کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا توافق نشد؟

کدخبر:۵۹۲۳یکشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۰:۳۱۵۸۹۵ بازدید

تمدید مذاکرات میان ایران و 1+5 اتفاق چندان با اهمیتی نیست. از بیش از یک هفته قبل روشن بود این مذاکرات تمدید خواهد شد و 2 طرف در موقعیتی نیستند که یک توافق جامع را تا 30 تیر نهایی کنند.

سوال اصلی این است که چرا چنین شد؟ به عبارت دیگر، مساله این است که دقیقا چه عواملی منجر به این شد که توافق جامع میان 2 طرف نهایی نشود؟

مهم‌ترین نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که از حیث مذاکراتی، اتفاق ویژه‌ای رخ نداده است. مذاکرات به شکل سابق ـ والبته در چارچوب یک توافق موقت جدید ‌ـ ادامه پیدا خواهد کرد، با این تفاوت که دقیقه نودی که تصور می‌شود توافق نهایی در آن انجام خواهد شد، 4ماه به تعویق افتاده است. آمریکایی‌ها از هم‌اکنون گفته‌اند تمدید دیگری در کار نخواهد بود. آقای ظریف هم اعلام کرده است موعد اصلی توافق از ابتدا، ماه نوامبر بوده است. همه این سخنان یک معنا بیشتر ندارد و آن هم تصویرسازی از 24 نوامبر 2014 به مثابه روز سرنوشت است. در واقع هر دو طرف می‌گویند تا سپتامبر (شهریور) وضعیت مذاکرات را بازنگری خواهند کرد، سعی می‌کنند ایده‌ها و راه‌حل‌های جدید پیدا کنند و دوباره سر میز مذاکرات بازخواهند گشت با این تفاوت که این بار می‌دانند چاره‌ای جز توافق ندارند. این نوع نگاه به مساله دارای این ایراد جدی است که کل مساله را در اختلاف‌نظرهای فنی و مذاکراتی خلاصه می‌کند و این امر را نادیده می‌گیرد که آنچه در اصل مانع از نتیجه بخشی مذاکرات وین 6 شد، الگوی راهبردی مذاکره آمریکا و نوع نگاه کلان آن به روندی است که در حال طی کردن آن با ایران است. مهم‌ترین پیام وین 6 آنگونه که من می‌فهمم این است که در نوع نگاه آمریکا به مذاکرات، مشکلات راهبردی وجود دارد که تا تصحیح نشود، احتمال نتیجه‌بخشی آن همچنان بسیار پایین باقی خواهد ماند.

نکات زیر روایتی اجمالی از این مساله است.

1ـ قبل از هر چیز، مساله این است که به رغم اعتمادسازی بسیار سخاوتمندانه انجام شده از سوی دولت آقای روحانی، آمریکا همچنان به فرآیند توافق جامع با ایران به عنوان نوعی «مجازات» ایران نگاه می‌کند. این موضوع بی‌نهایت مهم است. در یک هفته گذشته هم جان کری و هم وندی شرمن، بیش از یک بار به خبرنگاران گفته‌اند ایران نباید انتظار داشته باشد یک مذاکره پایاپای با آن انجام شود، چرا که ایران – به زعم آنها- بیش از 2 دهه تعهدات هسته‌ای خود در قبال جامعه بین‌المللی را نقض کرده و بنابراین در واقع این ایران است که باید برای جبران گذشته خود یک روند سختگیرانه اعتمادسازی را بپذیرد و از جمله برنامه غنی‌سازی خود را در طول این مدت بشدت محدود کند. نکته کلیدی در اینجا این است که آمریکا در مذاکرات وین 6 این موضوع را شفاف کرده است که همچنان کاملا به ایران بی‌اعتماد است، نیاز عملی ایران را مبنایی برای محاسبه ظرفیت غنی‌سازی آن در آینده نمی‌داند و مفهوم Break out را هم به این دلیل ابداع و به طرف ایرانی تحمیل کرده است که عقیده دارد ایران همچنان باید به دلیل گذشته‌‌اش مجازات شود. این یکی از مهم‌ترین مسائلی است که تا تعیین تکلیف نشود، از دل مذاکرات نتیجه‌ای بیرون نخواهد آمد. اگر آمریکا بخواهد به توافق جامع به عنوان نوعی مجازات علیه ایران نگاه کند، این توافق در بهترین حالت چیزی بیش از یک «صدقه جاریه» از آب درنخواهد آمد.

2- مساله دوم این است که آمریکا حاضر به مذاکره درباره چشم‌انداز نیست. مذاکرات وین 6 نشان داد آمریکا انرژی خود را بر این متمرکز کرده است که اولا برنامه فعلی ایران را تا حد یک برنامه سمبلیک محدود کند، ثانیا زمان توافق نهایی را چنان بلند ببیند که هیچ کس نتواند پیش‌بینی کند در پایان دوره‌ای چنین طولانی وضعیت سیاسی، اجتماعی و... 2 طرف چگونه خواهد بود و ثالثا علاوه بر همه اینها، حتی در این شرایط هم حاضر نیست روشن کند در دورنما و چشم‌انداز، وضعیت برنامه غنی‌سازی ایران چگونه خواهد بود. ایران این موضوع را روشن کرده است که 190 هزار سو غنی‌سازی را برای همین امروز نمی‌خواهد اما توافق درباره وضعیت اکنون برنامه غنی‌سازی را مشروط به این کرده است که آمریکا بپذیرد ایران در چشم‌انداز اجازه توسعه غنی‌سازی تا این حد را خواهد داشت. اصلی‌ترین اختلاف در وین 6 – آن مقدار که با اطلاعات موجود می‌توان فهمید- این بوده است که 2 طرف نه فقط درباره آن مقدار از وضعیت کنونی برنامه که می‌تواند حفظ شود اختلاف داشته‌اند، بلکه اختلاف بزرگ‌تر آنها درباره چشم‌انداز برنامه غنی‌سازی ایران بوده و اینکه آیا پس از طی یک دوره محدود اعتمادسازی، ایران اجازه غنی‌سازی بدون محدودیت را خواهد داشت یا نه.

آمریکایی‌ها تا امروز زیر بار چنین تعهدی نرفته‌اند و متاسفانه پاراگراف آخر توافق ژنو – که بشدت ضعیف و مبهم نوشته شده – هم در موقعیتی نیست که چنین مساله‌ای را تعیین تکلیف کند. رابرت آینهورن هفته گذشته به درستی گفت استراتژی ایران این است که محدودیت‌های موقت را بپذیرد تا بتواند زمانی در آینده عدم محدودیت دائمی داشته باشد. درست است که درباره میزان این محدودیت‌ها هم اختلاف جدی وجود دارد ولی اختلاف حادتر این است که آیا اساسا از دید آمریکا هرگز دورانی از عدم محدودیت برای برنامه غنی‌سازی ایران فراخواهد رسید؟ اطلاعات موجود نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به دنبال دائمی‌کردن برخی محدودیت‌ها بر برنامه غنی‌سازی ایران هستند و حاضر نیستند هیچ «دورنمای فارغ از محدودیتی» را برای برنامه ایران بپذیرند. به لحاظ راهبردی معنای این موضع آمریکا این است که در برنامه هسته‌ای ایران اجزایی وجود دارد که هرگز درباره آن اعتماد ایجاد نخواهد شد و این به نوبه خود ناشی از دیدگاه بنیادی‌تری در آمریکاست که اساسا غنی‌سازی را بخشی از حقوق ایران طبق NPT نمی‌داند چه رسد  که به ادعای برخی دوستان در داخل، آن را به رسمیت شناخته باشد. تا زمانی که آمریکا مبنای تفسیری خود از معاهده NPT را تغییر ندهد بسیار بعید است در 24 نوامبر یا هر زمان دیگری توافقی جامع میان ایران و 1+5 حاصل شود.

3ـ مساله سوم این است که آمریکا همچنان کل فرآیند را براساس استراتژی فشار- مذاکره استوار کرده و این راهبرد دست نخورده باقی مانده است. همین حالا که طرف ایرانی می‌گوید در نگارش متن توافق نهایی 65 درصد پیشرفت حاصل شده، باز هم موتور محرکه مذاکرات از دید آمریکایی‌ها این است که دائما بگویند اگر توافق نشود ایران با تحریم‌های جدیدی مواجه خواهد شد. حتی آقای عراقچی هم وقتی خواسته اصلی‌ترین دلیل تمدید مذاکرات در قالب یک توافق موقت جدید را بیان کند گفته است اگر این کار انجام نمی‌شد تحریم‌ها به وضعیت قبلی بازمی‌گشت. حتی اگر سخنان مقام‌های دولتی را مبنا قرار بدهیم، این مقدار اعلام اضطرار در مقابل تحریم‌ها نه منطق مذاکراتی دارد و نه منطق سیاسی. هنوز 2 هفته از روزی که آقای رئیس‌جمهور اعلام کرد کاسه تحریم‌ها ترک خورده و هیچ بندزنی را یارای تعمیر آن نیست، نگذشته است. اگر دولت به واقع نیازمند یک توافق خوب است یک بار برای همیشه باید ادبیاتش را با واقعیت منطبق کرده و این محاسبه را در ذهن آمریکایی‌ها اصلاح کند که (بنا بر ادعای آنها) هدف اصلی برای ایران لغو تحریم‌هاست نه حفظ برنامه هسته‌ای. تا زمانی که آمریکایی‌ها تصور کنند ایران بر سر دوراهی لغو تحریم و حفظ دستاوردهایش در زمینه هسته‌ای اولی را انتخاب می‌کند، دائما تلاش خواهند کرد به جای نگاه کردن به مقصد، چنین دوراهی‌ای را بر سر راه ایران ایجاد کرده و تقویت کنند. استراتژی یکی به نعل و یکی به میخ درباره نیاز یا عدم نیاز کشور به لغو تحریم‌ها، میزان پیوند آن با مذاکرات و میزان توان دولت برای اداره کشور بدون لغو تحریم‌ها، آمریکایی‌ها را در این باره که ایران فقط برای لغو تحریم مذاکره می‌کند دچار سوءتفاهم بیشتری خواهد کرد و در این وضعیت لغو تحریم دقیقا همان چیزی خواهد بود که دولت به آن نمی‌رسد.

4ـ در 4 ماه آینده یک نبرد سهمگین رسانه‌ای و سیاسی برای تغییر محاسبات ایران آغاز خواهد شد. در این باره تردیدی وجود ندارد که کسانی در داخل کشور نیز سعی خواهند کرد پازل آمریکا را پر کرده و برای اثرگذاری فشارهای آن بر محاسبات ایران مقدمه‌چینی و کارسازی کنند. خدمت و خیانت جریان‌ها و نیروهای سیاسی در این بازه زمانی؛ در تاریخ به ثبت خواهد رسید و برای همیشه ماندگار خواهد شد. اگر ایرانیان به واقع اراده کنند تغییر دادن محاسبات و پیشنهادات آمریکا در این مدت نشدنی نیست به این شرط که عده‌ای بالاخره تکلیف خود را روشن کنند که کدام سوی میدان ایستاده‌اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احمد: 1393/4/2908:56:34،
33
37
خدا نکنه غرب خاطر یک نظامی رو بخواد، یعنی همه جوره به سازش میرقصه.
sinax: 1393/4/2909:17:50،
82
73
از اولم مشخص بود اینا همش سیاه بازیه. 17 روز 100 نفر رفتن وین مفت خوردن و خوابیدن آخرشم هیچ کاری نکردن!!
ایرانی: 1393/4/2909:38:06،
38
171
توافق با آمریکا یعنی بی ثباتی در ایران...
شک نکنید اگر ایران با آمریکا رفیق بود تا حالا ایران هم مثل عراق و سوریه شده بود.
آمریکا بی ثباتی در منطقه به نفعش هست...
شمس: 1393/4/2909:42:41،
74
14
سر کاریم جانم.به توافق نرسیدنم یه توافقه !
ذوب در جنایت: 1393/4/2910:33:59،
25
92
اقا از همین الان من حمایتم رو از جلیلی تو انتخابات بعدی اعلام میکنم،خوبه اون یه سره میرفت واسه جنگ و رهایی مون از این معلقی نابسمانی،حالا ممکنه یه 7 یا 8 سالی وضعمون بد باشه ولی از این تلخی بی پایان بهتره؛""
امیر: 1393/4/2910:39:13،
53
12
100 سال دیگه ! در سال 1493 اقای فلانی سخنگوی امور خارجه ایران و مسئول سیاست های اروپا پس از نشست 4 روزه در وین به توافق نرسیده و این مذاکرات به دور بعد در 3 ماهه دیگر در بروکسل ادامه خواهد یافت !!!
مهدی: 1393/4/2911:35:10،
27
29
ایرانی بعضی از کشورها باید مثل عراق و سوریه بی ثبات باشند تا بشه منابعشون رو برد بعضی هم باید بی ثبات اقتصادی بشن تا بشه همه چیزشون رو برد.
یک تحریمی: 1393/4/2913:09:24،
54
14
هر چی بدبختی می کشیم واسه زمانیه که اون آقا می گفت تحریم ها کاغذ پاره است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
کوکو: 1393/4/2908:56:59،
60
16
واسه این نشد چون هنوز اون ته دیگ یه ذره مونده.
حسيني: 1393/4/2911:21:09،
45
10
مرد حسابي اين كارها فكر كردي دست دولته بابا چقدر ساده ايد شما اين وسط مردم بدبخت شدند بابا با چه زبوني بگيم اون كه بايد التماس كنه و وضع را به حالت اول برگدونه ايرانه نه غرب يا امريكا يا هر كس ديگه ما خراب كرديم و بايد الان درستش كنيم
هیوا: 1393/4/2909:06:16،
68
42
به توافق جامع میرسن چون این یک جریان دو طرفه ست و دوطرف مکمل همدیگرن از یه طرف هم شاید بیشتر به نفع کشور عزیزامان باشد چون این تحریم ها واقعا به اقتصادکشور ضزبه زده.با ارزوی موفقیت برای تیم مذاکره کننده
علی با غم: 1393/4/2909:30:52،
27
15
چه اقتصادی !!!!!!!!!
محسن: 1393/4/2909:21:05،
61
13
واقعیت این است که تحریمها ایران را به سر میز مذاکره کشاند و البته راهی جز این نداشت حالا هم به هر طریقی شده باید توافق کنند نه تولیدی داریم نه اقتصادی نه تبادلی نه صادراتی اگر توافق نکنیم از افغانستان هم بدتر میشیم انشاا... که مسله هسته ای حل بشه.
اقتصاددان: 1393/4/2909:30:24،
24
24
اىن مقاله افتزاح است امرىكا از اىن وضعىت كه اىران داره بىشترىن سود را برده اكر اىن داستانها تمام بشه امارات وعربستان وعراق و افقانستان و.ّ.. دىكه برشون معنى نداره اونوقت نفت قىمتش كاهش بىدا مىكنه واصلحه ها فروش نمىره و بول اىران زىادمىشه و هزارن مشكل دىكه
معلم: 1393/4/2911:06:20،
32
114
جونم ؟؟ افتزاح؟؟؟؟؟ شما کلاس چندمی عمو جوون؟!!
بی سواد: 1393/4/2911:08:31،
30
19
شما کدوم دانشگاه اقتصاد دان شدی که دیکته لغت "افتضاح" رو اینطوری به شما یاد دادن؟ برو از درس تصمیم کبری سه دفعه بنویس بعد ببینم چکار میشه کرد
باقر: 1393/4/2911:10:34،
21
10
اقای اقتصاد دان شما املا شدی 19
Z: 1393/4/2916:50:38،
14
7
در ضمن آقای اقتصاددان : اسلحه
فضولی: 1393/4/2919:31:33،
11
9
آقا قبول نیست , این آقا این همه غلط املایی داره , ی هاش نقطه ندارن , پول رو نوشته : زبونم لال بول و .....
عزیزم چطوری شدی اقتصاد دان ؟؟؟
حقوق بگير: 1393/4/2909:45:04،
18
46
جنگ جنگ تا پيروزي !!!
سیامک: 1393/4/2909:47:40،
35
10
این یعنی در بهترین حالت 4 ماه دیگه رکود محض و فقط انتظار در همه بازارها!!!!
هادی: 1393/4/2909:51:50،
32
12
چه توافق بشه چه نشه انتظار ارزانی بیهوده اس.دلارم در همین محدوده 3 تومن میمونه چه توافق بشه چه نشه
محمدحسین: 1393/4/2910:03:57،
91
39
مردم ایران باچه زبونی بگن ما نمی تونیم جلوی تحریمها باستیم بابا ما انرژی هسته ایی نمی خوایم ما صلح ودوستی وزندگی ا رام وبدونه دغدغه می خوایم بابا این کارا مال مملکتیه اگه مردمش به علف خواری هم افتادند بعد که به نتیجه رسید حق مردم بدهند وسودشو باهم تقسیم کنند تو مملکت ما فقط ضررش برا مردم وسودش برا اقا زاده هاست اینقدر دست دست کنید تا زمانتون تمام بشه ودست از پا درازتر برگردید سر جا اولتون خدا وکیلی اینقدر ادعای روشنفکری نکنید شما که تو کپی برداری نمونه اید لازم نیست بسازید
ایرانی: 1393/4/2910:36:52،
20
67
اگر ایران قدرت هسته ایی خودش رو کامل کنه دیگه هیچ کشوری جرات چپ نگاه کردن به ایران رو نداره...
فهمیده: 1393/4/2912:46:20،
38
10
آقای ایرانی ما فعلا مشکلاتمون چپ نگاه کردن کشور های دیگه نیست . چپ نگاه کردن داخلیهاست. پاشو برو خودتو پیدا کن
حسن: 1393/4/2916:53:40،
23
9
هرکی چپ نگاهمون کنه گوششو میبریم.... تا کی باید از این حرفهای بچگانه بشنویم.از یه سیاستمدار ژاپنی پرسیدن از آمریکا کینه ای ندارید که شمارو بمباران شیمیایی کرد جواب داد گذشته ها گذشته مهم اینه که دستگاه تلفن رو میزشون پاناسونیکه
lمعین: 1393/4/2911:08:57،
31
12
اشتباه گفتی توافق باامریکا یعنی دوستی وورودبه جامعه جهانی وسوریه وعراق هم چون امریکا درکنارشان نبود به این روزافتادن چون به روسیه نزدیک بودن باله روسیه هم که چیده شده وماهم اگه اینطورادامه بدیم بزودی عراق بعد هستیم..
سروش: 1393/4/2911:12:22،
19
11
با چه اعتماد به نفسی نوشتی اقتصاد دان : این مقاله "افتزاح" است !!!
بی نام: 1393/4/2911:13:46،
16
11
شما واقعا اقتصاد دان هستی؟ چند سالته کوچولو؟
مهدی: 1393/4/2911:58:02،
9
34
چرا توافق حاصل نشد ؟ چون امریکا دشمن مردم ایران است
اینده: 1393/4/2912:05:18،
72
9
به نقل از ... ظریف الدوله نتیجه ندیده ....محمد جواد ظریف مذاکرات تا سال نوری آینده تمدید شد ومحل جدید دور مذاکرات سیاره نپتون هتل عراعچی می باشد تا خبر بعدی خدا نگهدار
كيان: 1393/4/2912:31:54،
24
9
تمامي ملت سر كار هستيم و فشارهاي روحي، رواني حاصل از وضع بد معيشتي و اوضاع نابسامان كشور را كه بايد منتج به حركتي بنيادي بشوند، فقط بصورت اظهار نظر دراين سايتها مينويسيم و فكر ميكنيم، ترتيب اثر داده خواهد شد. ولي فقط يك تخليه رواني كاذب و گول زننده است براي خودمان. و تا وقتي به آن درجه از خرد نرسيم كه بتوانيم براي خودمان تصمصم قاطع گرفته و اقدامي بكنبم، وضعمان همين است و ديگران برايمان تصميم ميگيرند.
amir: 1393/4/2913:14:56،
31
15
مملکتی که ولی مغرور و کینه جو و همه رو دشمن یادژمن ببینه
و با دنیا تعامل نداشته باشه هیچ وقت درست نمیشه
مگر با اراده همت غیرت مردم خودش که از خواب خرگوشی بیدار شن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بابا نصیر: 1393/4/2914:50:18،
17
8
هممون سر کاریم. مذاکره کیلویی چنده. اینا همش بازی سیاسیه واسه سرکار گذاشتن مردم.
Z: 1393/4/2916:55:51،
15
14
این مذاکرات اگر برای مردم ایران آب (خلاصی از فشار تحریمها) نداشت، برای ظریف و تیم مداکره کننده نان (سفر مفت به وین و ژنو و اقامت در گرانترین هتلها) که داشت.
دلواپسان کجا هستن؟؟: 1393/4/2919:03:22،
14
8
دلواپسان نذاشتن کذاکرات بنتیجه برسه
دلواپسان هستند که همه گرونی ها روبوجود میارندواسه همینه که کسی نمیتونه جلوی گران شدن رو بگیره
گرون شدن قیمت ماشین هم کار دلواپسان است
چون دلواپسان اونجا سهم دارند
عباس: 1393/4/2922:01:58،
13
8
اخه توافق میشد مردم نمیکفتن دلار باز جرا ۳۲۰۰ مونده.غیر از این برا بعضی ضرر داره توافق.باید یواش یواش رو بشه
جغتای: 1393/4/2923:14:22،
10
10
من که از دوران کودکی یه روز ندیدم که یه خبر خوش رو بشنوم و 2-3 روز دوام داشته باشه.پشت بندش یا گرانی بوده یا کمبود چیزی یا صف کوپن یا بگیر و ببندو.... اینم روش.توافق نشه خوبیش اینه که جنگ احتمالش بیشتر میشه.ثروتمندا فرار میکنن خونه هاشونو غنایم جنگی میکنیم!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار