کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیشنهاد افزایش سود سپرده‌ بانک‌های خصوصی

کدخبر:۴۸۹۱چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۵:۲۹۵۷۶۰ بازدید

با اینکه یک ماه پیش، بانک‌ها نرخ جدید سود سپرده‌گذاری را تغییر دادند اما اکنون مدیرعامل بانک مهر اقتصاد اعلام کرد که اصلاحیه بخشنامه نرخ سود سپرده‌های بانکی در دستور کار بانک‌مرکزی قرار دارد؛ اصلاحیه‌ای که گویا ...

اصلاحیه نرخ سود سپرده‌ها در دستور کار بانک‌مرکزی

با اینکه یک ماه پیش، بانک‌ها نرخ جدید سود سپرده‌گذاری را تغییر دادند اما اکنون مدیرعامل بانک مهر اقتصاد اعلام کرد که اصلاحیه بخشنامه نرخ سود سپرده‌های بانکی در دستور کار بانک‌مرکزی قرار دارد؛ اصلاحیه‌ای که گویا در‌ آن پیشنهادی به بانک‌مرکزی ارایه شده مبنی بر اینکه نرخ سود سپرده‌ بانک‌های خصوصی کمی بیشتر از بانک‌های دولتی باشد. آنطور که محمدتقی نتاج به «مهر» گفته است، بانک‌مرکزی هم موافقت اولیه خود را با این موضوع اعلام کرده است.  15 اردیبهشت‌ماه بود که بانک‌ها در جلسه‌ای به سرپرستی بانک‌مرکزی ملزم به کاهش نرخ سود سپرده‌های خود شدند و نرخ سود سپرده‌ها که تا 25 و 26‌درصد هم رسیده بود، ‌به 21‌درصد کاهش یافت. اما هنوز این موضوع در شورای پول و اعتبار تصویب نهایی نشده است و در انتظار تصمیم و رای نهایی این شوراست. به گفته مدیرعامل بانک مهر اقتصاد چون ریسک سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی کمتر از بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری است و به همین دلیل منابع به سمت بانک‌های دولتی می‌رود، بانک‌های خصوصی خواستار این شده‌اند که پاداش ریسک در موسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی در نظر گرفته شود و بین نرخ سود سپرده‌های بانک‌های دولتی و غیردولتی و موسسات اعتباری تفاوتی قایل شوند.  اگرچه شاید این استدلال به دلایلی موجه و منطقی باشد، اما تجربه پیشین در حوزه بانکداری در دولت احمدی‌نژاد نشان داد که افزایش نرخ سود سپرده‌ بانک‌های خصوصی سبب خروج سپرده‌های خرد شد و در نهایت بانک‌های دولتی با بحران منابع مواجه شدند و نرخ سود سپرده‌گذاری‌ها یکسان شد.  البته به‌نظر می‌رسد کاهش نرخ سود سپرده بانک‌ها در این مدت باعث خروج سرمایه‌ها از بانک نشده است. چون نتاج گفته بازنگری نرخ سود سپرده، سبب خروج منابع از بانک‌ها نشده اما در مقابل نرخ‌های منابع بانکی افزایشی هم نداشته است. این به آن معناست که نه سپرده‌ای از بانک خارج شده و نه سپرده‌ای به بانک‌ها وارد شده است.


قیمت تمام شده پول؛ 21 تا 26‌درصد؟

یکی دیگر از مواردی که نتاج به آن اشاره کرد قیمت تمام‌شده پول در سیستم بانکی ایران است. وی درباره قیمت تمام‌شده پول در شبکه بانکی کشور گفت: قیمت تمام‌شده پول متغیر بسیار مهمی است که میزان آن در بانک‌های دولتی، غیردولتی و موسسات اعتباری از 21 تا 26‌درصد متفاوت است. مدیرعامل بانک مهر اقتصاد نرخ سود تسهیلات را تابعی از قیمت تمام‌شده پول اعلام و اظهار کرد: اگرچه نرخ سود سپرده‌ها کاهش یافته است، اما نمی‌توان به سرعت نرخ سود تسهیلات را نیز کاهش داد، در واقع یک دوره زمانی شش ماهه برای کاهش نرخ سود تسهیلات لازم است. این اظهارات نتاج به آن معناست که هزینه تمام‌شده پول در سیستم بانکی بین 21 تا 26‌درصد است و برای اینکه بانک‌ها سودده باشند نرخ سودسپرده‌ها هم باید بین بیش از 21 تا 26‌درصد باشد تا این بانک‌ها بتوانند بدون زیان به فعالیت خود ادامه دهند. این اظهارات در حالی است که کارشناسان اقتصادی درخصوص قیمت تمام شده پول نظر دیگری دارند و معتقدند قیمت تمام‌شده پول کمتر از این است و قدری در بیان این عدد مبالغه شده است.

برای چند درصد سود بیشتر
 محمد صدر هاشمی . کارشناس بانکی

همیشه این دیدگاه وجود دارد که بانک‌های دولتی نسبت به بانک‌های خصوصی از امتیازات ویژه‌‌ای برخوردارند. دلیل آن هم این است که این بانک‌ها از امکان سپرده‌های دولتی برخوردارند اما بانک‌های خصوصی از چنین امتیازی برخوردار نیستند و به همین دلیل همیشه احساس غبنی در بانک‌های خصوصی وجود دارد که از منابع دولتی نزد بانک‌های دولتی محرومند. برای همین است که بانک‌های خصوصی همواره خواستار این بوده و هستند که بین نرخ سود سپرده‌ها تمایزی ایجاد شود. خواسته‌ای که در مواردی شاید بحق هم باشد. اما یک نگرانی وجود دارد و آن این است که مبادا با افزایش نرخ سود بانک‌های خصوصی همه منابع و سپرده‌های بانک‌های دولتی از این بخش خارج شود و وارد بانک‌های دولتی شود. در این صورت ممکن است بانک‌ها با بحران منابع مواجه شوند. اما چند پاسخ می‌توان به این نگرانی داد؛ اول اینکه چون بانک‌های دولتی از سپرده‌های دولتی برخوردارند، این امتیاز می‌تواند این اختلاف را جبران کند. از طرفی شاید اختلاف چند درصدی سود، سرمایه‌گذاران و سپرده‌گذاران خرد را تشویق کند که منابع مالی خود را جابه‌جا کنند. اما این موضوع تاثیر چندانی بر مشتریان بزرگ بانکی ندارد. چون بسیاری از سرمایه‌‌گذاران یا شرکت‌های بزرگ مدت‌هاست که با بانکی کار می‌کنند و از خدماتی جز سود بانکی بهره می‌برند. این دلیل نمی‌شود که به‌خاطر چنددرصد سود بیشتر، خدمات دریافتی خود را به بانک جدیدی منتقل کنند. به همین دلیل نباید چندان این نگرانی را داشت. البته ممکن است این گرانی برای مشتریان خرد وجود داشته باشد اما مشتری‌های کلان و سپرده‌های جاری چندان تحت‌تاثیر این سیاست قرار نخواهند گرفت.

قیمت تمام‌شده پول در بانک‌ها
 احمد حاتمی‌یزد .  کارشناس بانکی


«قیمت تمام‌شده پول در بانک‌های دولتی، غیردولتی و موسسات اعتباری از 21 تا 26درصد متفاوت است.» این به آن معناست که هزینه پول در ساختار بانکی بین 21 تا 26درصد است. این در حالی است که با برخی از توضیحات می‌توان گفت که یا آمار ارایه‌شده اغراق‌آمیز است یا همه واقعیت در این مورد عنوان نشده است. به همین دلیل می‌توان توضیحاتی را در این مورد ارایه داد. اول اینکه بخش عمده‌ای از منابع بانک‌ها، منابع جاری است که برای بانک هزینه‌ای ندارد و می‌ماند منابع غیرجاری بانکی. با احتساب سپرده‌های جاری بانکی باید گفت که متوسط هزینه‌های بانکی بسیار کمتر از 21 تا 26درصد است و به همین دلیل این آمار جای بحث دارد. نکته دوم این است که وقتی گفته می‌شود هزینه بین 21 تا 26درصد است یعنی هزینه نگهداری و امور شعب بانکی حدود پنج‌درصد برآورد شده است اما این عدد بسیار اغراق‌آمیز است. این در حالی است که ماکزیمم هزینه اداره امور بانک‌ها حدود 5/2درصد منابع است.  از طرفی در بهترین حالت، سود خالص بانک‌ها با کسر همه هزینه‌ها نسبت به منابعشان باید بین یک تا دودرصد باشد. از طرفی تسهیلات بانک‌ها 10 برابر سرمایه ثبت‌شده بانک است. به همین دلیل اگر بانکی روی تسهیلات خود دودرصد سود ببرد روی سرمایه 20درصد سود کرده است. نکته دیگری که باید عنوان کرد این است که تمام سود بانک‌ها هم ناشی از سپرده‌ها نیست. بخشی از سود ناشی از محل خدماتی مانند حوالجات و موارد دیگر است. مخلص کلام این است که قیمت تمام‌شده پول کمتر از 21درصد و هزینه اداره امور بانک‌ها هم کمتر از 5/2 درصد است. به همین دلیل این آمار جای بررسی دارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هامون: 1393/2/3108:21:37،
85
21
واقعا نمي دونم اقتصاد اين مملكت تا كي قراره با اين سيستم سعي و خطا اداره بشه !!!
علی: 1393/2/3110:09:27،
32
17
کوثر طرح روز شمار 24 درصدو تغییر نداده و همون 24 درصد سود میده، اما روزشمارهای عادیشو کاهش داده.
Altay: 1393/2/3110:41:05،
66
18
تا زمانی که سفیهان حاکمند اوضاع همین است برادر.
صبور: 1393/2/3116:11:30،
25
19
طرح 24 درصدی کوثر با عنوان کلید طلایی قرارداد 6 ماهه داره به همین دلیل تا اتمام دوره 6 ماهه از تاریخ افتتاح همان 24 درصد محاسبه خواهد شد.
رضا1346: 1393/2/3109:00:02،
33
38
آخر اين ماه چندرغاز پولمو در ميارم طلا ميخرم حداقل ضرر نميكنم.
رضا1346: 1393/2/3112:19:21،
28
20
پس چندغاز پولمو در ميارم حلوا ميخرم، !!!!!!!
علیرضا: 1393/2/3109:03:44،
51
12
خودشونم نمیدونن میخوااااان چیکار کنن.
همین مدیرعامل بانک مهر اقتصاد 1ماه پیش میگفت همه سودها رو کم کنید.حالا دوباره میگن...
محمد: 1393/2/3109:48:21،
34
18
بانک مهر نه نزول خونه ایران جیب چرا نمیزاری این مطلبو
علیرضا: 1393/2/3110:12:42،
31
15
من رفتم یکی از موسسات گفت دوباره داریم سود 25 درصد روزشمار میدیم
موسسات راهی جز دادن سود بالا ندارند ، چون مردم در شرایط برابر بانک های دولتی رو انتخاب میکنند و اطمینان بیشتری به بانک های دولتی دارند
ساسان: 1393/2/3111:07:43،
32
17
سلام من هر جا رفتم 22 بيشتر نميدن.يه نشونه بدين كجا بيشتر سود ميده؟
وحید: 1393/2/3111:48:09،
30
16
اقا ساسان موسسه کوثر من دیروز با 24% باز کردم
ساسان: 1393/2/3114:45:10،
29
19
دوست عزيز من ديروز رفتم كوثر.شعبه....رييس گفت 22 درصد.آرمان رفتم اونم گفت 22 درص.امروز مجبور شدم يرم آينده 22 درصد گذاشتم.ايميل منsaman_thai2010
مجتبي: 1393/2/3111:53:50،
34
36
خدا به داد فرزنداني برسه كه با اين پولهاي حلال ربا و نزول بزرگ ميشن
sh-p: 1393/2/3112:45:05،
24
13
وقتی صحبت از ریسک میشه بانکهای خصوصی پر ریسک ترند. چون از پشتوانه دولتی برخوردار نیستند. ولی مدیران این بانکها پشتوانه قوی تری از دولت دارند به نام نفوذ. نفوذ در شرکتهای تجاری و بین المللی که میتونه بانکهای خصوصی رو یه سر و گردن بالاتر از بانکهای دولتی قرار بده. به هر شکل سپرده گذاری در بانکهای خصوصی نفعش بیشتره.
محمد رضا: 1393/2/3118:47:23،
32
14
کاهش سود بانکی باعث فرار پول از بانکها و افزایش نرخ دلار سکه و مسکن میگردد هنوز سر رسید سپردها نرسیده بعد از سر رسید ببنید چطور سپردها در بانکها باطل میگردد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار