کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تخلف جدید در انحراف آورده متقاضیان مسکن مهر

کدخبر:۵۰۴۶جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۱۹:۵۵۳۲۷۸ بازدید

در حالی وزارت راه و شهرسازی همچنان در حال بررسی موضوع تخلفات پنهان مسکن مهر است که اختلاف دو نهاد درگیر در این طرح پرده از تخلف دیگری برداشت که در آن هم متقاضیان یکبار دیگر متضرر شده‌اند.

 پس از علنی شدن بروز تخلفات پنهان مسکن مهر در زمستان سال گذشته، این‌بار نوبت به تخلفی رسیده که در آن آورده متقاضیان به جای هزینه در ساخت واحد مسکونی، صرف اجرای خدمات روینایی و زیربنایی شده است.

شنبه هفته گذشته سایت شرکت عمران پردیس در خبری کوتاه از احتمال بروز اختلال در پروژه‌های مسکن مهر با اقدامات اخیر بانک مسکن خبر داد. در این خبر بدون اشاره به جرئیات اقدام بانک مسکن آمده بود: «با توجه به اقدامات اخیر خارج از رویه معمول دوسال گذشته بانک مسکن، در فرآیندهای مالی مسکن مهر، هم اکنون پیشرفت پروژه های مسکن مهر با کندی مواجه شده است که در صورت ادامه یافتن این رویه از جانب بانک مذکور احتمال توقف پروژه های مسکن مهر غیرقابل اجتناب می باشد.»

چند ساعت بعد مدیرعامل شرکت عمران پردیس دلیل توقف احتمالی پروژه‌های مسکن مهر را این‌گونه توضیح داد:‌ «سوم اردیبهشت سال جاری بانک مسکن در نامه‌ای به شماره 1038 با امضای مدیر شعب شمال شرق این بانک به شرکت عمران پردیس اعلام کرد که دیگر از محل آورده متقاضیان برای آماده‌سازی (امکانات زیربنایی) پروژه‌های مسکن مهر پرداخت نمی‌شود.»

ولی‌پور با بیان این‌که در دو سال اخیر بانک مسکن همواره برای آماده سازی واحدهای مسکن مهر از محل آورده متقاضیان پرداختی داشته است، افزود:‌ این در حالی است که از اردیبهشت ماه این بانک دیگر این کار را انجام نمی‌دهد.

وی خاطرنشان کرد:‌این در حالی است که نه بخشنامه قبلی در این زمینه لغو شده و نه این‌که وزیر راه و شهرسازی دستوری در این رابطه داده است.

سرپرست شرکت عمران پردیس با بیان این‌که ناظران نیز اعلام کرده‌اند دیگر هیچ دستور کاری را امضا نمی‌کنند، تاکید کرد: بر اساس قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن هزینه آماده سازی مسکن مهر باید از محل آورده متقاضیان تامین شود، اما بانک مسکن با نامه سوم اردیبهشت از این کار جلوگیری کرده است.

این در حالی بود که مدیر امور اعتباری بانک مسکن صرف آورده متقاضیان برای خدمات روبنایی مسکن مهر تخلف دانست و گفت: آورده متقاضیان طرح مهر فقط برای ساخت واحد مسکونی است و بر اساس قانون نمی‌توانیم آنرا برای ساخت خدمات روبنایی هزینه کنیم.

ذبیح‌الله نعمتی اظهار کرد: آورده متقاضیان طرح مهر جهت تکمیل واحدهای مسکن مهر است، متقاضی آورده‌ای را واریز کرده‌ که باید با وام بانک مسکن برای تکمیل واحدها صرف شود. آورده متقاضیان صرف پروژه خاص خودشان می‌شود، بانک مسکن معتقد است که اگر چنین نباشد پروژه تمام نشده و متوقف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت عمران پردیس به بانک مسکن می‌گوید برای ساخت خیابان، مدرسه، مسجد (خدمات روبنایی) از محل آورده متقاضی پول بدهد، اما این خلاف قاعده و قانون است.

وی با تاکید بر این‌که  آورده متقاضی باید صرف ساخت واحد مسکن مهر شود، افزود:‌ ساخت خیابان به عهده وزارت راه و شهرسازی است و قانون گفته این هزینه‌ها باید از محل فروش املاک و... این وزارتخانه تامین شود. بنابراین آورده متقاضی مختص ادامه عملیات پروژه خاص متقاضی است.

مدیر امور اعتباری و سرمایه‌گذاری بانک مسکن تاکید کرد: «اگر ما این کار را انجام دهیم، متقاضیان از ما توضیح می‌خواهند چه جوابی باید به آنها بدهیم. اگر فردا متقاضی شاکی شود چه جوابی باید به آنها بدهیم.»

حل مشکل با یک تلفن

مدیرعامل شرکت عمران پردیس دو روز پس از این‌که احتمال توقف پروژه‌های مسکن مهر را داد، از حل مشکل به‌وجود آمده با بانک مسکن به‌دنبال گفت‌وگوی تلفنی با مدیرعامل بانک مسکن خبر داد.

حسن ولی‌پور با بیان این‌که در تماسی که با مدیرعامل بانک مسکن داشتم، قرار شده تا هزینه مربوط به ناظر پروژه‌ها پرداخت شود، اظهار کرد: «مشکل اصلی ما در اموری بود که در دو سال گذشته انجام می‌شد و هیچ بخشنامه خلاف یا هیچ دستوری ــ برای آن ــ نیامده بود، اینها ــ آن را ــ متوقف کرده بودند. الآن می‌گویم بار جدید برای ساخت خدمات روبنایی جدید مانند مدرسه، مسجد، کلانتری و درمانگاه به متقاضیان تحمیل نخواهیم کرد».

دیماه سال گذشته خبرگزاری تسنیم با انتشار گزارشی به بخشی از جزئیات «تخلفات پنهان» پروژه‌های مسکن مهر پرداخت. در آن گزارش آوردیم که به واسطه تشدید اختلاف بین سازندگان و تعاونی‌ها گوشه‌ای از تخلفات روی داده در پروژه‌های مسکن مهر نمایان شد که بر اساس آن پرداخت‌های بدون مجوزی (بعضا با مجوز، اما غیرقانونی) به سازندگان پرداخت شده بود، البته بدون آن‌که کار چندانی توسط آنها صورت گرفته باشد.

پس از انتشار این گزارش وزیر راه و شهرسازی از بررسی تخلفات پنهان مسکن مهر خبر داد و چندی بعد قائم مقام وزیر راه و شهرسازی از آغاز تحقیق و تفحص از تخلفات پنهان خبر داد.

احمد اصغری مهرآبادی دراین باره به تسنیم گفته بود: علاوه بر بنده به‌عنوان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر، نریمان مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران و همچنین مدیرکل حراست وزارت راه و شهرسازی نیز پیگیر تخلفات مسکن مهر هستند.

وی با بیان این‌که فردی را مامور پیگیری تخلفات پنهان مسکن مهر تعیین کرده‌ایم که این مناطق مورد نظر را به خوبی می‌شناسد، تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوع و دستور وزیر راه و شهرسازی بر پیگیری این تخلفات، پس از بررسی‌های لازم به‌زودی درباره نتایج به دست آمده به وزیر راه و شهرسازی گزارشی ارائه خواهم کرد.

به گزارش تسنیم، علی نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی حدود یک سال پیش از آن‌که جای خود را به عباس آخوندی بدهد دستور داد از محل آورده متقاضیان مسکن مهر برای آماده‌سازی واحدها پرداخت شود. با وجود مخالفت مدیران بانک مسکن با این دستور، اما استدلال آنها در خصوص غیرقانونی این اقدام با فشار نیکزاد و مدیرعامل سابق بانک مسکن ره به جایی نبرد.

به این ترتیب از محل آورده متقاضیان مسکن مهر -که بر اساس قانون فقط باید برای ساخت واحد هزینه شود- صرف ساخت خدمات زیربنایی و روبنایی پروژه‌های مسکن مهر شد. برداشت از حساب متقاضیان مسکن مهر و صرف آن برای آماده‌سازی پروژه‌ها تا اوایل اردیبهشت امسال ادامه داشت، اما سرانجام بانک مسکن طی نامه‌ای به شماره 1038 اعلام کرد که دیگر از محل آورده متقاضیان برای آماده‌سازی (پروژه‌های مسکن مهر پرداخت نخواهد شد.

گرچه به نظر می‌رسد دیگر از حساب متقاضیان مسکن مهر آورده‌ای صرف پروژه‌های غیر از ساخت واحد نمی‌شود، اما در این بین ابهاماتی وجود دارد که لازم است مسئولان ذی‌ربط به آن پاسخ دهند.

اول این‌که تکلیف متقاضیانی که تا یکماه پیش از آورده آنها برای آماده‌سازی پروژه‌های مسکن مهر برداشت شده، ‌چیست؟ آیا این مبالغ به حساب آنها باز گردانده می‌شود. دوم این‌که چرا وزارت راه و شهرسازی در 9 ماه گذشته هیچ اقدامی برای توقف برداشت‌های غیرقانونی از حساب متقاضیان نکرده است.

در «تخلفات پنهان» مسکن مهر که هنوز تکلیف آن روشن نشده، متقاضیان مسکن مهر قربانی شدند و در تخلف برداشت از آورده ثبت‌نام کنندگان طرح مهر نیز باز هم متقاضیان متضرر شدند. شاید نیاز باشد دستگاه‌های نظارتی به موضوع برداشت از حساب متقاضیان مسکن مهر و هزینه آن در جایی غیر از ساخت واحد مسکونی ورود پیدا کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ایرانی: 1393/3/919:32:39،
30
17
زنده باد متقاضی متضرر!!!
مت: 1393/3/920:44:13،
41
26
کدام ضرر فامیل من تو یه جای خوش اب و هوا مثل پردیس 80 متر اپارتمان تو یه چهار واحدی خرید 25 میلیون الان 200 نمیده
ایرانی با عشق: 1393/3/1001:29:06،
16
16
خب سود فامیلتون چه ربطی به خبر داشت!
پولی که بدون پیشرفت کاری ار حساب متقاضی برداشت میشه، حداقل ضررش کسر شدن سود بانکیشه!
مسکن: 1393/3/922:11:38،
72
59
مسکن مهر بهترین درآمد برای مدیر عامل ها بود یعنی همگی میلیاردلر شدند با سوء استفاده از موقعیت همگی هم از پول مردم وهم از امتیاز دولت استفاده نمودند که واقعا خیانت کردند
احسان: 1393/3/922:53:01،
24
14
تو کجای دنیا دولت بطور همزمان توی شهرهای مختلف چنین طرحایی که اصلا بازده مالی نداره رو کارفرمایی میکنه؟با مدتی دیگه خبر از فسادهای جدیدی اینبار توی وزارت مسکن و شهرسازی به گوشمون میرسه
متقاضی پردیس: 1393/3/923:26:54،
23
14
باید بلافاصله پولها را به حساب متقاضیان برگردانند وگرنه با اعلام گردهمایی همه متقاضیان مسکن مهر پردیس در جلوی وزارت راه و مسکن تحصن میکنیم وتا ضرر و زیان تاخیر ساخت پروزهها را محاسبه نکنند به اعتراض وتحصن ادامه میدهیم
Z: 1393/3/1010:51:48،
20
15
مطمئنی جرات تحصن و اعتراض داری؟
بابا بنزین 1000 تومانی صدای کسی را در نیاورد.
تو هم برو کمتر لاف بزن.
ss: 1393/3/1002:08:39،
16
17
یه جایی مسکن مهر رو ساختن فکر نکنم 50 سال دیگه بشه شهر درست حسابی
نريماني: 1393/3/1009:01:53،
18
16
دوستاني كه نسبت به ثبت نام مسكن مهر پرديس اقدام نموده اند و تا كنون واحد هاي خود را تحويل نگرفته اند با مراجعه به دادسراي بومهن و طرح شكايت نسبت به تحويل واحد و اخذ خسارت تاخير در تحويل اقدام كنند . تا حالا شكايتهاي زيادي صورت گرفته كه اگر تعداد اين شكايت ها بيشتر بشه ، نتيجه خواهد داد
سعید: 1393/3/1011:46:52،
13
13
سلام من متقاضی مسکن مهر امیرکبیر اراک هستم قرار شده بجز وام مسکن 40 میلیون بدیم تاحالا هم 32 میلیون دادیمسیولین اونجا میگن مخارج خیابان بندی اب و برق گاز ومسجد ومدرسه وکلا شهرسازی اون بیابان هم خودتون بدین چون 30 کیلومتری اراکه وامکانات نداره وسط بیابان

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار