت
تقی: 1393/5/514:48:57،
29
26
حتما خوبه که اینجوری شده یا اصلا صلاح بوده این شکلی بشه ... پس مرگ بر عذالت !!!
ایوب برقی: 1393/5/514:55:51،
42
26
برید از این مردک چیه نومش ( حمید رسائی ) بپرسید . درمیاره روشنتون میکنه 600 نفر کیان ...
h: 1393/5/515:48:03،
40
26
مملکت اسلامی همه اش باید اسلامی باشد .
lwxtd: 1393/5/508:55:27،
126
26
حاجی جان امروز اومدن برای شرکت لگن سازه بوووووووق تسهیلات 100000000 میلیارد تومنی بگیرم با سود 2% ، به به به پسرم چه کاره خوبی میکنی ، آورین آورین ، شماره حساب بده واریز کنم .
بفرما حاجی....
100000000 میلیارد تومن واریز شد پسرم .
علی و تقی و نقی و قلی دوره هم میشینن ، آره پولو میریزیم بانک بووووووووووق سودش سالیانه 28% هست ها ، عالیه ، پولشم تقسیم میکنیم.
سر رسید قسط اول بانک : حاجی شرمنده ، میبینی که صنعت لگن سازی شدیدا تحریمه ما همش داریم ضرر میدیم .
و این چنین شد که وام بلا عوض بوجود آمد .
نویسنده داستان : آقای بووووووووووق
حامد: 1393/5/515:02:25،
19
21
بیشتر شبیه داستان های خنده بازار بود
اقتصادی: 1393/5/608:53:34،
27
26
با تشکر از آقای بوووووووق داستانت کاملا عین حقیقته
اقتصادی: 1393/5/609:04:48،
29
22
داداش این مملکت ضد مستضعفه نه با اونا
photo: 1393/5/508:55:44،
57
26
به امید آزادی...
رضا: 1393/5/509:23:23،
64
26
اين 600 نفر از قشر كارمند هستند يا كارگر ؟ !!!!!!!!!!!
جواب: 1393/5/512:44:48،
48
25
مستضعفين هستند
يارانه هم ميگيرن جان خودم
حسین: 1393/5/512:39:49،
59
28
نخندید به اینها، با تمسخر قرار دادن این موضوعات فقط موضوع رو کوچیک می کنید،‌کل پول بیت المال رو بردند و اینها هم جرات نمی کنند حتی اسمشون رو اعلام کنند، هر جای دیگه بود بابای طرف رو از گور درمی آوردن، برید مثال پادشاهی که گوزیدن رو ممنوع کرد بخونید ببینید وضعیت خودتونه یا نه
داریوش: 1393/5/516:18:54،
31
24
عمو حسین کدوم پادشاه بوده؟ خیلی ستمه که.
mehdiiiiiiiiiiiiiiii: 1393/5/517:21:01،
46
59
جناب آقای رییس اگر شهامتش را دارید اسامی این افراد را اعلام کنید. شما اگر یک کارمند یا یک کارگر یا.......بد بختی اگه سه ماه بدهی 500000 هزار تومنی اش را نتواند بدهد حکم جلب برایش صادر می کنید چطور برای این آقایان چندین سال است دست رودست گذاشته اید؟
Z: 1393/5/517:49:41،
21
46
حالا که شما غیرت داری،
پس بفرما یاا... .
حقوق بگير: 1393/5/610:30:16،
31
26
يكي از راههاي جلوگيري از فساد سازمان يافته اين است كه اگر ركن چهارم كه مطبوعات هستند را بصورت واقعي آزاد بگذارند دست خيلي ها رو ميشه ولي افسوس كه خود قوه قضائيه با قوانين كهنه اش مانع اصلي آزادي واقعي مطبوعات و رسانه ها است و بنابراين مي توان نتيجه گرفت كه كداميك از قواي سه گانه در مورد فسادهاي كلان مقصرترند و نفع بيشتري از فساد يقه سفيدها مي برند. درصورتي كه بايد قوانيني را از كشورهاي سالم يا حداقل چين كپي برداري كنند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار