کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازگشت هیجان به بازار ارز

کدخبر:۵۶۴۹پنجشنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۷:۳۴۵۰۰۳ بازدید

قیمت دلار پس از کاهش 3.5 درصدی در فصل جدید تغییر مسیر داد و از سطح سه هزار و 100 تومان به مرز سه هزار و 150 تومان بازگشت. فعالان بازار برخی موضع‌گیری‌ها درخصوص ...

قیمت دلار پس از کاهش 3.5 درصدی در فصل جدید تغییر مسیر داد و از سطح سه هزار و 100 تومان به مرز سه هزار و 150 تومان بازگشت. فعالان بازار برخی موضع‌گیری‌ها درخصوص مذاکرات را از عوامل این تغییر مسیر می‌دانند. به گفته آنان، فضای بازار در حال حاضر کاملا هیجانی است و به همین دلیل نرخ حواله نیز در دبی و استانبول اعلام نشد؛ عاملی که در تشدید افزایش قیمت موثر عنوان می‌شود.

اثرگذاری اخبار مذاکرات بر دلار آغاز شد

روز گذشته قیمت ارز در بازار بار دیگر مثبت شد تا این بازار یک هفته کاملا متفاوت را سپری کند.بازار ارز تا روز دوشنبه در مسیر کاهشی بود و نرخ دلار که شاخص بازار به حساب می‌آید، با رسیدن به حوالی 3100 تومان در اواسط هفته، مجموعا در روزهای سپری شده از اولین ماه تابستان 4/3 درصد از ارزش خود را از دست داده بود؛ اما نرخ به سطح 3100 تومان که رسید، گویی با سطح حمایتی جدیدی روبه‌رو شد و پس از برخورد با این سطح، کمی به عقب بازگشت. نوسان اندک روز سه شنبه در بعدازظهر همان روز شدت یافت و در روز چهارشنبه نیز ادامه پیدا کرد تا نرخ ارز دیروز 35 تومان افزایش پیدا کند. فعالان بازار در بیان دلیل این افزایش، باز هم بر «عامل انتظارات» انگشت گذاشتند. به گفته آنان سخنان جان کری وزیر خارجه آمریکا خوش‌بینی ناشی از فرجام مذاکرات را تضعیف کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در یادداشتی برای واشنگتن پست نوشت: «آمریکا تعدیلی در مواضع خود نشان نخواهد داد و ایران باید گام‌های جدید بردارد.»این سخنان به مذاق بازار خوش نیامد و بازیگران بازار را هیجان‌زده کرد. به واسطه این رفتار هیجانی، نرخ‌های حواله از دبی و ترکیه نیز اعلام نشد. اعلام نشدن نرخ‌ها نیز در تحرک قیمتی بازار ارز تاثیر داشت و موجب شد دلار تا مرز 3150 تومان بالا بیاید.

  نرخ مطلوب صرافان
روند افزایشی روز گذشته موجب شد که بار دیگر نگاه فعالان از سطح قیمت بر روند حرکت بازار متمرکز شود. عمده فعالان خواهان نوسان در یک دامنه مشخص هستند و معتقدند: حرکت‌های زیگزاگی به ثبات در بازار لطمه می‌زند. احمد لواسانی دبیرکل کانون صرافان نیز در گفت‌و‌گو با «ایرنا» با تاکید بر اینکه «دست‌اندرکاران و فعالان بازار ارز قیمت سه تا سه هزار و 200 تومان را برای نرخ دلار پذیرفته‌اند»، افزود: «بازار نیاز به آرامش دارد و قیمت ارز بالاخره باید در یک سطح بایستد.» لواسانی این هشدار را هم داد که «در صورتی که نرخ ارز در بازار بیش از پیش کاهش یابد، تقاضای بخش‌های غیرتولیدی به بازار نیز افزایش می‌یابد». وی تاکید کرد: «این امر برای بازار ارز خطرناک است و به همین دلیل قیمت‌ها در بازار باید منطقی باشد». دبیرکل کانون صرافان با اشاره به «کاهش تقاضا در بازار ارز»، اضافه کرد: «این روزها تنها مسافران، مشتریان بازار ارز هستند و به همین دلیل حجم تقاضا در بازار ارز در هفته‌های اخیر به‌شدت کاهش یافته است». لواسانی، درباره وضعیت بازار ارز گفت: «میزان تقاضا همه ساله در فصل تابستان به دلیل تعطیلات فصلی برخی کارخانه‌ها در بازار کاهش می‌یابد». وی ادامه داد: «البته اوایل فصل پاییز و با بازگشایی مجدد کارخانه‌ها دوباره تقاضا در این بازار با افزایش مواجه می‌شود؛ زیرا همواره خریدهای عمده ارز در ماه‌های پایانی تابستان و اوایل پاییز انجام می‌شود». لواسانی با اشاره به روند مثبت مذاکرات هسته ای، اظهار کرد: «این امر انتظارات مردمی را برای کاهش قیمت‌ها افزایش داده است. ضمن آنکه اگر این مذاکرات به نتیجه برسد، با افت نرخ ارز مواجه خواهیم شد.»

  رفتار بازار رسمی 
همان گونه که روز گذشته نیز اشاره شد، قیمت‌گذاری در بازار رسمی تابع قیمت‌گذاری نامتقارن بود. در سال جاری معمولا بانک مرکزی قیمت دلار را چند پله بالا می‌برد و در ادامه کاهش جزئی را متناسب با نرخ‌های برابری اعمال می‌کند. روز گذشته نرخ رسمی دلار از سوی بانک مرکزی 6 تومان افزایش یافت. افزایشی که دقیقا حالت زیگراگ قیمتی در این بازار را نیز البته به شکل نامتقارن مجسم می‌کند.

  بازیگران بازار و نبود وحدت نظر
تقاضای تجاری یکی از سرفصل‌های مهم بازار ارز به حساب می‌آید. تحلیلگران بازار این سرفصل را یکی از متغیرهای مهم تعیین قیمت در بازار از سمت تقاضا می‌دانند. به گفته تحلیلگران، این بخش از تقاضا در مجموع نسبت به بهبود مناسبات خوش‌بین بوده و اجماع نسبی حول این موضوع شکل گرفته است. اما در خصوص زمان ورود این متقاضیان به بازار، چنین وحدت نظری وجود ندارد. از همین رو، برخی تجار با استفاده از برخی معافیت‌های تجاری در مناطق ویژه اقدام به ورود کالا و انتقال آن به انبار می‌کنند و در زمانی که احساس می‌کنند قیمت ارز در سطح مناسب قرار دارد، دست به خرید و ترخیص کالا برای ورود به سرزمین اصلی می‌زنند. بر این اساس در برهه‌هایی که تاجران تصور می‌کنند زمان مناسب برای ورود به بازار است یا احتمال تغییر سطوح قیمتی وجود دارد، در موقعیت خرید قرار می‌گیرند. این رفتار نیز از جمله عواملی است که روند نوسان را تشدید می‌کند. صرافان در بازار اعتقاد داشتند در کنار اخبار سیاسی نشانه‌هایی از بروز این رفتار در بازار دیده شد و همین عامل زمینه ساز تشدید افزایش قیمت دلار شد.

  سکه تابع دلار
در بازار سکه نیز با وجود آنکه اونس ثابت ماند، به‌دلیل افزایش قیمت دلار، بهای سکه 6 هزار تومان بالا رفت. فروشندگان سکه معتقدند: قیمت سکه در حال حاضر تابع دلار حرکت می‌کند. زیرا به طور سنتی بازار در ماه رمضان از طرف تقاضا با رکود روبه‌رو است. سکه در دو روز گذشته 18 هزار تومان افزایش قیمت ثبت کرده است. افزایشی که ناشی از نوسان‌های نرخ طلا و دلار بوده است.  

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سيد: 1393/4/1208:21:46،
40
18
حالا حالا بازيچه دست بازار ودلال ها هستيم كه بخوايم به آسوني يه روزخوش ببينيم
داد مردم: 1393/4/1209:29:09،
61
40
همه این اتفاقات زودگذره ! 6 دونگ باشید خرید نکنید هیجانی نشید بشدت خواهد شکست .... هم دلار هم کمر دلال!
دلال ارز!: 1393/4/1210:42:22،
23
45
آخ جون گرونی دراهه ...
امپراطور: 1393/4/1211:29:35،
36
12
نمی دونکم چرا همش خواهان ثبات هستند . آخه پدر آمرزیده ها وقتی ارزش پول کشورمون 1 به 31500 برابر پول امریکا هستش همه باید تلاش کنیم تا ارزش پولمون حداقل به اونا برسه .... ثبات به کمرتون بخوره ...
تلمبه : 1393/4/1213:58:03،
13
30
از کمر خودت مایه بذار پدرآمذرزیده
صفدر میربیک: 1393/4/1211:48:46،
23
17
ایرانجیب چقدر با خوشحالی این خبرا رو میدی
ناصر: 1393/4/1218:24:31،
19
13
ایرانی به هیچ صراطی مستقیم نیست و این قضیه به جنگ موکول خواهد شد.ببین کی گفتم
رضا : 1393/4/1218:52:48،
18
14
والا فکر نکنم قیمت دلار زیر 3000 تومن مطلوب نظر صرافان و دلالان محترم باشه
محمد: 1393/4/1308:51:57،
10
8
عراق را ببینید الان داخل کشورش جنگ شده ولی ارزش دینار عراقی حتی یک ریال کاهش نداشته

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار