کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افزایش بیکاران بی‌مهارت

کدخبر:۵۴۶۷دوشنبه، ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۶:۵۱۲۲۱۰ بازدید

اگرچه دولت در راستای رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان کشور مکلف به تامین نیازهای ضروری است اما آمار و ارقام‌ اعلام شده از سوی مسؤولان نسبت ...

 اگرچه دولت در راستای رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان کشور مکلف به تامین نیازهای ضروری است اما آمار و ارقام‌ اعلام شده از سوی مسؤولان نسبت به ایجاد ظرفیت اشتغالزایی و فراهم کردن سازوکار لازم برای ورود نیروی فعال و تحصیلکرده به بازار کار متاسفانه بیشتر در حد آمار باقی مانده و هر سال بر تعداد بیکاران کشور افزوده می‌شود.

اگر به پیامدهای منفی ناشی از بیکاران در کشور نگریسته شود خواهیم دید این پدیده نامطلوب آثار شومی چون گسترش شغل‌های کاذب، بالا رفتن سن ازدواج جوانان، فروپاشی خانواده‌ها و در نهایت ایجاد زمینه‌های جرم و جنایت را در جامعه به همراه دارد که دولت باید برای رفع این معضل شرایطی را فراهم کند تا هر کس به تناسب توان، مهارت و تخصصی که دارد وارد میدان کار شده و در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی تاثیرگذار باشد. از سوی دیگر دولت باید زمینه ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را فراهم کند تا آنها بدون موانع و بروکراسی اداری خاص با خیال آسوده اقدام به سرمایه‌گذاری کنند چرا که اکنون اغلب وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها با کمبود نیرو مواجه هستند ولی به دلیل کوچک‌سازی دولت، استخدامی وجود ندارد. البته اکنون  طرح جدید کارورزی 2 ساله برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که طی آن قرار است افراد جویای کار علاوه بر دوره کارآموزی، حقوق نیز دریافت کنند مطرح است. این در حالی است که علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هشدار دوباره نسبت به 5/4 میلیون تقاضای متفاوت شغلی که در راه بازار کار کشور است، گفت: ضروری است مدرک تحصیلی در کنار صلاحیت حرفه‌ای برای ورود به بازار کار الزامی شود. به تازگی طرحی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح و مورد بررسی قرار گرفته که قرار است در قالب آن دوره‌های ویژه‌ای به مدت 2 سال برای متقاضیان ورود به بازار کار برگزار و در این دوره زمانی مهارت‌ها و تجارب مورد نیاز فضای واقعی بازار کار به تازه‌واردها منتقل شود. کارشناسان بازار کار می‌گویند در صورت عملی شدن این اقدام، در واقع مدل جدیدی از طرح کارورزی که در گذشته نه چندان دور ارائه می‌شد، عملیاتی خواهد شد و از این رو کارجویان می‌توانند فرصتی را برای تکمیل خلأ بین آموزش‌های تئوری دانشگاهی و نیازهای واقعی بازار کار بیابند. در حال حاضر از بزرگ‌ترین ضعف‌های نیروهای متقاضی کار کشور بویژه درباره فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ناآشنایی با نیازهای بازار کار و منطبق نبودن آموزش‌های دانشگاهی با خواسته‌های کارفرمایان است.

به عبارت ساده‌تر، کارجویان فارغ‌التحصیل دانشگاهی در بیشتر رشته‌ها، حرفی برای گفتن در بازار کار کشور ندارند و تنها داشته آنها همان مدرک دانشگاهی است که این روزها خیلی در بازار کار کشور قیمت ندارد. بنابراین وزارت کار در دوره جدید فعالیت خود مباحثی را پیرامون رفع ضعف‌های فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای بر عهده گرفتن تصدی مشاغل بازار کار دنبال می‌کند. از جمله این موارد ارائه آموزش 2 ساله به کارجویان از سوی بنگاه‌های کشور و پرداخت حقوق به آنها در دوره کارورزی است. از دیگر سو، گفته می‌شود دولت نیز برای جبران اقدامات بنگاه‌ها و در واقع حمایت از کارفرمایان تسهیلاتی از جمله معافیت مالیاتی و همچنین فراهم شدن امکان استفاده از تسهیلات بانکی را برای آنها فراهم خواهد کرد. کارشناسان معتقدند کارجویی که نتواند در مدت 2 سال به شرایطی در یک محیط کاری برسد که مورد توجه کارفرما باشد و در نهایت منجر به عدم انعقاد قرارداد کاری شود، بهتر است بیکار بماند. حال در صورت عملی شدن این طرح باید منتظر میزان استقبال کارفرمایان و صاحبان بنگاه‌ها از آن بود. هرچقدر بنگاه‌ها از اینگونه برنامه‌ها حمایت بیشتری را به عمل آورند قطعا در تسهیل ورود کارجویان به بازار کار کشور موثر خواهد بود. علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه موضوع اشتغال مساله دولت تدبیر و امید است، گفت: در این زمینه، تصمیمات خوبی هم برای نرخ سود و ارائه تسهیلات، یارانه تولید و شفاف‌سازی گرفته شده است. وی خاطرنشان کرد: مهارت‌آموزی یکی از گزینه‌های مهم برای مقابله با بیکاری است و باید به سمت الزام به دریافت صلاحیت حرفه‌ای در کنار مدرک تحصیلی گام برداریم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ورود 5/4 میلیون دانشجو که بزودی وارد بازار کار خواهند شد، گفت: دانش آموختگان دانشگاهی توقع خاص خود را دارند؛ این افراد به طور عام فاقد مهارت اما همگی خواهان یافتن شغل هستند.

آغاز به کار بسیج کارآفرینی کشور

با توجه به راه‌اندازی مرکز هدایت و حمایت از کارآفرینان کشور قرار است تا پایان امسال 500 طرح و ایده در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات به ثمر برسد. مراسم افتتاح مرکز هدایت و حمایت از کارآفرینی کشور (بسیج کارآفرینی کشور) صبح دیروز با حضور رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران و برخی مسؤولان برگزار شد. در ابتدای این مراسم ناصر قدیرکاشانی، کارآفرین نمونه کشوری و مجری طرح بسیج کارآفرینی کشور با بیان اینکه بیکاری یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کشور است، افزود: دغدغه نحوه ایجاد شغل به صورتی که متکی به بدنه دولتی نباشد و به سرعت اجرا شود همواره وجود داشته و من هیچگاه اعتقاد ندارم برای انجام کارها متکی به بخش دولتی باشیم. وی با اشاره به تشکیل بسیج کارآفرینی کشور گفت: این مجموعه یک تشکل مردم‌نهاد با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت بخش دولتی است که با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، سازمان بسیج علمی ـ پژوهشی و سازمان رفاه و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران فعالیت خواهد کرد. وی افزود: با توجه به مذاکراتی که با نهادهای مختلف دولتی داشته‌ایم، قرار است مرکز هدایت و حمایت از کارآفرینان به صورت یک مدل موفق، فعالیت کند و در گام اول در حوزه طرح‌ها و ایده‌های جدید در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کار انجام می‌شود و سال آینده به سایر حوزه‌ها ورود می‌کنیم. وی درباره نحوه فعالیت بسیج کارآفرینی کشور گفت: فراخوان طرح‌ها و ایده‌های جدیدی که عملیاتی نشده از طریق سایت مرکز انجام می‌شود و تیم‌های مجربی برای تایید طرح‌های کسب و کار، تأمین سرمایه اولیه، بازاریابی و فروش و مسائل مالی و مالیاتی این طرح‌ها در اختیار کارآفرینان قرار می‌گیرد تا بتوانند به صورت متمرکز به فعالیت خود ادامه دهند.

کاشانی اضافه کرد: از زمان پذیرش طرح‌ها و رسیدن آن به محصول، ممکن است حدود 2 سال طول بکشد که در این مدت دستمزد و حقوق به این افراد پرداخت می‌کنیم و بعد از تبدیل ایده به محصول، کارآفرینان می‌توانند به عنوان سهامدار، شرکت و مؤسسه ایجادشده را خودشان اداره کنند و در واقع طرح کارآفرینان تبدیل به محصول و ثروت شده و اشتغال مولد هم شکل می‌گیرد. این کارآفرین موفق کشوری ادامه داد: برای طرح‌هایی که اجرا شده و در بین راه متوقف شده‌اند، هم در صورت نیاز سرمایه‌گذاری مجدد انجام می‌دهیم تا این طرح‌ها رونق بگیرند. کاشانی با بیان اینکه در کنار این اقدام، کلینیک کار و شبکه کارآفرینی کشور هم شکل می‌گیرد، افزود: قرار است طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان امسال 500 طرح را در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات به ثمر برسانیم. وی ادامه داد: فراخوان طرح و ایده‌های کارآفرینانه هفته آینده از طریق رسانه‌ها آغاز می‌شود و در مراحل بعد هم فراخوان کارآفرینان و سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسن: 1393/4/200:20:05،
49
11
بهتر است بیکار بماند؟؟من میدونم چی تو کلتون میگذره.دستتون رو شده دیگه.
وباره میخوایند یه راه برا وامو وام بازی راه بندازین جیباتونو پر از پول کنید به اسم اشتغال زایی.
مشتی جوون بیکار با استعداد رو هم طعمه نقشه شومتون کنید.بسه دیگه خجالت بکشید.بسه.بخدا همه ما میریم تو یه وجب جا.بسه.
عمو هوشنگ: 1393/4/209:34:18،
46
6
آقا تیتر خبر اشتباهه باید بنویسن

"افزایش بیکاران بی پارتی"

والا اکثرا که تو پستهای دولتی استخدام میشن هیچ مهارتی در اون زمینه ندارن
فقط پارتی داشتن دستشون بند شده.
مهدی: 1393/4/209:51:11،
40
9
شما برای کسانی که مهارت بسیار زیادی هم دارن کار ندارید چه برسه به بی مهارتها ، خجالت داره بخدا
سالار: 1393/4/209:57:00،
35
7
استخدامی های سال 89 هنوز موندن و در انتظار استخدامن ، این دولت هم اصلا به فکر جوانها نیست واقعا ظلم بزرگیه چند ساله جوانهای مردم را سر کار گذاشته
محمد: 1393/4/210:03:48،
32
7
من دهه 50 ی هستم از سال 82 در طرح ناظرین گندم هستیم بخدا سالی بیشتر از یکی دو میلیون کارمزد بهمون نمی دن چند ساله می خوان استخدام کنن ( قانون خود مجلس که باید سال 89 استخدام میشدیم ) هر روز یه وعده دروغ میدن ، مخصوصا آقای نوبخت که فقط داره با حرفاش مارا فریب میده به خدا با این سن و سال از هر چی زندگیه خسته شدیم
احسان: 1393/4/212:49:27،
23
21
هویج پس فکر کردی مدیرای ما از کجا اومدن؟خود دولت همون شیادا و خلافکارای حرفه ای هست
مردم: 1393/4/200:25:11،
56
20
دولت وعده نده خواهشا...
ما هر روز آمار سازی میبینیم...
این همه بیکار داریم بعد میگن نرخ بیکاره کمه...
بگردین این همه دستهای پشت پرده پول بیت المال رو خوردن...بردن...و چقدر با سود این پول ها و آن پول ها می تونستیم اشتغال زایی کنیم.
مسولین بیدار شین قطار بیکارای دهه ۶۰ و ۷۰ به ایستگاه رسیدن...
رضا: 1393/4/206:49:29،
40
7
من لیسانس شیمی کاربردیم دارم تو یه کارخونه ام دی اف سازی کارگری میکنم . یه جورایی بردگی هستش . قدیما به برده ها جای خواب و غذا میدادن الان با 650 هزار در ماه میشه جای خواب و غذا تهیه کرد ؟
جیگر: 1393/4/200:30:09،
50
16
همه بیکارا زدن تو کار دلالی ماشین !!!
ممد: 1393/4/210:15:46،
31
7
جیگر جون دلالی ماشین هم پول میخواد که ما نداریم !!!
جیگر: 1393/4/213:48:27،
22
10
آره ممد جون راست میگی .
ولی دو نفر از دوستام لیسانس هستن کار نبود براشون ،الان حواله ماشین میخرن میفروشن !
محمد: 1393/4/200:43:38،
32
22
خدا هر کی رو که پارتی دیگران میشه یا با پارتی استخدام میشه رو لعنت کنه.
احسان: 1393/4/202:04:28،
39
12
سیستم اموزشی بشدت ضعیف.سیستم اداری بشدت فاسد و کند.سیستم قضایی پر از ایراد و بی عدالتی.سیستم سیاسی...(نگم بهتره) سیستم اقتصادی ورشکسته و فاسد و وابسته و غیر مولد و انحصاری.سیستم درمانی ناکارامد.سیستم انتظامی مداخله گر و سیستم فرهنگی 1000 سال پیش...
مهین: 1393/4/207:26:59،
32
11
من فرزند دارم که دانشجوی دکتر تویک رشته خیلی سخت دکتری قبول شده خیلی هم با با استعداد رزومه عالی ولی چون پارتی نداریم باید بیکارباشدتوخدا یک فکری برای ما بکنید
N: 1393/4/210:06:06،
18
20
ما در مهین ! توجه داشته باشید که این آقا پسر با استعداد شما باید بعد از پایان دوران دانشجوئی به حستجو ی کار مبادرت کنه البته پیدا کردن کار در شرایط فعلی متد خاص خود شو داره که دقت در این متد ،پیداکردن کار رو تا ۹۰ درصد راحت میکنه و به شما پیشنهاد میشه که روی پارتی زیاد حساب بازنکنیدچراکه توانائیهای فردی رو از جلوی چشم دور میکنه و صاحب کار رو فراری میده !
مردم: 1393/4/210:19:16،
24
9
آقای N تو این مملکت یا باید پارتی داشته باشی یا اگه میخوای کار آزاد انجام بدی باید دلال خوبی باشی ، مطمئن باش تو کشور ما استعداد به درد نمی خوره متاسفانه !
N: 1393/4/210:59:42،
15
14
دوست دارم به بعضی از دوستان تفهیم کنم که اون «کارفرمائی »که با پارتی بازی برای خود کارمند ویا کارگر ی رو به کار میگیره یک کارفرما ی واقعی نیست چراکه بودونبود کار وزنگی اش زیر سوال میره وبعد ازمدتی خودش و کارکنانش باید به جماعت بیکاران بپیوندند.
کارفرمائی که بعداز پنج سال دوام میاره خوب میدونه نفعش در ـ انتخاب ـ یک کارمند ویا کارگر چیه !
یونس: 1393/4/316:05:38،
17
6
بی عرضه بوده یا حقوق ماهی 10 میلیون می خواد
بهرام: 1393/4/209:54:15،
31
8
آمار بیکاری شدیدا بالا رفته مسئولین هم فقط توفکر تورم هستن ، بخدا الان آمار بیکاری بالای 50% هستش ، تو بعضی از شهرها به 70% هم میرسه ، مسئولین هم خوب میدونن ولی همش آمار غلط میدن و هیچ کاری هم نمی کنن
مهدی: 1393/4/210:23:58،
22
10
رو در رو با اقای روحانی:خدایی شما رییس جمهوری؟؟؟تا الان چیکار کردی برا مردمت؟جز شیب ملایم که شیبش داره میره تو چشمامون.
N: 1393/4/210:33:18،
47
12
سارا ی عزیز ! مسئله مهم اینه که شرایط اجتماعی واقتصادی طوریه که مسؤولین نمی تونند اشتغال زدائی رو در سطح وسیع جامعه انجام بدن وعملا عاجزند بر این اساس روی مهارت ها انگشت میذارند که چیزی جزء« رقابت فشرده» بین کار جویان نیست و به همین دلیل کسانی میتونند به بازار کار راه بیابند که تیزتر ، کارا تر، دریک کلام "ماهر" ترند !
حسام: 1393/4/210:48:50،
19
10
من که دیگه امیدم رو واسه استخدام از دس دادم ، کاش به جای خرج کردن این همه هزینه واسه دانشگاه آزاد لعنتی میرفتیم بازار سرمایه میکردیم الان وضعمون خیلی بهتر از این بود.. حرومشون باشه.
شهرام-بهرام: 1393/4/210:49:42،
18
8
سلام من معلمم با این کتابا و با این فرهنگ غلطی که ما بین مردمون انداختیم(تنبلی و دلال بازی و دروغ گویی) هیچ وقت پیشرفت نخواهیم کرد
حسام: 1393/4/211:11:02،
13
11
معلم جان ، بدون دلال بازی و دروغ گویی که پول در نمیاد. فرهنگ هم که دمش گرم نمونش رو میتونی تو صفحه مسی ببینی فرهنگ فحش دادنمون چقدر پیشرفت کرده
S: 1393/4/213:30:36،
15
8
خوشبختانه در ایران معلمین شریف زیادی کار میکنند ک از امکانات مادی حد اقلی بر خوردارهستند وبه هیچ وجه حاضر نمیشن برای زندگی به دروغ وکلک وکلاه گذاشتن سر دیگران متسمک بشن !
S: 1393/4/213:00:09،
20
9
درمتن N " اشتغال زدائی " رو "اشتغال زائی" میخونیم
S: 1393/4/213:43:03،
14
9
خوشبختانه در ایران معلمین شریف زیادی کار میکنند ک از امکانات مادی حد اقلی بر خوردارهستند وبه هیچ وجه حاضر نمیشن برای زندگی به دروغ وکلک وکلاه گذاشتن سر دیگران متمسک بشن !
علی: 1393/4/214:09:52،
20
8
من تز فوق لیسانس و دکترای یکی از نخبگان پارتی دار کشور را انجام دادند. یارو اولش به من نمی گفت چکارست ولی معلوم بود که وضع مالیش خیلی خوبه.
بعد از مدتی فهمیدم که یارو مشاور وزیر نفت.
گفتم به خودم من با فوق لیسانس این همه استعداد باید این و اون ور دنباله کار باشم بعد این یارو که مدرکاشم من براش گرفتم باید مشاور وزیر باشه و جز نخبگان کشوری
لازم به ذکر که ایشان هنوز هم مشاور وزیر در دولت تدبیر هستند
sanaz: 1393/4/215:37:14،
16
14
ما کاری به آن نداریم که این آقا مشاور وزیره ! از شما سوال میکنیم که آیا اینکار شما درست بود که برای فردی تلاش کنی که مدرکی بدست بیاره که لیاقتشو نداره در حالیکه خودتونو با هوش و با استعداد هم قلمداد میکنید ! اگه اکثرمدرسین ومعلمین با استعداد کشور مثل شما عمل میکردند همه محصلین و دانش آموزان الان کودن واحمق بودند !
sanaz: 1393/4/223:53:31،
15
9
آدم هائی رو میشناسم که برای گذران زندگی از هوش واستعدادشون طوری استفاده میکنند که تن بهر کاری ندن که شرافت شونو زیر سؤال ببره ! درسته که معیارهای کلی جامعه معیارهای زشتی وکجی ست و پاکی وصفا جای کمی دراون داره ولی هنوزهم میشه استعدادها ئی رو پیداکرد که درجهت درست وسالم شکوفا میشه ! امید واری هم در اینه که این نیروی خیلی کم مانع سقوط جامعه به ابتذال کامل میشه !
بساز بفروش: 1393/4/219:34:09،
12
8
با با سوپر من ...بیا سر ساختمون پیش خودمون دستتو یجا بند میکنم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار