کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مشمولان لیست دوم سبد کالا مشخص شدند

کدخبر:۵۵۵۱جمعه، ۶ تیر ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۱:۰۷۶۳۷۸ بازدید

در روزهای آینده توزیع بسته های جدید امنیت غذایی شامل 10 قلم کالا بین 7 میلیون و 540 هزارنفر افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی آغاز می شود. ارزش هر بسته حداکثر ...

در روزهای آینده توزیع بسته های جدید امنیت غذایی شامل 10 قلم کالا بین 7 میلیون و 540 هزارنفر افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی آغاز می شود. ارزش هر بسته حداکثر 120 هزارتومان است که قابلیت نقد شدن با 20 درصد کاهش را نیز دارد. دولت در برنامه دیگری وزارت کار را مامور کرد تا از طریق اطلاعات درآمدی ارائه شده برای فازدوم هدفمندی یارانه ها، لیست جدید مشمولان دریافت بسته های غذایی را با درآمد حداکثر یک میلیون تومان مشخص کند که می توان گفت کارگران، زنان سرپرست خانوار، ساکنان مناطق محروم و مرزی و روستائیان و ... در لیست دوم قرار گیرند.

دولت در سال جاری ساز و کار متفاوتی را نسبت به سال گذشته درباره واگذاری سبدهای کالایی حمایتی در نظر گرفته است به نحوی که از طریق شناسایی مشمولان واقعی تلاش می شود حمایت های غیرنقدی به گروه های واقعی تعلق گیرد.

اتفاقی که در سال گذشته افتاد این بود که دولت در ابتدا با تامین اعتباری تلاش کرد تا بخشی از جامعه را مشمول دریافت حمایت های غیرنقدی در قالب سبدهای کالایی قرار دهد، اما در ادامه راه به دلیل نارضایتی جامعه توزیع سبدها را برای قریب به اتفاق جامعه انجام داد تا از این طریق بتواند نظر موافق مردم را با اولین اقدام حمایتی گسترده خود همراه کند.

حال در سال جاری تصمیم گرفته شد حمایت ها در قالب سبد کالایی دقیق تر و با اهداف مشخص تری توزیع شود. محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اخیرا اعلام کرده بود متاسفانه دولت در سال جاری پولی برای اختصاص به سبد کالا ندارد و از اینرو تنها گروه های حمایتی تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی از کمک های غیرنقدی دولت در مرحله جدید بهره مند می شوند.

برخی در این باره می گویند اینکه دولت تصمیم گرفته است سبد کالا را تنها به دو گروه افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص دهد موضوع جدیدی نیست و معمولا دولت ها درباره اینگونه سازمان ها، اقدامات حمایتی مستمری را در برنامه های خود دارند؛ بنابراین بزرگنمایی این اقدام تنها جنبه تبلیغاتی دارد و چیز جدیدی عاید گروه های تحت پوشش سازمان های حمایتی نخواهد آمد.

اما از سوی دیگر، برخی کارشناسان بازار کار کشور معتقدند کارگران به عنوان بزرگترین گروه شاغلان کشور و بخشی از بدنه بازار کار که معمولا توان معیشتی پایانی دارند نیز باید در کنار سازمان های حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی به عنوان گروه های تحت حمایت دولت قرار داشته باشند.

برخی نمایندگان کارگری نیز در ماه های اخیر برخی نامه نگاری ها و درخواست ها را در اینباره با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان نماینده مستقیم دولت در اجرای فازدوم توزیع سبد کالا مطرح کرده اند. خواسته مشخص آنها قرار گرفتن نام کارگران در لیست دریافت کنندگان کمک های دولتی در مرحله جدید توزیع سبدهای کالایی بوده است.

اما دولت در مصوبه ای که یازدهم خردادماه امسال در هیئت وزیران ارائه و در روزهای اخیر از طریق پایگاه رسمی دولت منتشر شد، نامی از کارگران در گروه مشمولان دریافت بسته های غذایی نبرده است. در لیست جدید دولت مشخصا بیش از 2 میلیون و 840 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی با جامعه آماری حدود 7 میلیون و 540 هزار نفر قرار گرفته است.

دولت قصد دارد بزودی بسته های امنیت غذایی را در بین خانوارهای یادشده توزیع کند. حتی در این زمینه دولت اقلام 10 گانه سبد امنیت غذایی را نیز اعلام کرده است. در سبد جدید دولت گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، ماکارونی، حبوبات، لبنیات، روغن مایع، رب و خرما قرار گرفته است.

دولت در این مرحله سبد امنیت غذایی را پُربارتر از مرحله اول آن در سال گذشته پیش بینی کرده و ارزش هر سبد را نیز حداکثر 120 هزارتومان اعلام کرد. همچنین اعلام شده است گروه های مشمول می توانند در صورت عدم تمایل به دریافت بسته های غذایی، معادل ریالی آن را با کسر 20 درصد به صورت نقدی دریافت کنند.

هرچند اجرای اینگونه طرح ها همواره منتقدینی دارد اما به نظر می رسد دولت در این زمینه در تلاش است تا کمک هایی را به صورت غذایی و با قید فوریت به دست دهک های نیازمند جامعه برساند. در اینباره گفته می شود دولت می خواهد کمک هایی را به گروه هایی از جامعه ارائه کند که توان خرید بسیار پایینی دارند و بالا بودن هزینه ها باعث حذف برخی اقلام از زندگی آنها شده است.

در هر صورت کمک های دولتی به گروه های نیازمند جامعه حتی در کشورهای پیشرفته دنیا نیز انجام می شود و در هر کشوری دولت تلاش می کنند تا برخی سیاست های حمایتی مستقیم را حداقل در بخش امنیت غذایی دهک های پایین جامعه انجام دهند؛ کاری که این روزها دولت تدبیر و امید به دنبال انجام آن است.

با وجود اینکه به صورت رسمی اعلام شده بود دولت غیر از گروه های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی را مشمول دریافت کمک های غذایی در مرحله جدید نخواهد کرد، اما در مصوبه جدید هیئت وزیران ماموریتی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره شناسایی گروه های دیگر مشمول دریافت کمک های دولتی داده شده است.

بانک اطلاعاتی که در این خصوص مورد استفاده قرار خواهد گرفت همان اطلاعاتی است که در ماه های گذشته خانوارها به منظور فازدوم هدفمندی یارانه ها ارائه کرده اند. می توان گفت شناسایی مشمولان جدید دریافت کمک های غذایی دولت از طریق بانک اطلاعاتی هدفمندی یارانه ها، اولین مراجعه و استفاده رسمی دولت از این بانک اطلاعاتی است؛ هرچند بسیاری معتقدند مردم اطلاعات واقعی و دقیقی را درباره وضعیت درآمدی خود ارائه نکرده اند.

با این حال، تشکیل این بانک اطلاعاتی از اولین پایه های آماری است که دولت می تواند به آن مراجعه داشته باشد. البته ممکن است دولت برای راستی آزمایی تهیه لیست مشمولان دیگر غیر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روش های جدیدی را نیز اعمال کند.

در ماموریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استفاده از بانک اطلاعاتی هدفمندی یارانه ها و شناسایی مشمولان جدید بر اساس میزان درآمد خانوارها حداکثر تا یک میلیون تومان اشاره شده است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه اقداماتی را انجام خواهد داد.

به نظر می رسد در این مرحله و پس از آغاز توزیع بسته های امنیت غذایی، اینبار گروه هایی از مشمولان قانون کار و کارگران کشور نیز دوباره مشمول دریافت سبدهای کالایی رایگان دولت شوند. در صورت تحقق این امر می توان گفت دولت به نحوی به دنبال ارائه پاسخی روشن به درخواست کارگران درباره بسته های امنیت غذایی بادشد؛ هرچند در این بخش می توان از روستائیان، عشایر، زنان سرپرست خانوار، ساکنان در مناطق محروم و مرزی و گروه هایی از این دست را نیز مشمولان بالقوه دریافت حمایت های دولتی دانست.

وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی موظف شد ظرف یکماه برنامه شناسایی افراد مشمول در مراحل بعدی توزیع بسته حمایت غذایی را به ستاد هدفمندی یارانه ها ارائه کند.

سازمان هدفمندی یارانه ها، مرکز آمار ایران و سازمان فناوری اطلاعات ایران هم موظف شدند با هماهنگی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، ظرف یکماه برای شناسایی اقتصادی خانوارها با استفاده از بانک اطلاعاتی موجود (از جمله اطلاعات درآمدی خانوارها در بازه های کمتراز شش میلیون ریال و بین شش تا ده میلیون ریال) اقدام کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

من: 1393/4/611:35:10،
39
11
پس من چی؟
علی: 1393/4/619:46:43،
27
15
دروغه به 7 میلیون نفر نمیدن ، به فقرا هم نمیدن ، به یکی دو میلیون نفر خودشون میدن ، گداپرورهای تدبیر و امید ، این دولت فقط بلده قول بده و اجرا نکنه ، همه افتخارش شده مذاکرات هسته ای اونم اگه نتیجه بده باز هم قیمتها نمیاد پایین
مهدی 2: 1393/4/619:50:36،
31
11
الکی میگه ، قرار بود بهمن بدن بعد شد اسفند بعد شد فروردین و .... حالا فرصت زیاده چه عجله ایه
سرباز متاهل: 1393/4/612:02:51،
59
24
بدبخت تر عز سربازان متاهل هم داریم?!?!?!
بابک: 1393/4/615:45:28،
27
19
کسی که سربازی نرفته نباید متاهل بشه عزیزم و اونهایی که مجرد هستن و سربازی میرن هم دل دارن و هم ...فقط موقعیت شناسند پس کسی که متاهل میشه و بعد میره سربازی باید تعم بدبختی رو یه دو سالی بچشه
در جواب بابک: 1393/4/617:44:17،
24
11
طعم با سواد
مهدی: 1393/4/619:01:57،
22
13
خب اول سربازی رو تموم میکردی بعد متاه میشدی! کاری که خودت کردی رو دادش رو سر کی داری میزنی؟!
حسین: 1393/4/700:08:00،
17
12
بابک جان شما سربازی رفتی که ... میگی؟ همه که سرباز 0 نیستن که زود برن سربازی. یکی مثل من با دکتری رفته. انتظار داری که تا 32 مجرد میموندم؟ به نظر من سربازان متاهل هم باید سبد دریافت کنن.
مهمان: 1393/4/612:09:47،
27
11
دیدید آخر همه طرح های بزرگ به همان کمیته امداد و بهزیستی ختم میشه (البته این طرح ها ذاتا یه خاصیتی که دارند اینه که به طور وحشت ناکی بر خانوارهای که باید تحت کمیته امداد قرار گیرند می افزاید).
حیف که عمر نسل ما تو این سعی و خطاها تلف شد.
vvvv: 1393/4/613:10:13،
14
13
وقتی به افرادی نگاه میکنیم که ازحمایت سازمان بهزیستی ویا کمیته امام برخوردارند، نمیتونیم بگیم که این آدمها ازمتمولین جامعه هستند ! همه این افراد به یک یک شکلی به کمک نیاز دارند!
سید: 1393/4/612:19:17،
15
20
گفتن فقط به افرادی که گوشیشون آیفونه سبد داده نشه چون که پول مفت و بدون زحمت بدست آورده اند و مستحق کمک نیستند بلکه باید مالیات سنگین هم بدهند
Z: 1393/4/612:19:46،
37
11
لابد وزرا، وکلای مجلس و مدیران دولتی هم عضو کمیته امداد هستند.
مگر می شود به آنها سبد کالا ندهند؟
----: 1393/4/612:41:49،
15
13
اگر دقت شود این حمایت غذائی شامل افرادی میشود که تحت "پوشش "کمیته امداد ویا تحت "پوشش" سازمان بهزیستی هستند !افرادیکه عضوهستند ویا کار میکنند تحت پوشش نیستند!
مفید: 1393/4/612:25:46،
31
13
خدااااااااا خیلی دارن ظلم میکنن
دلار: 1393/4/612:46:56،
26
11
من که باورم نمیشه به کمیته امدادیا بدن!!!!!!!!!!!!!! به احتمال زیاد هزینش جایی میره که همه دارایی کشور میره،،میدونید که کجارا میگم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امیر: 1393/4/613:29:48،
16
14
با توجه به اینکه همیشه برعکس اعلام می کنند پس الان هم به همون کسایی می دن که آیفون دارن و بدبخت و بیچاره ها هم باید برن سراغ همون سماقشون ، ببخشید یادم رفت که سماق هم گرون شده
علی: 1393/4/615:23:30،
15
11
تو دیگه چرا ـ امیر ـ ؟ توکه بی ربط نمی نوشتی ! این چه مطالبیه که تحویل مامیدی ؟
بره: 1393/4/613:31:05،
31
13
چوپان هر روز سر یکی از گوسفندان را میبرد اما بره ها به این دلخوشند که تا گوسفند شدن خیلی وقت دارن
محمدحسین: 1393/4/616:00:17،
18
11
دوستان عزیز بااین شگرد سبد کالا در مالی شد چون که افراد تحت کمیته امداد قبلا هم کمک دریافت می کردند دولت این طوری یه تیرو چندنشان کرده
*-*-: 1393/4/617:19:45،
11
13
خوب برادر ! تعد اد افراد وابسته به کمک کمیته و بهزیستی تقریباهشت میلیون نفره یعنی ده درصد جامعه که باعث تعجبه ! طبیعیه که از این افراد شروع بشه !
واقعیت گرا: 1393/4/616:01:41،
19
9
ببین ایرانی کارش به کجا کشیده - خدایا این بود اون چیزی که مردم دنبالش بودن ؟
محمد: 1393/4/617:15:03،
46
22
درگزارش 100 روزه رئیس محترم جمهور ایشان فرمودند درست است که تورم 40درصد است ولی افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان را فعلا 25 درصد افزایش میدهیم و برای جبران در سال جاری (سال 92) دو سبد کالا به آنان بصورت رایگان تحویل خواهد شد و احتمالا این سبد کالا درسال آینده نیز تداوم خواهد داشت پس از تحویل یک سبد آن ,این اقدام شد یک معرکه برای دولت لطفا حساب نشده بمردم قول ندهید
خلیل: 1393/4/708:03:30،
11
8
برخی از مرفهین دارای مشاغل آزاد خود را در قالب کارگر ساختمانی بیمه کرده اند و از همه گونه خدمات دولتی استفاده می کنند
مهرداد: 1393/4/711:46:57،
32
8
دولت تدبير و اميد از الان فقط به چهار سال ديگه تدبير ميكنه جوري حرف ميزنن كه انگار برا اولين بار ميخوان از كميته امداد و بهزيستي حمايت بكنن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار