کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قدرت خريد مردم با سود بالاي بانكي كاهش مي يابد ؟

کدخبر:۳۸۶۴شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۰:۳۷۳۲۴۵ بازدید

شايد باورش براي بسياري سخت باشد كه افزايش نرخ سود بانكي مي تواند پارامتري موثر در قدرت خريد باشد.هر چه نرخ سود بانكي بالاتر رود،قدرت خريد به خاطر رشد قيمت تمام شده ...

شايد باورش براي بسياري سخت باشد كه افزايش نرخ سود بانكي مي تواند پارامتري موثر در قدرت خريد باشد.هر چه نرخ سود بانكي بالاتر رود،قدرت خريد به خاطر رشد قيمت تمام شده پول براي واحدهاي توليدي و افزايش كالا و خدمات افت مي كند.حال در اين چند هفته جنگ سردي ميان بانكها و موسسات اعتباري براي نرخ سود بانكي آغاز شده است .با تعيين نرخ سود 23 درصد براي اوراق مشاركت از سوي بانك مركزي،بانكها نرخ پايه خود درا اين رقم تعيين كرده اند و حالا بانكها براي جذب سپرده كوتاه و بلند مدت سود هاي خود را به 24 تا 29 درصد رسانده اند. 


شايد افزايش نرخ سود براي مردمي كه مي خواهند سپرده گذاري كنند گزينه مطلوبي باشد،اما در واقع بانكها با اين كار قيمت پول را بالا برده و بخش هاي مورد نياز بايد پول با سود حداقل 27 تا 32 درصد دريافت كنند. همين موضوع باعث مي شود كه واحد توليدي براي بازپرداخت وام هاي با بهره سنگين خود اقدام به افزايش نرخ كالا و يا خدمت خود مي كند.در نهايت اين مردم هستند كه باز بايد تاوان عملكرد بانكها و توليد كنندگان را بدهند.بنابراين سپرده گذار و غير سپرده گذار در اين چنگ سرد سود بانكي متضرر خواهند شد.اگر چه رفتار بانكها و سپرده گذاران در اعطاي سود بالا و دريافت سود خوب در شرايط فعلي منطقي است،اما ادامه وضعيت فعلي در آينده به شدت به توليد و مردم ضربه جدي وارد مي كند. 

تورم و سود بانكي 

وقتی نرخ سود بانکی بیش از نرخ سود دهی تولید باشد، به لحاظ اقتصادی سرمایه گذاری در تولید با توجه به ریسک های آن اصلاً مقرون به صرفه نیست؛ و از سویی علم و تجربه نشان داده است که تعیین غیر منطقی نرخ سود بانکی عملاً میسر و قابل اجرا نیست. تعیین علمی نرخ سود بانکی، تابعی از تورم است وبه لحاظ اقتصادی و بانکداری رایج در دنیا، نرخ سود بانکی باید از مجموع نرخ تورم و کارمزد بانک تعیین شود و اگر نرخ سود بانکی از تورم موجود در جامعه پایین تر باشد، عملاً افراد با خرید و فروش و دلالی سود بیشتری از نرخ سود بانکی عایدشان شده و عملاً پول های سرگردان کسانی که قادر به تولید نیستند به بازار سرازیر می شوند و این یعنی افزایش تورم بخشی، به خصوص در قسمت هایی که ریسک کمتر و قابلیت جذب بیشتری مانند طلا، ارز و مسکن دارند و برخی از این موارد نیز مانند ارز به شدت در کل اقتصاد کشور اخلال ایجاد می کنند. پس برای این که سود بانکی کمتر از نرخ سود سرمایه گذاری در تولید باشد باید دوکار را باهم انجام داد، هم سود بانکی را کاهش داد و هم سود تولید را افزایش داد. 

سود پايين مي آيد با 2 شرط 

کاهش علمی و عملیاتی سود بانکی تنها با کاهش تورم و کاهش نرخ کارمزد بانکی قابل انجام است. کاهش تورم تابعی از عوامل زیادی در اقتصاد است که از سخت ترین کارهای تمام دولت ها به شمار می رود. کاهش تورم تنها با یک بازار متعادل به لحاظ عرضه و تقاضا، و با ثبات در مورد مواد اولیه و محصول، همچنین با کنترل میزان نقدینگی و عوامل مختلف داخلی قابل انجام است و در کنار این عوامل، مواردی نیز وجود دارند که خارج از کنترل دولت ها و تابعی از عوامل برون از کشور، مانند افزایش قیمت جهانی سوخت و تورم یا رکود جهانی است. از بین عوامل مختلف درونی و برونی، کنترل عوامل درونی از قبیل حفظ تعادل عرضه و تقاضا، همچنین نقدینگی، همواره باید در برنامه دولت باشتد تا کاهش یک محصول در بازار موجب گرانی آن محصول نشود و یا افزایش یک محصول موجب ارزانی بیش از اندازه ی محصول و ورشکستگی تولید کننده و کاهش تولید محصول مزبور و گرانی آن در دوره های بعدی نشود، و تبعات هرگونه کوتاهی دولتها در این خصوص بسیار سنگین و بعضاً غیر قابل بازگشت خواهد بود. 

پس از کاهش تورم، عامل دوم موثر در کاهش نرخ سود بانکی، کاهش کارمزد بانکی است. کارمزد بانکی با میزان بهره وری بانک رابطه عکس دارد و اگر بانکی هزینه های خود را بدون اینکه بر کارش تأثیر سوء بگذارد، کاهش دهد، یقیناً می تواند با کارمزد کمتری به حیاتش ادامه دهد. بهره وری در بانک ها مانند تمام بخش های دیگر کشور، با کشورهای پیشرفته قابل مقایسه نیست که علت آن را می توان در عدم اجرای بانکداری الکترونیک، دولتی بودن، میل به بزرگ شدن و البته سیاستگذاری های غیر علمی و حکومتی دانست. با تمام اين تفاسير دولت اگر خواهان افزايش قدرت خريد و بالا بردن ظرفيت واحدهاي توليدي را دارد،بايد فكر جدي براي تورم كند.بدون كاهش تورم مردم همچنان بايد تاوان گراني پول در شبكه بانكي و افزايش هزينه توليد را بپردازند.هر چند برخي در شرايط فعلي نگران خروج سرمايه از توليد و انباشت آن در بانكها را دارند .بانكها به دليل سود بالاي دلالي نمي توانند در توليد پول هاي جذب شده را سرمايه گذاري كنند و همين امر سبب افزايش قيمت ها بويژه در مسكن خواهد شد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارمند: 1392/12/1709:48:44،
50
32
اگرازیک دانش اموزدبستانی بپرسیدچگونه میشودتورمراکنترل کرد.جواب میدهد قیمتها ثابت نگهداشته شوندوحقوق ودستمزدبه اندازه تورم سال قبل افزایش یابند.چگونه است که دولت تدبیروامید این کاررانمیکند؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!
تازه کار: 1392/12/1710:56:07،
34
17
حکومت کمونیستی که نیست. قیمت رو بازار تعیین می کنه نه دولت. و در یک اقتصاد سالم، همینطور هم باید باشه.
و وقتی پول در نزد مردم زیاد باشه (حقوق ها افزایش یابند) تقاضا برای کالا زیاد شده و قیمت ها بالا می رود.
دولت باید راهی بیاندیشد تا فاصله طبقاتی کم شود (مانند اقتصاد های سوسیالیستی با دریافت مالیات سنگین و توزیع رفاه) و یا با کم کردن فساد مالی و اداری و رانت های ویژه تا هر کسی به فراخور استعدادش از مواهب اقتصاد آزاد بهره ببرد.
Maya: 1392/12/1710:57:16،
28
10
ولی واقعیت اینه که امکان ثبات قیمت به این سادگی نیست
ثبات دستوری میشه انفجار ناگهانی
خودشم: 1392/12/1712:37:19،
21
12
ثابت نگه داشتن دستوری در اقتصاد معنا ندارد اگر مثلا 1 واحد شیر با 1000 تومن تولید بشه و ما دستوری اونو 500 نگه داریم بزودی همه گاوهای شیرده ذبح میشن و تولید شیر به 0 میرسه...
افزایش دستمزد ها هم به نوعی باعث افزایش قدرت خرید و نقدینگی میشه در نتیجه تقاضا بالا میره و قیمت ها افزایش میبابند!!
ادامه..
خودشم: 1392/12/1712:37:36،
14
11
ادامه..
کار درست سرمایه گذاری در تولیده که موجب افزایش تولیده در نتیجه با افزایش عرضه قیمت ها متعادل می مانند ولی در عین حال افزایش هم خواهند داشت(به علت افزایش سایر هزینه ها) تا زمانی که اقتصاد به نقطه درستش برسه که تورم نزدیک صفر یا حتی زیر اون میره!
امیر: 1392/12/1718:26:57،
15
10
اگر نرخ بهره بانکی متناسب با تورم نباشد نتیجه اش میشو اینکه سرمایه های خرد به سمت دلالی و سودا گری میروند و این خودش میشه یه مشکل بزرک تر عزیز من
طلبه خسته و مقاوم: 1392/12/1719:25:16،
13
19
در كره شمالي كه الگوي ايران و اقتصاد مقاومتي است مردم در اصل رايگان كار مي كنند حال در ايران دستمزد مي گيريد خدارا شكر كنيد.
یزدان: 1392/12/1710:28:14،
36
16
چون سطح سواد دست اندر کارهای این مملکت از بچه های دبستانی کمتره
كمبوجيه: 1392/12/1710:36:06،
18
10
بااين اقتصاد شكوفاشده ما (شاخص بالاي بورس نماد اقتصاده خوبه)وضعمون همين شده كه ميبينيد ،حالاباافزايش نرخ سودبانكي،افت ريال حداقل30% روشاخشه و بروبالا.كو جوابگو؟
دست از دنیا کوتاه: 1392/12/1710:53:42،
27
10
اقای ق گ که 12 میلیارد دریک ماموریت یک روزه براای خود واریز میکند از پس تمام این مشکلات برمی اید
رضا: 1392/12/1711:13:20،
22
12
روز به روز پولدارها پولدارتر و صف سيتي فقيرها فقيرتر ميشن و بهشتي تر!!
بنده ى خدا: 1392/12/1712:51:30،
16
12
من نميدونم چرا تا يه چيزى يه كم به نفع مردم اتفاق ميفته همه نگران تورم ميشند. يعنى اين چند سال گذشته كه سود ها پايين بودند تورم هم پايين بود؟! غير از اين بود كه نرخ سود پايين باعث شد حضرات رانت خوار پول با بهره پايين از بانك ها بگيرند و يه قلپ هم آب روش و بقيه ى مملكت و توليدكننده هاى واقعى هم كه سرشون بى كلاه موند؟ اين مدل استدلال ها جاهايى درست هستند كه هر چيزى سر جاى خودش باشه.
تازه کار: 1392/12/1714:30:39،
11
12
نرخ بالای بهره موجب به اصطلاح گران شدن پول می شود، و ضررهای بسیاری برای اقتصاد دارد.
اما در شرایط کنونی یکی از راهکارهای مناسب برای جمع کردن نقدینگی سرگردان است.
در بلند مدت بایستی نرخ بهره زیر 10% بیاید.
حقوق بگير: 1392/12/1714:09:16،
17
12
آقايان دولتمردان بايد از عربستان ياد بگيرند كه تورم شان صفر است در حاليكه عمده درآمدشان از نفت و سفر حجاج تامين ميش ود.
روشندل: 1392/12/1715:50:57،
16
11
کدام بانک 29 درصد سود میده اگه کسی راهنمایی کنه ممنونش میشم
م مترجم: 1392/12/1719:10:55،
20
17
این روزها همه از اقتصاد مقاومتی حرف می زنند. کاش کسی هم پیدا می شد از اقتصاد کیفی حرف می زد.
دولت هم که به دنبال زنده کردن دوباره پول نفت است.غافل از اینکه تورم نتیجه ورود بی رویه دلارهای نفتی، بی توجهی به تولید و سوء مدیریت اقتصادی است. سالهای گذشته هم که تحریم نبود، تورم داشتیم فقط به جای سی و پنج درصد، بیست درصد بود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار