کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راه‌هاي متنوع صرفه جويي را بهتر بشناسیم

کدخبر:۵۹۷۷سه شنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۸:۳۸۳۲۰۵ بازدید

آب زیر بنای سلامتی و حیات انسان است. وقتی شیر آب را در خانه باز می کنید و آب سرد و زلالی جاری می شود ، کمتر به کمبود آن فکر می‌کنید.متاسفانه 40 درصد از مردم دنیا ...

 آب زیر بنای سلامتی و حیات انسان است. وقتی شیر آب را در خانه باز می کنید و آب سرد و زلالی جاری می شود ، کمتر به کمبود آن فکر می‌کنید.متاسفانه 40 درصد از مردم دنیا از آب سالم محرومند . طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت روزانه 30 هزار نفر از مردم دنیا به علت کمبود آب سالم و بهداشتی می‌میرند.

در واقع مثل این است که در مجاورت و همسایگی ما هر‌روز مردم یک شهر 30 هزار نفری از فقدان آب بهداشتی جان می سپارند! و برابر با آمار سازمان جهانی بهداشت 80 درصد از بیماری هایی که مردم دنیا از آن ها رنج می برند به طور مستقیم مربوط به عدم تامین آب بهداشتی و کافی است. خود ما بزرگترین دشمن خویش هستیم زیرا همین آب های موجود را نیز آلوده و غیر قابل استفاده می کنیم یا این ماده با ارزش برای حیات را با مصرف بی رویه هدر می دهیم . این کار باعث تقسیم ناعادلانه آب برای بشر شده و هستی تعدادی از افراد بی گناه را به خطر می‌اندازد.شرايط و فضاي زندگي افراد متفاوت است. مسلما راهكار و صرفه جويي در آب را هر كس مي داند و تلاش مي كند روش صرفه جويي و استفاده درست را پيدا كند. راه‌ِهاي صرفه جويي بسيار متنوع است:

 مصارف آشپزخانه

 بررسي ها نشان مي دهد كه بين 30 تا 40 درصد آبي كه وارد منازل مي شود در آشپزخانه مصرف مي شود.مضربودن پودرهاي رختشويي و مايع‌هاي ظرفشويي درمنازل و نقش آلودگي آن در آب‌ها و فاضلاب‌هاي ناشي از مصارف خانگي محرز شده است.بنابراين اگر استفاده از اين مواد به صورت كنترل شده و محدود انجام پذيرد نه تنها سهم مهمي در سلامت خانواده خواهد داشت بلكه در مصرف كمتر آب نيز موثر مي‌افتد. بنابراين حتي الامكان بايد سعي شود شست‌وشوي ظروف درحجم يك لگن آب داغ انجام شود و سپس مبادرت به آبكشي كرد.در صورت استفاده از ماشين ظرفشويي براي ظرف‌هايي كه به چربي و موادغذايي آغشته نباشند دستگاه روي كوتاه ترين چرخه تنظيم و توصيه‌هاي كارخانه سازنده دستگاه در راستاي صرفه جويي در مصرف آب و انرژي جدي گرفته شود.هميشه آب آشاميدني در بطري‌هاي دربسته و درون يخچال نگهداري شود، تا مجبور نباشيم براي رسيدن به آب سرد، شير آب مدتي باز بماند.براي شست وشوي لباس‌هاي خيلي كثيف، ماشين‌هاي لباسشويي اتوماتيك به مراتب از غيراتوماتيك مناسب ترند و كمتر آب مصرف مي كنند. در صورت استفاده از ماشين نوع دوم از تكرار در تخليه و پركردن آب براي شستن لباس هاي خيلي كثيف اجتناب كنيد.

 استحمام

بررسي ها نشان مي‌دهد كه براي هربار استحمام 120 ليتر آب مصرف مي شود. يكي از راه هاي ديگر صرفه جويي در حمام آن است كه لوله كشي ساختمان طوري انجام شود كه با كمترين اتلاف آب، آب گرم به دوش برسد. در جاهايي كه امكانات فني اجازه مي دهد مي توان براي افزايش فشار آب شوينده، از شيرهاي دهنده هوا در مسير آب استفاده كرد تا با پاشانيدن آب به صورت قطرات ريز، در مصرف آب صرفه جويي شود. اين روش تا 50 درصد مصرف آب را كاهش مي دهد.در شست وشوي دست و صورت و مسواك زدن، نيز سعي شود شير آب كمتر باز بماند و با استفاده از يك ليوان آب اين كار صورت گيرد.

 چكه كردن شيرآب و سردوش

چكه كردن و بسته نشدن كامل شير آب، مي تواند تلفات بسيار زياد آب را در پي داشته باشد. مي توان ميزان آب تلف شده در يك دوره زماني را با قراردادن يك سطل در زير شيرآب معيوب اندازه گيري كرد.

 ساير راه هاي صرفه جويي

استفاده چندباره از آب: اگر در خانه باغچه داريد مي توان هنگام شست‌وشو و تميزكردن سبزي و ميوه ها از آب مصرف شده براي آبياري باغچه استفاده كرد. حتي آب حاصل از شست وشوي برنج براي آبياري گلدان ها مناسب است.

 آبياري باغچه‌ها

 آبياري مناسب گلدان ها علاوه بر رفع نياز آبي و سلامت گياه در صرفه‌جويي آب نيز موثر است. آبياري بي دليل و غيرضروري باغچه ها و درختاني كه به آب كم نياز دارند، نه تنها خاك را از موادغني غذايي تخليه مي كند بلكه سبب روييدن علف هاي هرز و جذب آب توسط آن ها مي شود.

 شست وشوي اتومبيل

نخست پيشنهاد مي شود كه شست وشوي ماشين در بيرون از منزل و در كارگاه هاي مخصوص اين كار انجام داده شود.اگر به هر دليل اين كار درخانه صورت مي پذيرد بايد از رهاكردن شيلنگ باز آب خودداري شود. بهتر است شستن اتومبيل با حداقل آب در حجم يك يا دو سطل آب انجام شود. در اين مواقع به ياد داشته باشيم روزانه هزاران انسان در اثر كمبود آب جان خود را از دست مي دهند.

 استخرهاي خانگي

وجود حوض آب نما يا استخرهاي خصوصي در جاهاي گرم كه تبخير سطحي آن ها بيشتر از 1500 ميلي متر در سال است مقرون به صرفه نيست.بايد حتي الامكان از استخرهاي مراكز ورزشي و عمومي استفاده كرد و از احداث آن ها در منازل امتناع ورزيد. بايد گفت: حتي ميزان تبخير آب توسط كتري يا سماور يا ظروف ديگر در روي اجاق گاز هرچند به ظاهر قابل توجه به نظر نمي آيد، مورد توجه قرارگيرد.مصرف غيرضروري آب توسط افراد وسواسي: دردناك خواهد بود كه شاهد افرادي باشيم كه به دليل وسواس، آب پرارزش را به فاضلاب ها سرازير مي كنند. آن ها بايد به ياد آورند، افراد تشنه اي هستند كه به كمتر از همان آب هدر رفته نيازمندند.

 استفاده از آب باران

 در منازل شهري يا روستايي مي توان ناودان ها را طوري تعبيه كرد كه آب باران به باغچه ها هدايت شود.در يكي از شهرهاي شمالي صاحبان بسياري از خانه ها آب انباري براي جمع آوري آب باران تعبيه كرده اند و در مواقع قطع آب براي شست وشو و آبياري از آن آب استفاده مي كنند.

 تلفات خارج از كنترل

 از موارد ديگر هدررفتن آب مي توان به نشت آب از لوله هاي فرسوده كف حياط، اينچ شوفاژها يا چكه كردن مداوم كولر در پشت بام، اشاره كرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

irani: 1393/4/3111:05:14،
43
20
همه اینا که گفتی 3% مصرف آب تو ایرانه...97% مصرف کشاورزی و صنعتیه
حسام: 1393/4/3112:01:34،
29
66
دوست عزیز برای یکبار هم که شده دست از توجیح اشتباهاتمون برداریم. باور کنید آب تنها چیزیه که انسان نمی تونه تولیدش کنه. یعنی اگه خدا نخواد باید از تشنگی بمیریم پس بهتره صرفه جویی کنیم. باور کنید من هر بار که میرم برای استحمام برای اینکه آب اولش سرده و لازمه گرم بشه لگن رو میگیرم زیر شیر آب تا آب سرد هم هدر نره تا زمانی که آب گرم بشه و با همون آبی که تو لگن هستش سر و صورتم رو میشورم. برای دوش گرفتن هم حداکثر 30 ثانیه زیر دوش وای میسم. برای وضو گرفتن با 4 مشت کارم رو راه میندازم و برای شستن ظروف فشار آب رو کم میکنم و ظروف چرب رو قبل از اینکه همسرم بشوره با دستمال کاغذی تمیز می کنم که نیاز نباشه زیاد زیر شیر آب گرفته بشه. آب متاسفانه تو کشور ما ارزون ترین چیزه برای همین ما رعایت نمی کنیم و هی مصرفمون رو بیشتر می کنیم و به توصیه ها بی توجه هستیم. همت کنیم تا همیشه آب داشته باشیم
irani: 1393/4/3112:30:07،
23
21
حسام عزیز من توجیه نمیکنم.دارم واقعیت رو میگم.97%منابع آبهای زیرزمینی و سد صرف آبیاری محصولات کشاورزی میشه و البته نیروگاها.ما هرچقدر صرفه جویی کنیم مربوط به اون 3% میشه.مثلا به روش غرق آبی یک کیلو سیب زمینی 250 لیتر آب صرف میشه واسش.باورکردنی نیست ولی حقیقته
خخخ: 1393/4/3114:01:12،
18
18
اين ها رو اضافه كنين به لوله كشي معيوب شهري كه 47 درصد اب رو هدر ميده تقريبا به اين دليله كه مصرف اب تو ايران دو برابر مقدار جهانيه واقع بين باشيد
فرزاد: 1393/4/3118:12:58،
27
17
کارخانجات بزرگترین مصرف کننده و آلوده کننده آب هستند و اکثرا چاه غیر مجاز دارند و هیچ هزینه ای با وحود درآمد میلیاردی پرداخت نمیکنند برای همین ایران بهشت سرمایه داری است
نمونه ای که خود من در آنها کار کرده ام کارخانجات کاشی در شهر کم آب یزد هستند.
هویج: 1393/4/3120:03:55،
15
45
باتوجه به فرهنگ ما ایرانیا تنها راه حل صرفه جویی کاهش جمعیته!!!
باور کنین تنها راه حل همینه و بس
سهیل: 1393/4/3111:28:02،
16
18
نمیخواد توصیه صرفه جویی کنی ایران جیب
لطف بفرما در مورد افزایش اوراق مسکن به 100 هزارتومن مطلب بنویس
کشکول: 1393/4/3111:49:43،
15
27
بهترین راه مصرف نکردن است.عالیترین راه واگذاری بیش اندازه امتیاز و پولدار شدن اداره فاضلاب میباشد.تو این زمونه پول ازعلم وآب ونان واجب تره!!!!
حقوق بگير: 1393/4/3112:53:07،
19
18
اولين گام در صرفه جويي آب شهرها ، جايگزيني چمن پاركها و بلوارها و ميادين و رمپها با گل و گياه و درخت است ، چراكه چمن 5 برابر يك درخت آب مصرف كرده و به دليل سطحي بودن ريشه چمن عمده آب نيز تبخير مي شود و كمتر به زمين فرو مي رود و خاصيتي نيز براي تصفيه هوا نداشته و فقط زيبايي دارد. در ضمن باغبانهاي شهرداري نيز بايد آموزش ببينند كه فقط محوطه فضاي سبز را به اندازه حداقل نياز آبياري كنند و از آبياري آسفالت و تمام وقت پرهيز كنند.مقصر اول اتلاف آب در شهرها ، شهرداريها هستند.
علی اصغر: 1393/4/3113:41:20،
10
20
به قول حسام تاکنون انسان نتوانسته آب را تولید کند، فقط استحصال کرده است ولی برق را میتوانیم تولید کنیم . آیا تاکنون محاسبه کرده اید ببنید چه مقدار آب توسط کولرهای آبی در هر شبانه روز در شهر ها تبخیر شده و به هدر میرود؟ آیا وقت آن نشده برای سرمایش لازم از کولرهای گازی با برق ارزان استفاده کرد؟
احمد: 1393/4/3115:08:13،
34
21
علی اصغرجان
گفته اند کولرهای گازی 4برابر کولرهای آبی ،برق مصرف میکنه وشما حتما میدونید مصرف سرانه برق درکشور ما خیلی بالا تر از سایر کشورهاست. مخترعین ومکتشفین باید راهی ارزان قیمت برای شیرین کردن آب دریا پیدا کنند واین با توکل به خدا شدنی است. حدود 99درصد آبهای کره زمین شور است . و بشردرآینده چاره ای جز شیرین کردن این آبها ندارد.
بي دانش اظهار نظر نكنين: 1393/4/3120:04:37،
18
24
بعضي از اين حرفا انقدر خنده داره ادم بايد جوكشون كنه مگه كولر اب رو حرام ميكنه هرچي بشه به صورت رطوبت بر ميگرده به هوا يا از طريق زمين ميره به چاهها و منابع زير زميني در ضمن اب دريا ها خودش توسط خورشيد بخار ميشه شيرين ميشه به صورت بارون به قنات ها كوها رودها تبديل ميشه اين يه چرخه است
وحید یوسفی: 1393/4/3115:26:02،
39
19
من دوست دارم توی خونه ام استخر بذارم. چهار دیواری اختیاری. کسی نمیتونه جلوی منو بگیره.
mashmash: 1393/4/3118:08:25،
13
18
متاسفانه نا ایرانیها تو مصرف همه چیز تو جهان حرف اول و میزنیم،اب برق گاز،زمستون دلمون میخواد با یه لا پیرهن باشیم و خونه عین سونا باشه،تابستون دوس داریم خونه،عین سیبری باشه بریم زیر پتو که عجیب هم مزه میده،ولی دیگه وقتشه عاقلانه فکر کنیم بله شاید چاردیواری اختیاری اما 50 سال دیگه بچه هات تو بی ابیو قحطی اب میمونن،میگن جنگ جهانیه بعدی سر """اب""" هست،
به خودتون رحم نمیکنید به بچه ها و نوه هاتون رحم کنید
Z: 1393/5/112:26:27،
12
18
ملت ایران یکی از اسراف کارترین ملل دنیاست.
احمد: 1393/5/113:03:59،
8
16
درجواب عزیزی که گفته ** بی دانش اظهار نظر نکنید**، باید عرض کنم گفته های شما درسته واین یک چرخه متعادل درطبیعت است اما تا زمانیکه دخالت بیش ازحد انسان آنرا به هم نزند یعنی باید ورودی(ریزشهای جوی) با خروجی (برداشتهای انسان ازمنابع آبهای سطحی وزیر زمینی وسایر موارد مثل تبخیر ازسطح مراتع و مزارع و...) با هم در تعادل باشند. وچون این تعادل را حفظ نکرده ایم ،الآن دربعضی از مناطق حدود 80 متر افت آبهای زیر زمینی را دشته ایم وتعدادی زیادی از دشتهای کشور ، دشتهای ممنوعه اعلام شده اند. کافی است شما کلمات " افت آبهای زیر زمینی " را دراینترنت جستجو کنید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار