کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرایی گسترش فساد اقتصادی

کدخبر:۴۹۷۵دوشنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۸:۰۱۲۳۷۲ بازدید

اما فساد اقتصادی بعد از انقلاب در کشور ریشه‌های دیگری هم دارد و باید بخشی از آن را در عملکرد دولت‌ها و مسئولین جست‌وجو کرد.همان طور که ...

پرونده‌های مربوط به شهرام جزایری، فساد کرسنت، اختلاس‌های پی‌در‌پی،خرید وفروش سوالات کنکور، سلطان شکر، زمین خواری کلان، فساد ۳ هزار میلیاردی و در نهایت بابک زنجانی همه و همه ریشه در بی‌توجهی به فرمان مقام معظم رهبری در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادی دارد.

ایران چه در قبل از انقلاب و چه در بعد از انقلاب همواره شاهد پدیده شوم فساد و رانت در اقتصاد بوده. متاسفانه در طول سه دهه گذشته هر‌گاه اقدامی در مبارزه با مفاسد اقتصادی آغاز شده، پس از مدتی با مشکلاتی مواجه و به حال خود رها شده است. طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی که قبلاً با عناوینی چون مبارزه با ثروت‌های باد آورده مطرح شده و ناتمام مانده بود، متعاقب فرمان مهم هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری به سران سه قوه، مجدداً در دستور کار مسئولان قرار گرفت ولی فراز و فرود در این موضوع بسیار زیاد بوده است. دهم اردیبهشت سال ۱۳۸۰ سرفصلی تاریخی در روند مبارزه با مفاسد اقتصادی در کشور است و در این روز رهبر‌معظم‌انقلاب اسلامی فرمان هشت ماده‌ای خود را که بعد‌ها به منشور مبارزه با مفاسد اقتصادی معروف شد، صادر کردند.

ضعف مقررات

اما فساد اقتصادی بعد از انقلاب در کشور ریشه‌های دیگری هم دارد و باید بخشی از آن را در عملکرد دولت‌ها و مسئولین جست‌وجو کرد.همان طور که الیاس نادران نماینده مردم تهران گفته بعد از جنگ به‎دلیل توسعه فعالیت‎‎‎‎های اقتصادی یا توسعه نفوذ رانت‎‎‎‎های نفتی در اقتصاد ملی، زمینه‎‎‎‎های فساد در اقتصاد ملی ممکن شد. در آن ایام مدیران اعتقاد داشتند باید محیط باز باشد و نسبت به فساد، حساسیت زیادی از خود نشان نمی‎دادند. علاوه‎ بر این مشکلات، ضعف مقررات نیز در شکل‎گیری این مفاسد تأثیرگذار بود و همه این عوامل در کنار یکدیگر فضایی را فراهم کرد تا افرادی که می‎خواستند در مدت کمی از راه‎‎‎های غیرقانونی، حجم بالایی از ثروت را جمع‎آوری کنند راه برایشان هموار شد.اگر پرونده همه افرادی که در قوه قضاییه رسیدگی شده یا آن‎هایی را که حتی با مفاسدشان برخورد نشده بررسی کنیم، در خواهیم یافت که همه این افراد از مجموعه‎ای از خلا‎‎‎های قانونی، تخلف‎‎های آشکاری نظیر ارتشا، جعل سند، ارائه آمار غلط به سیستم بانکی و رانت‎‎‎‎های خاص استفاده کرده‎اند و ریشه‎یابی همه این پرونده‎‎‎ها نشان می‎دهد که از شهرام جزایری تا این پرونده اخیر(بابک زنجانی)، همه‎ این افراد یک راه را رفته‎اند و ما به دفعات از همین نقطه ضربه خورده‎ایم. وقتی مقام معظم رهبری دستور تشکیل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را به سران قوا ابلاغ کردند، اساسی‎ترین دغدغه ایشان این بود که با فساد به‎صورت ریشه‎ای برخورد شود.البته ارتباط افراد با ساخت قدرت به تنهایی نمی‌تواند عامل این اتفاق در کشور باشد و ظهور این افراد در ساخت اقتصادی کشور علل گوناگونی دارد.

نبود تشکیلات مبارزه با فساد

تاجگردون، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است که اولین دلیل را در این رابطه می‌توانیم در نحوه تنظیم قوانین جست‌وجو کنیم. متاسفانه در مقاطعی در کشور شاهد بودیم که قوانین در کشور به صورتی تنظیم می‌شود که اصطلاحا به آن گرد نویسی در قوانین گفته می‌شود. این شیوه در هنگام تدوین لایحه بودجه به‌کار می‌رود. نقطه اوج این اتفاق را در دولت‌های نهم و دهم شاهد بودیم. اگر نگاهی به بودجه‌های ارائه شده در این دو دولت بیندازیم، متوجه می‌شویم که این بودجه‌ها به شدت تحت تاثیر همان اصلاح گردنویسی قرار دارند. نکته دوم در این زمینه این است که قوانین مورد توجه قرار نمی‌گیرند.هنگامی که مشاهده می‌کنیم که افراد خود را از قوانین بالاتر می‌بینند، باید منتظر باشیم تا رانت و فساد در فضای کشور بروز کند. مدیران هرگاه خود را بالاتر از قوانین ببینند، به راحتی قوانین را دور می‌زنند نکته دیگری که سبب بروز فساد در عرصه اقتصادی کشور می‌شود، انتخاب و انتصاب نیروهایی است که بدون هیچ رابطه و تنها از روی ضابطه در راس قرار می‌گیرند. معمولا باید افرادی که در پست‌های مختلف قرار می‌گیرند، سلسله مراتب را طی کرده باشند.اما در مواقعی مشاهده می‌شود که پست‌های کلیدی بدون توجه به سلسله مراتب‌ها و گذشتن از فیلترهای مختلف تنها به دلیل ارتباط‌هایی که با ساخت قدرت دارند در پست‌های کلیدی و مهم قرار می‌گیرند. به طور مثال ابتدا باید به یک مدیر اجازه داد تا اجازه امضای یک میلیون تومانی داشته باشد. بعد ۱۰ میلیون تومانی و بعد به وی اختیار امضای ۱۰۰ میلیونی بدهیم.این عدم نظارت کافی در کشور سبب می‌شود که این افراد با جرات و جسارت بیشتری به کار و فعالیت‌های مفسدانه خود بپردازند.

ملزومات مبارزه با فساد اقتصادي 

یکی دیگر از ملزومات مبارزه با فساد اقتصادی برخورداری از تشکیلات خاص مبارزه در این زمینه است که وجود قضات متخصص در امر مبارزه با فساد اقتصادی، وجود بدنه کارشناسی قوی و متخصص در زمینه‌های مختلف اقتصادی و تعامل مستمر قضات با بدنه کارشناسی از ابتدای بررسی و رسیدگی یک پرونده تا صدور حکم، از زیرشاخه‌های این تشکیلات خاص می‌باشد.به هر صورت مبارزه با فساد اقتصادی و پیشگیری از آن، قطعاً ملزومات خاصی را می‌طلبد که عزم راسخ مسئولان کشور اولین شرط آن است.در حال حاضر این سوال آحاد مردم است که امر مبارزه با مفاسد اقتصادی در کجا و در چه مرحله‌ای قرار دارد و این مورد سوال جدی افکار عمومی است؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عاقل باشید لطفا: 1393/3/507:21:20،
123
34
پس امریکا و سویس و ژاپن که فرمان 8 ماده ای و 10 ماده ای ندارن و اصلا کلا کسی نیست که هی براشون فرمان صادر کنه و نصیحت و پند و اندرز بده و همه چیز رو به مسئولینشون گوشزد کنه و مدام از دشمن براشون بگه، چه جوریه که اونا فساد اقتصادی بسیار کمی دارند؟
علی جون: 1393/3/507:57:14،
81
37
ای ول داری
حرف دل مردم رو می زنی
علی جون : 1393/3/507:56:19،
74
26
آخه خودشون با خودشون مبارزه کنن؟!
کدوم مسئولی دستش تو کار نیست؟!
مه آفرید رو اعدام می کنن ولی زنجانی برا خودش خوشه! معلومه چه خبره...
اقتصاددان: 1393/3/508:11:48،
50
41
بخدا قسم که ریشه فساد در مردم نیست پس کجاست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در
مهدی: 1393/3/508:21:43،
72
25
تنها راه جلوگیر از فساد شروع مبارزه و برخورد شدید با آقازاده ها و مسئولین فاسد هست و گرنه اصلاح غیر ممکن هست.

لذا قوه قضاییه باید برخورد شدید در حد اعدام نماید تا دیگر افراد جامعه درس عبرت بگیرند.
آقازاده!!!: 1393/3/508:45:03،
71
39
مگه میشه با آقازاده ها برخورد کرد!!!حرف میزنیا
اسماعيل زارعي: 1393/3/508:24:09،
62
39
نکته دیگری که سبب بروز فساد در عرصه اقتصادی کشور می‌شود، انتخاب و انتصاب نیروهایی است که بدون هیچ رابطه و تنها از روی ضابطه در راس قرار می‌گیرند.


فكر مي كنم درپاراگراف سوم درمتن فوق جاي رابطه باضابطه عوض شده است
اقتصاددان: 1393/3/508:34:12،
72
39
کشورهای پیشرفته که اوضاع اقتصادی خوبی دارند در نتیجه راستگویی و تلاش است حال آنکه جامعه ما با دروغگویی در حال رشد است و روز بروز بدتر از دیروز
مهرداد: 1393/3/508:45:42،
56
40
وقتی کسی که ادعا مبارزه با فساد رو داره خودش مفسد هستش چه توقعی داری که فساد از بین بره همون مثل قدیمیها مصداق داره که میگه هر چه بگندد نمکش میزنند وای بروزی که بگندد نمک
مهردادج: 1393/3/511:00:09،
49
19
چاقوهيچوقت دسته خودشو نميبره
جواب: 1393/3/511:21:33،
52
30
چرایی گسترش فساد :
1 - پول چیزه خوبیه
2- گسترش به علت عدم وجود رسانه و مطبوعات آزاد که یقه طرف رو بچسبه....
3 - گسترش به علت اینکه متاسفانه هر 3 قوه دخیل هستند مخصوصا قوه قضاییه که آقای اژه ایی فرمودند ....
4 - بی آگاه فرض کردن ملت ...
\پاسخ: 1393/3/513:48:07،
51
28
آقای جهرمی آقای رحیمی .وو...چرا آزادند؟؟
مخصوصا تو اختلاس بیمه
یکی: 1393/3/1118:18:49،
44
31
بی اگاه بودن مردم یا بی عرضه بودن مردم؟شعاری بودن مردم؟
حقوق بگير: 1393/3/516:52:44،
57
26
يكي از راههاي جلوگيري از فساد سازمان يافته اين است كه اگر ركن چهارم كه مطبوعات هستند را بصورت واقعي آزاد بگذارند دست خيلي ها رو ميشه ولي افسوس كه خود قوه قضائيه با قوانين اش مانع اصلي آزادي واقعي مطبوعات و رسانه ها است و بنابراين مي توان نتيجه گرفت كه كداميك از قواي سه گانه در مورد فسادهاي كلان مقصرترند و نفع بيشتري از فساد يقه سفيدها مي برند. درصورتي كه بايد قوانيني را از كشورهاي سالم كپي برداري كنند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما