کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فرق چک کیفری و حقوقی چيست؟

کدخبر:۴۲۴۶جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۵:۳۳۷۲۲۷۱ بازدید

حتما تا به حال شنيده‌ايد كه مي‌گويند آيا چك كيفري است يا حقوقي؟ اين عبارت فقط در مورد چك‌هاي برگشتي (بلامحل) استفاده مي‌شود و مربوط به نوع مسووليت شخص صادركننده چك است.

اگر چك كيفري باشد، مي‌توان علاوه بر اين‌كه وجه چك را دريافت كرد، صاحب حساب (صادركننده) را نيز به زندان انداخت. ولي اگر چك حقوقي باشد، فقط مي‌توان وجه چك را دريافت كرد. البته نوع چك در سرعت و نحوه رسيدگي در دادگاه متفاوت است و در چك كيفري زودتر و راحت‌تر به پول خواهيد رسيد؛ اما در چك حقوقي به خاطر آيين دادرسي پرپيچ و خم، ديرتر به نتيجه مي رسيد. 

اصولا اگر اشخاص با يكي از موارد زير مواجه شدند، مي‌تواند چك را برگشت بزند: 
۱ـ نبودن وجه نقد يا كافي نبودن آن 
۲ـ صدور دستور عدم پرداخت وجه چك به بانك از طرف صاحب حساب 
۳ـ تنظيم چك به صورت نادرست از قبيل عدم مطابقت امضا، اختلاف در مندرجات چك، قلم‌خوردگي و... 
۴ـ صدور چك از حساب مسدود 
اما نكته مهم آن است كه وصف كيفري و حقوقي زماني مطرح مي‌شود كه دارنده چك برگشتي، آگاهي‌ نسبت به مدت زمان قابل قبول براي طرح شكايت را ندارد. 

به موجب ماده (۱۱) قانون صدور چك، مهلت شكايت كيفري عليه صادركننده چك ۲ دوره ۶ ماهه مي‌باشد. منظور از اين دو دوره، ابتدا حداكثر تا ۶ ماه پس از تاريخ صدور چك است كه دارنده چك مي‌تواند آن را برگشت زده و گواهي عدم پرداخت دريافت كند. پس اگر در اين مدت، دارنده چك آن را به بانك ارائه نداده و مقدمات شكايت را فراهم نكند، اين مهلت از بين مي‌رود و ديگر قابل تعقيب كيفري نيست. ۶ ماه دوم از تاريخ صدور گواهي عدم پرداخت است، بدين منظور كه اگر دارنده چك در مهلت ۶ ماه پس از تاريخ صدور، چك را به بانك برده و در صورت نبود وجه نقد در حساب، آن را برگشت زده و گواهي عدم پرداخت از طرف بانك صادر شود، از اين تاريخ وي نيز ۶ ماه وقت رسيدگي كيفري در محاكم دادگستري را خواهد داشت. 

اگر دارنده چك در مهلت‌هاي ياد شده، اقدامي نكند، ديگر امكان شكايت كيفري و محكوم كردن صادركننده چك به مجازات‌هايي كه در قانون ذكر شده است، وجود ندارد و مي‌توان از طريق طرح دعواي حقوقي و تقديم دادخواست به دادگاه صالح تنها به طلب مادي و خسارت‌هاي وارده دست يافت كه اين امر مستلزم جريان طولاني دادرسي است و دارندگان چك بي‌محل تمايل چنداني به استفاده از آن را ندارند. 

براي مثال تاريخ صدور چكي ۱۰‌/‌۱‌/‌۸۹ است، دارنده چك براي تعقيب كيفري فقط ۶ ماه فرصت دارد كه چك را برگشت بزند؛ يعني تا تاريخ ۱۰‌/‌۷‌/‌۸۹. حال اگر در اين مدت چك را برگشت زد، مي‌تواند تا ۶ ماه پس از اين تاريخ (برگشت زدن چك يا دريافت گواهي عدم پرداخت از بانك) به مراجع صالح برود و اقامه دعواي كيفري كند؛ اما اگر تا تاريخ ۱۰‌/‌۷‌/‌۸۹ چك را برگشت نزند، ديگر نمي‌تواند تقاضاي تعقيب كيفري كند و از مهلت ۶ ماه دومي استفاده كند. 

چك برگشتي كيفري و شكايت در دادسرا 
هرگاه دارنده چك يا كسي كه چك به نام او پشت‌نويسي شده است، متوجه شود كه در حساب صاحب چك، پولي وجود ندارد كه به او بپردازند، بايد در ابتداي امر، چك را برگشت بزند و پس از آن يك گواهي عدم پرداخت كه شامل هويت چك و صادركننده آن و علت عدم پرداخت چك است را به همراه مهر و امضا از بانك دريافت كند تا بتواند مراحل بعدي شكايت و پيگيري خود را آغاز كند. با در دست داشتن چك برگشتي (چك بلامحل) دارنده چك براي شروع تعقيب كيفري بايد اقدامات زير را انجام دهد: 

۱ـ از پشت و روي اصل چك ۲ نسخه كپي برابر اصل تهيه كند . 
۲ـ از گواهينامه عدم پرداخت بانك مبني بر علت عدم پرداخت چك ۲ نسخه كپي برابر اصل تهيه كند. 
۳ـ شكايت را در فرم‌هاي چاپي مخصوص تكميل و امضا كند و سپس تمبر بزند. 
۴ـ اصل چك برگشتي و شناسنامه يا كارت شناسايي را همراه با مدارك بالا به مرجع قضايي تحويل دهد. حال دارنده چك بايد در زمان مناسب يعني همان ۶ ماه از تاريخ گواهي عدم پرداخت با در دست داشتن مداركي كه قبلا بيان شد، به دادسراي محل مراجعه و با طرح شكايت كيفري خواستار مجازات صادركننده چك بلامحل گردد. 

درخصوص مجازات چك‌هاي برگشتي كه مشمول تعقيب كيفري هستند، ماده ۷ قانون صدور چك اصلاحي سال ۸۲ مي‌گويد: 
الف) چنانچه مبلغ مندرج در متن چك كمتر از ۱۰ ميليون ريال باشد، به حبس تا حداكثر ۶ ماه محكوم خواهد شد. 
ب) چنانچه مبلغ مندرج در متن چك از ۱۰ ميليون ريال تا ۵۰ ميليون ريال باشد، از ۶ ماه تا يك سال حبس محكوم خواهد شد. ج) چنانچه مبلغ مندرج در متن چك از ۵۰ ميليون ريال بيشتر باشد، به حبس از يك سال تا ۲ سال و ممنوعيت از داشتن دسته چك به مدت ۲ سال محكوم خواهد داشت. همچنين ماده ۱۰ قانون چك اعلام مي‌دارد كه هر كسي با علم به بسته بودن حساب بانكي خود، چك صادر نمايد به حداكثر مجازات مندرج در ماده (۷) محكوم مي‌‌شود. 

مراجعه به مراجع ثبتي 

راه ديگر براي رسيدن به حقوق دارنده چك، اقدام از طريق مراجعه به اجراي ثبت براي وصول وجه چك است. 
به گفته ماده (۲) قانون صدور چك «چك در حكم سند لازم‌الاجراست» پس براي چك صدور اجراييه پيش‌بيني شده است. 

دارنده چك پس از مراجعه به بانك و اطلاع از غيرقابل پرداخت بودن چك، با دريافت گواهينامه عدم پرداخت براي صدور اجراييه، عين چك را به انضمام گواهينامه مبني بر مطابقت امضاي چك با نمونه موجود آن در بانك كه از سوي بانك صادر مي‌شود، به اجراي ثبت اسناد محل تسليم و تقاضاي صدور اجراييه مي‌كند. البته قبل از صدور اجراييه، متقاضي بايد مبلغ حق‌الاجرا را در صندوق اجراي ثبت توديع كرده و اقدام به معرفي اموال متعلق به صادركننده چك به غير از مستثنيات دين (مثلا فرش يا يخچال) كه از موارد ضروري براي زندگي است، كند. 

آخرين راه و شكايت در مراجع قضايي (دادگاه)‌ 

اگر دارنده چك از شرايطي كه موجب تعقيب كيفري مي‌شود، استفاده نكرده باشد، اين حق براي وي محفوظ است تا به منظور مطالبه مبلغ چك، اقدام به تنظيم و تقديم دادخواست عليه صادركننده به دادگاه عمومي محل انجام معامله يا اقامتگاه صادركننده چك (خوانده) كند. دارنده چك بايد با در دست داشتن ۲ نسخه فتوكپي مصدق چك بلامحل و نيز ۲ نسخه فتوكپي مصدق گواهينامه عدم پرداخت چك بلامحل توسط بانك و تكميل و امضاي ۲ نسخه برگ دادخواست به دادگاه و الصاق تمبر قانوني به آن، مراحل اوليه را تكميل و تقديم دادگاه كند. 

البته چك‌هايي كه مبلغ آنها تا ۵۰ ميليون ريال است، مي‌بايست همراه با مدارك بالا و در دست داشتن فيش واريزي بانك ملي به مبلغ تعيين شده، به واحد ارجاع حل اختلاف واقع در شهر يا استان مربوطه مراجعه كرده تا بعد از ارجاع مدارك به شعبه صالح( اقامتگاه خوانده) رسيدگي توسط شعبه حل اختلاف آغاز شود. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احمد: 1393/1/2219:08:20،
195
71
به هیچ طریقی نمیشه کیفری اقدام کرد
مگر اینکه چک را همون روز گرفته باشی
وبتونی هم ثابت کنی که همون روز گرفتی
پیمان: 1393/1/2313:34:05،
57
74
سلام شما می تونید از طریق دیوان عدالت اداری موضوع پیگری کنید.
محمد: 1393/1/2720:16:03،
44
59
چه ربطی به دین داره ؟؟
حمید : 1393/4/1623:41:57،
39
43
سلام
چک ها معمولا در دادگاه کیفری به علت های مختلف رد میشوند اما دلیل بر ندادن وجه چک نیست بلکه باید به صورت حقوقی و در دادگاه های حقوقی منطقه خود اقدام کنید.
محمد رضا : 1394/9/3014:53:15،
27
35
قانون چک باید عوض بشه این خیلی مسخرس
که نمیتئنی کیفری شکایت کنی 99 درصد چکها برای چند روز بعد هستش والا مریض نیس که چک بده
بهنام : 1395/4/1521:09:38،
26
30
مسخره ترین قانون چک‌تو کشور عزیزمون ایرانه
چک‌ دارم از کسی ۱۷میلیون فرم زدم رفتم دادسرا خود مسئول پرونده شعبه دوم گفت باید چندسال دنبالش بدوی یک چندمیلیون هم خرج کنی تا شاید قسطی بشه ماهی صدهزارتومان بهت بدهند ان شاالله تا ۱۲الی ۱۳سال پولت گیرت بیاد
خب.......تو این قانون
سعیدی: 1393/1/2219:44:34،
65
100
اگر چک حقوقی هم باشد در اخر برای صادر کننده چک زندان بریده میشود خودم یکی از اونام که چند روز دیگه باید برم اب خنک بخورم
ناصر: 1393/1/2219:49:43،
51
72
دوستان اگه میشه راهنمایی کنند که چطوری می توان چک را کپی برابر اصل کرد؟؟
saeed: 1393/1/2223:16:36،
77
81
داداش ميري دادگاه كپي و اصلو ميبري الصاق تمبر برابر اصل ميكنن
Mj: 1393/1/2219:59:33،
83
34
همش حرفه حرفت به هيج جا نميرسه چكي به دادگاه كشيده ميشه عاقبتش كفش اهني بايد پات كني اگه اگه اگه قسطي كنن يا خودت بري دنبال توقيف ماشين وغيره
n: 1393/1/2221:49:30،
38
36
دوست عزیز اگر هدف از کپی چک ویا کپی برابر اصل چک ثابت کردن وجود چک گم شده است باید به شما بگویم در صورت گم شدن چک مربوطه هیچ سند و مدرک دیگه ای نمی تونه وجود چک کشیده شده رو ثابت کنه ! البته در بعضی موارد نادر میتونه کپی چک در صدور رای مثلا قاضی جنبه کمکی داشته باشه!
بهمن: 1393/1/2220:50:32،
95
41
چک هایی رو کیفری میکنن که ثابت بشه تو تاریخ چک گرفته شده.
پیشنهاد میکنم اگر کسی چک بلا محل داشت٬ تو همون روز برگشت بزنه.چون اگر تاریخ برگشت زدن چک بعد از تاریخ چک باشه هیچ وقت نمیتونید ثابت کنید که چک رو به روز گرفتید و از حالت کیفری خارج میشه.
مطلب دیگه اینکه اگر چکی میگیرید نذارید که صاحب حساب رو امضاش تاریخ بزنه.چون اگر تاریخ بزنه مبنای کیفری یا حقوقی بودن چک تاریخی میشه که صاحب حساب رو امضاش میزنه ٬نه تاریخ گواهی عدم پرداخت چک.
j: 1393/1/2222:43:34،
61
52
مثل همون چکی که شیرینی به علی کریمی داده بود ! ‎:-D‎
کوکو: 1393/1/2222:49:01،
54
61
دوستان عزیز من خودم خدای این کار هام.چک با شرایط زیر حقوقیه.
1-عدم اقدام به مدت 6 ماه بعد از برگشت زدن
2-قید شدن شرط داخل چک
3-ذکر شدن شماره چک در یک قرارداد.
بعدشم به این سادگی ها نمیشه پول گرفت خیلی راحت اقساط میکنن اگر دارنده چک خیلی مصر باشه دولت به شخص بدهکار وام میده که اون شخص وام رو به دولت قسطی پرداخت میکنه.
علیرضا: 1393/1/2223:43:39،
45
59
دوستان منو راهنمایی کنید من چک رو دست به دست دادم به کسی و حالا برگشت خورده و کسه دیگه برگشت زده الان. دمه دست نیست چطوری میتونم ازصادر کننده چک پولم و بگیرم؟
255: 1393/1/2308:28:42،
63
63
بابا ول كنيد اين حرفارو يارانه رو بچسپيد داره ميپره
فرزاد: 1393/1/2308:50:04،
54
36
ما الان حدود 1.5 ساله تو اين دادگاهها و دادسراها و ... دنبال چك برگشتي هستيم. هم كيفري اقدام كرديم و هم حقوقي ولي!
تجربه بنده بعد از اين همه دوندگي و تجربه عملي
تو شرايط امروز به هيچ وجه هيچ چكي رو كيفري نميكنن و با بهانه‌هاي مختلف و ارجاع به كارشناسي چك و ... آخر اعلام ميكنن كه چك كيفري هستش.
فقط خدارو هزار مرتبه شكر كه ما يه خونه ازش توقيف كرديم و حالا بايد چند سال بدويم تا انشالله پول بشه.
پس كيفري شدن چك رو فراموش كنين.
kave: 1393/1/2314:50:02،
98
53
با درود . بهترین راه روش گونی هست دوستان
ینی طرف و باید بندازی گونی ببری پولش کنی وگر نه هیچ وقت و از هیچ راهی به پولت نخواهی رسید ....
حسن : 1393/1/2323:04:50،
57
38
احسنت به اقاي kave خداييش بهترين راه حل توي اين دور و زمونه گوني هست . دادگاهها كه متاسفانه هيچ كاري نميكنند .بهترين راه اينه كه آدم خودش راسآ كاري يا اقدامي بكند . از من به همه ملت وصيت : هيچگاه تصور نكنيد كه در صورت برگشت چك صدايتان بجايي خواهد رسيد . پس محكم كلاه خويش را بگيريد تا باد نبرد .
سعید: 1393/1/2419:40:00،
113
41
دقیقا حرف دل منو زدی
هومن: 1393/9/2015:04:51،
61
44
سلام چند فقره چک به صورت امانت به کسی دادم ولی نوشته یا چیزی که اثبات بکنه امانت دادم ازش ندارم حالا این آقا چک برده برگشت زده وکیفری کرد من باید چیکار بکنم لطفا سریع جواب بدید
رضا 0171: 1393/10/413:53:34،
51
26
دوستان من خودم زیاد دیدم،طرف همش چک میکشید و پاس نمیشد و بعد از چند ماه به قیمت کمتر چکا رو میخرید.
بهترین راه با این اوضاع و احوال و قوانین ،یک شرخر خوب است :)
دیدم که میگم،جواب میده :D
اسماعیل: 1393/10/2217:18:44،
42
37
من 3 فقره چک برای پرداخت مهریه داداشم دادم تا از زندان ازاد شه امضام تاریخ داره و چکا از 4 ماه بعد تاریخها شروع میشه.وجه حامل نوشته شده
حالا اونا می تونن جلب منو بگیرن؟ بابامم پشت چکها رو امضا کرده اونم میگه خرج کردم.درضمن چک ها تو دادگاه ثبت نشده فقط یه دست نوشت داده که چکارو گرفته .
ایمان: 1393/10/2411:28:19،
49
45
سلام من 7 ملیمون چکم برگشت خورده حقوقیه.یارو هم هیچ جوره کوتاه نمیاد.رفته وکیل گرفته شکایت کرده.امروز فرداست حکمم بیاد .دستم خالیه ورشکست شدم میتونم اقساطش کنم یا باید برم زندان؟ ممنون میشم راهنماییم کنید؟
م: 1393/10/2418:43:03،
35
34
سلام نه داداش جان زندان نمی افتی فقط یا قسطیش میکنن یا وسایل غیر ضروری خونتونو میبرن
روح الله: 1393/11/1114:36:08،
47
24
سلام کسی میتونه منو راهنمایی کنه 3ماه پیش از ی شخصی جنس واسه مغازه خرید کردم که بعد از استفاده مشخص شد بی کیفیت و تقلبی هستن (کود و سم) و چک 3 ماهه دادم ک قرار بود پس بفرستم و تعویض کنه ولی اون چکمو برگشت زده سر سررسید
میخوام بدونم چکم کیفری میشه یا حقوقی و اینکه منم میتونم ازش واسه تقلبی بودن جنساش شکایت کنم
سمانه: 1393/11/1508:15:28،
44
23
پدرم یک واحد آپارتمان خریده که چکشو من دادم و تو قولنامه شماره چک قید شده الان فهمیده گرون داده و چکمو پاس نمیکنه طرف هم کوتاه نمیاد وکیل گرفته لطفا بگین که.باید چیکار کنم ممنون
علی: 1393/11/1700:50:39،
49
42
به اطلاع دوستان برسانم در حال حاضر ایران قوه قضایی در عمل نداره کسی از طریق دادگاه به جایی نمیرسه.
هومن زری میدانی: 1393/12/1814:34:15،
38
33
با سلام
برادرم دو فقره چک سفید امضا به دایی مان داده بود که ایشان چک ها را مبلغ زده و داده کسی چک ها بعد از دو سال حقوقی شده و داداش بردن زندان میگن اعسار بزنید ولی واقع اینه که ما در دادگاه کیفری سفید امضا بودن و مغایرت دست خط رو ثابت کردیم در صورتی که ما وجه چک را بدهیم اقساط از کی باید رقم رو بگیریم و چطور
علی: 1394/2/1213:16:08،
36
48
چک حقوقی مهلتی هست که متهم فرار کند
علی: 1394/2/2910:17:24،
51
37
واقعا قانونی در رابطه چک حکم فرما نیست به همین خاطر هم دیگه کسی به کسی اعتماد نمی کند 15میلیون پول 2تا بچه یتیم را من دادم به کسی حالا مدت2ساله که نمیدد انشاله که خداوند داغ زن وبچه وزندگیشا به دلش بزادر اگرکه خدا باشد که هست امیدوارم به خون امام حسین که به زمین بچسبد وفریاد کند اما کسی به دادش نرسد امیدوارم که بچه اش تکه تکه بشد جلوخودش خدایا من که زورم نرسید اما شاید توهم زورد بهشون نرسد
akbar: 1394/2/3010:57:28،
42
46
با سلام
من ی آپارتمان پیش فروش خریدم قرار بود تو آبان 93 تحویلم بده ولی آماده نشد.تا اینکه اسفندماه مجددا در ازای دریافت دو تا چک پنجاه میلیونی به تاریخ 1394/01/02 و 1394/03/02 به خودش فروختم .بنگاه هم نرفتیم فقط پشت همون قولنامه اولیه نوشتیم و شماره چک ها رو هم ذکر کردیم و قولنامه رو هم از من گرفت و ی رسید بمن داد.و در تاریخ سررسید چک رو پاس نکرد و مدام ازم وقت خواست بالاخره چک اولی رو 1394/02/22 برگشت زدم و به دادگاه بردم ،ازطریق بانک متوجه شکایت من شد و مجددا ازم وقت خواسته تا 1394/03/06 منم شکایت رو تحویل دفتر دادگاه ندادم ولی متوجه نشدم که در همون تاریخ هم پاس نمیشه حالا بنظر شما :
1-آیا اگه چکی که تاریخ 1394/03/02 است درهمون تاریخ برگه بزنم میتونم کیفریش کنم
2-با توجه یه اینکه دوماه دیرتر چک اولیه رو برگه زدم آیا به پولم میرسم
مهدی: 1394/2/3014:28:13،
43
36
توجه کنید من به این نتیجه سیدم که دیگه چک نگیرم معامله فقط نقد بکنم به کسی اعتماد نکنم و وقتمو تو دادگاه تلف نکنم دادگاه های ایران واقعا تعطیلن
علی : 1394/3/2611:35:14،
43
60
سلام و عرض ادب
به خاطر کسادی بازار سه ماهی است که حدود 40 میلیون از چکام برگشت خورده و طرف حسابم چکها رو برگشت زده و شکایت کرده حدود 17 میلیون دو فقره از چک ها رو تا الان دادم و 25 میلیون از چکها مونده شورای حل اختلاف تا فردا بهم مهلت داده تا کل پول رو ببرم . و من نتونستم جور کنم . میخواستم ببینم اگر فردا پرونده بره دادسرا حکم قاضی زندان هستش ؟
امکان داره قاضی بگه قسطی یا اینکه طرف حسابم بیاد و جنساش رو ببره ؟
ممنون میشم سریع جواب بدید .
مهدی: 1394/5/718:08:31،
35
33
با سلام و احترام
من یک چک در برابر دریافت نیمی از یک دستگاه داده ام ولی متاسفانه گیرنده بدون اینکه دستگاه را کامل کنه رفته برگشت زده می خوام بدونم چه اتفاقی می افته و باید چه کاری کنم؟
باتشکر
تن: 1395/8/1121:48:49،
12
14
بله
مجتبی: 1394/5/3013:19:00،
43
31
سلام من. از شرکت ابفا خوزستان چک دارم و الان چکو پاس نمیکنه پیمانکارش سیصد,میلیون اموال ازش توقیف کردم ولی این ربع پولم نمیشه الان حکم مسدود کردن حساباش رو دارم میگیرم البته ناگفته تا الان بالای 20 میلیون فقط خرج وکیل و این داستان کردم پس بهترین راه نقد کار کردنه چکی به باباتونم پول ندید
رضاا: 1394/7/2018:28:03،
42
41
سلام،م یک چک روبرگشت زدم،الان،یکهفته،به،دادگاه،صاحب چک یک مقدارشوداده،ورسیید،گرفته،ایا،مشکلی،درروند،دادگاه،پیش،میاد،چی،میشه،،چون،الباقیشو،نداد،دیگه،ممنون،میشم،راهنمایی،کنید
علیرضا: 1394/8/1201:05:43،
32
40
سلام
یکی از همکارهام نزدیک صد و پنجاه میلیون چک بهم داده که همش برگشت خورده. چکهاش ده تومنیه. الان هم گذاشته رفته ترکیه پناهنده شده.
راهی داره یا قیدشو بزنم؟
مهرداد: 1394/9/304:14:05،
35
51
سلام من جكم ٨٠ تومن بركشت خورده يارو وكيل كرفته من كلا دادكاه نرفتم حقوقي هستش حكمش جيه؟
بدون نظردهنده: 1394/9/1609:36:20،
37
28
سلام لطفا غیبت یا تهمت نزنید
taha: 1395/1/1801:46:02،
39
52
سلام دوستان من قبلا خرید وفروش مواد غذایی می کردم کارم هم خوب بود جنس چکی می خریدم بعد پاس می کردم بعداز مدتی ور شکست کردم چکام همش دست عمده فروش بوده جدا جدا فرم زدن دادگاه هم نرفتم حکم جلبم غیابی صادر شده الان چه راه حلی داره ممنون ميشم راهنمای کنید
مهدی: 1394/10/612:59:13،
25
54
سلام
من پنجاه میلیون پول نقد دادم به کسی ازش چک گرفتم ولی چک بدون تاریخ صادر شد تا اگه نتونست روز مقرر پاس کنه مجبور به برگشت زدنش نباشم تا با چندروز اینور و اونور بر گردونه که یک سال طول کشید آخرش مجبور شدم خودم تاریخ زدم و برگشت زدم . حالا میشه حقوقی یا کافری . اصلا دستم به پولم میرسه یا نه
ممنون میشم راهنمایی کنید
مهرداد قاضی: 1394/11/1020:55:42،
22
39
حقوقی...درست مثل من بعد از 2سال و وقت کشی تازه اجراییه صادر شده..که باید بهش ابلاغ بشه ....تا 3 دفعه میتونه از گرفتن امتناع کنه...یعنی 3تا 45 روز دیگه...
پيمان: 1394/10/802:51:08،
27
30
باسلام من از كسى چك دارم ميخوام همون روز تاريخ چك برگشت بزنم ولى سه بار پشت چك رو پشت نويسى كرده وتاريخ روتمديد كرده البته بدون خط خوردگى واشكال ولى امروز كارمند بانك ميگفت چكى كه بيشترازيكبار پشت نويسى بشه ميشه حقوقى نه كيفرى آيا درست است يا نه لطفا جواب بديد ممنون
ابراهیم: 1394/12/1219:39:48،
26
41
من یک چک دارم طرف برای بروز بودنش سند عادی با دست خط خودش داده میشود کیفری شکایت کرد
جواد: 1394/12/2118:05:45،
27
33
اگر با دست خط خودش اقرار کرده میشود
Mohsen: 1394/12/1800:28:37،
54
30
اسناد حقوقی کپی برابر اصل نمیشه
taha: 1395/1/1801:51:46،
51
52
سلام من چند روز پیش رفتم بانک حساب باز کنم گفتن نمی تونی حساب باز کنی چک برگشتی زیاد داری. باید چکار کنم
حسین: 1395/1/2422:28:04،
44
51
باسلام
شخص الف که دارنده ۳فقره چک جمعا به مبلغ ۱۴میلیون تومان است و ۶فقره حواله موسسه جمعا به مبلغ ۱۳میلیون تومان است.علیه صادرکننده شخص ب شکایت کرده و از تاریخ چک ها ۲سال میگذرد.
حال شخص ب قصد تامین موجودی ۳چک بانکی نزد بانک را دارد و ۱۴میلیون را واریز کرده تا شخص الف نزد بانک رود و پاس شود.
آیا بصورت خودبخود پرونده چک بانکی مختومه میشود یا بخاطر مابه تفاوت دوسال هنوز شخص ب حکم جلب دارد؟
و در سوالی جداگانه ممنون میشم جواب بدید
فرق چک و حواله موسسه بطور کامل چیست؟
لطفا برایم ایمیل کنید
فریدون: 1395/2/2218:54:57،
44
50
سلام میشه راهنمای کنیدمن یه چک دارم اول برج یک ازطرف چک گرفتم برای اخر برج یک امون روزتاریخ برگشتش زدم کیفری حساب میشه یاحقوقی
حسن : 1395/2/3120:19:18،
49
60
سلام من یک چک 30میلونی دادم به یک نفر الان یک ساله برگشت زده ووکیل گرفته احضاریه اومده از دادگاه حقوقی باید چیکار کنم پولشم ندارم بدم چیزی ام ندارم نه خونه. الان میرم زندان یا اقساطی میکنن ممنون میشم جواب بدین
حسین: 1395/3/109:15:16،
41
49
مشکلی که تمام ما انسانها داریم اینه که از قانون چک اطلاعاتی نداریم و بانکها هم به هر کسی که حسابش کارکنه دسته چک میدن ، به نظر من هر کسی قبل از اینکه دسته چک بگیره باید از قانون چک آگاهی داشته باشه که در زمان ارائه چک به بانک ، حتی بانک سرش کلاه نذاره ، بر اساس قانون چک زمانیکه شخص چک رو به بانک میبره و کارمند بانک اعلام میکنه حساب موجودی نداره ، باید دقیقاً مبلغ رو سوال کنه تا اگر مبلغی در حساب صاحب چک باشه بنا به درخواست کتبی دارنده چک بهش بده و برای مبلغ باقیمانده گواهی عدم موجودی بگیره ، چون خیلی وقتا میشه از مبلغ مندرج در چک ، نیمی کمتر یا بیشتر در حساب طرف موجوده داره ولی بانک اعلام نمیکنه و وقتی طرف با در دست داشتن چک و گواهی به ادارات ثبت مراجعه میکنن برابر آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا فقط اداره ثبت نسبت به باقیمانده میتونه اجرائیه صادر کنه
کامبیز: 1395/3/1013:24:31،
41
55
همه دوستان توصیه میکنم خودشون بیگیر موضوعات خودشون باشن و جاهایی که معلومات ندارن از طریق خواندن کتاب درخصوص اون موضوع واستفاده از اینترنت و ازوکلا فقط وفقط به عنوان یک مشاور استفاده کنید واگر خودتون وقت بیگیری نداشتین به یک شخص اگاه وبیگیر ومورد اعتماد بسبارید والسلام
علی اصغر: 1395/4/1620:51:10،
23
20
من به یکی سیزده ملیون پول و سه برگ چک امانت داده بودم .او هم پولم رو خورد وهم چگ ها رو برگشت زد.من چکها رو تاریخ نرده بودم.دلداده کیفری من تبعه شدم ولی چون قاضی حقوقی با اونه حکم بر علیه مت داد.من شاهد دارم ولی قاضی وقتی با اونه فایده ای نداره.به من راهی نشان بدید
کوروش: 1395/4/1914:05:54،
26
25
سلام من ی چک به مبلغ ۲۳۶۸۰/۰۰۰
به شخصی دادم به امانت ۳ سال پیش پول شخص را پرداخت کردم ولی چکم را نداد تا اینکه امسال برج ۸ رفتم دادگاه گفتم مفقود شده چک و جلوی ان را بستم و شخص خودش تاریخ زده چک را در برج۲۴/۱۱/۹۴
و در تاریخ ۲/۴/۹۵ برگشت زده ایا کیفری میتواند شکایت کند ممنون میشم سریع پاسخ بدید
سجاد: 1395/5/1802:21:54،
34
17
سلام اقا من یه چک بابت خرید ماشین به نمایشگاه دادم ...بعد ماشینو پس دادم بنا به دلایلی ...یارو نمایشگاهیه گفت من چکو خرج کردم ...چون حامل بوده ...اما چون ماشینو اوردی خودم پاس میکنم ...و پشت قولنامه من هم نوشته ...و مهر و امضا زده که باید پولو بده ....اما موعد چک رسیده نمایشگاهییه پول نمیده ....چک منم برگشت زدن ازم شکایت کردن ....باید پولو من بدم ...یا نمایشگاههیه
سید: 1395/7/413:19:42،
24
12
با سلام
از ریاست محترم قوه قضائیه جناب آقای آیت الله لاریجانی تقاضا دارم دستور فرمایند دادگاه ها در مورد چک سختگیری زیاد نکنند تا زندانهای ما مملو از زندانی نشود.
با احترام فراوان
هموطن
سامان: 1395/7/1721:09:17،
17
20
با سلام داداشم مبلغی پول بدهکار بود طرف چکاش را برگشت زده بود اومد پیش من ازم خواهش کرد ضمانتش را بکنم تا پول را جور کنه منم مبلغ17ملیون چک دادم طرف چکهای داداشم را بهش نداد و چکهای منم موعدش رسید و برگشت خورد بعد از یک سال طرف اقدام کرده واسه شکایت
از من ایا راهی هست ثابت کنم من بدهکار نیستم وایا حقوقی هست یا کیفری و امکان تقسیط هست یا زندان
هادی: 1395/8/1703:37:34،
15
21
آیااز موجودی بانکی به عنوان نوقیف اموال (غیرازبانک صادر کننده چک )می شودیرداشت کرد؟
شکوه: 1395/9/2621:43:21،
10
10
با سلام
بنده پنج فقره چک به عنوان امانت ب کسی دادم اما ایشان چک را ب من برنگرداندن ، در صورتی که بنده از ایشان امضا دارم که چک امانت بوده ، آیا میتواند برگشت بزن و اقدام کیفری کند ? لطفا راهنماییم کنید خیلی درگیرم ، در ضمن جلوی همه چکارو بستم
saleh: 1395/12/1300:21:10،
6
6
سلام
40 میلیون چک بنده رو یک نفر برگشت زده و چک حقوقیه هنوز دادگاهی نشدیم چه مدت زمان طول میکشه که اموال به مزایده گذاشته شود
من از بابت این چک اجناس نامرغوب دریافت کرده ام آبا میتونم داخل دادگاه از خودم دفاع کنم؟
خواهش مندم راهنماییم کنید
رسول: 1396/2/920:30:44،
3
5
سلام دوستان اگر چک را بعد از 11 سال شکایت کند اصل مبلغ را میگیرد یا جریمه 11 سال شامل میشود
علی: 1396/6/323:45:20،
3
2
سلام دوستان من بهترین وکیل گرفتم هیچ کاری نتونستم بکنم بهترین راه این که اون پول فراموش کنیم تا سکته نکردیم
حمید: 1396/6/2221:13:38،
0
0
با سلام بنده 4سال پیش مبلغ 000 000 10ملیون به یکی از آشناها دادم و ی چک به مبلغ000 000 20ملیون گرفتم میخوام اقدام کنم چیکار باید بکنم فقط تاریخ چک واسه 4سال پیشتره و هنوز برگه نکردم این چکو میتونم از راه کیفری پیش ببرم یا حقوقیه؟؟ خواهش میکنم کمکم کنید؟ با تشکر

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار