کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پيروزي پوروشنكو سقوط طلای جهانی را بهمراه داشت

کدخبر:۵۰۰۸چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۷:۰۴۳۹۲۸ بازدید

در حالی که طلا روز دوشنبه، هفته کاری جدید را در انتظار اخبار تازه با نوسان‌های محدود پیرامون مرز 1292 دلار آغاز کرد، سه‌شنبه بازار روندی کاهشی به خود گرفت که تا لحظه تنظیم این خبر، باعث افت 25 دلاری قیمت فلز زرد شد.

طلا هفته جدید را از قیمت 1292 دلار برای هر اونس آغاز کرد. دوشنبه روز تکان‌های شدید نبود تا بازار در نهایت روی قیمت کمی پایین‌تر از 1292 دلار بسته شود. سه‌شنبه اما تا لحظه تنظیم این خبر (ساعت 20:30 ديروز)، طلا با 25 دلار کاهش به 1267 دلار رسید. به اين ترتيب خوش‌بيني به نتايج انتخابات اوكراين كه يك اوليگارش غربگرا در آن پيروز شده، طلا را به پايين‌ترين قيمت در سه هفته گذشته رساند. 

 توازن مکانیزم‌های مثبت و منفی

قیمت‌های طلا همچنان در «حبس بازه‌ای» هستند، به این معنا که در محدوده‌ای خاص نوسان دارند و تلاش بازار برای تجاوز از مرزهای بالا و پایین این بازه ناموفق مانده است. با وجود کاهش قیمت‌ها در روز سه‌شنبه، یکی از تحلیلگران بازار طلا به سایت کیتکو گفته که فلز زرد در آینده نزدیک در حبس بازه‌ای خواهد ماند؛ چراکه عوامل بالقوه بازار به متوازن کردن یکدیگر ادامه می‌دهند. اشاره این مصاحبه‌کننده به خنثی شدن اثرات اخبار بد ژئوپلیتیک با داده‌های خوب اقتصادی است. کالین چیزینسکی، تحلیلگر ارشد بازار در موسسه «سی‌ام‌سی مارکت» در مصاحبه‌ای با کیتکو می‌گوید که بازار طلا به نظر در حال تشکیل پایه‌های جدیدی برای خود است و هیچ نشانه‌ای از این نیست که این فرآیند چقدر طول خواهد کشید. این کارشناس حجم طلای موجود و اخبار فعلی را دلیل این می‌داند که «قفل‌های طلایی» باز نشده مانده‌اند و احتمالا می‌مانند. به باور او قیمت‌های طلا با توجه به شرایط موجود نه خیلی بالا و نه خیلی پایین است. او می‌گوید: «اغلب وقتی بازارها مثل شرایط روز دوشنبه پایدار هستند، با کاهش حجم معاملات روبه‌رو می‌شوید؛ چراکه فعالان بازار خسته می‌شوند یا تمایلشان را برای کار در بازار از دست می‌دهند. اما درمورد طلا لزوما این اتفاق نمی‌افتد. حجم معاملات ممکن است کاهش یابد؛ اما قیمت‌ها ممکن است بالا بمانند. این شرایط همه را مجبور به ترک بازار نمی‌کند. میزان فعالیت فعلی خوب و پایدار است.» الگوی کنونی قیمت طلا نشانه دیگری از این است که بازار در بازه‌ای خاص حبس شده است. «اینکه جهت‌گیری قیمت‌ها مشخص نیست نشان می‌دهد که اخبار مختلف همدیگر را متوازن می‌کنند و مردم منتظر هستند ببینند قیمت‌ها به کدام سو حرکت می‌کنند.» این کارشناس بازار طلا می‌افزاید پیش‌بینی اینکه چه موضوعی باعث می‌شود طلا تکان بخورد دشوار است.

 نقش رخدادهای اقتصادی

چیزینسکی می‌گوید نشست 5 ماه ژوئن بانک مرکزی اروپا می‌تواند عامل مهمی برای تغییر قیمت‌ها باشد؛ اما حتی آن موقع هم ممکن است عواملی وجود داشته باشد که این مساله را خنثی کند. چیزینسکی در مصاحبه با کیتکو درباره مساله تورم می‌گوید: «اگر بانک مرکزی اروپا سیاست پولی خود را به خاطر تورم زا بودنش تسهیل کند، طلا ممکن است با افزایش قیمت مواجه شود؛ با این حال تسهیل سیاست‌ها ممکن است به یورو آسیب بزند که شاخص برابری دلار را بالا می‌برد و این هم می‌تواند به کاهش قیمت‌های طلا منجر شود.» یک عامل دیگر که می‌تواند در آینده نزدیک تاثیری دوگانه روی طلا داشته باشد، بهبود اقتصاد جهان است. چیزینسکی می‌گوید: «بهبود اقتصاد باعث افت قیمت طلا می‌شود؛ چراکه اهمیت فلز زرد را به‌عنوان دارایی سرمایه‌ای کاهش می‌دهد؛ با این حال، بهبود اقتصاد فشار بیشتری بر قیمت‌های کالا وارد می‌کند که تورم زا است و می‌تواند حامی افزایش قیمت طلا شود.»

 اثرگذاری عوامل ژئوپليتیک

تنش‌های ژئوپلیتیک جدید نیز می‌تواند در آینده نزدیک قیمت طلا را تحت‌تاثیر قرار دهد. با این وجود، چیزینسکی می‌افزاید که به طور سنتی، این عوامل تاثیر محدودی بر قیمت‌ها دارند. او متذکر می‌شود که تداوم تنش‌ها در اوکراین چندی است که تاثیر خیلی بزرگی بر قیمت طلا نداشته است. چیزینسکی می‌گوید مانند دیگر بحران‌های بالقوه ژئوپلیتیک، پیش‌بینی آینده نزدیک دشوار است. یک بحران بالقوه می‌توانست نتایج انتخابات پارلمان اروپا باشد، اما به نظر می‌رسد که این امر در بازار طلا به‌عنوان مساله خاصی در نظر گرفته نشده است. گرچه احزاب مخالف با اتحادیه اروپا موفقیت‌های مهمی در این انتخابات که همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین برگزار شد، کسب کرده‌اند، اما احزاب میانه‌رو هوادار اروپا همچنان در اکثریت هستند و کنترل پارلمان را در دست دارند. چیزینسکی می‌گوید که انتظار دارد قیمت‌های طلا به معامله شدن بین سطح حمایتی 1265 دلار و سطح مقاومتی 1325 دلار برای هر اونس ادامه دهند؛ اما حتی قیمت‌های درازمدت هم ممکن است در بازه‌ای خاص حبس شوند. او اشاره می‌کند که قیمت‌ها در بازه زمانی طولانی ممکن است در بازه قیمتی‌ای با سطح حمایتی 1175 دلار و سطح مقاومتی 1425 دلار برای هر اونس محبوس شود. او می‌گوید: «هیچ چیزی در افق دید ما نیست که ثابت کند قیمت طلا بالا خواهد رفت، اما هیچ عاملی هم وجود ندارد که ما را قانع کند قیمت‌ها پایین خواهند آمد.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

میزان: 1393/3/708:38:26،
37
45
طلا همیشه طلاست دوباره صعود می کنه
پاسخ: 1393/3/711:53:14،
31
21
برو بابا دلت خوشه!
از پارسال طلا اونقدر که کاهش داشته افزایش نداشته.در عوض قیمت بقه کلاها یا افزایش داشته یا همونجوری مونده(کاهش نداشته)مثل : مواد غذایی و خودرو و لوازم خانگی و ...
کاش طلا قیمتش بالا بره تا مردم خودشون به داد همدیگه برسن ...
مجتبی-شیراز: 1393/3/708:41:41،
40
38
البته تو ایران فرق میکنه بازم گرون تر میشه
احسان...: 1393/3/709:22:35،
43
21
کاش طلا د ایران مثل انس جهانی بالا پایین میشد.نمیدونم قضیه چیه وقتی انس جهانی میاد پایین دلار ما میره بالا.اگرم انس خیلی بره بالا تا یک حد کمی دلار میاد پایین.خیلی سیستمدارانه طلا در ایران کنترل میشه.در حالیکه در کل جهان اینطوری نیس!!!!!!!
امیر: 1393/3/709:41:30،
34
22
گل گفتی داداش.هروقت اونس بشدت میریزه،توایران یکم میادپایین،امان ازروزی که بره بالا
شوالیه تاریکی: 1393/3/710:24:07،
39
19
خدا لعنتشون کنه
Z: 1393/3/711:47:21،
24
17
اون وقت کیو؟
کارشناس: 1393/3/715:31:33،
23
19
این هفته سکه حول حوش960هزار ثابت میمونه ولی از یه هفته دیگه شروع میکنه ارزون شدن و بشدت ارزون خاهد شد.
ازیکی دو هفته بعدهر قطعه سکه حدود50تا70هزار تومان ارزون خاهد شدوبین880تا910هزار تومان در نوسان خاهد بود
طلا هم به نسبت ارزان خواهدشد
جغتای: 1393/3/720:43:10،
22
21
بیشتر تو ایران تابع دلاره.امیدوارم دلار برسه به 3000 تومن و بعد 2800! البته همه چی بستگی داره به مذاکرات اتمی.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار